Metitue £dilsctje GTouraitl Strijd lijkt om Bizerta beslecht Commentaar Is Joseph Mengele gearresteerd Krijgt Loch Ness concurrentie? NIEUWS in één oogopslag Teleurstelling over tweede ruimtevlucht Cjuta) zaterdag 22 juli 1961 POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 730 per kwartaal; 2.56 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12231 CHRISTELIJK#ATIONAAL DAGBLAD .Stantf asticf) is ahfHeztn mgn bert ia legljenspotT LISZT: half Zigeuner half Franciscaner Zie pagina 7 De stad Bizerta is in Franse handen. Dat heeft de commandant van de Franse troepen gisteravond bekendgemaakt. De Franse strijdkrachten zullen nog slechts defensief optreden en de hui dige stellingen niet verlaten, tenzij zij worden aangevallen. De beruchte kamparts van Auschwitz, Joseph Mengele, zou in Brazilië zijn gearresteerd. Zijn naam is in het proces-Eichmann herhaaldelijk ter sprake gekomen. Vast staat de identiteit van de gearresteerde nog niet. De geslaagde ruimtevludht van de Amerikaanse kapitein Gris- som is geëindigd met een redding-op-het-nippertje en de kost bare capsule met alle vluchtgegevens is in de diepte van de zee verdwenen, maar dat schijnt slechts een „schoonheids foutje" te zijn. De president-diireoteur van de KLM, drs. v. d. Beugel, heeft ge waarschuwd dat het zijn maatschappij niet bepaald voor de wind gaat. Zij zal enkele uitbreidingen moeten afremmen, en de aanneming van nieuw personeel zal worden beperkt. Minister Marijnen vindt het niet nodig of gewenst, de inder daad weer sterk gegroeide botervoorraden in de koelhuizen tegen lagere prijzen beschikbaar te stellen. Nederland heeft gisteren bij de Amerikaanse regering officieel geprotesteerd tegen de weigering de KLM landingsrechten op de westkust te verlenen. Het Tweede-Kamerlid Van Doorn (kath.v.) heeft de regering gevraagd waarom zij niet van plan is zijn (op 12 juni door de de Kamer aangenomen) motie over de toelating der spijtop tanten int te voeren. „Ik heb toch betaald" Toegegeven, het. was een wat vreemd gezicht daar in die druk ke straat van Hannover. Overal langs het trottoir stonden auto's gepar keerd. Met parkeerme- ters zoals dat in drukke straten in Duitsland gt te zijn. En daar opeens, midden in de rij vlak voor een parkeer- meter, stond een heel klein autootje. Eentje van bordpapier, keurig afgewerkt, een pronkstuk van huisvlijt. Het nam maar een beschei den stukje in beslag van het grote door witte lijnen aangegeven parkeervlak maar toch zoveel dat et geen andere auto meer kon staan. De een keek er eens naar en de ander keek er eens naar en dus was ook spoedig een politieagent ter plaatse. Maar wat kon de man doen? Was dit een auto of niet? en was er voldoen de geld in de parkeermeter gestopt of niet? Hier was voor een gewone politie man geen bon te se! I jven hoogstens zou een juri dische puzzelaar een speld kunnen krijgen tussen de redenering van de eigenaar: „Ik heb er toch voor be taald". Opnieuw toegegeven: de redenering „ik heb er toch voor betaald" gaat niet in alle opzichten op, want met geld kan men in deze we reld veel doen, maar ge lukkig niet alles. Voor uw goede geld kunt u een goe de krant vragen, dat is dui delijk. Een goede krant die u het feitelijke nieuws naar behoren geeft en op tijd bü u in de bus valt Een christelijke krant be hoort dus vanzelfsprekend een goede krant te zijn maar daarmee is niet alles gezegd. Het karakter van een krant en dus het christelijk karakter van ons blad is niet een kwestie van geld, maar een kwestie van levensovertuiging. We zijn blij met uw abonne mentsgeld natuurlijk, want we kunnen niet zon der. Maar we zijn minstens zo blij met uw blijk van medeleven medeleven dat het duidelijkst blijkt uit de inzending van de bon. Het door u opgeveen van een nieuwe abonnee is immers voor ons een be wijs dat u onze christelijke krant waardeert. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang lk graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) Twee doden bij ongelukken Op de rijksweg 12 tussen Utrecht en Gouda in de gemeente Harmelen zijn vannacht binnen korte tijd twee ver keersongelukken gebeurd, waarbij de 19- Jarige mevrouw E. Staarthof—Francois uit Rotterdam en de ongeveer 24-jarige mevrouw MoerkerkHagenaars uit Naaldwijk om het leven zijn gekomen- Een motor, bestuurd door de heer C M. Staarthof, uit Rotterdam, kreeg een lekke band. Een 16-jarige Duitse jon gen, Gert Kueche, werd van de moto" geslingerd. Een auto reed direct daarop over mevr. Staarthof, die daarbij het leven verloor. Haar echtgenoot en de Duitse jongen, een logeetje, liepen licht* verwondingen op. Zij werden naar het ziekenhuis im Woerden overgebracht Door dJitt ongeluk kwam het verkeo» op deze rijksweg tot stilstand. Een per- gonenaufto, bestuurd door de 31-jarige J Moerkeik uit Naaldwijk, reed lamigs de file en botste tegen een stilstaand* vrachtauto. Mevr. Moerkerk, die naast haar man zat, kwam hierbij om het leven. De heer Moerkerk werd ernstig gewond. Ook hij is naar het ziekenhui» kn Woerden overgebracht. Op 4 augustus wordt de inschrijving geopend van f 300 miljoen 4% Neder landse staatslening in stukken van f 1000 en f 100 of inschrijvingen in schuldregis ter van ten minste f 100.000, af te lo3sen in 25 jaarlijkse gelijke termijnen, het eerst op 15 augustus 1962, terwijl ver vroegde aflossing de eerste 10 jaar niet is toegestaan. De coupons verschijnen jaarlijks 15 augustus. De storting ge schiedt 21 augustus onder bijbetaling van f 0,66 rente per f 1000. Een prospectus zal vermoedelijk 28 juli verschijnen DE E STRIJD OM BIZERTA lijkt beslecht. Gisteravond laat hadden de Franse parachutisten (uit Algerije) zich stevig in de stad genesteld en was het, alsof de Tunesische militairen de strijd tegen een overmacht van vliegtuigen en tanks hadden opgegeven. Volgens nog niet bevestigde berichten zijn er honderden doden bij de gevechten van gisteren gevallen. En als het waar is, dat de Tunesiërs de strijd tot het bittere einde zullen voortzetten, dan moet worden verwacht, dat een groot bloedbad niet te vermijden is. De Tunesische regering heeft reeds laten tegenspreken, dat Bizerta gevallen is. Er wordt nog gevochten en een groot zerta door. De aanval, die uit verschei- deel van de stad is nog niet in Franse dene richtingen werd ondernomen, was handen, zo werd vanochtend gemeld, i voorafgegaan door luchtbombardemen- Tevoren had de commandant van de ten en -beschietingen. Van Franse zijde vlootbasis, admiraal Amman tot verslag- werd al vroeg medegedeeld, dat de Mos gevers gezegd: „We hebben Bizerta in- lemwijk van Bizerta geheel en de Euro genomen". Hij voegde er aan toe, zo spoe- pese wijken voor het grootste__deel in dig mogelijk een eind oan de operaties te zullen maken, als de veiligheid van de Franse stellingen weer verzekerd is. De admiraal zei, dat de Tunesiërs „zeer dapper gevochten hadden". Tijdens de gevechten van gisteren, die vier en een half uur hebben geduurd, zijn ongeveer 30'Franse militairen gesneuveld. Franse parachutisten, gesteund door tanks en vliegtuigen, drongen gister avond tenslotte ln het centrum van Bi- Brandkast met 15 mille gestolen Inbrekers hébben uit het kantoor van het garagebedrijf der Amsterdamse Rij tuig Maatsohappij aan de Keizersgracht te Amsterdam een brandkast ontvreemd, waarin zich een bedrag van 15.000 gulden bevond. Omstreeks vier uur zag een buurtbewoonster enige mannen op een volgens haar verdachte wijze een auto uit de garage duwen. Zij waarschuwde de politie. Toen deze ter plaatse kwam wa