I I I I I I Zendtijd tv. naar 26 uur Kongolese parlement nu eindelijk bijeengekomen Oostduitse boeren boos over collectivisering Nietmachientje voor medische hechtingen I I 2e VERKOOPSTER I I BON I JHEUWE LF.tDSCHE COURANT 13 DONDERDAG 27 JULI 1961 NOORDWIJK Schoolzwemmen in Golfbacl In het Golfbad 4e Noordwijk aan Zet werden de examens voor het school- jwemdiploma afgenomen. Een bijzon dag was het voor mevrouw Van Tüburg-Van der Niet, die voor de tien- je maal aan deze examens haar mede werking verleende en bovendien het tiende jaar was belast met de nremopleiding van de Noordwijkse jeugd. Dit was voor de heer Grannetia, kinderen in hun vakantie in Koordwijk met succes voor de zwem- proeven werden opgeleid, aanleiding om zich met een hartelijke speech tot mevrouw Van Tilburg te richten. Hij liet zijn dankwoorden vergezeld ua van enkele geschenken. De heer Haakman, hoofd van de Christus Koningsohool, bedankte mevr. Tilburg namens alle Noordwijkse jchoolkinderen. Hij bood een cadeau in. De volgende kinderen behaalden het zwemdiploma A; Adje Vlieland, Marian Viergever, Leon Huijbers, Jan de Vries, p;et Karreman, Peter Kamstra, Fietje Groen, Beppie Passchier, Joke van Kan. jaap Smit, ELsbeth van Beelen, Ineke Oarla Peeters, Laura Meiland, ffiliy Plokker, Lenie Vink, Diok Pas- tchier, Yvonne Beuk, Yvonne Heruer. Lida Mooijkind, Patricia Logan, Carla ran der Drift, Marjo Duyndam, Anne- Dijkema, Stijntje van der Niet, Ma- van Bergen Henegouwen, Piet van Ammers, Kees Caspers. Rinus Glasbet- jen, Jan Slagtveld, Ida van Winsen, Willy Hoek, Helna Dullemond, Ineke Lef!erts, Els van Oosten, Willem de Bruin, Hennie Wijnands, Piet van Kes- Marian Smit, Nel Compier, Ria van Abswoude, Lia Salman, Mijntje Limbers, Dries de Ruiter, Elly Riet- Katwijk schaakte tegen badgasten Traditiegetrouw speelde de schaakver eniging „Katwijk" een wedstrijd tegen de badgasten. Voor deze wedstrijden die in samenwerking met de plaatselijke W.V. worden georganiseerd blijkt im mer grote belangstelling te bestaan. De bezetting der gasten was ook thans vrij zterk, niet in het minst door de buiten landers. Niettemin heeft „Katwijk", hoe wel géhandicapt door vakantie der eigen leden, geen smadelijke nederlaag geleden. A. M. Broere (badgasten)E. H. v. Ga len (Katwijk) 01, J. OudenaardeJ. H. Edeling 10, A. VenneschollW. Dorre- paal 01, G. SchuiltzD. Hoek 1—0, G. v SteenbergenJ. Zuijderduijn 10, H. Sdhoppe sr.C. Barnhoorn 01. P. Bou wenA. C. Berkheij sr. 10, J. Spakman -A. C. Berkheij jr. 1—0, A. v. d. Laak— L Rreft 10. H. VeermanJ. v. d. Na- Cel 01. J. HagoortG. Haasnoot 10, G. NeumannW. B. Swets 10, H. Schoppe jr.P. Brands 01, K. Hilpert— J. H. Rlemens 10, J. RouwenhorstD. Kazenbroek B. BontebalF. Spree 0—1, M. OosterveenP. de Mol 10, W. ZeemannC O. R. Korts 01, H. Apell- rathD. G. Blom 10. J. HeuszerP. J. Six 01, J. KoerenC. Trouborst 10, P BouwenJ. Schaart 01. J. W Fok- kens jr.L. Edeling 10, H. HeimA. Edeling 01. A. P. ten BoschJ. Berk heij 0—1. Totaal: 13%—11%. Dinsdag 8 aug. wordt de tweede wed- itrijd gehouden, eveneens in de Oranje zaal van het Jeugdhuis Voorstraat 72. tanvang 8 uur. (Advertentie) BEZORGER Aanmelden n Rijnmond 70 J. A. DE BEST Katwjjk aan Zee (Advertentie) GEVRAAGD NET MEISJE voor winkel en huishouding, wegens huwelijk van de tegenwoordige. Per 1 september a s. Brood- en banketbakkerij HAASNOOT de Zwijger laan 57 hoek Bosplein Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Geslaagde V.V.V.