ALS HET GIET, Blad VERSE KREETJES kun je moeilijk uit vissen gaan fi^ Een koele dronk als het warm is TIP-PARADE ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 i/ Suggesties voor die lange vakantietijd Maar: Thuis kunt u ook van alles ondernemen 't Zal vast wel een gegronde reden hebben, maar een feit is, tellen wie de meeste punten heeft, dat de vakanties van de schooljeugd alsmaar langer schijnen te €r <7wezelfde figuren, dan worden zo stond ruim een maand selcden op „Blad-Zij". Als ytSVel' aartaroelduel'wóiSèn u er in die vrije tijd een behoorlijke poos met de kinderen op steeds twee spelers ingeschakeld, uit kunt trekken, heeft u een ontspanning gevende onderbreking, Elk^ krijgt^twee lepels.^ De Jepel dit voor beide partijen, maarniet iedereen lukt het Geen gelegenheid om spelletjes met de kinderen te ondernemen: Misschien houdt utv zoon dan van bouwen met zulke plastic gevalletjes Van een oude zonnebril De als concurrent Weet u hoeveel vakantiegangers in West-Duitsland er met tent of caravan op uittrekken? Meer dan miljoen! En in Enge land schijnen nog meer men sen hun hart te hebben ver spand aan zo'n kampeerhuisje- op-wielen, dat achter de auto wordt meegenomen. 't Is dus logisch, dat het hotel wezen eens is gaan letten op deze manier van vakantie- doorbrengen, want wie in zo'n caravan kookt, eet en slaapt, zal de hotels op zijn route wel links laten liggen. Vooral nu vernuftige Fransen zelfs met kampeerwagens rijden, die een schoorsteentje op het dak heb ben en die zijn voorzien van een douche, televisie en radio Het blad Hotel Revue zei er een tijdje geleden in 't kort wat over. Men vroeg zich af of de caravan en de moderne kam- peertent een concurrentie gaan vormen voor het hotelbe- drijf. Zowel in aantal als in comfort staan die rijdende kampeerhuisjes nog aan het begin van hun ontwikkeling, zo werd gezegd, maar in Ameri ka houdt men er toch de ogen wijd voor open. Men probeert daar reeds deze Motten en synthetische vezels Dat de motten niet zo gechar meerd zijn van synthetische ve zels zal u wellicht bekend zijn. Deze vraatzuchtige beestjes lus ten alleen maar natuurlijke ve zels. Vaak is het echter zo. dat een synthetische vezel met een natuurlijke wordt gemengd (zo veel procent wol en zoveel procent synthetisch b.v.) en dan is die mot-vrijheid verdwenen. Zulke mengweefsels worden nl. door de mot wel degelijk gegeten. Daar om verdient het altijd aanbeve ling er goed op te letten hoe de samenstelling van de stof is. Voor al bij „gemengde" vloerbedek king is dat zaak. omdat zo'n vloerbedekking meestal wel iets kostbaarder is dan dat rokje of jasje Desnoods kan men de ge mengde weefsels chemisch mot- echt laten maken als men weet in huis nogal last van motten te hebben. Gaan ze eruit, die nauwe rokken? Nu men zich in de bekende modecentra alweer druk aan het beraden ls over de komende herfst- en wintermode, willen we u even een mening doorgeven van enkele Duitse mode-ontwer pers. Want al wordt er nogal al tijd door velen naar Parijs geke ken, als het over de mode gaat, in Berlijn bijvoorbeeld wordt ook bijzonder mooie en vooral sjiekc kleding gemaakt. Die Duitse voorspelling nu luidt: er zal het komende koude re seizoen weinig sensatie komen. Wel verwacht men, dat de ..pot lood-nauwe" rok tot het verleden gaat behoren. Rokken, die er glad en nauw uitzien, blijken door middel van ingezette plissee- of plooigedeelten dikwijls wijder te zijn dan ze lijken. De uit kunst vezels vervaardigde plooirokken worden nóg populairder. Ze kun nen eigenlijk het hele jaar door worden gedragen en de lichte, fijne