Amerika: Fransen terug op oude stellingen Kapen van vliegtuigen gelijk aan zeeroverij Welvaart en emigratie /ft eeft dftftfce Ky Zingende telegraafdraden *oi '^{belasting voor friesland Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat het Pro vinciale Staten van Friesland mogelijk moet maken een belasting te heffen op onroerend gebouwd en ongebouwd eigendom in verband met de waterbeheersing in deze provincie. De belasting, die op 1 januari a.s. zal ingaan, zal 60 pet. op de hoofdsom van de grondbelasting gaan bedragen. jeugdforum in moskou die e ge lach^ tkjes, och o Nrt- ewotA „Waarom is aan de delegatie, samengesteld uit personen uit ge reformeerde en rooms-katholieke kring en uit de P.v.d.A., die zou deelnemen aan het in juli te houden zogenaamde jeugdforum te Moskou, de noodzakelijke subsidies geweigerd en tevens het advies verstrekt om niet aan dat forum deel te nemen". Dit heeft het Tweede-Kamerlid, de heer N. van der Veen (PSP) schriftelijk gevraagd aan de ministers van buitenlandse zaken en van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Ook heeft dit Kamerlid de bewindslieden gevraagd, of zij de keuze van het tijdstip waarop deze weigering van subsidie en het advies om niet te gaan werden bekendgemaakt niet bijzonder ongeschikt achten en getuigend van weinig begrip voor de ernst, die de deelnemers bij hun voorbereidingen hebben betoond. De heer Van der Veen heeft de ministers gevraagd of zij kunnen meedelen waarom deze beslissingen eerst zo laat werden genomen. Advertentie rwge-] Hum-I i luid! leef gelukkig met een (TOG)AL GEZONDE BODY ScTf.% Met Togal bevrijdt U zich snel én afdoend van rheumatiek, spit, ischias, ?en verkoudheid, griep en menstruatiepijnen. Met een flacon Togal in huis kunt U aam*j jw kwa|en defjnitief de baas. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.83. zlchj i;Jc ge. tbaar- t voc*r\ van gel ij- Nog geen speciale zitting der V.N. fro! eenlijk n en Het Afrikaans-Aziatische blok Pa heeft gisteren besloten tot maan- xd een dag elk verder optreden voor het i zei f» j bij eenroepen van een speciale zit- del ting van de Algemene Vergadering inzake het Frans-Tunesische ge- zoons, schil, uit te stellen. De groep was eur. bijeen geweest en miste nog steeds m vrij.; de vier handtekeningen, die nood- w haru zakelijk zijn voor de vereiste meer- •lemadl derheid van vijftig stemmen. De secretaris-generaal der V.N., Ham mond-j marskj oeld, heeft te New York tijd tot achtereenvolgens met de Ameri- kt. Eeujkaanse afgevaardigden Stevenson e haag en de Tunesiër Mongi Slim over de in- het vraagstuk Bizerta beraad- :tjn „n- slaagd. aan. I Stevenson verklaarde na afloop, dat af-! de V.S. menen, dat de Fransen hun troe- „^„.pen moeten terugtrekken op de stel- mou fl'lingen, die zij voor het uitbreken van de op «dj Politicus gaat naar andere partij Tn pr jan jj Moolman. de vroegere voo. rnu zitter van het internationale wolsecreta- oer Z>jlriaat' is uit de Zuidafrikaanse nationa le (regeringspartij) getreden en lid ge- en cn-.worden van de verenigde partij, die ir. dat de'de oppositie is. Hij verklaarde gister- avond dat de leiders van de nationale o'-eipartjj niet open staan voor wijzigingen dat het land pas tot gematigdheid en rt- An» evenwicht zal terugkeren als de huidige a regering is afgezet. wan Dr. Moolman zei dat er duizenden zijn dip hvi- die net als de regering reeds lang tevergeefs waarschuwden dat men de po litiek niet los kan maken van de econo mie en dat de politiek gewijzigd zal Italiaanse getuige in zaak-Leibbrand Als getuige tegen de op 25 juli xu