m dokter regan mirm Schade stormvloed 1953 anderhalf miljard gulden Aflossing van de wacht bij legerleiding Eichmann voor 't eerst uit kogelvrije cel DINSDAG 18 JULI 1961 Schaak-vraag 121 Onderstaande tweezet van de pro- öleemcomponist W. A. Shinkman is al veie jaren oud: de opgave verscheen voor de eerste maal in 1885 in De troit. Het thema (dat tegenwoordig niet meer als modern geldt) was toen gloednieuw. t 2 3 4 I5 I5 f 1 Verslag Rijkswaterstaat en KNMI Bij de stormvloed van 1 februari 1953 zijn in totaal 1835 mensen om het leven gekomen, terwijl de totale scha de wordt geraamd op anderhalf mil jard gulden, waarvan een bedrag van ruim vierhonderd miljoen aan land- bouwherstel. Bij de ramp verdronken 20.000 koeien, 12.000 varkens en 1.750 paarden. Er werden 473.000 gebouwen vernield of ernstig beschadigd, waar onder 10.000 zeer ernstig of onherstel baar. Dit staat o.m. te lezen in het verslag over de stormvloed van 1953 dat dezer dagen is verschenen en dat is samenge steld door Rijkswaterstaat en het Ko ninklijk Nederlands Meteorologisch In stituut te De Bilt. Het is een boek van 714 pagina's, waarin zeer veel kaarten on foto's zijn opgenomen. In dit verslag wordt de stormramp vrijwel uitsluitend beschouwd vanuit de meteorologische en waterstaatkundige gezichtshoek. Aan de moeilijkheden bi) de hulpverlening en aan de desorganisa- Actie verkeersbond Wit: Kb3, De4, Lg3, Pe2 en Pf8, pl c6, e6 en g6. Zwart: Kc5, Le8, pi b4, b5, b6, c7, d7, g4 en g7. Opgave: wit speelt en geeft mat in twee zetten. Dam-vraag 120 Dit was de stand in het probleem van de heer D. Vuurboom: Zwart: 3, 13, 14, 19, 20, 22, 24, 27, 32. Wit: 30, 33, 34, 35, 36, 38, 39, 40. 41. Wit wint als volgt: 36—31, 27x47; 33x9. 47x29 34x23. 19x28 30x10. 3x5; 39—33, 28x39 40—34, 39x30; 35x15. Bridge Bijzonder talrijk is het aantal speel- figuren, dat kan voorkomen in het bridgespel. Er zyn eenvoudige, wat moeilijker en gecompliceerde combi naties mogelijk; dat zult u bij het spelen wel hebben ondervonden. Een aardige speelfiguur, welke on langs in een 3 Sans-Atoutcontract voorkwam, wil ik u hieronder eens voorleggen. Zuid beschikte in harten over d# volgende kaarten: H 10 5 Om het spel te kunnen winnen, moest de leider 3 slagen in deze kleur maken. Uit' het biedverloop had Zuid weten af te leiden, dat West hartenaas had. Zuid, die over voldoende rentrees in de dummy beschikte, speelde op een gegeven moment harten 2, waarop bij West de 9 verscheen. Hierna wist Zuid 3 slagen in harten te voorschijn te to veren, zij het dan met enige hulp van de tegenpartij. Ziet u eveneens de win nende speelwijze? JACK DIAMOND. Hekwerk-puzxel Horizontaal: 4. onklaar; 5. recht schapen; 6. deel van Overijsel; 7. stie renvechter te paard. Verticaal: 1. vuurtoren: 2. het ver lies in een gevecht; 3. dobbelsteentje van peperkoek. Houdt afstand bij rijden in file Voor de vakantiemaanden juli cn augustus heeft het verbond voor veilig verkeer als kernthema van zijn actie het afstand houden gekozen. Nu de we gen weer voller worden, is het file-rijden aan de orde van de dag. De ervaring leert, volgens het verbond, dat er jaar lijks enkele ernstige ongelukken gebeu ren, die direkt of indirekt veroorzaakt worden door het niet of onvoldoende afstand houden. De materiële schade van honderden kleinere botsingen door het „bumper aan bumper" rijden is niet bij benadering te becijferen, aldus het ver- Daarom vestigt het verbond deze twee maanden door middel van affiches, ad. vertenties en bioscoopreclames speciaal de aandacht op de noodzaak, steeds vol doende afstand te houden en indien dit niet mogelijk is vooral de snel heid .aan te passen aan de ter beschikking staande wegruimte. In dit verband wordt ook attentie gevraagd voor de lengte van de remweg en voor het juiste ge bruik van de achteruitkijkspiegels, waar door de kans op kettingbotsingen bij te bruusk remmen, zonder acht slaan op het achteropkomend verkeer, wordt ver- Zuiderkruis „verliest" 27 bemanningsleden Het regeringssohip Zuiderkruis is gis teren naar Rotterdam" vertrokken zon- dér 27 Chinese bemanningsleden. De politie van Hoboken verklaarde •dat de Chinezen vrijdagavond permissie hadden gekregen om te gaan passagie- ren, maar nog niet terug aan boord wa ren toen het sohip vertrok. De politie deelde mee dat het jaren geleden was dat een dergelijke grote groop beman ningsleden was gedrost. Men heeft meegedeeld dat de Chine zen naar de V.S. wilden emigreren, maar het land niet langs legale weg hadden (kunnen binnenkomen door de nucti beperkingen in de Verenigde State. tie, die ontstond doordat het weg- en spoorwegverkeer zowel als het telegraaf- en telefoonverkeer in hoge mate werd belemmerd, wordt geen aandacht ge schonken. Ook over het omvangrijke landbouwherstel wordt niets medege deeld. Het verslag bestaat uit vier afdelingen: een beschrijving van de storm, een be schrijving van de stormvloed, van de waterkeringen en inundaties en van het herstel der waterkeringen. Op dc eerste pagina staat een afdruk in Staatsblad 246 van 1958. waarin de et van 8 mei 1958, houdende de afslui ting van de zeearmen tussen de Wester- schelde en de Rotterdamse waterweg en de versterking van de hoogwaterkering ter beveiliging van het land tegen storm vloeden (Deltawet», was opgenomen, In de algemene inleiding wordt mede gedeeld, dat tot nu toe verslagen ver schenen zijn van de stormvloeden van 1877. 1881. 1883. 1889, 1894, 1906. 1911 en 1916. Tot de zwaarst door de acht vloe den getroffen provincies behoorden Over ijssel, Gelderland. Utrecht en Noordhol land. waar in zestig jaar voor de afslui ting van de Zuiderzee in totaal 243.969 ha overstroomde tegen een totaal van 351.860 ha voor alle provincies. De vloed van 1953 deed een oppervlakte van 136.512 ha overstromen en 16.815 ha dras staan. De provincies Groningen en Friesland blij ken betrekkelijk weinig te hebben ge leden. De Zuidhollandse schade was ma tig. die van Noordbrabant betrekkelijk groot. Merkwaardig is de geringe schade van Zeeland voor 1953. De Zuiderzee was, zolang zij nog niet was afgesloten dus zeer gevaarlijk. Van het totaal van 351.860 ha der acht vloe den komt 243.969 ha of ruim 69 procent voor rekening van de 300 km lange kust lijn der Zuiderzee. Sinds de afsluiting is het gevaar hier praktisch geweken Ten slotte wordt nog vermeld dat ruim 160 km dijklengte van de hoofdwaterke ringen in het zuidwestelijk rampgebied in 1953 zwaar werd beschadigd. Voorts ontstonden in dit gebied 89 stroomgaten. terwijl ongeveer 153.000 ha werd ge ïnundeerd. Daaronder is begrepen rond 17.000 ha, welk gebied slechts dras kwam te staan Geen toeslag op zaterdag voor bakkersgezellen (Van onze sociaal-econ. redactie) Het College van Rijksbemiddelaars heeft werkgevers en werknemers in de bakkerij medegedeeld dat het geen be zwaar heeft tegen de tussen partijen overeengekomen loonsverhoging van 5 procent, alsmede met enkele andere secundaire verbeteringen betreffende de nachtarbeid, de jeugdlonen en de onge vallenvoorziening. De gevraagde toeslag van 5 procent voor arbeid op zaterdag heeft het echter afgewezen. Volgens het college is er te weinig produktiviteitsruimte in de bedrijfstak voor de toeslag, zoals eerder de loon- commissie van de Stichtiog van de Ar beid reeds constateerde. Het college heeft daarom partijen de suggestie ge daan de toeslag om te zetten in een franchise-regeling. Deze regeling, die tijdens de loopduur van het contract gerealiseerd zou kun nen worden, biedt de patroon de moge lijkheid zijn werknemers extra te beln- nen voor geleverde prestaties. De pa troon dient daartoe echter individueel vergunning aan te vragen en moet een verklaring tekenen dat hij zijn prijzen niet zal verhogen. Het college heft zich bereid getoond de loonsverhoging en de overige secun daire verbeteringen goed te keuren in dien partijen de nieuwe cab met drie maanden verlengen en indien de werk gevers een