Frankrijk verbrandt zijn schepen achter zich Automatisch weerstation voor Canadese kust Nederlandse klacht aan V.S. over rechten K.L.M. ]jh eert fcoftfce hij, Fotograferen in vakantie Verhouding: zilver-goud één man Slechts haalde het 5 BRUG BIJ GORKUM Het christelijk-historisch Tweede-Kamerlid J. de Ruiter heeft de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd of de nieuwe brug bij Gorkum ook voor trekkers en aanhangwagens kan worden opengesteld. Hierdoor, aldus het Kamerlid, zou de betrokkenen veel overlast worden bespaard. NEDERLANDS-BELGISCHE VERDRAGEN De regering heeft aan de Tweede Kamer ter goedkeuring voor gelegd het verdrag dat op 20 juni 1960 tussen Nederland en België is gesloten voor de verbetering van het kanaal van Terneuzen naar Gent. Zoals bekend zal deze verbetering de haven van Gent beter toegan kelijk maken voor zeeschepen. Ook vraagt de regering de parlemen taire goedkeuring van het op 24 februari 1961 tussen beide landen gesloten verdrag lot verbetering van de verbinding tussen het Juliana- kanaal en het Albertkanaal. GEEN GOEDKOPERE KOELHUISBOTER Ondanks een vrij bevredigend binnenlands verbruik zijn tengevolge van een relatief hoge boterproduktie de in de koelhuizen opgeslagen botervoorraden de laatste weken sterk toegenomen. De toeneming per week bedroeg ongeveer 1300 ton. Op 8 juli was de totale voorraad 20.000 ton. Deze situatie noodzaakt echter niet tot het nemen van speciale maatregelen ter bevordering van de binnenlandse afzet. Dit deelt minister Marijnen (landbouw) mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Borst. De minister staat op het standpunt, dat het met het oog op de ongunstige financiële ge volgen van een vergroting van de binnenlandse afzet door middel van prijsverlaging de voorkeur verdient de binnenlandse boterprijs voor lopig op het huidige, naar verhouding lage peil te stabiliseren. Prijs verlaging is ook ongewenst gezien de op dit punt in de Benelux be staande spanning. Minister Marynen verwacht, dat in de naaste toekomst de toeneming van de botervoorraad sterk zal afnemen als gevolg van de seizoenmatige daling van de melkproduktie en door een verrui ming van de exportmogelijkheden. Energie ontleend aan isotopen De Verenigde Staten en Canada heb ben bekend gemaakt dat op het onbe woonde eiland Graham aan de Westkust van Canada een automatisch weerstation zal worden opgericht, dat zijn energie ontleend aan isotopen. Het station, dat volgens de aankondi ging het eerste van die aard ter wereld i« z?' in staat zijn ongeveer twee ]aar aan een^siuk door zonder menselijk toe- Sterke orderdaling bij scheepsbouw De Westduitse scheepsbouw heeft door een drastische daling der orders sedert de herwaarding van de mark begin maart de aansluiting aan de wereldmarkt verloren. Dit blijkt uit een vandaag ge publiceerd enquête-resultaat van nei verbond van Duitse scheepswerven Blijkens deze enquete bedroegen de nieuwe orders in de periode maart t/m juni uit het binnenland o05 miljoen Dm het buitenland slechts 29 miljoen van een flauwe stemming in de inter nationale scheepvaart. De totale waarde van de nieuwbouw aan schepen i in West- Duitsland bedroeg in I960 1.850 miljoen Dm, waarvan 550 miljoen Dm voor rekening van het binnenland en 1.300 miljoen Dm voor rekening van buitenland. augustus v i isotopen, die zicht te werken. Het zal den geïnstalleerd. Het gebruik va.. onderbroken energiebron vormen stelt de weerkundigen in staat hun wensen in dit opzicht te verwezenlijken. Zy kunnen nu