kwaliteiten in rokstoffen zul len het ook 's winters zeker doen. Dat de blouse dus ook een extra accent krijgt, spreekt met die rokkenmode haast vanzelf. Het zijn hier voornamelijk mo dellen. die los over de rok wor den gedragen. Tenslotte verwacht men, dat de pantalons voor dames meer en meer worden gedragen, vooral thuis. In combinatie met zo'n losse bloes of een trui zullen ze nog steeds volgens de Duitse verwach tingen bij velen favoriet zijn. In de rechterhand is leeg maar op de linker lepel komt een dan ook, uitgebreid vakantie te gaan houden. Schijnt de zon aan aardappel. Het gaat er om, dat een stralend blauwe hemel, dan vermaakt de jeugd zich wel de twee spelers proberen om met buiten de deur, doch met grauwe en alsmaar regen gevende de lege lepel de ander zijn „wolkenvelden" wordt met name voor de moeder die school- ^ar^egeliS?8"^! hij "ervoor vakantie soms wel eens erg lang! Tobt u daar ook een beetje ZOrgen, dat hij zijn eigen aard- ppel niet kwijt raakt. Wie zijn mee, dan heeft u misschien voor deze laatste weken iets paar ideeën om de kinderen thuis bezig te houden. Een spel- aardappel laat letje of iets doen met de handen is menigmaal een dankbare af- allen af. dit ook weer beide partijen. Daarom deze Autorennen Maskers maken Zo kan het in elkaar zetten van maskers bijvoorbeeld een ge zellig karweitje zijn en moeilijk hoeven we het voor de minder handige kinderen niet te maken. Heeft u ergens een oude zonne bril liggen met een gebroken glas? Haal dan het andere er ook uit tzijn de glazen nog goed. dan blijven ze gewoon zitten) en dan maar de fantasie laten werken. Aan zo'n bril kun je namelijk van alles en nog wat vastmaken. Een neus b.v. van een rond apo thekersdoosje. waar onderaan nog een machtige snor van wol kan worden bevestigd. Boven op de bril worden wenkbrauwen geplakt, die uit karton worden geknipt; oogwimpers van franje maken de zaak compleet. Heel simpel is ook het masker van een gewone papieren zak (zo'n bruine van de kruidenier). Na tuurlijk moet het hoofd er wel in kunnen. Zit die zak om het hoofd, dan wordt er bij de neus met pot- vader) noemt een letter lood een driehoekje getekend en moet ieder kind met z'n wordt Verkleedpartij, meestal figuur leggen, dat met bij de ogen komen twee geteken de rondjes, zo groot als een gul- letter begint. Wordt de den. Op de plaats van de mond noemd, dan kan men een stoel, maak je een ovaal, een halve een ster> pen schaar, een schip.... maan of een rechthoek, dat kies enfin van alles fantaseren. Iede- je zelf maar uit. De zak wordt re figuur die door geen enkel an- weer van het hoofd gehaald en der js verzonnen krijgt tien dan knjp je er de met potlood punten. Na vijf of zes letters op- aangegeven openingen in. En dan komt het leukste werk: je gaat de kop -versieren. Met verf of krijt of met leuk gekleurd pa pier, dat je uitknipt en er op ilakt. Met dat plakken zijn leu- dingen te maken. Zo zet je er een paar oren aan, een kuif, een gekke pruik, een baard, een snor, wimpers.... mogelijkheden genoeg. Mocht er nu net geen stevige papieren zak in huis zijn, dan kun je natuurlijk van sterk pak papier een cylinder vormen, die over het hoofd kan. Een heel ste vig masker maak je zo'n beetje op dezelfde manier van het kar ton van een oude schoenendoos. Ten slotte gaan we autorennen. Je zet vier stoelen naast elkaar en vier andere drie meter verder op. De eerste vier stoelen zijn dan de start, de andere vier stoe len de finish. Tevoren zijn er van papier vier auto's gemaakt Een stevig stuk papier daarvoor dubbel gebouwc dan knip je de auto (of iets an ders) uit. Van