-puxselrit Zes-en-veertiig voertuigen vertrokken gisteravond om even over zeven uur voor de VW-puzzeltocht. Ongeveer een uur later bereikten de deelnemers(sters) de omgeving van de Boslaan en toen was iedereen ervan overtuigd, dat een fout loos parcours tot de uitzonderingen be hoort. Een en'ander bleek wel bij het nazien van de controlekaarten. Het had «trefpunten geregend. z zz Na afloop verzamelden de deelnemers- liters) zich in „Musica", waar lang werd nagekaart over de verreden route. De heer L. van Reeven besprak de puzzelrit tn gaf een uiteenzetting van de route beschrijving. De heer J. van Rijn reikte dt prijzen uit. De namen van de prijswinnaars zijn: 1. Zandbergen; 2. J. C. van den Berg; 3. J. van der Meij; 4. A. van Leeuwen; S. Teeuwen; 6. Den Hollander. Hoog en lug water Vrijdag hoog water 3.09 u., 15.40 u.. laag water 11.25 u.. 23.51 u. HILLEGOM Bus duikelt vier meter omlaag Hedenmorgen omstreeks kwart voor wven Is een bus, die dagelijks Gro ningse en Friese arbeiders naar hun werk vervoert, van de hooggelegen Veenenburgerlaan geraakt en van vier meter naar beneden gevallen. Toen het gevaarte eenmaal tot stilstand kwam dond het weer op de wielen. De chauf feur, die ongedeerd was, waarschuwde direct een arts. Van de elf inzittenden werd er één met een gebroken neusbeen naar een 'Jekenhuis vervoerd. Twee andere ar beiders werden naar een woonhuis in de omgeving gebraoht. Zij hebben ver moedelijk een lichte hersenschudding. Andere inzittenden liepen lichte ver wondingen op, die ter plaatse werden 'obonden. Spreekbeurt Morgen om 8 uur hoopt voor de Her- vormde Evangelisatie in het Nutsgebouw mejuffrouw J. van Wieringen uit Gorin- ohem een spreekbeurt te vervullen. Het onderwerp is „Jezus Christus heeft onze ziekten gedragen". Beroepen De Chr. Geref. Kerk van Hillegom beeft een beroep uitgebracht op kandi daat J. P. Versteeg van Amsterdam vink, Kries Hazenoot, Lenie Duyndam. Peter Kooreman, Crick Verhey van Wijk, Menno de Jong, Nineke Bouvy, Plonia Braun, Nellie Hoogendam, Yo- landa Noordam, Herman Hoogervorst, Kees Deelder, Henk Ammeraal. Elly Rietvink en M. Korteweg. Voor het zwemdiploma B slaagden: Ma nan de Bakker, Reitze Bloembergen. Greetje Verhagen, Linda van der Loo, Wendy Admiraal, Ria van der Ploeg. Maartje Hazenoot, Gerda van Dijk, Di- nie van Nobelen, Kerel Vaartjes, Yvon ne van Reijzen, Anne Marie Passchier, Rietje Groenewoud, Berend Heemskerk, Ton Sporre, Jeroen van Dijk, Huub van Hal, Peter Hogan, Plonie Broekhof, Maaike Goudriaan, Gerard Steenvoor den, Koos Wijnands, Jan Klinkenberg, Connie de Boer, Marianne Koreweg. Jans Korteweg, Hans Vink, Ada van Velzen, Monica van Dijk en Jaap Smit Secretarie en politie aan de puzzel Een aantal dames en heren van de gemeentesecretarie en het politiekorps te Noordwijk nam deel aan een puzzel en oriëntatierit. De winnaars waren: 1. P. Valkenier 48 p., 2. A. van der Plas 48 p., 3. J. M. P. Barendse 51 p., 4. H. J. J. Wame- link 53 p., 5. J van der Meer 60 p., 6. P. van Duuren 62 p., 7. C. Baljeu 63 p.. 8. J. M. Huijbers 68 p., 9. J. A. Kuipers 68 p., en 10. P Varkevisser 's Avonds reikte de heer J M. P Ba rendse, voorzitter van de Noordwijkse Politiesportvereniging de prijzen uit ALKEMADE De Kaag in gemeenteraad Naar wij vernemen is door het be danken van enkele kandidaten uit Roe- lofarendsveen voor de vervulling de vacature van het raadslid C. van Meer aan de heer W. C. J. Versteege uit De Kaag toegestaan wederom een even tuele benoeming tot raadslid te aan vaarden. Dit houdt in, dat De Kaag weer ln de gemeenteraad van Alkema de wordt vertegenwoordigd. Benoeming In de vacature van de heer W F. A. de Leeuw is tot hoofdcommies ter ge meentesecretarie, ingaande 16 sept., be noemd de heer P. Th. M. Brama uit Monster. Raadsvergadering Naar wij vernemen is het de bedoe ling dat de eerstvolgende