SARIE EN JAN I GEESTELIJK LEVEN I begonnen te evangeliseren j- Vier Zweedse en vier Italiaanse meisjes over hun geloof DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 Het is zo goed Een Brit vertelde dezer dagen aan een Amerikaanse Journalist, die een artikel schreef over de middag- kerkdiensten in het hart van Londen: ..Dc echte kerk- i diensten bezoek ik weinig, maar op mijn weg terug i van mijn lunch naar het kantoor loop ik nog wel eens een kerk binnen om een ogenblik rustig te kunnen l denken. Per slot van rekening ga ik nooit op zondag naar de kerk er is altijd zo veel te doen en een paar minuten rust doen een mens soms goed." De man had gelijk. Een paar minuten rust doen een mens soms goed. mits hij zich dan halsoverkop opnieuw in zijn besonjes kan gooien. Duurt de rust langer dan i maakt zij alleen maar onrustig Daarom vluchten de meeste mensen voor de werkelijke rust. Zij nemen draagbare radio's mee. en het gegil van kreunende i Juffrouwen overstemt de stem van hun geweten. Want wie m de rust komt. hoort zijn geweten spreken. Reeds Augustinus heeft het gezegd: De mens vindt pas rust, als zijn hart rust vindt in God. Die paar minuten rust doen een mens echt soms goed. xvie minuien nisi novn i'tn mens ecni soms got-u, - zoals hij ook van een hazenslaapje na het middagmaal fa J i« *i I L-l .IJ 1 kan opknappen Maar de mens die s nachts niet vol- btranddCtie Uit eigen Zak betaald j i doende slaapt gaat lichamelijk en psychisch kapot En v, i psychisch kapot. dat geldt ook in de geestelijke dingen. De mens die geen rust vindt in God. gaat er geestelijk aan. die redt het niet met een paar minuten. Pas als wij de rust van God zelf ontvangen, vinden we de oplossing. De Rijdende Kapel ran de Belgische Evangelische Zending werd een Vreugde-hoek JA - NEEN NOU UOt DENKT rif Jeugd ov.r Ood? Een Duitse journalist van het Jongerenblad Twen, dat daar nog niet taboe Is geworden en Is verdwenen, heeft vier meis jes nlt Zweden en vier alt Itallè gevraagd wat zij van God den ken. Drie geloven In God, twee ln het geheel niet en de rest segt: Ja, maar... Het !s een en quête, waaruit geen enkele con clusie getrokken kan worden, maar er blijkt wel uit hoe jonge mensen slch In onze tijd uitlaten. Daar Is bijvoorbeeld de Sicill- •anse Maria Rita Valenti. een kind van vrome ouders, zoals ze alleen de menselijke instellingen kunnen ouderwets worden. Hoar geloof beïnvloedt haar ethiek. Ze vraagt zich af of het wel vooruit gang zou betekenen als dc vrije omgang van jongens cn meisjes, zoals het noorden die kent, ook in haar land ingang zou vinden. Maar dat zij alleen maar met haar verloofde uit mag gaan, als haar broer als chaperon mee- Iuat, gaat zelfs haar wat te ver. laar zij hoewel ze rechten niet ln Goa", zegt zij, "dat is alleen maar goed voor sentimentele meisjes." Zelf ls ze niet zo sentimenteel ook al heeft ze zo nu en dan wat liefdesver driet Uiteindelijk is liefde toch alleen maar een biologische kwestie. Als er moeilijkheden ko men kan men altijd terecht bij de psychiater, die heel goed kan luisteren. Star Het 22-jarige Romeinse meisje Flamlnla Petmcci is volgens haar eigen woorden niet erg ker kelijk. Ik ben mLsschlen te lang vroom opgevoed. ZIJ ls van de kerk afgeraakt, omdat deze er zulke starre, levensvreemde in zichten op na houdt. Maar van tijd tot tijd gaat ie nog wel naar haar oude biechtvader. Je kunt je bij hem zo heerlijk uitspre ken. Misschien maakt ze alleen maar een tijdperk van ongeloof door, segt se nog. geschiedenislerares. „Het is zo belangrijk, dat de leraressen zelf geloven in wat ze ons moeten