De aanvang van de Spaanse burgeroorlog DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD DE WERELD 25 JAAR GELEDEN door G. PUCHINGER „Wij hadden strenge instructies gekregen geen gevangenen te maken en alle communisten te onthoofden". Een soldaat uit het Franco-leger tot een journalist, 27 juli 1936. „In de buik schieten. De regering wil geen geu onden of gevangenen". Telegram van minister-president Manuel Azana aan de politie-commandant Vie jas, uaar in januari 1933 opstand was uitgebroken. niljoen Hoe w WIE de gebeurtenissen uit de maand juli van het jaar 1936 beziet, moet onwillekeurig terugdenken aan een uitdrukking in het Boek der Openbaring van Johannes, waarin geschreven wordt hoe het ene wee het vorige snel opvolgt. De eerste helft van het jaar 1936 ging zwaar aan de verovering van Abessynië door Italië. Op maandag 6 juh besloot de Coördinatiecommissie van de Volkenbond te Genève de economische aancties tegen Italië per 15 juli op te heffen. Dit betekende een morele nederlaag van de Volkenbond en de gehele beschaafde wereld, maar één lichtpunt daagde: het bloedvergieten zou •en einde nemen. uit: op donderdag 16 juli. Drie jaar duurde deze strijd, die Europa aan de rand van een wereldoorlog bracht. Spanje werd het voorland. het oefenterrein voor dc Tweede We reldoorlog. Miljoenen hebben el kaar In Spanje bestreden. ver moord, gemarteld, beroofd en •el vernietigd. Meer dan een i Spanjaarden sneuvelden. was dit mogelijk in een land dat een eeuwenoude bejeha- ving achter zich had?. Zonder orde Op 10 december 1931 werd Don Nlcrt Alcala Zamora y Torren (MOT 1MB) met 362 van de 410 stemmen in de Cortes (het Spaanse parlement) tot eerste president van de nieuwe Spaanse republiek ge kozen. Hij belastte Manuel Azana 18801940) met de formatie van het eerste republikeinse kabinet. Binnen een maand na het uitroe- Kcn van dc republiek brandden in et rooms-katholieke Spanje de kloosters en de kerken. Azana stond toe dat de politie de plun deraars en brandstichters ooglui kend liet begaan. Kardinaal Se- gura y Saenz protesteerde plech tig tegen deze houding van de nieuwe overheid, maar Azana be riep zich op de „begrijpelijke" verbittering tegen de fouten dor Kerk. Deze terreur mag een symbool heten van de Spaanse republiek, die ook in politicis nimmer tot rust kwam. Sinds december 1931 tot het uitbreken van de burger oorlog in juli 1936 heeft Spanje 28 kabinetten en 80 ministers ge kend. En wie er ook minister-pre sident was. Azana, Lcrroux, Bar rios. Samper of anderen, nimmer konden zij regeren dan onder de druk van steeds dreigende bur geroorlogen. In oktober 1934 vond reeds een korte burgeroorlog plaats, waarbij generaal Franco streed tegen Azana, Largo Cabal- lero en Companys. Het was als EMANUEL AZANA dat hij die omstandigheden zelf had veroorzaakt. Nauwelijks en kele weken aan het bewind, of de spanningen explodeerden tot een der grootste drama's die Europa gekend heeft. lijkhcid zou worden in eenü joenenkrljg. Nu eens won rechts, dan weer llnka de verkiezingen, maar nie mand geloofde in de eerlijkheid der verkiezingen. Op 1 Januari 1936 ontbond de gematigde maar autocratische pre sident Zamora de Cortes. Daar mee brak een conflict uit tussen 6resident en parlement, welke iatste het beleid van de presi dent veroordeelde met 238 tegen 5 stemmen. Op 7 april trad Za mora af Men plunderde zijn wo ning. stal het manuscript zijner politieke mémoires. en ook dit werd oogluikend door de politie toegestaan Begin Juli 1936 verliet Zamora het land om er nimmer meer terug te keren. In Parijs sleet hij Jaren van armoede, om op 18 februari 1949 in Buenos Aires als een vergeten figuur te sterven. Emanuel Azana Op 10 mei 1936 koos de Cortes met 754 van de 864 stemmen pre mier Azana tot nieuwe president. Azana was de enige kandidaat van het ook in Spanje