BLOEMEN Elad DANK U, DOMINEE 0pem brie$ mm# Slot: Wat zal ik eens gaan doen Heb je al eens aan gedacht EjaESBSHB Nogmaals: VOOR DE ZOMER (TIPPARADE ZATERDAG 22 JULI 1961 't Lijkt zo typisch vrouwe lijk bezig zijn met bloemen om ze zó te schikken of te bin den, dat ze het meeste tot hun recht komen. Maar als je de handen van de heer W. Hendriks eens bekijkt, ga je er iets anders over denken. Ze zitten vol met donkere groeven en zouden degenen, die de advertenties voor handcrème samenstellen, kunnen doen watertanden, dit met het oog op een „afschrikkend voorbeeld". Alleen vrezen we, dat dit handenpaar nooit in één nacht gaaf en zacht zal worden. De oor zaak van die groeven en ruwheid? Bloemenzacht geurende bloemen. Want als je daar jaren dag in dag uit mee bezig bent, laten ze bijna littekentjes na. Maar, ondanks dit, hanteerden de drie M's van de Haage Vakschool onder leiding van hun leraar, de heer Hendriks, met extra zorg het stugge mos, het snoeimes en de dunne ijzerdraadjes om er, mét de verschillende bloemen, een zo goed mogelijk werkstuk van te maken. Als je vlak voor zit. span je je uiteraard zoveel mogelijk in. De drie M's. Miek Buys uit Delft <24 jaar). Mies de Haes uit Eindhoven (22 jaar) en Mieke Nagelhout uit Rotterdam- Overschie (20 jaar) „bouwden" zo vol overgave een .grafstuk op, nu niet direkt een opwekken de bezigheid. Als je echter „bloe men" als beroep kiest, komt dat er óók bij kijken. Een bruidsboe ket van stefanotus was het vol gende punt op het lesrooster, een misschien wat schrille tegenstel ling, maar in ieder geval een op gaaf met een wat prettiger ach tergrond. Tegen, nee méé U zult het al wel begrepen hebben: in dit korte serietje met betrekking tot beroepen voor meisjes op „Blad-Zij" willen we ten slotte iets vertellen over de opleiding tot bloembindster. Héél eerlijk gezegd, we dachten dat daar niet zo veel aan vast zou zitten, maar dat viel tegen. Mis schien kunnen we beter „mee" zeggen, want wat je leert, voor welk vak dan ook, is nooit ver loren tijd. Om die reden zijn we maar gelijk naar het neusje van de zalm op dit gebied gestapt: een van de vier dag-vakscholen, die ons land rijk is op dit ge- gebied. De onze stond aan de Haagse kwekerijweg, de vier an dere vindt men in Enschede, Vught en Utrecht, welke laatste school de oudste is in ons land. Over 't algemeen bevolken meer Jongens dan meisjes deze scho en, want zoals de handen van leraar Hendriks wel aantoonden: zo'n „zachtzinnig" beroep, als je je wel voorstelt, is het niet. De laatste jaren evenwel neemt de belangstelling van de kant van meisjes steeds toe en dat vindt de heer Hendriks eigenlijk vrij logisch. Voor wie er in ge ïnteresseerd is. biedt dit vak na melijk heel wat mogelijkheden. De basis Zoals bij de meeste vakscho len. moet je een ondergrond heb ben om op deze rijksscholen te worden toegelaten. Wie z'n m.u.l.o., de driejarige h.b.s. of een daaraan gelijkstaande oplei ding heeft, kan zich eerst laten inschrijven voor de tweejarige avond-tuinbouwcursus, die ln heel wat plaatsen in ons land te vin den is en meestal uitgaat van de plaatselijke tuinbouwverenigin- gen. Die cursus kent verschillen de richtingen, zoals de bloemis terij, het hoveniersbedrijf, de fruitteelt en het bloemenmaga zijn. Ze is eigenlijk bedoeld om de leerlingen een zo breed moge lijke basis te geven tot verder leren. Dat mulo of iets dergelijks met name voor het bloemenma gazijn wordt gevraagd, staat in verband met de talenkennis, die je toch wel moet hebben. „Bij stomen" is ook mogelijk voor hen, die het mulodiploma niet heb- Twee dingen doen Wie dan iets voelt voor „de bloemen" kan