stoelleuning naar stoelleuning worden vier stukken vliegertouw gespannen en daar op komt de auto. die dus op de vouw van het papier op het touw wordt gehangen. Door korte ruk jes aan het touw te geven moet je dan de wagen naar het eind punt zien te krijgen. Wie van de vier deelnemende kinderen er het eerst is (zonder dat de auto van het touw afvalt) heeft gewonnen. Als je je auto een nummer geeft, wordt het extra spannend.... En hier laten we het maar bij. een Het boek „Maak er een feest van" biedt nog tal van andere Ideeën, maar met deze paar kun- l dan nen u en de kinderen bij „over- lucifer drijvende wolkenvelden en sto- giet kun je moeilijk uit Uit het boek „Maak er een feest van" door Lou Hoefna gels, tekeningen Babs van We- ly, uitgave N.V. de Arbeiders pers. Er mee spelen Het een koelkast en een oven Als de maskers klaar zijn (je kunt natuurlijk ook nog andere in elkaar zetten door b.v. aan een zelf te knippen carnavals- ogenmasker een snavel te zetten om zo een vogel uit te beelden) dan kim je er heerlijk mee spe len. Je hoeft heus geen griezeli ge verhalen over heksen, spoken ook al zijn ze 3 dagen oud nieuwe vorm van vakantielo- gies in dergelijke banen te lei den, dat ook het hotelwezen en vooral het restaurantbedrijf er nog van kunnen profiteren. Het zijn namelijk niet de financi- eel-zwakken, die hun vakantie in een caravan doorbrengen, maar juist de beter gesitueer den, die eigenlijk voor goede hotels in aanmerking zouden komen, zo leert de ervaring daar. 't Spreekt dat men met die ervaring de ontwikkeling nauwgezet zal gaan volgen Vers brood schijnt minder goed voor de spijs- ?en vertering te zijn, dan de iets oudere boterham, (euk verhaaltje uit een boek kun je als je het hebt gelezen, zeker maarvindt u oud brood zo lekker? Om de spelen. Heb je van tevoren het broodjes, die vaak voor het „dagje uit" worden dat «idSn"nda'n'kuhn Yè mtegrnomen Diet te vereeten. Wie echter vrij daarna de maskers bij het ver- vroeg dat wil zeggen vóór tien uur de haaltje aanpassen. deur achter zich dicht trekt zal het toch met brood Zonder maskers gaat het natuur- lijk ook. Maak er dan een ver- moeten doen, dat*niet zo vers meer is. Tenzij u kleedpartij van. Van alles kun je over een oven en een koelkast beschikt. Met deze fakii>se1^teten.^tije!'>strfnt'lt twee huishoudelijke apparaten kunt u een heerlijk de lappenmand, oude klerenvers kadetje meenemen, ook al is het zelfs een VeJELjnl "aar telede" grkocht. in voorraad heeft. Verkleed dan als koning of koningin, als Chinees, als clown.... zoek het maar uit. Als ook hierbij een verhaaltje wordt gebruikt, kun je er een complete opvoering van maken! Ruim de zaak wel op als Je klaar bent.... Zo'n drum Wat je verder nog kunt maken? Als niemand er thuis bezwaar tegen beeft.... een drum b.v. No dig heb je een oud blik, waar de bodem en het deksel uit zijn en waarvan de randen niet scherp mogen zijn (plak er desnoods een stukje vilt overheen of sterk pa pier). Ga het blik dan leuk schil deren en probeer ergens een stuk je autoband op de kop te tikken niet al te dik. De band knip je open en dan teken je er een cirkel op af. die iets groter is dan die van je blik. Dan maak je gaatjes in de band, niet te dicht op elkaar en liefst zo rond mo gelijk, anders scheuren ze zo gauw uit. Dat doe je met i stukje i talen pijp, waarvan de randjes met een klein vijltje dun. dus scherp zijn gemaakt. Ook met het rondje van een holle sleutel lukt het je denk ik wel. Met een ha mer geef je dan een paar tikjes op dat pijpje. Nu komt nog een secuur werkje: je gaat een golf lijn maken (zoals op de teke ning). Teken die eerst goed af. en begin niet zomaar, anders wordt het zo'n raar drumvel. En dan is het zover, je gaat de twee drumvellen over het blik spannen met mooi gekleurd, niet te dun plastic draad. Dat lukt het beste als je het samen doet. Stok ken maak je tenslotte van een stukje hengel, waaraan een fla nellen bolletje komt. opgevuld met een oud lapje. 