Moskou kaatst de bal terug Kans op ontsnapping uit Oostzone nog aanwezig verwacht V.N. komen bij conflict niet tussenbeide" Nog meer schatten Huisvrouw en wetenschap NASOETION EN DE TELEVISIE Voor het optreden (begin juli) van de Indonesische minister van defensie Nasoetion op het Nederlandse televisie-scherm is van rege ringswege geen toestemming verleend. Dit hoefde ook niet, omdat er krachtens het Televisiebesluit 1956 m ons land geen preventieve con trole op televisie-uitzendingen bestaat. In het licht van het bestaande radio- en televisiebestel doet het oordeel van de regering over de vraag of een t.v.-uitzending oorbaar en in overeenstemming met de nationale waardigheid is, niet terzake. De verantwoordelijkheid van de uitzen ding met gen. Nasoetion ligt uitsluitend bij de beide uitzendende in stanties, de V.A.R.A. en de V.P.R.O. Dit deelt de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. Y. Scholten, thans mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Welter (kath. v.). De regering heeft, volgens de staatssecretaris, uitsluitend bevoegd heid tot het uitoefenen van repressieve controle indien de uitzending iets bevat, dat gevaar kan opleveren voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden. Na toetsing van de Nasoetion- uitzending zelf aan deze criteria is de bewindsman tot de conclusie ge komen, dat te dezen niet van een overtreding van het Televisiebesluit kan worden gesproken. Hiermee wil hij allerminst te kennen geven het juist te achten, dat genoemde omroepverenigingen de verantwoordelijkheid voor deze uitzen ding op zich hebben genomen. Inhoud nota s gepubliceerd Naar aanleiding van de Weste lijke nota's, die gisteren werden overhandigd heeft radio-Moskou in een uitzending voor Duitsland verklaard, dat het Westen door de Sowjet-voorstellen voor Duitsland en Berlijn te verwerpen „de meest fundamentele internationale regels die het sluiten van een vredes verdrag na een oorlog tot een ge biedende eis maken, schendt." Door een vredesverdrag af te wijzen zouden de Westelijke mogendheden de medeplichtigen van de duistere krachten zijn ge worden, die een nieuwe oorlog willen ontketenen. „Dit gaat ge paard met een „oorlogshysterie zonder weerga" in Amerika. Dit past in de kraam van Bonn." Voorts wordt gezegd dat verklaringen van kanselier Adenauer om een krachtig itandpunt te blijven innemen en niet te onderhandelen alleen als een roep om oorlog kunnen worden opgevat. De poli tiek van bedreigingen en chantage je gens de Sowjetunie is nutteloos en zal dit blijven. De Sowjetunie heeft alles wat zij nodig heeft om de vrede te ver dedigen en de oorlogshitsers een vernieti gende slag toe te brengen, aldus radio- Moskou. GEVAAR Ia bedoelde nota's hebben Amerika, Frankrijk en Engeland Chroesjtsjef ge waarschuwd dat een ernstige en gevaar lijke toestand ontstaat, indien een einde wordt gemaakt aan de westelijke rech ten in Berlijn. De V.S. zeggen onder meer dat zij de uitoefening van hun rechten, tezamen met de Britse en Franse bondgenoten, met het doel de vrijheid van meer dan twee miljoen mensen in West-Berlijn te handhaven, als een fundamentele poli tieke en morele verplichting beschouwen. De westelijken vérklaren dat een rege ling voor de Duitse kwestie moet worden gevonden door vreedzame onderhande lingen. Elke eenzijdige poging om een oplossing op te leggen zou volkomen on wettig zijn. Gewezen wordt op de voort durende Russische weigering in te stem men met voorstellen tot oplossing van het Duitse probleem. MISLEIDEND De drie mogendheden zijn het niet eens met het Sowjctstandpunt dat er een con flict zou kunnen uitbreken indien er niet onmiddellijk een vredesverdrag met Duitsland wordt getekend. „Het