twee dingen doen: hetzij een driejarige avondschool volgen, hetzij naar de dag-vak school stappen, waarvan die in Den Haag er dus eentje is. In deze school wordt één keer per praktijk. Het voordeel school is. dat je (als je tenmin ste slaagt) in één jaar klaar bent, terwijl de avondlessen, zo als gezegd, drie jaar in beslag nemen. Na het schoolexamen moet je dan nog het Rijksexa men Aalsmeer afleggen, want daar leiden deze avond- en dag scholen voor op. De praktijk heeft geleerd, dat zij, die voor het school-examen zakten vaak wél het diploma Aalsmeer kon den halen, want de eisen van de vakschool ?ijn flink hoog. Het lesrooster vermeldt naast het praktische werk tekenen, kunst geschiedenis, kleurenleer en bloe men- en plantenleer. Daar men slechts één dag aan de school „kwijt is" wordt de week verder meestal gevuld met een baantje in een bloemenzaak, waar de leerlingen natuurlijk ook zo het een en ander opsteken. De drie M's Omdat meisjes die zich mis schien wel tot dit vak voelen aan getrokken het wellicht aardig vinden eens te horen, waarom de drie M's dit beroep hebben geko zen, laten we ze even aan het woord. Miek Buys en Mies de Haes hebben niet de gebruikelij ke vooropleiding, zoals hierboven omschreven. Beiden zijn oud-leer lingen van de middelbare tuin bouwschool voor meisjes „Huis te Lande" te Rijswijk, welke school eveneens een goede schillende richtin gen te kiezen. Miek en Mies kozen dus het bloembinden. Miek, omdat ze „veel in bloemen ziet" en het fijn vindt er dagelijks mee bezig te zijn. Bovendien ligt het haar de klanten, die' bij haar in de zaak komen, zo goed- mogelijk te adviseren, al komt zij in „haar" bloe menmagazijn als leerling nog niet toe aan het grotere (dus duurdere) werk. Het maken van corsages en het vullen van kleine vaasjes behoren voorlopig tot haar bezigheden, iets, gens niet treurt. Mies stelt zich een andere toe komst voor. Als ze het diploma een maal op zak heeft, wil ze gaan pro beren in een groot hotel ..ergens in het buitenland" een baan te krijgen om daar de bloemen en planten te kunnen verzorgen. Ook zou ze wel les willen geven in een grote school of zoiets. Het werken in een bloemenzaak be vredigt haar niet helemaal. „Soms moet je wel eens tegen je smaak inwerken én 't moet allemaal zo economisch gebeuren. Dat is lo gisch", voegt ze er zelf aan toe. ..Maar als 't niet hoeft En dan ten slotte Mieke Nagel hout, die de liefde voor bloem en plant van haar vader heeft geërfd, die in Overschie een bloemenzaak heeft. Daar maakt en doet ze al van alles en om dit zo goed mogelijk te doen, volgt ze dus nu de vakschool. Daar het diploma van deze school te vens een vestigingsdiploma is, zodat je op den duur een eigen zaak kunt beginnen, biedt dit uiter aard nog meer perspectieven, als je tenminste ook je middenstands hebt gehaald. Wat ze bijzonder aardig vindt is het geven van cursussen aan huisvrouwen, om dat dit zo dankbaar is. Prettiger in ieder geval dan het maken van een grafstuk. daar houdt ze het minst van. Ondanks intensieve reclamecampagnes, smaakvolle etalages en rose-kleurige beloften zijn er vrouwen, die toch „nee" blij ven zeggen tegen alle mogelijke soorten schoonheidsmiddelen. Wie dit jaar z'n vakantie in Duitsland heeft doorgebracht moet het zijn opgevallen, dat heel wat Duitse vrouwen tot deze ca tegorie van nee-zegsters" behoren. Doch wie dit niet met eigen dit of dathet werken met 0gen heeft aanschouwd (of gaat aanschouwen) kan anderszins een loze opmerking is. Maar grafstukken of bruidsboe ketten, vaasjes voor zieken of jubileumbloemstukken, schaaltjes voor „zo maar thuis" of een bosje Mies de