Frankfort gearresteerde Duitse ver- keersexpert professor Kurt Leibbrand. hoogleraar aan de technische hogeschool in Zürich wiens advies destijds ook van Haagse zijde is gevraagd zal binnenkort de 42-jarige Piëtro Cornelli ^Lurage Mella bij Brescia (noord- Italie) gehoord worden. De openbare aanklager in Stuttgart. Robert Schabel beschuldigt de 47-jarige Leibbrand er van de hand te hebben gehad in het doodschieten van Italiaanse arbeiders. Hij heeft een verzoek om Cornelli tc doen horen tot de Italiaanse autoritei ten gericht. Cornelli 2ou er ooggetuige .van geweest zijn hoe in de nacht van 21 op 22 augustus 1944 in de buurt van lAvignon in Zuid-Frankrijk minstens li Italiaanse arbeiders van een Duitse compagnie - naar gezegd wordt op be vel van Leibbrand als compagnies commandant werden doodgeschoten [Omdat zij zich niet voor het Italiaanse [lascisme wilden uitspreken. Brits blad: weinig hoop voor rebellen De Manchester schreef gisteren dat de laatste weken het einde van de rebellie in Indonesië snel dichterbij is gekomen. Het liberale blad betoogde dat de op stand, die begin 1958 is begonnen, al binnen een paar maanden elke kans op succes had verloren. Toch heeft de op stand tot op heden voortgesmeuld heeft hij de republiek, die al met vermijdelijke problemen genoeg te kam pen heeft, onnodig moeilijkheden be- De Indonesische regering heeft lang geleden de opstandelingen de v zekering gegeven, dat zij weer in natie zouden worden genomen, als zij van hun dwalingen terugkeerden, maar deze week werd een verordening uitge vaardigd, dat na 5 oktober geen amnes tie meer zou worden verleend. Welke flauwe hoop de rebellen van 1958 ook hebben gehad, deze moet wel snel zijn afgenomen toen de V.S. president Soe- karno wapens gingen verkopen en deze moet wel geheel verdwenen zijn toen president Kennedy aan het bewi_J kwam. Betoging bij Metz na mijnramp Een 600 mijnwerkers hebben gisteren te Merlebach bij Metz het kantoorge bouw van een mijn waar deze week ze ven arbeiders door een instorting om het leven zijn gekomen, met stenen be kogeld. De arbeiders trokken aanvankelijk rus tig door Merlebach met spandoeken, waarop zij Instelling van veiligheidscom missies eisten. Bij het passeren van het kantoorgebouw begonnen echter een paar mannen met tomaten te gooien, vijandelijkheden innamen. Als dit beurd was, zouden er onderhandelingen gevoerd moeten worden tussen Frankrijk Tunesië over de toekomst De Sowjetunie heeft aan Tunesië krediet toegestaan van 25 miljoen roebels de bouw van dammen en voor de stichting van een instituut voor technisch hoger onderwijs. Tunesië heeft sedert zijn onafhankelijkheid in 1956 alleen maar Amerikaanse hulp ontvangen. Aan deze hulp werd door Amerika geen enkele voorwaarde verbonden. In Bizerta is men nog steeds van beide kanten bezig met het aanleggen versterkingen. Een Franse woord voerder noemde de toestand „explo sief". De kans op een incident is zeer groot, vooral omdat de merendeels jonge Tunesiërs in de versterkte kasj- bah zenuwachig worden. Zij willen ei einde aan maken, omdat zij menen, dat de toestand zo niet kan voortduren. In officiële Franse kringen bewaarde en het stilzwijgen over het jongste voorstel van de Tunesische president, Bourguiba, om rechtstreekse onderhande lingen te voeren, wanneer de Fransen aren toestemmen in een ontrui ming van Bizerta. Dit stilzwijgen zal waarschijnlijk zijn oorzaak vinden in het feit, dat in het Frankrijk van de vijfde republiek het standpunt van de regering bepaald wordt door de president zelf. Bovendien is president De Gaulle per soonlijk