Rekening werd gepresenteerd Zendelingen rapporteren Portugese gruweldaden „Regering koos uitroeiing" Rusland weigert grens Oder-Neisse als basis voor onderhandelingen Nieuw-Guinea Raad heeft bestaansrecht bewezen Raad om niet te wachten BOSCHl PRESIDENT Kennedy heeft gisteren in aansluiting op zyn radio- en televisierede het Congres gevraagd de defensiebegroting voor 1962 met 3.454.000.000 dollar (circa f 13,5 miljard) te verhogen tot 47.506.113.000 dollar. De aanvulling is voornamelijk bedoeld om de niet-nucleaire defensiekracht van de strijdkrachten te vergroten, aldus de toelichting. Een bedrag van 207,6 miljoen dollar is bestemd voor bescherming van de burgerbevolking „tegen de vernietigende gevolgen van een atoomaanval". Verder is 751 miljoen voor militair personeel 743 miljoen voor gebruik en onderhoud van materieel en 1.753 miljoen voor nieuw materieel. Kennedy heeft het Congres ook vol macht gevraagd onderdelen van de z.g. eerste reserve voor een periode van maximaal twaalf maanden onder de wapenen te roepen. (Slechts een kwart miljoen man hiervan mag actieve dienst zijn. De anderen mogen eerst worden opgeroepen als het eer der onder de wapenen gekomen deel van de eerste reserve is gedemobili seerd.) De president wil ook de be voegdheid dienstverbanden, benoemin gen en perioden van actieve dienst ir alle onderdelen van de strijdkrachten en de nationale garde met maximaal twaalf maanden te verlengen. De leider van de republikeinse fractie in de Senaat, Everett Dirksen, heeft al medegedeeld, dat zijn partij aan een spoedige behandeling van het desbetref fende wetsontwerp zal medewerken, zo dat de president het reeds dinsdag zal kunnen tekenen- In de Senaatscommissie voor toewij zingen heeft de minister van defensie, Macnamara. verklaard dat de aanvul ling op de begroting bestemd is om de strijdkrachten een grotere paraatheid te geven en om als de toestand dit vereist het zevende leger in West- Duitsland te verstèrken. De regering heeft overigens al plannen aanvullende eenheden naar Europa te zenden. Volgens het Russische nieuwsagent schap Tass heeft president Kennedy de „zogenaamde bedreiging van Berlijn" gebruikt „als een excuus om de be wapeningswedloop te rechtvaardigen". Tass zegt, dat de president de opvoe ring van de Amerikaanse defensiekracht probeerde voor te stellen als een reac tie op de opvoering van de militaire be groting der Sowjets, terwijl hij zelf heeft toegegeven, dat de Verenigde Staten on middellijk na zijn installatie als presi dent met de opbouw van hun militaire kracht zijn begonnen. Gagarin belooft gewapende hulp aan Castro De Russische „kosmonaut" Joeri Gaga rin heeft gisteren de Ver. Staten ver oordeeld en de gewapende hulp van het Russische volk toegezegd voor Cuba's strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid. De 27 jaar oude Russische ruimte vaarder sprak met minister-president Fidel Castro aan zijn zijde voor honderd duizenden juichende Cubanen, die op het José Martiplein tezamen gekomen waren voor de viering van de achtste verjaar dag van Castro's revolutie. Gagarin noemde de Cubaanse revolutie „één van de grootste bladzijden uit de geschiedenis van de bevrijding van het Latijns-Amerikaanse continent". Hij zei, dat de Sowjetunie met verontwaardiging het nieuws vernomen had van „de ban- dietenoverval van huurlingen van de Noordamerikaanse trusts" in april. Cuba, zo verklaarde hij, kan altijd rekenen op de gewapende hulp van het Russische volk. Toen hij van deze ge wapende Russische hulp repte brak de menigte Tass zegt verder, dat Kennedy toe geeft, dat de situatie in Duitsland on houdbaar is, maar de Amerikanen willen