OPMARS AUTOMATEN AIX - waterovervloed in dorstige Provence thans ook in bedrijven Muziekfestival in oude cultuurrijke streek Prof. Gelissen eresenator 6 DINSDAG 25 JUU 1961 Spartanen hadden al wijn-automaten. Automatische verkoop - een gene ratie geleden hoorde men er nau welijks van. Automaten zouden op 't ogenblik echter niet meer uit ons leven weg te denken zijn. Veler lei zaken worden thans via deze apparaten geleverdsigaretten, fruit, bloemen, limonade, bouil lon, koffie, chocolade, snoepgoed, koude dranken in bekers en fles sen. Om dan nog maar niet van de zuiver diensten verlenende machi nes te spreken, zoals telefoons, „shoe shine boys", geldwisselaars, juke boxes, en niet te vergeten, de oude, trouwe gasmuntmeters. (Van onze speciale verslaggever) EEN NIEUWE, wel zeer ingenieuze telefoonautomaat is onlangs in het Centraal Station te Utrecht geïnstalleerd. Was het tot nog toe zo dat men voor het voeren van een interlokaal gesprek in een pu blieke telefooncel de hulp van de naar vallende dubbeltjes en kwart jes luisterende „juffrouw van de centrale" nodig had, op 't ogenblik komt deze er helemaal niet meer aan te pas. Men gooit, hetzij dubbel tjes of kwartjes, in daarvoor bestemde gleuven, waarbij een schijf registreert voor hoeveel geld men kan vertelefoneren. Zodra men ver binding heeft, begint de schijf te draaien, daarbij nauwkeurig aan gevend hoeveel munttijd-eenheden er nog over zijn. Is het gesprek eerder klaar dan men denkt, dan valt het niet gebruikte geld in een bakje terug, zodra de haak wordt opgehangen. Heeft men meer tijd nodig dan aanvankelijk verondersteld werd, dan suppleert men mun ten bij, al of niet „op bevel" van een op een bandje opgenomen stem. Grote vlucht Waaraan is de grote vlucht van automaten te danken? Er zijn twee hoofdredenen. In de eerste plaats is het via automaten mogelijk ook na sluitingstijd te verkopen. In de tweede plaats werken de apparaten in belangrijke mate arbeidsbespa- Het laatste sloeg aanvankelijk voor al in de Verenigde Staten in, toen daar reeds vóór de Tweede Wereldoorlog de „drukknop-eeuw" zijn intrede deed. De grote opstoot kwam echter na 1945. Niet alleen aan gene, maar ook aan deze zijde van de Oceaan is men er thans van overtuigd dat automaten schaarse en dure hulpkrachten ten de le kunnen vervangen. Hoe groot de omzet via automaten is geworden, blijkt wel uit de Ameri kaanse cijfers van 1959 (Nederlandse cijfers zijn niet beschikbaar). Een be drag van niet minder dan negen mil jard gulden werd mechanisch omge zet. Veertien procent van de totale ver koop van cigaretten geschiedde vla automaten, die in de Verenigde Sta ten overigens nooit buiten, doch bin nen hangen. In zijn bijzonder interessante boek Cybernetica stelt prof. dr. S. T. Bok dat het niet juist is te zeggen dat automa ten de mens vervangen. „De broodjesautomaat vervangt de bakker niet. Hij verkoopt slechts brood jes en dan nog wel slechts bepaalde broodjes voor de bakker, en die bakker zelf is er niet minder door geworden. Integendeel, hij is er meer door gewor den. Wel moet hij, om zijn broodjes te verkopen, ze nog op gezette tijden net jes in zijn „automaat" leggen en het geldlaatje ervan legen, maar dat kost hem minder tijd dan de verkoop „met het praatje erbij" van vroeger en die tijd kan hij best besteden. Voor zijn zaak, voor zijn vrienden en voor zijn gezin is hij meer geworden. En er ls geen sprake van dat hij als mens door zijn broodjesautomaat zou zijn vervan gen. Die broodjesautomaat heeft hem slechts een bepaald werkje uit handen genomen, dat hij vroeger tussen zijn andere