bij het geschil om Bizerta be trokken, aangezien de positie van de basis is besproken op een conferentie, die hij eerder in dit jaar met Bourguiba te Parijs heeft gehad. Het officiële Franse standpunt is sinds lang, dat Bizerta zeer beslist onder Tunesische soevereiniteit valt. Frankrijk voelt het meest voor een gemeenschappe lijk gebruik van de haven, maar een definitieve datum van overdracht is nooit overeengekomen. Waarschijnlijk zijn de Fransen bevreesd, dat zwakheid tegen over Tunesië hun positie in de onder handelingen met de Algerijnse rebellen ondermijnen. waarop al gauw stenen volgden die de ruiten verbrijzelden. Een zevental auto's werd omver gegooid en twee ervan wer den in brand gestoken. Lijken gevonden in rampbus Kikvorsmannen van de Zwitserse po litie hebben vanmorgen vroeg de lijken geborgen, die nog aanwezig waren in de bus, die woensdag met 16 Ameri kaanse toeristen in het Vierwoudsteden- meer verdween. De bergingsoperatie werd op enige af stand van de oever uitgevoerd. Nieuws gierigen en journalisten konden er niets van zien en van de zijde van de politie wilde men niet onmiddellijk 2eggen hoeveel van de vermiste 15 lijken ge vonden waren. Twee schuiten met 2ware kranen erop hebben bij zonsopgang een begin ge maakt met het optakelen van het zrware I voertuig, dat ongeveer 55 meter diep ligt. Hitier verliest de belangstelling Een opinie-onderzoek in de Bondsrepu bliek heeft aan het licht gebracht, dat Hitier op dit ogenblik niet veel kans hebben in West-Duitsland. 86 procent de mensen die bij dit onderzoek de vraag kregen voorgelegd, of zij zouden stem men op „een man als Hitier", antwoord den met neen. Negen procent had geen mening en vijf procent van de onder vraagden zou toch nog wel met zo'n mar De meeste van deze voorstemmers wa ren 30 tot 50 jaar oud. Als men deze uitslag vergelijkt met vroeger, dan blijkt het aantal Hitler- stemmers geleidelijk af te nemen. In 1954 en 1957 bedroeg het percentage nog 15 procent, in 1958 tien en in 1960, net als dit jaar, vijf. De Senaat heeft vrijdag president Kennedy 46.848 miljard' dollar toegewe zen voor de verdediging. Dit is bet groot ste bedrag dat ooit is gevoteerd in vre destijd. Het is voor het belastingjaar dat 1 juli begonnen is. Nieuwe Amerikaanse wetgeving Na de pogingen van de laatste tijd om vliegtuigen te stelen en naar Cuba te laten vliegen, is men in de Verenigde Staten tot de ont dekking gekomen, dat er een la cune bestaat in de wetgeving. Men wil voortaan de misdadigers, die zich aan dergelijke feiten schuldig maken, gelijk stellen met zeero vers. De straf, die gesteld is op zeeroverij in volle zee is levens lange gevangenisstraf. Verder zou den in de wet zware straffen den opgenomen voor het aanvallen of bedreigen van bemanningsleden van vliegtuigen en voor passagiers, die een moordwapen van welke aard ook aan boord van een toestel meenemen. De subcommissie voor de luchtvaart uit de senaat heeft regeringspersonen, woordvoerders van luchtvaartmaat schappijen en piloten opgeroepen om hen over deze zaak te horen. Eén der leiders van de vereniging van Ameri kaanse piloten heeft voor deze subcom missie gepleit voor zeer zware bestraf fing. Hij geloofde, dat er een ..georga niseerde samenzwering" bestond om in grote getale Amerikaanse passagiers vliegtuigen te kapen. Senator Dirksen, de leider van de pubhkeinen in de Senaat, verklaarde gisteren te betwijfelen, of de verschil lende pogingen tot roof, niet voorbereid zijn door het regime van Castro. Het wilde er bij hem niet in dat twee klei- misdadigers zo maar een vliegtuig vijf miljoen dollar zouden stelen, omdat „zij zo graag naar Cuba wilden Anti-Ned. propaganda door Indonesiërs in Austr. N.