raadsvergade ring wordt gehouden op 14 augustus. ALPHEN AAN DEN RUN Politie nam Magen in beslag In de nacht van woensdag op dender- dag heeft de Alpheuse politie de perso nenwagen van een Alphenaar uit de To renstra at in beslag genomen. De eigenaar van de auto reed omstreeks hall twaalf over de Steekiterweg in de richting Al phen aan den Rijn. Er ontstond een bot sing met een uit tegenovergestelde rich ting komende personenwagen. Beide auto's werden besahadigd, doch er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor De reden waarom de wagen van de Al phenaar in beslag werd genomen is het doorrijden van de bestuurder na de bot Bazaar Arbeid Adelt Gisteren stond de badplaats weer in het teken van Tesselschade-Arbeid Adelt. De jaarlijkse verkoopdag van de ze Algemene Vrouwenvereniging is in de loop der jaren een gebeurtenis in Noordwijk geworden. Dat komt omdat deze bazaar iets aparts heeft. Men ziet er ook steeds iets nieuws. Het doel van de vereniging is het steunen van on- en minvermogende vrouwen van alle gezindten, bij de opleiding tot een vrou welijk beroep en bij het ontwikkelen van talenten De afdelingen Amsterdam. Baarn en Den Haag, die met een welvoorziene stand op de bazaar in Noordwijk ver schenen, lieten ook dit jaar verstek gaan. Dit is jammer, want hoe meer stands, hoe groter de attractie voor de badplaats. Nu waren het de afdelingen Het Gooi. SASSENHEIM Gaat kindercorso door? In een vergadering van de Oranje vereniging met de hoofden van scholen te Sassenheim bleek, dat het zoveel moeilijkheden geeft, vla de scholen te organiseren, dat zij ervan moeten afzien hun medewerking daaraan te verlenen. Het door de hoofden van scholen ge dane voorstel om het via verschillende straatcomité's te organiseren heeft het bestuur van de Oranjevereniging van de hand moeten wjjzen omdat dit zo veel organisatorische werkzaamheden meebrengt, dat het, naar men meent, bU oorbaat tot mislukking is gedoemd. Het bestuur zou het jammer vinden als dit punt van het programma zou moeten vervallen vooral omdat de eerste van de Oranjefeesten speciaal voor de schoolgaande jeugd is. Het bestuur van de Oranjevereniging wil toch trachten dit kindercorso te laten doorgaan. Daarom roept het de medewerking in van verenigingen, groe pen, schoolklassen e.d. Aanmeldingen hiervoor kunnen schril- telijk gedaan worden vóór 15 augustus bij de secretaris van de Oranjevereni ging, Molenstraat 23. Bij genoegzame deelneming zullen door de O.V. mooie prijzen beschikbaar worden gesteld. Burgerlijke stand Geboren; Anna Hendrika, d v Gerrit Costermans en van Wilemina Hendrin-a Liese, Hoofdstraat 305; Vincentius An- thonius Bernardus Maria, z v Gerardus Johannes Maria Wesseling en van Pe- ronella Mathea Maria van der Voorn, Molenstraat 27; Yvonne Maria Theresia Johannes Henricus van Berkel en Maria Josephlna Johanna Schou ten, Hortus 22; Catharina Huberta Maria Gerardus Johannes van der Meij an Petronella Everdina Maria Zwet sloot, A van Leeuwenlaan 44; Antonetta Hendrik van Luinen en van Cornelia Dam, Zandslootkade 28; Susanna Henderika d v Johannes Henderikus Kroon en van Ymkje Smits A Ver- kleijstraat 2. Ondertrouwd: David Jan van den Burg, 24 jr, Irenestraat 11, en Clasina Maria van Egmond, 26 jr. Leiden; Kees der Zwet, 20 jr, Lindenlaan 16, en Maria Anthonia Tulen, 20 jr, Lisse; Johannes Cornelis van der Voort, 28 jr, Van Heemstrastraat 21 en Hendrika Jo hanna van der Voet, Lisse. Getrouwd: Jacob Willem de Jong, 22 jr, Tijloosstraat 16. en Johanna Cathe- rina Buis. 24 jr. Korte Langestraat 18„ Leiden, toekomstig adres: Hoofdstraat Hendrikus Cornelis Langeveld, 29 jr, Herenweg 339, Lisse. en