Jlicuurr jTcihsrlic ÖTourant De Gaulle negeert Hammarskjoeld Commentaar Brandweer wil niet alles blussen NIEUWS in één oogopslag Een heer... Mijnwerker bij instorting omgekomen Belgische prinsessen half uur drenkeling Een van drie uitbrekers weer gepakt Oostduitsers huis uit bij werk in W.-Berlijn Rebellen geven zich over op Sumatra MODIEUS THUIS ZELF DOEN 1 mleC T*° is 11 DONDERDAG 27 JULI 1961 KANTORENSteenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTEND IEN STbezorging 1819 u. ADVERTENTIES: o,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Twee£n veertigste jaargang no. 12235 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Slaatzastlcfj is gbebltoen 0190 bert ia legljcaspotf Er groeiden veel blaren... Zie pagina 9 De Franse regering heeft Hammarskjoeld medegedeeld zijn komst aan Parijs niet op prijs te stellen. De Franse bevelhebber in Bizerta, vice-admiraal Amman, kreeg opdracht de secretaris generaal van de V.N. niet te ontvangen. Thans zijn ook maatregelen genomen tegen Ooefcduüsers, die in West-Berlijn werken. Indien zij geen pas kunnen tanen, waaruit blijkt dat zij in Oost-Duiitsland werken, zullen zij geen gele genheid krijgen in de Oostzone allerlei artikelen te kopen. In een rapport aan het Internationale rode kruis hebben Bap tistenzendelingen, die in Kongo werken onder de 125.000 vluch telingen uit Angola, verklaard dat Portugal systematisch tracht alle ontwikkelde Afrikanen in Angola uit te roeien. In Ohroesjtsjefs buitenverblijf aan de Zwarte Zee heeft de Rus sische premier een langdurig onderhoud gehad met Kennedy's adviseur voor de ontwapening, John J. McCloy. Het gesprek hep over de doorbreking van de impasse in de ontwapeningsonder handelingen. De eerste zitting van de Nieuw-Guinea-Raad is gesloten. De waar nemend gouverneur, de heer A. Boendermaker, verklaarde dat de raad zijn bestaansrecht heeft bewezen en leeft De gearresteerde Duitse verkeersdeskundige prof. Leibbrand heeft toegegeven betrokken te zijn geweest bij het neerschieten van 30 Italiaanse arbeiders in 1944. Met grote dankbaarheid is gisteren het nieuwe kerk- en recrea tiegebouw van Sonnevanck (waarvoor protestants Nederland het geld heeft bijeengebracht) in gebruik genomen. De laatste maanden konden niet minder dan 3200 nieuwe donateurs wor den ingeschreven. De Belgische prinses Paola en de zuster van Koning Boudewijn, prinses Joséphine-Gharlotte, zijn 800 meter uit de kust van St Tropez (Rivièra) met een zeilbootje omgeslagen. Een half uur later werden zij door him echtgenoten gered. "JVTEEN, dit heeft niets met de nieuwe Pa- rij se hoedenmode te ma ken, al hopen we u daar over deze week uitvoerig voor te lichten. „Respecteer de ander" zo staat er namelijk in het Duits op een groot in fel rood en zwart uitgevoerd aanplakbiljet, dat men over al in Zwitserland kan zien hangen. Het behoort tot een nieuwe campagne van de Zwitserse autoriteiten, en men hoopt dat die actie zal meewerken tot de zo nood zakelijke daling van het aantal verkeersongelukken. „Wees een heer in het ver keer" zouden wij in Neder land zeggen. We roepen dat al jarenlang, en wij willen niet beweren dat het lance ren van dergelijke slagzin nen niet geholpen heeft Zo iets Is altijd moeilijk te be rekenen. Het aantal weg- ongelukken is ook in Ne derland inmiddels nog schrikbarend hoog, en het is bitter nodig, dat onder de weggebruikers de mentali teit wordt bijgebracht, die 20 treffend door de heer- met-de-hoed-af wordt uitge beeld. Vooral in deze dagen mag ledereen wel extra op zijn qulvive zijn. Nu de bouw vakarbeiders en de werkers in de zg. toeleverende indus trieën vakantie hebben, zijn de topweken van het bin nen- en buitenlands toeris me aangebroken. U weet dat de vakantiespreiding dit jaar is mislukt Dat betekent dat bijna alles zich concentreert op de laatste weken van juli en de eerste van augustus. Dat betekent dat de toeris tencentra mudvol raken. Dat betekent staén in de trein, en wachten voor de pont Dat betekent ook dat de ko mende weekends de wegen overvol zullen zijn, in beide richtingen, want er keren ook velen huiswaarts. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft nu alle weggebruikers opgeroepen: woest op uw hoede, en houdt vooral rekening met het waarschijnlijk zeer grote aantal minder ervaren rij ders. Misschien bent u zelf zo'n „minder ervaren" auto rijder welnu, bezin u op uw verantwoordelijkheid, te genover uzelf, uw gezin en de andere weggebruikers. Besef dat in deze tijd het goddelijk gebod „Gij zult niet doden" en: „Hebt uw naaste lief als uzelf" in de praktijk nuchter toegepast betekent: weest voorzichtig op de weg! De krant is er ook om hierop de lezers telkens te wijzen. En de christelijke krant ls er om hen eraan te herinneren, dat men in het verkeer niet maar alleen „een heer" dient te zijn, maar vooral: een christen. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woningplaats) In de kolenmijn te Waterschei (België) zijn dinsdagavond als gevolg van een in storting op 920 meter diepte, drie mijn werkers bedolven. Men wist de drie slachtoffers vrij spoedig te bevrijden en naar de oppervlakte te brengen, doch de 32-jarige uit Eindhoven afkomstige arbeider A. Beeckmans bleek reeds te zijn overleden. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. De beide andere slachtoffers konden, na ter plaatse eerste hulp te hebben ontvangen, huiswaarts gaan. Prof. Leibbrand erkent schuld aan doden van Italiaanse arbeiders De ln Frankfort gearresteerde Duitse verkeersdeoknndlge prof. dr. Kurt Leib brand (die ook het Haagse HTM-vraag stuk in stadie had) heeft toegegeven bij het neerschieten van 30 Italiaanse arbei ders in augustus 1944 betrokken te z(jn geweest. Dit ls verklaard door de open bare aanklager Robert Schabel. Er moet nog worden vastgesteld „over hoeveel hoofden de schuld moet worden ver deeld". zei hij. TK VERWONDER me nergens meer over, zei Hammarskjöld, de secre- taris-generaal van de Verenigde Naties, toen hij vernam, dat men in Parijs geen prijs stelt op zijn aangekondigde bezoek en hij in Bizerta bij de Franse bevelhebber voor een gesloten deur kwam. In kringen van Frankrijks bondgenoten maakte men zich zorgen over de minachting, waarmede generaal De Gaulle de heer Hammarskjöld heeft behandeld. Men meent, dat de vredesmissie van de secretaris-generaal juist aanmoe diging had verdiend. Bovendien zou een andere hou ding van De Gaulle steun voor Ham marskjöld hebben betekend ten aan zien van de communistische landen, die hem verwijderd willen zien van de hoogste post in de Ver. Naties. Verrast was men dan ook over het feit, dat de Fransen hetzelfde argu ment hebben gebruikt als de Russen, nl. dat een bezoek aan een land al leen maar op grond van een resolu tie gebracht kan worden. Een der gelijke bepaling bestaat echter niet. Daarbij komt nog, dat jnist bezoeken als die van Hammarskjöld het kernpunt waren van de stille diplomatie, waarmee hjj succes heeft gehad, zolang de Russen hem nog niet tot persona non grata had den verklaard. Hammarskjöld had de wens te kennen gegeven, ook met de Franse regering de situatie in Bizerta te bespreken. Zoals men