-Gninea Vit een artikel m do te Port Moresby verschijnende South Pacific Post blijkt eat m onderwijskringen aldaar veront-' nUard,lgl"g 1S ontstaan over de anti- Nederlandse propaganda. bedreven door opvarenden het Indonesische marine-opleidings schip Dewarutji tijdens een bezoek van drie dagen dat het schip de vorige Week aan Port Moresby bracht. d"®:1,aster, die voor bezoek door voor iPUk v,/VjS opengesteld, werd dpr^n bezocht door groepen schoolkin deren. Twee Australische onderwijze- bebben na een eerste bezoek echter geweigerd, met een tweede groep Kinderen aan boord te gaan omdat, naar zij mededeelden, de Indonesische opva- yenden zich schuldig maakten aan an- ti-Nederlandje propaganda. Zij zeiden, aat de kinderen volkomen werden inge palmd en omhelsd door de bemanning, waarvan de leden te pas en te onpas nOi turagu zeiden, wat in de taal der motu s ..jij, mijn vriend" betekent. Volgens het blad verklaarden de kin deren later dat de Indonesiërs zeiden dat Indonesië in het volgende jaar goed- oi kwaadschiks Nieuw-Guinea zullen overnemen, daaraan toevoegend dan zullen we jullie vrienden zijn". Onder druk Challe en Zeiler naar elders De ex-generaals Maurice Challe c. André Zeiler die tot vijftien jaar zijn veroordeeld voor hun rol in de april- opstand in Algiers zijn voor de tweede maal ra hun veroordeling naar een an dere gevangenis overgebracht, thans naar Tulle. ongeveer 450 km ten zui den van Parijs in het departement Cor- rèze. Met Challe en Zeiler zijn ook drie dere voormalige generaals, drie v malige kolonels en twee voormalige majoors naar Tulle gebracht. Volgens de conservatieve „Paris-Pres- se" is de overbrenging van de gevan genen uit de gevangenis van Clairvaux, in de buurt van Colombey-les-Deux- Eglises waar De Gaulles landhuis staat, geschied omdat de gevangenen het in Clairvaux al te comfortabel hadden en daar teveel bezoek kregen. Geen Amerikaans handelsembargo G Amerika is van mening dat een eco-1 nomisch en commercieel embargo te gen het communistische blok „voor het ogenblik" niet in het belang van Ame rika of van de vrede is. Dit is gisteren door het state department meegedeeld. Aan een dergelijk embargo is gedacht wegens de Russische druk in de kwes- tie-Berlijn. Het departement van buitenlandse za ken heeft deze verklaring uitgegeven om een eind te maken aan de veron derstelling dat Amerika alle handel met de communistische landen wel eens zou kunnen afbreken. Dit wil echter niet zeggen, dat Amerika geen economische represailles zal nemen als de crisis ern stig wordt. Goed huisvader Inmiddels hebben inlichtingen naar de antecedenten van de beide Ameri kaanse vliegtuigpiraten verbazingwek kende resultaten opgeleverd. Bij kennis sen en buren in Coolidge in Arizona stonden zij bekend als zeer rustige men sen. Volgens haar verhaal, bleek zelfs de vrouw van Beardon niets af te we ten van het doldrieste plan van haar echtgenoot. Uit de gevangenisregisters blijkt echter, dat Beardon verleden jaar voorwaardelijk is vrij gelaten uit de staatsgevangenis van Californië. Daarvoor had hij in de veertiger jaren vonnissen uitgezeten in Arizona. In 1955 heeft hij zich onder behandeling gesteld van een staatsziekenhuis, omdat hij aan neerslachtigheid leed. Lening 2 miljard van het I.M.F. De Engelse regering zal de lening 2 miljard dollar, die zij van het Inter nationale Monetaire Fonds heeft verkre gen. gebruiken om de kredieten op kor te termijn af te lossen, die onlangs