'n Paar spelletjes Tenslotte nog zomaar een paar spelletjes. Ieder kind krijgt twaalf lucifers of twaalf stukjes van limonaderietjes. Moeder (of U koopt de broodjes als ze bij wijze van spreken nog warm spreken nog warm zijn, dus zo vers mogelijk. U stopt ze ge woon in de koel kast en bewaart ze daar tot u ze nodig hebt, hetzij een dag, hetzij langer. Zo gauw het „de paden op. de lanen in" geblazen is, neemt u de brood jes uit de ijskast zet één oven. Langer hoeft beslist niet. Als ze daar dan uit komen heeft u knappend verse kadetjes, ook al zijn ze drie dagen tevoren bij Voor de goede orde „Ach. tekent u even voor de goede orde....", zo wordt er na een demonstratie soms gezegd als men interesse voor het getoonde artikel blijkt te heb ben. Ook andere verkopers dan alleen degenen, die demon streren, vragen dit wel eens. En dan tekent men, gewoon „voor de goede orde". Om dan tot de ontdekking te moeten komen een koopcontract te hebben aangegaan onder voor waarden, die men niet kent. Als men die voorwaarden eventjes gelezen zou hebben, had de koop wel eens niet door kunnen gaan 't Klinkt zakelijk en tegelijk zo onschuldig, dit verzoek om te tekenen en het zal wel om die reden zijn, dat heel wat huis vrouwen zich laten overhalen tot een onberaden koop. Ook moderne huisvrouwen, zij die „bij-de-tijd" zijn zoals dat heet. Want die huisvrouwen zijn er bij tientallen, zoals de Ned. Consumentenbond in het maandblad meedeelt. Om de heren der schepping hierbij niet te vergeten.... Zij maken soms hun vrouwen gelukkigmet dure huishoudelijke apparaten, waarvan het nut in de eerste plaats vaak niet evenredig is aan de prijs, terwijl ze daar naast 't huishoudbudget op on verantwoorde wijze bezwaren. Nog altijd komen er „rouw koopklanten" bij de bond om advies of inlichtingen, maar ge kocht blijft vaak gekocht, ook al wist men soms niet iets te kopen als men „eventjes te- Leest daarom altijd een koop contract door voor u uw hand tekening zet, zo wordt geadvi seerd. Daaruit kan men leren, dat soms de garantie eigenlijk geen garantie is, dat een even tuele verbreking van het koop contract de koper behoorlijk duur kan komen te staan en dat reclames slechts geduren de enkele dagen na aflevering worden geaccepteerd. We ge ven deze waarschuwing van de bond maar even door, dit voor de goede orde Aardappel-puree uit een pakje Al gezien in de winkel? Naast de instant-pudding, de dito koffie en dc milkshake uit een zakje thans weer i Wie „in- aardappelpuree houdt thans in een wip klaar maken, omdat het kant en klaar te koop is. Er was al wel zo'n puree uit een zakje in dc handel, maar de ze uit Amerika komende instant kon nu niet direkt goedkoop wor den genoemd. Thans brengt ook een Nederlandse firma dergelijke puree op dc markt, bereid volgens Engels procédé. In de pakjes zit ruim een ons aardappelpuree in droge vorm en men hoeft er slechts dc aangegeven hoeveel heid vocht bij tc doen om binnen enkele minuten het gewenste ge recht (voor twee personen dc bakker gehaald. Dat zo'n vers broodje ook op js dan het brood uit de trommel De*prijzigt'n o g' "n i c Tan"de lage maandagmorgen voor het mee te van zaterdag zult u intussen zelf kant, twaalf uurtje smakelijker wel hebben