automatische weerstations oprichten op ver verwijderde strategische plaatsen, zo hebben het Canadese ministerie van ver keer, de atoomenergiecommissie van de V.S. en het weerbureau van het Ameri kaanse ministerie van handel in een ge zamenlijk communiqué bekend gemaakt Het station met de krachtbron zal in ;n geïsoleerde cylinder van ongeveer twee en een halve meter lang worden ondergebracht Anderhalve meter hier in steekt in de bevroren grond. Tegen het weer bestendige instrumen ten zullen de windrichting en windsnel heid, de temperatuur en de luchtdruk meten.- De gegevèns zullen in een kleine elektronische rekenmachine worden ver zameld en om de drie uur per radio automatisch naar de ontvangstations op het Noordamerikaanse vasteland worden gezonden. Huis Hohenzollern bestaat 900 jaar Het Huis Hohenzollern, een van de be roemdste adelijke geslachten in Duits land. waarvan de glorie het hoogtepunt bereikte in de Duitse keizers sinds 1870, viert morgen zijn 900ste verjaardag. De laatste keizer uit de dynastie was Wilhelm H, die in 1918 in het laatste stadium van de eerste wereldoorlog af stand deed van zijn troon en een toe vlucht zocht in Nederland. Een van de takken van de Hohenzol- lerns kwamen de vorige maand in het nieuws door het huwelijk van prins Jo- hann Georg met de Zweedse prinses Birgitta. Bizertci begin DE OORLOGSVLAMMEN in Bizerta smeden de explo- 7 O sieve Maghreb (Noord-Afrika) van emae tot een nieuwe eenheid. Met het bevel aan zijn troepen om het vuur te openen op het garnizoen van de Franse basis, heeft pre sident Bourguiba de steun ver kregen van Marokko en de Al gerijnse rebellen, welke beide hem dikwijls op vele punten hebben becritiseerd. Tegelijk lijkt de strijd een einde te ma ken aan de kansen van Frank rijk om zijn steunpunten in Noord-Afrika, dat niet zo lang geleden exclusief Frans gebied was, te handhaven. Frankrijk verbrandt zijn schepen achter zich en westelijke diplomaten in de Tunesische hoofdstad, die de crisis in gespannen aandacht volgen, geloven dat met het verlies van Noord-Afrika voor Frankrijk het gehele Westen zijn invloed in dit strategische ge bied zal kwijt raken. Bahi Ladgham, nummer 2 in Tunesië, was uiterst grimmig toen hij de Ame rikaanse ambassadeur Walter Walmsley ontmoette. Hij zei tot hem: „Nu hebt u uw kans om te bewijzen hoe anti-kolo nialistisch u bent". Voor Tunis en de Arabische wereld is Bizerta een dui delijke zaak van een kolonialistische mogendheid tegen een „underdog" Het commentaar van de Amerikaanse ambassadeur was: „Zij hebben ons ge confronteerd met ons geweten, maar de hemel weet wat wij moeten doen. Ten slotte hebben ook wij bases in het bui tenland en is Frankrijk onze bond genoot". RAMP De crisis welke volgens sommige diplomaten tot een grote ramp kan Tekortkomingen in economisch plan De Sowjet-pers heeft geschreven dat het economische plan voor de eerste helft van dit jaar voor 102 procent vervuld is, maar in een hoofdartikel wijst de Prawda op ernstige tekortkomingen. Uit het verslag van het centrale bureau de statistiek, aldus het blad. blijken stige tekortkomingen in de organisatie van de verkoop en produktie van sumptiegoederen. De behoeften vai bevolking aan bepaalde levensmiddelen en industriële produkten worden niet ge heel bevredigd. Het blad noemt de produkten niet. In Moskou is er thans vooral schaarste vlees. De Prawda zegt ook dat de produktie van stoom- en gasturbines, generatoren, olie- en chemische apparaten, weefma- chines. elektrische locomotieven en