door de Centrale Europese Banken aan de Bank van Engeland werden verleend, op grond van de overeenkomst van Bazel om het pond sterling te steunen, zo werd van de zijde van het Engelse ministerie van financiën medegedeeld. Uit Washington wordt gemeld, dat het besluit van het I.M.F. aangaande de hulpverlening een aantal nieuwigheden inhoudt. In de eerste plaats zal voor de ter onmiddellijke beschikking gestelde 1500 miljoen dollar, 500 miljoen gebruikt worden uit de goudreserve van het fonds. Tot nu toe had het fonds slechts uit deze reserve geput voor het kopen dollars of van Amerikaanse schatkistbil jetten. Verder wordt de lening niet uit sluitend in dollars verstrekt, zoals bij vorige leningen het geval was. WELVAART en emigratie heep, zoals bijna alle vraagstukken, twee kanten. De band die gelegd wordt is verschillend, naar gelang de zijde die men kiest. Onze wel vaart, zegt men in Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland, hangt samen met de immigratie (d.i. toegepaste emigratie). Canada's Minister van immigratie, Mevrouw Fairclough, sprak van de ge schiedenis van haar land als de ge schiedenis van de immigratie. De grote factoren in de ontwikkeling van een land zijn kapitaal, kennis en techniek èn mankracht. Landen als Ca nada en Australië, nog ten volle onder- bevolkte gebieden, zo niet werelddelen, weten maar al te goed, dat hun wel vaart ten nauwste samenhangt met immigratie, met de komst van hon derdduizenden en over langere termijn miljoenen emigranten uit „overbe- voikte" landen als Groot-Britanxiië, Italië, West-Duitsland en Nederland. Deze emigranten zijn niet alleen de werkbijen, die in overeenstemming met het doel van hun emigratie met noeste vlijt zich een nieuwe toekomst bouwen, doch zij verhogen tevens het consumptie-niveau, versterken de bin nenlandse markt, creëren nieuwe be hoeften, vermeerderen de produktie en versnellen de nationale polsslag. Daardoor is het mogelijk dat lan den, die tot 1926 geen eigen buiten landse vertegen woordiging hadden, voor de defensie afhankelijk waren van het „home land", een voorna melijk agrarische instelling kenden, mede tot een goed kope verzorging van het moeder land, thans vol wassen zijn gewor den en mee op de voorste rij staan. Wie over een periode van nog geen twee eeuwen de betekenis van emigratie niet en- van economische welstand, maar politieke machts vorming en inter nationale statuur, wil verstaan, ne me eens grondig kennis van de geschiedenis^ Verenigde Staten de IHJ Amerika. In 1776 bonden ongeveer vier miljoen kolonisten, levend in dertien, los naast elkaar staande staten, de strijd om de vrijheid aan tegen het machtige Albion van die dagen. In de eeuw die daarop volgde, trokken ongeveer dertig mil joen Europeanen naar de nieuwe we reld en gezamenlijk, zij en hun kinde ren, maakten zij Amerika tot de voor naamste mogendheid van de wereld. En ze keerden terug ook! Tot twee maal toe werd de oceaan in oostelijke richting opnieuw overge stoken om het oude Europa voor dwinglandij te vrijwaren. De andere zijde van de medaille steekt hier schijnbaar armoedig bij af. Immers, als men welvaart en emigra tie in relatie met elkaar brengt, ligt daarachter de twijfel, of die twee wel bij elkaar horen. Emigratie was voorheen landverhui zing. de emigranten waren uitschot: „Poolse joden", zeiden ze vroeger op de Wilhelminakade te Rotterdam en daaronder werden alle nationaliteiten begrepen, die tussendeks naar Ameri ka uitweken. Men heeft begrip voor emigratie in tijden van crisis en depressie, van hongersnood en armoede, van werk