Premier Macmillan ziet voordelen in E.E.G. er BOSCH Russisch partijprogram ergernis voor China Keiharde Vorster krijgt meer macht in Zuid-Afrika Gizenga vice-premier in Kongolese regering De maag vraagt 0111 een goed humeur 1961 5 REGELING SPIJTOPTANTEN? De regering hoopt een praktische regeling te kunnen treffen voor het verlenen van zuiver humanitaire hulp aan Nederlanders en spijtoptanten in Indonesië. In dat geval zullen zo mogelijk ook de betalingen worden hervat die in het verleden aan deze mensen zijn gedaan in verband met de kosten voor hun uitreisvisa. Nadat Indonesië Engeland niet langer toe stond de Nederlandse belangen te behartigen bleek het technisch niet meer mogelijk deze betalingen voort te zetten. Dit schrijft minister Klompé (maatschappelijk werk) in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Dis (S.G.). Op de vraag van de S.G.P.-fractie- leider of de uitkeringen niet verhoogd moeten worden met het oog op het onrustwekkend toegenomen aantal niet-gerealiseerde aanvragen, wil de minister pas na de eventuele hervatting van de uitkeringen antwoor den aan de hand van de dan verkregen gegevens. MESTKALVEREN Binnenkort is een koninklijk besluit te verwachten over het houden van mest(kist)-kalveren. Het betreft hier een besluit tot uitvoering van de wet op de dierenbescherming. Het zal o.a. voorschriften bevatten voor de ruimte en het licht die de dieren nodig hebben. Lagerhuisdebat begonnen Premier Macmillan heeft giste ren het debat in het Lagerhuis geopend over het besluit van de regering om met de E.E.G. onder handelingen te voeren over toe treding tot de gemeenschap. Don derdagavond, aan het einde van het debat, zal gestemd moeten worden over een regeringsmotie, waarin instemming met dit be sluit zal worden gevraagd. Mac millan erkende, dat het probleem van Engelands toekomstige betrek- kingen met Europa en de E.E.G. het zwaarste en belangrijkste is, waarvoor Engeland ooit heeft ge staan. Premier Macmillan gaf te kennen, dat Engeland in de strijd tegen de communistische expansie vooraan dient te staan en hij meende, dat iedereen zal moeten toegeven, dat de zes E.E.G.-landen, dankzij hun ge meenschap, enorme vorderingen dien aangaande hebben gemaakt en een eigen dynamiek hebben ontwikkeld. Hij zegde toe. dat. indien het Gemenebest een conferentie wenst, er één gehouden zal worden. Er zou ook rekening houden worden met de bijzondere langen van het Gemenebest, speciaal op economisch gebied. Landbouw Wat de landbouw betreft, was de premier van mening, dat Engeland zal moeten afstappen van het stelsel van regeringssubsidies, maar hij merkte op, dat de E.E.G. nog bezig is een gemeenschappelijke landbouw politiek uit te werken, waarop Enge land zeker invloed zou kunnen uit oefenen. Op het gebied der industrie biedt het voordelen om lid te wor den van een eenheid, die wat groot te betreft vergelijkbaar is met de Advertentiën reed 2 t a k t-bo u g i e s thermo m/asHt afgestemd op hei hedendaagse verkeer •n voor hal starten ob eerste kracht batterijen VS blijven tegen toelating comm. China tot VN In een samen met vice-president Tsjeng Tsjeng van nationalistisch Chi na uitgegeven communiqué zegt Ken nedy, dat de V.S. vastbesloten zijn om zich te blijven verzetten tegen toela ting van communistisch China tot de Verenigde Naties- Kennedy en Tsjeng Tsjeng zeggen voorts in het communiqué dat zij over Buiten-Mongolië hebben gesproken. Zo als bekend zou Washington de diploma tieke erkenning van Buiten-Mongolië overwegen. Nationalistisch-China heeft laten ten dat het gebruik zal maken het vetorecht als men mocht proberen Buiten-Mongolië lid van de V.N. te a ken. Washington zou er bang voor 7 dat een veto van nationalistisch China tegen toelating van communistisch Buiten-Mongolië. de Afrikaanse en