Westen stuurde antwoordnota Tsjombe doet nu toch niet mee Algerijnse besprekingen worden weer hervat Maatregelen tegen daling waarde pond sterling VADER VAN SORAYA MET PENSIOEN Chefarine ,4 Verborgen schatten E.E.G. EN ISRAËL De Nederlandse regering zal zien met de overige lidstaten van de E.E.G. binnen afzienbare tijd moeten beraden over de mogelijkheid van een nauwere samenwerking tussen de E.E.G. en Israël. Daarbij zullen alle aspecten van deze aangelegenheid nauwkeurig worden bestudeerd. Het is de regering daarom niet mogelijk reeds in dit stadium terzake verdergaande verklaringen af te leggen. Dit deelt minister Luns (bui tenlandse zaken) mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Ruygers (soc.). De bewindsman bevestigt, dat de Arabische landen in het openbaar duidelijk te verstaan hebben gege ven, dat een associatie van Israël met de E.E.G. door hen hoog zou worden opgenomen en zijn weerslag zou kunnen hebben op de be trekkingen van deze landen met de leden der E.E.G. DIERGENEESMIDDELEN De regering erkent in beginsel de wenselijkheid van een reglemen tering van de handel in diergeneesmiddelen, bestemd voor curatieve doeleinden. Daarom zal worden nagegaan in hoeverre er nog aanleiding zou kunnen zijn voor een afzonderlijke regeling op dit gebied naast de t.z.t. van kracht wordende maatregelen krachtens de wet op de genees middelenvoorziening. Dit deelt de minister van sociale zaken en volks gezondheid ad interim, mr. Marijnen, mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Meel (kath. v.). De toediening van bepaalde werkzame bestanddelen van moderne geneesmiddelen aan dieren, anders dan voor diergeneeskundige doeleinden, acht de minister inderdaad een aangelegenheid, die in verband met mogelijke gevaren voor de volksgezondheid ernstige aandacht vraagt. Van een onbeperkte vrijheid op dit gebied is echter sinds enige tijd geen sprake meer. Het door mevr. prof. dr. C. G. van Arkel genoemde voorbeeld van de „hormoonkip" is niet meer actueel sedert de inwerkingtreding op 27 september 1960 van een door het produktschap voor pluimvee en eieren uitgevaardigde verordening, die de toediening aan pluimvee anders dan op aanwijzing van diergeneeskundigen van oestrogene en thyreo- statische stoffen verbiedt. groepering, die niet als oplossing werd beschouwd, maar als een noodzakelijke hoewel niet gewenste toestand wanneer geen overeenstemming met de Algerij nen mogelijk bleek. De Algerijnen kre gen in deze periode steun van Marokko aangaande de territoriale onschendbaar heid van Algerije. Om te bewijzen dat zij representatief is riep de F.L.N. op tot een algemene staking, die vele le- Gesprek ditmaal ,Jk zal bang zijn als ik de cabine instap" heeft de komende Ame rikaanse astronaut Grissom ver klaart. Geen wonder want het blijft een experiment ondanks alle voorzorgsmaatregelen en alle training. Het ruimtevaart- cosiuum. zilverkleurig en hitte bestendig, is het resultaat van vele experimenten en Grissom is er mee vertrouwd gemaakt. De beloning om de angst plukt nu zijn Russische collega Gaga rin. bij elke ontvangst hier in Mouskou tijdens het filmfestival) als een helg geëerd (foto links). in Lugri rm Dc Franse regering heeft offi cieel bekend gemaakt dat de vre desbesprekingen met de Algerijn se opstandelingen donderdag in Lugrin, een kleine plaats in de buurt van Evian-les-Bains, zullen worden hervat. De onderhandelin gen over de beëindiging van de oorlog in Algerije, die nu in zijn zevende jaar is, zijn op 20 mei geopend en werden op 13 juni ge schorst. Dc Franse delegatie zal weer worden