rrvrrrvnvrrvffvrry dokter regan Ned. Kamerorkest graag gezien én gehoord Antonio de Almeida een uitstekend vakman Duits toerist dreigde met pistool Middenstand wil een soepeler prijsbeleid Coureur liet auto's door vriendin financieren Oranjeboom Barbarossa DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1961 Muziekfestival in Aix-en-Provence V HET Nederlands Kamerorkest heeft zich in Aix ontpopt als een ensem ble, waarmee de dirigenten graag werken. Pierre Dervaux, die het orkest leidde in Purcell's Dido and Aeneas, stak tegenover ons zijn lof niet onder stoelen en banken, zonder dat wij hem iets erover hadden gevraagd. En de orkestleden zelf prezen Dervaux' directie hemelhoog. Dat doet het Hollandse hart goed! Want Pierre Dervaux is in de dirigentenwereld heus niet de eerste de beste, zoals men in ons land, waar hij het Residentie-Or kest enkele malen leidde, wel weet. Een tweezet van de Engelsman Co- mins Mansfield. Zoals de zaak nu ligt volgt op 1c5; 2. Td6 mat en op 1c6; 2. Te5 mat. Probeert u eens of u deze torenzetten na de gevonden ileutelzet kunt terugvinden. Opgave: wit speelt en geeft mat in twee zetten. Dant'vraag 127 Aldus was de stand; Zwart: 6. 8, 9. 13. 18. 36. 39. Wit: 22. 25. 27. 28, 31. 33. 35. 44. Wit wint als volgt: 22—17, 39x50; 17—11, 6x17; 33—29. 50x22; 29—23, 18X29; 27x18, 13x22; 35—30, 36x27; 30—24, 29x20; 25x32. Maar ook een andere dirigent was over de prestaties van het Nederlands Kamer orkest zéér te spreken, n.l. Antonio de Almeida, die met dit ensemble twee con certen gegeven heeft. Antonio de Almei- Bridge Zuid speelt een contract van 3 Sans» ktout (9 slagen). U zit Oost en nadat uw partner met ruiten 3 is uitgekomen, ziet u de vol gende kaarten: HVB82 Q A V 7 O 5 AHV10 A 7 6 5 4 HB96 O H 10 9 8 1 Oost speelt in slag 1 ruitenheer, Zuid bekent de 6. Ruiten 10 wordt na gespeeld. Zuid legt ae boer, welke West die van ruitenaas-vijfde is gestart laat houden! Hierna speelt Zuid argeloos een kleine klaveren naar het aas, waarop Oost een unieke kans krijgt om het contract te doen sneuvelen, door op klaveren een be paalde kaart af te gooien. Welke kaart is dat? JACK DIAMOND Kruixwoord-puzzel zonder zwart 23456789 Horizontaal: 1. insect balk; 2. land in Europa jongensnaam; 3. deel van de bijbel (afk.) twijg meisjesnaam; 4. thee (Eng.) titel (afk.) scheikundig element (afk.) stoomschip (afk.); 5. voegwoord onbekende familielid hond; 6. uitruster van schepen jaar (afk. Lat.) voorzetsel; 7. voor insec teneter badplaats in Duitsland; 8. jongensnaam deuk; 9. deel stap. Verticaal: 1. jaargetijde brij; 2. gem. in N.-Brabant meisjesnaam; 3. duivel muzieknoot trustee (afk.); 4. geplaveidevlakte emeri tus (afk.) jongensnaam; 5. nauwe opening voor deel v. d. bijbel (afk.); 6. eens nummer (afk.); 7. ontwerp stok; 8. eenmaal en omstreken (afk.) inhoudsmaat; 9. gem, in Gelderland sociëteit (afk.). Maar drie mooie dagen in juli Van onze weerkundige medewerker) IJ ET weer was in juli gemiddeld twei graden te koud en er werden maa drie tegen normaal zeven zomerse dagen gemeten. Bijzonder hardnekkig waren de de pressies die voortdurend voor koele zeewinden zorgden. Begin augustus leek er even een verbetering te komen maar woensdag passeerde al weer een zwak front met onweersbuien waarna op nieuw koele lucht ging binnenstromen Momenteel staat De Bilt deze zomer op totaal zeven tegen normaal ttulntip zomerse dagen (warmer dan 25 C). Regen is er ook rijkelijk gevallen Op de meeste plaatsen werd juli een belang rijk te natte maand Holten in