Aziatische landen zo diep zou teleur stellen dat xii voor toelating van Pe king tot de volkerenorganisatie zullen stemmen. Noors overleg over E.E.G. De eerste-ministers van Noorwegen. Zweden en Denemarken hebben woens dag een informele bespreking gehad over de Europese Vrijhandelsassocia tie en de Europese Economische Ge meenschap in het licht van het Britse en D ense besluit om over toetreding tot de E.r.G. te gaan onderhandelen. De Zweedse premier, Erlander, wilde na afloop van de besprekingen alleen maar zeggen dat het informeel over leg wis geweest. Bijzonderheden wilde hij niet geven. De besprekingen zijn V.S. of met Rusland. Bovendien zal het voor de Britse industrie een uit daging zijn op het gebied van con currentie en doelmatige produktie. Het voor Engeland zeer belangrijke aspect van de nationale soevereiniteit, noemde hij een kwestie van gradatie. Hij erkende, dat er in Europa krach ten zijn, die een echt federaal stelsel ;en, maar de verschillen in Europa n volgens hem nog te groot om op deze manier een eenheid te vinden. Bovendien steunden de huidige leiden de figuren en regermgen dit streven niet. Een confederatie of een gemene best zou onder deze omstandigheden dan ook de beste oplossing zijn. Amendement oppositieleider Gaitskell bracht nogmaals het wantrouwen van Labour tot uiting en diende een amendement op de regeringsmotie in, waarin gesteld werd, dat Engeland pas tot toetreding zou kunnen besluiten, als de voorwaar den voor het parlement en voor het Ge menebest aanvaardbaar zouden zijn. Ook Gaitskel) sprak zich uit voor een Eufopese confeaeratie. Hij meende, dat de bevoegdheden van de E.E.G.-com- ie en het systeem voor de stem mingen in de diverse gerneenschapsor- ganen gewijzigd zouden moeten worden. Hij betoogde, dat Engeland als centrum van het Sterling-gebied, de mogelijkheid moest hebben bm con trole uit te oefenen op kapitaalbe wegingen, wat ook de positie van de rest van de gemeenschap zou zijn. Hij vroeg bijzondere aandacht voor de neutrale landen van de E.V.A. Kritiek op bezoek koning Boudewijn aan Franco Twee Brusselse bladen een socialis tisch en een communistisch hebben kritiek geleverd op het feit dat koning Boudewijn dinsdag met generaal Fran- het Spaanse staatshoofd, aan boord diens jacht bij San Sebastian de lunch heeft gebruikt. De socialistische „Le Peuple" noemt dit een „affront" voor het Belgische volk en zegt dat dit feit geen excuus kan worden aangevoerd, 's Konings aanwezigheid bij deze lunch was een officiële functie en het Belgische publiek had daarom het recht te weten of de koning al dan niet de minister-president, de minister van buitenlandse zaken of een andere minis ter van zijn plan op de hoogte had ge steld. Een dergelijke „blunder" zou niet alleen degene die hem beging duur te staan kunnen komen maar ook degenen die er toe aanzetten of de verantwoorde lijkheid ervoor op zich wilden nemen, aldus „Le Peuple". Amnestie rebellen tot 5 oktober De rebellen in Indonesië zullen zich nor 5 oktober moeten overgeven, wil len zij amnestie verkrijgen, aldus pre sident Soekarno in een speciale veror dening die gisteren is uitgegeven. De president verklaarde daarin voorts, dat zij die zich overgeven een opleiding zullen krijgen en zoveel mogelijk op plaatsen zullen worden ingezet die het land ten nutte komen. In centraal- en noord-Sumatra heb ben zich volgens officiële verklaringen de vorige maand de opstandelingenlei ders aan de regeringstroepen overge- Daarop volgde een massale rebellen. Er Eerste ruimteraket op 10 augustus De eerste Zweedse ruimteraket zal op 10 augustus gelanceerd worden als het weer het toestaat. De Zweedse commissie voor de i tevaart heeft éen gift ontvangen van vijf ..Arcas"-raketten van de - NASA (het Amerikaanse nationale bureau voor de ruimtevaart) en