ïlicumc £cifcsrl)« ÖTourant Chroesjtsjef wil de atmosfeer zuiveren Commentaar Kippen leggen meer in het donker NIEUWS in één oogopslag Waarschijnlijk 50.000 doden in Angola Ruimtevaarder beloond met partij lidmaatschap TWIN! DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 KANTORENSteen straat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIEN ST bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN7,50 per kwartaal; 2,55 per maand: f 0.59 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) CHRISTELIJKJiATIONAAL DAGBLAD „Stantviiticli it fheblctra u|n her! ia D^ijeaspotT Tweeënveertigste jaargang no. 12215 P.T.T. vooruit en achteruit Zie pagina 6 In een radio- en televisierede heeft premier Chroesjtsjef het Westen tot onderhandelingen opgeroepen, maar tegelijkertijd laten doorschemeren, dart de Sowjetunie wel eens de sterkte van haar troepen aan de westelijke grenzen kan opvoeren. In het Westen beschouwt men de rede over het algemeen als vrij gematigd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, heeft de vandaag in Parijs vergaderende NAVO-raad voorge steld de NAVO-strijdkradhten op volle sterkte te brengen door 75.000 tot 80.000 man daaraan toe te voegen, mitsgaders wapens, uitrustingen en transportmiddelen. Het proces-Eichmann is vandaag voortgezet met het requisitoir. De procureur-generaal vergeleek de beklaagde met Adolf Hit ler. Volgens het Amerikaanse blad Newsweek zouden de laatste tijd bij gevechten in Angola tussen Portugese troepen en inheemsen zeker vijftigduizend mensen om het leien zijn gekomen. President Tsjombé van Katanga zou bereid zijn actief deel te nemen aan het ontwerpen van een nieuwe grondwet voor ge heel Kongo om daarmee te bereiken dart hij in ieder geval een deel van zijn eisen kan verwezenlijken. Gizenga heeft de post van vice-premier in het kabimet-Adoela aanvaard. Met ingang van 14 augustus zal de voorbereiding en uitvoerdn van de tweede postbestelling op maandag tot en met donder dag in aansluiting op de eerste bestelling plaatsvinden. Dit is een gevolg van de toenemende schaarste aan personeel. De Stichting van de Arbeid heeft staatssecretaris Rooi vink ge adviseerd een verdere aanpassing van de vrouwenlanen aan die van de mannen geleidelijk te doen verlopen. Over de mate waarin deze aanpassing moet geschieden is de stichting ver deeld. Van de ballet-concentratie komt (tenminste dit jaar) niets te recht. De Haagse gemeenteraad gooide gisteren roet in het eten door het voorstel van B. en W. om subsidie aan het Nationaal Ballet te verlenen, te verwerpen. p*- Anders ook beter DIT is een tafereel uit New York, stad waar de zomer blijkens deze foto zich heel an ders laat aanzien dan bij ons. Het is er heet, druk kend en benauwd heet, zodat ieder wiens werk (en portemonnee!) het maar even toelaat de stad ontvlucht. Zo heet dat de politie agenten zich ontfermen over de grote-stadsjeugd die niet de kans heeft weg te gaan: door de brandkranen open te draaien komen er langs de trottoirs kleine meertjes, waarin het voor deze kin deren even heerlijk spette ren en schetteren is als in welk luxueus zwembad ook. Ongehinderd door het vei* keer dat in deze brede ave nues zijn weg zoekt om de plassen heen. Zo kan men enerzijds met een zekere afgunst naar deze foto kijken want de zomer bij ons is heel wat minder uitbundig met haar warmte, anderzijds hoeft een tafereel als dit zeker geen jaloersheid op te wek ken. Het demonstreert te duidelijk dat het aan de andere zijde van de oceaan ook niet alles goud is wat er blinkt. Onze op cijfers gebaseerde overtuiging dat haast iedere Amerikaan een auto heeft, haast