bij brengen". zegt ze. „Teveel jonge meisjes spreken over iets wat ze niet eens kennen. Het is toch geen schande", vraagt ze nog, ..dat men zich door God laat lei den?" Ik weet eigenlijk niet wat ik moet antwoorden, zegt de 25-jari- ge Zweedse Lena Madsen. Ik probeer in mijn beroep op te gaan. Ik ben mannequin en neem Ijverig balletlessen om mijn fi guur niet te verliezen. In New York ben ik eens ernstig ziek geweest. Sinds die tijd hou ik me maar aan de werkelijkheid. Echt vrij is niemand. Men moet zich nu eenmaal aan de wetten van het leven onderwerpen. Misschien komt er wel eens een tijd met betere wetten in een meer na tuurlijke wereld, waarin men niet langer bang behoeft te zijn. Niet moeilijk de geschriften van Simone Weill. „Ik ben niet ongelovig", zegt ze, „maar men moet meer aandacht schenken aan het leven dan aan de dood. Men moet de mensen helpen, hen een beetje vreugde verschaffen." Ook de 18-jarige Zweedse Inge- la Romare gelooft „natuurlijk de Of dat verkeerd is weet ik eigenlijk niet. Ik wil maar zeggen, dat men van het geloof geen vorm moet maken. Ook moet men God niet voor iedere kleinigheid las tig vallen. Misschien geloven wij jongeren niet meer zo onvoor- T~kE Vlaamse kerk van de Belgische Evangelische Zending in Brussel is niet erg gelukkig met haar beroepingswerk. Sinds jaren geleden toen ds. J. Knecht met emeritaat ging, heeft de kleine gemeente slechts één predikant gehad en dat was maar voor heel korte tjjd. Maar met haar jeugd is de kerk heel wat gelukkiger, want van hen kwam het voorstel om te gaan evangeliseren. Het begon allemaal met Nellie Knecht. Zjj vond de wekelijkse bijeenkomsten van de jeugdvereniging wel fijn, maar het was haar allemaal niet voldoende. Terwijl een hele generatie jeugd bezig was verloren te gaan, kon men toch maar niet rustig de bij bel onder elkaar bespreken en verder niets doen. Ze wilde er op uit, hoe dan ook. En ze is er op uit gegaan en haar voorbeeld heeft andere jongeren aangesto ken, zodat in Brussel nu een klei- lijks er uit trekken om andere I jongeren te laten weten dat Chris tus leeft. We troffen hen in De Panne, een van die kleine zuidelijkste badplaatsen die België telt. Aan de voet van het duin stond de „Rijdende Kapel" van de Belgi sche Evangelische Zending, een soort woonwagen, die echter in drie richtingen uitklapbaar is en dan een zaal vormt waar meer dan honderd mensen een zitplaats kunnen vinden. Deze rijdende kapel wordt in heel België ingezet, vooral in plaatsen waar geen protestantse gemeenschap is. Zo wordt gepro beerd de mensen in aanraking te brengen met de vrijmakende ge nade van Jezus Christus. Het is een moeizaam werk, want maar weinig Belgen durven de drempel te overschrijden. Vreugde-hoek Maar de jeugd zag kans om de drempel een heel eind weg te schaven .Van de kapel was een „Vreugde-hoek" gemaakt. Met letters van wilgentakjes stond het er boven, in het Frans: „Au ren- dez-vous de la joie". Zo was de kapel, waar altijd heel ernstig gepreekt wordt een soort instuif, woorden die de Bel gische jongeren niet eens bleken te kennen. Een pingpong-tafel stond in het midden, een klein biljart er achter, er waren dam spelen en schaakspelen. Er hing een volleybalnet tussen twee bo men naast de wagen ener kwa men jongeren. Het was de eerste keer dat de kleine groep buiten Brussel ging evangeliseren. Het is in ander half jaar tijds al een internationa le groep geworden. Nellie meende van het begin af aan dat het werk niet alleen gedaan moest worden door de groep van de Vlaamse kerk. Ook de jongeren van de Franse zusterkerk moesten wor den