Elisabeth Maria Theresia Bissohops, 22 jr, Hoofd straat 367; Barend Maurits de Ridder, 26 jr, Fl. Schoutensbraat 20, en Catha rina Pasma, 25 jr. Leiden, toekomstig adres: Ireneweg 2, Bleiswijk. Overleden.; Jacobus Faas, 53 jr, Hoofd straat 254. TELEVISIE KROMHOUT-RIJNSBURC VLIET N.Z. 32 TELEFOON 3710 RIJNSBURG Rijnsburger in Den Haag verongelukt In Den Haag is gistermiddag op het kruispunt Stadhoudersplantsoen—Stad houderslaan de 17-jarige Rijnsburgse jon geman Piet van de Eykel met zijn brom fiets bij een aanrijding dodelijk veronge lukt. Hij reed met vijf andere jongelui met vrij hoge snelheid over de Stadhou derslaan. Toen een van de jongens door de Haagse politie werd aangehouden, keerde Van dc Eykel terug. Hij stak echter onvoorzichtig over en werd door een personenauto, bestuurd door P. H. van der Z. uit Den Haag. aangereden. Hierdoor werd hij tegen een andere per sonenauto aangeslingerd. Hij werd naar het ziekenhuis „Zuidwal" vervoerd en n onderweg overleden. Haarlem en Rotterdam, die een gedeel te van de conversatiezaal van „Huis ter Duin" hadden omgetoverd tot een wa renhuis met artikelen op het gebied van handwerken en huisvlijt. Reeds in de morgenuren heerste er grote drukte aan de stands. Ongetwij feld zullen de dames erin zijn geslaagd een flink bedrag voor het werk van Tesselschade-Arbeid Adelt bijeen te brengen. Ruiiavond De vereniging Philatelica hield giste ren in De Zeeleeuw een ruiiavond voor postzegelverzamelaars. De belangstelling was zeer groot, ook van de zijde der Duitse badgasten. Ook de heer P. L. Backer uit Den Haag, bondsvoorzitter, was aanwezig. VALKENBURG T weeduizend ste inwoonster Gisteren werd de 2000ste Valkenburg geboren in het gezin Postma Filippo, Boonrak 26. De burgemeeste; bezocht het echtpaar en reikte een spaar bankboekje op naam van Geertruida Fijgina Postma uit. Morgen komen wij op deze gebeurtenis terug. Bekend Valkenburger verdronken Gistermiddag omstreeks twee uur is in het Zwarte Water de heer S. H. Corsel, bekende en geziene figuur in Valken burg verdronken. De heer Corsel was vrouw en kind aan boord van zün jacht op een vakantietocht. Toen hij een ogenblik het stuur aan zijn vrouw over gaf en naar het achterdek van het vaar tuig liep is hij door onbekende oorzaak overboord geslagen en voor de ogen van zön vrouw verdronken. De heer Corsol, die 35 jaar is gewor den. werd te Leiden geboren. Hij had een schildersbedrijf. Hij bekleedde verschei dene functies in de Gereformeerde Kerk te Valkenburg, zoals lid van de com- Gaat men weer volleyballen? Het terrein, waar de volleybalclub oefende, is geheel onbruikbaar geworden. In verband met de bouw van het dorps huis is de speelweide bij de kleuterschool geschikt voor balspelen. Toch zijn er stemmen opgegaan om de oefeningen voort te zetten. Iedere volleyballiefhebber wordt nu opgeroepen om vanavond zeven op het terrein naast Meurs aan de Castelweg te komen. Het is de bedoeling, men bij voldoende deelneming met twee teams gaat starten. Bü beschikking van de staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten is de zendtijd voor televisie-uitzendingen met ingang van 1 oktober vastgesteld op 26 uur per week. Hiervan komt 40 procent aan de pro gramma's der N.T.S. en 60 procent aan die der omroepverenigingen. De kerken krijgen tezamen ruim vijf kwartier per week. De tijdstippen der kerkelijke uit zendingen zullen door het bestuur der Nederlandse Televisie Stichting worden vastgesteld in overleg met het Ikor, het Convent der Kerken en de K.R.O. TER AAR Voetbal voor bejaarden Zaterdagavond om 7 uur speelt de voet balvereniging Altior een wedstrijd tegen S.V.O.W. uit Oude