zelf niets aan de bestaande ab normale toestand veranderen. De pre sident zou dit willen verklaren met de bewering, dat Moskou de bron var alle spanning is en dat de keuze tus sen oorlog en vrede bij Moskou ligt. Tenslotte verklaarde het Russische persbureau, dat Kennedy „zijn bij drage geleverd had aan het aanwak keren van oorlogshysterie." Kwestie Angola in de Veiligheidsraad De 39 landen tellende groep van Afro- Aziatische landen in de Verenigde Na ties overweegt de kwestie Angola voor de Veiligheidsraad of de Algemene Ver gadering te 'brengen. In een brief aan secretaris-generaal Hammarskjöld zeggen de afgevaardig den van deze landen dat Portugal zich schuldig maakt aan „meedogenloze on derdrukking en massamoord". De Por tugese regering heeft „niet de geringste aandacht" besteed aan de besluiten die de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering met betrekking tot Angola hebben genomen. Zoals bekend heeft Portugal geweigerd de V.N.-subcommis sie voor Angola tot dit gebied toe te Mooie overjassen voor Ethiopiërs Duizenden Ethiopiërs verschijnen op het ogenblik tijdens kille tropische buien opeens op straat, gestoken in kleurige Amerikaanse overjassen. Deze plotselinge nieuwe mode is hoogstwaarschijnlijk te danken aan ver warring'over een order, die door een afdeling van het ministerie van financiën in Amerika geplaatst werd. Men dacht khaki-overj assen voor het Ethiopische leger besteld te hebben, maar er kwamen tienduizenden gewone overjassen in de kleuren groen, blauw, paars en beige. Deze jassen worden thans voor 36 per stuk aan het publiek verkocht. wild gejuich uit. Nat. Chinees vraagt asiel in Engeland Groot-Britannië heeft tijdelijk asiel verleend aan een nationalistische Chinees, die per vliegtuig in Londen is aangeko men en vreest, dat het Amerikaanse federale recherchebureau 'FBI) hem naar Formosa zal proberen terug te zen den. waar het executiepeloton hem zou wachten. Shou-kang Wang, een officier in de marine van Tsjang Kai-Sjek, is bij zijn aankomst op Londen Airport uit de Ver. Staten gearresteerd. Hij zei aan een vlucht naar Engeland de voorkeur te geven boven het risico op Formosa om zijn politieke mening geëxecuteerd te worden. Wang wilde niet zeggen welke die me ning dan wel was. Hij wil zich perma nent in Engeland vestigen en hoopt, dat zijn vrouw zich daar bij hem zal voegen. Hij werd op London airport gear resteerd omdat hij reisde op een ver lopen toeristenvisum, dat hem in Los Angeles verstrekt werd. Negers in leiding van Z.-Rhodesië De overgrote meerderheid van de 83.000 kiezers in Zuid-Rhodesië hebben zich uitgesproken vóór de door de Brit se regering opgestelde voorstellen voor een nieuwe grondwet voor de Rhodesi- sche federatie. Dit houdt in, dat het aantal leden van de wetgevende raad van 50 op 65 gebracht zal worden. Naar schatting zullen zich vijftien tot achttien negers onder hen bevinden Tot nu toe hadden geen Afrikanen in de raad zitting. Onder de kiezers be vonden zich slechts 4.000 Afrikanen. De voornaamste Europese oppositie kwam van de uiterst rechtse Dominion partij, die een politiek voert gebaseerd op de suprematie van het blanke ras Premier Whitehead, die zeer tevre den was over de uitslag, verklaarde, ni in de gelegenheid te zijn een Rhodesi. fche natie te bouwen. Wat betekent een naam, kinderen, die wettelijk niet bestaan. De boer. Manrot-le Goarnic, heeft ge weigerd vier van zijn tien kinderen naam te geven, die voorkomt op de door de staat goedgekeurde lijst van 7777 heiligen. In plaats daarvan heeft hij de kinderen de volgende namen gegeven: Adroboran, Maiwen, Gwendal en Diwe- zha. De burgerlijke stand