ïlicume £dJtërfjr GTourant Bourguiba breekt met Frankrijk Commentaar Injectie met kanker op gevangenen NIEUWS in één oogopslag Motorkap van auto sloeg open: drie doden uw haar: KLEUR- SP0ELING THUIS ZELF DOEN Hoogconjunctuur bedreigd: Kopen op afbetaling dient beperkt Crita} KJ0HWiiMk DONDERDAG 20 JULI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 V ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaarpang 110. 12229 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastlcli is qb<bleoen n»9n hert ia Irgbeaspott" Bourguiba verbijstert het westen Zie pagina 5 Vanmorgen vroeg is het tot een bloedig treffen gekomen tussen Franse en Tunesische troepen. Er zouden volgens onbevestigde berichten tientallen doden en gewonden zijn gevallen. De vloot- basis Bizerta is aan de landzijde volledig geblokkeerd. Tunesië heeft vandaag de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk ver broken. De regering overweegt nieuwe maatregelen om de hoogconjunc tuur af te remmen en daarmee te voorkomen, dat straks de bestedingen moeten worden beperkt. Zeer waarschijnlijk zal de eerste storting bij koop op afbetaling drastisch worden ver hoogd. Amerika zal nog deze week zijn bondgenoten mededelen welke maatregelen zullen worden getroffen om de militaire positie van de V.S. in verband met de Berlijnse crisis te versterken. Dinsdag zal president Kennedy een rede houden tot het Ameri kaanse volk. Zevenenzestig mensen zijn om het leven gekomen, toen een DC-6 van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij brandend neer stortte in een moerasgebied op 260 km ten zuiden van Buenos Aires. De Belgische premier Lefèvre heeft ernstige kritiek geleverd op de houding van een der partners op de EEG-topconferentie in Bonn. In Bonn zijn de opmerkingen van Lefèvre onrechtvaardig genoemd. President Tsjombe van Katanga en generaal Moboetoe hebben in Elisabethstad een akkoord getekend waarbij de Katangese troepen in het Kongolese leger worden opgenomen en onder be vel van Moboetoe komen te staan. Ondanks het verzet van de Westlandse tuinders heeft het bestuur van het Landbouwschap het door de hoofdafdeling sociale zaken genomen besluit (waarbij de werknemers tussen 13 augustus en 1 februari zes vrye zaterdagen krijgen) gehandhaafd Aannemen alstublieft HET KAN niet anders of u hebt wel eens met bewondering geke ken naar de deftig ge rokte kelner of het han dige dienstertje in het restaurant, mensen die kans zien een hoeveel heid glas en servieswerk op hun handen, polsen en armen „weg te wer ken", waarvoor een ge woon mens twee of drie keer heen en weer moet Vjpen. Misschien hebt u thuis wel eens gepro beerd het na te doen nou ja, scherven brengen geluk! Weet dat het allemaal maar kinderwerk is verge leken bij wat de heer Wolf gang Bartschelly presteert. Die neemt op één hand een toren van honderd biergla zen mee hij frioet wel met één hand want de andere heeflt hij hard nodig om het evenwicht te bewaren' Toen de heer Bartschelly zich audus tot „de beste ober van Europa" had opgewerkt is hij niet in het vak gebleven: een evenwichtskunstenaar van dit formaat kan meer verdienen bij het circus en dus is hij nu artiest bij Boltini. En voor volgend jaar heeft hij een contract in Amerika bij 's werelds grootste circus Barnum and Bailey. En het zit er wel in dat hij daar „de beste ober van de wereld" zal he ten. Want wie zal het ver beteren als u „aannemen" roept en de ober brengt u eventjes honderd glazen We hebben bewondering voor deze Wolfgang Bart schelly maar u mag wel weten dat wij minstens zo veel bewondering voor u zouden hebben als u zich zoudt ontpoppen als de beste vrijwillige