kran tenpapier beneden de planning is ge bleven. Vele industriële ondernemingen er economische organen hebben niet de plannen vervuld voor de opvoering van de arbeidsproduktiviteit en verlaging van de produktiekosten. Er zijn ernstige tekorten in de organi satie van de aflevering der coöperatieven. Evenmin zijn de plannen vervuld voor de bouw van woonhuizen, ziekenhuizen, scholen enz. leiden heeft de Tunesiërs zelf blijk baar ook overvallen. Weinigen hadden verwacht dat de spanning om Bizerta zulk een tragische climax zou bereiken In welingelichte kringen kan men ver nemen dat Bourguiba niet zou hebben gewild dat zijn blokkade-tactiek tot daadwerkelijke gevechten zou leiden. Zij zijn er van overtuigd dat het Bi- zerta-incident voor Bourguiba op de tweede plaats kwam en dat hij zijn actie in de Sahara waar Tunesische vrij willigers een vlag plantten belangrijker achtte. Blijkbaar besloot Bourguiba om snel de Sahara binnen te gaan uit vrees voor een accoord tussen de Fransen en de Algerijnse rebellen. Om aan de goede kant te blijven van de rebellen die zijn land als hun basis gebruiken heeft Bourguiba Bzierta onder druk gezet. Maar de geweerschoten in Bi zerta werden tot een grote bloedige bot sing en nu staan de Algerijnse re bellen aan de kant van Bourguiba. KOPPIG Een hoge westelijke diplomaat merkte op: ..De toekomst in dit deel van de wereld is nog nooit zo drei gend geweest als thans". In westelijke kringen meent men, dat de zaak Bizerta grotendeel het gevolg is Franse koppigheid. Men noemt het voorbeeld van de Amerikaanse bases in Marokko. Toen de Marokkanen druk begonnen uit te oefenen, hebben de Amerikanen er in toegestemd de bases te verlaten. Frankrijk, zo zegt men, zou al lang voordat de Tunesiërs be gonnen te dreigen in een lang evacu atie-schema hebben kunnen toestem men. Westelijke diplomaten menen dat Frankrijk alleen maar bij de huidige crisis kan verliezen. Wat drama volgt durven zij niet te voorspellen. KLACHT Intussen heeft de Tunesische verte genwoordiger bij de Ver. Naties, Slim, gisteren de volgende eisen in de Veilig heidsraad gesteld: onmiddellijke beëin diging van de Franse agressie, zo nodig hulp van de Ver. Naties om de agres sie af te slaan en bij het doen evacueren van de Fransen uit Tunesië. De raad kwam op verzoek van Tunesië bijeen ter bespreking van de gebeurtenissen in en om Bizerta. Volgens Slim vormt de aanwezigheid va de Fransen in Tu nesië een permanent gevaar van agres sie. Sedert donderdag heerst, aldus Slim, in het gebied een volledige logstoestand. Tuchthuisstraffen voor ex-S.S.-ers De voormalige ss-obersturmbann- führer Otto Bradfisch (58 jaar) is U München tot tien jaar tuchthuis veroor deeld wegens medeplichtigheid aar massamoord op joden. Zijn medebeschul digde de 53-jarige handelsvertegenwoor diger Wilhelm Schulz kreeg zeven jaar tuchthuis. Tegen beiden was levens^"» geëist. Bradfisch werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord in 15.000 ge vallen. Ook hij is tot zes jaar eerverlies veroordeeld. Schulz is veroordeeld we gens medeplichtigheid aan het dood schieten van joden en Russische krijgs gevangenen in 1.100 gevallen Voor hem geldt drie jaar eerverlies. Van de drie andere beklaagden in dit proces kreeg Oskar Winkler drieënhalf jaar terwijl Karl Ruhrberg en Günther Stroh vrijgesproken werden. Het arrest wordt bij allen afgetrokken. De veroordeelden behoorden destijds tot het „Gestapo-Einsatzkommando acht" Onderhandelingen over Borgward voortgezet De minister-president van