ïlieuiwc friJtórije (fTourani BIZERTA (ruim 100 doden) in Veiligheidsraad Commentaar Minderjarige hond uit de rechtszaal NIEUWS in één oogopslag - Raketvlucht om 13.23 uur Engeland bij EEG zou Franse droom verstoren Binnen 24 uur 7000 man naar Europa raiJP>G 21 JULI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 v ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12230 CHRIST ELI JK-NATION AAL DAGBLAD „Stantfoslicli if ahebltoto oifo bert ia U^easpatT Rumoer rond de oude wereldzee (Tunesië, Algerije, Perzië, Koeweit) In Perzië werden vandaag grobe demonstraties verwacht van de aanhangers vam het Nationale Pront (van ex-premier Mossadeq), die willen pogen de regering van de Sjah en premier Amiini omver te werpen. In een rede te Londen heeft de president-directeur van de K.L.M., drs van de Beugel, sterk aangedrongen op toetreding van Engeland tot de E.E.G., "ter verstoring van de Franse machtsdroom". Aan Tunesische zijde waren vanmorgen in de strijd om Bizerta reeds meer dan honderd doden gevallen. De stad zelf is in handen van de Fransen. Vanavond om half acht begint de Veiligheidsraad met de behandeling van een Tunesische klacht over Franse agressie. In Amerika staan 7000 militairen gereed om bij wijze van grootscheepse oefening met vliegtuigen in de loop van volgende week naar Europa te worden overgebracht. Gezegd is, dat de helft der manschappen daar zal blijven. Koeweit is lid geworden van de Arabische Liga en heeft de toezegging gekregen, dat een Arabisch leger naar het sjeikdom zal gaan ter vervanging van de Britse troepen. Irak heeft de vergadering van de Liga, waarin dit besluit werd genomen, verlaten. De voorgenomen lancering van Amerika's tweede bemande ruimte-raket dreigde vanmiddag hetzelfde beeld te vertonen als woensdag; er volgde uitstel op uitstel, maar om 13.23 toch de ruimte in gegaan. OF HET nu zo warm is dat de mussen dood van het dak vallen of zo guur dat de zomer meer lijkt op een te vroeg ingezette herfst, de mode-ontwerpers trek ken er zich niets van aan: zo rond de eerste augustus gaan de deuren der salons open en wordt wereld al dan niet verrast met de vondsten die de komende winter „het laatste woord in goed gekleed gaan" zul len zijn. Het is dus weer zover. Italië, als modecentrum steeds meer op de voorgrond tredend, heeft al laten we ten dat de rokken langer moeten worden, Londen heeft al genoten van de eerste shows, op de gehei menissen van Parijs zal men nog even moeten wachten. Want Parijs nu ja. Parijs is ook op modegebied nog altijd uniek! De foto toont u mannepuin Paula Daly, een van de ster ren van Mattli uit Londen, getooid in een wat oosters aandoende avondjurk van zwarte, met kant versierde katoenen stof. Als schouder cape is de enorme veren boa gedacht die Paula om haar arm laat draaien. Wat exotisch allemaal en de een zal het prachtig vinden en de ander niet zo is het in de mode! Bedenk dat dan langzaam maar zeker ook weer „het we seizoen" komt, zo nen dat pleegt te noe men. Als de vakantieperiode voorbij is en heel Neder land weer gaat vergaderen omdat „het werk weer op gang gebracht moet wor den als Den Haag weer gaat gonzen van geruchten over de komende miljoe nennota en voorbereidselen worden getroffen voor Prinsjesdag dan begint voor de krant het „nieuwe seizoen". Nu is het lezen van een krant ook wel enigszins een modeverschijnsel. Het „op nieuw aan een seizoen be ginnen" roept nog wel eens de vraag op: „Lees ik wel de goede krant, de krant, die in mijn gezin thuis hoort?" Kijk, dan wordt u niet te missen kans ge boden om een goed woord te doen voor onze krant, die uw krant is. En een kans •en goed woord te spre- voor de christelijke pers moogt u niet voorbij laten (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand /kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ts). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Amerika's tweede bemande ruim teraket is vanmiddag om 13.23 ge lanceerd. Gevechten duren voort in Bizerta Uit Tunis werd hedenmiddag vernomen dat de gevechten ln Bizerta voortduren. Ook In Tunis ls het woelig en betogers die vanmiddag door de straten van de stad trokken eisten de dood van president De Ganlle. Tunesische politiemannen hebben het gebouw van de Franse ambassade la ten omsingelen. Leden van de Neo Destour deden vandaag een beroep op de winkeliers hun zaken te sluiten als blijk van instemming met de politiek van Bourguiba. De Rijkspolitie te Venray heeft de dader gearresteerd van zeker twee po gingen tot aanranding. Het is een 16- jarige jongen uit IJsselsteijn. De pogin gen werden gedaan in Wellerloo, en in Meerlo. Onderzocht wordt thans of de gearresteerde ook de dader is van nog altijd onopgehelderde aanrandingen in T^ANAVOND om half acht (Ned. tijd) komt in New York de Veilig- heidsraad bijeen om het Frans-Tunesische conflict om Bizerta te be spreken. Toen president Bourguiba een beroep deed op de secretaris-gene raal Hammarskjoeld, waren er aan Tunesische zijde al meer dan honderd doden gevallen en maakten Franse parachutisten (uit Algerije) zich gereed om de stad Bizerta gewapenderhand in bezit te nemen. Vanmorgen wes de stad al in Franse handen. Voordat de para's in actie kwamen, had Bourguiba een Frans ultimatum verworpen, waarin terugtrekking van het Tunesische garnizoen nit de stad geëist werd. „We zullen tot het uiterste gaan. Een andere mogelijkheid is er niet meer. Wij zouden de nog gekoloniseerde landen nooit tot voorbeeld kunnen dienen, als we op dit punt niet onverzettelijk waren", aldus de Tunesische president. „De Gaulle weet heel goed, dat er geen Russen in Bizerta zullen komen en ook geen ande ren. We willen volledig souverein zijn, dat is alles", gistermiddag hervatten de Franse landmacht, luchtmacht en marine de felle aanvallen op Tunesische barri cades rondom de vlootbasis. Aan Tune sische zijde zijn zware verliezen geleden en tegen de avond werd gemeld, dat de Fransen uitgestrekte gebieden rondom de stad Bizerta in handen hadden. Volgens Franse berichten zijn ongeveer honderd Tunesische soldaten gedood en tenminste zestig gevangen genomen Bij de gevech ten gebruikten de Fransen vliegtuigen van de basis en van een in de buurt liggend vliegdekschip. De Tunesiërs werden voorts bestookt door drie kruisers, die de kust liggen. Met dekking van de luchtmacht zijn Franse Para's opgerukt naar het grote munitiedepot, dat woens dagavond door de Tunesiërs veroverd werd. De felle militaire actie begon kort na dat Bourguiba de diplomatieke betrek kingen met Frankrijk had verbroken en bij de Verenigde Naties een klacht had ingediend, waarin Frankrijk Drs. E. H. v. d. Beugel openhartig) T\E PRESIDENT-DIRECTEUR van de K.L.M., drs. E. H. van der Beugel, heeft op een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Koop handel in Londen verklaard dat de toetreding van Engeland tot de E.E.G. de Franse droom, in politiek opzicht de dominerende factor in Europa te worden, zou verstoren. Engela'nds aansluiting bij de gemeenschappelijke markt is voor een machtsevenwicht „beslist onontbeerlijk". .Alles wat in Europa gebeurt, alles wat in Europa mis gaat, zal Enge land raken, zelfs wanneer het 't on gelukkige besluit zou nemen niet tot de gemeenschappelijke markt toe te treden." Wanneer men de situatie van zeven jaar geleden met die van twee jaar ge leden vergelijkt, is het duidelijk