propagandist van onze krarit. Daarvoor hoeft u echt geen honderd nieu we abonnee's aan te bren gen begin maar eens met tien. dat is al een aardig getal. Als u dat presteert zult u nooit een contract voor een circus aangeboden krijgen, maar u zult wel het voldane gevoel hebben dat u zinvol werk hebt verricht. Werk voor de christelijke pers en dat heeft meer zin dan het dragen vai derd bierglazen! BON Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) Katanga vraagt zonodig hulp van Russen De Katangaanse regering heeft vandaag jekend dat zij bereid is zonodig hulp aan de Sowjetunie te vragen. De Katangaanse minister van binnen landse zaken, Godefroid Moenoengo, die vandaag op een persconferentie sprak uit naam van de Katangaanse regering, zei: „als de toekomst van ons land zulks eist zullen wij niet aarzelen om met onze Afrikaanse broeders hulp te vra gen aan de Sowjetunie". Moenoengo zei, dat de vrije wereld niet in staat is en niet wenst erin be trokken te worden, maar dat de Sowjet unie de enige mogendheid is die op het ogenblik in staat is zijn vrienden te helpen. De minister zei: „daar de Ver. Naties en de Westelijke landen geen blijvende oplossing tot stand wensen te brengen, moeten wij nu, zonder hun hulp, op lossingen voor de crisis op Afrikaanse wijze vinden". OOK OM MEE TE NEMEN PRESIDENT HABIB BOURGUIBA van Tunesië heeft vandaag meege deeld dat zijn land de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk ver breekt. Bourguiba verklaarde op een persconferentie, die volgde op een spoedzitting van het kabinet, dat tijdens botsingen met Franse troepen 24 Tunesiërs om het leven zijn gekomen, waarbij 20 in een botsing in Menzel-Bourguiba. Bourguiba zei dat hij zijn geschil met Frankrijk over de vlootbasis Bizerta aan de Veiligheidsraad zal voorleggen. In Bizerta en omgeving zijn doden en gewonden gevallen. Men spreekt van vele tientallen. Fransen en Tu nesiërs schieten op elkaar, nu Frank rijk er niet aan denkt, vrijwillig de vlootbasis Bizerta in Tunesië te ver laten en niet geaarzeld heeft, acht honderd parachutisten boven het gebied van de basis af te gooien om het Franse garnizoen te versterken Tunesië had van tevoren gewaar schuwd dat er geschoten zou wor den en er werd dan ook gevuurd, toen de Franse vliegtuigen de para troepen afwierpen. De Tunesische troepen bestookten de para's met hun afweergeschut en met hun ge weren. Van Franse zijde werd later gemeld, dat er dertig gewonden wa ren, van wie tien er ernstig aan toe zijn. Vanmorgen vroeg kreeg de strijd een grimmiger karakter, toen Tunesische artillerie het vuur opende op de basis Bizerta, waar brand ontstond. Ook de commandopost van generaal Motte, be velhebber van de Franse luchtmacht, werd getroffen. Van Franse zijde werd het vuren beantwoord en aan Tunesi sche zijde zouden talrijke slachtoffers zijn gevallen. Het Rode Kruis deed een beroep op de Tunesische jeugd, naar Bi- Slippartij eist twee levens Op de rijksweg tussen Utrecht en Zeist zijn gistermiddag twee perso nenauto's frontaal met elkaar in bot sing gekomen, waarbij drie mensen omkwamen. Drie personen moesten met ernstige verwondingen in een zieken huis worden opgenomen. Een derde auto vloog boven op de wrakstukken en werd zwaar beschadigd. De be stuurder werd, vermoedelijk dank zi.f zijn veiligheidsgordel, voor verwon dingen behoed. Het ongeluk is vermoedelijk veroor zaakt doordat de motorkap van de uit de richting Utrecht komende personen auto plotseling opensprong. De bestuur der had toen geen uitzicht meer en dientengevolge raakte zijn auto op het linkerweggedeelte, waar deze in botsing kwam met een uit tegenovergestelde