Bremen, W. Kaisen heeft bekendgemaakt, dat ver tegenwoordigers van „een machtige bui tenlandse groep" te Bremen zijn aan gekomen om te onderhandelen over een mogelijke overneming van de Borgward maatschappij. Onderhandelingen tussen de Britlsn Motor Corporation en de oprichter en voormalige eigenaar van de onderneming dr. C. W. F. Borgward, zijn onlangs ge ëindigd. Zoals bekend nam de regering van Bremen in februari het bedrijf over, toen het in financiële moeilijkheden ver keerde. De minister-president van Bremen deelde verder mede, dat er behalve met de B.M.C., nog met zes ondernemingen, die interesse toonden voor de Borgward- fabrieken, is onderhandeld. Al deze onderhandelingen hebben niet het ge wenste resultaat opgeleverd. Zendelingen in Kongo gearresteerd In Bakweme (Oostprovincie) in Kon go is een groep van dertig Amerikaan se, Engelse en Canadese zendelini gearresteerd op beschuldiging van verspreiden van anti-communistische pamfletten, zo heeft een woordvoerder van de Ver. Naties vrijdag in Leopold- stad meegedeeld. De pamfletten zouden in Bun ia. een plaats bij het Albertmeer, zijn gedrukt, op een pers die het eigendom is van alle protestantse zendingsgenootschap pen. De woordvoerder zei dat een patrouil le van VN-troepen en van het Kongo lese leger onder commando van gene raal Loendoela uit Stanlevstad is ver trokken om een onderzoek naar het incident in te stellen. Frankrijk de huidige toestand in Tune sië niet heeft veroorzaakt. De verbe teringen van de basis die Tunesië heeft aangevoerd als aanleiding voor het alar meren van de publieke opinie, waren, volgens Berard, alleen werkzaamheden van geringe omvang om het landen van vliegtuigen gemakkelijker te ma ken. Vervolgens eiste president Bour- quiba ontruiming van de basis en mo biliseerde hij de Tunesische strijdkrach ten. In deze omstandigheden was de eis natuurlijk onaanvaardbaar voor Frank rijk, aldus Berard. BEROEP De volgende spreker, de Amerikaan Tost, heeft een beroep op Frankrijk en Tunesië gedaan het vuren onmid dellijk te staken en hun uitgangsstel lingen weer in te nemen. Niets mag worden gedaan wat een vreedzame re geling kan belemmeren. Daarom is het van belang dat de raad niets doet dat vooruitloopt op een dergelijke vreed zame regeling, zo zeide hij. AANVAL De Sowjet-vertegenwoordiger Moro- zof heeft de Veiligheidsraad verzocht Frankrijk te veroordelen wegens agres sie. „Frankrijk heeft ten aanzien van de Tunesische aanspraken op Bizerta drie jaar lang een vertragingspolitiek toegepast", aldus Morozof. „De raad moet Frankrijk dwingen dadelijk een einde te maken aan acties tegen Tune sië, alle troepen van Tunesisch rechtsge bied en uit Bizerta terug te trekken en de Tunesische soevereiniteit te eerbie digen, aldus Morozof. Toen de Rus het over „de kolonialistische politiek" van Frankrijk had. draaide Berard hem de rug toe. Mongi Slim zei nog dat de Tunesische regering er niet mee akkoord kan gaan dat er nog Franse troepen op Tune- sisch grondgebied zijn. Tunesië is slechts bereid om over een voorlopige regering voor Bizerta te praten als de ze onderhandelingen zullen leiden tot terugtrekking van de Franse troepen. KONGO Bourguiba heeft in een telegram aan secretaris-generaal Hammarskjoeld ge zegd dat de Tunesische troepen als ge volg van „force majeur" „met spoed" uit Kongo moeten worden teruggetrok ken. Het Tunesische contingent in de internationale politiemacht omvat 3.160 man, van wie 2.800 zijn gestationeerd In Leopoldstad en de overigen in Ka- tanga, Men