ingeschakeld. En al spoedig traden de jongeren buiten eigen kerkelijke kring, want een paar jonge leden van de Vergadering van Gelovigen wilden ook mee doen. Een jonge Amerikaan die in de zending wil en in Brussel zijn Frans moet leren, sloot zich bij hen aan. Twee of drie Neder landse jongeren die aan de Bijbel- evenmin onbetuigd en een Oosten rijks meisje kwam er bij....Zo groeide het kleine groepje uit tot een internationale staalkaart van activiteit Dat kwam in De Panne "te pas. Jonge mensen uit vele landen die daar hun vakantie doorbrachten konden worden aangesproken en uitgenodigd. Enquete waardelijk als de ouderen. Maar hebben zij van hun geloof niet een soort waardepapier gemaakt dat ze in de kluis opbergen? Al leen als ze zelf niet meer weten wat ze moeten doen, gaat de kluis open. Mag de kerk niet Maar de 24-jarige Nancy Ma- rotta neemt weer een veel afwij zender standpunt in. Met Itali aanse vurigheid zegt ze dat ze de kerk niet mag, en de priesters ook niet. Het ls haar duidelijk geworden dat de Italiaanse vrouw op weg naar de emanci patie nog lang niet ver genoeg gevorderd is en de kerk krijgt daar de schuld van. Als men haar vraagt waarom zij de pries ters niet mag. zegt ze dat te veel priesters een interesse in de mo derne schilderkunst huichelen, maar alleen maar de studio's be zoeken om de situatie in ogen schouw te nemen en om een aan knopingspunt te vinden om de kunstenaar te bekeren. „Men moet ons met rust laten." Zo reageerden vier blonde en vier donkere Europese meisjes: „Ja, neen, nou ja...." op dc vraag of ze geloofden ln God. Zij spraken niet voor hun leeftijdsge noten, maar him antwoorden zijn wel onthullend. Misschien ls dit wel de les: De wereld heeft be hoefte aan mensen die hun geloof echt beleven en uitleven. Het valt niet mee om zo maar iemand op straat aan te spreken. Natuurlijk hadden ze uitnodigin- gevonden om contacten te leggen. Iedere jongen en ieder meisje had een aantal enquête formulieren bij zich, aan de ene kant Nederlands, aan de andere kant Frans. Daarop stonden vra gen als: Gaat het ln de wereld steeds slechter of beter? Gelooft u dat cr een God Is? Denkt u dat God Interesse heeft voor het mensdom en de indivi duele mens? Wat ls volgens u een christen? W'at Is voor u het belangrijkste ln het leven? Met zo'n formulier stapten ze dan op een vakantieganger af en zeiden: Wij houden een enquête, zouden we u misschien een paar vragen mogen stellen? En maar zelden was het antwoord een grof „neen". De enquête leidde meest al tot een persoonlijk gesprek, vaak nog voor het formulier was ingevuld, en net gesprek werd tot een persoonlijke uitnodiging voor de „Vreugde-hoek". Dikwijls werd zo'n uitnodiging ook inderdaad aangenomen. Gesprekken 's Avonds werd de zaal dan weer opgeruimd, kwamen er stoelen te staan, en werden bij zondere diensten belegd. Er was een forumavond, er werden films vertoond, er werd gezongen, want het groepje beschikt over een eigen trio en over duo's. En hoewel lang niet iedere avond werd er ook gesproken. Na de samenkomst werd er koffie of coca cola geschonken en was er Ook het Cross-quartet uit Amster dam teas naar De Panne gekomen om de jonge mensen uit Brussel te helpen bij hun evangelisatie werk. gelegenheid voor persoonlijke ge sprekken. Van de resultaten moet men zich geen overdreven voorstelling maken. Men was al blij als men vijf, en heel erg blij als men op een avond 15 vreemde jongelui in de samenkomst had. En men was heel blij toen een Frans meisje tot het besef kwam, dat ze zon der Christus niet kon leven. Allen voelden dat alleen daar door deze