weigert de kinde ren in te schrijven voordat de vader passende namen gevonden heeft. Zijn andere zes kinderen dragen de volgende, wel goedgekeurde namen: Garbone. Pa trick. Katell, Gwenn, Yann en Morgann. De vrouw van deze stijfhoofdige boer verwacht haar elfde kind en als dat een jongen wordt zal hij Gurwan heten, zo heeft de vader bepaald...M Uit de Verenigde Staten be reikte ons deze foto van de Ranger 1", het eerste van een serie ruimtevaartuigen, die door de V-S- worden gebouwd en uit gerust voor tochten naar en waar-nemingen op de maan. Men verwacht dat binnenkort de eer ste vlucht zal plaatshebben. Eerst moet dit wonderlijke vaar tuig een tocht om de maan maken en daarna komt een lan ding op de maan aan de beurt. Nu tijdelijk tet kennismaking: fn rood pak Thans ook de vuilste was een „wissewasje" automatisch® Inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de wttte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris e de fijne - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: Huisvrouwen, profiteer van dit extra voordeel! 125.000 vluchtelingen uit Angola Baptistische zendelingen, die in Kongo hulpwerk doen onder 125.000 vluchtelingen uit Angola, hebben een rapport opgesteld, waarin Portugal ervan beschuldigd wordt te trachten alle ontwik kelde Afrikanen in Angola uit te moorden. Het rapport, een afschrift van dat wat gezonden is aan het Inter nationale rode kruis, zegt, dat grote gebieden van Angola onmid dellijk ten zuiden van de Kongo lese grens ontvolkt zijn. „Er zijn afdoende bewijzen dat een groot aantal mannen opgepakt werd, gevangen gezet of doodgeschoten", al dus het rapport. .Speciale aandacht werd geschonken n dorpsleiders en allen die enige ont wikkeling hadden. De opzet uit te roei en is de enige conclusie die getrokken kan worden. De Portugese regering heeft de weg gekozen van uitroeiing van de Afrikaan se leiders en op deze weg is halverwe ge geen stopplaats. Het is deerniswek kend te bedenken dat een betrekkelijk kleine groep van de Afrikaanse maat schappij die het best uitgerust is eer overbruggende functie te vervullen in ieuwe periode van Afrikaans-blan- betrekkingen snel geliquideerd In het rapport wordt verder ver klaard, dat, als de gevechten blijven voortduren, de gehele groep van rede lijk ontwikkelde Afrikanen verdwijnen grensgebieden en die honderden Angole se vluchtelingen geïnterviewd hebben, gaven bijzonderheden van wreedheden waarvoor de Portugezen verantwoorde lijk zijn. In Samucuale, nabij de Portugese post Camuxilo, werden de leider van het dorp door Portugese soldaten de handen en voeten afgehakt omdat hij nagelaten had de aankomst van een rei ziger uit Kongo te melden, aldus het rapport. De man werd daarna onthoofd en zijn verminkte lijk werd in de rivier gewor- Drie van zijn familieleden die pro beerden het lijk uit de rivier te vissen werden achtervolgd en beschoten. Een dook in het water en ontsnapte met een kogel in zijn been. De twee anderen werden gepakt en ernstig met de zweep mishandeld. Maar zij ontsnapten later ook naar Kongo. „Wij zagen de zweepstriemen kris kras op hun ruggen", aldus de zende lingen. Afgemaakt Jn het rapport staat verder, dat de vluchtelingen vertelden, dat der dorp een protestantse kerkelijke leider werd neergestoken en met bajonet afgemaakt Twee Kongolese stamhoofden, uic met de missionarissen spraken deelden mee, dat grote aantallen jonge mannen, die naar Angola waren gegaan om daar op de koffieplantages te werken, niet teruggekeerd zijn. „Daar het tot de praktijken vl_. Portugezen behoort, om op elke Afri kaanse reiziger uit Kongo die in zicht den bedekt was. Zijn vrienden droegen