dokter regan Het Kunst der Wereld wordt unieke boekenrij eerste deel is gewijd de kunst van China een aan Voor mishandeling agent werd 2,5 jaar geëist Willielminatop niet bereikt 9 DONDERDAG 20 JULI 1961 Schaak-vraag 122 De oude dr. Bernstein staat al sinds vele jaren bij schakers bekend als een bijzonder scherpzinnig man. Scherp zinnig in zijn spel, ad rem in zijn ant woorden. Een man die jong van geest is gebleven „Jeugd hoort bij jeugd!" placht hij te zeggen als men commen taar gaf op zijn gewoonte om met jon gelui over het schaakspel te praten. Hoe scherp hij als schaker is, de monstreert onderstaand reeds uit 1909 daterend eindspel, voortgekomen uit een partij tegen een onbekend geble ven tegenstander. Wit (dr. Bernstein): Kb3, Pd6, pi a2 en c4. Zwart (onbekend): Ka5, Pd8, pi a6, Bam-vraag 121 Dit was de stand: Zwart: 1, 11, 13, 15, 23, 34, 40. Wit: 20, 21, 27, 38, 42, 48, 50. Wit wint als volgt: 3833, 15x24; 50—44, 40x49; 21—16, 49x21; 16x7, 1X12; 33—28, 23x32; 42—38, 32 x 43; 48x26. Bridge Zuid speelt een contract van 5 rui ten, na het volgende biedverloop: Oost 3 schoppen Zuid 4 ruiten West 4 schoppen Noord 5 ruiten Oost doublet, waarop iedereen past. U zit west en na een uitkomst met schoppenheer, ziet u de volgende kaar ten: HV 108 5 B V B 9 7 5 4 2 Zuid bekent de 2. Wat is hierna het juiste tegenspel? Jack Diamond Vogel-puzzel Plaats de vogelnamen: albatros, ka- sintoe, lepelaar, lachduif, kokmeeuw, visarend, trapgans, krikeend zo in volgorde, dat op de kruisjes twee na men van vogels ontstaan. Veertiendelig standaardwerk Over de ©ehele liiniie 'breekit voor de kunst een nieuwe bloeipeililode aan. Hoogten en diepten volgen elkaar od als de golven on de branding. Zo stuwt prof. Speissr zijn gebiolo geerde lezer door de tijd der güstingen (tot aan qp zevende eeuw), de klas sieke periode (de gulden tijd met keizer PROMINENTE UITGEVERS in Duitsland, Frankrijk, Engeland, Ame- Ming-Cuwarjg als ..stralende majesteit"), rika, Nederland en andere landen hebben de handen ineen geslagen ^r^voor"de^mstt'drüjd om met medewerking van een groot aantal internationaal vermaarde van de Academie (tot omstreeks 1300). kunsthistorici een uniek, veertiendelig, standaardwerk over de „Kunst der de burgerlijke tijd (de verlichte g«est TT., van ae Ming-dynastie), en de periode Wereld" in vele talen te doen verschijnen. De Uitgeversmaatschappij Else- V3n de staat sgedocihte, die eigenlijk nog vier verzorgt de uitgave voor het Nederlandse taalgebied. Het eerste deel, steeds voortduurt. „China", is inmiddels uitgekomen en het wettigt alleszins de verwachting Voor zover de wetenschap gevorderd dat deze wereldomvattende kunsthistorische documentatie zowel naar in- houd (in een voor iedereen begrijpelijke trant geschreven) als in de tal- perken aan een beschouwing ondenwor- rijke tekeningen en kaarten en maar liefst 840 schitterende kleurenrepro- pen, zodait^ de (lezer een boeiend pano- dukties van kunstwerken metterdaad een bijzonder stralend en verijkend bezit zal zijn. Na „China" verschijnt mogelijk nog de oudste dit jaar het boek „Indonesia". Daarna de zesde e volgen de delen „India". „Het stenen tijdperk", „Afrika". ,,Het oude Amerika", „Egypte", „Mesopotamië' en Klein-Azië". „Oud-Iran", „De Islam", „Achter-Indië', „Het Boeddhisme", „Japan" en ..Tibet TN HET tweede hoofdstuk staat de le en Korea". J- zer aan het begin van China's be- Dit gedrukte „Wereldmuseum" komt schreven geschiedenis 1300 voor onze tot stand onder leiding van