verklaring overleggen dat zij de gestegen loonkosten niet in de broodprijzen zullen doorberekenen. Naar bekend heeft eerder minister De Pous (econ. zaken» al een door partijen ge vraagde verhoging van de broodprijs afgewezen. Gistermiddag hebben werkgevers en werknemers zich reeds op de suggesties van het college beraden. Morgen komen zij opnieuw bijeen om een franchise-re geling te ontwerpen. In werknemers- kring is men weliswaar weinig gelukkig met de afwijzing van de zaterdagse toe slag doch wil men toch liever een half ei dan een lege dop, zoals de heer T. Elsinga. voorzitter van de Bond van christelijke werknemers in de voedings- en genotmiddelenbedrijven. aangesloten bij het CNV, ons desgevraagd zei. Het is de bedoeling dat partijen nog deze week overeenstemming bereiken over een wijziging van de voorstellen voor de nieuwe cao, zodat die maan dag aanstaande door het college kan worden goedgekeurd. Naar bekend had de nieuwe cao reeds op 1 juli moeten ingaan. In afwachting van een uitspraak over de broodprijzen werd de oude cao echter voor enige tijd verlengd. Bekeuring voor verhuur van koelkasten De economische controledienst heeft een aantal winkeliers, aangesloten bij de AMCO, de Alg. Middenstands Com- E BENOEMING van de 50-jarige generaal-majoor A. V. van den Wall binatic. bekeurd wegens de levering Bake tot chef van de generale staf en bevelhebber der landstrijd- I van koelkasten op huurkoop tegen ge- i 'makkelijke betalingsvoorwaarden, krachten is gisteren wel niet onverwacht gekomen, maar heeft toch een j Zoals bekend verhuren de de'?illisten einde gemaakt aan een periode van enige onzekerheid. -koelkasten van limderd tot driehonderd (liter voor f 1.50 of meer per week. Om- De generaal Van den Wall Bake, die nationaal en internationaal in militaire kring een uitstekendenaam heeft, .was al" lang voorbestemd om luitenant-gene raal G. J. Ie Fèvre de Montigny op te volgen. Vorig jaar adviseerde de Raad van opperofficieren echter, de 58-jarige luit.-generaal P. Gips te benoemen. Dit wekte ook in politieke kringen nogal wat beroering. De strijd is beslecht ten gunste van het standpunt, dat ons leger zo lang mogelijk moet kunnen profiteren van de bekwaamheid van de generaal Van den Wall Bake. Minister Visser in La Courtine Gisteren is minister ir. S. H. Visser, In La Courtine aangekomen. Hij brengt aan de daar oefenende Nederlandse land macht-onderdelen een inspectie-bezoek. De bewindsman, die vandaag naar ons land zou terugkeren, arriveerde op het vliegveld van Aulnat (Clermont) Hij werd vergezeld door enige opper-officie- Om ongeveer half twaalf arriveerde j minister Visser bij het legerkamp ïn La Courbine, waar ter begroeting o.a. aan- j wezig waren divisie-generaal Th. de I Labarthc, commandant van de vierde mi- I litaire afdeling in Frankrijk en generaal- i majoor D. C. de Vries, commandant van j de eerste Nederlandse divisie. Ook was 1 aanwezig kolonel Paille, de Franse com- mandant van het legerkamp, j In de loop van de middag heef: mi- I nister Visser de oefeningen bij het leger, kamp in Ludo bijgewoond en heeft hij aandacht geschonken aan hetgeen de Ne derlandse genietroepen in La Courtine hebben tot stand gebracht. Tot chef van de luchtmachtstaf Is ge- neraal-majoor H. P. Zieistra benoemd. -1 Ook l>y is een man in de kracht van zijn leven 53 jaar evenals trouwens dc commandant zeemacht Nederland, mr. A. N. baron De Vos van Steenwijk, die 49 Jaar oud is. De overige verschuivingen zijn (zoals gedeeltelijk gisteren gemeld): luitenant admiraal H. H. L. Pröpper gaat heen als voorzitter van het comité van verenigde chefs van staven. Generaal le Fèvre de Montigny zal hem in die coördinerende functie opvolgen. Generaal Zielstra wordt de opvolger van luit.-generaal H. Schaper (54), die zoals bekend chef van het militaire huis van H.M. de Koningin wordt. Generaal Van den Wall Bake wordt als plaatsver vangend chef van de generale staf opge volgd door generaal-majoor E. R. d'En- gelbronner, directeur van de hogere krijgsschool. De chef van de parate troe pen. luit.