FRANK BUCHMAN wilde aiiiii Uw probleem is het onze de wereld veranderen KRONIEK Politicologen nodig in moderne maatschappij Een woord voor vandaag Eenheid der kerken op katholieke basis 2 ANDERZIJDS ZAKENLIEDEN EN HUN GELOOF Dr. P. Vinfee, hoofdinspecteur van de belastingen, heeft een hoogst interessant proefschrift op tafel gelegd. Hij heeft zich vele jaren bezig gehouden met de vraag hoe de leiding van de naamloze vennootschappen, haar directeuren en commissarissen, sa mengesteld was, en wel onder so ciologisch gezichtspunt. Aldus schrijft ds. L. H. Ruitenberg in ,flervormd Nederland" en hij vervolgt: valt onmiddellijk op: de loze vennootschap, die wij in open en gesloten vorm kennen, is de belangrijkste beheersvorm van de industriële en commerciële een heden. De industrieën bepalen in toe. nemende mate het welzijn van on ze bevolking en van de enkele mens. Zij zijn machtscentra. In opzet democratisch: niet meer de eigenaar, die de zaak zelf fi nanciert en alles te zeggen had, maar nu de aandeelhouders, die de commissarissen kiezen en hun mach tiging geven tot controle en tot het aanstellen van de topfunctionaris sen, de directeuren. Dr. Vinke heeft nu zeer nauwkeu rig onderzocht, hoe deze wereld van bestuurders er uit ziet. Dat was tot nu toe onbekend. Van ministers en kamerleden weten wij alles, tot hun financiële vergoedingen toe. De ambtenaren kunnen wij ook vinden, met geringe moeite. Maar deze groep belangrijke machtshebbers leeft voornamelijk in de naamloos heid van de vennootschap. Wie kan >b.v. een aantal leden van de raad van bestuur van Philips noemen, en wat weet men van hen? Uit dit proefschrift blijkt dat de meeste N.V.-leiders sterk sociaal en soms ook familiaal gebonden zijn. D.w.z. dat de doorstroming van on der op, uit de wereld der anbeiders, praktisch niet voorkomt, en dat fa milie- en milieuverhoudingen een grote invloed bij de keuze uitoefe nen. De wereld van de directeuren en commissarissen is niet gesloten, maar toch ook allerminst open, zo als dat in het politieke leven stel lig, in de wereld van de maal het geval vormden gaan ongeveer gelijk op met de volkstelling: bevolking 31,7 pet., directeuren 28,5 pet., commis sarissen 30,8 pet. Opvallend hoog is het aantal buitenkerkelijken. Over de gehele bevolking rekent dr. Vin ke op 18,9 pet., maar de directeu ren halen 28,4 pet. De commissaris sen zijn voor 27 pet. buitenkerkelijk. Doopsgezinden en remonstranten ge ven nóg groter verschil: bij de volkstelling 1947 resp. 0,7 pet en 0.4 pet., maar bij de directeuren resp. 4.4 pet. en 5,9 pet., bij de zelfs 8,5 i de kerk hele- hier het meest. De schrijver, zelf doopsgezind, heeft ook de kerkelij ke binding van deze groep onder zocht, en komt tot de volgende con clusie: de Rooms-katholieken en de gereformeerden hebben een aanzien lijke achterstand. Terwijl zij res pectievelijk 36,8 pet. en 8,9 pet. van de bevolking uitmaakten (in 1947), waren deze cijfers voor de direc teuren resp. 19,3 pet. en 3,4 pet., voor de commissarissen 18.1 pet. en 3,5 pet- De gereformeerden Komen dus helemaal achteraan. De her- tekenis. Dr. Vinke zoekt een verklaring voor dit opvallend hoge onkerkelijk- heidscijfer. Alleen de sjouwers, de haven- en transportarbeiders en de machinisten eh stuurlieden ter koop vaardij zijn nog onkerkelijker. Hij zoekt bij deze „managers" de oor zaak van hun onkerkelijkheid in hun welstand, maar ook in de internatio- nale contacten. Bovendien heeft de kerk veel van haar functies uit vo rige eeuwen verloren. Zij is niet meer de lerares, het enige centrum van samenzijn. En haar ambtsdra gers zijn een ander slag mensen ge worden. De topmensen uit de indus trie ontmoeten nóch de kerk, nóch de ambtsdragers meer en als daar dan nog bij komt, dat het ar beidsproces sterk bepaald wordt door een rationalistische denkwijze, dan is het wel begrijpelijk, dat hier de afval, de vervreemding van de kerk groter is. dan b.v. in de ar- sterkst plaatsvindt bij de hervorm den. 90,6 pet. van alle r.-k. directeu ren bleven het r.