Overijssel werd met 170 mm de natste plaats maar ook in onze omgeving werd plaatselijk de 100 mm overschreden. Rotterdam 98. Den Haag 118. Katwijk 114. Leiden 102. Koudekerk aan den Rijn 83. Boskoop 78. Hazerswoude 83, Alphen aan den Rijn 71. Noordw()kerhout 120. Dordrecht 94, Oud-Beijerland 116. Heiningen 74 mm. Bejaarde wielrijder omgekomen Op de rijksweg Leeuwarden—Harlingen bij het dorp Midlum is gistermiddag de 70- jarige wielrijder A. de Jong uit Wijnal- dum bij hert oversteken van de weg ge grepen door een auto. Hij was op slag ANTONIO de ALMEIDA da is in ons land nog niet bekend en wij hopen, dat dit snel verholpen zal worden. Want hij is een uitstekend vakman en hij kan met een orkest musiceren: tussen hem en het Nederlands Kamerorkest heerste een opvallend plezierige ver standhouding en wederzijdse waardering. Hij werd in Parijs geboren uit een Portugese vader en een Amerikaanse moeder. In de tweede wereldoorlog ging hij naar Argentinië, waar de componist Ginastera hem lesgaf. Vandaar vertrok aar de V.S. om aan de Yale Univer siteit bij Hindemith te studeren. In Tang le wood werkte hij onder Koussevitzky en Szell, maar zijn grote leermeester blijft Hindemith, zoals hij ons vertelde. In Europa hij woont in Parijs dirigeert! hij overal, veel in Duitsland en in geland, in Portugal, waar hij Pedro de Freitas Branco, die ernstig ziek ligt, ver vangt, in Spanje en in de afgelopen win ter heeft hij een concerttournee in Rus land gemaakt. Hij leidde daar o.a. 't ook bij ons vermaard geVorden Philharmo- nisch Orkest van Leningrad en had daar zoveel succes, dat hij voor het seizoen 1962 teruggevraagd is. Wy vroegen hem naar zUn repertoire Dat omvat alles, óók opera in Duits land en In de V.S. leidt hy vaak opera voorstellingen -*-, en vooral naar Mozart gaat zijn voorkeur uit- De «explrimentele muziek ligt hem weinig, bekende hy ons eeriyk. maar de „gewone'' moderne muziek interesseert hem bijzonder. Eenvoud en rust Een sympathieke, bescheiden figuur, deze ongeveer veertigjarige dirigent. Maar hij weet wat hij wil en hy is een kwaam en serieus musicus. Wat wy in zijn werk erg aantrekkeiyk vonden, het volkomen gebrek aan mooidoenerU, aan zucht tot effect. Er heerst in zijn musiceren een eenvoud en een rust, waardoor de muziek tot klinken komt en waardoor de frasering, de bouw, steeds duidelyk blijft. Men raakt niet overbluft, maar men blyft onthouden hoe hy styl en vorm geeft aan de muzikale inhoud, omdat hij dieper gaat dan de oppervlak kige noten. En dit zUn goede kwaliteiten. Hij had voor de beide concerten met het Nederlands Kamerorkest niet be paald de gemakkelijkste en succesrijk ste weg gekozen. Bovendien moest h\j in lang niet ideale omstandigheden concerteren, in de middaghitte om vijf uur. op een open, warme binnenplaats, waar net gedruis van het leven in de huizen er om heen soms héél open hartig doordrong en waar de grote plataanbomen hevig in de sterke mis tra Iwind konden ruisen. In deze omstandigheden bij een werk als Schönberg's Verklarte Nacht toch de aandacht van het publiek, en nog wel van het Franse publiek vast te houden, pleit voor De Almeida. Bij Mozart's Divertimenti, die ook gespeeld werden, gaat dit heel wat gemakkelijker De mu-j ziek klinkt zo bevallig, men behoeft cr niets aan te doen, èn ze is eigenlijk ook voor de gezelligheid, voor „divertisse ment". „verstrooiing" geschreven. De Almeida liet de Divertimenti K V 136 en 138 ook heel fris en pittig klinken de speelvreugde blonk er uit! En Te- leman's Suite „Die Dime" was met