hele actie al waarde vol was geworden, dat al hun moeite niet tevergeefs was ge- Bijna twee weken van hun va kantie hadden ze aan deze actie gegeven. Alle onkosten betaalden ze zelf uit hun eigen zak. Ze woon den samen in een huis dat hun ter beschikking was gesteld en kook ten daar hun eigen potje. Voor het zelfde geld hadden ze een vakan tie in het buitenland kunnen hou den. In de café's Ze zijn nu al weer terug in Brussel en spoedig, als de groep weer helemaal compleet is. trek ken ze er daar weer op uit. Ze zijn al bekend in de meeste ca fé's of danszalen. Als ze binnen komen rust de band even uit en geeft hen gelegenheid om een paar liederen te zingen en tracta- ten uit te delen. In het begin heb ben ze ook wel eens geprobeerd een kort woord te spreken, een getuigenis te geven. Maar dat bleek onmogelijk. Dan kwamen er zoveel reacties in negatieve zin dat ze dat al lang niet meer doen. Maar een lied wordt altijd op prijs gesteld en een tractaat wordt maar zelden zonder meer in de asbak gegooid. En als ze een bijzondere bijeen komst hebben en de Brusselse no zems uitnodigen om ergens in een neutrale zaal, boven een café te komen, dan geven velen van hen aan de uitnodiging gehoor. Dat bleek tijdens het kerstfeest voor deze jongeren, dat bleek ook een paar maanden geleden toen het Amerikaanse teen-team dat ook in Rotterdam en Dordrecht is ge weest een samenkomst verzorgde. Meer dan veertig rode brommer tjes stonden tegen de pui. Eerst was het wat rumoerig, maar al spoedig werd het rustiger en met velen van hen werd na afloop een heel goed en rustig gesprek ge voerd en een enkeling is zelfs al eens op komen dagen in de kerk diensten. Zo werkt deze Jonge Kerk van Brnssel. Misschien is dat woord wat te groots. Het is qen jonge kern, maar e^n dergelijke actieve kern wordt altijd een klit, ln de meest gunstige betekenis van het woord, die anderen aantrekt. En dat is het grote doel van deze jongeren: Om andere jongeren aan te trekken voor Christus. Heel wat jonge vakantiegangers zochten in de Vreugde-hoek gezelligheid. ir-ivirMrtrtrtrti'trüirtrirMrtè Iets over op de wang slaan J-fET is soms maar goed. om iets zorzo te laten. Het grote gevaar van alle kerkewerk is een overmaat van activi teit, die èn God èn alle mensen het werk uit de handen neemt. Die uitspraak klopt naar uw gevoelen misschien weinig met het feit dat we toch zo heel -druk in de weer zijn; dat we alle mogelijke clubs en groepen en samenkom sten houden voor twee tot twee-en-negentig jarigen; dat ive daarnevens almaar spreekuren beleggen en dag en nacht beschikbaar trachten te zijn; en dat we de voljcswijk 't liefst overtrekken willen met een heel web van werkhuizen waar zeven dagen per week het evangelie gestalte aan neemt. Maar als ik niet tegelijk pleit voor het op z'n beloop laten der dingen, dan ben ik toch maar heel griezelig bezig. Uit de praktijk van een MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Zijn akker te eve kerken, die eigen uitbouw te IK zit dan boordevol roman tiek en idealisme, maar ik onderken het Woord niet dat God het Zijn beminden in de slaap geeft. Werkelijk, ik meen het: actieve kerken, die geen afstand kunnen nemen en op hun beurt niet bereid zijn om Gods water laten lopen, zijn een nog groter gevaar dan passie volstaan met eigen stichting te zoeken koesteren. We deden dus niets. We gingen die avond naar huis. en noch Therma, noch ik waren beid om ons verder met Opoe Sla- kcr of met Opoe Zilver of met Sarie en haar problemen in te laten. En de volgende ochtend was alles in orde! Want die vol gende morgen dartelde