-generaal P. Gips, zal vermoe delijk eervol ontslag worden verleend. Opvolger zou zijn generaal-majoor Van der Veen, commandant van de vierde divisie. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. mastiek-L.K. 2. alt- -Ismaël. 3. Lt-Rb-emmer. 4. aha-era- one. 5. gaar-hinde. 6. Antoon-Let. 7. Ostara-els. 8. Naarden-ea. 9. tr-keen- sip. Verticaal: 1. malaga-ont. 2. althans- ar. 3. straat-tak. 4. Tiber-o.a.-rc. 5. Iser-horde. 6. Emma-Ina-en. 7. kam- on-lens. 8. Leende-lei. 9. kl.-reet-sap. Werd mortier te vlug geladen? Over de mortierontpjoffing van 11 juli, die op Aruba onder de mariniers slacht offers -heeft gemaakt, deelt de comman dant zeemacht Nederlandse Antillen o.m. mede, dat troepen van de mariniers- kazerne Savaneta gevechtssch ietoefen in- gen met scherpe munitie hielden. Als laatste oefening van de dag verleende een mortiergroep met een 81 mm mor tier vuursteun aan een infanteriepelo- ton. ,dat zich ter weerszijden van de mortierstelling ter verdediging had in gericht. Toen na de vierde vuuropening door de mortier een serie van drie bri- santgranaten moest worden gevuurd, werd vermoedelijk door een te iioog laadtempo de tweede granaat boven de mortierloop gebracht voordat de eerste granaat de loop verlaten had. Het ge volg was dat beide granaten ter hoo«jte van de monding botsten en ontploften. Alexander Vasmer van den Wall Bake werd 6 juni 1911 ln Arnhem geboren en werd ln 1931 officier. De oorlog bracht hij ln Duitse krijgsgevangenschap door Na de oorlog werd hij resp. hoofdinstructeur, op volger-commandant bij het depot pioniers, commandant van de kaderechool pioniers en school reserveofflcleren der pioniers Ver. volgens kreeg hij functies aan de Londen» tzen kruis, het oorlogsherinnerings- de gesp. het onderscheidingsteken ■volle langdurige werkelijke dienst, ficier in de orde van Oranje-Nassau In 1930 werd h(J Zes jaar later ilitaire luchtvaart. luchtva; Hij ging hij over naa In de oorlog was na richtte hij het pen op, het latere commando Hij studeerde aan de hogere krijgsschool eri de USAF Air University, werd directeur van de door hem opgerichte luchtmaohtstaftjehool en vervol gens kolonel bij SHAPE. In 1954 werd hij commandant van de vliegbasis Eindhoven. Een jaar later sous-ohef van de luchtmacht staf Vervolgens pl.v chef van de lucht machtstaf en chef van de gezamenlijke Ned. stafmissie bij de NAVO in Washington. Hij is officier in de orde van Oranje-Nassau met Wilde staking bij textielfabriek Bij de Leeuwarder Textielmaatschap- pij n.v. te Almelo is gisteren een wilde staking uitgebroken, waarbij ongeveer dertig mannelijke werknemers zijn be trokken. Het betreft het personeel van de snijzaal. Dc stakers zijn ontevreden over het feit, dat volgens hen in andere Almelose confectiebedrijven hogere lo nen zouden worden betaald dan bij de Leeuwarder Textielmaatschappij. Der gelijke lonen wensen zij ook. al zou dit niet in overeenstemming zijn met de richtlijnen van het College van Rijksbe middelaars. Dc directie van de Leeu warder Textielmaatschappij staat op het standpunt, dat geen zwarte lonen worden betaald. dat de huurder de koelkast jaar in koop kan overnemen, waarbij 70 procent van de huursom wordt afge- trokken. acht de controledienst de de taillisten in overtreding van de Afbeta- lingswet. Volgens deze wet is een direc te aanbetaling van minstens 10 procent verplicht. De campagne van de AMCO is overi gens wel ingeslagen. De winkeliers heb ben wachtlijsten moeten aanleggen om de grote aanvraag enigszins in banen te leiden. De Amerikaanse koelkasten wor den geregeld aangevoerd en over het land gedistribueerd, waaana de detail listen ze volgens dewa chtlijsten afle veren. Of de AMCO de levering van de koelkasten in huurkoop kan voortzetten, zal nu evenwel afhangen van het oor deel van de economische politierechter Veilig Verkeer