Haes (Eindhoven) kan je gebeuren met bloem bloemen biedt een aparte bekoring: vernemen, dat dit niet Ook al heb je misschien ponden crème nodig voor dit handwerkDeskundigen op het gebied der marktanalyse hebben het nu of ficieel vastgesteld: ze gaan niet zo hard in dit land, die kosmeti- ca. De Duitse vrouwen mogen zelfs worden beschouwd als slechte klanten van de industrie, die zich op deze artixelen toelegt. In de Westeuropese statistiek op dit punt nemen ze namelijk de onderste plaats in. „Diefstal. Als je zoiets leest vraag je je wel eens af wat hiervan de oorzaak kan zijn. Weet u wat het sterkste argument is van haar zonder schoonheidsmiddelen? „M'n man houdt er niet van!" en dat schijnt dan afdoende tc zijn. Het „Ik schilder mezelf niet op" wordt daarnaast ook wel eens gehoord. De onderzoe kers naar de koopgewoonten op dit gebied geven er déze ver klaring voor: Zo gauw de Duit se vrouw getrouwd is, ziet zij in de aankoop van een lippenstift of zelfs maar een tubetje ge zichtscrème een soort „diefstal" nadele get waaruit de conclusie trokken zou kunnen worden dat ze in de eerste plaats huisvrou wen (met nadruk op huis) en daarnaast pas vrouwen willen Maar toch Zeep en crème-voor-dag-en- nacht, die in de meeste geval len niet op een bepaald huid type zijn afgestemd, vormen voor zestig procent van de vrou wen in de bondsrepubliek de enige „schoonheidsmiddelen", Achtentachtig procent koopt daarentegen wel handcrèmes of dito lotions. Twee en veertig procent gebruikt gezichtscrème, eenenveertig pet. hanteert de lippenstift en slechts zeventien procent geeft zichzelf een com plete make-up. Bij het wereld- zeepverbruik hoort Duitsland nog niet eens tot de tien eerste landen! het gezinsbud- Toch verwacht men dat het ge- bruik van kosmetica zal gaan toenemen. Ook in Duitsland gaan steeds meer en meer ge trouwde vrouwen een of andere werkkring buitenshuis zoeken en het opvallende is nu, dat de ge trouwde vrouwen, die eerst zei den: ,,M'n man houdt er niet van", zich wél gaan opmaken als ze een baantje hebben. De conclusie: ze zijn dan niet al leen huisvrouw meer, ligt mis schien in dit verband voor de 't Klinkt wat onwaarschijn- schaf, omdat ze helemaal met de lijk, maar weet u aan wie we hand werden gemaakt. Alleen de het i of i Spekje voor een lekkerbekje ben, dat we machinaal vervaar- mitteron. Tot dominee William Lee digde kousen kunnen dragen? uit Nottinghamshire over deze Aan een dominee! Nu kan liet zaak ging piekeren. Hij had blijk- natuurlijk mogelijk zijn, dat, haar sociaal gevoel als die predikant niet op het idee was gekomen, een ander breimachine voor het ver- ■PH tech nische knobbel, want een tijdje na dat piekeren kwam hij met een zelfgebouwde breimachine Voor het koken men nu niet direkt kenprinses te zijn. Eet u wel eens gekookt spek, omdat het voorde lig is en vooral op bruin brood smakelijk kan zijn, dan kunt u het eens extra lekker maken. U doet gewoon een mespunt noot- kê. dag. Hij bouwde er negen proto- vaardigen van kousen zou heb- types van en trok naar het En- ben gelanceerd, 't Is echter een gelse hof om zijn machines te de- spek hoeft predikant geweest (een Engel- monstreren, teneinde er patent se) die in de zestiende eeuw °P te krijgen. Helaas, dat mocht voor het eerst een breimachine 3; dominee nirt,l^en_ Hij liet voor kousen fabriceerde. Geen succes >r die tijd droeg r muskaat c weinig elegante been- stierf, de moed niet zakken, zijn parochianen in de steek om in Frankrijk koninklijke bescher ming voor zijn uitvinding te krij gen. Ook daar had hij geen suc- toen hij in 1610 te Parijs i paar lepels azijn bedekkingen, gesneden