weet, was de secretaris-generaal aan het begin van deze week op verzoek van president Habib Bourguiba naar Tunis vertrokken om over hetzelfde onderwerp te spreken. Van Frankrijk had hij een dergelijke invitatie niet ontvangen. Men neemt nu in Parijs Hammarskjöld kwa lijk, dat hij naar Tunis is gereisd, zonder hierover van tevoren met Frankrijk over leg te hebben gepleegd. De secretaris generaal wordt nu als partijdig be- EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP Terwijl prinsen lagen te zonnen PRINSES PAOLA, de echtgenote van de Belgische prins Albert, en prinses Josephine Charlotte, de zuster van koning Boudewijn en de echtgenote van prins Jan van Luxem burg, zjjn dinsdag met een zeilboot op zee omgeslagen 800 meter uit de kust van Saint Tropez. De beide prinsen lagen te zonnen op het strand, toen hen werd gemeld, dat hun echtgenoten drenkelingen gewor den waren. IJlings kozen zij daarop het ruime sop met een rubberboot met motor. Intussen dreven de prinsessen, die zich aam de omgeslagen boot had den vastgeklemd, meer dan een half uur rond. De zee was kalm, zodat het reddingwerk weinig moeilijkheden op leverde. Waardoor de boot is omgeslagen, is niet bekend. De prinsessen hebben van hun gedwongen bad geen nadelige ge volgen ondervonden. Het Belgische paar logeert sedert een week als gasten van prins Jam op diens kasteel in Ca- basson bij Saint Tropez. Een van de drie Amsterdamse gedeti neerden, die dinsdag uitbraken uit de Haarlemse strafgevangenis, is gister avond weer in de hoofdstad gegrepen. Het is de 23-jarige kelner H. T. S., die zich ophield in de buurt van het Dam rak. Daar werd hij herkend door een Amsterdammer, die zijn foto in de krant had gezien en onmiddellijk de politie waarschuwde. Met een aantal surveillan ce-auto's kamde de politie de buurt uit en trof de verraste kelner in de Oude Brugsteeg. De aarestant heeft zich tegenover de politie niet uitgelaten over de verblijf plaats van de andere twee uitbrekers. De politie heeft de indruk dat zü ook in Amsterdam z(jn ondergedoken. S. is na zijn vlucht uit Haarlem regelrecht naar Amsterdam getogen en heeft daar de bloemetjes flink buitengezet in de Walle- tjesbuurt. Zowel de politie te Haarlem als te Amsterdam toonden zich gisteren verheugd met de medewerking van de burgerij bij de aanhouding. sohouwd, temeer daar hy bij voorbaat reeds heeft aangedrongen op het terug trekken van de Franse strijdkrachten op hun uitgangsstellingen. Met welk aan dringen Hammarskjöld overigens de in houd onder woorden bracht van de re solutie, die vorige week door de Veilig heidsraad werd aangenomen. Naar aanleiding van de brief van Ham marskjöld werd in Parijs medegedeeld, dat Frankrijk het slachtoffer van agres sie was geworden en dat de dreiging nog niet is geweken. Daarom zou een een voudige terugkeer van de Franse troepen naar de stellingen, welke zij voor het uit breken van de vijandelijkheden innamen, niet voldoende zijn om de wapenstilstand te verzekeren. Het zou erom gaan, de vreedzame situatie van voorheen te her stellen. Volgens de Franse regering brengt de brief van Hammarskjöld de gezichtspunten van de Tunesische rege ring tot uitdrukking. Vandaar dat vice- admiraal Maurice Amman, commandant van de Franse troepen in Bizerta. op dracht had gekregen. Hammarskjöld niet te ontvangen, toen deze om een onder houd had gevraagd. Toen Hammarskjöld zich voor een be zoek aan de Tunesische gouverneur naai Bizerta begaf, werd zijn auto door Fram se parachutisten aangehouden en uitvoe rig op wapens onderzocht. In de Franse regeringsverklaring