loosheid en misère. Doch velen zien geen enkel verband tussen welvaart en emigratie. Die twee sluiten h.i. elkaar uit. Wie het goed heeft, gaat toch niet Was Wim Kan's beste boert niet, dat hij de minister van sociale zaken Ne derlandse werkkrachten, vertrekkende op staatskosten, vaarwel liet wuiven vanaf de Javakade, om hem daarna op het Centraal Station de Italiaanse en^ Spaanse arbeiders te laten welkom Spreken kranten en groot-industrië len er geen schande van, dat emigra tie mogelijk en in zekere zin bevorderd wordt, terwijl er in ons vaderland een tekort aan arbeidskrachten is? Is het vertrek van meer dan 300.000 Nederlanders sinds 1946 dan geen ge voelig verlies voor ons land en voor onze volkskracht? Is het zelfs niet in strijd met ons na tionale besef, waar we een welvaart kennen als nooit tevoren, zovelen de frontieren te zien overgaan? Een probleem beantwoorden, vraagt vooraf een probleem stellen. Als de pacifisten aandringen op een zijdige ontwapening, terwijl de wereld geladen is met dreiging, neemt nie mand, met uitzondering van zij zelf, hen serieus. Als Chroesjtsjef in de vergadering van de Verenigde Naties met zijn schoen hamert om zijn ergernis te uiten, lost die herrie geen enkel probleem op. Als men emigratie en internationale ar beidsbemiddeling op één lijn stelt, komt men niet tot een solutie. Daar om is nodig eerst vast te stellen wat emigratie is. Emigratie is in de diepste zin, indi vidueel gezien, de eigen verantwoorde lijkheid dragen in een vrije wereld; voor een volk een uitweg voor zijn levensdrift; voor de mensheid de vervulling, be wust of onbewust, van de Goddelijke opdracht, de schepping tot ontplooiing te brengen. Wie nu tegen beter weten In, telkens weer komt aandragen met het oud- liberale deuntje, dat elke emigrant een verliespost voor onze arbeids markt is, redeneert als ouders die hun zoon of dochter zouden verbieden om te tronwen, omdat zy dan een kostwinner missen. Deze zaken zijn in wezen verschil lend en mogen niet nauwer met elkaar in verband worden gebracht, dan ten aanzien van een nevenge volg, nl. invloed op de ruimte of schaarste aan ar beidskrachten in een bepaald land op een bepaald moment. Naar on ze volle overtui ging getuigt het van een gebrek aan inzicht en een weinig brede op vatting als men emigratie, emigra- tiebeleid en vrij heid van emigratie afhankelijk wil stellen van de sterk DE SCHRIJVER T. Cnossen (1896), 6ccretaris- directeur van de Christelijke Emigratie Centrale, genoot m.o., studeerde economie en staatsinrichting en was voor de tweede wereldoorlog werkzaam in de journalistiek. Hij begon zijn carrière bij het Friesch Dagblad, werd iu 1921 redac teur-verslaggever van De Stan daard en trad sinds 1937 als chef-redacteur van dit dagblad op. Van 1936 tot 1939 was hij secretaris van de Ned. Journa listen Kring. Na de oorlog spe cialiseerde hij zich in emigratie- zaken. Hij heeft verscheidene pu- blikaties op zijn naam staan. I Het Britse toeristenschip St. Christopher is gister nacht op de Rijn bij Keulen in brand gevlo gen, maar de eenendertig passagiers konden bij tijds in veiligheid ge bracht worden. Zij wa ren gekleed in pyjama en daar alle hotels vol wa ren, moesten zij de nacht op het politiebureau doorbrengen. I Een Amsterdams zaken man heeft een honderd tal zakenlieden in het Amsterdamse centrum verzocht adhesie te be tuigen met een brief, ge richt aan het college van B. en W. van Amster dam en de fractievoor zitters der politieke par tijen. Hierin wordt Be vraagd: Spoedige dem ping van een aantal grachten, aangezien de zakenmensen