uit stuk- nog geen patent. de predikant door het kookwater en u zult ont dekken dat het spek een opval lend "fijn s&aakje krijgt. ken stof. Men kende wel de ge breide kous, zo omstreeks de vijf tiende eeuw, maar deze kousen waren bijzonder kostbaar in aan- De snoezige zomer japon, die we ditmaal voor ons veertiendaags patroon kozen, is ook uitermate geschikt voor oudere dames. Het is een vlot, zeer slank afkledend mo- del, gevolg van de ruimte-verwerking in de taille en de diepe plooien in de rok. De mouw wordt ruim aan een smal manchetje gezet. De hals kan, naar ver kiezing, worden gegarneerd met een witte bies. Voor het maken heeft men in de maten 42, 44 en 46 (48 op bestelling) ongeveer 2.75 meter stof van 1.40 meter breedte nodig. Onder vermelding van nummer 344 is het patroon aan onze bureaus verkrijg- baar tegen betaling van f 0.50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan f 0.60. 17 gelieve dit bedrag in postzegels te plakken op de adreszijde van de brief- kaart, waarop u uw bestelling doet. Plak deze zegels naast het gewone frankeer zegel. Bestellingen moeten uiterlijk 29 juli a.s. in ons bezit zijn. Na die datum kun- tien geen opdrachten meer worden aan- vaard. LIATSOEN. Daarover zouden we het nog eens hebben, 't Is eigenlijk altijd iets waarvan je beweert dat het ontbreekt of waarvan men zegt dat „het lang niet meer zo is als vroe ger", en dan is het op het eer ste gezicht (vind ik) niet zo'n leuk onderwerp. Want net als met alle dingen die veranderen omdat de tijden veranderen, is het er niet erger op geworden in de wereld, maar anders. Zo als ik de vorige keer al zei, was vroeger een weduwe die zich in lichte kleding stak, aan het zon digen tegen wat als fatsoenlijk gold (fatsoen bekent: wijze van leven, gewoonte). Maar zo'n dame vinden we nu heel... ge woon. De grens van de leefwij ze, van de gewoonte, is ver legd, alle grenzen zijn verscho ven. En bleef vroeger een grens eens een tijdje dezelfde, tegen woordig verschuift alles in een vaart. Zodat we soms geen grenzen meer zien. Maar daar om zijn ze er wel. Ik zie b.v. duidelijk een grens in een brief van een lezeres van deze rubriek, waar zij hem óók ziet: een vader hield zijn kind ten doop in een openhangende re genjas met losbengelende ceintuur. Dat hoeft niet. Het is geen schan de dat niet iedereen meer een zwart pak heeft, maar daarom kan men zijn jas wel dichtknopen. HET ZIJN echter niet alleen de verschijningsvormen: hoe doe je je voor, hoe presenteer je je, die de aandacht vragen, ook de om gangsvormen, vooról de omgangs vormen hebben geleden toen de tijd er met ons vandoor ging en we onze huishoudelijke hulp kwijt raakten. de pan in de oorlog op tafel zetten, leerden in de tram en de trein te dringen omdat we anders niet meekwamen, respect voor overheden gingen verliezen omdat we tot de ontdekking kwa men dat het ook maar gewone mensen waren en wijzelf per slot men of aan weet ik wat fecte opvoeding, o nee. Maar het respect waarmei over die gasten die spreek. En dèt doen we te wei nig. Kinderen hebben een heel fijn gevoel voor die dingen, Eindelijk Zijn broer keerde deshalve weer met de machines naar Engel se bodem terug en begon daar een klein bedrijfje met de rondbrei- machines zonder patent dus. Maar succes had hij wel: nog geen vijftig jaar later snorden er in Londen al meer dan vijfhon derd van deze apparaten. De vin ding van de Engelse predikant .L- altiid UU'S vdH ue ^ngeise preaixani j" 'j~ had dus eindelijk erkenning ge kregen! Een vinding, die ertoe geleid heeft, dat de vrouw anno 1961 kan rondwandelen in volgens alle ook een losse cent verdienden, zij