werk door zelf deed, en dat hij blij is kwijt te zijn." Professor Bok betoogt dat het eigen lijk onzin is te spreken over verdere automatisering, automation, of wat voor termen men nog meer gebruikt. De uitdrukking „voortgezette mechani satie" is volgens hem de juiste. Deze woorden namelijk geven aan dat geen nieuw beginsel voor de ontwikkeling van de machines en hun hulpappara ten in de naaste toekomst is te voorzien, maar dat 'n rechtlijnige voortgang moet worden verwacht volgens de beginse len en de richtlijnen, die al sinds lang de ontwikkeling van de machines ba- heersen. „De mens schept deze toestellen slechts om gedeelten van zijn eigen werktaken over te nemen, op een ma nier, die de mens eerst nauwkeu rig heeft voorgeschreven. Het initia tief blijft bU de mens, maar is du» ook beperkt tot wat de mens zich kan voorstellen. De automaat is van el) initiatie/ verstoken, de automaat in iroduceert nooit 'n nieuw plan. Moeh iemand het gevoel krijgen dat hij d- slaaf van zijn machine is gewordei dan ligt dat aan de beperktheid va zijn gezichtskring. Voor de menshei als geheel is zulk een vrees van all grond ontbloot." Tot zover de zienswijze van profes sor Bok. Wie in dit licht de toekoms beziet, merkt dat deze niet zo som bcr is als hier en daar wordt gezegc De automaat zal steeds meer verve lende karweitjes uit handen van d mens nemen, hem meer vrije tijd ge ven, de verkoopmogelijkheden vergrn Tot voor kort was het een vreemd< gedachte automaten voor het verkrü gen van sigaretten, koeken, limonade warme hapjes en wat dies meer z't fe bedrijven neer te zetten. Op 't ogen blik echter verschijnen ze steeds veel- vuldiger in fabrieken, werkplaatsen en kantoren. Na de oorlog hebben ontelbare be drijven tienduizenden, ja, vaak hon derdduizenden gulden uitgegven voor de bouw en inrichting van kantines. De welvaart, die meer geld te verte ren geeft, zomede het steeds groter wor dende euvel van personeelswerving lij ken de tendens in de richting van de automaat te dringen. Een ander aspect is dat wat men In bedrijven een zwevende pauze noemt. Het is voor een arbeider niet altijd noodzakelijk gedurende de hele werk tijd steeds bij de veelal zelfsturende machines te blijven. Hij kan best een paar minuten of langer gemist worden. Zo zien we dat in sommige Neder landse textielfabrieken zo geheten rook- cabines worden gebouwd, die aan de hal grenzen. Achter een glazen wand kan de werknemer zijn machine in het oog houden, terwijl hij rustig een siga retje rookt. Een automaat in zo'n cabihe kan hem direct aan van alles helpen: In het buitenland zijn enkele grote bedrijven in dit opzicht heel ver ge gaan. Volkswagen b.v. heeft door het hele bedrijf heen automaten-kiosken neergezet, en wel zo dat niemand van de 45.000 werknemers meer dan hon derd meter behoeft te lopen om zo'n „winkel" te bereiken. Behalve ciga retten, dranken en versnaperingen kan men er ook broodjes, worstjes en vis- conserven trekken. In Nederland is het (nog?) niet mo gelijk sigaretten via in fabrieken of kantoren geplaatste automaten te krij gen. Een bedrijfskantine kan wel een tabaksvergunning worden verleend, doch alleen ten behoeve van recht streekse. zgn. uit-de-hand-verkoop. De vrees dat de tabakswinkelier door de installatie van automaten benadeeld wordt, moet als de oorzaak van dit ver bod worden gezien. Er zijn in ons land nog andere beper kende bepalingen ten aanzien van de verkoop van sigaretten via automaten. In gemeenten als Heemstede en Alk maar b.v. is deze vorm van nering doen nog steeds niet toegestaah. En in Am sterdam geldt de wel zeer