hem zes dagen lang in een hangmat totdat zij Kongo en de veiligheid be reikten. Vier vliegtuigen hadden zijn dorp met napalmbommen gebombar- De zendelingen delen in hun rapport mee. dat bij de exodus uit Angola de moeders in het bijzonder zwaar te lij den hadden. Sommigen moesten onderweg beval- en in veel gevallen stierf het kind je. Anderen kwamen aan met kinderen die er zeer slecht aan toe waren, door brandwonden, honger en angst." Onder de vluchtelingen zagen de zen delingen een kreupele die op handen en knieën de weg naar de grens afleg de. Hij had twee blinden bij zich, die hij redde. Zendingszusters in een grenszieken- huis hebben meegedeeld, dat 35 pro cent van de kinderen die er opgeno men werden, gestorven rijn. Een ou de man vertelde dat zijn kleinzoon neergeschoten werd door een bewa ker. Toen het kind in doodsstrijd lag, sneed een blanke het de keel af. mogelijk allen vermoord aldus het In Kimperi was een jongeman wiens ljchaam voor 60 procent met brandwon- UlbrichtZorg dat ieder zich in de D.D.R. thuis voelt In het Oostberlijnse blad Berliner Zeitung vergelijkt de vooraanstaande journalist Gerhart Eisler die vluchtelin gen die West-Berlijn binnenstromen met de volgelingen van Adolf Hitler. „Wie ook op dit ogenblik uit de Duit se democratische republiek deserteert en naar het kamp van de Westduitse militairisten en kapitalisten overloopt", aldus Eisler, „begaat een misdaad van dezelfde omvang als zij wier verward heid geen weerstand kon bieden aan de verleidingen van de nazi-partij." Inmiddels heeft premier Walter Ul bricht tegenover partijfunctionarissen verklaard „dat stappen genomen moe ten worden om een einde aan de uit tocht te maken." Hij zei dat Iets ge daan moet worden om het lot van de Oostduitse bnrger te verbeteren. „Zorgt er voor, dat het leven In de Duitse de mocratische republiek zich ontwikkelt op een wijze dat een ieder zich hier thuis voelt en begrijpt dat er geen re denen zijn de eerste Duitse „boeren en arbeldersstaat" ln de steek te laten voor het kamp van de vijand." /a eeti ÉLonfce lij, I De jongemannen van het Italiaanse dorpje Frattoli in de Abruzzen zijn waarschijnlijk de ongelukkigste ter we reld. In het dorp is nl. geen enkel huwbaar meisje. Zij hebben een verzoekschrift aan de minister gestuurd, waar in zij maatregelen vra gen om het plaatsje van voldoende meisjes te voorzien. Hun wensen zijn: „Een behoorlijke bruidsschat of erg mooi en deugdzaam". Het is geen bezwaar, als de meisjes zowel rijk als mooi zijn. I Een onbekend geble ven man heeft het in Hamburg vierentwintig dagen lang volgehouden om mot «en gestolen ta xi als taxichauffeur op te treden. Hij sloot zich eenvoudig bij de taxi- files aan en berekende het officiële metertarief. Hij heeft zelfs tweemaal getankt bij een taxibe drijf zonder te betalen. Een Belgische arts heeft het plan geopperd om op dezelfde wijze als in de Ver. Staten, in Europa een „witte vloot" te stichten. Deze „vloot" zou uit een aan tal schepen moeten be staan die in staat moe ten zijn om in geval van rampen medische en technische hulp te verle nen. Een Italiaanse hand granaat, die 25 jaar ge leden in de Abessijnse oorlog verloren werd, la thans ontploft met het gevolg, dat twee Ethio pische kinderen om het leven kwamen. I De minister van econo mische zaken heeft be zwaar gemaakt tegen het besluit van de Nij meegse gemeenteraad, de tarieven voor het openbaar vervoer dras tisch te verhogen. Hij wil, dat de voorgestelde tarieven met een derde worden verminderd. I In de Westduitse deel staat Beieren staan nog tachtig processen we gens nazi-gewelddaden op de lijst. In Beieren hebben reeds ruim zes