Wetering. De op brengst is bestemd voor de kas van de bejaarden. Opbrengst De vorige week gehouden huis-aan- huis-collecte voor het Reumafonds heeft f 287.42 opgebracht Eerste appelen Woensdag werden aan de veiling de eerste appelen van dit jaar aangevoerd door de fruitkweker de heer J. C. v. d. Jagt te Langeraar. Ze werden gekocht door zijn zoon. de heer A. J. v. d. Jagt te Aalsmeer, voor de prijs van 54 cent per kilo. BENTHUIZEN Geslaagd Onze plaatsgenoten J. Bregman Abr.zn,. C. A. Peinder en C. Laban behaalden te Gouda het middenstandsdiploma Zü volgden de christelijke middenstandscur- die wordt geleid door de heer E. Pubten, hoofd van de christelijke lagere landbouwschool voor midden Zuid-Holland te Moerkapedle. SPORT EN WEDSTRIJDEN Honkbaltoernooi Haarlem De London All Stars hebben gisteren ook hun derde wedstrijd, die tegen het officieuze nationale Duitse team, Mannheim Knights, verloren. De uitslag werd na negen innings 123. Ton Tinton sloeg in de vijfde innings op de winnende Pitcher Rohrbough een homerun, eerste van de Engelsen in dit toen Het totaal aantal homers in dit toernooi werd daardoor na acht wedstrijden 14 In de tweede wedstrijd van gisteren wonnen de Wiesbaden Flyers, een Ame rikaans legerteam uit Duitsland, 87 van de Chateaurous Sabres, ploeg samengesteld uit in Frankrijk ge legerde Amerikaanse militairen. Er i den in deze ontmoeting vier home- geslagen, waarmee na negen wedstrijden het totaal aantal geslagen homers acht tien bedraagt. Derde gymnaestrada gisteren geopend Met een toespraak van de West- Duitse president dr. Heinrich Lübke werd gisteravond ten aanschouwe van 15.000 toeschouwers in het Neckarstadion te Stuttgart de derde gymnaestrada geopend. Aan di „wereldturnfeest zonder medailles' nemen ongeveer 10.000 turners en turnsters uit 30 landen deel. Bijna een uur lang duurde de parade van de deelnemers en deelneemsters, die op de klanken van marsmuziek aa toeschouwers voorbijtrokken. De stoet werd geopend door Oostenrijk, gevolgd door België, Canada, Denemarken en maakt dat de eerste werkelijke zittingen van het Kongolese parle ment zijn gehouden onder strenge V.N.-bewaking in de universiteit van Lovanium bij Leopoldstad. De twee huizen van het parlement kozen voorzitters en secretariaten, al dus de woordvoerder van de V.N. Hij kon geen bijzonderheden geven over andere behandelde zaken, maar hij achtte het niet waarschijnlijk dat er belangrijke politieke beslissingen wa ren genomen. Joseph Katongo, een voormalige Loe- moembist uit Oostprovincie is herkozen tot voorzitter van de Kamer van Afge vaardigden. De Senaat koos het oudste lid V. Komoriko van de provincie Leo- tot voorzitter. (De vroegere voor zitter Joseph Ileo is inmiddels premier geworden). Op een uitzondering na behoren alle gekozenen tot partijen die in het ver leden Patrice Loemoemba hebben ge steund. Deskundigen wijzen er echter op dat partijlijnen sedert de dood van Loe moemba sterk zijn vervaagd. Levensonderhoud iets duurder geworden Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maande lijks door het Centraal bureau voor de statistiek wordt samengesteld op basis 1951 (is 100) onderging van medio tot medio juni 1961 een geringe stijging.. Het indxeijfer inclusief AO W - A W W. bleef staan op 127. terwijl het ndexcijfer exclusief A O.W -A.W W. steeg van 122 naar 123. Binnen de sector voeding daalde het indexcijfer voor groenten, de indexcij- voor fruit cn zoute haring gaven stijging te zien. In het 750 inwoners tellende dorp Weidenhain in het district Leipzig in Oost-Duitsland heeft een dertigtal leden van collectieve boerenbedrij ven als een man een vergadering