is mis leidend te spreken van een crisis in Ber lijn en van onverdrageljjke spanning in Europa", aldus de Franse nota. De door de Sowjetunie voorgestelde maatregelen zouden daarentegen een permanente oor zaak van spanning in Europa zijn omdat het Duitse volk het recht van zelfbe schikking wordt ontzegd. In de Britse nota wordt gezegd: „Zoals de Sowjetunie moet weten behoort de stad Berlijn niet tot de Sowjetunie, noch tot de zogenaamde „Duitse Democratische Republiek". Het protocol van 12 septem ber 1954 was op dit punt volkomen dui delijk en het zou slechts kunnen worden herzien of ongeldig verklaard door alle vier mogendheden die Duitsland aan het einde van de oorlog bezetten. De bondsrepubliek kan, aldus de .nota's, niet van worden beschuldigd spanning i Europa te veroorzaken of een crisis /er Berlijn uit te lokken. De bondsre gering heeft verklaard nooit haar toe vlucht tot geweld te zoeken en zij streeft er ook niet naar kernwapens te verkrij gen. Kasseni: olieaanvoer niet afgesneden De premier van Irak. generaal Kas sem, heeft verklaard, dat Irak de olie- aanvoer niet zal afsnijden, maar met de oliemaatschappijen en met de rest de wereld ,,op een basis van wederzijds voordeel" zal samenwerken. Hij zei dit in een toespraak, gehouden ter gelegen heid van de ingebruikneming van een krachtstation in de raffinaderij te Daura bij Bagdad. Generaal Kassem deelde verder mede dat de lopende olie-onder- handelingen in de tweede helft van d« volgende maand ,,in het voordeel var Irak" zullen worden afgesloten. Generaal Kassem verklaarde, dat ei geen reden was om ae olie-aanvoer al te snijden. Irak heeft tot dusverre var de in Irak werkende oliemaatschappijen 90 procent verkregen van de gebieden, die zij niet hebben geëxploiteerd. „Dit stelt ons echter niet tevreden", zo ver volgde Kassem. „De maatschappijen moeten met ons samenwerken op basis van wederzijds voordeel en r op een basis van agressie, uitbuiting hebzucht en verspilling van onze wei- De Iraq Petroleum Company, wa Frankrijk, Engeland, Nederland er. V.S. grote belangen hebben, heeft olie concessies in Irak, die volgens een over eenkomst met de regering van Irak tot het jaar 2000 zal lopen. Sedert de i lutie van 1958 wordt er echter over deze overeenkomst onderhandeld, nadat de regering te kennen had gegeven, dat er een nieuwe overeenkomst moest worden gesloten. Op 6 april j.l. werden de on derhandelingen afgebroken en volgens recente berichten zouden zij in augustus worden hervat. PORTUGAL Advertentie Aan dat gemartel met brandend maagzuur moot D 'n einde maken. Rennies nemen! En vandaag ermee beginnen. Dan geen zorg meer over pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand met Ren nies prompt. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk ook. Vraag ze bij Uw apotheker of drogist. o\t«asl Gemakkelijker en beter hebt U nog nooit gewassen! automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen rijn vervuld e de witte wee - witter ken niet de bonte was - helder en frisede fijne wee - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apert Inwekenezooder lang koken e zonder EN NU BOVENDIEN NOG: ter kennismaking pak gratis bij aankoop van 2 Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak Aandacht van kerkedag sterk afgeleid yANDAAG is de kerkedag van Mflcltl Ggcl Vclll (Van onze kerkredacteur) Een stroom van auto's bewoog communisten zich in de loop van de dag door de Oostzone naar Berlijn. Maar niet de kerkedag houdt de aandacht van de Berbjner op het ogenblik vast, er is een andere stroom die naar Berlijn vloeit. Alleen reeds gisteren kwamen 1335 vluchtelin gen uit de Oostzone West-Berlijn binnen en tijdens het afgelopen weekend bedroeg hun