de eerste raket zal ge lanceerd worden van het militaire vlieg veld „Vidsel" in Jokkmokk, in noord- Zweden. Verwacht wordt dat deze eerste raket een hoogte bereiken zal van 100 km. De hoofdzakelijke reden voor dit experi ment is bekend te geraken met de tech niek voor het lanceren van een ruimte raket en vervolgens na een kunstma tige wolk gevormd te hebben gege vens te verkrijgen over de snelheid var de wind op dergelijke hoogten. Besprekingen tussen V.S. en Tunesië De Tunesische minister voor presiden tiële zaken, Ladgham, heeft woensdag als speciale afgezant naar de Vere nigde Staten besprekingen gevoerd op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken over de kwestie-Bizerta. Hij wilde na afloop niet zeggen of de kansen op een akkoord tussen Frankrijk en Tunesië groter zijn geworden door deze bespreking. Wel zei hij, dat zijn besprekingen met de minister van bui tenlandse zaken. Rusk, nog niet zijn af gelopen. Hij had woensdag het Tune sische standpunt uiteengezet, namelijk dat alle Franse strijdkrachten uit Tu nesië dienen te worden teruggetrokken. De Afrikaans-Aziatische landen, die een spoedzitting van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties wens ten, hebben besloten een buitengewone zitting te vragen en woensdag wan reeds 47 landen bereid gevonden dergelijk verzoek te ondersteunen. Een spoedzitting moet 24 uur na het indie nen van het verzoek worden bijeengeroe pen. Een buitengewone zitting binnen twee weken. De 18-jarige landarbeider M. Els- hout uit Abbenes is bij een verkeerson geluk in de Haarlemmermeer om het leven gekomen. De jongeman reed op zijn bromfiets. Toen hij links af wilde slaan, werd hij ter hoogte van de Slo- terweg door een personenauto gegre- Autoriteiten in de V.S.: Het zaterdag gepubliceerde nieu we partijprogram van de Russische communistische partij wordt door autoriteiten in Washington gezien als een mogelijke nieuwe bron van ergernis en geschil tussen Rusland en communistisch China. Deze autoriteiten die het volumineuze document hebben bestudeerd be weren dat de nadruk die gelegd wordt op het vermijden van oorlog en op de politiek van „vreedzame co-existentie" scherp afwijkt van de meer agressieve politiek van de communistische Chinese leiders. Verder stelt het twintigjaren program doeleinden waarvan de Sowjet-commu- nisten dromen dat zij in die periode bereikt kunnen worden maar welke de Chinese communisten in hun veel der ontwikkeld land in zulk een betrek kelijk kort tijdperk nooit zullen kunnen volbrengen. De best ingelichte en meest bevoeg de deskundigen in Washington hebben o.m. de volgende conclusies bereikt. 1. Er is fundamenteel niets nieuwi schokkends in het program dat som gen de Chroesjtsjef-doctrine noer en door anderen wordt aangeduid met het program van de luchtkastelen. 2. De voornaamste actie der Russen op internationaal terrein blijkt te gericht op de onontwikkelde landen, „broederlijke associatie" met die lan den is de hoeksteen van de Russische buitenlandse politiek. 3. De oogmerken van het program voor over 20 jaar. zoals vrij wonen, gratis onderwijs en kinderverzorging, kunnen alleen worden bereikt indien er geen grote oorlog komt welke het ge bruik van de hulpbronnen voor militai re doeleinden op grote schaal vereist. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren enige wijzigingen ondergaan. Zo is de plaatsvervan gend minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, Johannes Vorster benoemd tot minister van justitie in Zuid-Afrika. Premier Ver woerd heeft bekendgemaakt dat Vorster Erasmus opvolgt die is benoemd tot ambassadeur in Ita lië. Het Parlementslid J. G. van der Wath is benoemd tot vice-minister voor za ken betreffende Zuidwest Afrika, een nieuwe door Verwoerd gecreëerde functie. P. W. Botha, die op het ogen blik plaatsvervangend minister van bin nenlandse zaken is. wordt minister voor aangelegenheden betreffende men sen van gemengden bloede. Minister Vorster zal behalve het ministerie van justitie ook het ministerie van onder wijs. kunsten en wetenschappen beheren. Volgens waarnemers gaat het bij de ze wijziging om een poging van pre mier Verwoerd om jonge extreme na tionalisten aan de topleiding van het land te krijgen en de weg te bereiden voor de verkiezingen die in oktober aanstaande zullen worden gehouden. Vorster een 45-jarige advocaat is in de afgelopen oorlog door de regering- Smuts geïnterneerd. Hij was toen een van de leiders van de ondergrondse pro- nazibeweging „Ossewa-Brandwag". Op de universiteit van Stellenbosch was Verwoerd de mentor van Vorster. Ver- Een beeld uit het hoofdkwartier van de Arabische Liga in Cairo, waar Egyptenaren zich opgeven voor Tunesië om te strijden voor Bizerta. Tot nu toe hebben zich al meer dan vier duizend vrijwilligers gemeld. woerd zou met deze wijziging zijn eigen positie in het kabinet willen consolide ren. Door gematigde elementen, die twij felen aan de juistheid van de keiharde apartheidspolitiek te verwijderen en mensen als Vorster, op wie hij volle dig kan vertrouwen, in hun plaats te benoemen zou hij zijn kansen bij de komende verkiezingen hebben vergroot. Vorster wordt in nationalistische krin gen dan ook als de opvolger van Ver woerd beschouwd. Hij xou een meespe lend redenaar zijn en keihard op het punt van rassenkwesties. Britse reserves sterk gedaald Het Britse ministerie van financiën heeft bekend gemaakt, dat de Britse reserves aan goud en harde valuta in juli met 114 miljoen pond zijn gedaald, wat een record is voor een maand. De ze daling heeft de reserves op het pre caire bedrag van 876 miljoen gebracht. Het vorige record voor een maand was 93 miljoen. De reserves daalden in ok tober 1959 met dit bedrag. Dollars voor Castro Het New Yortese blad Daily News meldde gi6teren dat de plaatselijke politie in het geheim een onderzoek in stelt naar berichten dat de Cubaanse premier Fidel Castro een stroom zak kenrollers naar New York heeft gezon den met de opdracht zoveel mogelijk Amerikaanse dollars te pakken te krij gen. Volgens het blad zouden er reeds zes zijn gearresteerd. Volgens het blad is de politie van me ning dat hot doel tweeledig is: Het ste len van dollars en het verkopen van Pesos aan Cubanen onder het voorwend sel dat zij daarmee op Cuba wonende familieleden kunnen helpen. In de Kongo is een nationale re gering gevormd onder leiding van Adoela, de voormalige minister van binnenlandse zaken in de re gering Ileo. De twee Kamers van het Kongolese parlement hebben gisteren hun vertrouwen in deze nieuwe regering, waarin Gizenga, Bolikango en Sendwe de vice-pre- miers zijn, uitgesproken. De rege ring telt een veertigtal ministers en staatssecretarissen. Het parle ment heeft twee weken lang ver gaderd onder toezicht en bescher ming van de Verenigde Naties, en is nu verdaagd. Alle parlementsleden op één na schonken hun vertrouwen aan de rege- ring-Adoela. Dit ene parlementslid ont hield zich van stemming. Gizenga, de leider van het bewind in Stanleystad. die in de regering wijlen Loemoemba vice-premier wa dit ook in het kabinet-Adoela. Er zijn nog twee andere vice-premiers, nr lijk Bolikango. die in de voorlopige trale Kongolese regering onder Ileo eens deze post bekleedde en Send we, leider van de partij der Baloebakat. die haar aanhang neeft in Noord-Katan- De nieuwe veertigjarige premier Adoe la. senator en vakbondsleider, was nister van binnenlandse zaken in de gering-Ileo. Hij, Ileo en wijlen Loemoemba waren de oprichters van de nationale Kongole se beweging (M.N.C.). Adoela trad in 1959 uit de M.N.C. hij deed in 1960 als