iedere Amerikaan een televisie toestel en een koelkast heeft, brengt ons in de ver leiding dat woordje haast te bagatelliseren. Nu maar afgezien van de diepere vraag of auto en televisie en koelkast voorwaarden zijn om gelukkig te leven de realiteit is dat een stad als New York zijn sloppen kent net als iedere stad ter wereld en dat daar kinderen opgroeien die men in letterlijke zin de bena ming asfaltjeugd kan geven. Misschien zijn wij wat te snel geneigd om iets dat an ders is ook maar direct als beter te bestempelen. Dat gene waarmee men ver trouwd is geraakt, waar deert men vaak minder dan slechts zeer oppervlakkig kennis heeft kunnen ne men. Is het in sommige kringen ook niet zo met de christelijke pers? De krant waarmee men is opgegroeid wordt dan opzij gezet voor een andere. Waarom? Het antwoord pleegt te zijn: „Nou ja, die christelijke krant Bij zulke mensen kunt u met de bon terecht. Want al spoedig komen ze tot de ontdekking dat die christe lijke krant toch wèl een heel goede krant is, die beter in hun levenssfeer past dan welke andere krant ook. Probeer het maar! (naam) (straat) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing b). (straat) (wonlngplaab) Ds. Martin Niemöller zwaar gewond bij auto-ongeluk De bekende Weslduitse predikant Mar- .In Niemöller is gisteren in Jutland (Denemarken) met een auto legen een boom gereden. H(j werd zwaar gewond, zjjn vrouw kwam om het leven. Niemöller Is nu 69 jaar. Tijdens het bewind van Hitler heeft h(j acht jaar in een concen tratiekamp gezeten. Hij 13 lid van de centrale commissie van de Wereldraad van kerken. De predikant werd ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Hij was in het ziekenhuis^van Apen- rade nog steeds buiten bewustzijn. HIJ heeft verwondingen aan het hoofd opge- In de auto zaten ook de huishoudster Dorothea Schulz, die eveneens om het leven kwam, en een zevenjarige klein zoon van Niemöller, Martin von Klewitz. die ongedeerd bleef. PREMIER CHROESJTSJEF heeft gisteravond een beroep gedaan op de regeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk om „oprecht plaats te nemen aan de conferentietafel om de atmosfeer te zuiveren". Hij deed dit in een radio- en televisierede van vijfentachtig minuten, die hij op ernstige toon uitsprak. Hij liet het overigens niet bij het beroep op de westelijke mogendheden. Tevens dreigde hij: „Het kan zijn dat wij in de toekomst de numerieke sterkte van ons leger aan de westelijke grenzen zullen moeten vergroten door divisies uit andere delen van de Sowjetunie te verplaatsen. In verband hiermee zullen wij wellicht een deel van de reservisten moeten oproepen om gereed te zijn voor alle eventualiteiten". De Russisohe premier haastte zich hier aan toe te voegen, dat dit slechts tegen maatregelen zijn, daar de Verenigde Staten dreigen een oorlog te beginnen De socialistische landen zijn daarentegen geïnteresseerd in het scheppen van „on overwinnelijke belemmeringen" voor een nieuv.-e oorlog, zo zei hij verder. Voors hands zouden het Centrale comité van de communistische partij en de Sowjetre- gering van menig zijn, dat er geen nood zaak was meer gelden aan de versterking van de strijdkrachten te besteden. „Wij zullen het volk geen onnodige opoffe ringen opleggen", aldus Chroesjtsjef. In geval van een „imperialistische" aanval bezit de Sowjetunie echter de middelen Met napalm tegen inheemsen: HET aantal doden in de rassen- oorlog in Angola „een strijd, die de Mau Mau opstand in Kenya tot een onbelangrijke bendenoorlog maakt" is vermoedelijk reeds geste gen tot 50.000. Amerikaanse en Europese missio narissen, die enkele