haar kostelyke dansen een geestig entrée. Maar aan twee werken kon men ziin veelzijdigheid opmerken, n.l. aan Rous- sel's Symphonietta en aan Schönberg's „Verklarte Nacht". Hoorde men in Rous- sel's prachtige werk zijn nauwe affiniteit met de Franse muziek, in Schönberg's Verklarte Nacht een jeugdwerk uit diens Wagner-Mahler tyd hoorde mer hoezeer hij zich ook in de Duits-Oosten riikse laatromantiek thuis voelde. Voor ons was dit de grote verrassing. En Rous- sel's Symphonietta werd perfect uitge voerd. puntig en markant van contour, licht en spiritueel van toets. Schönberg vraagt wel meer de diepe ernst e sensualiteit van de Wagnerse Tristanwe- reld („super-Wagner" zei De Almeida zelf», en daarbij de ingewikkelde contra- puntiek voor de zes stemmen van het sex- tet, waarvoor het oorspronkelijk geschre ven is. Hier moet uiterst zorgvuldig gewerkt en daarby de ingewikkelde contrapuntiek voor de zes stemmen van het sextet, waarvoor het oorspronkelijk geschreven is. Hier moet uiterst zorgvuldig gewerkt worden. De spanning mag nergens af zwakken, de stemvoering moet volstrekt Militaire mutaties Kapitein-ter-zee van de technische dienst, C. E. van der Zyl, is per 1 sep tember bevorderd tot schout bij nacht van de teohnisdhe dienst Jongetje verdronken Gistermiddag is de 3-jarige Eddie Maurits in Heerhu- gowaard in een sloot achter de ouderiy- ken woning gevallen en verdronken. duidelyk blyven, de verschillende on derdelen moeten aan elkaar verbonden blijven en bovenal de heel merkwaardige sfeer, nachtelyk, ietwat morbide en heel typisch Duits, moet uit de weergave op stijgen. De Almeida bereikte nog niet al les, al begreep hij volkomen de houding van deze muziek. Maar in de warme openlucht van de middag doet de „Ver klarte Nacht" het nu eenmaal niet en het orkest kon de moeilyke partituur nog niet geheel aan, hoe hard het cr ook op gewerkt had. En het is natuuriijk dat men in de „dunne" bezetting een kamerorkest meer „missertjes" j hoort dan in de „dikke" bezetting van groot strij kerscorps, tarom alle lof voor de uitvoering, te meer, omdat het Nederlands Kamer orkest een enorm zware taak had ln dit Festival zowel met het begeleiden van opera's als met het concerteren. Een vakantie-uitstapje voor de orkestleden ls het niet bepaald geweest. Maar daar tegenover staat, dat het Nederlands Ka merorkest In Alx graag gezien en graag geboord werd! Dra. H. E. Kokee - van den Berge De 21-jarige Duitser H. E. L. uit Duis burg is gisteren aan de Amsterdamse vreemdelingenpolitie overgeleverd om over de grens te worden gezet De jon geman heeft dinsdagavond op de Dam vier jongens met een traangaspistool be dreigd en vier schoten gelost, waardoor een vaif de jongens traangas in zUn ogen kreeg. Ook zou hij met een mes hebben gestoken. De Duitser beweerde dat een van de jongens hem een bananenschil in het gezicht zou hebben geworpen. Het listooi werd in beslag genomen, evenals iet mes dat later in een put werd terug gevonden. Kraak gepleegd met gestolen cilinder In een smedery in Nijmegen miste men dinsdag een zuurstofcilinder. By nader onderzoek kwam vast te staan, dat deze cilinder is gebruikt by de inbraak, die in de nacht van zondag op maandag is ge pleegd in een groot warenhuis in Hel- leze inbraak werd met behulp Anders komt de distributie in het gevaar (Van i soc.-econ. redactie) Middenstandsbond, de heer H. de Mooij, heeft gisteravond in een radiotoespraak het pleit gevoerd voor een soepeler toepassing van de spelregels voor het loon- en prijs beleid, speciaal waar het gaat om da dienstverlenende bedrijven. „Het gaat toch niet alleen om het spel. maar ook om de knikkers," aldus de C.M.B.