geleid door de minister voor Algerijnse zaken, Joxe en de Algerijnse door B^l- kacem Krim. vice-premier van de. voor lopige Algerijnse regering. Waarnemers geloven dat Joxe aan Krim zal voorstellen dat de delegaties voor het ogenblik afzien van. uiteenzet tingen over de grote politieke proble men en trachten overeenstemming te bereiken over bepaalde aspecten van de ze vraagstukken. De periode van „overdenking" na de schorsing van de besprekingen op 13 ju ni werd gekenmerkt door officiële Fran se verklaringen over de kwestie van eventuele deling van Algerije, een term die door de Fransen nooit officieel zou zijn gebruikt. Men maakte van Franse zijde duidelijk dat men dacht aan her- Handel buiten eigen blok verdubbeld De handel van de Sowjetunic met niet-communistische landen is tussen 1955 en 1959 verdubbeld. De handel steeg van een omvang van 4,9 mil jard gulden tot 9,4 miljard gulden. De export van Rusland naar niet- communistische landen steeg met 90 procent, de invoer met bijna 100 pro cent. Deze feiten worden ontleend aan een speciaal artikel over de handel in land- bouwartikelen van de Sowjetunie, dat is vrijgegeven door de FAO, de voed sel- en landbouworganisatie van de Ver. i Naties. Ook blijkt dat tussen 1955 en 1959 de handel van de Sowjetunie met de com- munistische landen is gestegen met 54 procent nl. van 18,5 miljard gulden tot 28,6 miljard gulden. De stijging van de Russische export was 51,5 procent, van de import 56,7 procent. In het artikel staat dat in 1959 de drie voornaamste handelspartners van de Sowjetunie waren: communistisch China met ruim zeven miljard gulden, Oost-Duitsland met bijna zeven miljoen gulden, en Tsjechoslowa'kije met ruim 4 miljard gulden. Mozambique: geweld wo^dt beantwoord De president van de democratische nationale unie van Mozambique. een Portugese kolonie, Adeline Gwambe, heeft berichten als zou het Afrikaanse bureau van Ghana in Accra zijn orga nisatie wapenen hebben beloofd om een opstand te beginnen ontkend. „Wij krijgen geen wapenen uit Gha na". aldus Gwambe. „Ghana of ander land ook heeft mij geen wape nen, munitie of ander oorlogsmateri aal beloofd". Gwambe, die zojuist is teruggekeerd van een conferentie van onafhankelijke Afrikaanse landen in Accra, verklaarde op een persconferentie echter wel dat „de Portugezen in Mozambique sinds 1950 meer dan tienduizend Afrikanen hebben vermoord. En dat dit geweld zal worden beantwoord". Gwambe zei dat de Afrikaanse vrij heidsstrijd in Mozambique gebaseerd is op geweldloosheid maar dat het feit dat de Portugezen troepen naar Mozam bique sturen zijn organisatie ertoe ge bracht heeft -haar politiek te wijzigen in een politiek van geweld. „We kunnen niet zeggen op welke dag wij zullen beginnen geweld te ge bruiken". aldus Gwambe, „we sturen onze gedelegeerden naar elk land dat onze onafhankelijkheid steunt om penen te vragen". Duitsland herdenkt gevallenen hij aanslag op Hitier De Westduitse strijdkrachten zullen voor de eerste maal plechtig de land genoten herdenken, die deelgenomen hebben aan de samenzwering, die op 20 juli 1944 tot de mislukte moord aanslag op Hitier geleid heeft. Alle troepen zullen donderdag in speciale formaties opgesteld worden. Vijf legerkampen zullen naar de lei ders van de samenzwering de mees ten werden opgehangen of gedwongen zelfmoord te plegen genoemd wor den. Eén van de leiders, die op deze wijze geëerd zal worden, is generaal Erwin Rommel, de beroemde „woestijnvos". Het kamp te Augustdorf bij Hannover wordt naar hem genoemd. Het besluit van het ministerie van defensie om de officieren