gevormde Volksfront, een linkse concentra tie van politieke krachten. En zo nam een extreem getinte Span jaard. zowel wetenschapsman als politiek geïnteresseerd. kunste naar én revolutionair, zijn intrek in het voormalige koninklijk pa lels. Hij was afkomstig uit armelijk milieu, verloor vroeg zijn ouders, was zwijgzaam en somber en kende de bitterheden des levens. In één zijner boekwerken schreef hij eens: ..Tegenover geen enkele zorg. tegenover geen enkele smart van onze tijd sta ik vreemd; sterker nog: ik *11 er niet vreemd tegenover staan." De man die als premier en president kerken en kloosters bet plunderen, ontving zijn eerste on derricht in bet College der Augus tijnen. in een dorpje. El Esco- rlaL vlak bu Madrid. Hij ontwik kelde zich tot een fijnzinnig lite rator met wijsgerige inslag, en wist zijn jeugdherinneringen vast te leggen in zijn boek „De Tuin der Monniken'. Hij studeerde Voorspel Nadat de liberalen er in Spanje niet in geslaagd waren orde en recht te verzekeren, noch bij machte waren geweest het onder wijs te verbeteren en rechtvaar dige sociale toestanden te schep pen, hadden socialisme en fascis me zich een weg gebaand naar dc volksmassa. Maar noch do Kracht van het marxisme noch die van het fascisme veroorzaak te de burgeroorlog, zij vormden slechts de kernen der strijdende partijen. Men bestreed aan beide kanten niet allereerst de anarchie die dreigde wanneer een der te genstanders zou winnen, maar voornamebjk de anarchie die reeds tientallen van Jaren in Spanje bestond en waaraan geen enkele partij een einde had weten la makes. Azana's Casares Qnlroga kiczing van Azana tot president, minister-president geworden. On der hem vond een terreur en rechtsonzekerheid plaats in Span je die het vervolg was van wat spanje reeds jarenlang te zien bood. In Juni 1936 waagde men zich in Spanje niet meer op de buitenwegen met een auto. omdat men door gewapende burgers ge dwongen werd te stoppen en de auto in beslag werd genomen. In Madrid vonden gedurig bomaan slagen plaats: in de Cortesverga- i leven niet zeker. rechten en werd advocaat. De po litiek vormde hem tot overtuigd republikein, die onder de repu bliek zowel minister-president als gevangene was. Bij zijn ambtsaanvaarding als president sprak hij' „Ik was steeds karig met mijn woorden, thans ben Ik Inderdaad een perto- die slch niet door de extremisten sal laten omverlopen, van welke iljda se ook komen Thans seg Ik niets meer en klem mijn lippen °PAls iedere revolutionair die ein delijk regeren moet. poogde ook hijhet middenpad (te bewandelen, maar de omstandigheden w-ren hem wel bijzonder ongenegen, en daarbij kan worden opgemaxkt lijken s Alom bi Spanje heerste de poli tieke moord. Overal werden fas cisten gearresteerd, mishandeld, gedood. De fascisten op hun beurt bedreigden hun tegenstanders. De conservatieve burgerij was voor beide richtingen bevreesd. Over vallen van radiostations en rege ringsgebouwen waren aan de or de van de dag. Alom was de anarchie de enige zekerheid des lands. Calvo Sotelo Op 12 Juli 1936 protesteerde de monarchistische leider Calvo So telo tegen deze afgrijselijke toe stand en gaf in een rede in de Cortes een overzicht van de poli tieke misdaden die in de afgelo pen weken gepleegd waren. Daar na wendde hij zich zeer persoon lijk tot de minister-president Ca sares Qolrogs met de woorden: JVfoopf gij, heer minister president, uw verantwoorde lijkheid overwegen. Laat uw gedachten gaan over de ge schiedenis van deze laatste vijfentwintig jaren en gij nilt die sfeer van bloed en ellende aanschouwen waarin het beeld van twee personen gehuld gaat die de hoofdrol speelden m de tragedie van twee lan den: Rusland en Hongarije. Ik bedoel Kerenskg en Karo- Igi. Kerenski tras een wegbe reider zonder het t* weten; Lont gen De Spaanse regering heette