merkwaardi ge unieke bepaling dat de sigaretten automaten overdag naar binnen moeten worden gehaald. Vandaar het gesleep, dat als onderdeel van de folklore, 's och tends en 's avonds in de hoofdstad is te Automobilist Ook voor de automobilist zou de automaat van veel groter belang kun nen zijn dan op 't ogenblik het geval is. Nu er, veel meer dan vroeger, ook 's nachts gereden wordt, zou het aan beveling verdienen gelegenheid te scheppen in de nachtelijke uren iets te kunnen eten of drinken. Dit noodt tot een rust pauze en komt de veiligheid van het verkeer onmisken baar ten goede. In Duitsland zijn het de benzinestations, die met automaten zijn uitgerust. In Nederland levert dit blijkbaar nog zoveel bezwaren langs de autowe gen althans, nog vrijwel nergens 'et. Wie overigens denkt dat automa ten typische pro- duktcn van onze tijd zijn, vergist zich. In werkelijk heid bestaan zo al heel lang. Meer dan tweeduizend jaar geleden ken- TY7AT het eerst opvalt in Aix-en-Provence is de overvloed aan water rr Op elk pleintje staat een fonteintje. En er zijn heel wat pleintjes en heel wat fonteinen, grote en kleine. De hoofdboulevard, de brede Cours Mirabeau, heeft er in zijn lengte van een halve kilometer zelfs drie en op het hoofdplein, de Place de la Rotonde, spuit een kanjer, een heel beroemde, maar die eigenlijk lang niet zo mooi is als een beeldig kleintje, met dolfijnen versierd op de Place des Dauphins. Al deze waterovervloed ligt midden in een landstreek, droog en dor, met har de, barse rotsen, waarop een brandende zon alles nog meer schijnt uit te drogen. Maar zoals alle wegen naar Rome leiden, leiden hier alle waterwegen naarAix. dat in een kom geborgen ligt. Thijm en lavendel Dit landschap heeft een wonderlijke aantrekkingskracht. Het geurt naar thijm en lavendel, naar de donkere cy- pressen. Op de rode, korrelige aarde zijn bebouwde plekken, een boerderij, soms nieuw, maar meestal heel oud, op genomen in de zacht rose en gele kleur van de omgeving. Kleine akkers met wijnstokken, olijven of vijgen, ook met lavendel of wat groenten geven lang gerekte repen groen. En boven op eer schrale heuveltop staat een kasteel als bekroning van een tros huizen, die te gen de helling aan ligt. Een heerlijk land, de Provence. Een oud, heel oud land. Een land doordrongen van de Romeinse beschaving, waarvan men overal de resten vindt. Hier staat een stuk van een Romeinse tempel of triomfboog, daar een Romeins aquaduct, hier een Galloromaans kerkje, daar brok muur of een mozaïek uit de eerste eeuwen na Christus. Men komt figuren tegen, die weggelopen schijnen uit Ro meinse portretten: een prachtig, streng matroneprofiel, de ronde, dikke kop Koningsstad En Aix ligt temidden van dit land, als een symbool van deze oude historie. Ontstaan uit een Gallische nederzetting, Een ladder in ww kous? Geen nood. 's Avonds brengt de kou- senawtomaait wiitkomst. dc men ze al ln Griekenland! In het jaar 230 vóór Christus bestond er een apparaat, dat, na het over halen van een hendel, pnlmsteen- kogeltjes afgaf, welke gebrnlkt wer den bij het schoon maken van de handen. Ook in de daarop volgende eeuwen is er van automaten sprake. Heronos van Alexandrië construeerde omstreeks een eeuw voor de geboorte van Chris tus toestelletjes, die, na het inwerpen van een munt, wijwater verstrekten. In Sparta was er in diezelfde tijd cok een wijnautomaat in gebruik. De praktische waarde van deze ap paraten was gering, hoewel men zich verbaast over de wijze, waarop knap pe constructeurs er toen reeds op be dacht waren machines te hulp te roepen om menselijke