Tv-flitsen voor vakantietij d Vanavond, direct na het NTS-jour- naal, komt er weer zo'n klein Veiiig- verkeer-filmpje op het scherm. Een nieuw, dat speciaal voor de uokantie- tijd is bedoeld en dat u ln de komende weken af en toe even in uw huiskamer krijgt te zien. Ditmaal is het onderwerp: afstand houden. U moet maar eens zien wat er kan gebeuren als auto's op de drukke verkeerswegen te dicht achter elkaar rijden. Een kettingbotsing, waarbij de wagens als vallende dominostenen bo ven op elkaar terechtkomen. Het is weer zo'n olijk-ernstige „spot", met een grapje aan het begin en een stukje levende moraal in de staart Het Verbond voor Veilig Verkeer is d® enige instantie in Nederland, die regel- Commentaar Rook-schrik OF HET IN DE bedoeling van de AVRO heeft gelegen, televisiekij kende sigarettenrokers gisteravond de schrik van hun leven te bezorgen we ten we niet, maar zeker is dat het niet mals toeging in de populair-weten- schappelijke voorlichting over moge lijke gevolgen van dat eventjes op steken". Ht was niet de eerste keer dat men geconfronteerd werd met alle narigheden welke het sigaretten-roken kunnen verwekken, maar deze film spande voorlopig de kroon. Dat er achteraf in de huiskamers menig hard nootje gekraakt zal zijn over dit on derwerp. laat zich wel denken. De conclusie van de film was: „en nu moet u het verder zelf maar we ten". En een beetje nadenken past daar u-el bij. Het programma muziek-mozaiek begint nu kennelijk in te zakken. Wil lem O. Duys kwam gisteravond niet verder dan de kijkers de grote ver scheidenheid in gitaren te tonen en hiervoor had hij verschillende bekende gitaar-specialisten uitgenodigd. Helaas bleek, dat niet iedere promi nente gitaarspeler ook praten kan en dat kwam de soepelheid noch de varia tie in het programma ten goede. En fin, ook deze rubriek is nu tot eind september stilgezet, en wie weet slaagt Willem O. Duys erin. zijn mozaiek na de vakantie weer wat kleuriger to vuiken. Britse dames vragen televisieceiisuur Twee Britse vrouwenorganisaties, de National Council of Women en de Brl- tlsch Federation of Universclty, hebben aan het Pilklngtoncomltc (dat Ingesteld is oin de regering te adviseren Inzake radio- en televisie-aangelegenheden) verzocht een scherpt censuur op zgn. snettakelprogramma's te willen bevor- Beide organisaties laten het comité in een adres weten, dat zij van mening zijn dat in de huidige programa's zo wel van BBC als van ITA, teveel ge welddaden worden vertoond en dat de ze ook worden uitgezonden op uren, waarin de kinderen meekijken. De dames achten voortbestaan van dergelijke programma's welke vooral door de commerciële televisie worden geproduceerd, ten enenmale ongewenst. recht (natuurlijk onbetaalde!) reclame mag maken via de beeldbuis. Reclame overigens, die we met x'n allen niet goed genoeg kunnen bekij ken. Het zal vanavond de 25ste keer zijn, dat zo'n filmflitsje wordt ver toond. Ora u nu nog even in de keuken van de filmkunst te laten kijken, vertellen we u dat de cineasten Joop Burcksen en Ruud Herblot het filmpje hebben gemaakt. Het begin werd opgenomen op Schiphol, „Ons Huis Jordaan" in Amsterdam leverde het groepje „no zems" op (figuranten, die het wel leuk vonden om mee te doen), de flitsen van de beschadigde auto's werden gemaakt op een autokerkhof in Diemen, en die van het fileverkeer bij de Maastunnel in Rotterdam. De overige opnamen ziin studiowerk. Dit weet u dan alvast, als u vanavond het filmpje gaat zien. En dat het ge heel niet uitsluitend voor de vakantie bedoeld is, zult u zonder meer wel be grijpen, wanneer u weggebruiker ben' Renata Tebaldi in Eurovisie-opera In Stuttgart wordt een tweede opera uitzending voor Eurovisie voorbereid, waarbij de opera „Ofhello" van Verdi zal worden opgevoerd. Niemand minder dan Renata Tebaldi zal de vrouwelijk* hoofdrol zingen. De datum voor de uit zending is nog niet vastgesteld- i.l i/i '/"T Adolf Eichmann heeft vandaag klaard dat hij