van het Landbouwproduktiegenoot- schap verlaten nadat een spreker ontbinding van dit genootschap had geëist, een eis die door de commu nistische functionarissen van de hand werd gewezen. De Oostduitse communisten klaagden de laatste tijd al over dat de boeren zich willen terugtrekken uit de collec tieve boerderijen. Het communistische partijblad Neues Deutschland schreef gis teren over een bijeenkomst te Bressen- hagen ten noordwesten van Berlijn, waar communistische sprekers tevergeefs trachtten de boeren te bewegen te blijven. De communisten voerden onder meer als argument aan dat in We9t-Duitsland de boeren hun grond kwijtraken aan ra ketbases en militaire vliegvelden. De boeren gaven toe dat ze dat niet graag Oost-Duitsland zouden zien gebeuren, :ar zij wilden hun verzoek om zioh te rug te mogen trekken niet laten verval len. aldus Neues Deutschland. De collectivisering is in het voorjaar van 1960 doorgevoerd. Theoretisch heeft iedere boer het recht zich terug te trek ken. Er zijn reeds vele gevallen van ver zoeken om terugtrekking gemeld, maar er is nog geen bericht geweest dat dit ook werkelijk is toegestaan. Westelijke deskundigen wijten de moei lijkheden in de voedselvoorziening in Oost-Duitsland voor een deel aan de col lectivisering. Men heeft de boeren inder tijd een acht-urendag beloofd. Velen van hen nemen dit ernstig, zelfs In de drukke oogstperlode, wanneer ze vroeger van dc vroege morgen tot de late avond werk- Kanaal Gent-Terneuzen spoediger verbreed? Reeds in 1965 wil België de verbreding van het kanaal Gent—Terneuzen gereed hebben. De Belgische minister Merlot heeft verklaard alles daarvoor in het werk te zullen stellen Velen van de gekozenen schijnen te aarzelen tussen trouw aan Gizenga, de zieke leider van de tegenregering in Stanleystad, en trouw aan Kasavoeboe. De gehele voormalige Belgische Kon go is vertegenwoordigd behalve Katan ga. De woordvoerder kon niet zeggen of er een officiële opening is geweest en of ook president Kasavoeboe aanwezig Vrijwillige Kurtax op Ameland Op Ameland is opgericht de naamloze vennootschap „recreatie Ameland" met een aandelenkapitaalvan 26.000 gulden, dat bij de eigen bevolking is geplaatst Uit dit kapitaal heeft men de bouw van 28 badhokjes op het strand te Nes gefinancierd. Ook is de N V. overgegaan tot de verkoop van recreatiekaarten aan de badgasten. Dze kaarten, dde men als vrijwillige kurtax zou kunnen beschou wen, geven de bezitters recht op faci liteiten, als het gratis gebruik van bad hokjes, reductie bij het huren van strand stoelen. tenten en windschermen en hel bijwonen van evenementen, die op hel eiland worden georganiseerd. Op deze wijze hoopt men voldoende geld bijeen te krijgen voor het uitvoe ren van een programma, dat onder meer omvat de bouw van badhokjes op het strand bij buren, de bouw van 'n recrea tiehal, de aanleg van 'n openluchttheater en sportvelden. De recreatiekaarten kosten f 1,25 per persoon en f 3.50 per gezin per week De N V. heeft var de gemeente Ameland viereneenhalvc km. strand gepacht. Een gedeelte bij Nos zal onder permanent Breskens viert visserijfeest De gemeente Breskens zal op zater dag 12 augustus ter gelegenheid van de vier dagen durende visserijfeesten de 21-jarige Anke Vermeulen inhalen als visserijkoningin. Aan het visserijfeest gaat een congres van de vereniging voor Zeeuwse visserijbelangen vooraf 's Middags zal het vlaggeschip van de vissersvloot de versierde haven binnen varen met de visserijkoningin aan boord. Zij zal direct na aankomst het jaarlijkse openen. Gisteravond is brand uitgebroken in de boerderij van de veehouder Postma, aan dc Oude Zeedijk van