dat Engeland afgezien van moeilijkheden met het Gemenebest, landbouwproble men en de banden met de vrijhandels zone meer neiging -toomt zich bij de E.E.G. aan te sluiten. Wanneer de En gelse regering in 1958 had gestaan op het standpunt dat zij thans inneemt, zouden de onderhandelingen wellicht meer succes hebben gehad. Engeland zal bijzondere voorwaarden verlangen, en men zal zeer veel geduld moeten hebben. Het is mogelijk dat een O P R UIMI N G U KOOPT NU VOOR ZEER LAGE PRIJZEN! WOLLEN SMYRNA KARPETTEN (doorgeweven rug) Gordijnstoffen VELE COUPONS BOUCLÉ EN SMYRNA-LOPERS COUPONS LINOLEUM EN LINOFELT voor betere woninginrichting BULTHUIS BOTERMARKT 23 groot aantal koele reacties zal komen, maar de Engelse onderhandelaars moeten politieke rijp heid "bezitten en zich bewust zijn dat de omstandigheden zeer spoedig verande ren, aldus (oud-staatssecretaris) drs. v. d. Beugel. werd beschuldigd. Premier Debré heeft aan het eind van de middag nog in de Franse Senaat vertelaard, dat Frankrijk bereid is, met de Tunesiërs te onderhan delen over een staakt het vuren. De Franse nota, waarin deze besprekingen worden aangeboden, was een van de laat ste documenten, die voor het verbreken van de diplomatieke relaties overhandigd zijn. In deze nota wordt Tunesië gewaar schuwd, dat het de volle verantwoorde lijkheid draagt voor de vijandelijkheden in Bizerta. Laat in de avond zijn Franse parachu tistenversterkingen op de basis Bizerta aangekomen, die onmiddellijk bij de strijd tegen de Tunesische militairen werden in geschakeld. De para's werden met vlieg tuigen aangevoerd. Hun aantal werd niet bekendgemaakt Tot laat in de avond heb ben para's en matrozen gevochten tegen Tunesische troepen, terwijl voorts mede gedeeld werd, dat er in de Sahara even eens bloedige gevechten aan de gang wa- (Zle vervolg op pagina II) Op de cemeterio do alto de sao joan te Lissabon zijn gistermorgen in stilte begraven de niet-geïdentificeerde stoffe lijke resten van slachtoffers van de „Fridtjof Nansen", DC-8 toestel van de K.L.M., die op 30 mei jL bij de hoofd stad van Portugal verongelukte. De brede stroom, van de Lek zal binnenkort zijn krachten breken op twee enorme stalen schuiven, die bij Hagestein in een nieuw rivierbed zijn geplaatst. De to tale breedte van de vizierstuw te Hagestein is 110 meter. In 1954 is men begonnen met de bouw. Doorvaarthoogte bij de geheven schuiven is 9,10 meter. De 200 ton zware vizierschuiven van deze stuw zijn uniek in de we reld. De overspanning is 48 m. Door middel van elektromotoren kunnen zij in uur in de hoog ste stand worden geheven. Deze stuiven zijn bedoeld om in sa menhang met het Deltaplan te zorgen voor een betere verdeling van het beschikbare zoete water t.b.v. landbouw, scheepvaart, in dustrie en de drinkwatervoorzie ning. De hoogte van de bogen is pl.m. 28 meter boven N.A.P. De schuiven zijn ieder 200 ton Een werker van het eerste uur luistert toe hoe de directeur van de Anker-kalkzandsteenfabriek, mr. J. Klazinga, in Kloosterhaar een nieuw bedrijf opent, dat per jaar 60 miljoen kalkzandstenen op Waal- vormbasis zal vervaardigen. V.S. stellen luchtbrug in In Fort-Bragg in Noord-Carolina (V.S.) staan 7000 man klaar om in nog geen 24 uur met vliegtuigen naar Europa gebracht te worden. Washington, aldus de Daily Mail, wil laten zien hoe snel Amerikaanse versterkingen naar Europa gebracht kunnen worden. Minsstens 3500 man zullen voor een onbepaalde tijd in Europa blijven. De rest gaat terug naar de V.S. De Britse mili taire leiders verwachten dat Ken nedy deze oefening op grote sdhaal dinsdag bekend zal maken. Men verwacht ook dait Kennedy deze gelegenheid zal aangrijpen om de NAVO- bondgenoten te vragen hun strijdkrach ten in West-Duitsland belangrijk te ver sterken. De Amerikaanse minister van defensie Mcnamara en de voorzitter van de commissie van chefs van staven, gene raal Lyman Lemnitzer, zullen morgen naar Parijs en maandag naar Londen vliegen om de kwestie Berlijn te bespre- kea In Parijs zullen besprekingen wor den gevoerd met generaal Norstad. In Londen zal Mcnamara spreken met zijn Britse ambtgenoot Watkinson. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard dat het overleg tussen de V.S. en de bondgenoten over de kwestie-Ber- lijn nog vandaag zou beginnen. Dit over leg zal zowel in Washington door de am bassadeurs va nde bondgenoten, als wel door de Amerikaanse ambassadeurs in de verschillende hoofdsteden in het kader van de NAVO worden gevoerd. Zoals bekend is zal worden gesproken over de maatregelen, die de Amerikaanse nationale veiligheidsraad woensdag heeft besloten te nemen ten aanzien van lijn. Over de Beriijnse crisis heeft de burge meester Willy Brandt gisteren op een persconferentie verklaard niet te geloven dat er om zijn verdeelde stad een oorlog zal uitbreken. Het zou echiter onverantwoordelijk zijn, zo voegde hij er aan toe, als we niet alle mogelijke gevolgen van de huidige toe stand onder het oog zouden zien. Hij dankte de westelijke mogendheden voor hun „verstandige en ferme taal" aan het adres van de Russen inzake Ber lijn en het Duitse vraagstuk. Hij drong op politieke eensgezindheid bij de westerse mogendheden en waarschuwde tegen het opblazen van kleine meningsverschillen. Brandt bracht ook de sterk gezwollen vluchtelingenstroom uit Oost-Duitsland ter sprake en merkte op dat er de eerste 18 dagen van juni officieel ruim 15.000 vluchtelingen in West-BerLijn waren in geschreven, ongeveer het dubbele van het normale aantal. Sedert 1949 hebben zich ongeveer 2,5 miljoen Oostduitsers in het Westen gevestigd. T\E RUSSISCHE dreigementen rondom Berlijn hebben geleid tot een ver snelde stroom van vluchtelingen uit Oost- naar West-Duitsland. Het is zo begrij pelijk. Reeds hadden, alle jaren door, vele dui zenden het Westen voor het Oosten ge kozen. Talrijken, die aanvankelijk nog hadden gehoopt dat de communistische overheersing van tijdelijke aard zou zijn, waren eerst besloten geweest te blijven. Het kost ook niet weinig, eigen omgeving, eigen stad of dorp, te verlaten. Vaak is het ondoenlijk, samen met alle verwan ten de reis te ondernemen. En zo het waarlijk ondoenlijk is, zal men dan de achterblijvenden niet in extra moeilijk heden brengen? Ook bleven er achter, die zich gebonden achtten aan de plaats waar zij leefden en waar zij hun lot bepaald meenden. Men mene trouwens niet, dat het leven ln Oost-Duitsland voor de mens alleen verlies had te betekenen. Wij herinneren ons een gesprek met een predikant uit de Oostelijke zone, die een standplaats daar verkoos boven een in het Westen. Bij ons in Oost-Duitsland, zei hij, is de mens losgeraakt van allerlei uiterlijke dingen in het leven en is hij teruggeval len op de wezenlijke waarden van het menselijk bestaan. Het waren opmerk'n- gen om nimmer te vergeten en die ons, mensen van de vrije welvaartsstaat, veel hadden te zeggen. Echter, thans is de stroom van vluch telingen weer zeer toegenomen. Het ligt voor de ha"d. Een benarde situatie als in Oost-Du land, hoezeer daarbij het menszijn zelf geweld wordt aangedaan, blijft tot op zekere hoogte te dragen, zo lang men weet eraan te kunnen ontkomen wanneer zij metterdaad ondragelijk mocht worden. En die mogelijkheid tot ontko men was er tot dusver en is er vandaag nog. Berlijn is de sluis naar de vrije we reld. Velen zijn bevreesd, dat ook deze