Sarie, zielstevreden, bij ons binnen en zegt „Nou, ik krijg dat huisie!" „Allemensen!" zeg ik verbaasd „Hoe is dat zo voor mekaar gekomen?" Ik snap er niets van, want Opoe's plegen in de regel niet binnen 't etmaal van standpunten te verande ren. Ik vertel overigens niet dat Therma de vorige dag gepro beerd heeft deze vesting te nemen, maar dat zij onverrichter- zake is teruggekomen. ODAT WAS zo'n toeval!" zegt Sarie „Ik ging gisteren- avond met Jan nog even naar m'n vriendin, die daar nu woont, toe, maar die was niet thuis. Nou Jan heeft altijd 'n loper in z'n zak, en dus zeg ik tegen 'm: „Joh, laten we maar even naar binnengaan, dan kunnen we alvast eens zien....!" want zij is zo'n goeie vriendin van me dat ze daar nooit be zwaar tegen zou hebben, en anders was 't ook nog niet zo erg, want wat niet weet, wat niet deert. Goed, Jan neemt z'n lo per en steekt de deur open en we gaan naar de achterkamers en we bekijken 't allemaal en ineens zegt Jan: „Meid, wat heb Opoe Slaker nou toch voor rare muziek aan en dan hoor ik 't ook. Want U weet wel: Opoe Slaker is een vroom mens en zij zal nooit van die moderne dansen laten spelen, maar onderwijl staat die radio zo hard als ie kan te drummen en te schetteren. Ik had er niet zo opgelet, weet u, maar Jan wel. En Jan zegt: „Meid, daar is iets niet pluis!" En ik zeg: „Joh, wat eng zou d'r wat gebeurd zijn?" En Jan zegt: „Ga mee kijken, meid!" Nou, en wij weer naar voren, naar de kamer van Öpoe Slaker en laat dat ouwe mens nou op de grond liggen, want ze was onderuit gegleden, en ze had niet meer overeind kunnen komen, den de hele nacht uitblijven, t nen zijn. SARIE kijkt beslist gelukkig, want dergelijke avonturen be leef je niet elke dag. „En toen?" vroeg ik: het is inderdaad een adembenemend verhaal. „Nou. toen hebben we het oude mens opgepakt, dat wil zeg gen, Jan heeft d'r opgepakt, want die is bij de EHBO geweest en die weet hoe je dat doen moet en ik heb d'r in de bedstee gelegd en d'r zo'n beetje geholpen, en Jan heeft de radio af gezet, en we hebben gevraagd of ze ergens pijn had, en toen is Jan gauw naar de dokter gegaan, maar die kon eerst later komen, en toen zijn we maar zolang bij d'r gebleven. En op eens zei ze: „Ben jij Jan Ok^poe?" En Jan zei: „Ja, Opoe Slaker!" En toen zei zij weer: .Jullie bent lieve kinderen, je maakt een oud mens gewoon beschaamd!" En ze had het over iemand, die haar of ons op haar wang geslagen had, maar dat snapten we niet, en we dachten dat ze ijlde. En toen zei zij: „En jullie wilt hier graag komen wonen, niet?" En wij, zeiden hoe of ze dat wist, en daar moest ze erg om lachen, want ouwe mensen weten alles, zei ze. Maar ze zei ook dat het goed was, en dat we maar gauw moesten trouwen...." „En verder?" wil ik weten. „Nou, en ik zei dat we dat toch wel moesten doen en dat U ons overtrouwde, en toen kwam de dokter, en ik ben nog 'n paar. uur blijven waken, maar het was allemaal best meege vallen en daarmee is het verhaal uit." WIJKPREDIKANX Conflict met Peking drijft Moskou niet dichter naar het Westen - Tegendeel eerder het geval - Belang rijke rol voor partijcongres (in oktober in Moskou) HET conflict tassen de Sowjet- anie cn communistisch China Is nog steeds niet van dien aard, dat het Westen het be staan er van kan gebruiken om zich niet al te veel zorgen te maken, ook niet over dc drei gende crisis om West-Bcrlijn. In de afgelopen Jaren werd wel eens verondersteld, d.it dc gro te Ideologische geschillen cn de toenemende kracht van dc Chi nese kolos icr zijn drie maal zo veel Chinezen als Russen!) de Sowjetnnie naar het Westen zoo