Kuinre naar Lemmer. De boerderij is tot de grond afgebrand. De oorzaak is vermoedelijk hooibroei. Eveneens als gevolg van hooibroei is vanmorgen brand uitgebroken in de boer derij van M. Oskam onder Bovenberg. In korte tyd brandde de boerderij geheel uit. Schade 1100.000. Het motorschip Elisabeth uit Rot terdam (500 ton) is gisteren op de Rijn bij Dui9burg-Rohrort gezonken na een botsing met het Westduitse motorschip Elke. De Elisabeth had 392 ton ijzer aan boord. Het schip ligt dwars op de stroom aan de grond. De scheepvaart ondervindt geen overlast. Spanje. Vervolgens kwamen de Finnen, n getal, die een machtig blok vorm en dan ook een groot deel van het applaus voor zich opeisten. Nederland, dat werd voorafgegaan door Noorwegen Zweden, die beide een grote afvaar diging hadden gestuurd, deelde in de al gemene hulde. Het Duitse korps, bestaan de uit 4000 personen, sloot de rij. Het was een imposant beeld, toen de vlaggen van de deelnemende landen wer den gehesen. Terwijl het „Her und heilig 1st die Stunde". gezongen door gemeen schappelijke koren, opklonk in de stilte in de avond. Na afloop van het défilé gaven 124 Bel gische turners en turnsters een gave de monstratie op de evenwiohtsbalk, die werd gevolgd door een „gymnastisch spel ln drie bedrijven", dat bij de kijkers zeer ■t de smaak vieL Nederland is op deze gymnaestrada sterk vertegenwoordigd. De afvaardiging bestaat uit 469 dames en heren, onder niet bü een vereniging, aangeslo ten huisvrouwen, die niettemin tijdens het openlngsdefllé een ware ovatie kre gen, toen zij folkloristische blouses van blauwe tint, waarbij de witte handschoe- fraal afstaken, het stadion betraden Tennistoernooi Hilversum Krishnan en Soriano in kwartfinales Ramanathan Krishnan, de vermaarde speler uit India, en de Argentijnse no. 1. Soriano, zijn er als eersten in geslaagd zich te plaatsen voor de kwartfinales van het heren-enkelspel in het inter nationale tennistoernooi te Hilversum. Krishnan, die bijzonder sterk spel liet zien, versloeg achtereenvolgens Raw- stone (61 61) en de Zuidafrikaan Coghlan met 61 60. De Argentijn Soriano, die eveneens goed op dreef was, schakelde o.a. de Mexicaan Pala- fox uit: 64 7—5. Een aardig succes boekte de Hilversummer Rob Kuypers. Hij versloeg de Duitser Sitsche in drie sets: 57 86 75. In de final-set redde hij de partij uit een achterstand van 2—4. In het dames-enkelspel slaagde van de Nederlandsen alleen mej. Marian Moritz erin, tot de kwart-finales door te drin- SPORTFLITSEN De Italiaan Antonio Maspes. wereld- De Nederlander Piet va*i der Touw is ais vijfde geëindigd in de grote prijs van Oost-Duitsland voor amateureprin ters. die dezer dagen achtereenvolgens in Berlijn. Forst cn Dresden is gehou den. Winnaar werd de Australiër Brian Dew. De Oostdiuitsears Simon en Baensch bezetten resp. de tweede en derde plaats. Handdey <GB>. die de laatste rit in Dres- gen Finland en Italië, die in het Olym pisch stadion ven Helsinki houden gewonnen gevierde met 107 t< het nippertje tegen 99 punten over Italië. Finland won met dezelfde cijfers, 133—99, van Italië. Tot de ongetwijfeld beste pres tatie kwam de Italiaan Liviio Berutti op de 100 i i 10.3 s Wereldrecordhouder speerwerpen Car lo Lievore was de beste speerwerper met 77.38 meter, terwijl de Fin Olavi Salonen op de 1500 meter in 3 min. 42.