prof. dr. jaartelling toen reeds de zeventiende Werner Speiser uit Keulen. De twee Ne- koning van de Sjang-dynastie regeerde, derlandse deskundigen die aan de samen- toen de pottenbakkerskunst al honder stelling medewerken, zijn de heren F. A. i krijgt, dat ook de adhiteagnand China's jongste geeochiedeniis zidhtbaar maakt. Naslagwerk Al zo oud dr. P. H. Pott Taal en schrift TYTA EEN korte situatiesahets van wat - N hij noemt ,4e grote landmassa tus sen de Stille Oceaan en het hooggeberg te van Tibet", stelt prof. Speiser in zijn boek „Ohina" als eerste facet van ont wikkeling de taal aan de orde, de taal als samenbindend element, en vervol gens de werkelijk eenmaken de „uivin- ding" van de Chinezen, hun schrift hun merkwaardige, magische en aanvanke lijk uitsluitend voor de religie bestemde Chinese karakters. Een grondvorm van beeldende kunst, die zelfs in heel oude documenten (van 2000 jaar geleden) on danks de ontelbare dialecten voor iedere Chinees ook iju nog zonder moeite lees- Er heeft van meetaf aan een nauwe relatie bestaan tussen schriftkunst en re ligie de Chinese godenwereld om dat de kunst reeds in het grijs verleden als het werk van de hemel werd be schouwd. Dit wetende, wekt net be vreemding, dat de Chinezen al heel vroeg sledhts geringe waarde -hechtten aan het conserveren van bouwwerken. Vierduizend jaar geleden moeten, er al prachtige paleizen hebben bestaan, doch beirrtennSssn. een opgave van gespecia liseerde boeken en tijdschriften, verkla ringen van de voornaamste vaktermen en een register completeren prof. Spei- sers boek tot een waardevol naslagwerk. De vertaling zouden wij 'hier en daar im wat vloeiender Nederlands hebben gewenst. En wait de met de hand inge plakte kleurenproducties betreftze zijn soms te mooi, te fonkelend van toon, doordat menig kunShvoorwerp tegen een te warm fond ds afgebeeld. Combinaties die weliswaar 'het oog strelen, maar de objecten niet ailtijd in het juiste licht stellen. Druktechnisch zijn de reproducties overigens verbluffende staaltjes van vakmanschap en dit mag ook worden gezegd van de verdere grafische ver zorging en van de rüke banduitvoering. Al met al is het niet overdreven, te stellen dat Elsevier doende is, veertien parels te zetten in een kleinood dat „Kunst der Wereld" heet. Ton Hydra Tsjoeng K'wéi, de duivelbanner, is het werk'van de geniale schil der Tsjang Ta-tj'ién, de jongste van de „Vier meesters van de twintigste eeuw", gemaakt in 1930. Hoogst ongewoon voor die Chinese kunst vertoont de figuur trekken van een zelfportret. Tsjangs vierregelig gedicht links boven is in al zijn sim pelheid ook typerend voor de ganse Cinese cultuur: „Zien kin- ganse Chinese cultuur: „Zien kinderen hern, dan lachen zij? zien kobolden hem, dan vluchten zij. Men kan geen portret van de wijze schilderen, maar met de geleerde vangt men de duivels." OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. anemoon-Ld. 2. no- titie-Ee. 3. dra-streek. 4. en-la-opera. 5. reaal-o.a.-dn. 6. Sn-goot-ram. 7. prent-To-ma. 8. oom-Ate-Mia. 9. s.s.- Ino-rest Verticaal: 1. anders-pos. 2. Nornen- ros. 3. etalage-mi. 4. mis-Aa-Onan. 5. Otto-lotto. 6. oir-Potter. 