richting komende auto. Drie inzittenden van de uit de rich ting Utrecht komende wagen waren vrywel op slag dood. Het zijn de heren J. S. Wijdevetld (651), R. Dorresteyn (62) en Den Uil (70), allen uit Utrecht. Ern stig gewond werden de 63-jarige dr. H Brouwer uit Heerenveen, zijn 57-jarige echtgenote en hun Amerikaanse gast Robert A. Lessey. Bij een verkeersongeluk op dc weg RuurloBorculo zyn gistermiddag twee mensen om het leven gekomen. De be stelauto van de 49-jarige groentenhan- delaar J. Lansink uit Lochem, waarin zich ook de 61-jarige krantenbezorger Kerver, eveneens uit Lochem, bevond, is vermoedelijk geslipt en daarna tegen een boom gebotst. De beide inzittenden waren vrijwel op slag dood. De wagen werd totaal vernield. Twee jongemannen zijn gisteravond tussen Dokkum en Murmerwoude met een motor tegen een stilstaande Belgische vrachtauto gereden en om het leven ge- TUBE 1.95 komen. Het waren de 19-jarige H. J. Rozendaal, uit Oosternükerk en de 18- jarige W. Arts uit Reitsum. De chauffeur had zijn vrachtauto onder een brandende straatlantaarn geparkeerd om de nacht in zijn cabine door te bren gen. Hij heeft van het ongeluk niets ge merkt. Beide slachtoffers waren leerlin gen van de zeevaartschool in Delfzijl. Vanochtend werd ontdekt dat een vrachtwagen met aanhanger in de Nieu we Vaart in Amsterdam lag. Toen men met enkele kraanwagens de wagen uit het water lichtte, bleek zich in de cabine het stoffelijk overschot van een onbeken de, ongeveer dertigjarige man te bevin den. zerta te gaan om te helpen de gewonden te verzorgen. Ook zijn Franse en Tunesische troepen vanochtend vroeg met elkaar slaags ge raakt aan de rand van de vlootbasis (hetgeen van Franse zijde wordt ontkend, in verband met het grote aantal slacht offers, dat ook daar gevallen zou zijn). VRIJWILLIGERS Duizenden Tunesische vrijwilligers hebben zich aangesloten b(j de troepen, die de basis blokkeren om de Fransen uit te hongeren. Radio-Tunis doet voortdu rend beroepen op het volk, de president te steunen. Het station, dat gewoonlijk 's avonds sluit, bleef de gehele nacht in de lucht met militaire marsen en va derlandse liederen. Vanochtend deelde de radio mede, dat de beslissende slag was begonnen. „We zullen", zo werd gezegd, „doorgaan tot het vertrek van de laatste Franse soldaat van Tunesiscbe bodem". Van Franse zijde weid verklaard, dat de parachutisten neergelaten werden, dat de Tunesiërs bij de landingsbanen van het vliegveld artillerie in stelling had den gebracht, die de vliegtuigen bij het landen had kunnen beschieten. De Tune sische regering had alle Franse vliegtui gen verboden, tussen Bizerta en Ga bes over Tunesisch grondgebied te vliegen. Er werd bevel gegeven, op alle Franse vliegtuigen te schieten, die het luchtruim zouden schenden. Vier Franse toestellen, die over het woestijngebied in het zui den vlogen, zouden al onder vuur zijn genomen. De Tunesische militairen heb ben ook geschoten op een Franse helikop ter. die voorraden vervoerde naar een post aan de grens van de basis Bizerta. Later werd eveneens gevuurd op Franse vliegtuigen die van de basis Sidi Ahmed opstegen. Vanochtend werd een wagen met 35 Franse militairen aangehouden. Zij wer den „krijgsgevangen gemaakt". (Zie ook pagina 5) Een beeld van de ravage na de botsing die gisteren op de rijks weg XJtrecht-Zeist aan drie per sonen het leven kostte. Er waren bovendien drie eimstig gewon den. Tijdens het rijden was motorkap van de kleine wagen omhooggeklapt en benam de be stuurder het uitzicht, waardoor hij op de linkerweghelft terecht kwam. De Nederlandse studenten hebben sinds gisteren de beschikking over een