-k. geloof van hun vader trouw. Maar slechts 49.9 pet van de directeuren met 'n hervorm de vader bleven de weg naar de grote kerk trouw. Velen werden re monstrant, de meesten buitenkerke lijk. Wij geven deze constateringen. Wij vinden zc helangrijk. Want ze werpen een licht op de kerk-zelf, Kn de kerk moet het heel goed weten, want zij zal moeten zoeken naar de oorzaken van dit verschijnsel, dat niet met het makkelijke woord „ma terialisme" is af te doen. Zij moet met klagen, maar vragen. Gewoon vragen, ook aan deze mensen die grote verantwoordelijkheid dragen in ons maatschappelijk besef, hoe zij deze ontwikkeling persoonlijk en voor het volksgeheel ervaren. Daar kunnen wij dan van leren. Dit is overigens in het geheel van het boek maar een enkel facet. Juist in verband met die andere facetten, nl. de grote welstand, de praktisch absolute onafhankelijk heid (tenzij dan van het marktme chanisme), de familiale en ook in tellectuele bindingen, krijgt het on derzoek naar de oorzaken van dit afwijkend kelkpatroon haar volle be- wist duizenden te bezielen (Van onze kerkredacteur) De mare gaat de wereld door: Frank Buchman is dood. Het bezielen de vuur dat in hem laaide is uitgedoofd en daarmede heeft een wereldbeweging haar ongekroonde koning verloren. Door de jaren heen is hij steeds de ziel geweest van de Oxford-groep-beweging die in 1938 werd getransformeerd tot de beweging van morele herbe wapening. Buchman was een vriend van vorsten en een metgezel van presidenten. De zware deuren van paleizen vlogen voor hem open en menig maal heeft hij een goed woord voor de vrede kunnen spreken. Talloze universiteiten verleenden hem eredoctoraten. Duitsland en Frankrijk, Japan en nationalistisch China, de Philip- pijnen, Thailand en Griekenland gaven hem ridderordes. Een onder scheiding kreeg hij niet, hoewel zijn vrienden er hard genoeg voor hebben gewerkt. Noorwegen heeft hem nimmer de Nobelprijs voor de vrede geschonken. Waarom niet? Heeft hij zich niet tot het uiterste ingezet voor een betere wereld? Hij was te anti-communistisch. persoonlijkheid, Buchman \v__ die wist hoe hij mensen moest aanpak ken. Hij wist vrienden te maken en vrienden te houden. Dat bleek reeds in de eerste jaren van zijn leven. Deze merkwaardige figuur begon als predi kant. Hij studeerde aan het lutherse Muhlenburg College; stichtte een tehuis voor vérwaarloosde jongens, maar kreeg al spoedig de kans om de we reld rond te reizen. Hij bezocht Enge land. India, Korea, Japan. Hij leerde Ghandi kennen en baron Shibusawa, die een grondlegger van het moderne Ja pan woedt genoemd. Nimmer stak hij zijn geloof onder stoelen of banken. Christen Want Buchman was ook een chris ten. Al diende hij dan niet langer een gemeente, hij leefde uit het intense be sef dat het geloof mensen kon veran deren. Eens zei hij in een toespraak: „De menselijke natuur kan veranderd worden. Dat is de fundamentele op lossing. Het economisch bestel kan veranderd worden. Dat is de vrucht van de oplossing. De wereldgeschiede nis kan veranderd worden. Dat is de bestemming van onze eeuw". Kerken hebben gehuiverd voor de ze woorden. Zijn theologie werd opper- EMIGRATIE Vandaag allereerst een commentaar van De Telegraaf inzake de Nederland se emigratiepolitiek. Het blad is tot de con clusie gekomen dat de emigratiepolitiek met een gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef wordt gevoerd. „Het heeft zijn nut, dit nog eens vast te stellen", zo schrijft het blad, „maar belangrijker is de vraag of het kwaad weer ongedaan gemaakt kan worden. Wij geloven wel dat bet stadium voorbij is, dat emigranten uit valse schaamte de terugreis niet meer willen aanvaarden. Vooral de situatie van vele ongeschoolden Is zodanig, dat zij gretig de eerste de beste gelegenheid zouden benutten om vaderland terug te keren. Men zou eigen lijk van de emigratie-autoriteiten moeten verlangen dat zij, die de situatie ter plaat se kunnen beoordelen, nu ook maatregelen beramen om Nederlanders, die in de emi- grati elanden in kommervolle omstandighe den verkeren, de terugreis te vergemakke lijken. Deze oplossing zal om diverse rede nen echter wel niet tot de mogelijkheden behoren. Er zijn echter ook instanties, die zich, met financiële bijdragen van Nederlandse werkgevers, belasten met de aanwi van Italiaanse en Spaanse arbeiders, mede zijn, gezien de waarborgen, die dit geval wèl voor de terugreis zijl langd, vrij grotê bedragen gemoeid, terwijl de resultaten van de tewerkstelling dezi arbeidskrachten niet onverdeeld gunstig zijn. Is het niet veel beter, dat deze activiteit niet op Spanje en Italië, maar op Canada. Australië en Nieuw-Zeeland wordt gericht, in het belang van landgenoten Een ander onderwerp ónijdt Volkskrant aan. Het blad gaat het afwijzende standpunt van de regering inzake de door dc Tweede Kamer aangeno men motie-Van Doorn, waarin gevraagd werd om meer mensen uit Indonesië in Ne derland toe te