aantal bijna 5000. Op het ogenblik vluchten meer Oostduitsers naar het vrije westen dan sinds de gespannen maanden van 1953 en het ziet er naar uit dat het aantal van maart 1953 40.000 geëvenaard zo niet overtroffen zal worden. Hoewel de ergste drukte reeds voor bij was zagen we gisteravond voor de ingang van het opvangcentrum Marienfelder nog een lange rij vluch telingen staan wachten. Opmerkelijk is dat wat in het afgelopen jaar nau welijks meer voorkwam weer hele gezinnen de grens overkomen. Het V Waarschuwing aan Tsjombe: De Verenigde Naties hebben de Katangaanse president Tsjombe open lijk gewaarschuwd, dat een poging van de centrale regering om de af gescheiden provincie Katanga met geweld terug te winnen „een politie ke actie zou zijn en geen burgeroor log" en dat de V.N. niet tussenbei de zullen komen. „De V.N. zullen zich niet verzet ten tegen actie van een wettig tot stand gekomen regering, die ten doel heeft een binnenlands probleem op te lossen", zo verklaarde V.N.- bemiddelaar Mahmoud Khiari, giste ren in Leopoldstad bij zijn terug keer uit Elisabethstad. Gespannen toestand bij Guinese grens In Dakar is het bericht ontvangen dat de toestand bij de grens met Portugees Guinee zeer gespannen is. De Senegale se regering heeft maatregelen genomen voor de handhaving van de orde in het Nationalistische groepen die naar Sene gal waren gevlucht zouden de Guineese grens zijn overgetrokken om een aanval op de Portugese kolonie te doen. Het is nog niet duidelijk of het Portugese tegen- Itanders van het regime van Salazar zijn dan wel Afrikaanse nationalisten die de onafhankelijkheid van Guinee eisen. De minister van binnenlandse zaken van Senegal, Valdiodio n'Diaue is naar de grensprovincie Casamano vertrokken. De regering heeft bekend gemaakt dat zij „alle noodzakelijke maatregelen" zal nemen voor de bescherming van de gren- van de veiligheid van de be vol- het gebied. Protest aan V.S. over schending luchtruim Tsjechoslowakije heeft gisteren in een nota aan de V.S. geprotesteerd, omdat vorige week maandag een Amerikaans hcfschroefvliegtuig van West-Duitsland uit ongeveer 30 km. het Tsjechische luchtruim zou zijn binnen- De Tsjechen hadden, volgens de no ta, geen actie tegen het Amerikaanse toestel ondernomen, omdat zij de toe stand van de betrekkingen met de V.S. niet wilden verergeren. Als de V.S. zich echter niet aan eerder gegeven verzekeringen zouden houden, zou Tsje choslowakije krachtige maatregelen ne men om herhaling van dergelijke schen dingen van het luchtruim te voorko- 651) Wanneer we een willekeurige stelling te hebben greep doen in de bijkans onoverzlen- heid, die door bare rü van verborgen schatten, gen we beslist niet zwijgen over de ogenblikkelijk ongehoorde rijkdommen die in de met kostbaarheden ravijnen van Serbas zijn gestort. |yke collecti Deze schatten hebben, in tegenstel- Maar goed, an de hoeveel- kameclkaravaan orden vervoerd, nemen we karavanen aantrekke- ■ertegenwoordlgen. de Perzische provin ling tot vele legendarische schatten, cie Kirman leidde de karavaanweg duidelijk geschiedkundig ver- door het bergland Serbas, veldheer Nadir door de groten het rijk tot sjah werd uitgeroepen. Dit geschiedde uiteraard pas na de ambtsaanvaarding zijn beroemd ge worden veldtocht tegen India onder nam. Deze tocht verliep allervoor- spoedigst, althans voor de Perzen, want reeds het vol gende jaar had Na dir de rijke stad stad Delhi op de grootmogol ver overd. Volgens alle regels van de kunst TOCH IS HET ZO! werd deze stad grondig geplunderd niet t< en alle schatten en rijkdommen uit hebben de Indische sprookjespaleizen vielen pelsen in handen van de veroveraars. Een fabelachtige buit aan juwelen en paarlen, wereldberoemde