en anderen te eren, die de moordaanslag beraamd hebben, volgt op een langdurige con troverse in West-Duitsland over de vraag of zij het recht hadden hun eed van trouw aan Hitier te breken. Devaluatie nog niet verwacht De Britse regering heeft zich gisteren intensief beraden over de maatregelen die moeten worden genomen teneinde een devaluatie van het pond Sterling te voorko men. Voor de Londense beurs was het gisteren weer een slechte dag, want vele aandelen daalden tot het laagste punt van dit jaar. Het koersverlies beliep vele miljoe nen ponden Sterling. bieden, hoofdzakelijk landen van Gemenebest, is gestegen tot 180 mil joen pond (1,8 miljard gulden) bijna het drievoudige van wat het vier jaar 3.geen nieuwe beperking van dc kredie ten door het verhogen van het bank- disconto van de Bank of England van vijf procent tot 5,5 procent. Hierdoor zullen de renten voor leningen het gehele land stijgen. 4. maatregelen ter beperking van loons verhogingen en dividenden. De regering Macmillan heeft nog geen beroep gedaan op de buitenlandse ka pitaalmarkt en is er daarom volstrekt zqker van dat zij een plotselinge deva luatie van het pond kan voorkomen. Zij maakt zich geen zorgen over de bestaande problemen, die zij problemen op korte termijn acht. Het probleem op lange termijn is ernstiger. Uiteindelijk zal er een devaluatie moeten komen als Engeland cr niet in slaagt de nadelige handelsbalans in een voordelige or Russen worden zenuwachtig In gelijkgestemde nota's hebben Amerika, Engeland en Frankrijk gisteren de Sowjetunie laten weten, dat zij vasthouden aan hun absolute recht om in West-Berlijn te blijven en de toegang tot dit stadsdeel te behouden. Zij hebben echter ook te kennen gegeven, dat zij bereid zijn over een regeling van de Duitse kwestie te praten, mits de voorwaarden daartoe niet worden gedicteerd. De deur is opengelaten voor een internatio nale conferentie. Intussen wordt verwacht, dat presi dent Kennedy het Amerikaanse Congres om drie miljard dollar zal vragen als eerste termijn voor de bestrijding van de kosten die door de Berlijnse crisis zullen ontstaan (verhoogde d'efensiein- spanningen). Voorts wordt in Washington rekening gehouden met de mogelijkheid dat de ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk binnenkort toy elkaar zullen komen om de Berlijnse crisis te bespreken, nadat de landen van de Westeuropese Unie bijeen zijn geweest. Leon Valkov, Newsweek's redacteur voor Russische zaken, schrijft uit Mos kou. -dat er aanwijzingen zijn dat Chroesjtsjef's zenuwenoorlog tegen het Westen zijn eigen mensen al bang heeft gemaakt. Dit zou zijn gebleken toen de premier bekendmaakte, dat hij de demo- Nieuwe partij in Dom. republiek Enkele duizenden inwoners van de Do minicaanse republiek hebben president Balaguer meegedeeld dat zij een ni< politieke partij hebben opgericht, de tionale burgerunie". Deze partij stelt zich ten doel „het scheppen voorwaarden die de vorming van werkelijk republikeinse, democratische en representatieve regering mogelijk ken". De partij streeft tevens naar deropneming van de Dominicaanse publiek in de gemeenschap van Ameri- ernstig, De volgende week te verwachten bekendmaking van de regeringsplan nen om de economische crisis het Het pond Sterling is sindi hoofd te bieden was de oorzaak van zo laag geweest. Op de valutamarkten gunnen in ae deze koersdaling. in Europa is men van mening dat Sel- kaanse staten De handelaren vrezen in hpt biizon- wyn Lloyd steun zal moeten vragen bijDe ondertekenaars van het manifest deTdatS?reg«ingeen maximum zal i^t internationale