arbeid te verlichten. Zo heeft Heronos ook installaties gemaakt, met behulp waarvan tempeldeuren zicb automatisah openden en sloten. Pas in de zeventiende eeuw treedit de automaat opnieuw op de voorgrond. VOORDELEN Arbeidsbesparing en verkoop na sluitingstijd Twee eeuwen lang zijn dan velerlei uitvinders en constructeurs in de weer, dankbaar gebruik makend van de mo gelijkheden van de inmiddels ontwik kelde kleine uurwerken. Speelkamer-fase Beroemd is o.a. geworden de man dolinespeelster van Vaucanson, die de snaren betokkelde, zong, en met de voet op de maat van de muziek mee- tikte. Verder zijn er dan nog allerlei zingende en fluitende vogels gemaakt, lopend, snaterend en etende eenden, dansende figuurtjes, kraaiende hanen en robots, die op de trompet bliezen, of een roffel op de trom sloegen. Het geloof aan automaten werd ern stig geschokt door de schakende robot Turk van Von Kempelen. Vele jaren achtereen was het apparaat een we reldsensatie, tot op zekere dag aan het licht kwam dat alles op bedrog berustte. Het mechanisme, waarvan niemand winnen kon, bestond uit een „ingebouwde" lilliputter, die uitstekend schaak kon spelen. Via een spiegel Er zullen niet veel mannen zijn, die, na sluiting van de winkels, plotseling een overhemd nodig hebben. Maar indien u er één van mocht zijn, in Berlijn- Charlottenburg weet men u te helpen. hield deze het bord in de gaten, en vanuit het binnenwerk regelde hij de zetten van de houten Turk. Tegen het einde van de negentiende eeuw begon de automaat eindelijk de speelkamer-fase te verlaten. Al in 1890 schreef een medewerker van het maand blad De Natuur: „Wie tegenwoordig zijn gewicht ken nen, zijn portret gemaakt, zijn toe komst voorspeld wil zien, een reispo- lis van een levensverzekering, een spaarbankbriefje, een courant, een pak je bonbons of chocolade, ja zelfs een straaltje reukwater op zijn zakdoek wenscht, behoeft niet meer dan een stuiver op zak te hebben. Door dit i (eldstuk in een der vele automaten te steken, die op verschillende plaatsen djn neergezet, kan men een dezer goe ie zaken op gemakkelijke wijze deel- chtig worden. Er is nu ook een toe- •tel uitgedacht, waarmee men voor de- elfde geringe som een half uur lang 'ektrische verlichting kan bekomen" De automaat was definitief ingebur- 1 erd en kwam op steeds meer terrei- en in gebruik. Zo herleefde omstreeks 392 de wijn-automaat der Spartanen Waren deze automaten wel in ikere mate nuttig, pas in de laatste 'ecennia en voor wat ons land be reft, pas in de laatste paar jaar, be- ïonnen zij werkelijke economische betekenis te krijgen. Op grote schaal oorden thans goederen verkocht, •onder dat dit arbeidskracht vergt, zonder dat men zich er ook om be hoeft te bekommeren. De senaat van de economische hoge school in Mannheim heeft besloten, prof dr. ir. H. Gelissen te Maastricht te be noemen tot eresenator. De officiële plechtigheid zal worden gehouden op woensdag 6 december ter gelegenheid van de feestelijke rectoraatsoverdrach' aan deze hogeschool. Prof. Gelissen is reeds eresenator var> de universiteit in Keulen, eredoctor var de technische hogeschool in Aken er eredoctor van de katholieke universitel* in Leuven. Ned. Danstheater vraagt subsidie Het Ned. Danstheater wil naast het eventueel nieuw te vormen Nationale Ballet blijven voortbestaan om met een klein gezelschap een Nederlands reper toire op te bouwen. Het bestuur van de Stichting Ned Danstheater heeft zich daarom in een adres tot de Amsterdamse gemeenteraad gericht met het verzoek de stichting voor het komende seizoen een subsidie van f 67.000 te