laten. „Het gaat de socialis ten, die deze weigering al rijkelijk van com mentaar hebben voorzien, niet meer om de zaak zelf", zo schrijft het blad, „maar om haar politieke kant. Vanuit de socialistische oppositie stelt men de „regeringspartijen" de vraag wat zij nu verder willen doen. Die vraag zou waarschijnlijk niet gesteld zijn in de tijd toen er nog een socialistische minis ter was, die zich zelfs genoopt voelde om verstekelingen naar Indonesië terug te stu ren. Nu de P.v.d.A. in de oppositie is, heeft zij echter alle ruimte om anderen, die wel regeringsverantwoordelijkheid dragen, het zo lastig mogelijk te maken. Toch ligt het v«jpr de hand, dat de „regeringspartijen" aan de weigering niet de consequentie kunnen ver binden, dat het kabinet dan maar naar huis moet. Ook de socialisten zouden niets voe- krachtens de algemene stenn aan dc motie- Van Doorn ook alle partijen vertegen woordigd zouden kunnen zijn maar mot geen andere grondslag dan een ruimer toe latingsbeleid voor mensen uit Indonesië. Het ware beter geweest als de „regerings partijen" er al bij het Kamerdebat van ren uitgegaan, dat zij anders dan de cialistische critici van het beleid te ken hebben met een kabinet, waarvoor al is het dan extra-parlementair, toch 1 antwoordelijkheid dragen. Wil of kan r zon kabinet niet voor een dergelijke zaak tot aftreden dwingen, dan moet men toch wel nauwlettend afvragen of mer voor dat kabinet onaanvaardbare eis stellen zich ook niet zelf in een uiterst lijke positie brengt. Waar is echter ook dat in zo'n geval ook vrnuit het kabinet tijdig moet worden duidelijk gemaakt, dat de gering beslist niet van plan is om nog der te gaan. En nu heeft minister Beerman de motie-Van Doorn weliswaar ontraden, Prof. Kuypers: „Geen erg geslaagde naam In 1954 is aan de Vrije Univer siteit de politicologische studie richting ingesteld, in navolging van soortgelijke studierichtingen in Nijmegen en Amsterdam. Zij die deze opleiding met goed ge volg hebben doorlopen, worden politicoloog génoemd en van hen wordt verwacht, dat ze in staat zijn de maatschappij te dienen in leidinggevende organen. Prof. dr. G. Kuypers, die niet bijzonder is ingenomen met de naam „politi coloog", schrijft over de politico loog en zijn taak het volgende: Er zijn In het licht van deze behoefte zou ik de politicologische studierichting willen plaatsen, welke in 1954 aan de Vrije Universiteit werd ingesteld in navolging van soortgelijke initiatieven te Amster dam (Gemeente Universiteit) en Nijme gen. De politicologische studie aan de V.U. is echter nog weinig bekend. Dat is ook wel begrijpelijk, want het zijn de afgestudeerden, die haar gestalte zullen moeten geven en de eerste doe-; torandi komen eerst nu geleidelijk „aan de markt". Over deze studie bestaat nog wel eens enig misverstand; men meent veelal dat het een studie is voor ie „in de politiek" wil gaan. Aan dit misverstand is in belangrijke mate het woord „politicologie" schul dig. Het wordt gebruikt bij gebrek aan beter. Eigenlijk moest een politicoloog zich „staatkundige" kunnen noemen. tegenwoordig wel tien adressen wandeling door Den Haag leert al spoe dig, dat het daar wemelt van afdelin gen, diensten, bureaus, commissariaten, directoraten-generaal, raden, centrales en dergelijke overheidsinstanties. Daar confereren, corresponderen en telefone ren duizenden mensen. Met wie? Waarlijk niet alleen met el kaar! Op die zelfde wandeling ziet men nog heel wat meer naambordjes. Daar zijn de particuliere bonden, organisa ties. kamers, verbanden, verbonden, verenigingen, stichtingen, instituten, kantoren en secretariaten gevestigd, die dicht bij het vuur willen zitten. Waar- Wel, wij zijn beland in de eeuw van het voorschrift. Bijna alles draait te genwoordig om voorschriften en rege lingen. Meer dan ooit is het de kunst van de overheid goede voorschriften te maken, d.w.z. regelingen die een zinvol doel dienen en de juiste midde len behelzen, en die voorschriften op de juiste wijze toe te passen. Daar tegenover staat het goed recht an de georganiseerde aannemers, werknemers, verffabrikanten, toeristen, leerkrachten, grondeigenaars, pleegc ders, horeca-exploitanten, automobiel; suradeuren en wie al niet, om die vo* schriften uitgevaardigd en toegepast of desnoods gewijzigd te krijgen zoals zij dat gaarne zien. Het is één spel, speeld door twee partijen. Grote lijnen Natuurlijk worden de grote lijnen die voorschriften-wirwar nog altijd gegeven op het Binnenhof, de