thans te zullen optreden tegen terreur, maar de fascisten eisten verbod van de communistische partij, en de communisten wens ten evenzo een verbod van de fascistische groeperingen. Overal In Spanje braken botsingen en stakingen uit. Op de begrafenis van Sotelo was de delegatie van het parlement wel gedwongen weer in de auto's terug te keren, alvorens het kerkhof te betreden, vanwege de dreigende houding van het publiek. Men bracht de fascistengroet en riep: „Weg met de Cortes!" Na de bijzetting vond een schietpartij plaats, en tientallen personen werden gear resteerd. Men besloot het parle ment voor een week met reces te zenden, en de staat van beleg Karolyi verried welbewust ge heel een duizendjarige bescha ving. Uwe excellentie zal niet de rol spelen van een Keren- sky, want u ontbreekt niet het inzicht in de toestand. U geeft zich zeer wel rekenschap van wat u zegt, van wat ver zwijgt en van wat denkt Geve Goddat Uwe Excellen tie nooit reden mag hebben zich met Karolyi te vergelij ken. Helaas beantwoordde Quiroga deze ernstige waarschuwing met een felle persoonlijke aanval op Sotelo. waarbij hij hem dreigde.... Onmiddellijk hernam Sotelo het woord en sprak opnieuw zeer persoonlijk tot Quiroga: ,Jk heb brede schouders, heer Casares Quiroga. Uwe Excellentie is een man die wel zeer gemakkelijk over gaat tot dreigende gebaren en woorden. In het geheel heb ik u nu drie of pier keren horen spreken; drie of vier keren heb ik uw woorden horen klinken vanaf die blauwe mi- nistersbank en nooit ontbrak er de toon van dreiging aan. Welnu, heer Casares Quiroga, ik neem goede nota van deze dreigementen, door Uwe Ex cellentie uitgesproken. Mijn schouders zijn breed. Ik aan vaard alle verantwoordelijk heid voor de daden die ik voor het welzijn van het va derland heb verricht. Ik ont trek mij aan niets. Ik geef u hetzelfde antwoord dat Sint Dominicus eens richtte tot de koning van Castilië: .Jleer, gij kunt mij het leven bene men. maar meer kunt gij niet doen." Beter is het met ere te sterven, dan in schande voort te leven." Toen Sotelo was uitgesproken, riep de vrouwelijke communisti sche afgevaardigde Dolores Ibar- ruru. bijgenaamd „La Passiona- ria": „Die man heeft zijn laat ste woord gesproken!" Die zelfde nacht stopte een po- litie-auto tegen drie uur in de morgen bij het huis van Sotelo, met twintig leden van de staats politie. Men dwong Sotelo in de auto mede te gaan. Met dolken werd hij afgeslacht; men gaf zijn lijk bil een kerkhof af. waar schuwde de monniken, hun zeg gende dat het een lijk van een zwerver was. De geestelijken waarschuwden de autoriteiten. in Spanje te verlengen. Sebastian rouwdiensten gehou den voor Sotelo. Na afloop von den fascistische optochten plaats, die door linkse partijgangers be schoten werden. Bladen gaven sensationele berichten over de moord en de algemene toestand in Spanje, met als gevolg dat de regering deze bladen verbood, hetgeen weer nieuwe spanningen en opstootjes ten gevolge had. Overal vonden huiszoekingen en arrestaties plaats. De leden van de Cortes beslo ten dat alle leden bij het binnen treden van het parlementsgebouw op wapens gefouilleerd zouden worden; iedere fractie door een daartoe aangewezen oud-lid van de fractie. De regering arresteerde, maar had geen gezag. De politie was niet meer te onderscheiden van de militie der diverse partijen. En inmiddels deelde de regering in het geheim wapens uit aan haar partijgenoten! Opstand In die zee van geruchten en on heilen dook het bericht op. dat een georganiseerde revolutie van de generaals Franco, Mola en De Llano was uitgebroken, welke zich tegen de regering verhief, omdat deze geweigerd had te luis teren naar de ernstige waar schuwingen der generaals: nu ein delijk orde op zaken te stellen. Met het bekendmaken van de opstand publiceerde het kabinet echter, dat