wordt ook opgemerkt, dat de besprekingen over een wapenstilstand nog niet zijn begon nen, omdat de Tunesische autoriteiten het Franse voorstel niet hebben aanvaard, deze onderhandelingen te houden op een in onderling overleg gekozen plaats. Opvallend was ook, dat kort nadat Hammarskjöld had moeten horen, dat hij de Tunesische opvattingen verdedigt, de Franse commandant van Bizerta een prij zende brief van generaal De Gaulle ont ving. Hierin werd gezegd, dat de presi dent grote bewondering heeft voor wijze, waarop de Franse strijdkrachten de vlootibasis Bizerta hebben verdedigd. Zoals men weet, kwamen daarbij 700 Tu- nesiërs om het leven. De Franse verlie zen bedroegen nog geen 30. Overigens heeft Frankrijk laten weten, dat het wel over herstel van normale omstandigheden in Bizerta wil onderhandelen. De Franse regering reageerde echter niet op dc mededeling van Hammarskjöld. de Tu nesische regering bereid te hebben ge vonden, haar troepen terug te trekken uit haar gevechtsposities in Bizerta in de Sahara. Angstig klemmen prinses Paola (links) en prinses Josephine zich aan de omgeslagen zeilboot vast. Een half uur dreven zij zo voor de kust van St. Tropez rond voordat hun beide echtgenoten (prins Al- bert en prins Jan van Luxemburg hen kwamen redden. (Telefoto A.P.) IDe Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, is met vakantie naar Italië. Echter, vlak voor zijn vertrek van het vliegveld van Keulen kwam zijn secretaresse, mej. Siegel, nog met een map met staatsstukken, welke dringend ondertekening behoefden het voorbeeld van de Oost- berlijnse gezagsdragers gevolgd, die maatregelen hadden genomen tegen in West-B er lijn werkende Oost- berlijners. De communistische voorzitter van de provinciale raad van Potsdam heeft me degedeeld dat in zijn provincie wonende Oostduitsers, die in West-Berlijn werken, in Oost-Duitsland geen hoogwaardige in dustriële produkten, zoals auto's, televi sietoestellen en wasmachines, meer mo gen kopen. Hij verklaarde, blijkens een bericht in de communistische Markische Volksstim- me, dat overeenkomstige instructies in alle andere Oostduitse provincies zijn uit gevaardigd. Dit blad meldt verder dat alle Oost duitsers en hun gezinsleden eerst na Kolonel Maloedin Simbolon, de vroe gere minister van buitenlandse zaken in de opstandelingenregering op Sumatra, heeft volgens een bericht van de Indone sische radio het hoofd in de schoot ge legd. Kolonel Simbolon, die een guerilla voerde in Tapanoeli, heeft zich met zijn naaste medewerkers en ongeveer 500 op standelingen aan de regeringstroepen overgegeven. Simbolon is de tweede leider vai opstandelingen die zich sinds begin juni heeft overgegeven. De eerste was kolonel Achmad Hoessein, de opperbevelhebber van de strijdmacht der rebellen. President Soekarno zal vrijdag een al gemene amnestie afkondigen voor alle opstandelingen, die op Celebes nog actief zijn, zo wordt te Djakarta vernomen. Het amnestie-besluit, dat terugwerkende kracht zal hebben tot 22 juni jl., zal be trekking hebben op ongeveer 5000 rebel len. Oostduitse controle op wegverkeer Hamburg-Berlijn De Oostduitse politie heeft een con trolepost binnen Oost-Duitsland op het wegverkeer van West-Duitsland naar West-Berlijn ingericht en wel op de autoweg van Hamburg naar Berlijn. Te Ribbeek, bij Potsdam, moeten alle auto mobilisten hun papieren laten zien, zo hebben in Berlijn aangekomen reizigers aan de Westberlijnse grenspolitie ge meld. Normaal wordt het wegverkeer alleen aan de Oostduitse grensposten gecon troleerd, terwijl onderweg alleen