verstrekken voor het geval de raad op 26 juli tot liquidatie van het Amsterdams Ballet zou besluiten. Het bestuur van de stichting is in dat geval van plan de werkzaamheden van het Danstheater na 1 september voort te zetten veroverd door de Romeinen, die het de i gaven naar de geneeskrachtige bronnen, „Aquae Sextiae", d.w.z. de wa teren van Caius Sextius, proconsul. Nu nog worden deze bronnen gebruikt en de maatschappij, die de „Thermen" ex ploiteert, zou men wel met de Scheve- ningse E.M.S. kunnen vergelijken. Zo is Aix een heel oude stad, in welker vlakte Marius de Kimbren en Teuto- nen, die naar Rome optrokken, tegen hield. Het bomen die ln de avondwind soms licht ruisen, en een enkele keer wordt een krekeltje wakker van zoveel muziek en tsjirpt slaperig mee. Diit alles heeft een charme, waaraan niemand zich onttrekken kan. vergeet er bijna al het boeristóeke ge doe onder. Want dit Muziekfestival heeft een duidelijk toeristisch doeL Leest men in het bijzonder het luxueus uitgevoerde programmaboek, dat alle voorstellingen geldt (losse pro gramma's zijn er niet) de namen va „Amis du Festival", treft men erin grote bedrijven en fabrieken van rond Aix, alsoök van de grote Franse maatschappijen aan. En zij besteden hun geld heus niet alleen voor culturele s ken! Stichter en organisator ven 1 Festival is de Société du Casino Muni- oipal d'Aix-Thermal, de maatschappij dus, die de bronnen exploiteert, „Kurhaus" dus. Men merkt het aai bezoekers van de voorstellingen, voor namelijk grote groepen Amerikanen Engelsen, men merkt het aan de stad, die zich helemaal op het Festival stelt, in positieve, maar helaas ook in I tieve zin. Er zdjn winkels, restau- alles doen om de vreemde- De Provence vertoeristiekt meer en meer. Oude kastelen worden op geknapt en gemoderniseerd tot hotel, waarvoor natuurlijk het oude woord hostellerie gebruikt wordt. Deze soort hostelleries oefenen een grote aantrekkings kracht uit vooral op de Ameri kanen en Engelsen. De prijzen zijn er dan ook op berekend! Maar men zit er inderdaad rustig en exclusief. later de koningen van de Provence ge weestde goede Roi René d'Anjou, schilder, dichter, musicus, die zich aan zijn hof met kunstenaars omringde, gro te toernooien hield en in Aix stierf. Stad met een deftig verleden uit de tijd van de Franse koningen een deftige provinciestad, aadtsbisschoppelijke resi dentie, de stad, waar de dichter Mal- herbe gewoond heeft, de filosoof Vauve- nargues geboren werd, wiens kasteel even buiten Aix op een van de hellin- gen van de Mont St. Victorie door Pi casso gekocht is, en vooral niet te vergeten de stad van Mirabeau, die als afgevaardigde van de 3e stand van Aix in de Staten Generaal gekozen werd. Mirabeau de man van de Franse Revo- En in de 19e eeuw maakt Paul Cé- zanne, de grote schilder, Aix beroemd. Hij kon niet buiten de Provence leven en de weg naar zijn atelier in Le Tho- lonet heet nu de Route de Cézanne, druk bezocht! „Den Haag" In Aix staan daar nog de grote pa triciërswoningen de „hotels", de hótel de Maynier d'Oppède, de hótel de Cha- teaurenard en hoe de oude geslachtei) van Aix verder heten. Ze hebben alle nog de fraaie decoratie aan de gevel of binnen een sierlijk trappenhuis. Maar nu zijn ze „gedemocratiseerd" in musea, scholen, kantoren. Ze geven aan het hui dige Aix een sfeer van deftigheid, van aanzien, die soms aan Den Haag doet denken. Trouwens de Cours Mirabeau met zijn terrasjes, zijn slenterende, fla nerende wandelaars, die elkaar begroe ten, bekijken, beroddelen, doet ook iet wat aan de residentie denken! Maar de kleine, kronkelige