ren de mannen reeds verdwenen, met medeneming van auto plus brandkast. De auto is later zonder brandkast in Am sterdam-Oost teruggevonden. Officiële dealer v Verf van Vettewinkel Tokion Lakken Nemi Muurverven Wienese ladders Sphinx kwasten Sata Pistolen Leidse vlrfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoop altsluitend engros LEIDEN Tel 33909 De sinds lange tijd gezochte voor malige arts van het Duitse concen tratiekamp Auschwitz, Joseph Men- gelo, zou gisteren in de Braziliaanse provincie Mato Grosso zijn aange houden. In het begin van dit jaar heeft de openbare aanklager in Frankfort een beloning van 20.000 mark uitge loofd voor de aanhouding van Men gele. Hij zou een niet meer vast te stellen aantal gevangenen, onder wie ook kinderen, door injecties om het leven hebben gebracht. Ook zou hij betrokken zijn geweest hij het se lecteren van slachtoffers voor de gaskamers. De laatste maanden deden steeds ge ruchten de ronde over de verblijfplaats van de arts. Mengele was afkomstig uit Günzburg aan de Donau. Hij studeerde in Wenen, Mün- ohen en Bonn en promoveerde in Frank fort en München. De universiteit van Frankfort heeft enige weken geleden zijn naam uit het boek van gepromoveerden geschrapt Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie in Bonn bestaat er geen uitleveringsverdrag tussen de Bondsrepubliek en Brazilië. In mei jL heeft de bondsregering echter aan de regering in Rio de Janeiro gevraagd. Mengele uit te leveren als hij zou wor den gegrepen. Als dit verzoek wordt ingewilligd, zal Mengele in Frankfort worden berecht. Op moord staat in West-Duitsland ten hoogste levenslange gevangenisstraf. Later werd meegedeeld, dat er een arts was gearresteerd die zich Joseph Karat noemt. De kans dat Mengele zich van deze schuilnaam heeft bediend, is echter groot. Franse handen gevallen waren. Men ont kende, dat de luchtmacht aan de opera ties had deelgenomen. Volgens Tunes!- sche bronnen hebben de Fransen ook luchtaanvallen ondernomen op doelen, die niet in de onmlddell(jke nabijheid van Bizerta liggen. Franse woordvoerders hebben dit ont kend en verklaard, dat de militaire actie „slechts" ten doel heeft gehad, de ver bindingen tussen de diverse installaties en kampementen en de veiligheid van de militairen te verzekeren Van Tunesische zijde werd voorts me degedeeld, dat drie Franse oorlogssrhe- pen zich een weg door het kanaal van Bizerta hebben gebaand. In de loop van de dag werd tevens het tweede regiment parachutisten van het Vreemdelingen legioen in Algerije naar Bizerta overge bracht. Een Frans vliegtuig, dat een aanval deed op een punt op slechts 30 km van de hoofdstad Tunis (die 65 km van Bizerta is verwijderd) werd neerge haald. Een Tunesische bewering dat de Fransen napalmbommen hebben ge bruikt, is in Parijs nadrukkelijk ontkend Deze aanvallen, die in Zuid-Tunesië werden uitgevoerd op naar de Sahara oprukkende groepen, zouden honderden doden hebben geëist. In de Franse ont kenning wordt echter gezegd, dat „bij Bizerta geen napalmbommen zijn ge- bruit". Over het zuiden van Tunesië werd niet gerept. Een Tunesische woordvoerder zei g' teravond: „Zelfs als Bizerta wordt bezet, zullen wij het volk vragen, op andere wijze verzet te bieden. Ik geloof niet. dat een steunpunt, dat zo door Frankrijk be zet moet worden gehouden, werkelijk nuttig kan zijn voor de vrije wereld". ■H.M. de Koningin bezocht gis teren o.m. de N.V. Organon in Oss. Daar keek zij naar een ge ïsoleerd kikkerhart in het far macologisch researchlaboratorium. Achter de Koningin de hoofd afdelingsleider, dr. G. Overbeek. De prachtige ruimtereis van kapitein Virgil 1. Grissom eindigde gister middag met een nat pak. De capsule zonk, maar Grissom werd met een reddingslijn aan -boord van een