aanwezig is geweest op een in 1940 gehouden bijeenkomst, waar besprekingen zijn gevoerd over een definitieve oplossing voor de Europese Joden met inbegrip van die in Engeland cn Portugal. De openbare aanklager, Gideon Hausner, verzocht de beklaagde een beschrijving te geven van de beruchte conferentie te Wannsee. „Werd daar niet een definitieve op lossing van het Joodse vraagstuk be sproken?", vroeg Hausner. „Ja", antwoordde Eichmann. „Werd niet het cijfer van II mil joen genoemd om de Joden in Enge land cn Portugal, welke landen Duits- 58 ,,Ik heb nog geen vogel een nest in jouw kruin zien bouwen", spotte haar broer. Hij vulde stiekum zijn glas en wenkte Adam hetzelfde te doen. „Jon gen ,neem er nog een. Het wordt een lange, koude winter. Dat zegt mijn eeltknobbel mij. Als die rood wordt en schilferig, dan staan ons drie maanden kou te wachten. En vanmorgen hoorde ik van hier uit de zaagmolen. Dat betekent dat de grond van nacht gaat bevriezen en Trypheny, die bataten zyn niet half genoeg toegedekt. Er moet minstens een halve voet stro op". „Stuur dan die onbeholpen Dave Bantly erheen met nog twee balen. Hy is je nog altijd zestien dol lar schuldig en hij zou geen hand meer kunnen uit steken als jij hem er niet bovenop had geholpen". „Zij houdt mijn boeken by", grinnikte Ringo. „Neem een vrouw, jongen en laat haar je zaken be heren, dan zul je nooit de hongerdood sterven". „Als ik nu een vrouw nam, zou zij de hongerdood sterven", lachte Adam. Hij stond op om weg te gaan. De oude klok sloeg juist negen uur. „Het was me een genoegen u te mogen bezoeken en de koeken waren heerlijk", zei hij tegen Trypheny. Dokter Ringo begeleidde hem tot de deur. „Als je wilt, ga ik morgen met je mee naar de Purdys, Adam", zei hij. „Natuurlijk wil ik dat. dokter. Het zijn uw patiënten ik werd maar toevallig ge roepen omdat er haast bij was". „Wees niet zo scrupuleus, mijn zoon. Zoals de zaken hier in de streek staan, kunnen we beter met z'n tweeën gaan. Om negen uur, morgenvroeg;* komt je dat gelegen?" „Om negen uur; best. dokter. Hoe lang zou de post cr over doen van Little Rock naar hier? Ik heb getelefoneerd om antitoxine". „Je kunt in deze streek niet op de post aan. Het is hier de noordpool niet; daar zouden ze elk ge neesmiddel in een minimum van tijd per vliegtuig heenbrengen, zoals ze de vorige winter naar Alaska deden. Wij kunnen hier wel wachten. We kunnen beter morgen met Zeb gaan praten. Heb je een autc?" door Helen Topping Miller „Ik kan er een van mijn tante lenen". „Zy blijft nogal lang op bezoek bij jullie, deze keer, is het niet?" Adam meende een glimpje nieuwsgierigheid in Ringo's vraag te horen. Het was immers onmogelijk de aanwezigheid van Delmus in het huis van zyn moeder voor de mensen uit de omgeving verborgen te houden; de Ringo's wisten er beslist al van af. Was de oude dokter ook al op de hoogte van de nogal vreemde operatie die Adam in Liza's keuken had uitgevoerd en wilde hy er meer over horen? Hoe graag zou hij er eens met de oude heer over spreken; maar nu kon hij het niet doen zonder dat Liza hem als een verrader zou beschouwen. „Zij komt niet zo dikwijls", zei Adam ontwijkend. Het hele huis was donker toen hij thuis kwam. Alleen in het vertrek waar Delmus lag, brandde nog een schemerlampje. Hij hing zyn jas op en wierp een blik in die kamer. Liza zat er, naast het bed, het hoofd terzijde gebogen; zy ieek wel een kleine, slapende vogel. Delmus gromde wat in zijn slaap en zijn handen tastten nog steeds de dekens af. Er hing een bedorven lucht in de kamer. Adam trok zich terug en gooide de keukendeur wyd open, zodat de heerlijke koude berglucht het huis binnenstroomde. Op de drempel staarde hy naar de sterren die in de vriesnacht helder blonken. En hij moest denken aan een andere nacht, waarin hij met Mac op de drempel van de spoed gevallen zaal had gestaan en naar dezelfde sterren had gekeken. Het was in een augustusnacht ge weest en de sterren blanken