zetel onze wetgever. Het mag wel eens anders lijken, maar in laatste instantie vallen in het daar gepleegde gemene overleg de beslissingen omtrent de maatschap pelijke orde, die wij bouwen. Het is de wetgever, die de algemene doeleinden bepaalt en de wegen, middelen en tijd stippen kiest. Keuzen, die niet altijd even bewust, laar die nimmer los staan van de gro- politieke ideeën en de sterke politie ke invloeden van de tijd. Die anderzijds veelal verstrekkende consequenties heb ben, tot diep in hetgeen wij de admini stratie noemen, dc dagelijkse rechtsbe deling aan u en mij. Zo vormen poli tieke en administratieve processen, het mag wel eens onderstreept worden, een onverbrekelijk geheel. Rondom die sterk gegroefde politie ke en administratieve processen heb ben in toenemende mate juristen, eco nomen ingenieurs, sociologen en an der specialisten (ik denk even aan de academisch gevormden) werk gevon den, zowel binnen als buiten bet overheidsapparaat. Het blijkt evenwel niet voldoende te zijn. Er is ook be hoefte aan academici, wier vorming meer nog dan in de traditionele op leidingen het geval is, op de staats- werkzaamheden is toegespitst. zijn facetten. Zijn studieplan omvat naast de tenschap der politiek een rijk menu andere vakken, welke voor de kennis van het hedendaagse staatsleven van betekenis zijn: Nederlands en vergelij kend staatsrecht, administratief recht, bestuurskunde, staathuishoudkunde, so ciologie, sociografie, politieke filosofie, statistiek, culturele anthropologic, ge schiedenis, leer der communicatieme dia. internationale betrekkingen enzo- 'vlakkig genoemd. Gedeeltelijk is dat de schuld misschien wel van de verta ling. Het Engelse „change of heart" (verandering van het harti heeft zeker een andere inhoud dan het Nederlandse equivalent. De tragiek van Buchman en zijn beweging is echter dat zijn me destrijders en volgelingen zijn woorden inderdaad hebben vertaald en vaak het christelijke hart eruit hebben weg- vertaald, Bex iel er Zijn christelijke boodschap, die eigen lijk neerkwam op de gedachte dat een veranderde wereld alleen maar moge lijk is door veranderde mensen, sloeg plotseling aan in Oxford. Daar vormde zich een groep rond hem. die door hem werd geïnspireerd om God als realiteit in het leven te zien. Daar begon hij ook en meer in het openbaar de na druk te leggen op de vier volkomen maatstaven die de mens moet berei ken, namelijk absolute reinheid, abso- te eerlijkheid, absolute liefde en ab- i'.ute onbaatzuchtigheid. Zelf noemde hij de beweging in die tijd de „Gemeenschap van de eerste eeuw". Men zocht naar de geloofs kracht van de eerste ehristengemeen- en. Maar een kruier gaf de beweging ijn naam. Toen een groep studenten an Oxford, die door Buchman gegre- icn waren, een reis naar Zuid-Afrika naakten, om daar van hun nieuw ge- onden geloof te gaan getuigen schreef hij op dc labels van hun koffers: „Ox- ford-groep". Al spoedig kreeg de bewe ging de naam van Oxford-beweglng of ook wel Groep-beweging. Men kwam bijeen in kleine house- parties", meestal bij invloedrijke men sen uit de politieke of zakenwereld. Daar getuigden mensen van hun nieuw iden geloof en beleden zij in het openbaar hun zonden. Intens was het besef dat God leiding wil geven aan de individuele mens. Door de Oxford-bewe- ging kwam het woord „stille tijd" in zwang, dat spreekt van een tijd voor bijbellezen en gebed en een tijd om te wachten op de ingevingen van Gods Geest. In die periode van tien jaar, tus sen 1928 en 1938 is de beweging be. slist tot zegen geweest voor tientallen Revolutionair Maar Buchman wilde meer. Hij wil de niet alleen mensen veranderen; hij wilde de hele wereld veranderen. Het een moest slechts de stap zijn tot het andere. In 1938 besloot hij dan ook, in hetzelfde dorp Freudenstadt in het Zwarte Woud, waar hij nu is overle den, om zijn beweging in een andere richting te stuwen. Hij wachtte zijn ogenblik af en gebruikte een grote openluchtbijeenkomst in de arbeiders wijk in East End van Londen om zijn nieuwe gedachte te propageren. Voort- zcu de Oxford-beweging een weging voor morele herbewapening Doel De studie is nog jong schoenen gaan zelden met paard. De Vrije Universiteit kan slechts op haar bedoelingen wijzen. De bedoe ling is, jonge mensen te vormen en af te leveren, die in staat zijn de gemeen schap te dienen in organen die haar leiden en richting geven. Jonge me die en hun beginsel en hun tijd staan, die weten wat er op staatkundig terrein te