Sone.aire fonds. -enen dat de tegenwoordige .itmti. stellen op de uit te betalen dividen den. Ook bestaat de mogelijkheid dat de regering het nodig acht om de me dewerking van de vakbonden te krij gen voor een loonstop. In welingelichte kringen wordt ver wacht dat de maatregelen zullen om leeg verhoging van tien procent van Kennedy's perssecretaris Pierre Sa- de accijnzen en omzetbelasting die gisteren meegedeeld, dat ^arawaferval, heeft 100 dollar boete per jaar 200 miljoen pond (2 miljard i Chester Bowles ondcr-ministcr van voor zijn stunt gekregen. Boya is d gulden) zal opleveren. De kosten van buitenlandse zaken blijft. vierde persoon die zich met opzet e levensonderhoud zullen hierdoor met succes van de waterval heeft gestort kwart punt stijgen. De ar-, Kennedy had met Bowles geluncht. Na Boya verscheen in de rechtzaal Bowles blijft no2 onder-minister Boete voor stunt op Niaga ra-waterval Intussen zal de groep AFRO-Aziatische landen in de Ver. Naties het secretari aat verzoeken dc kwestie Algerije op de agenda voor d'e komende zitting te plaat sen hoewel de termijn voor het doen normale agenda voorstellen reeds is streken. Tot 19 augustus kunnen echter supplementaire agendavoorstellen den ingedienend. tikelen die in prijs" zullen'worden hoogd zullen zijn tabak, sterke drank, jdelijk dat Bowles aanblijft, televisietoestellen. koelkasten en Bowles zal binnenkort n auto's. het Midden-Oosten en Zuid-Aziè gaan. 2. scherpe besnoeiingen van de uitga ven van de genationaliseerde indus trieën, zoals de spoorwegen en de ko lenmijnen en bezuinigingen op dc Brit se overheidsuitgaven in andere landen. De Britse steun aan ontwikkelmgsge- Na j Boya verscheen dui- het bruine sporthemd dat hij ook tij dens zijn stunt droeg en betaalde zijn Afrika, boete contant. Hij werd beschuldigd gaan. van een daad die het samenstromen Hij zal daar overleg plegen met de van mensen ten gevolge heeft of kan Amerikaanse ambassadeurs. hebben, zulks in tegenspraak met de Zoals bekend is. zijn cr berichten ver- reglementen van de parkcommissie van schenen over de mogelijke overplaatsing I Niagara Falls en kreeg voor deze Buitenlar-dse diplomaten en reizigers, die uit de Sowjetunie terugkeren en zelfs de communistische pers zeggen, dat er in sommige delen van het land grote on rust en zelfs paniek heerst. In sommige gebieden staan dc mensen rfjen dik om ingeblikte levensmiddelen en bloem te hamsteren. Een ervaren diplomaat schreef: „De dingen hier herinneren me aan de Fins-Russische oorlog. De bevol king is bezorgd en somber gestemd". Gebruik atoomenergie in Zuidpoolgebied Vertegenwoordigers van 12 landen zijn in Canberra (Australië) overeen gekomen een aanbeveling te richten aan hun regeringen om inlichtingen over de toepassing van kernenergie in het Zuidpoolgebied uit te wisselen. Onder de vertegenwoordigde landen zijn alle vier de kernmogendheden. de Ver. Staten, Engeland, Frankrijken Rus land. Dc overeenkomst verbiedt kern proeven, het gebruik van kernwapens en het deponeren van radio-actief afval in Antarctica, maar enkele landen over wegen het aanwenden van atoomenergie daar voor vreedzame doeleinden. De Ver. Staten overwegen de moge lijkheid van het benutten van een kern reactor voor de opwekking van elektri sche stroom. De Sowjetunie heeft reeds een ijsbreker met kernaandrijving in het gebied. Turken 15 okt. ter stembus Op 15 oktober zullen in TXirkije alge mene verkiezingen worden gehouden. Deze datum is vastgesteld dtoor het co mité voor nationale eenheid het hoog ste militaire revolutionaire orgaan in overleg met