7. nee-ea-Ro- 8. Leerdam-is. 9. Dekan-maat. Beperking hinder van straaljagers De regering zal niet terugkomen op haar weigering om te voldoen aan het verzoek van de inltiatiefcommissic uit het Friese Jeisum om een onderzoek in te stellen naar het gevaar en de overlast voor de bevolking, veroorzaakt door over vliegende straaljagers. Een dergelijk on derzoek zou geen praktisch nut, doch uit sluitend reeds bekende gegevens opleve ren, terwijl verplaatsing of sluiting van de vliegbasis Leeuwarden met het oog op de taak van de basis in de luchtverdedi ging van het Westeuropese NAVO-gebied onmogelijk is. Wel wordt voortdurend gezocht naar middelen ter beveiliging van het omlig gende gebied en naar beperking van de overlast. Deze laatste aangelegenheid wordt in het algemeen op korte termijn in studie genomen door een interdeparte mentale commissie. Ook de geluidspro blemen hebben de aandacht van bevoeg de instanties. Dit alles wordt meegedeeld in een antwoord van staatssecretaris Cal- meyer (Defenssie) op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Schurer. Volgens de staatsecretaris hebben alle vliegers van de Koninklijke luchtmacht steeds de opdracht bebouwde kommen zoveel mogelijk tc vermijden. Toch om vliegtechnische redenen en gezien de be bouwingsdichtheid van ons land is een algeheel vermijden van alle bebouwde kommen praktisch niet mogelijk. Over het nachtvliegen deelt de staats secretaris nog mee, dat dit na zaterdag 17.00 uur en op zondag verboden is. In principe is het nachtvliegen alleen toe gestaan op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag tot uiterlijk 24.00 uur. In ver band met de invoering van de vijfdaagse werkweek vinden sedert kort wel in ri« nacht van woensdag op donderdag maai niet meer in die van vrijdag op zater dag nachtvluchten plaats. Bij grote oefe- Dit is een bronzen dekselkruik, in vormgeving en door het gou den en zilveren inlegwerk een toonbeeld van'verfijnde een voud. Blijkens de schrijfstijl van de inscriptie dateert de kruik uit de Han-tijd (200 v. 200 n. Chr.). De gravering geeft de in houd aan twee liter en het gewicht 10Vi pond, waaruit valt af te leiden dat het kostbare vaatwerk heeft dienst gedaan als graanmaat. Ongeveer £400 jaar oud is deze met zilver ingelegde bronzen driepoot die een geïnspireerde ornamentiek te zien geeft. Op het deksel drie handvaten in de vorm van plastische dierfigu ren. De pot, gevonden in Tjin- ts'oen bij Lojang, bevindt zich in „The Minneapolis Institute of Arts". den jaren oud was en de bronsgieterij reeds floreerde. Fascinerend zjjn ook hierin de sacrale elementen, waaruit o.a. blükt, dat de oer-Chlnees geen schep pingsverhalen kende. De aarde was voor zijn begrip zo ontzettend oud en de mens bestond al zo lang in die immense ruim te, dat hy over het ontstaan ervan niet nadacht. Centraal in het leven van de Chinees stond de voorouderverering; hierop ook was zijn creativiteit gericht. In dit ver band is het intressant, stil te staan bij dc omstandigheden die een verwoestende invloed op het kunstzinnig vermogen van de Chinezen hebben gehad nameliik de invallen van de barbaren, die daartoe wel waren gedwongen als gevolg van de klimatologische veranderingen, welke het leven in hun hoge Noorden onmogelijk maakten. Interessant is het ook, parallel len te vinden in de Bijbel (Jeremia's klaagliederen over de invallen der Scy then. toen Oost-Jordanië in de negende eeuw voor Christus een woestijn werd). Hoogten en diepten werken, de( versierirugSkunst in jade en op zijde en de beeldhouwkunst berei ken formidabele hoogten. De kunst uitingen krijgen edhtor steeds meer een werelds karakter, daarin voorafgegaan door de schriftkunst die dan (500 v. Chr.) voor wereldlijke doeleinden wordt ge bruikt. We naderen de eenheidsstaat, tol stand gebradht door de eerste keizer Tjin Sje van wiens naam het woord Ohina is afgeleid. Hij geeft bevel, do schrifttekens te normaliserenhij laait de „Grote Muur" bouwen. Zijn dynastie is echter van korte duur; na zijn zwak-, ke zoon komen de Han-keizers aan bod.! Friese Elfstedenweek Dertien reportages voor VAR A-radio Maandagochtend a.s. 