straatjes achter de Cours Mirabeau, of liever tussen de grote boulevards, die de oude stad om- rineen. kunnen alleen maar in het Zui delijke Frankrijk thuis horen. Daar krioelt het van de winkeltjes, de mark ten, de mensen, de auto's, de honden en de katten, daar stijgen de meest wonder bare geuren op! Het verkeer zelfs in Amsterdam is kinderspel vergeleken bij .wat in deze meestal twee meter brede steegjes, waarin een modern-brede auto niet in één keer de bocht kan nemen, elkaar moet passeren. Maar het gaat zonder schelden, zonder opvallende ongelukken, en de vreemdeling wordt goedmoedig ge holpen. Aan verbreden, aan neerhalen van oude stadsgedeelten denkt men niet. Men woont daar nog steeds in hygiëni sche omstandigheden, die een Hollan der de haren te berge doen rijzen! Dat zijn nog „middeleeuwse toestanden Toch worden er nieuwe woningen ge bouwd, buiten de oude stad. daar zijn de grote flatgebouwen, die overal in Frankrijk oprijzen als onderdeel va.n het grote womngproject. Frankrijk heeft een achterstand in de woning bouw waarbij ons land een paradijs lijkt! Gelukkig dan, dat de zon zoveel vergoedt! Men leeft iimmers veel meer op straat dan wij in ons giure land ooit kunnen doen. Open lucht li-rag te helpen, er zijn er ook, die al leen er op uit zijn om geld uit de zak ken van de bezoekers te kloppen. Maar heeft men eenmaal hier zijn weg gevon den, dan voelt men zich hier heerlijk op zijn gemak! Toerisme Het is overigens opmerkelijk, hoe d« Fransen beziig zijn de Provence vooi toerisme open te leggen. Grote toe gangswegen -naar de Cóte d'Azur, die geen reclame meer nodiig heeft, leiden dwars door de Provence, de binnenwe gen worden verbreed. Overal vindt men nu „auberges" en „hostelleries", van de eenvoudigste tot de weelderigste en duurste, en overal wordt via recla meborden langs de weg de aandacht ge vestigd op de oude Provengaalse stad jes. Ruïnes van kastelen worden her schapen tot hotels, zoals het middel eeuwse Chateau de Meyrargues, dat prachtig uitzicht biedt over het dal de rivier de Durance en dat een v maande keuken bezi-t. (De Fransen zijn echte lekkerbekken!) Land bungalows te bouwen, wordt te koop aangeboden en heel wat van dergelijke villa's staan er al. Op het ogenblik zijn het de Fransen zelf, die de Provence als vakantiegangers bevolken. De vreemdeling zit nog aan Rivièra. die nu wel overvol is. f lopen. En dan zal hij ook wel het achterland van de Rivièra, de Pro vence met zijn lage Alpengebergte, zijn puntige rotsgevaarten, zijn geu rende valleien gaan ontdekken. Moge de Provence dan zijn eigen Provengaalse karakter behouden! Dra. H. E. Kokee - van den Berge, In deze oude. cultuurrijke omgeving wordt leder jaar ln de maand juli het „Festival de Musique" gehouden, waar over wij u zullen berichten. Natuurlijk ln de open lucht. Op de binnenhof van het Aartsbisschoppelijk Paleis worden de opera's opgevoerd, op de „cour" van het Hótel Maynier d'Oppède (nu een deel van de Universiteit van Aix), ot op de cour van het Cloïtre Saint Louis' een technische school) worden de| orkestconcerten en recitals gegeven. Men zit er naast een stille vijver, waarin nu en dan een vis traag zich be weegt, men zit er onder de plataan-1 De fontein met de vier dolfijnen ■ijst slank omhoog op het pleintje ussen de stille deftige patriciërs woningen in het Quartier Maza- indat in 1646 bijgebouwd werd. Ven bronzen Sint Michiel stond lorspronkelijk er boven op, maar deze werd vervangen door een itijnappelDe vier sierlijke dol fijnen spuiten het water nog steed» uit!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 6