Jlicuiuc £rifcsrl)c Qfonraitt Westen beschuldigt van discriminatie Commentaar ;arin wil nu ook naar de maan NIEUWS in één oogopslag regering in Oost-Duits land Brits parlement achter toetreding tot E.E.G. opruiming Bourguiba wil nu onderhandelen Crita) VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 KANTORENSteenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58938. KLACHTENDIENST bezorging 18—1# u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,56 per maand; f 0.58 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten ƒ0,18 per millimeter. (Bjj contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12242 CURISTELlJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sloiitsatttct it ghtHmu n|n hert ia Dfljeospttf Harp: onbekend instrument Zie pagina 5 De Tunesische president Bourguiba heeft verklaard, dat het geschil om Bizerta zonder tussenkomst van de Algemene Ver gadering der Ver. Naties door rechtstreekse onderhandelingen met Frankrijk kan worden opgelost, indien de Fransen toe stemmen in onderhandelingen over terugtrekking van hun troepen uit Bizerta. Het Britse Lagerhuis heeft met grote meerderheid een door de regering ingediende motie am met E.E.G. onderhandelingen over toetreding te beginnen aanvaard. Waarschijnlijk volgende week zal het verzoek officieel worden ingediend. De Kongolese premier Adoela wil zo spoedig mogelijk een einde maken aan de afscheiding van Katanga. President Tsjombe moet worden gearresteerd om hem te leren het staatshoofd en het volk van Kongo te eerbiedigen, zo verklaarde Adoela. In een interview heeft de Russische ruimtevaarder Gagarin ge zegd, dat zijn volgende taak zal bestaan in het maken van een vlucht naar de maan. Hij ontkende ooit te hebben gezegd, dat de Sowjetunie Cuba zal helpen in een eventuele oorlog met de Ver. Staten. Twee Amerikanen hebben gisteren op het vliegveld van El Pasa in Texas getracht een Boeing 707 te roven en ermee naar Cuba te vliegen. Na een urenlange belegering slaagde de Amerikaanse politie erin de twee bandieten buiten gevecht te stellen. De hoofdinspecteur van de scheepvaart, de heer J. Metz, heeft ervoor gepleit dezelfde opleidingseisen wak betreft de kennis en het gebruik van radar aan stuurlieden van de kleine handels vaart en van de grote vaart te stellen. De Nederlandse boekverkopersbond ondervindt zoveel hinder van de vertragingen bij Spoorwegen en PTT dat hij de kopers van schoolboeken waarschuwt, er vroeg bij te zijn. Een - nacht - schoonheid 7~)e victoria regia spreekt tot de verbeelding en met voor niets gaan ieder ïaar duizenden mensen kij ken als deze koningin der waterlelies haar volle pracht voor slechts weinige uren ten toon spreidt om daarna naar de diepte te verzinken. Een voor de leek geheim zinnige plant. Het eerst ko men tevoorschijn pijlvormige bladen, die langzaam ver vormen tot grote ronde vlak ken met een middellijn van soms twee meter en een op staande rand van een kleine decimeter. Bladeren die zo sterk zijn en zo'n groot draagvermogen hebben dat een kind erop kan staan. Dan, op een dag, verheft zich op een stekelige steel een bloem: vier kelkbladeren en enkele witte bloembladeren, soms met een middellijn van bijna een halve meter. Al tijd gebeurt dat tegen de avond, gedurende de nacht blijft de bloem open, tegen de ochtend sluit zij zich weer. In die nacht ontwik kelt de bloem een warmte die ver uitgaat boven de temperatuur uit de omge- En dan komt de grote dag: de bloem die 's ochtends ge sloten is, ontsluit zich in de avond opnieuw, maar nu in volle pracht. Behalve de witte bladeren zijn nu ook de binnenste, lichtrode bladeren en de gele meeldraden zichtbaar ge worden. Een heel sterke, aan gename geur vult de nach telijke warmte en ook in de Nederlandse