helikopter getrokken. Het eerste wat hij daarna zei, was: „Geef me iets om mijn neus te snuiten. Mijn hoofd zit vol zeewater" Ondanks terugkeer van Grissom: der, luchtmachtkapitein Virgil I. Grissom, heeft de ruimtevlucht van Cape Canaveral gistermiddag niet dat resultaat gehad, waarop men had gehoopt. Met de capsule, die even na de landing zonk, is namelijk een belangrijk gedeelte van de tijdens de 16 minuten durende vlucht geregis treerde gegevens de diepte in gegaan. Omdat de zee ter plaatse 5000 meter diep is, zullen geen pogingen worden gedaan de cabine te bergen, aldus heeft de directeur van het Mercury-project, Walter Williams, verklaard. Hoe de cabine zo plotseling kon zin ken, is voor de technici van Cape Ca naveral nog steeds een raadsel. Vast staat in ieder geval, dat het ontsnap pingsluik voortijdig is open gegaan. Grissom zelf heeft het luik niet laten springen; hij verklaarde: het ging on verwacht los, ik weet niet hoe dit in zijn werk ging". Het gevolg was dat onmiddellijk het water naar binnen golfde. Toen de helikopters boven de cabine hingen, zei Grissom, over de radio tegen de piloten: „wacht een paar minuutjes tot ik mijn kleren in orde heb.'' Lang kon hij echter niet binnen blij ven omdat de oabine begon vol te lopen Hij moest enkele minuten zwemmen voordat hij door een van de twee heli kopters uit zee kon worden opgepikt Een andere helikopter deed inmiddels pogingen de door het water zwaar ge worden cabine op te hijsen. De piloot was er al in geslaagd een kabel op de al zinkende caipsule te bevestigen, toen er een lampje in de cabine aanflitste, wat er op wees dat er machinestorimg was. Vrezend dat zijn helikopter ver loren zou gaan, sneed de piloot de kabel door en toen zonk de capsule. Hij zette daarna snel koers naar het vliegdek- schip Randolph, waar hij nog voor Grifl- landde. De vloot, de NASA en de ne-autoriiteiten op het vliegdeksahiip hebben dte wijze, waarop de piloten ditf werk opknapten geprezen. Artsen aan boord van de Randolph verklaarden dat Grissom, ondanks zijn zeebad, in uitstekende conditie was. Hij had alleen wat water binnen ge kregen. Een van de eerste dingen, die hij vroeg was iets om zijn neus te snuiten en wat (drink)water. Grissom was aanvankelijk nog een beetje beve- en zijn polsslag was 160. Spoedig daarna was zijn pols tot 100 gedaald 'as hij voldoende tot rust gekomen om voor de tweede maail te ontbijten. Later op de daig vertrok hij naar Ba hama om gedurende 48 uur in het hos pitaal uit te rusben. Hij zat hier tevens medisch worden onderzocht. (Zie vervolg pagina 7) CNEL EN ONWEERSTAANBAAR gaat de tijd. En zo zal het na de dag van morgen weer meer dan een eeuw geleden zijn, dat Idenburg werd geboren. De mens vanvandaag leeft in het heden, zo het kan leeft hij met zijn gedachten zelfs in de toekpmst. Maar goed is het, bij gele genheid ook terug te denken aan het ver leden, en dan ons ook de gestalte op te roepen van mannen en vrouwen, door God ons in voorbije dagen geschonken. Zulk een geschenk van God aan land en volk was Idenburg. Wel week hij af van het beeld zoals wij ons dat van de politicus plegen te vor men. Maar zou het niet kunnen zijn, dat wij bij dat vormen van het beeld onszelf hebben te herzien? In elk geval, bij zijn eigenschappen van zachtmoedigheid en zelfverloochening was Idenburg een politicus, ja rees hij uit tot het niveau van de staatsman. Kuyper, de grote mensenkenner, had hem ontdekt. Kuyper wist. dat land en volk deze man nodig zou hebben. Hij wist vermoedelijk eveneens terstond, dat hij zelf hem nodig zou hebben. Want de in vloed van de zachtmoedige Idenburg op de ontzagwekkende Kuyper is een grote geweest. Bij al zijn bescheidenheid schroomde Idenburg niet, ook de mach tige Kuyper op diens