-voorzitter. Volgens de heer De Mooij kan de industrie door mechanisatie en auto matisering de produktiviteit in vele sectoren belangrijk opvoeren, zodat forse loonstijgingen mogelijk worden Het dienstverlenende bedrijf, dat vooral service moet bieden, ziet daar entegen zijn kosten steeds groter wor den. Toch moet het de loonontwikke ling in de industrie volgen, wil het althans zijn personeel behouden en aldus de consument zo goed mogelijk bedienen. De heer De Mooij is van mening dat de coördinatie in de loon- en prijspolitiek waartoe de spelregels ruimte laten, in de praktijk tot uitdrukking moet worden gebracht. Prijsverlagingen in de indus triële sector moeten prijsverhogingen in de dienstverlenende sector mogelijk ma ken. Te starre toepassing van de spel regels, zoals nu gebeurd terzake var brood en melk, gaat zijn inziens ten kost» van het middenstandsgezin en vat consument. De CMB-voorzitter betreurde het dat minister De Pous een summiere ver hoging van de broodprys heeft afgewezen onder het „zwakke motief" dat wat de een krijgt., de ander niet geweigerd kan orden. Hij wees erop dat vele bakkerij- bedrijven. ook al zyn ze nog zo rationeel opgezet, telkens weer een negatief resul taat boeken en dat anderen slechts ren dabel zyn te houden door de verkoop van bijprodukten. Vele bakkers zitten tot de oren in de zorgen en kunnen onmogelijk de nodige investeringen ver» De heer De Mooy merkte op. dat met name de leveranciers van brood, melk en brandstoffen, voor welke prodnkten een prysbeheerslng geldt, achterop raken In lonen en pryzen als gevolg van een te starre toepassing van de spelregels. HU waarschuwde er ernstig voor dat een generaliserend beoordelen van Industrie rn middenstand moet lelden tot een ont wrichting van het distributie-apparaat en dus tot een beperking van de service aan de consument Van boven bekeken Luchtfotografie - vele facetten Augustus en dus zomerdienst bij de televisie. Daardoor vanavond geen toneelstuk, maar een gevari eerd programma van de VARA. waarover we u a-l iets vertelden naar aanleiding van de fotofilm „Het wilde westen zoals het werke lijk was", die om 9.20 uur op het scherm komt. Een „afrekening met dwaze romantiek" zal dat worden. Maar vooraf, om 8.30 uur. zendt de VARA een programma uit over burger- ïyke en militair-politieke facetten van de luchtfotografie. Een wat zware om schrijving van een documentaire, die voor velen niet zoveel aanlokkelijks biedt. Toch kan dit een interessant pro gramma worden, want luchtfotografie is een heel speciaal werk, waarvoor men een zekere onverschrokkenheid en vooral een stabiel evenwichtsorgaan nodig heeft. Dat zult u vanavond wel Dat het maken van luchtfoto's niet alleen gevaarlijk is. maar ook in hoge mate luchtziekte kan veroorzaken voor degenen die daar last van hebben, wist u misschien nog niet Bij het fotograferen uit de lucht moet zeer scherp worden gevlogen, er worden felle duikvluchten gemaakt en er komt byzondere apparatuur aan te pas. die op het juiste ogenblik moet worden gehanteerd. Luchtfoto's hebben zeer veel beteke nis. zowel voor burgerlijke als voor militaire doeleinden. Het juiste in kaart brengen van landen en streken is voor een groot deel te danken aan luchtfoto grafie. de geologische wetenschap is er enorm door vooruitgegaan en ook het bepalen van archeologische vindplaat sen heeft aan luchtfotografie onschat bare hulp. Wat