kas kan men zich wanen in de tropisch broeierige nacht aan de oe vers van de Amazone waar de plant thuis hoort. Tot de ochtend toe bloeit ze en dan is het voorbij. De bla deren sluiten zich, de stengel verdwijnt onder water, de verzamelde kracht van deze eenjarige plant wordt nog slechts aangewend voor de zaadvorming: omstreeks 300 zaden die op maiskorrels 11J- Schoonheid van enkele uren wat dat betreft lijkt deze koningin der waterle lies op de krant. Slechts en kele uren nadat ze in de bus geduwd is, heeft men er be langstelling voor daarna verdwijnt ze bij de voorraad oud papier of in de vuilnis bak of wordt ze gebruikt om er modderschoenen mee af te vegen. Zo gaat dat. Maar dit verschil is er: ie dere dag weer komt er een krant. Dat maakt haar be langrijk en dat geeft haar in vloed. Reden om met over leg de keuze van uw krant te bepalen. Eki er met vrien den en kennissen over te spreken (zie bon). Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewtjs van dankbaar heid awenijds ontvang Ik graag het boek _Ttp-Parade" op onderstaand adres: (straat) woningplaats) Botsing bij Ede: twee doden en drie gewonden Op de rijksweg Utrecht-Arnhem bij Ede zijn gisteravond bij een verkeers ongeluk twee personen om het leven ge komen en drie ernstig gewond. Een Duit se personehauto met vijf inzittenden, al len afkomstig uit Barmen-Wuppertal, reed in volle vaart tegen de achterkant van een voor hen rijdende vrachtauto met aanhanwegen uit Millingen. De 54-jarige heer H. Samberger en de 47-jarige mevrouw G. D. Remschusz kwamen om het leven. Zeer ernstig ge wond werden de bestuurder, de 19-ja- rige H. Samberger, zijn 16-jarige ver loofde mej. M. G. Remschusz en de 54- jarige mevrouw A. Samberger. De toe stand van beide laatsten is zeer zorg wekkend. DE Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben de Sowjetunie gis teren door middel van hun militaire commandanten in gelijkluidende brieven verzocht zonder uitstel een eind te maken aan de maatregelen, die zijn genomen tegen de Oostdnitsers, die in West-Berlijn werken en die de atmosfeer in de verdeelde stad nog slechter maken. In de brieven gericht aan de be velhebber van de Russische troepen ir Berlijn, kolonel Solofjef wordt ge zegd, dat de in het Westen werkende Oostduitsers vaak financieel ten achter worden gesteld en uit hun huizen den gezet, terwijl ook tegen hun kin deren discriminerende maatregelen worden genomen. De westelijke com mandanten achten dit alles een schen ding van de overeenkomsten tussen Rusland en het Westen en bovendien moreel verwerpelijk. Officieel xfjn 52.000 Oostduitsers Oostberltjnere werkzaam In West-BerlUn. Daar komen er nog 25.000 tot 30.000 bjj, die niet officieel zijn ingeschreven. De Oostdultse autoriteiten hebben deze tweede groep bevolen zich te laten in schrijven. Zjj kunnen geen nieuwe wo- Vertrek 13.30 uur vanuit Rijnsburg.Bezichtiging der corso* wagens de vrijdagavond en zaterdagmorgen tot 12uur v. m. voorafgaande aan het corso, in de hallen van de Veilings vereniging „Flora" te Rijnsburg. TTET Britse parlement heeft na een debat van twee dagen, zijn instemming betuigd met het besluit van de regering om met de Euro pese economische gemeenschap te gaan onderhandelen over toetreding. Het Hogerhuis hechtte zonder stem ming zijn goedkeuring aan het be sluit In het Lagerhuis werd de re geringsmotie, waarin de instemming van het parlement werd gevraagd, goedgekeurd met 313 tegen 5 stem men. Zowel in het Hoger- als in het La gerhuis werd een Labouramendemeni op de regeringsmotie verworpen, waarin kritiek op het regeringsbesluit werd uitgeoefend. Labour maakt er o.a. bezwaar tegen dat Engeland gaat onderhandelen „vanuit een positie van economische zwakte". In het Hogerhuis werd het