van de Portugese aanvallen gezien hebben, beschuldigen de kolonisten van grootscheepse wreed heden. De koloniale regering heeft bataljons geregelde troepen uit Por tugal laten komen die gesteund worden door vliegtuigen. „Wat daarop gebeurde", aldus een ver slag, dat gebaseerd is op de berichten van Newsweek's correspondenten, „ls onmogelijk met zekerheid te beschrijven aangezien verslaggevers geen toestem ming kregen de troepen te vergezellen Aangezien echter Portugese jagers dorp na dorp beschoten en soms napalm ge bruikten is het aantal doden waarschijn lijk reeds tot 50.000 gestegen. Ruim 128.000 Afrikanen zijn naar Kongo ge vlucht, waar hun toestand een welspre kend bewijs vormt voor de blindelings^ Portugese luchtaanvallen Inmiddels heeft de terreur zich ook tot de zuidelijke provincies uitgebreid Daar heeft de geheime politie, de Pide (Policia Internacional Defensa do Es- tado) het heft vrijwel in handen. De in grijze uniformen gestoken manschappen van de Pide trekken voor zonsopgang uit op razzia's waarbij Afrikanen afge ranseld en gearresteerd worden. „Af grijselijk beestachtig" heeft een mis sionaris dit genoemd. om niet alleen de V.S. een verpletteren de slag toe te brengen, maar ook om „de bondgenoten van de aanvaller bul ten gevecht te stellen en de Amerikaanse militaire bases in de gehele wereld uit te schakelen" De premier herhaalde vervolgens zijn oproep een vredesverdrag met Duits land te sluiten. „Niet mag worden toe gestaan, dat West-BerlUn een tweede Serajewo wordt", verklaarde h(j. (De moord op aartshertog Ferdinand in Se rajewo leidde, zoals men weet, tot de eerste wereldoorlog). Overigens wenste hU niet de toegang tot Berlijn te ontzeggen en een blokkade van West-Berlijn noemde hij zelfs uit gesloten. Chroesjtsjef loofde president Kennedy voor diens verlangen gewapend conflict te voorkomen, maar hij zei zich af te vragen waarom de Amerikaanse leiders, als zij beseffen wat een moderne oorlog betekent, de atmosfeer op een kookpunt brengen, zoals Kennedy in zijn red» gedaan heeft". SCHERPE AANVAL Chresjtsjef richtte een scherpe aanval op West-Duitsland, dat hy een staat noemde die door oude militaristen wordt beheerst. „In de afgelopen tien (ZIE VERVOLG PAGINA 6) Het is gewoonte, huiselijke plaatjes van helden te versprei den. Rusland doet daar trouw aan mee, en zo ziet heel de t reld vandaag record-ruimte vaarder majoor Gherman Titof, 26 jaar oud, terwijl hij lang vóór zijn ruimtereiszijn 24- jarige vrouw Tamara Vasilyev- uit een boek voorleest. Iets van Jules Verne Twee arbeiders werden gistermiddag gedood door de kracht van een ontploffing in de fabriek van de Compagnie néerlandaise de l'azote in Sluiskil. In het gasgebouw sprong een ketelkop. Het gevaarte werd honderd meter in de lucht geslingerd en belandde bovenop een gaselot- pijp van 60 meter hoogte (rechts op de foto) Majoor Gherman Stepanowitsj Titof. de tweede Russische ruimtevaarder, zal voor zijn vlucht van ruim vijfen twintig uur buiten de dampkring van de aarde beloond worden met een hel denintocht in Moskou en het lidmaat schap van de partij. Direct na zijn behouden terugkeer op aarde, hij landde in een vooraf aan gegeven gebied op circa 700 km ten zuid oosten van Moskou heeft Titof een telefoongesprek met Chroesjtsjef ge voerd, waarin de premier hem een groots welkom in de hoofdstad beloofde. Voorts bleek dat Chroesjtsjef meen de dat de uren doorgebracht in hel ruimteschip Wostok-2 als jaren kon den tellen zodat de proeftijd als kan didaat-lid van de communistische par tij wel als geslaagd kon worden be schouwd. Terwijl Titof zioh op een afstand circa 200 