tekortkomingen te wijzen. En Kuyper luisterde naar hem. Idenburg is geworden tot een vroom edelman in de politiek. In zijn optreden naar buiten is hij gebleven wat hij was: de zachtmoedige maar standvastige belij der, die zich voor zijn overtuiging niet schaamde, ook niet in een tijd waarin dit, belangrijk meer dan vandaag, dwaas werd gevonden en waarin dit als een uiting van dweepzucht werd gelaakt. Dat zulks ons vandaag heel wat gemakkelijker is dan het in de dagen van Idenburg was, is mee aan zijn eenvoudig maar vasthou dend optreden te danken. Een man met vooruitziende blik is hij geweest. Dat een christen geen conser vatief behoeft te zijn, het zelfs wellicht bij voorkeur niet zal zijn Idenburg is daar om het te bewijzen. Zijn beleid als minister, als gouverneur-generaal van Indië, werd ingegeven door de overtui ging. dat koloniale banden zouden slaken en dat dit ook goed was. Ook hier zag Idenburg in ieder wie hij ontmoette de mens, die als zodanig be hoorde te worden erkend en wie als zo danig een door liefde gedragen eerbied toekwam. Een eeuw is het morgen geleden dat Idenburg werd geboren. Er is voor ons allen reden om in dankbaarheid terug te doiken aan deze oprechte christen, die zich zodanig betoond heeft ook in de din gen ven de staat. „Doe niet zo overdreven. Tommy. Het parfum van mijn moeder is nu ook weer niet zo verschrikkelijk. DE afgelopen week bracht maar IS tot 20 uren zon, vrijwel elke dag wat regen en een te lage temperatuur. Het was tot nu toe de slechtste week van deze zomer. De regenval in juli is plaat selijk ook in Zuid-Holland al boven de 100 mm. komen te liggen. Het komende weekeinde blijft ook te koel, doordat wij de noordwestelijke luchtstroom maar niet kwijt kunnen worden. Er blijft daarbij veel bewolking binnendrijven, zodat de opklaringen nog schaars blijven. De temperatuur varieert tussen 16 en 18 graden en de wind is zwak tot matig. Voor een juli-ioeekend beslist onder de De Bilt verwacht tot zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen of motregen. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust matige Station tot vrü krachtige wind tussen noord cn west. (Opgemaakt om 11.15 uur). Tendens stationair HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur lEla Zon en maan Volle maan: 27 juli. TJET MONSTER van Loch woner van Loch Ness. Zij Solway Firth Ness heeft een concur- heeft haar echtheid laten rent gekregen: Solly, het tnon- vaststellen door de Royal So ster van Solway. het zuiden R.S.P.C.A. (de dierenbescher- waarna het koers zette naar 'an Schotland voor de ogen ming met de lange naam). de Ierse zee. an dc 13-jarige John McCar- „Het dier was vreselijk ciety for Prevention of Cruel- thy uit Gretna. groot, donker-grijs va Eerst dacht ik, dat ik een had een lange neus ty to Animals eenvoudiger Hoofdinspecteur Harry kleur, Brown van de dierenbescher- een ming zei: „Niemand heeft tot de dierenbescher- lange balk Solly is vier grote vin op het midden van nu toe kunnen vaststellen wat dat het toeristenseizoen in volle gang was. Solly heeft zelfs meter lang op een zand- de rug", bank in het kanaal zag, maar Het monster gende van Solly luidt als de :,balk" maakte een ver- keerde later in de middag te- kleine volgt: Solly heeft dit seizoen schrikkelijk, snuivend geluid rug en werd met een hoera- overwinning behaald op de be- haar debuut gemaakt in de en ik telefoneerde de tje begroet door de kinderen, het is, maar ik hoop binen- Solway kort een museumcurator te raadplegen om te vernemen of hij het raadsel kan oplos- lelde Parus Burdeaua Grenoble Nice MUncben Geneve Wenen Innsbruck Belerado Athene Ajaccio Madrid Mallurca Lissabon 16 12 0.2 21 13 42 23 12 0.1 windstil I 25 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1