's morgens om 9 uur, zal in Leeuwarden het vertrek sein ter opening van de Friese Elfste- denweek worden gegeven. Aan dit spectaculaire toeristische evenement dat om de vijf jaren wordt georganiseerd door de watersportvereniging „De Meeuwen" in Leeuwarden, zullen dit maal ruim 400 boten van verschillende grootte en soorten deelnemen. Een week lang zullen op deze wijze 1500 watersportliefhebbers hun hart kunnen ophalen aan genoegens op de Friese meren, kanalen en vaarten tij dens één lange tocht langs de elf ste den, beroemd en bekend van de schaats sport. Er zal dit jaar ook een boot van de VARA meevaren. Hiervoor is de rond vaartboot De Kenau gecharterd en in samenwerking met de PTT en de tech nische dienst van de NRU zullen de zich aan boord bevindende reporters Kees Buurman, Koos Postema en Klaas jan Hindriks van dit waterevenement niet minder dan dertien meestal recht streekse radio-uitzendingen verzorgen gedurende de gehele week. Men begint maandagochtend (24 juli) in Leeuwarden, om half negen, en men eindigt zaterdagavond (29 juli) om 11 uur in Grouw. In de overige program ma's wordt verbinding gemaakt met Dokkum, Franeker, Harlingen. Bols- ward, Stavoren, Sloten en Sneek. Duitse tv. in buurlanden De West-Duitse televisie laat met vol doening wete'h, dat het eerste televisie programma van de diverse deelstaten door 80.000 kijkers buiten de verschil lende landsgrenzen volkomen zuiver kan worden opgevangen. Men rekent dan niet met de duizen den buitenlandse kijkers, die met wat goede wil kunnen meekijken. Commentaar' Tantoe in regen De KRO-televisie heeft gisteravond een poging gedaan om het grande spec tacle" van de NAVO-taptoe in Arnhem te laten zien. We hebben het al eens eerder gezegd: een taptoe op televisie geeft alleen maar de indruk van iets dat groots en imponerend is, aan dui delijkheid moeten de beelden vooral wanneer zij op een regenavond bij half duister zijn vastgelegd op telerecording teveel inboeten en het wegvallen van de kleur doet helaas ook veel afbreuk aan het rijke schouwspel. We moesten het dus doen met die indruk van grootsheid en met het al tijd opgewekte commentaar va Weitzel, maar toch kunnen we een vrij goede voorstelling maken van deze fraaie militaire demonstratie. En bewondering koesteren voor de man nen die daar zo onbewogen en kranig marcheerden en musiceerden alsof er geen regen bestond. Het internationale variété-programma (ook al een tele-recording) dat volgde, was van heel wat minder gehalte, er waren een paar frappante staaltjes van acrobatiek en jongleerkunst te zien. maar ook enkele bijzonder ordinaire s. die het geheel nogal ontsier- Tv-spel vanavond: Liefde in brieven Van het korte blijspel „Literatuur", dat de VPRO vanavond op het scherm laat zien, moogt u niet teveel verwach tingen koesteren. Althans niet, wat het verhaal aangaat, want het is niet veel meer dan een wat verjaard stukje sen timent, waarin alles op z'n pootjes te rechtkomt Dit neemt echter niet weg, dat het blijspelletje geschreven is door een gro te vakman: de Oostenrijker Arthur Schnitzler, na zijn dood voortlevend in een groot aantal literaire werken. Schnitzler was niet alleen maar auteur: hij was