bij het binnenkomen der gas- Heel veel hiervan is niet tegen te ten met een gebaar het halve gaan. Vroeger kon een moeder kringetje stoelen aanwees en zei: zeggen: „jongen, daar loopt do- „ga zitten, mensen", riep tot haar minee", of: „daar gaat de burge- grote verbazing de enige jonge- meester", en kon zij in haar man van het gezelschap uit, als stem verschuldigde eerbied laten eerste: „nu, dan weet ik wel doorklinken tegenwoordig ge- waar!", en plofte voor de oudere school sneüer ïSh™ machinale breitamt de goede toon maar hebben ge. vervaardigde kousen. Al zal do- lwrCn Hnminpiis XP minee Lee Wel n°0it gedacht heb- praten, is het geen wonder dat zij ^j^en'LJfTt^n T/longfre^ m, ftir* "s?-ass; 5 rrd^rgarens men en messenleggers en tafelzil- dus briefschrijfster), in de gemak ver en een statige voordeur, te- kelijkste stoel. Kijk. dat heeft nu genwoordig is hij veelal als ieder met veranderde tijden niets meer ander en mèt dat wijken van ver- te maken. Dat is een kwestie van als wij thuis om de directeur de leraren van de school lachen, spreekt het vanzelf dat zij op school sneller een grote mond op zetten en zich allerminst voordoen zoals wij hen graag zouden zien. schijningsvormen ook het respect dat die vormen (raar genoeg soms) af dwongen, verdwe nen. Heel wat schut tinkjes tussen ver meende ..standen" zijn gevallen, en dat is fijn, maar tegelijk is het dan moeilijker fatsoen te hanteren. Voor een man die je vroeger achtte om zijn maatschappelij ke status, nam je de hoed af, en je kin deren leerden daar door respect tonen in hun gediag. Maar vandaag de dag heb je geen hoed meer op, en boven- TVTATUURLIJ "in!" en valt 1' diP ha zijn opvoeding en van zijn eigen ge voel. Wij leerden als ouder wordende kin- Come-back van jersey Geruime tijd is het bijzonder het ook wel eens niet op, maar een heel klein beetje is er wel van waar, dat weet ik zelf maar al te goed. Fatsoen, daar- mee ben je veel te lui, daarover favoriet geweest. Je zag in de deren ruggelings de ben je veel tc gauw tevreden, winkels niet anders: herfst- en kamer uitlopen als Fatsoen is. dat staat vast, dat b.v. winter ja ponnen én vooral veel een kind in de bus opstaat voor deux-pièces van jersey. Jersey een oudere. Best. En toch! Is van fijne wol of jersey in een daarmee aan het fatsoen voldaan? goedkopere kwaliteit, daar ook an- Nee, hiermee is de verschuldigde dere dan zuiver wollen vezels wa- één zijde ren gebruikt. Tot dit soepele ma- *SSÉf paar flinke je dat niet kimt. kun je het niet helpen, want dat moet je. ""hi.TÏ™ r eerbied nog maar ïiaat tm mjuc -— - geleerd hebben. En betoond. Ik vind dat het ook tot teriaal ineens hoe je asperges eet, en hoe je een abri koos aanpakt bij de Mijn^ 8-, 10- minister aan tafel, het fijn dat dien roep je: „Ha Jan!" en valt dje „ha Jan" wat dichterbij het de kinderen moeilijker keurig gekomen is dan vroeger, en me- binnen tc komen en beleefd te nigeen niet meer een afschuwelij- groetcn. „Je hebt tegenwoordig ke drempelvrees heeft voor hij geen fatsoenlijke mensen meer", een ander huis betreedt. Wat heb- klaagt mijn briefschrijfster, maar ben velen van ons staan bibberen het valt ook niet mee fatsoen te bij voordeur leren als het schooltje van respect wat, voor wi dat vroeger zo bloeide nu nauwe- voor een mei lijks meer enige lessèn kent woorden hun vriend werd. Nee, er is veel winst bij die verander- fa™en trhï rriï'n x digde eerbied. En dat blijft ouderen. het. OveraL Sommige mensen Laatst had ik gasten op de thee hebben die van nature, maar cn zag mijn zoon in trui en jack iedereen kan het thuis leren, thuiskomen en zijn fiets tegen Iedereen komt