vertegenwoordiger van de linkse Poea- partij zijn intrede in de Senaat. Bom bo ko blijft minister van buitenlandse z- ken. Benye krijgt dc portefeuille vj binnenlandse zaken onder zijn beheer Een mijnwerker gevonden Reddingsploegen bij Metz die dwars door leisteen cn rotsen graven hebben gisteren het lijk gevonden van een van de zeven mijnwerkers die door een in storting in een kolenmijn zijn ingesloten. De hoop de andere zes nog levend aan te treffen is zeer gering. De gevondene was dc 36-jarige Philip pe Gabriel. Buiten dc gesloten poorten van de mijn demonstreerden 250 mijn- werkèrs tegen de ontoereikende veilig heidsmaatregelen in de mijn. zeven mannen werden verrast door tweede instorting toen zij naar de lijken zochten van twee mannen die bij eerdere instorting waren omgeko- i Bij de tweede instorting kwam 1 ----- *15 ----- i afstand aag. Werkloosheid in V.S. verminderd Het aantal werklozen in de Vere- nigde Staten is gedaald van 5.580.000 juni tot 5.140.000 in juli van dit jaar heeft het Amerikaanse ministerie var arbeid gisteren bekendgemaakt. In ju li van het vorige jaar bedroeg het aan tal werklozen 4 miljoen. De Amerikaan' se minister van arbeid A.J. Goldberg verklaarde dat de cijfers een seiz< daling weerspiegelen en dat het nomisch herstel geen invloed heeft gehad op de werkloosheid. De Amerikaanse beroepsbevolking daalde met 205.000 tot 68.490.000. Van regerings- en militaire zijde in Indonesië wilde men geen commentaar leveren op een bericht dat minister Nasoetion onlangs een ontmoeting zou hebben gehad in Duitsland met staats secretaris dr. H. van Houten van het Ned. ministerie van buitenlandse za ken. Dit is beweerd door de Nederland- journalist Oltmans en inmiddels door Den Haag tegengesproken Na snel mn ontmoet deze week nog minister Soe- bandrio van buitenlandse zaken en mis schien is er dan commentaar te ver wachten op de bewering van Oltmans. hi eeft doafce De Franse chansonnier® Edith Piaf, die herstel lende is van een opera tie, is gisteren voor enige weken uit Parijs vertrok ken. om rust te nemen op het land. In 1960 zijn in de Bonds republiek en West-Ber lijn 565.000 woningen ge bouwd, dat is ongeveer 2,4 procent minder dan in 1959. Van het genoem de aantal waren 522.000 nieuwe woningen, de rest verbouwingen. de Israëlische kust is een meer dan levensgroot beeld gevonden van de „grote moeder der go den". Waarschijnlijk be treft het een beeld van de godin van de maan, dieren en bossen, de Diana of Artemis uit de Romeins-Griekse goden- Een week eerder dan in I960 heeft Schiphol gis teren zijn miljoenste be zoeker van het jaar be groet De heer Van de Weerd uit Wagenin^en bracht met zijn vrouw en twee zoontjes een be zoek aan de luchthaven en werd prompt bedol ven onder geschenken van de op Schiphol ge vestigde luchtvaartmaat schappijen. Een gerucht, dat de Brit se premier Macmillan een hartaanval zou heb ben gehad, Is gisteren officieel tegengesproken. Een Grieks blad heeft gemeld. dat prinses Sophia van Griekenland In het huwelijk zal tre den met de Spaanse troonpretendent Don Juan Carlos. Van welin gelichte zijde is echter vernomen, dat de prinses dit bericht heeft tegen gesproken. Dr. Kinsey .Anderson van de universiteit van CaH- forniè meent een metho de gevonden te hebben om ruimtevaarders te waarschuwen voor radio actieve stralingen. Aan de hand van schaduwen rond de zonnevlekken, kan men de periode voorspel len, waarin de zon radio actieve „kogels" uitstoot. Met de-ze gegevens kan men dan het tijdstip voor een bemande ruimte- vlucht bepalen. 