zou reeds overwegen de Tunesische troepen in Leopoldstad te vervangen door Ethiopiërs, die momen teel in Coquilhatstad zijn gelegerd. „Weigering zeer pijnlijk" Nederland heeft gisteren bij de Amerikaanse regering een klacht ingediend over de Amerikaanse weigering de K.L.M. landingsrech ten op de westkust te verstrekken. De Nederlandse zaakgelastigde E. L. C. Schiff heeft de klacht overge bracht aan de staatssecretaris van Irak: besluit van Liga (Koeweit) van geen waarde De Iraakse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij het besluit van de Arabische Liga om het olierijke Koeweit als lid toe te laten van nul en gener waarde acht. Dit besluit, zo wordt in een communiqué gezegd, be- invloed op geen enkele wijze de over tuiging van Irak. dat Koeweit een deel van Irak vormt. De leden van de Ara bische Liga worden verantwoordelijk gesteld voor „de misdadige actie tegen het bestaan van de Liga". Irak. aldus de regeringsverklaring, zal alles in het werk stellen om met wettige middelen Koeweit binnen zijn grenzen te brengen. Ook zal Irak ijveren voor „het verijdelen van imperialistische komplot- ten, die beogen van Koeweit een impe rialistische basis tegen de veiligheid van Irak, de Arabische landen en het Mid den-Oosten te maken". Intussen heeft de secretaris-generaal van de Arabische Liga. Abdel Chalck Hassoena, secretaris-generaal Hammars- kjöld verzocht de kwestie-Koeweit op de agenda van de Veiligheidsraad te plaat sen en de kandidatuur van dat land alle internationale organisaties te i vaarden. Het sjeikdom Koeweit heeft zijn stemming betuigd met het besluit van de Arabische Liga om Koeweit als lid toe laten. De terugtrekking van drie Britse ba taljons uit dit gebied werd gisteren vol tooid. Volgens waarnemers zullen de overgebleven eenheden nog verscheidene weken in het sjeikdom moeten blijven. Het officiële standpunt van Koeweit is, dat eerst Irak zijn aanspraken op het gebied moet laten vallen, of dat de Britse militairen worden vervangen door troe pen van de Arabische Liga. I De fontein in de rotonde van het Floraplein in Eindhoven is gisteren officieel aan de gemeen te overgedragen. De fon tein bestaat uit 33 spuit- stukken, gemonteerd in een tachtig centimeter diepe bassin, dat een middellijn van twintig meter heeft. Per minuut wordt er 20.000 liter wa ter omhooggespoten. I Ongeveer 25 jeugdige papoea's. jongens en meisjes die in Nederland een opleiding volgen, vertrekken dinsdag uit Wageningen voor een vakantiereis door Frank rijk met als reisdoel de Middellandse zee. I Prinses Irene heeft giste ren tijdens haar verblijf in Mexico, waar zy de gast is van de president, vergezeld van Avecita Lopez Mateos, de doch ter van de president, de archeologische zone van Teotihuacan, bezocht 1 Voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog is een door Dnitse firma's gebouwde jachtbommen werper ingevlogen. Het vliegtuig, dat slechts een korte landingsbaan no dig heeft is onder licen tie van de Italiaanse Fiat-fabrieken gebouwd door Messerschmidt, Heinkel en Dornier. I Premier Nehroe van In dia zal op uitnodiging van president Kennedy van 7 tot 9 november een officieel bezoek aan Amerika brengen. i Het Amerikaanse leger heeft gisteren bekend gemaakt, dat niet wordt overwogen het aantal dienstplichtigen, dat voor augustus is opgeroepen 8000 man te verho gen. De marine en de luchtmacht nemen alleen vrijwilligers in dienst I Een Russisch regerings- blad heeft geschreven, dat de Sowjetunie over meer en snellere met