fraai internationaal centrum: de oude Drommedaris in Enkhuizen is na een grootscheepse verbouwing als studentencentrum overgedragen. Op de voorgrond de initiatiefnemers: v.l.n.r. Lyda Baerveldt, J. Rijfkogel en drs. D. H. Grunwald. (Van onze sociaal-economische redactie) "C1 VEN ALS in 1956 wordt ook thans de hoogconjunctuur waarin het Nederlandse bedrijfsleven verkeert, bedreigd door een overspanning die een bestedingsbeperking tot gevolg kan hebben. De Nederlandse re gering stelt evenwel alles in het werk om een dergelijke bestedingsbe perking te voorkomen. Verschillende maatregelen van de af gelopen weken en maanden wijzen hier op en bovendien is dezer dagen in een gesprek tussen een brede kring uit het bedrijfsleven en een aantal vertegen woordigers van het departement van economische zaken de ernst van de si tuatie nog eens onder de ogen van het bedrijfsleven gebracht. Bij deze gelegen heid is medegedeeld dat de regéring thans ook een forse verhoging over weegt van de eerste betaling bij koop op afbetaling. Aangenomen mag worden dat de regering op zeer korte termijn hier over nadere mededelingen zal doen. Op deze wijze hoopt men de drei gende overbesteding verder te kun nen terugdringen, de kooplust van het publiek te beperken en zo ook de export ruimere mogelijkheden te verschaffen. Van de totale binnen landse bestedingen bestaat op het ogenblik niet minder dan 5 procent uit aankopen op afbetaling. Behalve de toegenomen consump- is ook de steeds slechter wordende positie van de handels- en betalingsba lans een factor, die de overbesteding in de hand werkt. Door consumptiebeper king in het binnenland en verruiming van de export kan ook de handels- en betalingsbalans weer een duw in de goede richting gegeven worden. (Zie ook pagina 7) TN NOORD-AFRIKA leeft men fel. De zaken lopen er iemand spoedig uit de hand. Een losse blokkade ontwikkelt er zich snel tot een schietpartij. De gebeur tenissen rondom de Franse marinebasis Bizerta in Tunesië zijn er om het te be wijzen. Waarom deze blokkade, waarom deze schietpartijen? En dit ten overstaan van Frankrijk onder een De Gaulle, die zelf toch allerminst voor een scherpslijper be hoeft door te gaan en die steeds de voor keur geeft aan in redelijkheid bereikte oplossingen? Duidelijk is wel ,dat Bourguiba van Tunesië de marinebasis, thans nog onder Frans beheer, bij zijn land wil inlijven. Hij heeft er een conflict met Frankrijk voor over. Of hij werkelijk de schietpar tijen heeft gewild, is onzeker. De blok kade wenste hij beslist. Maar, zoals ge zegd, in Noord-Afrika leeft men fel, en het is minder dan een stap van het een naar het ander. Dat Frankrijk, ook bij erkenning van Tunesiës eigen soevereiniteit, ook over de haven Bizerta, aan het eigen gebruik van de haven vooralsnog heeft willen vast houden, laat zich begrijpen. Erkenning van soevereiniteiten in deze roerige Noord- afrikaanse wereld is nog iets anders dan het afstaan aan diezelfde roerige wereld van alle militaire versterkingen. Dit laat ste, zal men in Frankrijk gedacht hebben, zou bijvoorbeeld Rusland wel willen. Noord-Afrika zelf zou er, in plaats van sterker, in werkelijkheid alleen maar weerlozer door worden. Vanwaar nu dit Tunesische optreden? Er zijn onderscheidene mogelijkheden. Bourguiba ziet De Gaulle gewikkeld in andere problemen en kan menen zijn kans schoon te zien, een verwerpelijke houding, maar in de internationale politiek nu eenmaal niet ongebruikelijk. Een andere verklaring is evengoed mo gelijk. Minder misschien dan op Bizerta zelf, heeft Bourguiba het oog gevestigd op delen van de Sahara, welk gebied, zo als bekend, echter reeds Algerije