uit een gezin. En het huis zetten. Het duurde echter wat een briefschrijfster schreef, hoeft niet: zij had ee levisie-toestel gekocht e„ nodigde. S. "ëït' S*g"eT «°en om dit te vieren, de buren van bjk gezegd, niet eens aan het weerskanten op de eerste avond feit dat we de kinderen leren niet dat het ding aanstond, uit. Toen met hun jas aan binnen te stor- de oudere be- stappen terug moest doen; het het kind te denken, leek er op of jersey er „uit lag", jn 12-jarigen staan Je kwam het nog wel tegen, maar altijd in bus en tram, van begin- lang niet zoveel als ervoor. tot eindpunt soms, en ik weet hoe best. maar dit zjj menismaal tegenop zien te Er schijnt echter weer een ken- kan iedereen weten, gaan zwemmen, boeken te gaan °P. handen te zijn met be halen als zij van een vervoermid- ,r^'na v— del gebruik moeten maken waarin zij weggekeken worden door da mes en weggesnauwd door con ducteurs. Alsof zij nooit eens moe zijn! Het heeft me geleerd mijn kinderen wèl te laten opstaan, wordt aangeboden, ne die me die plaats biedt, in vestibule. Voor dacht te schenken. En als dat Voor een begrip, kind snms die met drie kunt L verschuldigde eerbied. Want fat soen is niets anders dan denken aan de ander. En dat moet geoe fend. Want met goede manieren dienen we de ander. En dus ons- jjjlllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUI van u envóór u I S 't Is me opgevallen hoeveel E lezeressen vergeten haar adres niet alleen op de enveloppe, maar ook in de brief tc zet- ten! Nu ik ('t ls juni. be- S zig ben om een aantal rubrie- E ken voor juli vooruit te ma- ken en ik dus veel brieven achter elkaar onder ogen krijg, E kom ik steeds weer van die adres-loze post tegen. Jammer: E want u moet langer wachten op uw boek cn ik moet steeds maar weer om adressen vra- E gen. Mag ik u dus verzoeken E hier eventjes aan te denken? En na dit „Klemmende beroep op uw medewerking" de tips. Misschien heeft u een: NIEUW VLOERKLEED I En een nieuw vloerkleed E (of vaste vloerbedekking) mag in vele gevallen niet worden gestofzuigd. Bent u druk in de E weer met stoffer en blik, maak E dan van tevoren het blik vochtig. Haartjes of wolpluis- jes zullen niet meer van het blik op de pas geveegde grond komen en dat bespaart u weer werk. Na de veegpartij met een droge doek het stof van 't blik in de vuilnisemmer doen. Mevrouw N. Bot-van Dalen uit H Vlaardingen vindt het dé r S thodci VOOR NAAISTERS Zij die zelf naaien hebben niet altijd garen bij de hand in dezelfde tint als de stof. Me vrouw L. Elevend-van Horst uit Den Haag raadt daarom aan altijd grijs garen in de naaidoos in voorraad te heb ben. Met grijs garen kan i namelijk alle mogelijk stoffen in vele tinten naaien, vooral als men verschillende kleuren grijs heeft. Deze lezeres naait er bijna alles mee! TEGEN KRASSEN De uitgebreide schoon- maak-tiprubrieken. die we een tijdje geleden hebben gehad, bevatten veel tips voor het be handelen van meubelen. Deze van mevrouw J. de Ruytcr-de Geus uit Pijnacker was er toen niet bij. Heeft u intussen weer een kras op stoelpoten of kas ten gekregen, neem dan eens één deel naaimachine-olie en één deel brandspiritus. Het fles je met deze vloeistof goed schudden en er daarna met een flanellen doekje de beschadigde plaats mee behandelen- „Weer als nieuw" worden uw meubels, ook als ze wat kaal zijn. Het zal u volgens dezelfde lezeres wel bekend zijn maar als u het binnenste gedeelte van een stevige krop sla even onder water houdt, laat deze zich veel gemakkelijker uit elkaar halen. AANGEBRANDE PAN Naast de verschillende middeltjes, die ve al hebben gehad om een aangebrande aluminium pan