Labour- amendement verworpen met 86 tegen 17 stemmen. In het Lagerhuis was de stem verhouding 318 tegen 209. Voor de stemming verklaarde Duncan Sandys, de minister voor Gemenebest betrekkingen, dat Engeland niet de ver plichting op zich zal nemen om lid te worden van een politieke federatie. Bij de stemming over het Labour-amen- dement in het Lagerhuis bleven 20 con servatieven op hun plaats zitten uit pro test tegen de regeringspolitiek. Nadat het Labour-amendement was verworpen, onthielden de socialisten zich en bloc bij de stemming over de rege ringsmotie. Minister Sandys deelde voorts nog mede. dat aan de landen van het Gemene best de verzekering ls gegeven dat be vredigende regelingen voor hun essen tiële belangen zullen worden gevraagd. Geen van onze partners, in het Gemene best of de Europese vrijhandelsassociatie kan een vetorecht eisen, zo zei bU. doch In belde gevallen sullen we uitvoerig overleg plegen alvorens een besluit te nemen. Uit gewoonlijk goedingelichte bron in Londen wordt vernomen, dat het officiële Brits verzoek om onderhan delingen waarschijnlijk begin vol gende week aan de Westduitse minis ter van economische zaken Erhard, de huidige voorzitter van de EEG-minis- terraad, zal worden overhandigd. Onder de rede van minister Sandys deed zich een incident voor. Op de pu blieke tribune sprong een man overeind en riep „De Liga van getronwen van het Britse rijk verklaart dat toetreding tot de gemeenschappelijke markt verraad ls". De man werd onmiddellijk door zaal wachters verwijderd. nlngen krijgen en moeten deze, als zU daarin reeds mochten wonen, ontruimen. Bovendien mogen zij geen Oostdultse goe deren als auto's, motorfietsen, wasmachi nes e.d. kopen. Als z(J weigeren in West- Berlijn ontslag te nemen, mogen hun kinderen niet naar de speeltuinen evenmin zullen de kinderen toegang krij gen tot de middelbare scholen. Gedreigd is ook, dat de in West-Berlijn werkzame Oostduitsers hun gas en stroom, evenals him woninghuur, in westelijke valuta moeten betalen. Begonnen is met het afnemen van de identiteitspapieren de uitgifte van andere paspoorten, die niet geldig zijn voor Berlijn. De burgemeester van West-Berlijn, Wil ly Brandt, die de protesten van de weste lijke militaire commandanten ten zeer ste toejuichte, heeft zijn Oostberlijnse collega Fried rich Ebert (die verzocht had het probleem van de zg. grensgangers te bespreken) medegedeeld, dat er geen moeilijkheden zouden zijn als de commu nistische autoriteiten het vrije verkeer zouden toestaan en het recht van ieder om zelf zijn betrekking ie kiezen zouden erkennen. Inmiddels zijn het laatste etmaal (tot donderdagmiddag) weer 1155 vluchtelingen uit Oost-Duits- land en Oost-Berlijn in West-Berlijn ge arriveerd. Voor vervolg zie pagina 6 LAATSTE WEEK Zuiver wollen KARPETTEN 200 x 290 van 185.— nu 139.75 AX.MINSTER KARPETTEN 200 x 300 nu 189.— 225 x 315 voor 229.— Gordijnstoffen voor de HALVE PRIJS BULTHUIS BOTERMARKT 23. Een zandauto uit Leeuwarden botste gisteren op een kruispunt bij Tietjerk op bestelwagen. De chauffeur haalde scherp naar links uit. De lading zand ping schuiven. De wagen sloeg o de kop en vloog in brand. De bestuurder mankeerde niets; de chauffeur van de aangereden be stelauto evenmin. UB Prinses Irene viert morgen in het verre Mexico haar 22e verjaardag. Haar vader is daar gisteren heen gevlogen om het feest mee te vieren. De Koningin en de andere prinsessen zijn met vakantie in Italië. Foto Max Koot PRESIDENT BOURGUIBA van A Tunesië heeft gisteren Frankrijk uitgenodigd, het geschil om Bizerta op te lossen door onderhandelingen. Hij zinspeelde erop, dat toekomstige samenwerking tussen Frankrijk en Tunesië nog steeds mogelijk is. De president deed, hoewel minder open lijk, een beroep