het de situatie weer meester was: de aanslag op de staat was verijdeld! Maar inmid dels waren de regeringstroepen in hevig gevecht met de opstan delingen. Van stonde ai aan dat de opstand uitgebroken was von den oombardementen plaats. De vloot bleef aanvankelijk trouw aan de regering, het leger en de luchtmacht volgden voor een deel de generaals. Op zaterdagmiddag 18 juli berichtte generaal Franco in het openbaar aan de regering. „Bij het aanvaarden van mijn nieuwe functies richt ik tot U een krachtig protest te gen het niet te qualificeren gedrag der Regering, die haar vliegers heeft opgedragen de bevolking in het binnenland te bombarderen, zodat onder de vrouwen en kinderen on schuldige slachtoffers zijn ge vallen. De Spaanse Herstelbe weging zal binnenkort een volkomen zege behalen, en dan zullen wij u over uw ge drag ter verantwoording roe pen. De kracht waarmede wij zullen optreden, zal van uw gedrag afhangen. Wij nodigen u met nadruk uit het onnodige bloedvergieten te doen ophou den." Deze moord wai de lont In het Spaanse kruitvat! Heel Spanje was verbijsterd dat dit mogelijk was! De voorzitter van de Cor tes. oud-premier Martines Bar rios. verklaarde aan de pers: „De toestand Is thans van een zodanige ernst, dst het onmoge lijk to te voorzien wat er zal ge beuren. Deze moord bewijst, dat zekere staatsinstellingen niet meer functioneren zoals zou be horen. Wanneer officiële functio narissen aldus handelen, zal imÊm gens drie kabinetten: Quiroga trad af; Barrios vormde zijn ka binet. maar maakte nog diezelf de dag plaats voor het kabinet van de links republikeinse Glral. Het kabinet-Giral publiceerde de volgende proclamatie: ,J)e vorming van het minls- terie-Giral betekent een dui delijk naar voren brengen van de strijd tegen het fascisme. Giral heeft het minister-presi dentschap op zich genomen, terwijl de ministers van het vorige kabinet hun portefeuil les behouden met als enige wijziging dat generaal Pozas Binnenlandse Zaken neemt De partijen, die het Volks front vormen, herhalen hun aanhankelijkheid jegens de Re gering. De regering zal voort gaan het volk te bewapenen. De arbeidersmilities zullen met de trouwe troepen samenwer ken ter verplettering van de opstand.... In alle steden moet het volk zich zonder dralen organiseren, opdat de republi keinse en arbeiderskrachten een nauwe offensieve aaneen sluiting tot stand kunnen bren- Ëen tegen de opstandelingen, 'c nodige wapenen zullen hun worden verstrekt." Het antwoord van generaal Franco en de zijnen hierop radio r „Terwijl ik het bevel over het zegevierende vaderlandse leger te Tetoean op mij neem, zend ik aan alle loyale gar nizoenen in Marokko en Span je mijn geestdriftige groet. Spanje is gered! De provin cies Andalusië, Valencia, Val- ladolid, Burgos, Arragon, de Canarische eilanden en de Ba learen hebben zich in geest drift met ons verenigd. Slechts Madrid maakt een uitzondering. Laten zij, die door onwetendheid nog verre van ons staan, weten, dat hun nog slechts weinig tijd rest om zich bij ons te voe gen. Hebt vertrouwen! Wij marcheren op, want het va derland eist het!" Wreedheid Na een week begreep geheel Europa, dat hier een burgeroorlog van vreselijk gehalte, en vooral van vreselijke wreedheid, was aangevangen, waarin een binnen landse strijd van tientallen jaren eindelijk met de wapens zou wor den beslecht Marokko was vast in handen van de opstandelingen, en generaal Franco liet zoveel mogelijk troe pen uit Marokko naar Spanje voeren. Reeds de eerste week van de opstand deed steeds weer het gerucht de ronde, dat de beroem de generaal Mola Madrid was bin nengedrongen, en het kabinet was gevlucht. De burgeroorlog was niet slechts een strijd van legers, ook de bur gerij vocht mee, en via de radio zenders laaide de propaganda op. President Azana kwam na een week voor