toen wazig door de damp, die van de aarde opsteeg. Hij had het gevoel alsof zij weer naast hem stond; hij bespeurde het vleugje etherlucht dat altijd in haar uniform- kleding hing en hy meende zelfs het witte mutsji „Adam!" riep zij, aan hem voorbijschuivend en de deur haastig sluitend, „wat ben je van plan? Wil je je broer een longontsteking bezorgen?" „Ik wil alleen maar wat zuurstof het huis laten binnenstromen, moeder. Delmus zal eerder in die slechte lucht longontsteking krijgen, dan in de frisse lucht die van buiten komt. Overigens bluft hij immers toch, dat hij te taai is om dood te gaan". „Waarom draag je je broer zo'n kwaad hart toe", zei ze. „Nu je vader er niet meer is en alles, zou jij hem voor moeilijkheden moeten behoeden". Adam strekte vertwijfeld de handen uit. „U weet toch moeder, dat Delmus vier jaar ouder is dan ik! En zelfs mijn vader kon niet maken dat hij niet in moeilijkheden kwam. Delmus zoekt moei lijkheden! Hij heeft er altijd!" „Hij is net als Dave", zuchtte zijn moeder. „Jij hebt oom Dave nooit gekend. Hij verliet het huis voordat ik met je vader trouwde, maar daarvóór was hy al twee keer weggelopen en de laatste keer stal hij van alles van je vader. Martha denkt, dat hy nog leeft, maar niemand heeft ooit meer iets van hem gehoord". „Kan er geen einde komen aan een gelijkenis? Zullen we altijd zulke dingen van Delmus moeten horen, moeder? U weet, dat hjj, wat hij gedaan heeft, onder ogen moet durven zien en in orde moet zien te komen met de wet. U weet, dat zijn en onze eer eist dat hij dat doet". (Wordt vervolgd) land hoopte te veroveren, in te slui ten''" „Ja", antwoordde de beklaagde. Hausner besteedde drie kwartier aan •en vergeefse poging om Eichmann te dwingen toe te geven dat hij correcties had aangebracht in een rapport betref fende beslissingen van de conferentie van Wannsee, welke betrekking hadden op plannen om Europese Joden om te brengen. De beklaagde liet zich niet van zyn ontkenning afbrengen. Voor het eerst sedert het begin van het proces stapte Eichmann uiit zijn kool van kogelvrij glas om op een enorme kaart aan de muur de ligging van de door de nazi's bezette gebieden in Euro pa aan te geven. Hausner vroeg Eichmann, aan te wij zen welke streken waren opgenomen in het rijk. Eichmann zeide toen dat hij dit van zijn plaats af niet kon zien en vroeg toe stemming om het aan te wijzen op do kaart die tegen een muur naast zijn kooi hing. Verbijstering Nadal dit verzoek was ingewilligd stapte hy aan de linkerzijde, die altijd open is, de kool uit. Hij leek wel een professor, toen hij het verloop der gren zen in bijzonderheden aangaf. Op een gegeven ogenblik verzocht Hausner Eichmann de situatie ln Bialy- .stock in het oosten te beschrijven. Eich mann had moeite de plaats te vinden en Hausner liep naar hem toe om haar aaD to wijzen. Het gezicht van de zwaarbewaakte be klaagde en zyn aanklager zij aan zij verbijsterde een ogenblik te toeschou- Na zyn uiteenzetting keerde Eichmann naar zyn plaats in de kooi terug. Hauaner vroeg Etchmann daarop wat het „plan Reinhartf" betekende. De beklaagde antwoordde dat diit do liquidatie van Poolse Joden en de ont eigening van hun bezit inhield. Het plan ontleende zijn naam aan de chef van de veiligheidspolitie van de SS. Reiahard Heydrich, die door Tsjechi sche partisanen is gedood. Maar Eichmann bleef bij zijn bewe ring dat hij hiermee of met welke maat regel ook, die rechtstreeks in verband stond met hert doden van Joden, mots te maken had gehad. Eichmann verklaarde opnieuw mot na druk dat zijn afdeling IV-B-4 niet» t» maken had gehad met het bestuur van het door de nazi's bezette Polen, maar hij verklaarde dat de deportatie van de Joden in Polen naar Auschwitz door het nazi-bestuur samenwerking tussen twee spoorwegnetten noodzakelijk had gemaakt. vanavond Het NTS-filmprogramma voor de dinsdagavond begint om 8 uur met het journaal. Daarna gaan we weer eens in de Engelse Zoo naar de die