luchtfotografie voor militaire doeleinden betekent, behoeven wy u nauwelyks meer te vertellen. Ook hier van echter zult u vanavond een en an der kunnen zien. Luchtfotografie is echter geen nieuw tje van de moderne techniek: men werkte er al een eeuw geleden mee door luchtballons met camera's uit te rusten, ook al was het fotograferen op zichzelf toen nog een hele kunst. Het programma wordt gepresenteerd door Eelco Schuller. Twee jaar geëist aftrek en tenuitvoerlegging van een eerder opgelegde voorwaarde lijke straf van drie maanden heeft de officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr. H. E. van Renesse, gistermiddag geëist tegen een Amsterdamse vertegenwoordi ger, bekend als autocoureur en ral ly-rijder, de 34-jarige Joek J. T. 2e VERRASSING (BIOSCOOPBONNEN; THANS DEFINITIEF GEËINDIGD I PUZZLE MEE! UW WINKELIER HEEFT EEN GRATIS PUZZLEFORMULIER VOOR U Iedereen kan tot 31 augustus a.s. zonder enige verplichting aan deze puzzlewedstrijd deel nemen. S3 Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranjeboom N.V. 72 „Tot last?" bromde de oude dokter. „Geen sprake van. In dit huis is plaats genoeg voor een heel peloton en toevallig heeft Trypheny ge noeg gekookt om een heel peloton te voeden. Dus u gaat met die kerel trouwen, jongedame." „Ik was er niet zeker van," zei Adam. „Tot voor een paar minuten wist ik niet of zij mij hebben wilde." „Ik moest hem achterna lopen om hem er van te overtuigen." lachte Mac. Adam wilde dat de oude dokter ook aan ta fel zou komen zitten; hijzelf hielp hem erheen lopen. En zij deden het geweldige maal dat miss Trypheny had bereid, alle eer aan. Na het diner liet dokter Ringo zich door Adam het boek geven dat naast zijn stoel voor het venster was blijven liggen. „U is dus operatie- zuster, naar ik vernam, jongedame," zei hij plechtig. .,Hebt u ooit dit boek gezien? Ooit iets van Bickham gelezen?" „O zeker, dokter," Mac keek naar de openge slagen bladzijde. „Dit heb ik in de praktijk ge leerd." „U hebt dus deze operatie zien verrichten?" vroeg hij, op de tekeningen wijzend. „Ingreep in geval van een gedeeltelijk afge houwen pols met herstel van de radicale ze nuwen. Dat heb ik verschillende keren zien doen dokter." „Ik heb zo de idee, dat u degene is, die we hier, in ons zaakje, goed kunnen gebruiken. U blijft hier hoor." Miss Trypheny kwam weer in actie. „Adam, haal wat hout en maak dan vuur in de kamer, boven, op het oosten. En breng er dan ook haar bagage heen. O. neen. u hoeft mij niet met de afwas te helpen, miss McCarty." „In ieder geval help ik u, miss Ringo, en noemt u me alsjeblieft Mac." „Nu vooruit dan maar Mac. Als we hier klaar zijn, ga ik wel naar boven om je bed op te door Helen Topping Miller „Ik maak zelf mijn bed op. miss Ringo, ik heb al zoveel jaren achtereen bedden opgemaakt." „Vooruit dan maar weer. Ik kan trouwens niet ontkennen, dat ik door mijn stijve knieën nogal tegen het trappen lopen opzie, Dat is alles zo vlug over ons gekomen, dat ik er nog niet hele maal van op adem ben." Later, toen Mac met een pakje schoon linnen goed naar boven was gegaan, wipte miss Try pheny de slaapkamer van haar broer binnen. „Sla8p je al?" fluisterde zij. „Zij heeft de hele vaat gedaan en Adam zorgde intussen voor de koe. Ze is bijdehand!" „Ze lijkt me een kwiek ding," gaf de oude dok ter toe. „En ze is knap. Vind je dat ook niet?" „Ze past beet bij hem. Det is het enige wat van belang is." gromde hij. „En ze weet alles van ope raties af. Als ze getrouwd zijn, laat je hen dan hier blijven wonen?" Trypheny