bedacht 1 onverwachte eters. Geen „open brief" Zoals n \-orlgc week in dc „Open brief" van Christine hebt kannen lezen, zal dit keer haar wekelijkse stukje niet verschijnen, dit In verband met vakantie-drukte. Op de volgende ..Blad-Zij" zult u haar brief echter weer tegen- 'n Frisse zomerdrank wil er altijd wel in als de tempera tuur tenminste meewerkt.. Voor haar, die niet alleen een koele, maar ook een gezonde drank wil serveren, een paar ideetjes voor een gezellig glas. Wat denkt u bijvoorbeeld van een melk-cocktail? Als voor zo'n drankje een sha ker bezit, is dat natuurlijk prachtig, maar, nodig is zo'n apparaat niet. Met een slag- roomklopper komt u namelijk ook een heel eind. Voor een dronk, die gauw klaar moet zijn, neemt u één deel limona desiroop en vijf delen melk, karnemelk of yoghurt. U klopt de stroop en de yoghurt flink door elkaar en hebt zo een smakelijk geheel gekregen, voor al als de yoghurt uit de koel kast komt. Voor hen, die niet van „zuur" houden, is zoete melk lekkerder. wijs vruchtensap, vruchtenp of een mengseltje van beide door melk, karnemelk of yog hurt te kloppen. De klopper (of de vork) moet dan wel roest vrij zijn. Voor driekwart li ter melk neemt u dan om eens een voorbeeld te geven veertig gram basterdsuiker, het sap van een citroen en twee sinaasappelen, óf twee ons vruchtenmoes (van bessen, fram bozen. pruimen, kersen, bana nen, gaargekookte stoofperen of wat u maar bij de hand hebt.) Nog een paar tips: bananen- melk maakt u frisser door toe voeging van citroen- of sinaas appelsap, peremclk krijgt u pittiger met wat gembersiroop. Voor de liefhebbers van iets met een chocolade-smaakje is er dc choco-cocktail. U raspt twee re pen mcik-chocola cn klopt dit door driekwart liter koude melk. Dan gaat er nog het sap van twee sinaasappels en vijf-en- twintig gram basterdsuiker doorheen. Flink kloppen en des- noods garneren met wat slag- Feestelijk is een drie-kleuren- cocktail. die u maakt van yog hurt, dat laag om laag in gla zen wordt gedaan, afgewisseld met chocolade-siroop, vruchten moes en fijngesneden gember. Voorwaarde tot het slagen van deze cocktails is tenslotte: de ingrediënten moeten zo koud mogelijk zijn en alle soorten vruchtenmelk dienen direkt ni het bereiden te worden gedron vén u en vóór u I Naast vele „gewone" brieven zijn er tijdens m'n afwezig heid de afgelopen weken ook nog wat vakantie-tips binnen gekomen. U zult intussen wel hebben gemerkt, dat die va kantie-rubrieken zijn gesloten en het Ujkt me niet Juist er weer opnieuw mee te beginnen nu we nog maar één „vrije maand voor do boeg hebben. Mag ik die nagekomen vakan tie-ideeën dus tot volgend Jaar bewaren? 't Wordt dan wel lang wachten, maar u weet het: de tip-map Is altijd zeer geduldig op dit punt. Dan moet ik ook nog even ingaan op een paar opmerkin gen, die bij de post zaten. Heel in 't kort: het spijt me heel erg, mevrouw A. K.-de G. uit Oudewater dat er geen bock naar Australië kan. Uw tip kwam nl. niet voor plaatsing in aanmerking. Toe probeert u het nog eens, misschien gaat er dan wel een pakje naar Kenwick. Met de planten van mevrouw M. v.d. W.-V. uit Zierikzee heb ik ronduit mee lij. Dezelfde manier van „be waren" leverde bij mij goede resultaten op. Had u ze mis schien té veel water gegeven? Uw vakantie-tip bewaar ik graag tot het hierboven ge noemde te zijner tijd. Dan wil een lezeres uit Den Haag nog even een aanvullen de tip geven: naai geen stukjo badstof aan uw schortje vast, maar maak het er met knoop jes aan vast. Hoeft u niet het hele schort te wassen als 't doekje vuil ls, zo schrijft ze. Wat de petroleum voor het weghalen van teer betreft, mevrouw I. K.