raketten uitgeruste atoomduikboten beschikt dan de V.S. Het was aanval op de Amerikaan se minister Robert Ken nedy die onlangs bij de tewaterlating van de met polarisraketten uitgerus te John Marshall had verklaard, dat de Sowjet unie uit deze gebeurte nis „veel kon leren". buitenlandse zaken Alexis U. Johnson. Schiff zou Johnson „de gevoelens van diepe teleurstelling" van het Ne derlandse kabinet hebben overgebracht en hij zou hebben verklaard dat de Amerikaanse weigering in Nederland „zeer pijnlijk gevoeld wordt". Er is zeer langdurig onderhandeld over 't Nederlandse verzoek de KLM- vluchten van New York te mogen uitbreiden tot Los Angeles, echter zon der enig resultaat. De Amerikanen van hun kant hebben van Nederland een afwijzend antwoord gekregen op hun verzoek het niet-Nederlandse passagiersvervoer op de New York- route te beperken. Advertentie DICK BOER neem de pomp rechtboven in het beeld en de mensen, naar staan te kijken links meer „doen". Wanneer wij een stek- wei^is bij op staat. Dat worden aan- ker in het stopcontact steken, dan zienlijk betere foto's. moet onze radio spelen, dan moet Dan moet u leren het licht te zien, onze stofzuiger het doen en het kijk- de licht-val. Op een dag zonder zon is kastje moet een prachtig beeld ge- er heel zacht licht, zonder hoge Lch- Doen ze dat niet, dan mankeert ten en diePe schaduwen. hangt het er ook nog erg van af wie het instrument hanteert. Daarmee is meteen aangeduid hoe het komt, dat je van de ene serie vakantiedia's op getogen bent, terwijl je van de an dere die op visite of op een ver jaardag vertoond worden na tien exemplaren al teveel hebt gezien. Waar ligt dat aan? Dat ligt visie. De geniek is, de ander leert het pas met veel te. Ik wil u niet vertellen, dat i de de oude regel H opzij te nemen, zo schuin over uw schouder heen op de mensen vallend die u nemen wilt. Dat geeft meestal een veel mooiere plastiek. In het landschap moet u verder voor een goede voorgrondvulling zorgen. Een paar meter links of rechts hebt u misschien een beter standpunt door een grote boomknoest of een groep een mooi rustiek hek of een Die voor- meer diepte techniek betreft nu nog een raad geef liever 1/100 seconden, dan 1/50 want er komen nog altijd mensen van beslist scherper worden dan eerst. sluiter stuk bleek te zijn Leiden in last. Hadden ze ma kleurenfilmpje of belicht, maar mi kunnen Rapallo, en van Zweden overmaken of.... moeten er opnieuw heen. Maar zeils als u met een goede ca mera al op weg gaat dan moet u nóg uitkyKen. In deze tijd van auto matische toestellen, van prima belich tingsmeters behoef ik weinig meer te zeggen over de technische Kant. Al leen één raad: blijf bij de ene film die u kent Laat u zich niet bewegen om een andere soort te nemen waarop uw vriend zuIkp mooie foto's gemaakt heeft voordat u de film zelf thuis hebt leren kennen. Tot zover over de tech- kocht niek. Nu visie. Daarvoor moet lichte trilling durende de belichting. Die is by 1/100 r van tevoren hun veel minder dan bij 1/50 sec. En de en zwart-witte thuis moderne films laten deze korte be is het te laat. Nu lichting in de ruimte toe. Nog een raad over de visie. Zoek zo mogelijk naar een rustige achter grond. Laat geen palen, heester» of raamwerk achter de mensen staan die u fotografeert. Dat leidt maar af. Kijk goede rustige ach tergrond. die uw beeld steun geeft inplaats van stoort. En nu de smal film. Héél iets an ders dan fotogra feren! Omdat in een goede smal film niet de shots op zichzelf tellen, maar wel de