nu ge drongen zijn hun zaken gaande te houden in een chaos op verkeersgebied. De Sowjetpers heeft tot nu toe geen reactie ont vangen uit communis tisch China over het nieuwe Russische partij programma. Het stadsbestuur van Havanna op Cuba heeft de Colon-begraafplaats, welke het eigendom van de R.K. kerk is, overge nomen. In de bekend making wordt gezegd, dat de kerk discriminatie pleegde tegenover arme mensen, door het kerk hof als een lucratieve zaak te exploiteren. De tarieven zijn nu met 50 procent verlaagd. I Het leger in Zuid-Suma- tra heeft de eerste secre taris van de Russische ambassade te Djakarta bevolen Palcmbang verlaten. De reden voor dit bevel is niet meege deeld. De Rus bracht een bezoek aan de stad. I De Nederlandse genie voert op liet ogenblik La Courtine werken v algemeen belang uit. Zij hebben een weg drie kilometer lengte aangelegd en een meer van vier hectare maakt. Verder hebben ze in de buurt van La Cour tine een kampeerterrein met kantine in orde ge- 666) Als kind legden wij vaak het oor tegen de houten telegraafpalen om tc horen of er langs de draden ook telegrammen werden verzonden. We meenden nl. dat het zingen der draden er op wees dat de lijnen in gebruik waren. En niet alleen wij vergisten ons in dit verschijnsel, maar ook de spechten raakten in de war cu in de mening dat dit luid ruchtig gezang uitsluitend van insec ten afkomstig kon zijn hakten zij met scherpe snavels duchtig op de palen in. Nu vele leidingen ondergronds liggen on de bovengrondse verbindingen vaak geschraagd worden door geweldige sta len en betonnen ge raamten, die ver van de grote wegen in bet land staan opgesteld, nu is het zingen der draden weliswaar even veelvuldig, maar toch een veel minder vaak waargenomen verschijnsel. Sommige palen zingen altijd, andere daarentegen nooit. Verder zijn er draden die alleen kort na zonsopgang of na zonsondergang gedurende een korte tijd zingen. Eenzelfde draad kan bovendien nu eens diepe tonen laten horen, maar een ogenblik later een veel hogere toon ten gehore geven. Ook zijn er gevallen bekend, waarbij draden duidelijk zongen, ter wijl het toch praktisch windstil was. Vooral deze laatste waarnemingen hebben destijds tot de opvatting ge leid dat het zingen in ieder geval wordt TOCH IS HET ZO! niet door de zaakt. Na lang zoeken is men echter toch weer tot de conclusie teruggekeerd dat de wind wel degelijk de belang rijkste rol in dit verschijnsel speelt. De langs de draad strijkende lucht stroom veroorzaakt nl. een zwiep- toon, die versterkt wordt wanneer hü min of meer samenvalt met een der harmonische boventonen van de draad, dus met ,.de eigen trilling" van de draad. Die draad trilt dus dwars op de wind richting en alle omstandigheden die invloed hebben op de wind of op de eigen trillingstijd van de draad, heb ben dus ook in vloed op het zin gen. Vandaar dat dit verschijnsel zo grillig lijkt. Overigens behoeven we bij de ver klaring van dit verschijnsel lang niet altijd te denken aan de wind alléén, want ook luchtstromingen in verti cale richting kunnen het zingen be werkstelligen, zodat we niet verwon derd moeten zyn wanneer het ge zang zich eveneens voordoet op een dag die voor ons gevoel bladstil is. Van zingende draden naar het zingende zand is niet zo'n grote stap, doch vóór we die wagen moeten we u waarschuwen, dat het laatste woord daarover waarschijnlijk niet gesproken is. Daarover een volgende keer! wisselende conjuncturele schommelin gen. Voor- en tegenstanders van emi gratie dienen te disputeren op de mé rites van het onderwerp zelf. Eerst dan kan