zonk op een stoel neer. „Wel, jy heb' len. nu ik die jongelui om me heen heb. Maar zij zou beat eens niet tevreden kunnen zijn met deze woning." „Laat dat aan de tijd over. Adam zegt, dat hU zaterdag hier wil trouwen." „Ik zal dan nóg een cake moeten bakken! Denk je dat Liza hier zal komen bij het huwelijk van haar zoon?" Maar Liza wilde niet komen, ondanks dat miss „Zij liet mij zeggen, dat ze zich niet lekker voel de", vertelde zij haar broer toen zij thuiskwam. „Zij wilde me niet eens binnenlaten om haar te zien. Ik weet niet, wat ik Mac zeggen moet." „Zeg haar de waarheid, Trypheny. Ik heb die jon ge vrouw gadegeslagen: zy is geen kletskous en zij is zelf altijd recht-door-zee. Zij zal goed voor Adam zijn, zij zal hem helpen door met beide voeten op de grond te staan." Trypheny verontschuldigde Adams moeder bij zijn aanstaande bruid. „Ruby, dat is zijn zuster, zegt dat het Liza heel erg slecht schijnt te gaan. Zorg jij dat Adam naar haar toegaat. Het is onzinnig, kwade gevoelens in een familie in stand te houden. En het is ook on zinnig. dat hij zo stijfkoppig blijft." „Maar wat is er dan gebeurd, miss Trypheny?". vroeg Mac. „Laat Adam het je vertellen; het is zijn i Ruby komt in elk geval, dat heeft ze beloofd. Zy ziet er ook erg zwak uit. Ik geloof dat zy in ver wachting is, en zy is verschrikkelyk zenuwachtig. Die man van haar is het schroot niet waard waar mee hij gedood zou moeten worden." Ruby kwam op hun trouwdag. Zij was opgejaagd en volstrekt niet op haar gemak. Zij droeg een veel tc nauw, verschoten, groen mantelkostuum. Maar Liza kwam niet. Op de avond van hun trouwdag vertelde Adam met horten en stoten aan Ellen wat er bij hem thuis was gebeurd. Hij vertelde het haar toen hij haar dicht tegen zich aanhield. Hoe lang h»d hij er al niet na«r verlangd met Mac over van alles te kunnen praten. tWordt vervolgd) auto's die op naam van een vriendin op afbetaling werden gekocht, de auto sport te blijven bedrijven. Twee auto's zou T. in samenwerking met zijn vrien din hebben verkocht voordat ze waren afbetaald. De opbrengst van de wagens ging slechts gedeeltelijk naar de finan cieringsmaatschappij. Ook nam T. een nog niet afbetaalde wagen van een relatie over. Ook deze auto verkocht hij weer, zonder aan de verplichtingen die hij had aanvaard, te voldoen. De verdachte was tevens ten laste ge legd oplichting van de weduwe C. E. van S-U uit Reeuwyk, die door het op treden van T. samen met de 20-jarige zoon Frank van de weduwe, geruïneerd, zou zUn. De weduwe had f 90.000 ge ïnvesteerd in een .hotel in Wyk aan Zee, dat door haar zoon en de verdachte zou worden geëxploiteerd. Het bedrag zou door beiden in vijftien jaar worden te rugbetaald. Voorts werd mevr. Van S opgelicht voor een bedrag van f 5500. T. had by al deze acties steeds beweerd een belangrUke positie te hebben by een Amsterdams havenbedrijf, waar hij zelfs president-directeur zou worden omdat hy tachtig procent van de aandelen in zyn bezit had. Wanneer men het havenbedrijf opbelde en naar T. vroeg, vertelde de telefoniste (de vriendin van T. die da auto's voor hem had gefinancierd», dat T. niet aanwezig was, maar wel zou te rugbellen. De voormalige vriendin verklaarde nu als getuige dat zij T. herhaaldelijk ge waarschuwd had bij de handel in auto'» op haar naam. Bij de autoraces had T. de 20-jarige Frank van S. leren kennen, die grote bewondering voor de coureur had. Met medewerking van deze zoon maakte ver dachte de weduwe Van S. wijs dat zijn doofstomme broer in financiële moeilyk- heden