diamanten, een massief gouden troon en kost baar vaatwerk, kortom een rijkdom mede omdat de expeditie door het die we hier werkelijk niet kunnen uitbreken van de oorlog moest wor- specificeren, omdat daarvoor vele den afgebroken, kolommen druks noodzakelijk zou den zijn, al deze rijkdom dus, werd Zodat ln het doodarme Perzië nog vakkundig ingepakt met bestemming steeds KVi ton kostbaarheden op de rotspartijen. En juist in woeste streek, werd karavanen overvallen ravijn stortten, de kostbare lading met zich slepend. Niet minder dan 4J6 ton (u ziet, we geven toch wel vrij nauwkeurige cij fers) diamanten, paarlen, goud, zilver en andere plezieri ge dingen verdwe nen daarmee in het diepe ravijn en uit het gezicht. Tot op heden zijn zjj nog oorschjjn gekomen. Wel i paar avontuurlijke En- r de laatste wereldoorlog ergunning gevraagd en gekregen sen onderzoek naar de ver schatten in te stellen, maar resultaten heeft dit niet opgeleverd, Teheran. Niet minder dan 23 kameel- karavanen waren hiervoor nodig. Zonder ook maar de flauwste voor- eerlijke vinder liggen te wachten. En nu het verhaal van de schatten der Chibcha's. „De V.N. zullen al het mogelijke doen om extreme maatregelen te voor komen, maar de wettige regering zal ongetwijfeld doen wat in haar macht ligt om het probleem van de afschei ding op te lossen", aldus Khiari. Vorig jaar juli en augustus hebben de V.N. pogingen van de regering van de toenmalige premier Loemoemba naar Katanga op te rukken verijdeld. De Katangaanse minister van binnen landse zaken, Moenongo, verklaarde in Elisabethstad dat Katanga de Kon golese crisis „op Afrikaanse manier", dus zonder hulp van de volkerenorgani satie, tot een oplossing wil brengen. „Als de V.N. er niet in mochten sla gen een einde aan de crisistoestand te maken, dan is Katanga bereid om een delegatie te sturen naar onverschillig welke plaats in Kongo, met uitzonde ring van Leopoldstad", aldus Moenon go. Incident Inmiddels is het in Katanga tot onge regeldheden gekomen toen de Katan gaanse gendarmerie het vuur opende op Indische troepen van de V.N., die een wegversperring in Niemba ten westen van Albertstad bewaakten, zo is door de V.N. meegedeeld. De hoofdvertegenwoordiger van de V.N. in Katanga, O'Brien, zei in Eli sabethstad dat de Katangezen een door de Indiërs opgerichte wegversperring hadden veipverd en begonnen te schie ten toen de.Indische soldaten een nieu we bouwden. „Wij hebben krachtig geprotesteerd bij de Katangaanse regering en zullen onmiddellijk ingrijpen als er zich nieu we incidenten mochten voordoen", dus O'Brien. Een woordvoerder vai Katangaanse ministerie van binnen landse zaken gaf een andere lezing het incident: niet wij, maar de Indiërs schoten het eerst, zei hij. De Katangaanse regering heeft middels een telegram aan Hammars- kjöld gezonden, waarin zij „krachtig protesteert" tegen het optreden va Indische troepen. zijn vooral jonge gezinnen met veel kinderen die nu hun kans grijpen. Toch zijn het vooral de jonge men sen die zioh op het ogenblik aan melden, jonge mensen tussen de vijf tien en vierentwintig jaar. Een der de van het aantal vluchtelingen be hoorden vandaag tot die leeftijds groep. Er komen bovendien zoveel kinderen, dat het aantal onder de 25 jaar de helft van de vluchtelingen be draagt. Er is sprake van een angstpsycho se vertelden enkele predikanten ons die medewerken aan het opvangen van deze mensen. Men kan zeggen dat er drie redenen zijn waarom de vluchte lingenstroom in de afgelopen dagen zo sterk is toegenomen: het is vakantie- tijd, velen hebben vergunning gekregen om te reizen. Zij hebben als reisroute naar hun vakantiecentra de weg langs Berlijn aangevraagd en gebruiken de ze kans om