duizend personen onder beschuldiging van nazi misdaden terechtge staan. I Bij het politiebureau aan het Singel in Am sterdam reed gisteren een autobus met onge veer dertig Franse toe risten voor. Eén voor één werden ze het bu reau binnen geleid, waar de Fransen allemaal in de leeftijd van veer tien tot twintig jaar vaderlijk werden toege sproken door de recher chechef. De teneur van deze toespraak was: Pas op, jongens, jullie mogen niet stelen. Bij fouille ring kwam uit de zakken van één van de jongens een sigarettenkoker te voorschijn, die hij in een souvenierwinkel aan de N.Z.-Voorburgwal had meegenomen. Hierna mochten de jongens, na gewuifd door de politie, weer vertrekken. Ondanks „vriendschappelijk gesprek" Premier Chroesjtsjef en Ken nedy's ontwapeningsadviseur John J. Mccloy hebben gisteren een „lang en ernstig" gesprek gehad over de doorbreking van de im passe in de ontwapeningsonder handelingen. Mccloy was daartoe naar Chroesjtsjefs vakantieverblijf aan de Zwarte Zee gegaan, waar hg ook de Russische ontwape ningsexpert Valerian Zorin ont moette. Volgens het Russische persbureau Tass werd de bespre king „in vriendschappelijke sfeer" gehouden. Een schril contrast hiermee vormt de Russische reactie op een suggestie var de Washingtonse chef-correspondent vat de New York Times. James Reston ge daan na de rede van Kennedy. Reston schrijft: „Nu Kennedy zijn militaire positie duidelijk heeft gesteld, blijft de voornaamste politieke vraag nog onbe antwoord: is er mogelijk een ndeuwe ba sis waarbij de westelijke rechten in Duitsland bewaard blijven, de vrijheid van Berlijn wordt gegarandeerd en Chroesjtsjef toch in staat wordt gesteld te zeggen, dat hij voortgang heeft ge maakt op de weg naar zijn doeleinden. Sommige verantwoordelijke autoritei ten in Washington denken dat die mo gelijkheid er is en dat zij draait om de aanvaarding door de Verenigde Staten en de andere westelijke landen van de z.g. Oder-Neisse-lijn als de permanente grens tussen Polen en Duitsland". De Russische reactie luidde: mogelijk voorstel van het Westen om de Oder-Neissegrens te accepteren. Moboetoe roept elf officieren terug uit Katanga Elf Kongolese officieren, die sinds 24 juni, toen president Tsjombe uit Leo- poldstad terugkeerde, aan het Katan- gaanse leger toegevoegd waren, zijn woensdag door generaal Moboetoe met de meeste spoed teruggeroepen. De reden voor deze maatregel is t onbekend. De officieren zouden nog twee j; in Katanga blijven en permanente huis vesting was reeds voor hen gevonden. Dinsdag heeft de Nationale Vergade ring van Katanga de militaire akkoor den, die Moboetoe en Tsjombe geslo ten hadden, verworpen. De vergadering verklaarde, dat Kongo geen wettige re gering bezat en daarom dergelijke ak koorden niet wettig kon sluiten. Ander zijds hebben functionarissen van de Ka- tangaanse regering verklaard, dat eer militair geen overeenkomst kan aan gaan met een politieke regering. De woordvoerder voor de vergadering, Oem- ba, zei echter, dat de akkoorden wel met een wettig erkende regering gera tificeerd konden worden. In een sluitingsrede van de zit ting van de Nieuw-Guinea-Raad merkte de waarnemende gouver neur, de heer A. Boendermaker o.m. op dat de huidige parlemen ten, in tegenstelling tot vroeger tyden, het budgetrecht op een ge heel andere wjjze hanteren en geld vragen voor alles en nog wat, zodat de regeringen hen tot mati ging moeten aansporen. De Nieuw- Guinea-Raad heeft zich wat dit betreft gedragen als een modern parlement Als een rode draad heeft echter door de discussies gelopen het feit, dat de bevolking van Nieuw-Guinea haar ont wikkeling in eigen hand heeft, en