de radio om de militaire opstand te veroordelen, het volk moed in te spreken, en alle verdedigers van de republiek dank te zeggen. Generaal Mola riep vooral in het Noorden op tot verzet tegen het Marxisme, tegen de Vrijmetselarij en tegen aller hande internationale organisaties en invloeden die Spanje in de loop der jaren geschaad hadden. Tegen het eind van de maand waren dc opstandelingen de baas In Sevilla, Cordoba, Sarragossa, Burgos, Victoria, Valladolid, Sala manca, Leon en Caceras. De regering was echter nog machtig in Katalonië, in de ste den Valencia. Alicante, Almeria, Toledo, Madrid. Guadalajara, Bil bao en San Sebastian. Steden vielen in handen van de opstandelingen- en werden weer heroverd. Opstandelingen die in handen van de regeringstroepen vielen werden op staande voet te rechtgesteld, en stierven veelal met op de lippen „Leve Spanje!" Generaal Franco had voor de radio de bombardementen der re geringstroepen afgekeurd, maar op 22 juli dreigde hij zelf met een bombardement op Tanger, wan neer de regering de vloot niet liet vertrekken. waardoor Franco meer troepen uit Marokko naar het vasteland van Spanje zou kunnen zenden. In Barcelona, waar de regerings troepen de baas waren, vonden ontzettende brandstichtingen en plunderingen plaats. Zelfs de be roemde kathedraal Santa Maria del Mar ging in vlammen op. Inmiddels scheen alle strijd en spanning zich toe te spitsen op de vraag, in wier handen Ma drid zou blijven of vallen! De berichten der opstandelin- 5en luidden aanhoudend, dat Ma- rid zeer binnenkort zou wor den ingenomen: het Spaanse ka binet daarentegen berichtte door de radio: „De ruggegraat van dc revolutie Is gebroken." Op maandag 20 juli meldde de Spaanse regering, dat de mui ters zich tot 21 juli zouden kun nen overgeven, zonder gestraft te worden. Dinsdagmorgen 21 juli vroeg zond Radio Sevilla echter een boodschap van generaal Franco uit: „Hecht geen geloof aan de berichten, die omtrent het ver loop van de militaire opstand door Radio Madrid worden uit gezonden. De beweging gaat voort." Madrid En Inmiddels werd Madrid meer en meer een ingesloten stad: uit het noorden naderden de troepen van generaal Mola, uit het zuiden vorderden de manschappen van generaal Quei- po de Llano. komende uit de richting Sevilla. In Madrid ging, nadat de mui terij in de kazernes was neer geslagen. het leven weer zijn ge wone gang; het kabinet beval de winkels te heropenen, en er stond straf op wanneer men niet gewoon aan het werk ging. De radio van Madrid' ging voort te melden, dat het kabinet weer overal de toestand meester was. Maar op 21 juli vonden in Ma drid ernstige vuurgevechten plaats, veroorzaakt door Paco's (fascisten), die vanaf diverse terrassen schoten losten op leden van dc volksmilitie. Het Spaan se kabinet was voortgegaan de arbeiders van het Volksfront en vele vrouwen te bewapenen. In Madrid barstte een felle linkse Rede van Kennedy: grote psychologische waarde - Russen zien Duitsers nog als de boemannen van Europa - Duitse gevaar bestaat niet meer - Oorlog zonder kernwapens? - De betekenis van Berlijn HET belangrijkste aspect van de rede, die de Amerikaan se president Kennedy dinsdag avond voor radio en TV heeft gehouden, is dat van de psycho logische uitwerking cr van. niet in de eerste plaats op de men sen in de vrije wereld, maar vooral op de volkeren achter het ijzeren gordijn. Vanzelf sprekend was de toespraak rechtstreeks gericht tot het de maatregelen, die de re gering te Washington zal nemen om aan de dreigementen van Chrocsjtsjef het hoofd te kunnen bieden. Maar over de hoofden van de Amerikanen heen sprak hij tot de gehele wereld, tot Chroesjtsjef en de andere lei ders in het Kremlin, maar ook tot het Russische volk, dat in de waan is gebracht. dat de Verenigde Staten zich voorbe reiden op een oorlog tegen de