een gedachtenwisseling vruchtbaar zijn! De terugloop van emigratie geduren de de laatste jaren, misschien nog meer verklaarbaar uit de economische inzinking in sommige ontvangende landen, dan uit de welstand in Neder land, is een vrij toevallig samenval lend verschijnsel. Wij ontkennen hiermede volstrekt niet een zeker verband tussen de situatie in eigen land en de animo tot emigra tie. Natuurlijk speelt het economisch motief een rol. De vertragings- en weerstandsfactoren (bijv. bij de over wegingen tussen man en vrouw bij vast werk, redelijke lonen en sociale zekerheid en voorts het afremmen door ouders) krijgen in een periode, waarin ons land zich thans bevindt ruime arbeidsgelegenheid en een stij gende welvaart een extra accent. Doch wie daarmee het laatste woord meent te kunnen zeggen over emigratie, schiet in wijsheid te kort. Immers, de directe consequentie zou moeten zijn een veel sterkere bevorde ring van .emigratie, zodra de arbeids gelegenheid inkrimpt, de levensstan daard zakt, het nitzicht voor de jon ge mensen, die jaarlijks aan de poort van de arbeidsmarkt kloppen, slech- Afbraak ran ons emigratiebeleid nü betekent een versperren van de toe gangswegen in een periode, waarin men uit het oogpunt van verlichting van de arbeidssituatie deze open zou willen breken. Ook in dit opzicht is, zoals op elk ter rein, het verkeer tussen volken een on derwerp van overeenkomst en verdrag tussen gouvernementen geworden. Puur economisch gezien denken des kundigen anders over de vraag, of emigratie tot schade van een volk is dan in menig oppervlakkig oordeel doorklinkt. De al te simpele redenering: „het vertrek van elke arbeidskracht is een verliespost", weerspreken zij. Prof. Pen o.a. acht het een misvatting, als gemeend wordt -dat emigratie de pro- duktieve capaciteit van een land doet afnemen. Doorslaggevend voor de welvaart is hoeveel er per hoofd van de bevolking wordt geproduceerd. Hier gaat het om een verhouding van kapitaalgoe deren, arbeidsproduktiviteit en kos tenelement. Naar zijn en anderer mening is de netto-invloed van emi gratie gunstig voor de welvaart van ons Ook dit argument, pleitend ten gun ste van emigratie, spreekt ons niet zo sterk toe. Vrij algemeen is tegenwoor dig in de westerse wereld de bereid willigheid om onderontwikkelde gebie den steun te verlenen. Filantropische steun in de vorm van enkel voedsel en geld heeft, tenzij in noodgevallen, al leen maar een funeste invloed. Het zal voor primitieve volken tot gevolg heb ben een verzwakking van eigen ver antwoordelijkheid. Waarom zal men voor morgen zor gen, als men vandaag te eten heeft? Technische en financiële hulp zon der leiding en het ter beschikking stel len van de „know how" (de noodza kelijke kennis) werkt eveneens wei- aard. De felle kritici op Zuid-Afrika zouden ook eens naar deze kant van de medaille moeten zien. Latijns-Amerika kan tot veel grotere ontwikkeling worden gebracht. Op de jongste samenkomst van de I.C.E.M. (International Council for Eu ropean Migration) te Genève, onlangs gehouden, werd de beschikbaarstelling van gekwalificeerde arbeid aan deze landen als het voornaamste element in deze ontwikkeling gezien. Emigratie dus van geschoolde krach- Men kan niet pleiten voor hulp aan onderontwikkelde gebieden en tegelijk emigratie afwijzen. Zij, die op grond van de arbeiders- schaarste in Nederland emigratie be strijden. tonen een ernstig tekort aan christelijke solidariteit Ook in dit opzicht geldt het woord van de Schrift: God heeft een milde gever lief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5