koop is of in andere landen en in andere tijden, die bedreven zijn in het onderzoeken cn taxeren maatschappelijke verschijnselen e zoveel als dat in een leerstadium moge- lijk is, doorkneed zijn in de problemen, welke zich voordoen in het openbaar bestuur. Een politicoloog moet kunnen for muleren zonder jurist te zijn. Hij moet de kortste weg kunnen kiezen zonder econoom te zijn. Hij moet de kern kunnen vatten van juridische, economische en allerlei andere kwes ties. Hij leert correlaties zien tussen allerlei maatschappelijke verschijnse len. Hij moet de taal der cijfers staan. De specialiteit van de politicoloog is in het kort aan te geven als: bedreven heid in beleidskwesties. „Beleid" en .politiek" zijn trouwens woorden, die maar niet onaanvaardbaar verklaard of al van tevoren van gezegd zoals torh w meer is voorgekomen dat de regering bij aanneming niet zou uitvoeren." beter. En wat betekent beleid i Beleid voeren betekent allereerst, dat men zich van een moeilijke materie een beeld vormt door alle relevante fei ten te verzamelen en net terrein ir kaart te brengen, vervolgens dat mer doeleinden kiest, die bereikbaar zijn er die niet alleen de zaak in kwestie verder helpen doch tevens passen in het altijd aanwezige grotere kader, waaraan alle activiteit onderworpen moet blijven en tenslotte dat men uit de veelheid van wegen en middelen (een wet, een telefoontje, een nota, een persmededeling, een staatscommissie, een subsidie, een opvoedingscampagne, een opening van zaken) die keuze doet, die het eenvoudigst, het meest effectief, op de meest aanvaardbare wijze en met de minste neven-effecten tot het doel leidt. Mensen, die beleid voeren, staan da gelijks voor vragen als: „Waar willen we naar toe?", „Waartoe zijn we in staat?", „Hoever zijn we?", „Wat be reiken we er mee?", „Kan het ook an ders?". Alle beleidvoering heeft iets van veldheerschap. Er zitten elemènten in van planning, van strategie en tac tiek, Helemaal zeker is men nooit, toch moet men zijn beslissingen ne: Textiel stoffen r hetFEUSOL-etiket zijn kleurecht 1 Let U dus voortsan op FELISOL FELISOL écht kleurecht Luister naar het merkwaardige tweegesprek, dat de christen voert met zijn ziel ge vindt het in de psalmen 42 en 43: J „Waf buigt gij u neder, o mijn ziel, en wat zijt ge onrustig in mij?" Het antwoord komt niet rechtstreeks, maar de vol- geilde regels laten aan duidelijkheid niets te wensen over: „Al uw baren en golven slaan over mij heenEn Ik wil tot God, mijn rots, zeggen: waarom vergeet gij mij? Waar- om ga ik in het zwart vanwege des vijands onderdrukking Met een doodsteek in mijn beenderen honen mij mijn tegen-i standers doordat zij de ganse dag tot mij zeggen: Waar is uw God?" Vat het allemaal maar samen: 's mensen ziel is onrustig juist 5 omdat hij de ziel van een mens is. De bange mens. De jaloerse mens. De kwaaddenkende mens. De met zichzelf medelijden V hebbende mens. De mens in de knoei met zichzelf. En dan geeft de mens die christen is zijn zipl dit antwoord: „Hoop op God, want ik zal Hem nog loven, mijn Verlosser en mijn God!" Driemaal vindt ge in deze psalmen dat ant woord terug er zit wel iels van angst in, dat de christen die zekerheid toch weer zal kwijt raken. Hoop op God die vaste hoop is het anker van de christen. Daarom is de christen een gelukkig mens! „Katholiek manifest voor de eenheid" FRANK BUCHMAN Zendenny :r-ten worden. Het gevolg was dat de theolo gie vager werd, het doel grootser. De vier absolute maatstaven bleven gel den, maar velen voelden dat de chris telijke stootkracht was afgebot. Hij heeft vele vrienden verloren door deze stap. Mensen uit de vroegere Ox- ford-beweging, die de omwenteling niet konden meemaken, vindt men nu terug in de beweging van Albert Verelde, die in Amerika zijn Breakfast-club mo vement. de ontbijtclub-beweging, sticht te. Maar ongetwijfeld heeft zijn stap de beweging tocii doen groeien. De vage re theologie heeft mensen aangetrokken die anders niet voor deze beweging zouden hebben gevoeld. Buchman was ook een spreker. Hij was geen volksmenner, dat niet. Maar in een kleine kring, of in zijn conferen tiezaal in het Zwitserse Caux, of op het Amerikaanse Mackinaw Island wist hij zijn gehoor altijd te boeien. Hij sprak met korte zinnen, beeldend en menige uitspraak werd een slogan. Zo zei hij „De Oxford-groep is een meer 1 een lam kan waden en een oli fant kan zwemmen." Het ontbrak hem nimmer aan de financiën om zijn rei zen te ondernemen of zijn