een hardwerkende Weense arts, die zijn mensenkennis en fijn psychologisch inzicht heeft geuit in het schrijven van zeven romans, zeven tien grote toneelstukken en ruim dertig eenakters, waarvan „Literatuur" (dat u vanavond gaat zien) er één is. De VPRO heeft de opvoering van deze eenakter kunnen plannen, doordat de Toneelgroep Ensemble het stuk dit jaar op 't repertoire had. U zult. in deze ver taling van Jan Willem Hofstra (die de hoofdse stijl van Schnitzler zeker niet tekort heeft gedaan) Yoka Beretty zien als Margarete, het meisje dat, zoals vele jonge mensen van haar tijd (het einde van de 19e eeuw), zichzelf een kunste nares waande en zo nodig een roman moest schrijven. In deze roman-in-bric- ven heeft zij wat te veel van haar grot» luchthartigheid blootgegeven en nu zij verloofd is met een heel serieuze jonge man, wil zij van heel dat „kunstwerk" niets meer weten en zit zij er lelijk over in de rats. Belangrijker dan het stukje is de fi guur van de schrijver, die in zijn jonge jaren (hij werd in 1862 geboren) een van dc voormannen was van de lite raire beweging Jungwicn en een groot bewonderaar van Freud. Vandaar ook zijn enthousiasme voor het ontleden van het menselijk karakter en zijn speelse lust tot het schrijven van persiflages op de zwaartillendheid en de burger lijke braafheid van zijn tijd. Van beide is „Literatuur" een voorbeeld. Marokko start met televisie Met ingang van 1 september a.s. zal Marokko zelf televisie gaan uitzenden. Zij maakt daarbij gebruik van de drie zenders, die de commerciële tv-maat- schappij Telma enige jaren heeft geëx ploiteerd en die de Marokkaanse rege ring vier jaar geleden van deze Franse maatschappij overnam. Vier jaar zijn de zenders buiten ge bruik geweest. Nu zullen zij een voor lopig uitsluitend educatief programma in de avonduren gaan uitzenden. Amu sement zal er in de eerste tijd niet bij zijn. vanavond In de grotten van het grote boeddhistische tempelcomplex Toen-hwang aan de weg naar Toerkestan (Noordwest China) is deze schilderimg-op-papier gevonden. De prent stelt een' hoogwaardigheidsbekleder met zijn dienaar voor achtste Nederlandse dekens voor India Vooruitlopend op een desbetreffende oproep van de liga van Rode Kruis verenigingen te Genève voor hulpver lening aan de slachtoffers van de na tuurramp (grote overstromingen) .in Zuid-India, heeft het Nederlandse Ro de Kruis besloten alvast een hoeveel heid lakens en dekens aan het Rode Kruis van India te zenden. Deze schenking z$ü in samenwerking met de K.LM. zo spoedig mogelijk naar New Delhi worden overgevlogen. Twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest en tenuitvoerlegging van een voorwaardelijke straf van veertien dagen heeft de officier van justitie by de Amsterdamse rechtbank, mr. W. Ton- ckens. gistermiddag geëist tegen de 23-ja- rige Hilversumse stucadoor H. D. van S.< verdacht van poging tot zware mishande ling van een politieman en bedreiging van een caféhoudster. Tegen een vriend van Van S., de 23- jarige stucadoor R. A. B„ eveneens uit Hilversum, eiste de officier een gevange nisstraf van vier maanden onvoorwaar delijk wegens opruiing. B. gaf toe, dat hij het publiek had aangemoedigd de agenten aan te vallen, die zijn vriend wilden aanhouden na de vechtpartij. Van S. was op 25 februari jl. met zijn vriend B. in het Hilversumse „Intiem" gekomen, waar de caféhoudster weiger de hen bier te geven, omdat Van S. „Een krasse hoeveelheid, dokter", merkte Adam op, terwijl hij de injectiespuit