Sowjetunie en daarbij de Ber- lljnse crisis als exenns willen gebruiken. De mensen in de Sowjetunie zijn volgens diploma ten in Moskou, die nog kort ge leden een reis door delen van het Sowjetrijk gemaakt hebben, somber gestemd en vrezen, dat een botsing niet zal kunnen uit blijven. Het is daarom van zulk een groot belang, dat Kennedy heeft gesproken, zoals hij het ge ling), Medina en Infantado wer den geconfisceerd. Inmiddels kondigde generaal Franco de inname van Madrid aan, en generaal De Llano las voor Radio Sevilla de volgende boodschap voor: „Ik hoop bin nenkort te kunnen mededelen, dat mijn troepen Madrid binnen gerukt zijn. Het leger van gene raal Mola bevindt zich bijna in het zicht der stad. Gistermiddag zijn twee nieuwe legerafdelingen opgemarcheerd. De eerste wordt gevormd door militairen van het vreemdelingenlegioen, terwijl de tweede uit geregelde troepen be staat". Terwijl door de regeringsgetrou wen rondom Madrid loopgraven werden aangelegd, en de stad zich op een zwaar beleg voorbe reidde, dreigde generaal De Llano dat de troepen van generaal Mola de water- en electriciteitsvoor- ziening van Madrid zouden afsnij den. Men begreep, dat de inname cn verdediging van Madrid een zaak van langere termijn zou zijn. De Amerikaanse journalist Knic kerbocker die in Spanje vertoefde, meldde: „Het beleg van Madrid zal nog enkele weken duren". Hij kon toen nog niet voorzien dat het verschrikkelijke beleg van Madrid niet enkele weken, maar enkele jaren zou duren! Vastberadenheid Binnen nog geen twee weken telde de burgeroorlog 19.000 doden, waarvan er 3000 in de gevechten te Barcelona vielen. Intense wreedheden en perversiteiten deed men van beide zijden de gevange nen aan. De godsdienstige onver draagzaamheid van vroeger eeu wen had nu volop plaats gemaakt voor politieke onverdraagzaam heid. Militair hielden de krachten elkaar qua inspanning en resul taat die eerste weken volkomen in evenwicht. Van beide kanten maakten de politieke leiders zich op om de strijd nimmer op te geven. In een interview verklaarde de Spaanse minister-president Giral op 25 juli: „Een vreselijke strijd woedt op het ogenblik tussen de krachten van de democratie en die van het fascisme. De reactie van de uitslag, waar over de regering niet de min ste twijfel koestert, zal zich ten slotte voelbaar maken tot ver over de grenzen van SpanjeDe regering was het slachtoffer van militaire krachten van SpanjeDit is de grootste en meest uitgebrei de revolutie, welke Spanje ooit gekend heeft, en de gevol gen ervan zullen van zoveel gewicht voor de historie van Svanje zijn, als dit land nog niet heeft meegemaaktHet zal een gevecht tot het bittere einde zijn, en die het ver liest irkomex. Ast duidelijk. Via radio Sevilla publi- prachtig* Rembrandtverzame- toenmaals voorbestemd was om premier te worden van Spanje, wanneer de opstandelingen zouden overwinnen, hetgeen bijna zeker het geval was geweest, wanneer hij niet op 3 juni 1937 gesneuveld was. Generaal Mola had ver klaard: „De opstand kan niet meer worden onderdrukt. Spanje wil zichzelf bevrijden. Het ver trouwen van het volk in dc mili tairen waarborgt het slagen". Het Spaanse kabinet, de Marxis ten en allen die tegenover het fas cisme stonden, waren van plan de strijd zonder einde te aanvaarden. Dat bleek nog eens uit een verkla ring van Francisco Largo Cabal- lero (18691946», de leider der Spaanse Marxisten, die men in die dagen wel de ongekroonde ko ning der Spaanse arbeiders noem de, ofwel de Spaanse Lenin, die op 4 september 1936 minister-pre sident van Spanje zou worden. In een interview verklaarde hij in eind juli 1936 over de burgeroor log: „U vraagt mij, of wij zul len overwinnen? Jawel, wij zullen overwinnen. En ditmaal voor eens cn voor altijd. Het Spaanse volk zal eindelijk met al zijn vijanden afrekenen. De