ren kijken en vervolgens is er een bekroonde film over Cubaanse mu ziek (8.40 uur). De hoofdfilm (8.55 uur) is „Zo jong als je je voelt", een Amerikaanse komedie voor alle leef tijden geschikt bevonden. vanavond Een programma van kerkelijke mu ziek. met o.m. de Mis KV 317 van Mozart, wordt tussen 8.25 en 9.40 uur voor de KRO uitgevoerd door het Radio-kamerorkest, het Groot Om roepkoor en solisten; Roelof Krol di rigeert. Aansluitend weer een orgel concert door Bernard Bartelink, dit maal uit de kerk te Heerlen. Om 10.20 uur spreekt Annie Salomons over de persoon en het werk van de auteur Reynier van Genderen Stort. Een veel luchtiger programma wordt uitgezonden door de AVRO. Na 40 minuten muziek door De Zaaiers cn zang van Corry Brokken hoort u om 8.40 uur een programma over va kantieplannen en -herinneringen met o.a. Sonja Oosterman en Guus Oster en om 8.55 uur een uitzending over het Songfestival in Knokke. Ton de Leeuw gaat om 10 uur verder met zijn serieprogramma over Indiase muziek. Programma voor morgen WOENSDAG 19 JULI 1961 Hilversum I, 402 m. 716 kc/s. NCRV: 7 00 Nws 7.10 Gram 7.13 Gram 7.30 Ge dijde mui 7.50 Godsd ultz 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 8.50 Gram 9.00 V d ..tizen 9.35 Watert 9.40 V d vrouw 10.10 am 10.ia Morgendienst 10.46 Gram 1 r progr r M Curiosa 17.20 Meisjeskoor en instr kwint .7.40 Beursber 17.46 Gram. 18.20 Het Spektrum, lezingen 18.36 Lichte mui 19 00 Nws en weerbcr 19.10 Gram 19.30 Radiokrant 19.50 Musette-ens en so listen 20.15 Holland Festival 1961: Concert - gebouwork 21.45 20 Juli 1561, opening van iet Rotterdam* landjuweel lezing 22.00 Li turgisch koor met instrumenatle begelei ding 22.30 Nws en SOS-ber 22.40 Avond- c rdenklng 22.55 Platennlcuws 23.5324.00 Nwj. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7,00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws Gram 8.40 V d kind 8.55 Kookpraatje medcd 12.33 V h platteland 1238 Gram 13.00 Nws 13.15 Instr kwintet 13.40 Van vultsübljl tot kunstmaan, lezing (7) 13.53 Kamerork en soliste 14.46 Volksmuz 15.00 Twee adviezen over de algemene wedu- wen-cn wezenvoorzlening. toespraak 15.10 V d Jeugd 16.30 Lichte muz 17.00 Tips voor vakantie cn snipperdagen 17.50 Regc- ringsuitz: Jeuaduitz: Bezoek uit Melanesie -- met Jos Hay en 19.20 - ~.A: 20.00 Nws 20.06 Pro- menade-ork en solist 20.35 De geweren van vrouw Carrar, hoorspel 21.35 Ge sproken portret 21.50 Gram 22.20 Sport 23 30 Nws 22 40 Strljkork en solist 23.10 Jazzmuz 23.40 Hammondorgelspel 33.58— Televisieprogr. NTS: 17.00 JeugdJourn. AVRO: 17.10—17.40 V d Jeugd. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. KRO: 20.20 Taptoe, GRAMMOFOONPLATENI'ROGRAMMA DRAADOMROEP (over dc 4e UJn) Woensdag 19 Juli 1961 van 18—«0 uur: Orkest Horat Wende; Sleep walk (Farlna), Orkest GUn* ther Fulllsch; Hoots mon (Robertson), Or* kest Max Greger; Manakoora (Scharfen- berger), Idem: Gipsy's cha cha (Bones), Orkest Bert Kaempfert; Mason dixon Hon (Eddy), idem; Oklahoma melody (Gietzj, Orkest Kurt Edelhagen; Mambo stop (Combe), idem; Muskrat ramble (Ory). Hazy Oseterwald Sextet: At the Jazz Band Ball (Shields) ldme; Quizas Vatente. Silvio Fran? cesco; un poquto ae tu amor (Gutierrez) idem; Bravo Torero (Zacharlas). Orkest Helmut Zacharias; Te voy llamando (Ara- que). idem; Oha cha cha flamenco (d« Jesus). Caterlna Valente, Silvio Francesco; ebody bad stole the wedding bell Coplas. The Kingston Trio; blumen (Carste). Orkest Peter Cramer; I saw a country boy (Reichner). Debbie Reynolds; Let's face the music and dan- Erlck Luncso- (Bertin). Orkest WidilMtln' toni, idem: Makin' whoopee (Donaldson), The Joe Newman Quartet )mct Shirley Scott); Three little words (Ruby), idem; Scotty (Scott), Idem: There's a small ho tel (Rod>gers), idem: Down and dirty (Cahn). The Hal McKusick Quintet (met Art Farmer): Crlos cross (Albam), idem; When your lover has gone (Swan), idem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7