naar het westen te vluch ten. We zagen zelfs gezinnen met hele kampeeruitrustingen bij de loketten Marienfelder staan, anderen droe- zware koffers wat normaal zei- voorkomt. De laatste maanden be droeg het aantal vluchtelingen 300 tot 500 per dag. Dat getal is nu verdrie voudigd. De mensen leven in Oost-Duilsland vooral in de angst dat door de politie ke toestand een latere vlucht onmogelijk zal worden. Zij zijn bang voor een apart vredesverdrag met Oost-Duits- land en zij willen nu nog de kans te ontsnappen waarnemen. Want als West-Berlijn zijn functie als scharnier van de vrijheid zal verliezen zal er geen mogelijkheid meer zijn. KANS VERKEKEN De Oostduitsers zijn ook bang dat de communistische autoriteiten einde lijk over zullen gaan tot een maat regel waarmee zij reeds in 1953 dreigden. Er wordt weer gespro ken over de invoering van districts persoonsbewijzen. Dan zal het niet meer mogelijk zijn van de ene pro vincie naar de andere te reizen zon der een bijzonder visum en dan is iedere kans om te ontsnappen verke ken. Eer de laatste poort naar het wes ten wordt dichtgeworpen en eer het rei zen onmogelijk wordt gemaakt, willen zij nog een poging wagen. Opmerke lijk is dat het overgrote deel van d« vluchtelingen bestaat uit boeren, wiens bedrijven vorig jaar werden genationa liseerd. Zij werden gedwongen om in colchoses te gaan werken- Oorspronke- "jk kregen zij daar een achturige werkdag, maar de oogst is zo goed als mislukt en wie door Oost-Duitsland reist ziet reeds spoedig dat hele vel den eenvoudig braak liggen, omdat geen werkers voor waren. De comr... nisten dwingen nu iedereen, ook huis vrouwen en scholieren, om tijdens het weekend op het land te gaan werken. De lange rij vluchtelingen schuift lang zaam langs de loketten van het opvang centrum. Buiten staan mannen en vrou wen die reeds staan ingeschreven te wachten. Soms hebben zij een kind aan de hand. Zij wachten in angstige span ning op hun mannen of hun vro die voor de veiligheid een andere route hebben genomen. In hun ogen leest men de vraag: zouden zij zijn ge grepen? In het kamp wordt hard gewerkt, al le bedden zijn reeds bezet, de mensen die 's nachts komen moeten op matras sen op de grond de nacht doorbrengen. In de afgelopen dagen bleek het Mevr. A. M. A. Hellendoorn h - IJUISVROUW en wetenschap zijn twee woorden, die mij invallen bij het overpeinzen van een deel van mijn werk bij de Nederlandse Huis- houdraad. Zo op het eerste gezicht zou men kunnen denken, dat deze twee woorden niet bij elkaar passen, althans weinig met elkaar te maken hebben, tenminste als wij de weten schap beschouwen in meer abstracte zin en daarbij alleen denken aan de mannen en vrouwen met een univer sitaire opleiding, die zich na het be halen van hun graad gaan wijden aan onderzoekingswerk. Wetenschap in zijn eenvoudigste verklaring wil echter óók zeggen „het weten omtrent...., de kennis, bekend heid met iets". Zo althans staat de omschrijving in van Van Dale's groot woordenboek. Met deze omschrijving kunnen wij zeker bij de huisvrouw terecht; zij immers heeft het meest gevarieerde „beroep" ter wereld en zij moet omtrent tal van zaken iets weten. Konden wij alle „kennis" omtrent de praktijk van de huishouding van al le huisvrouwen in Nederland bijeen brengen, dan zouden wij over een schat van gegevens beschikken. Meni ge fabrikant zou verheugd zijn als hij maar een honderd ste van deze ken nis zou kunnen het zou hem daar door mogelijk wor den zich een beter beeld te vormen bijv- omtrent de gebruikswaarde van apparatuur, die hij ten verkoop aanbiedt. Immers, aannemend dat de bedoelde fabrikant een produkt maakt van de beste ma terialen. ontworpen door knappe spe cialisten, dan nog