Volksfrontregering en alle andere linkse regeringen waren veel te toegeeflijk en te li beraal. Onze tegenstanders zijn liberaal noch medelijdend. Overal in het Zuiden, waar het tot nog toe dc Marokkaanse troepen van Franco gelukte, steden cn dorpen te bezetten, werden de leiders van het Volksfront neergeschoten en hun huizen vernield". Een vastberadenheid zonder einde zou de Spaanse burgeroor log kenmerkenl daan heeft en dat hij de man- Wel bestaat de mogelijkheid, nen in het Kremlin geen muni- dat de Amerikanen in Navover- tie heeft verschaft, waarmee hij band kernwapens naar West- zelf later ondervunr genomen Duitsland brengen, waar zij zelf zou kunnen worden. De verant- de zeggenschap over houden, woordelijkheid voor de huidige Wat Chroesjtsjef bedoelt te zeg- gespannen internationale sltua- gen. kan dus niet gebeuren: de tie wordt in deze toespraak zo Westduitsers kunnen nooit een duidelijk op de schouders van aanvalsoorlog met kernwapens Chroesjtsjef gelegd, dat ook beginnen om eenzijdig de her maar dc geringste bewering, als eniglng van hun land af te dwin- zou Kennedy op een oorlog uit gen. Daar komt nog bij, dat het zijn, zonder meer belachelijk helemaal niet vaststaat, dat wordt. eventuele oorlog ook beslist Belanariik oorlog met kernwapens zal zijn. In de tweede wereldoorlog wer- Op het ogenblik dat we dit den °°k allerlei wapens, die schrijven weten we niet. of de voor massa-vernietiging ver- volledige tekst van Kennedy's vaardigd waren, niet gebruikt toespraak in de communistische en 20 zou bet dus °°fc me' de landen is gepubliceerd, of welke kernwapens kunnen gaan. delen uit deze redevoering aan de openbaarheid zijn prijsgege- Beperkt ven, of dat de geleide pers ach ter het ijzeren gordijn slechts Ook wanneer de Berlijnse cri- heeft volstaan met het geven sis zou leiden tot een militair van commentaar op bepaalde conflict tussen de Sowjetunie en delen uit de rede, die zich het de westelijke Grote Drie (het- best voor een anti-westers pro- Reen niet voor de hand ligt), pagandastuntje leenen. We ho- dan zou het er een van plaatse pen, dat het Russische volk in lijke aard kunnen zijn, waarbij de gelegenheid zal worden ge- geen gebruik wordt gemaakt steld, volledig kennis te nemen van atoomwapens. Dat is reeds van de ernstig gemeende woor- duidelijk geworden uit de mede den van de Amerikaanse presi- delingen die Kennedy en andere dent. Zij kunnen niet alleen ge- leidende figuren in de Verenig- ruststellend werken, maar ook de Staten hebben gedaan. Zono- een verkeerde indruk wegne- dig zullen de Verenigde Staten men, die geprojecteerd tegen cr niet voor terugschrikken, bepaalde gebeurtenissen uit het het behoud van West-Berlijn verleden het Russische volk „beperkte oorlog" te voerer ten onrechte een vals beeld beperkt wat het type wapens be- zou geven van de betekenis van treft, dat gebruikt zal worden, bepaalde maatregelen, die de maar ook wat het gebied aan- Amerikaanse regering genood- gaat, waarin de strijd zal af- zaakt is te nemen, nu Chroesj- spelen. De miljarden dollars, dié tsjef er op uit schijnt te zijn, Kennedy aan het Congres van de Berlijnse crisis een pres- vraagd heeft om de hogere tige-kwestie te maken. fensielasten te kunnen bestrijden, zijn grotendeels bestemd voor Verleden bet vervaardigen van conventio nele wapens, munitie en uitrus- Die gebeurtenissen uit het ver- tingsstukken. leden verdienen nu wel wat meer aandacht, dan in lange tijd het geval is geweest. Zij hebben betrekking op de rol, deze wapens legt; ook was de 7—- speeld, in het bijzonder op het n,euwe betekenis ging hechten grondgebied van de Sowjetunie. aan de waarde van conventio- Na de oorlog hebben wij er nele wapens in de huidige drel- ^aweïïldï,d'ïn'„d.'jr,"n,^S EiS,nh„„„ niet zou uitbreken, omdat de hem °P d,e we* al voorgegaan voorwaarden daarvoor