op Amerika om druk op Frankrijk uit te oefenen, om tot evacuatie van de Franse troepen uit zijn land over te gaan. Hij zei dat pas na de evacuatie aan het „opbou wende werk" zou kunnen worden begonnen. De toon van de rede was verder zeer pro-Westers. Bourguiba wijdde enige woorden aan de verdachtmakingen, als zou hu alleen maar hulp van het com munistische Oosten verwachten. „Ik pleeg geen chantage", aldus Bourguiba. „ik ben er eenvoudig van overtuigd, dat de Sow jetunie ons kan en moet helpen, omdat ire doelstellingen gelijk zijn." Opmerkelijk zijn de tegenstrijdige ver klaringen, die de persoonlijke gezant van president Bourguiba, Ladgham en de Tunesische ambassadeur in Amerika, Bourguiba junior, hebben afgelegd. Ladg ham verklaarde, dat Tunesië volkomen bereid is om de Bizerta-crisis met Frank rijk te bespreken. Het zou volgens hem. niet moeilijk zijn om rechtstreeks contact met Frankrijk te maken. Bourguiba junior daarentegen beeft de voorzitter van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gisteren een brief ge stuurd, waarin de Fransen worden be- schuld van agressieve daden cn inbreu ken op de Tunesische territoriale on schendbaarheid. Verder wordt in de brief melding gemaakt van schendingen van het luchtruim door vliegtuigen cn on rechtmatige bewegingen van oorlogs schepen. Van groot belang voor de eenheid tn de Arabische wereld Is het feit, dat Tunesië de diplomatieke betrekkingen met de V.A.R. weer heeft aangeknoopt. Sedert enige Jaren werd Tunesië wegens de pro-Westerse geslndheld van president Bourguiba geboycot. De stoom vaart-maatschappij Nederland in Amsterdam en de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd in Rotterdam zullen met ingang van oktober een gemeenschappe lijke maandelijkse dienst openen van Nieuw-Zeeland naar het vasteland van Europa. "TEN hoogleraar is een deskundig man, maar op zijn eigen beperkte terrein. Het is juist een eigenschap van de geleer de. dat hij de beperktheid van zijn weten erkent. Niet spoedig zal men een hoog leraar een oordeel horen uitspreken over een onderwerp, dat niet tot zijn vakgebied behoort. Te opmerkelijker is, wanneer hoogleraren kennelijk aan het feit dat zij hoogleraar zijn, het recht en de vrijmoedigheid ont lenen, een mening te geven over een kwestie die toch nauwelijks geacht mag worden tot hun specialiteit te behoren. Wij denken nu aan het adres dat een aan tal hoogleraren uit Nijmegen heeft doen toekomen aan het partijbestuur van de K.V.P. en waarin zij een afwijkend stand- Eunt ten aanzien van Nieuw-Guinea blij- en in te nemen. Men versta ons wei: als burgers van een democratische staat Ls het ons allen ge oorloofd, ook over dit politieke vraagstuk een mening te hebben en bovendien om die mening te verkondigen. Dat recht komt ons echter toe als burgers. Het komt ook toe aan deze burgers van de goede stad Nijmegen. Niet echter als burgers traden zij naar voren, maar als hoogleraren. Dit iseen foutief gedrag, ook daarom, om dat zij, aldus bandelende, aan hun naar voren treden nog een bijzonder accent wil len geven. Het lijkt op het gebruiken van een wetenschappelijke bevoegdheid tot een doel waarvoor deze niet is gegeven. Het is daarom een gedraging waarvan een hoogleraar zich juist als hoogleraar be hoort te onthouden. Het ls trouwens weinig wetenschappelijk. Dit wat betreft de for mele kant van de zaak, die ons overigens evenzeer van belang lijkt. Het adres zelf is al evenmin gelukkig. Het is, na het op treden van de groep-Rijkens en na de zelf werkzaamheid van de eveneens Nijmeeg se hoogleraar Du.vnstee, nieuw koren op de molen van Soekarno. Het betekent een verzwakking van het regeringsbeleid, hoezeer dit, nog door de meerderheid van de volksvertegenwoordiging, ook, naar wij