- sec. de Oostduitser Siegfried Valen tin 0,1 sec. achter zich liet. Russische vinding O Gisteren zijn drie Russische geleer den van het chirurgisch instituut te Moskou op Schiphol aangekomen om in diverse academische en andere zieken huizen van ons land een door hen ont worpen hechtinstrument te demonstre ren, dat populair uitgedrukt een me dische nietmachine zou kunnen worden genoemd. Nederlandse deskundigen heb ben het nieuwe instrument, dat nog ner gens wordt toegepast, maar waarmede alleen nog maar wordt geëxperimen teerd, revolutionair genoemd. ,,Het ap paraat mechaniseert de chirurgische hechtingen", vertelde een der Russen, de wereldvermaarde chirurg prof. dr. M. G. Ananjef. Het kan zowel worden aangewend voor hechtingen van bloed vaten en zenuwen, als voor maag, dar men en andere organen. Na een operatie, waarbij een long is weggenomen, vergt het hechten nog slechts twee tot drie minuten. Thans gebeuren hechtingen nog met de handHet voordeel van de nieuwe vinding is dat de operatie ten zeerste wordt bekort Behalve prof. Ananjef, die onlangs nog een tweede kop in de hals van een hond aanbracht bestaat de Russische missie uit de chirurg prof. dr. S. A. Musegjgj» en prof. dr. N. S. Gorkin, medisch ingenieur. De drie hoogleraren blijven tien dagen in ons Vrijgezellencongres gaat niet door Het wereldvrijgezellencongres in Gre- venbicht, dat dit jaar op 30 en 31 juli voor de negende keer zou worden ge houden, gaat niet door. De heer Ger Greyn, initiatiefnemer en organisator van dit congres, heeft meege deeld, dat dit samenhangt met een re organisatie en de zeer vele werkzaam heden, die daarmee verband houden. Russen willen bemand observatorium in baan om de aarde brengen Dr. M. S. Bobrop, wetenschappelijk hoofdambtenaar van de astronomische raad van de Russische academie van wetenschappen, heeft verklaard, dat de U.S.S.R. in de naaste tóekomst een be mand astronomisch observatorium in een baan om de aarde wil brengen. Dit wordt een van de volgende stadia van het Russische programma om een mens in de ruimte te brengen. Op een vergadering te Londen verklaarde dr. Bobrop, dat een dergelijk vliegend ob servatorium telescopische waarnemin gen mogelijk zou maken, waarbij geen hinder ondervonden wordt van de at mosfeer rondom de aarde. „Bemande vluchten in de buurt van de maan zonder landing zullen iets later geschieden", aldus dr. Bobrop. Dc Arnhemse rechtbank heeft de 21- jarige schilder R. G. uit Rheden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering. Het vonnis was conform de eis van de officier. De schilder wordt er van verdacht in de nacht van 1 op 2 oktober van het vorig jaar in een bosje onder Arnhem een 57-jarige stucadoor uit Rhenen zo danig te hebben geslagen en getrapt, dat het slachtoffer het leven verloor. Hij zou hem ook hebben beroofd van een portefeuille kleingeld en van snuisterijen. Tegen het vonnis heeft de schilder beroep aangetekend. Laat dan deze krant zien aan wie anders deze krant niet ziet. ieder ziet in de vakantietijd mensen die hij anders niet ziet. FORD Thames 1959 FIAT 1400 1952 MERCEDES 220S 1958 OPEL Kapitan 1957 3 MORRIS Min. 1952'58 3 RENAULT Dauphine 1957/'60 4 RENAULT 4 1954'58 VAUXHALL Victor '58'59 FORD Zephyr 1955 SIMCA Beaulieu 1959 SKODA 1954 VERSAILLES 1957 V.W. bestelwagen '58'59 Alle wagens voorzien van kachel. INRUIL - FINANCIERING - GARANTIE Na 6 uur telefoon 01710—32472 Verlofgangers speciale regeling Q/j/aüori (9° vraagt per 1 september of eerder 5-daagse werkweek. ADVERTEERT in de Nieuwe Leidsclie Courant I De bon invullen en Tio-Parade wordt uw vakantie-souvenir. TIP-PARADE: BOORDEVOL BIJZONDER BRUIKBARE WEN- KEN VOOR ECEUKEN, KLEDING VLEKKEN. SCHOONHEIDS VERZORGING. ETIKETTE. ICNUTSELEN ENZ. (136 BLZ.). Als drukwerk la open envelop verzenden. Aan de Administratie van de Nieuwe Leidsche Courant Steenstraat 37 - Leiden ■•taling P*r WEEK/MA AlfDICW ART A AL/OIRO I

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13