-B. uit Wormer- veer: natuurlijk is het goedko per, maar meestal heb je eer der margarine dan petroleum bij de hand. En dan ten slotte nog een „inhakertje" op het schoonmaken van een nieuw dus niet met een stofzuiger te reinigen vloerkleed: maak niet het blik, maar de stoffer voch tig. aldus mevrouw H. uit Zuid- land. 't Werkt veel prettiger. Na deze (lange) Inleiding de tips van deze week met als eerste iets over BESSENSAP MAKEN Wie bessensap maakt en de vruchtjes in de roerzeef uit perst, weet dat dit een tijdro vend karwei is. Mevrouw F. Doornheim-van dc Engel uit Den Briel deed het anders. Zij maakte haar centrifuge goed schoon, deed toen de gekookte bessenmassa in een sterk kus sensloop en stopte die in de centrifuge. Na vier minuten draaien kwamen haar acht kilo bessen „gezeefd" uit dit appa raat tevoorschijn. ZOMER IN' DE KEUKEN' Een idee voor een zomer se (voordelige) broodbelegging kwam van mevrouw E. Malie paard _uit Stad aan 't Haring- maat worden met ivat suiker door elkaar vermengd. Resul taat: 'n smakelijk en goedkoop Nog een zomerse wenk: neem voor het maken van pan- nckoeken eens geen gewone, maar karnemelk. Wat rozijnen erbij en u hebt heerlijke pan nekoeken, die bovendien min der olie vragen, zo is de erva ring van mevrouw J. Scherpe- nlsse-de Hoog uit Hoogvliet. AXIEGEN TANGEN Heeft u er zo u last hebt van vliegen in huis wel 'i gedacht plastic plak- gens mevrouw A. van Lcnten- Meyer uit Den Haag zijn die repen zelfklevend plakband uit stekend voor dit doel geschikt. Een ander vliegenpraatje: wie terlenka-gordijnen van vliegenvuil wil ontdoen, hoeft, aldus mevrouw J. Ro- mijn-Romijn uit Almkerk, de vitrages niet helemaal te was sen. Even met een vochtige spons er over (waar desnoods wat zeep aan zit) en het vuil vliegt er uit. ZONDERENDE GORDIJNEN Als de koorden van zonwe rende papieren gordijnen zijn versleten en er nieuwe touwen in moeten, dan kunt u het bes te het nieuwe touw aan de uit einden van het oude naaien. Zo trekt u het koord voorzichtig door de openingen en het gaat er gemakkelijk in. Anders is het vaak een hele tobberij dacht mevrouw B. Moor uit Rijswijk (Z.-H.). FRISSE VLEESWAREN Naast dc verschillende ma nieren, welke reeds in de tip-rubriek zijn genoemd om vleeswaren fris te houden, nog dit idee van mevrouw J. Lindt- hout-van der Tang uit Rotter dam U maakt in een emmer wat blauwselwater (blauw wa ter blijft koud) en daar hangt u aan een knijper of met een touwtje in een stevige plastic zak de vleeswaren in. Dc fles sen melk kunnen gewoon in het water worden gezet, 't is ge woon een „imitatie-koelkast" •n HEEL ANDERE JAS Mejuffrouw T. van Vliet uit Rotterdam had een lichte mohair zomerjas van vorig jaar ('n lange) die haar ver veelde. Ze maakte cr een drie kwart jas van cnzette cr met gewoon kinderklcurkrijt (geel cn groen) strepen op in de vorm van royale ruiten. Te gen alle verwachting in bleken de gekleurde ruiten zelfs tegen regen bestand. Zo kreeg deze lezeres er een modern ruit- ack bij. dat ze graag draagt. Iets voor u? ROOKT l'? Rookt u? Gebruik dan het cellophaan hoesje van uw pak je sigaretten om tc voorkomen, dat uw handtasje of jaszakken vol tabak komen te zitten. Het hoesje van het pakje haalt u er voorzichtig af en schuift u omgekeerd om het pakje heen. Deze laatste tip van mejuf- frouw M. H. Boter uit Leiden geldt uit uiteraard niet voor stugge rokers, die om het half uur een sigaret uit het pakje halen.... Meer voor de zo-nu- en-dan-eens-opstekers (en

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15