664) Het is algemeen bekend dat lende gemoedsbewegingen op het het zien en ruiken van eten de maagslijmvlies als het ware af te speekselafscheiding in de mond be- lezen. By ontstemming of wrok werd vordert, evenals het spreken daar- het maagslUmvlles hijzonder rood langs deze wegen geregeld, omdat b(j het zien of ruiken van voedingsmid delen nerveuze prikkels langs een zenuw naar de klieren aan de bin- nenzilde van de maagwand worden geleld, waardoor de afscheiding van maagsappen wordt bevorderd. Maar keerde ook langs chemische weg wordt de S»P tot de hoeveelheid als de samenstelling vormen. BU verdriet daarentegen werd het sltymvliea bleek, de maag- sapafscheiding wa* gering en de be wegingen van de maag waren traag. onjuiste hoeveelheid nstelling oldoendc 1 dit maagsap door deze prikkels verkeerde samenstelling beseffen dat een gewijzigd kan worden. Vlees of vlees extract geeft bijvoorbeeld «en ver meerderde produktie van het maag sap. brood een hoger pepslnegehalte, koude dranken en specerijen een hoger zuurgehalte, wijn en koffie daarentegen pepslnegehalte. Maar deze che mische prikkels In teresseren ons op dit moment eigenlijk minder dsn de gro te Invloed die verschillende gemoeds gesteldheden op de afscheiding en de samenstelling van het maagsap blij ken uit te oefenen. Was de Ameri kaanse militaire arts. Williams Beau mont ruim een gelegenheid belangrijke waarnemin- TOCH IS HET ZO! het maagsap op zichzelf reeds een leUel aan de maagwand of de twaalfvln- gcrige darm kan veroorzaken, moe ten we ons toch werkelijk eens ernstig voornemen ons humeur wat steviger In de hand te houden. De laat ste jaren Is bij vele artsen de overtui ging gerijpt dat emotionele factoren allerlei maagstoor- klachten kunnen dat hierdoor ook ech- vereomken te organische maagziekten, zoals bij voorbeeld een maagzweer, tot ont wikkeling kunnen komen. Hier Is uliteraard sprake van een wlsaelwer- iw geleden In de king. Want, hebben de gemoedsge steldheden Invloed op de maag. an derzijds bfljft een voortdurend of de maagsapmfschelding verrichten by een Canadese jager, telkens terugkerende last die uit een schotwond een opening maag zelden zonder gevolgen van de maag naar bulten had over- gehouden, een dergelijke gelegenheid deed slcb betrekkelijk kort geleden prikkelen, moe'i de Amerikaanse artsen S. Wolf e Wolff, zy wsren In staat by hun patiënt de uitwerking van verschil- de ïyder. Iemands humeur te we ook nog Iets vertellen van de harp, een zo weinig H. bekend Instrument, dat selfs bekwa me musici soms niet weten de pedalen dienen. oud-premier Ileo is tot minister van wrlichting benoemd. De woordvoerder der V.N. te Leo- poldstad beeft gisteren officieel de juistheid ontkend van berichten, vol gens welke van het centrale Kongole se leger troepen in de provincie Ka- sai honderden leden van de stam der Loentoe hebben gedood. De woordvoerder verklaarde, dat de Kongolese militairen „enige hestraf- fingsmaatregelen" hadden genomen, nadat acht van hen door Loentoe'ers in een hinderlaag waren gelokt en ge dood. Volgens hem hadden deze vergel dingsmaatregelen slechts aan enkele leden van de Loentoe-stam het leven gekost. Fanfani en Segni bij Chroesjtsjef De Italiaanse premier Fanfani en zijn minister van buitenlandse zaken Segni zijn op het vliegveld van Moskou ver welkomd door dc Sowjetrussischc pre mier Chroesjtsjef. die zei dat er op het ogenblik geen kwesties tussen de Sow- jetunie en Italië bestonden die de ont wikkeling van goede betrekkingen tus sen beide landen, vreedzame en vrucht bare samenwerking konden hinderen. Chroesjtsjef zei te hopen dat de ko mende besprekingen zouden bijdragen tot beter begrip van de standpunten der regeringen van beide landen en helpen de zaak van de vrede te versterken en dat zij nieuwe gelegenheden zouden scheppen voor verdere ontwikkeling van de goede betrekkingen tussen de Sowjet- unie en Italië. Jonge straatrovers aangehouden Dc Amsterdamse kinderpolitie heeft de 17-jange P. van A. aangehouden, die op 22 juli jl. met medewerking van enkele