dat de inwoners van dit land het uiteinde lijk zelf zullen moeten doen. De opening van de thans afgelopen zitting nu drie maanden geleden was een plechtige gebeurtenis. Haar sluiting thans geschiedt zonder enig vertoon. Toch aldus de waarnemend gouver neur kan de vraag worden gesteld, welk moment in feite het belangrijkste Is: dat van de opening, dat een begin aangaf doch verder alles nog aan de toekomst overliet of dat van heden, nu kan worden geconstateerd, dat de raad zijn bestaansrecht heeft bewezen en leeft. Misschien zo eindigde de heer Boendermaker Is In de geschie denis van dit land. met dit feit eerst recht een nieuw tijdperk ingegaan. 658) Wanneer een klontje suiker in uw the« I» 5eda»n, verdtent het aan- ""'«««'en door de vloeistof heen beveling goed te roeten en niet te tvorstelen, want door de gemiddelde wachten tot de suikermoleculen nit "'-'"<1. die tussen twee botsingen eigen beweging zich in de thee-vloei- WO"" ««WW* vermenigvuldigen stof hebben verspreid. Want wanneer !"f' de vierkantswortel nit het aan- u de moleculen door roeren niet bots'r>«er> verkrijgen krachtdadig helpt, zult n geruime tijd gemiddelde afstand dte het moeten wachten eer de snikerconcen- fen seconde van het trntie ln de gehele vloeistof overal ""ffWWinnt i. verwijderd. In ons selUk is. Of. Indien u het huiselijk d" 0™ 02 uitgedrukt wilt zien: het duurt vrU V 1 000 000 000 000 0,02 cm per lang voor en aleer iedere slok thee seconde. Met andere woorden, zonder dezelfde smaak heeft. roeren zal de suiker by kamer- Op zichzelf is dit niet zo verwon- temperatuur zich met een snelheid derlijk, want de vloeistof-moleculen van 1/50 cm per seconde docr dc gedragen zich als mensen ln een Ihee verspreiden. Wacht u 100 secon- dicht opeengepakte menigte. Door de den, dan ul een tienmaal grotere afstand door de eigen beweging die leder heeft, komen zü voortdurend met elkaar ln botsing en veranderen al door van richting. BU kamertempe ratuur kunnen we de snelheid van de vloelstofmoleculen op ongeveer 100 m per seconde stellen, maar ln zelfde seconde vinden ongeveer billioen botsingen met andere mole culen plaats, zodat cuul, dat zich in de thee spreiden, bijzonder slecht opschiet. We moeten ons dus voorstellen dat elk suikerdeeltje een zeer grote eigen snelheid heeft van 100 m per secon de. maar dit deeltje wordt onophou delijk her- en derwaarts gebotst. suikermoleculen zijn doorgeworsteld, dus 1/5 om. Een trage geschiedenis. Maar ln hete thee gaat de versprei ding aanzienlijk sneller, omdat de snelheid der mole culen veel groter is. Die snelheid wordt dan zelfs zó groot, dat vele watermoleculen de oppervlaktespanning weten te over- winncn> z'ch van de vloeistof los rukken en het theekopje verlaten. Als damp kunt u deze massa-emigra tie uit het kopje thee gadeslaan. t zou echter óók kunnen gebeu- dat plotseling de bovenste helft de thee ging koken en dat de Van gemiddeld onderste helft tot Js bevroor Een n.nnn ooo n? <-m worden af- Tussen twee botsingen kan slechts ongeveer 0.000.1 gelegd, welke weg bovendien steed; van richting verandert. Met behulp van een formule uit vormt, de waarschijnlijkheidsberekening kan desondanks berekend worden met Daar welk een gemiddelde snelheid de toverachtige gebeurtenis, het praatje van vandaag de Inleiding i volgende keerl schouwt dc Sowjetunie niet als basis voor onderhandelingen over Berlijn en Duitsland. Wat ons betreft is de kwes tie Oder-Neisse in 1945 in Potsdam op gelost. Ingevolge het besluit van Pots dam zijn ongeveer vijf miljoen mensen uit dit gebied geëvacueerd en het gaat niet aan met het lot van deze mensen te spelen". Van Westduitse zijde werd