mist hij de volle dige reactie van de genen, die zijn ar tikelen dagelijks gebruiken. Fabrikanten en consumenten staan in de huidige maatschappij te ver van elkaar af en er dient gezocht te wor den naar middelen om hen weer dich ter bij elkaar te brengen. Wanneer de „kennis" van alle huis vrouwen, zoals hierboven bedoeld, ge bundeld zou kunnen worden, zou heel wat te bereiken zijn in bedoelde zin. Dit alles werd beseft en onderkend bij de Nederlandse Huishoudraad, die in 1950 werd opgericht met de navolgen de doelstelling: a. het in het algemeen belang bevorderen van een doelmatig voeren van de huishouding: b. behar tiging van consumentenbelangen en huishoudelijke belangen bij overheids instellingen. wetenschappelijke institu- dit alles zich de vraag opdringen: zijn dit de belangrijkste dingen des levens? Neen, maar om de belangrijke taak van vrouw en moeder in het gezin zo goed mogelijk te kunnen vervullen en tijd en aandacht te hebben voor allen en alles om ons heen, in de eerste plaats voor de geestelijke waarden, moet er iets gedaan worden om de huishouding zo efficient mogelijk te voeren: zeker als er een stel woelige kinderen is, want dan wacht er iede re dag weer een omvangrijke huishou delijke taak. Met dat doel voor ogen: huisvrouw te bevrijden van teveel sleurwerk. voor haar in de bres te springen wanneer haar belang ge schaad zou kunnen worden, werkt de NHR ,u al meer dan 10 jaar. Van het begin af aan is er het stre ven geweest de individuele huis /rouw zoveel mogelijk zélf aan het woord te laten en uit al die meningen te trach ten bepaalde wezenlijke behoeften te formuleren, die voor de overheid, voor handel en industrie en voor weten schappelijk onderzoek van belang zijn om te weten. Om deze mening van de huisvrou wen goed te kunnen weergeven heeft de NHR in 1953 voor de eerste keer een beroep op vrijwillige medewer king van huisvrouwen gedaan, waarop meer dan 10.000 aanmeldingen binnen kwamen. In het jaar daarop werd de eerste enquête ofwel „consumentenpei ling" gehouden en sedertdien vonden ieder jaar één of meer onderzoekin gen plaats. Al naar het onderwerp worden deze peilingen onder bv. 500, of 800 of 1000 of zelfs onder 2000 gezin nen gehouden door alle medewerken den een vragenlijst te zenden en hier op een schriftelijk antwoord te vragen. Het doel is op deze wijze exacte ge gevens te verkrijgen over huishoudin gen van jongere en oudere huisvrou wen; over huishoudingen met veel en weinig kinderen; met volwassenen, schoolgaande of zeer jonge kinderen; wonende op het platteland, in grote Naast dit onderzoekwerk zijn om vangrijke studiën noodzakelijk en een onderzoek kan vanzelfsprekend niet zo maar willekeurig onder een aantal huisvrouwen worden gehouden. Aan allen, die zich opgeven, wordt eerst een vragenformulier gezonden, waarin een aantal gegevens wordt gevraagd. Deze „kenmerken" van het gezin worden opgenomen en op ponskaarten overgebracht Gezinskcnmerken zijn bijvoorbeeld gezinsgrootte, gezinssa menstelling, godsdienst, woonplaats, provincie, beroep van de man en evt. vrpuw, leeftijd huisvrouw, inkomens- Onnodig te zeggen, dat al deze ge gevens zeer vertrouwelijk worden be handeld en dat rapportering aan ande ren over een bepaald onderwerp vol komen anoniem geschiedt. Als regel is verder ingevoerd jaarlijks de kenmer ken van alle enquête-gezinnen te con troleren en bij te werken; ook heeft er jaarlijks vervanging en aanvulling plaats. Dit is nodig, omdat de waar nemingen, die men via een enquête wil doen, representatief geacht moeten kunnen worden voor de massa, wiens oordeel men wenst (bijv. voor heel Ne derland, voor drie grote steden, voor huisvrouwen tussen 40 en 50 jaar). De relevante gezinskenmerken