in de en Kenaedy heeft bij het ult- Sowjetunie zelf niet aanwezig stippelen van zijn plannen een mocs"èn fn 1M3 eü dV.ra^m" ""ds kleLl're r0' tó'bfdacht bebloede koppen uit de Sowjet- aan kernbommen als massaal unie terugtrekken, omdat zij vergeldingswapen, zich niet als bevrijders, maar als meedogenloze bezetters ge- Vrede droegen. Hadden zij dit laatste niet gedaan, dan zouden zij het Ook dit element van de rede communistische regiem binnen van Kennedy moet dus gerust- betrekkelijk korte tijd omver stellend werken op het veront- hebben geworpen en geheel Rus- ruste Russische volk, zelfs al land in hun macht hebben ge- was het een onderdeel van een bad. programma tot verhoging van de defensie-inspanningen. Wan- Vi. d'd<KM,avljanden neer Kennedy gedreigd zou heb- an het Russische oik bleken ben met een massale vergeldings- te zijn, deden zij onder vrijwel oorlog (met kernwapens). s"mhor|kheldR- voor het geval de Sowjetunie resulteerde met geweld zou trachten een in een heilige nationale oorlog eind te maken aan de rechten r»j. indringers, ondanks het van de westelijke mogendheden reit, dat het communistische re- in West-Berlijn, dan zou hij een j Moskou daardoor be- enorme schade hebben aange- stendigd werd. In deze natlona- richt, omdat dit koren op de mo- iu°f w.as Russische len van Chroesjtsjef zou zijn ge- volk tot grote dingen In staat, weest. „Zie je nou wel", zou hij waarvoor het bereid was, Iwa- dan gezegd kunnen hebben: „Zie re offers te brengen. je nou wel, de Amerikanen wil len ons vernietigen en ze zoe- Mchverinq ken in de Berlijnse crisis slechts -» een excuus om ons te kunnen Sindsdien is het karakter van aanvallen". Maar nu is dit be- een (mogelijkei wereldoorlog Paa1d niet zo. volkomen gewijzigd. Als een dergelijke wereldbrand uit- wJEL-Jftl breekt, zullen wellioht slechts n|1,y n£. enkele dagen gemoeid zijn met Het Is overigens niet i len ons niet overgeven, voegde ccu massamoord, die een eind w; ..1 maken aan de werter.e be- "JU",.EinS! schaving, maar ook het Russi- a, hij met beslistheid toe. hebben aan te «uren op een oorlog met flDt ,,n kernwapens tussen Oost en West. Een reden temeer voor Knap Chroesjtsjef. zich niet al te veel de verlangens van de Chine- Kennedy is een wijs man. Hij ommunisten gelegen te la- heeft angstvallig vermeden, het ten liggen. Niettemin houdt hij Duitse vraagstuk in verband te de vrees voor een oorlog met brengen met het Amerikaanse kernwapens levendig, omdat dit verzet tegen de aangekondigde in zijn politieke plannen heel Russische maatregelen. Ook goed uitkomt. Ook hier legt hij hccft bij niet de meeste nadruk weer verband met het verleden, gelegd op de betekenis van West-Berlijn voor het Westen als Men kent zijn motivering van vooruitgeschoven post in het zijn voornemen, een afzonder- communistische blok. lijk vredesverdrag met Oost- Du Island te tekenen en een Wel hij Berlijn geschil- eind te maken r.an de uitzonde- dcrd aIs het symbool van de rlnrstoesUnd van West-Berlijn vastbeslotenheid van het Westen, als enclave van dc westelijke z,ch verzetten tegen agres- mocendhedcn In het communis sieve acties van Russische zlj- tlsche Oost-Duitsland: deze df- of de communistische drel- kwestlc moet rereeeld worden 1zlcb. voordat de Westduitse strijd- oordoet In Ber- 'Ijn, in Korea, in Vietnam, in Laos, of waar ook ter wereld. Kalme vastberadenheid, bereid- held "in t" onderhandelen ais Onmoqelllk het werkelijk zin heeft, maar ook om de strijd niet te schu- Nu valt het met de uitrusting wen. als het er werkelijk op in de Westduitse strijdkrach- aan komt. Dat zijn de kenmer- ten met kernwapens voorlopig kende aspecten van Kennedy's wel mee: de Duitsers zelf krij- in psychologisch opzicht zo knap- gen die dingen niet in handen, pc redevoering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 8