toedrijvcn. zoals dat ook het geval Is geweest tijdens dc 1941 verkeerde het rijk van Sta lin ln groot gevaar als gevolg van de verraderlijke aanval van Hitlers pantserdivisies en waren het de wapens en ande re goederen alt dc Verenigde Staten, die het de Russen mo gelijk maakten, de Doltse hor den tenslotte een halt toe tc roepen. Ook andere factoren hebben hier een belangrijke rol gespeeld, zoals de volkomen on juiste tactiek van de Duitsers, die niet als bevrijders. maar als bezetters, als veroveraars Russisch grondgebied binnen trokken. Na is er geen sprake lering, maar van het Tegenstelling Bezien we eerst enkele recen te feiten, die van belang moe ten worden geacht voor de ont- wikkeling van de politiek van het Kremlin in de geschillen tussen Oost en West. zoals bij voorbeeld ten aanzien van West- Berlijn, Daar is dan ln de eer ste plaats de uitwisseling van boodschappen ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhan kelijkheidsdag. die men zou kunnen zien als een onderstrc- Ring van de moeilijkheden in et communistische kamp. On danks het bittere meningsver schil over Berlijn, Laos, kern wapens en ontwapening heeft de Russische premier een be leefde toon bewaard m zijn bood schap aan Kennedy. In behoor lijke diplomatieke taal bracht hij de gelukwensen van het Russische volk over. In tegenstelling hiermee heeft de Sowjetunie de viering in Pe king van de veertigste ver jaardag van de Chinese com munistische partij volkomen verwaarloosd. Hoge autoriteiten in Moskou negeerden deze vio- r ng in feite. Maar wel stuurde Chraesjtsjef secretaris Michael Soeslof naar Oeland Bator. de hoofdstad van Buiten-Mongolië. als hoofd van de Russische de legatie bij de viering van de veertiende verjaardag van de Mongoolse communistische par tij Het feit, dat Soeslof naar Balten-Mongolic werd gestaard cn geen Russische autoriteit van gelijke rang naar Peking werd afgevaardigd, wordt ge zien als een bewfji dat Chrocsjtsjef en de leider van Rood China. Mao Tse Toeng het nog steeds niet met eikaar kun nen vinden. Aanval brief heeft gezonden de Westeuropese communisti sche leiders, die een aanval op Mao Tse Toeng Inhoudt. Volgens dit bericht wordt Mao verweten, dat hij de overeen komst van Moskou van novem ber 1960 heeft geschonden. Op de toen gehouden conferentie erkende communistisch China dc leidende rol van Rusland in de communistische wereldbewe ging. Het bestaan van dit rond schrijven werd totdusver niet bevestigd. Het verkrijgen van een dergelijk document Ls een van dc belangrijkste taken van de inlichtingendienst, die sinds dien kosten nog moeite ge spaard heeft om het te pakken te krijgen. Intussen hebben ho- 3c diplomaten ernstige aan- acht geschonken aan de strek king er van. Het behoort tot de voorlich- tingspolitiek van het Ameri kaanse ministerie van buiten- landse zaken de mogelijkheid van een geschil tussen Rusland en China niet te zwaar voor te stellen. De reden hiervan is, dat de krachten welke de twee grootste communistische het Amerikaanse beleid is het grootste probleem bij het beoordelen van eventuele con flicten tussen Rusland en Chi na, dat men er zo weinig over weet. Er zijn maar weinig betrouw bare inlichtingen over dc werkelijke problemen, die op het spel staan of over de ernst van de geschillen. En dit ge brek aan gegevens maakt het moeilijk tot een conclusie te komen over de Invloed, die zulk een onderlinge communistische strijd kan hebben op de bui tenlandse betrekkingen van een land als de Sowjetunie. Tweeërlei Ten aanzien van de Berlijnse crisis werden tot voor kort in Washington twee