voor het onderzoek moeten in de steekproef te rug te vinden zijn. Ook bepaalt het aantal splitsingen. dat r de a DE SCHRIJFSTER De schrüfster Mevrouw A. M. A. Hellendoorn (1909) te Den Haag ia adjunct-directrice van de Nederlandse Huishoudraad. Na aanvankelijk in het bedr^fs- leven werkzaam te zijn geweest werkte ze sinds de oprichting van de NHR in 1950 mee aan deze organisatie. Mevrouw Hel lendoorn heeft aan één van onze forums meegewerkt, dat handel de over de vraag of er in ver band met de vijfdaagse werk week winkelsluiting op zaterdag middag zal moeten komen. lyse wenst te be reiken, mede de grootte van de steekproef. Er zijn nog tal van tech nische details, waarmede bij dit werk rekening moet worden ge houden, maar deze de vakmensen v lang. Voor huisvrou wen is het wellicht interessant het vol gende te weten. Er zijn bijv. onderzoe kingen gedaan naar „Het inmaken van groenten, fruit en vlees in Nederland (als onderdeel van een groter onder zoek door de Land bouwhogeschool te Wageningen)naar .„Het verbruik van wild en gevogelte in Nederland'*; naar „De mening van de huisvouw over ta felgoed. badhanddoeken en de benodig de aantallen van deze artikelen in het gezin"; naar „De gehele inventaris van de woning" (dit ten behoeve ten de Studie Functionele Grondslagen van de Woning); naar „De gezinswas thuis" en naar nog tal van andere zaken. Nadat het onderwerp voor een on derzoek is gekozen of door middel van een opdracht van anderen is verkre gen, wordt een werkgroep samenge steld, die in onderling overleg een vra genlijst opstelt. Na een proefonderzoek om te zien of voor de vragenlijst de juiste formulering is gevonden, wordt de definitieve lijst naar alle huisvrou wen van de uitgekozen groep gezon den. Bij deze enquêtes wordt de uit zonderlijk hoge respons van 90 pet. be reikt; een compliment voor de mee werkende huisvrouwen, want dit bete kent. dat slechts een zeer klein per centage huisvrouwen verstek laat gaan bij het invullen. Immers, een aantal kan door ziekte, verhuizing of iets van dien aard tijdelijk niet in de ge legenheid zijn om mee te werken en er blijven dan nog maar heel weini gen over. die wel toegezegd hebben mee te doen, maar dan op het kritie ke moment geen zin hebben, of een voudig vergeten de stukken terug te zenden. Nadat de antwoorden zijn binnenge komen, moet met de verwerking van alle gegevens een aanvang worden ge maakt; er moet worden gecodeerd, ponskaarten moeten worden samenge steld, er wordt geteld en gerekend, maar gelukkig kan dit grotendeels me chanisch gebeuren; er wordt geana lyseerd, geïnterpreteerd en ten slotte moet er een rapport worden samenge steld. Het analyseren en rapporteren is het moeilijkste werk en hiervoor worden dan ook steeds weer een aan tal deskundigen ingeschakeld. De duur dergelijk onderzoek kan twee maanden zijn, maar ook wel 10 den. Dit hangt grotendeels vang van de vragenlijst af. de c i het Noorden, of in kleine steden; Westen Zuiden of Oosten land; met grote of kleine huishoud beurs. dig om drie nieuwe kampen te openen en m allerijl in te richten. Hier bij de ingang van het kamp Marienfelder zagen wij de gevolgen van de koude oorlog in al zijn ont zetting. Duizenden komen en niemand weet wanneer de stroom zal ophouden. Duidelijk is het evenwel dat de com munistische autoriteiten machteloos staan. Opnieuw is hen de situatie uit de hand gelopen. Langzaam maar ze ker zien zij Oost-Duitsland leegbloe den. hi eeft donte lij, I Uit de zg. Liotardzaal in het rijksmuseum te Am sterdam is uit een Ieren koffer, waarin een ser vies van Weens porselein was opgeborgen, een tot dit servies behorend dek seltje van een kannetje verdwenen. De schilder Liotard had het servies van