kilometer van de aarde sliep, (hij sliep een half uur langer dan op het programma stond) deed zijn 24- jarige vrouw Tamara geen oog dicht. De Russische televisiekijkers konden op him scherm zien, hoe zij bleek en gespannen bij de radio op het laatste nieuws zat te wachten. In zijn telefoongesprek met Chroesjtsjef zei Titof dait zijn vrouw aanvankelijk niet erg was ingenomen met zijn ruimtevlucht, doch dat zij later toch had ingestemd. Chroesjtsjef vond deze aarzeling, gezien de gevaren die er u eenmaal aan verbonden zijn, begrijpe- jk en menselijk. Blijkens een ooggetuigeveralag van de start, droeg Titof een oranje ruimrtepak met de letters USSR erop. Bij de start :n leden van de Sowjet-regerings- Z'KZmm jemtv halve Mwe! N.V. Tabaksfabriek J. Cruno*Nijktrk r ruimtevaart en staande deskundigen aanwezig. De eersten die Titof bij zijn terugkeer begroetten, waren enkele boeren. De Wostok kwam bij de landing in graanveld terecht waar zij aan het werk Zij omhelsden hem en hielpen hem zijn zware ruim bepak uittrekken. Titof vertelde hen dat hij vanuit de ruimte duidelijk de meren, bossen en velden had kunnen zien. Op de vraag of hij zich niet eenzaam had gevoeld ant woordde hij: „Ik was niet alleen, mijn vlucht werd gevolgd door Chroesjtsjef i het gehele Sowjet-volk." Vanuit de boerderij waarbij hij geland was, telefoneerde Titof met Chroesjtsjef. Nadat hij zioh wat had opgefrist vertrok hij met een inmiddels gearriveerd vlieg tuig naar de plaats waar vermoeienissen kon bekomen en onder zocht zou worden. Vijf arbeiders omgekomen op V.S.-raketbasis Zeker vijf arbeiders zijn omgekomen acht gewond doordat gisteren op de nieuwe lanceerbasis voor Titan-raket- ten by Denver een reuzendeur omviel. De deur weegt 57 ton en dient voor het afsluiten van een lanceerinstallatie. De arbeiders waren bezig de deur aan te brengen. ^HROESJTSJEF, bijzonder sterk staan de na het jongste opmerkelijke suc ces in de ruimtevaart, heeft voor zijn rede van gisteren weer het burgerpak aangetrokken. Fen vorig maal was hij nog in officiersuniform, rijk behangen met de coraties, op het televisiescherm versche nen. De uniform was nu afgelegd. Mocht het symbolisch heten? In elk ge val lag nu het accent op het pleit voor overleg. Helaas echter was het nog altijd een negatief pleidooi. Want nog steeds zoekt men in de betogen van Chroesjtsjef tevergeefs naar positieve suggesties om uit de impasse, waarvan hij het bestaan zelf aan de orde heeft gesteld, te geraken. Billijk kan nicn dit standpunt niet noe men. De regeling van Berlijn is destijds samen met Rusland ontworpen. Rusland was, en Is. een der partners. Chroesjtsjef is allengs tot de overtui ging gekomen, dat de regeling niet deugt. Maar het is nu van de anderen, dat hij een oplossing eist. De omstandigheid, dat hij thans formeel van overleg rept, kan hieraan niets veranderen. Misschien moet men hierin een symp toom zien van het communistisch spraak gebruik, dat zo geheel anders is dan dat van de vrije wereld, waardoor de com municatie van het gesprek zo bij uitstek moeilijk is. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken heeft daarvan onlangs enige markante voorbeelden gegeven. Voor de Russen, zei hij, is „vrede' een uitdrukking geworden om datgene aan te duiden wat dienstig is aan hun wereldrevolutie. Alles wat aan deze expansie in de weg staat heet „agressie". Luidruchtig beveelt Rusland de „zelf beschikking" aan, maar dan alleen voor gebieden die zich niet bevinden onder communistische overheersing. En „neutra liteit" wordt dan een weide, die men laat opgroeien om er later zelf te kunnen grazen. Of dan het