laatste deur straks op slot gaat. Anders bereid nog te blijven, besluiten zij nu tot het vertrek. Het is bekend, dat Chroesjtsjef de mas sale vlucht met lede ogen aanziet, de sa menleving, door het communisme reeds ondergraven, wordt er metterdaad door ontwricht. Vermoed wordt, dat Chroesj- tsjefs voornemens jegens Berlijn mede zijn ingegeven door een begeerte, de uittocht der vluchtelingen voor de toekomst on mogelijk te maken. Voorlopig echter be reikt hij het tegendeel, de stroom is gro ter dan in lange tijd geweest. Chroesjtsjef schouwt alleen de gevolgen van zijn bewind, maar hij ziet zijn bewind niet als oorzaak. Te vrezen is, dat hij het nimmer zal doen. Vandaar dat zich van daag redt wie beducht is daarvoor straks geen kans meer te. hebben. (RITA) „Nee, ik ben niet aan het melken. Hoepel op en ga ergens anders spelen i gebied van hoge druk, dat dinsdag- middag ten westen van Ierland kwam. heeft zich zowel in oostelijke als in westelijke richting uitgebreid, terwijl tegelijkertijd een boven Zweden en De nemarken aanwezig lagedrukgebied gro tendeels opvulde. Tengevolge van deze ontwikkeling de wind in onze omgeving in kracht af, maar bleef uit het noordwesten waaien. Ook morgen zal dit het geval zijn. Er komen dan uitgestrekte wolkenvelden mee, die overdag in het binnenland voor een deel zullen oplossen, zodat daar pe rioden met zonneschijn mogelijk zijn. De stabiliteit van de atmosfeer neemt nog Tendens stationair Matige noordwestenwind. Tempera- langzaam verder toe. De kans op buien tuur 16-18 graden, zeewater 17 graden begint dientengevolge klein te worden Vooruitzichten: hogedrukgebied breidt In het temperatuursverloop zijn nog zich langzaam naar de Noordzee uit, geen grote veranderingen te verwachten waardoor komende dagen zonniger en Het blijft te koud voor de tijd van het beter strandweer. jaar. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: HET WEER IN EUROPA Half tot zwaar bewolkt en op de meeste Rapporten hedenmorgen zeven uur plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, maar ln het Waddengebied vrij krachtige Zon c D Heidei Ypenburg Zaterdag: zon op 4.46, onder 20.46 uur; maan op 14.59, onder 0.28 uur. Volle De Blll maan 27 juli. Twente Elndh Zd.-Limb Helsinki Nog koel met enkele zonnige perioden en overwegend droog strandweer. K.openb IV eer»- A" Temper gesteld h Sr e il\U II Strandverwachting T UID GEBLAF vulde gis- Aksel teren de rechtszaal in eens Rudkocbing (Den.) Alle aan wezigen verloren even de aandacht voor het proces dat aan de gang was. Achter een van de stoelen kwam een poedel vandaan. Aller ogen waren gericht E. Jenseu stapte cn altijd achterna, als ik de „Ik garandeer u dat Ping zei hij: „in dc wet staat dat aandachtig aan diens rechtszaal inga, maar tot zich netjes zal gedragen en degenen, die de leeftijd van broekspijp rook. vandaag heeft hij zich altijd de behandeling van de zaak 18 jaar nog niet hebben be- „Waar komt die hond van- keurig gedragen." niet meer zal ophouden. Er reikt, niet als toehoorder in daan. vroeg de rechter „Ik zal die hond de toe- is trouwens geen enkel arti- de rechtszaal mogen zijn. De gramstorig. gang moeten ontzeggen" kei in het wetboek van hond moet er uit." „Dat is mijn hond Ping" meende de rechter. rechtspleging, waarin over Met een diepe buiging naar ,Daar maak ik bezwaar honden wordt gerept." de rechter nam de advocaat edelachtbare", ant- Daar moest rechter Jensen de hond op en bracht hem op de hond, die naar rechter ling Jensen. „Hij loopt me woordde advocaat Jensen, even nadenken. Toen naar buiten. Wenen InnsbrucK Belgrado windstil windstil windstil 25 U 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1