reclame-cam pagnes op touw te zetten. „Wie zich overgeeft aan Gods leiding ontvangt al- tijd de middelen", placht hij te zeggen Buchman heeft zich gericht tot de „upper ten". Hij wist dat als hij dc we reld wilde vernnderen hij dc grote za kenlieden en dc grote politici moest hebben. Hij vond daarmede een zen- dingsveld dat door de kerk vrijwel ge heel verwaarloosd was en is. Is niet on langs uit de cijfers van de statistieken gebleken, dat dc onkerkelijkheid onder de zakenlieden groter is dan onder enig MVti andere maatschappelijke groep. Vooral centrale belang in a® li»» dertig heeft hij onge*"',s 1 -**-- ijke vrucht gezien op erk, maar wij verhelen niet dat naar wordt maar al te vaak voorge: ns Inzicht de morele herbewapeningeen menselijke vorm van de an later tijd dc plaats heeft ingeno- kerkpolitiek en een middel len van Jezus Christus zelf. de kerkelijke administratie te Het is niet duidelijk of dit het Een „Katholiek manifest voor de eenheid" van zesduizend woor den is als hoofdartikel gepubli ceerd in het driemaandelijks tijd schrift van het Amerikaanse Kerk Verbond, de romaniserende stro ming in de Episcopale Kerk van de Verenigde Staten. Het manifest is gericht tot alle bisschoppen die tot de anglicaanse gemeenschap behoren en het verklaart, dat in de zaak van de kerkhereniging steeds meer leiding moet worden gegeven door de grote katholieke meerderheid van het christendom. „Katholiek" noemt men in het mani fest dat deel van de christenen dat trouw is aan de Apostolische Geloofs belijdenis en aan de decreten van de oecumenische concilies van de eerste christen-gemeenten, die nog alle één waren. Deze concilies werden gehouden onder leiding van de Heilige Geest. Het manifest prijst de Wereldraad van Kerken om de vele grote diensten die ze de zaak der eenheid heeft bewe zen. Het geeft echter als kritiek, dat de Wereldraad er in faalt het christen dom in zijn geheel te vertegenwoordi gen, aangezien de grote meerderheid der Christenen katholiek is en de grootste krachten in de Wereldraad door pro testanten worden gevormd. Dit wordt nu een struikelblok op de naar eenheid. Eeuwigheid Verder verklaart het manifest dat de oecumenische beweging wordt be dreigd door het gevaar dat er zoveel aandacht zal worden geschonken het grote oecumenische vraagstuk de metafysische en theologische heid van de gehele kerk van God. We mogen niet voldaan zijn met één strij dende kerk in deze tijd. Ve moeten zoeken naar een strijdende kerk. wier aardse eenheid het gewijde teken zal zijn van een christelijke kerk. die niet alleen één is in ruimte en tijd. r ook in hemel en eeuwigheid. Het manifest legt de nadruk op het werk was van de volgelingen of van Buchman zelf. Waarschijnlijk is echter dat hij door vaagheden daartoe de deur zelf heeft open gezet. De morele herbewapening wil de wereld een nieuwe ideologie geven. De wereld heeft echter geen ideologie, maar een persoon, Jezus Christus, noclig. Wij moeten bij de dood van de bezielende figuur eer lijk verklaren dat wij meer ver wantschap voelen met de Buchman van de Oxford-beweging (met be zwaren overigens) dan met de Buchman van de Morele Herbe wapening. Maar Buchman is opge roepen voor zijn God. Hij zal het laatste oordeel uitspreken over zijn levenswerk. wordt verzuimd t rkrijgei ang v« logische structuur van de kerk. Het manifest waarschuwt tegen ver schillende schema's voor een vereniging, die hoewel ze het resultaat zijn van op- Zuiver Uw bloed en bevrijd Uzelf zó van Uhtumatische Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een gevolg zfjn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kru- schen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk sa mengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kru- schen. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doet Uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden - en die veroorzaken de pijn - zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. rechte gedachten cn gebeden, lijken opW""ka ingewikkelde verdragen tussen twee Nieu\ verschillende staten die een overeen- rgelco komst sluiten of die listig bedachte Open! plannen zijn om mensen te verenigen tag, met ieder ander, het doet er niet toe iet Ha hoe. In verband hiermee perett wijst het manifest op de Kerk van Zuid- India, die in 1947 is gevormd door vereniging van anglicanen, methodisten, presbyterianen, congregationalitische 1 kerken en hervormden; naar de bespre- gkanti kingen tussen de Anglicaanse