dreigde te komen, waarop mevr. Van S. zich verplichtte voor f 3500. In werkelijkheid was dit geld bestemd voor de afbetaling van een van T's auto's. Later kocht mevr. Van S. hotel „Wel gelegen", dat later werd omgedoopt In „Tropicana" in wyk aan Zee, dat haar zoon samen met T. zou exploiteren. Deze opzet mislukte en het hotel moest na het faillissement met groot verlies verkocht Beveiliging arbeiders tegen eaissonziekte De ervaring, opgedaan bij arbeid in caissons (onder hogere luchtdruk dan de atmosferische), heeft geleerd, dat naast de duur van het verblijf in de caissons vooral het zg. uitschutten schade voor de gezondheid kan opleveren. Onder uitschutten wordt verstaan het terugkeren van de verhoogde naar ric normale luchtdruk na het beëindigen van het werk, Indien dit niet volgens een bepaald drukverlagingsschema on in een bepaald tempo geschiedt kunnen bij ric betrokken arbeiders min of meer ernstige ziekteverschijnselen optreden Dc huidige bepalingen van het uit 1907 daterende Caissonbcsluit. waren op dit punt volkomen verouderd Mede met het oog np binnenkort in ons land uit te voeren bouwwerken, waarbij caissonar- beid verricht moet worden, ziin dozr bepalingen thans aan de nieuwste me- dische inzichten op dit terrein aangepast Baby viel uit raam Gistermiddag is de zestien maanden oude. uit Bacup (Engeland) afkomstige. William Hendrik Teal uit het raam van de tweede etage van een woning in de Amsterdamse tuinstad Slotermeer op straat gevallen. Het kindje, dat met zijn moeder en cvenoudc broertje bij zijn grootmoeder logeerde in het ziekenhuis overleden Mevrouw Teal, van geboorte Nederlandse, had kort voor het ongeluk gebeurde, het raam opengezet Commentaar Vukantie-tvel en-wee T/AK ANTIEGENOEGENS en vakan- tie-ornst hebben we gisteravond kunnen bijwonen in een tweetal repor tages die de N.C.R.V.-televisie maakte in de Ernst Sillemhocve, het conferen tieoord van de C.J.V., waar groot cn klein zich amuseerde bij een „bon'e avond" en later luisterde naar de avond- wijding. Het was niets dan wat pretentieloos amusement, waarvoor een paar jongelui zich inspanden, maar het gaf wel echt een stukje sfeer van zo'n gezelligheids- avond met een zaal vol mensen die er eens helemaal uit zijn, weer. Feitelijk behoort zo'n reportage thuis in de actualiteitenrubriek en zijn enkele flit sen ook genoeg om die indruk te geven, want wat mag men op zo'n eigen auond anders eerwachten dan goedbedoeld di lettantisme? Beter was de tweede reportage: de gezamenlijke dagsluiting met een ern stig woord, ook al zal een groot deel van de kijkers niet zo gesticht zijn door de geestelijke liedjes, gezongen bij een soort dansmuziek van de Frans MUts- combo. Deze vorm ran toch ernstig gemeende lofprijzing wil er lang niet b(j iedereen in. Over het vakantie-wee van veel te volle centra liet Peter van Campen later nog eens wat licht schijnen in de rubriek .Attentie". Zijn pleit t-oor meer vakanticspreiding werd echter door tal van ondervraagden niet gedeeld: dc meeste vakantiegangers zeiden zo'n volte en drukte juist gezellig te vinden. Intussen had Enng Mols de Leeuwe nog acht van haar kostelijke en op onna volgbare manier gespeelde vrouwenty pen ten tonele gevoerd, een staaltje ran toneelkunst dat alle bewondering af dwingt. Met nog wat Spaanse muziek en zang en een uitstekend ..gesproken portret' ran Chroesjtsjef heeft de N.C.R.V. ons aldus gisteravond wel een rijk gevarieerd programma voorgezet. Echt weer eens een uitzending waarbij te kiezen viel en die kunnen we niet