op de lijst van zijn wensen heeft staan. De greep naar de marinebasis Bizerta door Tunesië kon in feite wel eens betekenen een greep naar gebieden van de Sahara, waarnaar Bourguiba trouwens al een eerste hand had uitgestoken. Het kon voor Bourguiba wel eens een gevaarlijke politiek zijn. Hij denkt te kun nen profiteren van de omstandigheid, dat De Gaulle door besprekingen met Algerije is gebonden. Het resultaat zou kunnen zijn, dat door zijn optreden de kloof tus sen Frankrijk cn Algerije wordt gedempt. Dan zal hij zelf nergens blijven. Jaik heb uw brillantine gebruikt. Er was nergens smeerolie te vinden". T^e drukverdeling boven West-Europa heeft de laatste 24 uur nagenoeg geen wijzigingen ondergaan. Een ten van Ierland en Schotland aanwezig hoge- drukgebied bleef op zijn plaats liggen, terwijl een boven Zweden gelegen de pressie zich naar Denemarken verplaat ste. Kleine randstoringen, die om de depressie bewegen voroorzaken daarbij in ons land af en toe regen. Ook morgen komt er nog weinig ver andering in deze situatie. Noordweste lijke winden blijven voor de tijd van het jaar koude lucht aanvoeren en bo- droog. Temperatuur 15-17 graden, zee- vendien blijft het weer onvast. water 17 graden. Vooruitzichten: tegen einde van de week wat meer opklaringen, maar nog De Bilt verwacht tot vrijdagavond: steeds te koeL Wisselend bewolkt en plaatselijk en kele buien. Zwakke tot matige, aan de III?rr «T17T?T> nvT pttti An a kust matige tot vrij krachtige noordwes- HEI WEER IN EUROPA telüke wind. Dezelfde temperaturen ais vandaag of iets hogere. (Opgemaakt 11.15 uur)- Rapporten hedenmorgen zeven uur ZON EN MAAN Tendens stationair Strandverwuchting Morgen nog een te koele en vrij Belde krachtige noordwestenwind met zeer Bdl matig strandweer. Eindb Enkele opklaringen en overwegend z<\ -Limb QISTEREN hebben 24 vrij- voordat hij zijn injectie kreeg, vrijwilligers, dat de volledige jectie willigers in de strafge- bloed af voor pediodieke ver- betekenis van de proeven lichaam vangenis van de staat Ohio gelijkingen met latere mon- eerst over enkele tientai" Th'C^bSr^S jaren hekend zal worden. ae KanherceUen a,s de jSfc» it™- - J De meesten van de 24 vrij- ecrsie ™aai. gere fasen van de studie zijn willigers waren nieuwelingen, 4 alleen kankercellen geïnjici- te zien of hun Ditmaal is het voornaamste - 15 maanden nog doel de reactie van 't lichaam eerst over enkele tientallen even krachtig weerstand biedt te vergelijken op verschillen- 5 miljoen levende kankercel- hoe het menselijke lichaam len ontvangen. reageert cn uiteindelijk de ge- Deze vrijwilligers hadden S.eerde kankercellen af" i'haarien die zich met de injectie^ M.c'dezc kankerstudie zich bereid verklaard de tenschap te helpen in haar streven de kanker te overwin nen of althans in bedwang te houden. eerd, die kwaadaardige ge- de gelederen fi* J6 een begin gemaakt, zwellen van de huid en on- de 171 andere gevange- Het ls de enige, waarvoor ge- derliggende delen van het Dr Chester C Southam van nen> die reeds eerder aan van£c"cn zich als vrijwilli- lichaam veroorzaken. Ditmaal het Sloan-Kettering instituut soortgelijke proeven hebbeD beschikbaar stellen. De wordt ook geïnjicieerd met voor het kankeronderzoek «Ogenomen. tot dusverre behaalde resulta- kankercellen, die gezwellen KanKeronaerzoek jcn hebben de wetenschaps- in klieren en darmen alsmede dat het initiatief tot de proef Zeven der „4 krijgen echter mensen aangemoedigd de stu- Iedere vrijwilliger stond, genomen heeft vertelde de voor de tweede maal een ia- dies voort U «ettea. 5eh.rbew* 1. bew. windstil windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1