Kerk van penlue Engeland r~ J" g~u~faa 1 de Schotse Presbyteriaan- i|jes' tenslotte naar het voorstel dat is gedaan door dr. Eugene Carsc Blakc, voor een fusie van de Verenii de Presbyteriaanse Kerk in de V.! met de Episcopaalse Kerk, dc Methodis tische Kerk en de Verenigde Kerk Christus. Als belangrijkste voorwaarden de kerkelijke eenheid wordt in hel manifest gezien: Dat dc hereniging wordt gebaseerd op een vaste ver bintenis van het gehele kerkelijk li chaam met het volledige katholieke ge loof (zoals dat wordt geleerd in de Rooms Katholieke kerk, in de Oos ters Orthodoxe Kerk, de Oud Katholie ke Kerk, de Anglicaanse Kerk Kura ereld Episcopaalse kerk). Dat de eredienst ,®Pen! zal worden gehouden In een lithurgl-™8, sche vorm die overeenkomt met deKl Bijbel en de historische traditie der kerk. Dat allen die zich verenigen be-, G«op< Kur.: loofdsi Vaste org. t Pietei Kurz; lOgers Kflckc Lutfhe f reid zullen zijn hun gebreken te be-j lijden en dc tekortkomingen van ander zonder wrok te accepteren. trij Benoemingen Bij K.B. is prof. dr. G. Sevenster, ge-[Lido woon hoogleraar aan de Leidse Universi-ukte b teit, voor het studiejaar 1961-1962 be-jn 9.15 noemd tot rector magnificus. lïeftijde Prof. dr. P. T. Oosterhof f. tot dusver jLuxoi buitengewoon hoogleraar in de sterrebL, (jgj, kunde aan de Leidse Universiteit is be pex noemd tot gewoon hoogleraar. Tot gewoon hoogleraar in de facultcitff der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit* te Groningen is benoemd dr. J. A. Beard-. Jr." more uit Sheffield, Engeland. Hij zal on-11™ J' derwijs geven in de genetica. Dr. Beard- more verrichtte onder meer onderzoekin-et gen in de laboratoria van prof. J. M Thoday en prof. Dobshansky aan de Uni versiteit van Columbia (V.S.) Een veer tiental publikaties, alle op het gebied van de populatie-genetica, verschenen van zijn hand. Rijksr onderc igustu tijksm Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te St.-Annaland: W. de Bruijn te Ermelo; te St.-Philipsland: J. Kereke» 12 te Waverveen. Aangenomen naar IJmond. wijkgcm Nieuwe Kerk (toez.): H. v. Niel te Nun-. speet Beroepbaarstelling: H. J. Groenewegen. kand. te 's-Gravenhage, Eendenlaan 11, ii1 beroepbaar. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Veendam: H. den Boeft. laatstelijk pred. bij de Geref. Ker ken iVrijgem die bedankte voor Ber- gentheim, Idskenhuizen, Lemmer, Nwe Pekela, Siddeburen en Vries; naar An-j del (N.Br.): C. W. Plooy, kand. te Soest, die bedankte voor Asperen, Vinkeveen, Wierum en Wissenkerke. Christ. Geref. Kerken Beroepen te Den Helder, vac. I. v. d Knijff: J. P. Versteeg, kand. te Amster dam. Laker leek Zoek UW PROBLEEM Vraag: reid, die verkocht werden door Chine- Cactussen mag Adres. Op verzoek van enkele lezers zen onder het geroep: „Pinda lekka"? delen wij mede het adres van de Antwoord: Wij hebben het recept ge- Stichting „Het leven begint bij veer- kregen van een z.g. pindaman, wie wij tig". Het luidt: Alexander Boersstraat daarnaar vroegen. Pinda's, boter, si ll, Amsterdam Z. roop en suiker zijn de benodigdheden. houding is wat moeilijker te be- wij niet geheel tegenstaande het huurcontract, Daarom vereist beleidvoering intuïtie en aanlej., zeer zeker. Maar ook veld heren studeren. Beleidvoering onder stelt tevens het open oog en de brede blik, die „background" kan verschaffen. „Dwazen verklaren", zo heeft Bismarck gezegd, „dat zij leren door hun erva ring, ik profiteer liever van de erva ring van anderen". Ziehier een toelichting op hetgeen een politicologische opleiding beoogt. Ik heb hier de nadruk gelegd op vakbe- kwaming en beroepsaspecten en weidt dus mot uit over de plaats van de po liticologie als wetenschap noch ook over de onmisbaarheid van een christelijke beoefening hiervan. Uit het bovenstaande zal, hoop ik, duidelijk zijn geworden, dat men po liticologie 'niet studeert om politicus te worden. Wordt men dat toch, dan heeft men zeker geen vergeefse stu die gevolgd. Het is ook geen oplei ding voor burgemeester of journalist, al zal die burgemeester of journalist er waarschijnlijk geen spijt van heb ben, politicoloog te zijn geweest. Wij hopen, dat politicologen mensen zullen zijn, die op hun plaats blijken op tal van posten, waar creatief wordt ge werkt aan de opbouw van staat maatschappij. Is „politicoloog" maal een igoed) begrip geworden, dan zal ook die enigszins misleidende naan er niet meer toe doen. „De „socioloog' is het evenzo vergaan: hij zal heus niet