keizerin Maria The- resia ten geschenke ge kregen. I In Washington zijn gis teren besprekingen be gonnen tussen een Ame rikaanse en een Russi sche luchtvaartdelegatie over een directe lucht- verbinding tussen New York en Moskou. Een jaar geleden werden deze onderhandelingen uitgesteld in verband met de incidenten met de U-2 en RB-47 vlieg tuigen. I De heer Joseph Snead uit Ayr (Schotland), onderwijzer van beroep en geheelonthouder uit overtuiging, werd giste ren gearresteerd omdat hij in kennelijke staat achter het stuur van zijn auto werd aangetroffen. Toch had hij alleen maar thee gedronken, maar bij wijze van grap had men de thee met whiskey ge mengd I In vele delen van de wereld waren gisteren de radioverbindingen ge stoord als gevolg van zonnevlekken. I Voormalige bewoners van het concentratie kamp Bergen-Belsen zijn in Tel Aviv bijeenge weest om het traditio nele „volwassenheids- feest" te vieren van een thans dertienjarige jon gen die destijds in het kamp werd geboren. De ouders van de jongen waren na de oorlog voor de overlevenden in het kamp blijven zorgen. I Het Japanse kabinet heeft een vijfjaren-plan voor de defensie goedge keurd, dat o.a. voorziet in de vorming van vier bataljons met luchtdoel raketten van het type Nike-Ajax en de andere twee met Hawk-projec- tielen. I In Buenos Aires is giste ren een algemene sta king van 24 uur gehou den, waartoe het alge mene vakverbond had opgeroepen uit protest tegen de hoge kosten van het levensonderhoud. Naast dit schriftelijke contact, dat voor de NHR uitermate belangrijk is, is er toch ook soms wel behoefte aan een gesprek met een aantal huisvrou wen. Om hiervoor een mogelijkheid te scheppen zijn een aantal discussie groepen samengesteld en ook de erva ring hiermede opgedaan is bijzonder plezierig. Tot nu toe is het steeds ge lukt tot een „ronde tafelgesprek" te komen en telkens weer leverden de huisvrouwen een belangrijke bijdrage om het inzicht in een bepaald pro bleem te verdiepen. Veelal gaat een dergelijk gesprek vooraf aan een gro ter onderzoek. Er is maar een punt, waarop wij in feite nog van een tekort kunnen spreken: er is nl. steeds meer behoef te aan meewerkende huisvrouwen. Het enquétewerk neemt toe en er zijn nog zoveel onderwerpen, waarover wij met de huisvrouw gaarne van gedach ten willen wisselen, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling. Twee groepen heb ben thans beslist aanvulling nodig, nl.: huisvrouwen „jonger" dan 30 jaar met gezinnen van 2 a 3 personen en een gezinsinkomen onder ƒ500.— per maand (of minder dan ƒ125.— per week). huisvrouwen „ouder" dan 50 jaar, met gezinnen van 2 a 3 personen en een gezinsinkomen onder ƒ500.— per maand (of minder dan 125.— per week). Het zou heel prettig zijn wanneer uit deze categorie binnenkort talrijk® aanmeldingen binnenkomen op het bu reau NHR Anna Paulownaplein 7 Den Haag; vermelding op een brief kaart, dat men mede wil werken aan enquetes onder toevoeging van naam en adres is voldoende. Daarna ont vangt men dan verder bericht. Het is een gemeenschappelijke taak, waar voor wij ons inzetten en nogmaals het is verheugend te zien hoeveel huis- renUWeD s*eeds weer spontaan reage- ™£SInog u \e verlellen, dat het werk beslist niet beëindigd is als na een onderzoek het rapport is geschre ven. De conclusies uit een onderzoek leiden er vaak toe. dat door de NHR contact wordt opgenomen met fabri kanten oil bepaalde wensen te be spreken, eventueel met de overheid ïïïL afn te, dJin*en °P ee" wette lijke maatregel of soms ook is een en quête ten behoeve van een opdracht gever, maar de eerste voorwaarde is. dat het onderzoek in het belang van het gezin dient te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5