klaarmaakte. „Ze heeft het nog geen zés uur geleden ook al gehad" Dat was tegen het vallen van de avond geweest. En toen het buiten volkomen duister was geworden, hadden ze gezien hoe er over het hartvormige ge zichtje, omlijst door goudblond haar, een dodelijke bleekheid viel. Dokter Ringo liet haar pols los en sloot met een klik zijn ouderwets horloge. „Vijfentwintig", mom pelde hij ongelukkig, „het gaat bergafwaarts met haar". „Hadden wij dat geneesmiddel maar één dag eerder hier gehad", zei Adam vermoeid. „Price heeft er nog meer van besteld, maar als we meer gevallen als dit te behandelen krijgen, zal het nög niet genoeg zijn". „Ik ga het met alcohol proberen. Dat heb il vroeger al eens gedaan", zei Ringo. „Haal eei flinke slok whisky bij Grover, 'n Goeie honderd gram". Maar het meisje kon niet meer slikken en dp aanval van benauwdheid, die volgde op de poging om haar wat alcohol in het keeltje te gieten deed alle Purdy's de kamer binnenkomen. Hun gezich ten stonden strak van ontsteltenis. De oude kleine dokter keerde zich naar hen toe; ook zijn gezicht stond erg gespannen. „Grover", zei hij, „dit is wel de ergste ziekte die er bestaat". „Het enige meisje dat wij hadden", jammerdp mrs. Purdy, „en ze was zo handig en lief". „Ga zitten". Adam duwde haar op een stoel. „Jij ook, Grover". Ergens in het huis sloeg een klok negen uur. Adam opende een venster en liet de scherpe winterlucht het vertrek binnenstromen. „Wij moeten haar alle zuurstof geven die we kun nen", legde hij uit. „We moeten proberen haar hart op gang te houden". Maar een uur later kwam de fatale flauwte. Het kleine lichaampje in het ledikantje werd stil; hel gezichtje leek uit ivoor gesneden. Met een haast door Helen Topping Miller teder gebaar sloot dokter Ringo de blauwe oogjes die niets meer zagen. „Het is gebeurd, Grover", zei hij vriendelijk. In de belendende slaapkamer begon Stevie te ichreien, maar de moeder zonk aan de borst van haar echtgenoot en bekommerde zich niet om de baby. Adam ging naar de kleine zieke. „Jullie zusje is naar de hemel gegaan, naar God", zei hi.i tegen de drie andere kinderen, „kom, moeder i.c arg vermoeid, gaan jullie maar braaf naar bed" „Jij hebt het gedaan!", schreeuwde de oudst woedend tegen hem. „Jij hebt het gedaan met je naald". „Ik zal grootvader hierheen sturen om bij jullie te blijven". Adam deed alsof hij de uitbarsting niet hoorde. „Weest brave jongens!" Dokter Ringo's oude schimmel stapte traag ver der; de bejaarde berijder zat voorover gebogen in het zadel. „Wij zullen er nu tenminste geen moeite meer mee hebben, de mensen te overtuigen, dat zy hun kinderen moeten sturen om te worden inge ënt" zei hij, „tenminste niet méér moeite dan ge woonlijk". Hij liet de teugels slap hangen; het paard kende de weg langs de zaagmolen. „Natuur lijk zal er toch wel de een of andere verbeten individualist zijn, die denkt dat hij zich de min dere erkent als hij doet wat er gevraagd wordt. Hoe dommer zo iemand is, hoe harder hij schreeuwt. Je doet er beter aan wat te gaan slapen, Adam". „Ik heb beloofd met Grover mee naar de be grafenisondernemer te gaan. Ik hoop dat we de mensen aan het verstand zullen kunnen brengen, dat er geen sprake kan zijn van een publieke be grafenis". „Daarvoor zal ik misschien de hulp van de sheriff moeten inroepen. Grover zal er waarschijn lijk de Baptisten-dominee bij willen hebben, maar die heeft zelf drie kinderen, dus daar komt niet^ van in. Hoe bevalt je tot dusver het dokters ambt hier