meer voor een „socialist" worden rekenen en daar voor in, daar wij de opgave kreg met behulp van gebarentaal. Wij be grepen dat voor een pond pinda's 150 gram boter, een lepel stroop en een afgestreken eetlepel suiker nodig zijn. Men smelte de boter, wassc de pinda's en overgiete ze met kokend water. Daarna voege men aan de nu warme massa de siroop en de hierdoor opge- geloste suiker toe cn late ze op een koele plaats stollen. Later moet men ze in repen of brokken snijden Vraag: De cactus en vetplanten in mijn erker op het Noordwesten ver toonden zwam of schimmel. Ik deed alles weg en boende de bakjes met vim schoon en spoelde ze vervolgens na met schoon water. Ik heb nieuwe planten gekocht, gaf geheel nieuwe aarde en tweemaal per week wat wa ter. Is dit voldoende? Kan ik een hertshoornvaren in die erker plaatsen, waar zij op de zomermiddag zon krijgt? AntwoordZwamziekte kan men be strijden door bespuiting met een gram kopercarbonaat op een liter water. Na tien of veertien dagen moet herhalen. Ook kan men spuiten met woont stuifzwavel maar dan moet de tempe- begieten. maar alleen op de aardkluit. De hertshoornvaren heeft niet veel be hoefte aan zon, wel aan licht. De mid dagzon kan na drie uur niet veel scha de aanrichten. Mocht u eerder zon krijgen, dan kunt u door middel een krant de plant afschermen, maal in de week water en eens in de veertien dagen kunstmest is voldoen de. Vraag: Door Engeland wordt via BBC 1 light progr. 1500 m elke zondag morgen om 10 uur een bijzonder mooi programma uitgezonden (Chapel in the valley). Wat is het adres waar heen ik correspondentie in verband met dit program kan richten? Antwoord: Aan The British Broad casting Corporation, Light Program ma Department, Portland Place, Lon- Vraag: Is er een middel om hars- vlekken uit mijn suède-jasje te halen, afkomstig van geplukte kastanjeknop- ciale zaak te laten 1 door haar gemaakte kosten vergoedtjDe tc Of is het nodig een en ander te be-bor he schrijven? fniseei fele b Antwoord: Als het huis inderdaadïi het van uw schoonzuster is, dan kan zijloor b< Een- het verhuren op de voorwaarden, dicind va zij verkiest en dan zijn de erfgenamenjng va daaraan gebonden. Het is echter van' belang goed na te gaan. of niet ande- V77777. ren door erfgenaamschap mede-eigeJ naars zijn geworden, b.v. de stiefkin- Dat i deren. In dat laatste geval kan de;. schoonzuster niet verhuren zonder de!1'101 toestemming van de mede-eigenaren| huizt en deze zouden dus altijd tegen hetj huurcontract kunnen opkomen. Is zij; enige eigenares, dan kan zij met de huurder een overeenkomst sluiten, waarbij de tijdsduur van de huurover-J eenkomst goed is vastgelegd in een eerlijke regeling wordt getrofl fen voor de door de huurder te makeitjj kosten- Ontbreekt een dergelijk tract, dan zou de huur bij het overlil den van de schoonzuster blijven doorf lopen. Zouden dc erfgenamen dc huu opzeggen, dan zou de huurder zich huurbescherming kunnen beroepen De kantonrechter zou dan moeten be slissen of de huurder eruit moet 1 spe- "iet. Een dergelijke opzegging zou o het algemeen (behalve in geval wanbetaling e.d.) alleen kunnen ge de erfgenaam hc Vraag: Mijn schoonzuster is weduwe schieden, dit met getrouwde stiefkinderen. Zij be- huis dringend nodig zou hebben *"~>nt een klein herenhuis (eigendom) eigen gebruik. De rechter zal dan di en wil de eerste verdieping verhuren aan iemand, die daaraan voor eigen rekening veel onkosten wil maken. De nemelijk zijn, dat huurder wil echter enige zekerheid huurder binnen 2'£ jaar beiangen van huurder en verhuurde tegen elkaar afwegen. Mocht het jj ,vc ver het vonJ de rechten van de vorige ver eerst moeten proberen of zuster iets mocht overkomen, op stel huurster is getreden met het oog o| ratuur 20 tot 25 graden Celsius zijn. Zwavel werkt namelijk het beste op deze temperatuur. U had dus de plan- ten niet onmiddellijk weg moeten hebben, dat zij niet, als mijn schoon- sprong op straat komt tc staan. er nog iets te redden viel. Verder dient u de potten schoon te maken met Wanneer de schoonzuster b.v. een oplossing van spiritus en water, overlijden en de huurder Indien de planten in 6ierpotten staan, contract heeft voor drie of mogen deze geen water bevatten, kunnen dan de erfgenamen haar, niet- eigenaar is. eigen gebruik, dan zal de rechter beJI palen, dat tenuitvoerlegging van he L ontruimingsvonnis pas kan geschieden. I als de nieuwe verhuurder drie jaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2