overleg achterwege moet blijven? Allicht niet. Elke mogelijkheid tot gesprek moet worden aangegrepen. Toen Chroesjtsjef enkele dagen geleden zijn blauwdruk van de communistische toekomst, zijn marxistische, eschatologie, ontvouwde, was reeds duidelijk, dat hij gedachten aan oorlog wil verdringen. De deur tussen Oost en West is nog niet in het slot. Overleg is datgene, waarop Chroesjtsjef ook nu heeft aangedrongen. Hij zal het Westen ertoe bereid vinden. Waartoe hij het niet bereid zal vinden is tot een knieval voor dreigementen. CltlTA) J!£EN DEPRESSIE, die gisteren de Golf van Biscaye naderde, diepte zich de afgelopen nacht aanzienlijk uit en koer ste vanmorgen naar Engeland. Het re- gegebied van de storing bereikte van morgen ons land. Aan de zuidkant van de depressie ont wikkelde zich een randstoring, die boven het Engelse kanaal een storm tussen zuidwest en west veroorzaakte. Het stormveld breidde zich vanmorgen uit in de richting van het zuidelijke deel van de Noordzee. Na het passeren van de randstoring stroomt weer koelere onstabiele lucht naar ons land, waarin morgen enkele op klaringen maar ook hier en daar enkele buien zudden voorkomen. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Matige tot vr|) krachtige en langs de kust aanvankeiyk nog krachtige tot harde wind tussen west en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). Strandvenvachting Stormdepressie trekt van Engeland naar de Noordzee met enkele actieve ouien en tijdelijk een stormachtige wind langs onze kust. Morgen afnemende wind met opklaringen met op enkele plaatsen nog 'n bul mogelijk. Temperatuur 18 19 graden, zeewater 17 graden. Tendens: langzaam dalend. ZON EN MAAN Woensdag: zon op 5.13, onder 20.17 uur; •naan op 3.17, onder 19.06 uur. Nieuwe maan 11 augustus. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur W 1 Temeer, i Station ceitaldb If |St 4i jJjïU Si IbIIës11. Zd.-L.lmb Helsinki Stockb. 'J'WAALF Italiaanse ge leerden zijn gisteren met een groot assortiment die ren in een duistere grot af gedaald, waar zij de komen de maand het antwoord op de volgende vragen zullen trachten te vinden: 1. Waar om leggen k'ppen in het don ker meer eieren? 2. Waar om kraaien hanen bij het aanbreken van de dag in een donkere grot waar de zonsopgang niet te zien is? 3. Geven koeien onder de grond meer melk dan in de open wei? 4. Hoe lang kan 'n mens in volslagen duisternis leven, voordat hij kleuren blind wordt? De expeditie van geleer den en studenten van de uni versiteit van Turijn heeft zich in de Frabosa Sottana- grotten geïnstalleerd voor een verblijf van zevenhon derd uur. Het Italiaanse le ger heeft de expeditieleider, prof. Silvano Maletto, voor zien van tenten, slaapzak ken, honderden ponden voedsel en apparatuur voor het meten van atoomstra ling. Boeren uit de buurt heb ben de ondergrondse ark voorzien van een collectie dieren: een koe, een schaap, een paar kuikens, een haan etc. De geleerden hebben verklaard, dat de resultaten een verrassing zullen zijn voor de kippenfokkers, die elektrisch licht in de rennen hebben laten aanleggen om de kippen wakker te houdeD en zo de eierproduktie op te voeren. De haan heeft elke dag bij zonsopgang gekraaid, hoewel er geen glimpje zon licht in de grot doordringt en de kippen gingen prompt bij zonsondergang op stok hoewel er geen licht is om het verschil tussen dag en nacht aan te geven. Maar de leg was nog verrassender: Volgens de geleerden hebben de kippen sinds zij hun duis tere leven begonnen meer eieren gelegd dan zij norma liter plachten te doen. MUM O 11 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1