op volging van shots. In mijn nieuwe boekje. Ric en Anita gaan filmen leert Ric. die net ge- DE SCHRIJVER Door zijn boeken en tijd schriften is Dick Boer, auteur en uitgever in Haarlem in de eerste plaats een liefhebber van fotograferen en filmen en van alles wat daarbjj hoort Daarhy een idealist, die graag alles zou willen maken „zoals het hem op de berg is getoond". heeft, dat hij niet groot- het belangrijkste: de moeder moet filmen, terwijl ze zit de eer- boontje te doppen, daarna eendjes in de medemens, staat te hooien. Dit zijn wel leuke be- feren. Nu is het belangrijk verhaal vertellen dan met aandacht bekij- beelden. Eerst gebeurde dit, toen ge- ken. een merkwaardig landhuis of monument, een prachtig landschap dat merkwaardige figuur, beurde dat ;n daar komt dat i Nu reisfilm een bijzonder dan ook zo af te beelden, dat alle moeilijk onderwerp. Ik raad u liever aandacht op hem valt. in de plaats waar u komt t samenhangend filmpje te maken van alles wat u op één dag doet. dan de hele reis te verslaan en dón eens hier en dón eens daar te filmen Maak lie ver een aardige geschiedenis van een grote dagtocht in mooie aantrekkelij- elgenlijk ke beelden, die bij elkaar passen. Dat is eigenlijk het geheim van de va kantiefilm. Dan nog :en verzoek. Als u cr geen hebt, koopt u dan een schaar, des- souvenlrschaar In het dorp je waar u was en knip met die schaar alle aanloop- en afloopstroken van uw film eruit. Ook alle onscherpe delen en stukken, die niets zeggen. Plak zo uw film aan elkaar. Dan bent u al een heel eind boven het beginnerssta dium uit. Ik hoop dat uw liefde voor groot willen afbeelden gaan de fotografie gelijk is aan de wassen- die steeds groter wordt. Dat wil zeggen, dat we Schopen- bauers advies moeten volgen, die zei- de: „Alle beperking maakt gelukkig". We moeten onze foto's zuiveren van overbodigheden. Dat wil zeggen, moet niets op staan, dat niet bij boort. In dit verband wil ik iets zeggen over de telelens op de kleinbeeldca- mera. Mijn Vader en leermeester noöd's Adriaan Boer heeft eens gezegd, dat de gewone lens zo „gulzig" Is. Hij ziet zoveel om zich heen. De telelens beperkt veel meer en dat is gelukkig. Op veel vakantiefoto's staat veel te veel. Grote voorgronden gras doen af breuk aan de compositie, de figuren, die we groot willen afbeelden ga verloren in de omgeving. Daarom een belangrijk advies: ga er dichtbij! Ga er maar eens wat dichter bij staan dan u eerst van plan was. dan wordt uw onderwerp groter en gaat In de foto meer spreken. Ik stel mij voor een paar vakantiefiguren voor een an tieke pomp in een Zwitsers dorpje Meestal trekken mensen direct maar hun camera en knippen vanaf de plaats waar ze staan Loop 5 of 10 654) Va i enigermate constante Ryk en in de Grieks-Azlatiscne geld waardeverhouding tussen zilver goud kan In de 20ste eeuw eigenlijk nauwelijks gesproken worden, omdat politiek cn economie de verhoudingen houding danig door elkaar hebben geklutst. In 113. de voorafgaande eeuwen bestond er echter een betrekkelijk bestendige verhouding tussen de zilver- waarde. welke verhouding stelsels van de 7de tot de 4de vóór Chr. gold immers eenzelfde maar hier standvastige waardever- 113Va, of afgerond De oorsprong van dit verhoudings goud- getal is natuurlijk niet toevallig. De nog kleur van het goud komt het meest vastgelegd vinden ln onze oude zil- die van het zonlicht nabij, terwijl gulden die 9,45 gram zilver van het „zilveren' licht zilver vertegenwoordigde dus worden met de twee meest vertrouw- waarde