aannemen, door het rooms-katholieke deel daarvan, wordt gesteund. Onder onze rooms-katholieke medeburgers heeft het reeds wrevel gewekt, dat vanuit de kring der Nijmeegse hoogleraren over het algemeen weinig belangstelling bestaat voor dé politiek, doch dat men nu plotse ling in deze zaak, en nog wel als hoog leraren, spreken gaat, cn dan op deze wijze. Deze week hebben wij hier geschreven, dat, nu er rondom Nieuw-Guinea zovelo factoren werken die veler harten wankel moedig dreigen te maken, een duidelijk* regeringspolitiek eens te meer noodzake lijk ls. Na het Nijmeegse adres geldt dit nog te sterker. ..Zo Tommy, nu kun je in onze nieuwe fauteuil zitten, om naar de televisie te kijken J?EN IN DIEPTE toenemende depressie koerste over Schotland naar de Deen se kust en creëerde een stormachtig wind veld op de Noordzee. Ook bij t de wind in kracht toe waarbij kust de grens wan harde wind werd overschreden. De regenzgne van de de pressie breidde zich gisteravond over het gehele land uif, de meeste regen viel in de noordelijke proulncie*. Achter het koufront stroomt met naar westelijke richting geruimde wind maritieme lucht binnen die aanvankelijk vrij stabiel is. Een nieuwe storing aan het front, ten zuidwesten van Ierland, continueert de onbestendige weerstoestand. Nadat cr aanvankelijk een zwakke rug van hoge luchtdruk passeert zal daarna de nieuwe storing de regenkansen weer doen toe- De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Wlsaelende bewolking met morgen la ter op de dag plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of leta hogere (Opgemaakt 11.15 uur). Strpndverwachting Morgen wat gunstiger strandweer met meer zonnige perioden cn op enkele plaatsen nog een buitje. Morgen in kracht afnemende westelijke wind. Temperatuur 17-18 graden, zeewater 17 graden. Voor uitzichten: tijdens weekend perioden van zonnig strandweer maar nog steeds ta koel door westelijke luchtstroom Tendens: langzaam stijgend Zon en maan Zaterdag: zon op 5.07. onder 20.24 uur; maan op 0.24, onder 15.43 uur. 11 augus tus: nieuwe maan. HET WEER EV EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Weers- j - Temper, i ceiteldh b p i LJJbU D Helde YjH-nburg De'Bilt Twente Elndh. Zd.-Llrrtb. Helsinki Stockh. 0»lo 1~)E RUSSISCHE ruimtc- vaarder Joeri Gagarin heeft in een interview ver klaard dat zijn volgende taak zal zijn een vlucht naar de Hij werd op 28 juli te Wil lemstad op Curasao, toen hij op weg was naar Brazilië, geïnterviewd door Gerald A. Bartel!, de directeur van Vlacfadden Publications en de Bartell Broadcasting Cor. >oration. Gagarin zou hebben ver klaard dat hU van mening waa een goede kans te ma ken de niaan te bereiken, maar hij zou geen bijzonder heden hebben vermeld over een mogelijk tijdstip voor de vlucht naar de maan. Bartell verklaarde dat hij Gagarin erop had gewezen dat ook de Verenigde Staten van plan Is een schot op de maan te lanceren. Hij vroeg de ruimteman of hij hierin een mogelijkheid van con flict zag. „Op de maan is plaats voor ledereen", ant woordde Gagarin. Bartell deelde mee dat hij Gagarin vragen had gesteld over zijn uitlatingen op Cu ba. waar hij zou hebben ge- zegd dat Rusland bereid was Cuba te steunen In een mo gelijke oorlog tegen de Ver. Staten. Gagarin zei hierop: „Dat beb ik nooit gezegd, dat ts onjuist, ik heb Iets gezegd over vriendschap en vrede met Cuba, dit was een on derdeel van de verklaring van Chroesjtsjof over Cuba". Bartell zegt de indruk te hebben gekregen, dat Gaga. rin deze opmerkingen wel heeft gemaakt, maar de im plicaties daarvan niet heeft begrepen omdat hij niet veel politiek verstand heeft Innrt>ruCk Belgrado Athene Ajacclo onbew regen w. bew 1. bew 31 10 0.2

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1