op het land, dokter Regan?" „Niemand vindt teleurstelling prettig", zei Adam vermoeid. „Als die kinderen maar ingeënt waren. „Als!" snauwde de oude man. „Als- Columbus zijn koers niet had gemist, zou dit land misschien nooit ontdekt zijn. Als de hond niet had opgehouden voor het hol te snuffelen, had hij misschien een konijn gevangen. Je zult je een soort fatalisme eigen moeten maken, een berusting in de wil van iets dat sterker is dan elk serum dat ooit werd uit gevonden. Het zal je niet gemakkelijk vallen, jon den, het zal je ponden van je grote lichaam kosten. Kijk maar eens naar mij, ben ik er geen verschrik- celijk voorbeeld van? Ziezo, hier ben je er. Ge- ukkig heeft Ruby geen kinderen. We zijn allebei >esmet". „Ik moest hier of daar een ontsmettingsinstallatie hebben, maar ik heb niet eens andere kleren", zuchtte Adam. „Trypheny brandt in zulke gevallen zwavel in onze houtschuur. De difteritisbacil is taai; ze kan jaren in onschuldige keeltjes voortleven". „Ik weet het. Ik heb op het laboratorium gepro beerd ze te doden. Maar ze is taai. U doet er beter aan, zelf wat rust te nemen, dokter". Adam stapte de keuken binnen; Ruby was nog op. Ze was bezig koffie te zetten op de keukentafel. „Seaton is weer bezig!" riep ze boos. „Ze hebben hem met delirium thuis moeten brengen. Je zult hem iets moeten ingeven, Adam. Hij kan zich niet meer stilhouden, daar, op dat bed". (Wordt vervolgd) dronken was. Van S. verklaarde ter zit ting, dat hij wel twintig glazen bier had gedronken, maar zijn vriend schatte dit aantal op veertig. Van S. haalde na de weigering van de caféhoudster een springmes te voor schijn en riep: „als je me geen bier geeft, rijg ik je aan dit mes en snijd je aan mootjes". Op dit moment arri veerde de politie, die door een taxi chauffeur was gealarmeerd toen van S. weigerde de taxi te betalen en de chauf feur in het gezicht had gestompt. Dit was verdachte ten laste gelegd. Buiten het café gaf Vaar S. een hoofd agent een stomp en sloeg hij op de vlucht. De agent wist hem echter weer te grijpen, waarbij beiden kwamen te vallen. Toen greep Van S. wederom zijn springmes en stak naar de agent die echter bijtijds opzij wist te springen. Hier op werd de man overmeesterd, waarbij B. het publiek tegen de agenten zou heb ben opgehitst. In zijn requisitoir wees de officier er op hoe de drank een noodlottige rol ge speeld heeft in het leven van Van S., die reeds acht maal voor de politierech ter is verschenen. Van S. verklaarde zelf nog, dat hij veel spijt had, maar dat hij zich van het hele geval niets meer kon herinneren omdat hij dronken was op de bewuste avond. De raadsvrouwe, mr. G. Sanfcroos, achtte de bedreiging van de caféhoudster niet bewezen, omdat haar cliënt alleen maar wat met het mes gespeeld zou hebben in het café. Weer is een aanval op een berg in Nederlands Nieuw-Guinea mislukt. Drie Australiërs, de heer Rayner en de heer en mevrouw Rhodes zijn onverrichterzake te Wamena in de Balicm teruggekeerd nadat zij voor de eerste maal getracht hadden de bijna 4700 hoge met sneeuw bedekte Wilhelminatop van de noord zijde te beklimmen. Bijna de gehele tocht hadden zij regen gehad. Drie we ken geleden wares zij met enkele Pa poea-dragers uit Wamena vertrokken. Vooral Rayner is een zeer ervaren berg beklimmer. Men had bijna de voortdu in een zware mist gehulde top bereikt, waarbij de ijskoude regens dc voortgang ten zeerste vertraagden. Tevoren had de heer Rayner nog getracht de top alleen te bereiken, maar