weer Dlank te krijgen, ook dit idee van me vrouw F. Koster uit Scheve- ningen. U weet het: aluminium én soda is geen goede combi natie, maar waarom als er in de pan zo'n dikke zwarte koek zit niet wat aardappelschillen een tijdje in die pan laten ko ken? De pan wordt er goed schoon van en de eerst onhan delbare koek krijgt u er spoe dig af. VOOR VERVERS Zij die met een nieuwe kwast iets gaan verven, kun nen beter de kwast eerst even een beurt geven met schuurpa pier. Dit papier een paar keer heen cn weer over de kwast wrijven en u zult bij het schilderen geen last meer heb ben van losse haren op do verf, zo schrijft de heer L. Valster uit Rotterdam. Tot slot iets, dat u r schien wel zult weten, maar.... voor het geval dat niet zo gebruik geen borstel, m een stuk schuimplastic om uw stoelen en kleren t schoon te maken, 't G sneller en beter. En u i denkelijk ook al, dat als u de aanrecht zo nu en dan met witte was of vloeibare paraffi ne een beurt geeft, deze veel glanzender blijft. ROLDT ZE .MOOI bijoux met steentjes, dan eens een laagje blanke na- f:ellak op. U zult de steentjes ang zo gauw niet verliezen, omdat ze door die lak niet zo snel loslaten, aldus mevrouw E A. M. Zeeman- van der Wal E uit Monster. DOE ER 2 X MEE Wie in het komende sei zoen weer bollen in huis haalt voor kamercultuur heeft mis schien iets aan het idee van mevrouw Slinger uit Alphen aan de Rijn. Doe de bollen als ze in bakjes of op glas in de kamer zijn uitgebloeid, niet weg, maar stop ze buiten heeft u het volgend jaar van j dezelfde bollen weer crocusjes hyacinthen, tulpjes, blauwe 1 druifjes of narcissen in E LAMPEKAP R ASSEN menigmaal tegenop trekiung*tot deze stof. Waarschijn lijk zullen we als de zomermaan den achter de rug zijn en de gar derobe voor koudere dagen weer de aandacht vraagt, jersey meer gaan zien. Deze stof gaat zo'n beetje zijn come-back beleven, een plaats Naast de e£fen tinten' is er ook degc. het gedessineerde materiaal, ter wijl jersey eveneens wordt ge- „nr„ -ia bracht met een tweed- en bouclé- dikwijls te zeggen: je effect Met deze stof is het vaak nog wel bij. Dat Hat jtfj al ,0 ,n"°- zelf. hij binnenkwam groette. En toen bleek me dat hij shirt en jasje had aangetrok- ge zomerse n /I lig pakje mi (S waarbij het f 0 Wi y stof wordt gc winter ook te b.v. 't Is nog dat het model niet al te inge wikkeld hoeft te zijn, omdat het :ichzelf spreekt en meest al goed valt. Een zwart jersey- jurkje als basis-japon biedt b.v. tal van mogelijkheden, zodat men met één jurk heel wat kanten uit kan. 't Is ook mogelijk die aardi- mode: een twee-dc- met fleurige blouse, t jasje met dezelfde gevoerd, in herfst of te dragen. Maar dan met heel soepel flanel nog wel niet zo ver, doch doen maar net als de mode ontwerpers.... we kijken vast een beetje vooruit. iets het zijden lampekap. Dat hoeft na melijk helemaal zo'n karwei niet te zijn, als u de kap een beurt geeft met een wasmid del voor tere weefsels. Daar van maakt u een flink sop en terwijl u de kap boven de teil houdt giet u er steeds wat sop over tot de lamp schoon is. Daarna op dezelfde manier af spoelen, wat verdund stijfsel water er over heen en rustig laten drogen. Het resultaat zal u verbazen, dit uiteraard in de goede zin van het woord SCHONE BADKUIP Als u uw badkuip liever niet elke keer met een schuur middel bewerkt om de glans niet te doen afgaan, neem dan dock met wat petroleum er Het vuil vliegt er af, even na- spoelen en uw bad glanst u volgens mevrouw J. Regoord uit Ridderkerk tegemoet iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiira

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15