vertegenwoordigers van de politieke partijen. Hulp van minister bij Boac gevraagd Bij de staking van de onderhouds monteurs van de BOAC, die nu drie dagen heeft geduurd en reeds 7.5 mil joen gulden heeft gekost, is gisteren de hulp van de Britse regering ingeroepen. Meer dan duizend onderhoudsmon teurs staken uit protest tegen een uit breiding van het aantal employe's dat de supervisie heeft over hun werk. De BOAC-vluchten moesten zaterdag ge staakt worden toen de monteurs na een geschil dat al verscheidene dagen gaan de was het werk neerlegden. Na een vergadering van vier uur hebben afge vaardigden van directie en werkne mers besloten om tussenkomst van het ministerie van arbeid te verzoeken. De stakers hebben bekend gemaakt dat zij vandaag op een massabijeen komst zouden beslissen of de staking zal worden voortgezet. Religieuze fanatici hebben zaterdag sabbath In Jeruzalem een bus met ziekenhuisbezoekers met stenen beko geld. Dertien inzittenden, onder wie een kind, werden gewond. Dc maatschappij heeft thans besloten de dienst naar het 9 km van de stad gelegen ziekenhuis op sabbath niet te onderhouden. Advei tenlie ertreding de maximumboete. Boya's verdediger William Mars vroeg Kennedy Bowles tot ambassadeur in al-lom een voorwaardelijke straf op grond gemene dienst hebben willen benoemen, van het feit. dat Boya zijn stunt niet Deze functie komt overeen met die van heeft aangekondigd en dus niet de be- Averell Harriman. doeling heeft gehad publiek te trekken. Advertentie GEEN PLANNEN VOOR KERNEXPLOSIE Uitstel zitting parlement President Tsjombe heeft mee gedeeld niet naar een Kongolese topconferentie in Leopoldstad te zullen gaan. Tsjombe heeft Kamina (in zijn eigen gebied) voorgesteld als plaats van samenkomst. De kansen op een topconferentie met Tsjombe zijn heel gering, aldus O'Brien, hoofdvertegenwoordiger van de V.N. in Katanga. Aange nomen wordt dat dit betekent dat Katanga niet vertegenwoordigd zal zijn op de ziting van het Kon golese parlement. Tsjombe heeft namelijk gezegd geen afgevaardigden te zullen zenden als er eerst geen topconfe- De Amerikaanse commissie voo"r de atoomenergie heeft krantenberichten ontkend dat dc commissie van plan is in december een ondergrondse kernex- rentie wordt gehouden, plosie tot stand brengen. In antwoor(j op vragen zei O'Brien dat Zij verklaarde dat de berichten h er- de Ver Naties thans weinig meer kan omtrent in de San Francisco Qiromcledoen om Tsjombe van mening te doen aarschijnlijk voortkomen uit ^eerder veranderen. Wij zijn vastbesloten een rechtmatig gekozen centrale regering te gedane verklaringen dat als er toestem ming voor een dergelijke proef worden gegeven, de commissie in de cember een dergelijke proef zou kun nen nemen. Een zegsman verklaarde dat er geen proef op het programma Voigens het bericht in het blad zou de proef in december plaats hebben op ongeveer 40 km ten zuidoosten van Ccrlsbad. New Mexico, en alleen voor zuiver wetenschappelijk onderzoek zijn bedoeld. De explosie zou volgens het blad geen radio-actieve deeltjes in de atmosfeer brengen. DULLES WIL GEHEIME DIENST VERLATEN Na?r in Amerikaanse regeringskrin gen verluidt, is Allen Dulles van plan om tegen het einde van dit jaar af te treden als hoofd van de centrale ge heime dienst (CIA). Hij zou dit al in november van het vorige jaar tegeno ver president Kennedy hebben ver klaard. toen deze hem verzocht hoofd van de CIA te blijven. De geheime dienst van de V.S. heeft aan veel kritiek bloot gestaan wegens zijn aandeel in de mislukte poging van Cubaanse vluchtelingen om in april het bewind van