genoeg hebben. Geen lijnen meer op het scherm In zes grote Duitse steden heeft een Duitse firma persconferenties belegd, waarin een nieuwtje op het gebied van televisietoestellen werd aangekondigd. Dit betreft invoering van toestellen met speciaal bewerkte beeldschermen, zo dat men de ïynen waaruit de beelden bestaan (of, zo u dit duidcUJkcr voor komt, de stippen) niet meer kan zien. Het scherm is beplakt met een plaat, gemaakt uit doorzichtige plastic stof, die het beeld net zo helder laat, maar toch de ïynen dermate verdoezelt dat men ze van dichtby ook niet meer kan zien. De firma meent hiermede een vondst te hebben gedaan, die in de toekomst veel zal worden toegepast. In Duitsland komen ze weldra aan de markt WèM'iè vanavond het NTS-journaal begint om 8.20 uur het VARA-programma met de rubriek „Achter het nieuws". Daarna een half uur documentaire over lucht fotografje en om 9 uur pianospel door Paul Niessing. Om 9.20 uur begint de fotofilm „Het wilde westen, zoals het werkelijk was", een Amerikaanse pro- duktie. vanavond Voor de laatste maal kunt u van avond tussen 8 en 9.20 uur luisteren naar de avonturen van „Man en paard", die nu aan het einde van de tocht door Nederland zyn gekomen. Na de gebruikelijke grammofoon plaatjes van Lex Karsemeyer volgt dan om 10 uur een orgelconcert, dat Riek Vermeulen geeft in de Nieuwe Kerk in Dordrecht Zy speelt werken van Buxtehude, Bach e.a. Voor de AVRO concerteert tussen 8.05 en 10 uur het Radio Filharmo nisch orkest onder leiding van Jean Fournet. U hoort het 5e concerto grosso van Handel en het pianoconcert in G van Ra vei (soliste de Frame pianiste Jacqueline Potier). Na de pauze de symfonie in Bes van Chaus- son. Om 11.10 uur kunt u weer luis teren naar Pia Beck, die in Schevenin- gen optreedt met haar trio. Programma voor morgen weging 8.00 Nwi 8.18 Gr« vrouw 0.35 Waterst 0.40 V d Jeugd 10,05 Iram 11.00 V d zlckon 11.40 Gram 11.50 AJs dc ziele luistert 12.00 Middagklok- noodklok 12.01 Gram 13.30 Land- en tuinbouuwmeded \2Xi Gram 13.00 Nwa 13.15 Zonnewijzer 13 20 Gram 13 45 Vrou wenvraagbaak 14.00 Gram 14.30 Gram 15.00 V d Jeugd 13JO V d zieken 18.30 Gram .7 00 Bockbetpr 17.16 Gram W.40 Beursbcr 3 Het Brabants ork en aollst 31.00 Ga- var mui 21.40 Jong - oud eeuwig, godad fed achoenw tesellng 31.36 Kamermuz 22 23 doekoeapr 22.30 Nwa 22.40 Gram 33.10 De wereld verwacht de kerk, lezing 23 30 Gram 23.36—34 00 Nw». Hilversum I, 402 m. 74# ke/s. VARA: 7.00 Nw» 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nw 8.18 Gram 8 10 V d Jeugd 0 00 Gym v -|cram. VPRO: 10.00 r Kamer muz il.35 Gram AVRO: 12.00 Lichte mux •130 RegeringauiU. V d landbouw ;2 30 Land. en tuinbouwmeded 1133 Sport en prognose 1230 Gram 13,00 Nwa 13.15 Medcd •n gram 13.25 Beursbcr 13.30 Lichte mux 14 Ou Kamermuz 14.35 Voordracht 14.43 Jeugdkoor 13 05 Gevar progr. VARA: 18.00 Gram 1«J0 V d zieken 17.00 Vragenbeantw 17.23 Orgetepel 1750 Act. 18.U0 Nw» 18 15 Vlaamse notitie» 18» Licntc mux .830 Dc puntje» op de I. praatje 10.00 V d kind 18 10 Janmuxlek VPRO 10.30. Het platteland nu. getprek 19 45 Op bezoek bij anderen, gesprek 30.00 Nw» 20 05 Boekbespr 20.10 Literaire lezing i 2Ci Voordracht 30» Onderwijs als basis, lezing 3050 Den ongeluk iJt ln een klein hoekje klankbeeld. VARA: 31 00 Gram 3115 Les Milande» klankbeeld 23.15 Buitenlands wekoxer 32 30 Nwa. VPRO. 22 40 Paspoort perikelen, gesprek 3150 Dagsluiting. VARA Esperanto 23.10 Muxlek- revue 23 55—34 00 Nwa. rijde wereld, bultenl

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7