van 10, evenals 6,048 gram de hemellichamen, zodat goud, zodat de waarden van zilver cn waarschijnlijkheid bij de vaststelling goud zich verhielden ab 115,62. der waardeverhouding astrologische Deze verbondlng overwegingen een rol hebben gespeeld. En inderdaad, in dien we de om loopstijden van verhouding willen uitdrukken, komen we op 113 Va (ca. 27 cn 360 dagen). Bjj het offeren de goden hebben deze metalen grote betekenis gehad, zodat de arieerde al naar gelang de land- relatieve waardering van de gouden streek of het tijdperk. Door alle cn zilveren offers zich al vroeg vat in het voordeel van het goud uitgeval len, maar vaak is zy. vooral in vroe ger tijden, doorge slagen naar de zydc van het zilver. Zo kon byv. voor de middeleeuwen in het algemeen een -erhouding aangenomen van 110 of 11, i heen komen r wat de moet hebben aangediend. Europese cultuur betreft, op een ge- de priesters deze gaven tot ver- betreft de politieke gebeurtenissen, economisch contact werd gelegd tus- als wat de handelsexpansie marktordening aangaat). Het is uiteraard onmogelijk te trachten de schommelingen van belde metaalwaardcn door alle eeuwen de Babyloniërs, die voornamelijk nog zilver gebruikten, en de zich van -o.<* h»rilrn»nde Egyptenaren. Is het ontstaan van de verhouding tussen de zilver- cn goudwaarde op benaderlngswaarde welke over een tijdvak s eeuw-en voor Europa kan worden genomen, opmerkelijk overeenstemt broken, met de waardeverhouding van zilver Thans kunnen en goud In de primitieve geldsyste- spreken 1:13, deze waardeverhouding eerst dulzen- vele den jaren later definitief door econo mische wetten kon worden door- i der oudheid. In het Babylonische die 2300 jaar geleden plaats vond. Schadeloosstelling van 1,1 min. gulden door Daily Mail Een Britse maatschappij en haar direc teur krijgen samen een schadeloosstelling van 117.000 pond sterling (1 170.000) van het Engelse dagblad Daily Mail wegens smaad De indieners van de klacht waren het voormalige Engelse parlementslid John Lewis en de maatschappij Rubber Im provements Ltd. Woensdag hadden zij een dergelijk proces gewonnen tegen de Daily Telegraph Hier ging het om een totaal bedrag van een miljoen gulden, het hoog ste dat tot dan toe ooit was voorgeko- In het proces waarin gisteren het von nis is gevallen kende de jury aan Lewis een bedrag van 170 000 gulden toe en aan de maatschappij een miljoen. Beide processen waren het gevolg van berichten in de twee kranten dat de af deling fraude van Scotland Yard een onderzoek instelde naar de maatschappij nadat de koersen van de aandelen ter beurze scherp waren gedaald. De raadslieden van de twee bladen hebben verklaard dat zij wellicht in ho ger beroep zullen gaan. Drie Polen zijn gisteravond bij het Deense eiland Bornholm van een Pools Dassaglersschlp ln zee gesprongen voor poging om de kust te bereiken. Slechts één van de drie mannen slaagde in deze opzet. Na anderhalve kilometer door het ta melijk woelige zeewater gezwommen te hebben bereikte deze en° man de kust. Hij deelde de politie mede. dat hij en twee vrienden van dezelfde leeftijd allen passagiers aan boord van hei Poal- se schip Mazowse besloten hadden naar Denemarken te vluchten en daar politiek asiel te vragen. Tijdens de lange zwemtocht in het duister had hij het contact met zijn vrienden verloren. Hij vreest, dat zij ver dronken zijn Vrijdag heeft de politie de kust afgezocht, maar alleen een reddings- 'gordel van de Mazowse gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5