militairen in de Onze Lieve Vrouwensteeg een Amsterdammer van zijn portemonnaie (inhoud ongeveer 100) heeft beroofd. In verband met deze overval werd tevens de 20-jarige uit Amsterdam afkomstige militair Van V. aangehouden. Hij werd als deser teur gezocht en is aan de koninklijke marechaussee overgeleverd. De militair was niet van verlof naar zijn onder deel teruggekeerd. De 17-jarige jongen, die inmiddels aan de officier van jus titie belast met kinderzaken is voorge leid, hoeft de beroving in de O. L. Vrouwensteeg bekend. Beide aangehou denen werden van foto's herkend. De jongen heeft tegenover de politie ver klaard. dat hij de militairen en zijn slachtoffer in een café had leren ken- Norstad vraagt meer ruimte voor raketten In een vraaggesprek, dat gisteren ge publiceerd werd, heeft generaal Nor- stad een beroep gedaan op Wcst-Duits- land meer ruimte beschikbaar te stel- n voor raketbases. De geallieerde opperbevelhebber voor Europa drong er bij Bonn ook op aan zijn acht NAVO-divisies op volle sterk- paraatheid te brengen, interview werd gegeven aan Adelbert Weinstein, de militaire mede werker van de Frankfurter Allgemeine, die zei. dat de generaal hem ervan ver zekerde dat er niet langer twijfel kan bestaan aan de vastberaden houdimj die Amerika in de Berlijnse erlsis aan neemt. Norstad zei. dat de Amerikaanse vast- beradenheid niet nagelaten had indruk te maken op de Russische premier Chroesjtsjef, aldus het rapport speciale adviseur fij e ontwapening, Jc IJslandse kroon devalueert Olafur Thors. de premier van IJs land, heeft gisteravond in een radio-uit- zending bekendgemaakt, dat de rege ring heeft besloten de IJslandse kroon devalueren. De banken op IJsland hebben gisteren de aankoop en verkoop van buitenland se valuta stopgezet Thors verklaarde, dat vandaag een beslissing zal vallen over de omvang van de devaluatie. Hij deelde mee, dat de regering een amendement heeft in gediend op de wet op de wisselkoers. Hij zei. dat de economie van hei land de onlangs door dc vakbonden verkre gen loonsverhogingen niet kon dragen en dat de devaluatie van de kroon nood zakelijk was om de voor het land ao belangrijke visserij te steunen. Brandweer-brigade van de NAVO De in het uitzicht gestelde brand weer-brigade van de NAVO, zal onder een gemeenschappelijke staf. een Ne derlands, Belgisch. Frans. Duits, En gels. Canadees en Italiaans bataljon gaan omvatten, aldus heeft dc NAVO- opperbevclhebber generaal Norstad aan dc Frankfurter Allgemeine Zeitung meegedeeld. Deze mobiele brigade wordt versterkt met conventionele ar tillerie en twee batterijen Honest-John- raketten, die eventueel ook van atoom koppen voorzien kunnen worden. de zijde van het departement v - ,d gewaagt, worden overwo- dat een beslissing hierover nog niet genomen is. Brits schilderij niet naar V.S. De Britse regering heeft besloten 140 000 pond sterling op tafel te leggen om te voorkomen, dat een beroemd schilderij van Goya van de hertog van Wellington naar de Ver. Staten gaat Het doek was in juni op een Londense veiling gekocht door de Newyorkae olie magnaat en kunstkenner Charles Wrightsman. Het was afkomstig uit de verzameling van de hertog van Leeds, wiens voorvaderen het van de ..ijzeren hertog" zelf ten geschenke ontvangen hadden Wrightsman bood het achilderij aan de National gallery aan voor hetzelfde bedrag, dat hij ervoor betaald had 10.000 pond (bijna 1.500 000». Thans heeft de Britse minister aankoop van het werk door de regering en een privé-stichting gezamenlijk bij eengebracht is. De Wolsonstichting zal 100.000 pond bijdragen in dc kosten en het BriUe ministerie van financiën zal voor de o- mge 40.000 zorgen. Volgens de Britse wet moet het mi nisterie van financiën toestemming ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5