verno men dat bondskanselier Adenauer op het standpunt staat, dat de huidige crisis niet rijp is voor het doen van voorstellen van welke aard dan ook die als basis voor onderhandelingen zouden kunnen dienen. „We geloven dat het Westen op het ogenblik geen enkel voorstel moet doen. omdat we Chroesjtsjef een tijdje in zijn eigen vet moeten laten gaar koken. Het is beslist aan hem deze keer toe te ge ven", aldus een Westduitse woord voerder Britse steun voor Kennedy ondanks eigen problemen De Britse regering heeft zich van daag volledig achter het standpunt van Kennedy inzake Berlijn en het Duitse probleem geplaatst. In een verklaring, die is voorgelezen op een persconferentie van het minis terie van buitenlandse zaken werd ge- zegt. dat Engeland evenals de Ver. Sta ten bereid is te onderhandelen over Duitsland en Berlijn „mits de Sowjet-re- gering bereid is dit te doen op een re delijke basis." Engeland kampt met een financieel probleem in verband met het onder houd van de Britse strijdkrachten in West-Duitsland. De verklaring gaf te kennen, dat deze strijdkrachten geduren de ten minste negen maanden niet zullen worden verminderd en evenmin zolang het Duitse en Berlijnse probleem nog urgente kwesties zijn. In de verklaring staat, dat de Brit se regering het volledig eens is met pre sident Kennedy, dat de westelijke machten „zodanige voorbereidingen moe ten treffen als nodig zijn om een even tueel groeiende crisis-situatie het hoofd Bezuinigingsplannen ontmoeten verzet Selwyn Lloyd, de Britse minister van financiën, heeft gisteren in het parle ment zijn nieuwe bezuinigingsprogram ma verdedigt. Hij ontketende hiermee geschreeuw van de Labourleden die zijn aftreden eisten. Zijn programma van de riem aanha len, heeft zeer veel verzet buiten het parlement ontmoet. De T.U.C., die voor 13 miljoen geor ganiseerde Britse arbeiders spreekt, zegt dat de politiek var de minister ont hult dat de conservatieve regering bank roet is op het gebied van ideeën. Het eerste protest van de industrie arbeiders tegen de maatregelen van Lloyd kwam toen 500 man in een staal- perserij in West-Londen in staking ging. Het onderwijspersoneel in het gehele land is bijzonder ontstemd over de be slissing van Lloyd om enkele van de loonsverhogingen die door een commis sie van onderzoek aanbevolen waren, te verlagen. Zestien van de vierentwin tig leraren van een middelbare school in Hemel Hempstead weigerden gister middag naar hun klassen terug te ke ren. De 650 leerlingen werden naar huis gezonden. Advertentie BOUGIES Tnerma eiastiC afgesfemd op tie! hedendaagse verkeer Betty had een mooie dag De 25-jarige Betty Lisalotte van Spie. gel, een Nederlands meisje dat in Kaap stad werkte, heeft gisteren de dag van haar leven gehad, toen zij een bezoek mocht brengen aan het Amerikaanse oorlogsschip Spiegel, dat in de haven -in de stad ligt. Zij had buiten haar familie nooit de lam Spiegel gehoord en vroeg telefo nisch, of zij het 6.880 ton metende schip mocht bezoeken. Zij kreeg een hartelij ke uitnodiging en werd aan boord ont vangen. waar haar koffie werd geser veerd. Nadat haar verschillende geschenken aren aangeboden, o.a. een sigaretten aansteker met de naam van het schip er op, leidde een officier haar rond en vertelde haar de geschiedenis van de „Spiegel". Na haar bezoek zei juffrouw Van Spie gel: „Zoiets had ik nooit 'verwacht. Ze hebben me een foto laten zien van het landgoed waar het schip naar is ge noemd. Dat behoorde aan de 19e presi dent van de Ver. Staten Rutherford B. Hayes, van wie de tegenwoordige kipL teln, commander Hayes een verre

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5