meningen aan gehangen. De ene was. dat het geschil met China Chroesjtsjef voorzichtiger kan stemmen bij het doordrukken van zijn plan nen met West-Berlijn. Hij zou kunnen vrezen dat terwijl hij diep verwikkeld is geraakt in een Europese crisis zijn po sitie in Azië door zijn communis tische bondgenoot kan worden ondermijnd in landen als Noord-Vietnam. Noord-Korca en Buiten-Mongolië. De andere theorie is precies tegenoverge steld, nl. dat de Chinese oppo sitie Chroesjtsjef dwingt tot gewaagde acties Ln Europa en Azië dan hij met het oog op het gevaar van een kernoorlog zou willen ondernemen. druk binnen het communisti- tische blok, waaronder hij zich zou bevinden, de westelijke mo gendheden alleen maar rekening moeten houden met de moge lijkheid, dat de Russische pre mier om zijn doel inzake Ber lijn te bereiken een kernoor log zou kunnen riskeren. Meer duidelijke bewijzen van ceii verandering In de betrek kingen tussen Moskou en Pe king zouden een belangrijke overweging kunnen vormen in de toekomstige beoordeling van de Berlijnse crisis door de Ver. Staten en hun bondgenoten. Niet' prettig Op een ander front was een van de argumenten, die Russi sche diplomaten destijds hebben gebruikt ter rechtvaardiging van de grote Russische wapen- zendingen naar Laos. dat de interventie van Moskou niet tegen het Westen, maar tegen communistisch China was ge richt. Het Westen voelde zich echter niet erg prettig bij dit argument voorzover het wer kelijk een argument was want ln beide gevallen was het doel een communistische over heersing. Ook op de Geneefse conferentie over Laos zouden zich Russisch-Chinese menings verschillen hebben voorgedaan. Maar deze worden vrijwel al le als onbetekenend beschouwd in verhouding tot het allesbe heersende communi.'tische doel om Laos in handen te krijgen. Ontwapeningsprob'emen wor den door de Russisch-Chinese controverse echter veel ge compliceerder, dan zij in de afgelopen jaren reeds zijn ge weest. Volgen sommige waarnemers zou de Sowjetunie inderdaad niet langer geïnte resseerd zijn in onderhande lingen over een verbod van kernproeven (zoals overigens al enkele maanden geleden werd aangenomen). De oorzaak hiervan Is, dat communistisch China een even tueel verdrag nooit zou goed keuren, terwijl de Verenigde Staten duidelijk te verstaan hebben gegeven, dat zij alleen maar een akkoord zullen onder tekenen, als vaststaat, dat de Chinese communisten zich er ook aan zullen houden. Aange zien rood China geen „kern- mogendheid" Is ligrt het voor de hand, dat het niet aan maat regelen zal medewerken die het onmogelijk maken, dat het nog eens over eigen kernwapens zal gaan beschikken. Kernwapens Het is dan ook niet onmoge lijk. dat deze „kerngeschillen" de kern vormen van de moei lijkheden tussen Moskou en Pe king. Volgens de beschikbare inlichtingen heeft de Sowjetunie voortdurend geweigerd. China te helpen bij de opbouw van een kernindustrie en een arse naal van kernwapens. Toch lijkt Peking de ambitie te hebben om communistisch China de grootste mogenheid ter wereld te maken en dit kan nooit zon der kernwapens verwezenlijkt worden. Niet te verwaarlozen is overigens het grote wrijvings punt van persoonlijke aard tus sen Chroesjtsjef en Mao Tse Toeng: wie van de twee de wer kelijke leider van het wereld communisme zal zijn. Van tijd tot tijd kan het geschil getem perd worden door overeenkom sten als die, welke de*Russen en Chinezen in november van achten het echter onwaarschijn lijk dat door dit akkoord voor lange tijd een rivaliteit kan worden tegengehouden, die on vermijdelijk lijkt in het bestaan