hij moest na een week terugkeren omdat de Dani-dragers niet konden leven op blikvoeding. Vanavond is maar een kort televi siespel, dat in het VPRO-programma wordt uitgezonden. Na het NTS-jour- naal spreekt eerst prof. dr. L. J. van Holk en daarna wordt de uitgestelde film over het eind-examen van de filmacademie vertoont. Om 8.55 u. be gint de Pro Juventutefilm „Het ge rucht" en om half tien het blijspel Literatuur" van Arthur Schnitzler. vanavond Zomerse gezelligheid biedt de NCRV u weer in een nieuwe uitzending van „Man en paard", tussen 8 en 9.20 uur. Na wat opgepoetste plaatjes, gepre senteerd door Lex Karsemeyer, hoort u de organist Albert de Klerk als deelnemer aan het internationale im provisatieconcours, te Haarlem, ge houden. Om 11 u. vierde uitzending „Lieflijk en welluidend": liefdesdu etten uit bekende opera's. m Van het Holland Festival zendt de AVRO om 8.05 uur een concert uit, dat gegeven werd door het Residen tie-orkest en de pianist Malcolm Fra- ger. Stanislaw Skrowaczewski diri geert werken van Mozart. Profofiev (pianoconcert) en Shostakovich. Het mannenkoor van de Amsterdamse PTT zingt om 10.15 uur liederen van Beethoven en Schubert en om 11.10 uur kunt u luisteren naar Pia Beek en haar trio. die in Scheveningen optreden. Programma voor morgen VRIJDAG 21 JNULI 1961 Hilversum I 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.45 Morgengebed en over weging 8.10 Nws 8.18 Gram 8.50 V d huis- 11.50 Als" "de ziele luistert, lezing 12.00 Mid dagklok-noodklok 12.04 Dansmuz 12 30 Land- en tuinbouwmedcd 12.33 Lichtei mui 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Gram 13 45 V d vrouw 14.00 Sopraan en plano 14^45 Gram 15.00 V d kind 15.30 V d zieken 6.30 Tenor en plono 17.00 Boekbespr v d jeugd 17.15 Kinderkoor 17.40 Bcursber 17.45 Promenade-ork. 18.30 Gram 18.45 Gram 18.50 Regcrings- uitz: Het emigratiepraatje Luyk 19.00 Nws 19.10 A 19.30 Pol 20.30 Lie Godsd gedaehtenwlsscling 21.I. Stedelijk ork 22.25 Boekbespr 22.30 N 22.40 Conccrtgcbouwork 23.10 Jlet gcspi /s. VARA: 8.00 Nws V d kind 9.00 Gym v d 21.00 Lichte ■PHI visscling Stedelijk" ork 22.25 Boekt ----- :ertgebouwork 23..—.- Kerk, lezing 23.20 Gram 23.55— 24.00 Nws. Hilversum II. 298 i 7.00 Nws 7.10 Gym 7 20 Gram 8.18 Gram 8.40 W|' vrouw 9.10 Gram. VHKü: tu.w uit en ncx andere, literaire lezing 10 05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Holland Festival 1961; Carillonconcours tc Hilversum 10.30 Me- tropole-ork 11.00 V d kleuters 11.15 Ma drigaalkoor 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz 12.20 Rcgerlngsultz: Ultz v d lar.db 12.30 Land- en tuinbouwmedcd 12.33 Sport cn prognose 12.50 Carillonconcert 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 13.25 Beurs- bcr 13.30 Dansmuz 14.00 Kinderkoor 14.20 voordracht 14.40 Holland Festival 1961: Instr sextet 15.05 Liedjes cn Koek cn ei. hoorspel (deel 101). VARA: 16.00 Gram 16.30 V d zieken 17.00 V d Jeugd 17.25 Gram 17.50 Act. 18.00 Nws 18.15 Vlaamse notities 18.20 Lichte muz 18.50 De puntjes op dc i. praatje 19.00 V d kind 19.10 Lichte muz. VPRO: .d-30 Het Platteland nu. rep 19 45 Op bezoek bij anderen, gesprek 20.00 Nws 20.05 Boekbespr 20.10 Filmpraatje 20.20 Lichte muz 20.35 Onderwijs als basis, lezing 20.50 Werelaf ederal isme, lezing. VARA: 21.00 Gram 21.55 Literair progr 22.15 Bui- tenl weekoverz 22.30 Nws. VPRO: 22.40 De tijd in de hand, lezing 22.50 Dagslui ting. VARA: 23.00 Soc i 23.55—24.00 Nws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9