maar van tijd tot tijd controle op de snel heidslimiet wordt uitgeoefend. Oostenrijk heeft verklaard de hulp van de V.N. in te zullen roepen om te streven naar „nieuwe vreedzame middelen" om het geschil met Italië over Zuid-Tirol te regelen. In een memorandum van ambas sadeur Franz Match, Oostenrijks perma nente vertegenwoordiger bij de VJJ., wordt gevraagd of de Algemene Verga dering de kwestie op haar voorlopige agenda wil plaatsen. overlegging van een bewijs, waaruit blijkt dat het gezinshoofd en eventuele andere werkende leden van zijn gezin een Oost duitse werkgever hebben, goederen van waarde mogen kopen, in een flat van de staat mogen wonen en hun kinderen na3r kinderbewaarplaatsen mogen sturen. Men acht het waarschijnlijk dat het doel van deze Oostduitse maatregelen is verdere afneming van het aantal werken den in Oost-Duitsland tegen te gaan en te verhinderen dat Oostduitsers oostmar ken, die in West-Berlijn tegen de niet- officiële koers van een westmark voor vijf oostmarken kunnen worden verkre gen, in Oost-Duitsland uitgeven. Vakbeweging niet achter staking in Sluiskil Hoofdbestuurders van de drie bedrijfs- groepencentralen, kaderleden van deze organisaties, werkzaam bij de zwavel- zuurfabrieken van de Compagnie Neer- landaise de l'Azöte te Sluiskil en leden van de ondernemingsraad van dit be drijf hebben een bespreking gehouden over het dreigende loonconflict in de fa- Men heeft besloten geen steun te ge ven aan een actie van de 200 arbeiders, die vrijdagmorgen in staking willen gaan als enige eisen tot loonsverhoging niet worden ingewilligd. Nu zal via de ondernemingsraad ge tracht worden de sociale verhoudingen gunstig te beïnvloeden. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN NA r. DE IN8YALLATIB tm de Ww G11I non raad begin april nn dit Jaar hebben wij ln een serie artikelen uit dat land en na een onderzoek ter plaatse als onze overtuiging uitgesproken, dat het hier een serieuze aangelegenheid betrof. Er waren in Nederland tentoml Beden, die aan het feit dat se op ander gebied hooggeleerd mochten heten de vrijmoedMr- heid ontleenden, te stellen dat de Nleuw- Gninearaad niet meer dan een fapade aon zijn, bestaande uit een aantal willeken rig naar voren geschoven figuren. Thans, nu de raad zijn eerste zittings periode achter de rug heeft, mogen we opmerken, dat deze hooggeleerden zo- als trouwens meer het geval zal zijn duidelijk ongelijk hebben gekregen. Ome overtuiging, dat de raad een serieuze aan gelegenheid zon zijn, is tijdens deze zit tingsperiode nog nader bevestigd. Dit is een verheugende zaak. De raad heeft in deze maanden reeds een eigen stem laten horen en heeft niet geschroomd, waar hij zulks wenselijk achtte ,een eigen weg te gaan. De wijze waarop hij de be groting voor Nieuw-Guinea heeft behan deld was er een van opmerkelijke dege lijkheid. De parlementaire gebruiken bleek men zich heel spoedig eigen te hebben ge maakt. Zeker, wij hebben terstond bi onze be schouwingen moeten vaststellen, dat er bij de aanvang bepaalde fouten zijn ge maakt. Te vroeg is men overgegaan tot de samenstelling van een college van ge delegeerden. En de splitsing in fadelingen, in het Nederlandse parlemcnent een nor male zaak, moest daar leiden tot zeker argwaan. Alsof de raad zelf de weg van de verdeeldheid moest inslaan. Maar deze aanvankelijke fouten vielen ln het niet tegenover het vele aan positief goed dat Inmiddels mocht worden geconstateerd. De argwaan had overigens ook zijn nut. De Papoea is naar zijn aard en nuchter- llng. Hij heeft een vermogen om spoedig door