van twee grote communistische mogendheden. De toenadering tot het Wes ten. die nog niet zo lang ge leden voor mogelijk werd ge houden Is echter niet gekomen. En het ziet er bepaald niet naar uit, dat ze zal komen ook, zo lang de naijver tussen de Sow jetunie en communistisch China het vrij onschuldige karakter blijft dragen, dat het tbans nog heeft: onschuldig in de zin van ongevaarlijk. Van Chinese zijde dreigt nog geen enkel militair gevaar. De Sowjetunie beschikt over afschrikwekkende verde digingsmiddelen en behoeft zich voorlopig geen zorgen te maken. Het is dan ook het persoon lijke element, dat de belang rijkste rol speelt. Ondermijning Van twee kanten wordt ge tracht. door wijzigingen in de opperste leiding in Moskou en Peking een beslissing te force- II. Van zijn kant tracht de Westeuropese communisti sche partijen de positie van Mao Tse Toeng zodanig te on dermijnen, dat zich belangrijke veranderingen kunnen voltrek ken in doen en laten van de Chinese communistische partij. En er is reden om aan te ne men, dat de Russische premier wat dat betreft niet geheel kansloos is. De moeilijkheden, waarmede communistisch China te kampen heeft, zijn bijzon der groot: het lijkt er zelfs op, dat ze elk jaar groter worden en dat het verzet onder de 650 mil joen Chinezen die in volks communies zijn ondergebracht gestadig toeneemt. Er kan een ogenblik aanbre ken, waarop de onrust ln rood China zo groot wordt, dat het regiem in Peking gedwongen kan worden, in plaats van een „grote sprong voorwaarts" een „grote sprong achterwaarts" te doen en het zon niet denkbeeldig zijn, dat zulks ten koste van Mao Tse Toeng cn diens aan hang zou gaan. De rivaliteit tussen Peking en Moskou zou daardoor belangrijk aan beteke nis verliezen, omdat het uitda gende karakter er van voor een belangrijk deel zou verdwijnen. Het zou dan ze'fs kunnen ge beuren. dat Moskou en Peking weer één lijn gaan trekken. Speculatief en is de mogelijkheid, dat het tegenovergestelde zal gebeuren vrijwel net zo groot. Die moge lijkheid is dan, dat communis tisch China er in zal slagen, Chroesjtsjef te onttronen en een ander aan de macht te brengen, die een meer tege moetkomende houding tegen over Peking aanneemt en als gevolg daarvan veel agressiever tegen het Westen zal optreden. Men weet, dat Mao Tse Toeng liever vandaag dan morgen een kernoorlog ziet uitbreken tussen de Sowjetunie en het Westen en dat hij niet zal aarzelen er zelf een te beginnen, als hij over de nodi ge wapens beschikt. En hier ligt in wezen het geheim van het optreden van Chroesjtsjef, een optreden, dat in de eerste plaats afgestemd is op het con gres van de Russische commu nistische partij, hetwelk in ok- premier zijn politiek met hand en tand moet verdedigen tegen de door Peking gesteunde „an dersdenkenden". Verwochfing Het ligt dan ook in de lijn der verwachtingen, dat de crisis- sfeer rondom de kwestie West- Berlijn een hoogtepunt zal be reiken als bedoelde bijeenkomst in Moskou wordt gehouden en dat pas daarna als Chroesj tsjef zijn leidende positie heeft gehandhaafd de mogelijkheid bestaat, dat de scherpe kanten van het Berlijnse probleem wor den afgevijld. Het zal toch niet zonder reden geweest zijn, dat Chroesjtsjef gewaarschuwd heeft dat voor het einde van het jaar de Berlijnse kwestie geregeld dient te zijn. Na oktober zou Chroesjtsjef dus nog twee maan den de tijd hebben om alles nog eens te wikken en te wegen en daarna zlin definitieve houding t bepalen. Maar zo ver is het nog niet en er kan in die tijd heel wat gebeuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 14