uiterlijkheden heen te zien. Vandaar dat, toen enkelen binnen de raad erop uit leken eigen positie te versterken, dit prompt leidde tot een motie van afkeuring. De achtergronden hiervan hadden wij op het oog, toen wij destijds schreven, dat het van de grootste betekenis zou zijn, indien de nog jonge en prille democratie op Nieuw-Guinea zich in de meest strikte ongereptheid zou kunnen ontwikkelen. Het heeft er alles van, dat de raad van stonde aan voornemens is geweest, hierop nauw lettend acht te geven. Dat de raad reeds aanstonds zo uitnemend heeft gefunctioneerd, achten wij om aller lei redenen verblijdend. Niet het minst ook, omdat de internationale belangstel ling in deze tijd zo intens op Nieuw-Gui nea is gericht. KLEURSPELING TUBE 1.95 De kern van de depressie die het in ons land beïnvloed is boven Zuid- Noorwegen aangekomen. Op de Noordzee en in ome omgeving veroorzaakt hij krachtige tot harde westelijke winden waarmee koele oceaanlucht wordt gevoerd. Hierin komen enkele versprei de buien voor. Intussen nadert een nieuwe depressie van de oceaan West-Europa. Deze sto- ring zal over de Britse eilanden naar onze omgeving trekken en morgen tijde lijk regen brengen. Het weer blijft dus onbestendig. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelUk re gen. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Tendens: langzaam dalend. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Op 3 augustus Laatste Kwartier. Strandverwachting Weera- Snelh gestcldh .9 fe-C H D. Helder Ypenburg Vila. Eelde In kracht afnemende maar nog te koele De Bilt westenwind. Wisselende bewolking met Twente kleine buienkans. Temperatuur overdag 17-19 graden, zeewater 17 graden. Helsinki Vooruitzichten: depressies blijven ac- stoofch. tief, waardoor koel en wisselvallig strand- Oslo weer. Kopend. JJiN", .'ï11 d,rfeliike rakter wanneer bij brand een en voor het blussen van aanvulling van de politiever- QEZIEN de ervaringen die cilinders bevinden, zonder dergelijke gasfles explodeert branden op tal van plaatsen ordening om het binnenshuis men heeft opgedaan bjj meer te laten afbranden. Al- De brandweer van Venray rond Venray, een gebied opslaan van een of meer re net blussen van boerderij- thans zeer zeker niet meer hoopt te kunnen bereiken waar de bevolking wegens serve-cilinders met vloeibaar branden waarbij enige eerder m te grijpen en dc dat bezitters van flessen met gebrek aan mijngas zich gas te verbieden. Nog steeds brandweerlieden ernstig ge- brand aan te vallen vooral- vloeibaar gas, ingeval van moet behelpen met z.g. fles- zijn twee brandweerlieden wond raakten door het explo- eer de aanwerige stalen Hes brand allereerst de aanwe- sengas. De heren P. W. J. onder doktersbehandeling we derei, van een stalen fles met uit elkaar ls gesprongen. alge fles naar builen brengen Nans en I. H. L. Custers, gens opgelopen brandwonden T.tV de Gebleken is namelijk dat en pas daarna gaan sjouwen commandant resp. onder- en andere verwondingen, toen vrijwillige brandweer van sommigen veel te weinig met allerlei onderdelen van commandant van de Ven- zij enkele weken geleden ge Venray om in haar verzor- aandacht besteden aan het de inboedel. De Venrayse rayse brandweer, overwegen troffen werden door een ex- gingsgebied voortaan gebou- zeer levensgevaarlijke ka- brandweer is ook aangewe- voorts te streven naar een ploderende gasfles. Aberdeen Londen Luxemb Parfja Zürlcb Geneva Wenen Innsbruck Belgrado Athena Madrid Majorca 1. bew. windstil zzw 1 windstil 19 15 oa

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1