Fidel Castro gewapender hand omver te werpen. steunen, zo voegde hij er aan toe. De regering van Katanga heeft maandag een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat president Tsjombe koorts heeft en verscheidene dagen het bed moet houden. Katanga's minister van binnenlandse iken. Mocnongo, heeft aan de pers mee gedeeld dat de Ver. Naties zijn regering 36 uur de tijd hebben gegeven om het noorden van het land tot neutrale zone te verklaren en enige legeronderdelen terug te trekken. De minister noemde dit provocatie en chantage. Het ultima tum was onaanvaardbaar. GIZENGA Intussen is een uit aoht personen be staande diplomatieke Sowjetmissie in Stanlcystad. de zetel van de linksgezinde regering van Antoine Gizenga aangeko men. Een woordvoerder van de V.N. zeide aan te nemen, dat de Russen con tact moeten hebben gehad met Gizenga. de leider der volgelingen van Loemoem- ba, maar er waren geen aanwijzingen, waaruit kon worden afgeleid, dat dit in enig verband stond met het onverwachte wegblijven van Gizenga uit Leopoldstad, waar hij een zitting van het opnieuw bijeengeroepen Kongolese parlement zou bijwonen. Het rebellenregime van Gizenga wordt door de Russen erkend als de wettige regering van de Kongo. De Russen heb ben sinds hun ambassade in september van het vorige jaar door gen. Moboctoe uit Leopoldstad is uitgewezen, geen di plomatieke vertegenwoordiging meer in de Kongo gehad. Gizenga zelf werd zondag met zijn parlementsleden in Leopoldstad ver wacht. Zijn parlementsleden heeft hij gestuurd, maar zelf is hij niet gekomen. De V.N. hebben toegegeven, dat zij ver bijsterd zijn door zijn wegblijven. Voor de tweede achtereenvolgende dag is de politie van Kitwe, Noord- Rhodesië. met gummistokken en traan gas opgetreden tegen demonstrerende Afrikanen die een volledige boycot van de zgn. bierhallen willen. Twintig per sonen werden gearresteerd. Busdiensten (minder toeristen) gestaakt In het gebied van Bressanone zijr gisteren vier mensen gearresteerd it verband met de aanslagen, die in d( afgelopen dagen in Zuid-Tirol zijn ge pleegd. De busmaatschappijen in Bol zano hebben diensten naar Oostenrijk en Genua gestaakt omdat het toeristen verkeer door de jongste onlusten zc sterk verminderd is dat deze diensten niet meer lonend zijn. Verschillende mensen, die sinds dag gearresteerd waren, zijn inmiddels weer vrijgelaten: 36 mensen worden nog vastgehouden. ]*i eea donfce Kij, I Charlie Chaplin is giste ren, vergezeld van zijn vrouw cn zijn zoon Mi chael, per vliegtuig naar Tokio vertrokken voor de eerste etappe van een reis om de wereld. Zij waren uit Zwitserland ge komen om aan boord te gaan van een straalvlieg tuig van de Air France. Verscheidene duizenden werkloze immigranten, voornamelijk Zuidslaven, Grieken en Italianen, heb ben gisteren in het kamp Bonegilla in Australië ge demonstreerd. Zij droegen spandoeken met het op schrift: „Geef ons werk of stuur ons naar Europa terug". I Op het boerenbedrijf van de heer D. Schotman te Enter bij Almelo is een koppel eenden door een zwerm bijen aangevallen. Niet alleen werden vijf eenden gedood, maar ook de bijenhouder H. Brun- nckreef kreeg steken in zijn gezicht, hals en nek. toen hij de bijen „te lijf' ging- I Minister Toxopeus zal op 26 juli een nationaal wa terkamp op de Nieuw- koopse plassen, waaraan ruim 1.400 waterpadvin ders, watergidsen en zee verkenners zullen deel nemen, openen. Op het programma staan o.nv roei-, zeil- en zwemwed strijden. een vlootschouw en een slotkampvuur. I Dc 51-jarige Joe E. Tur ner uit Florida, die zeven- Tien dagen aan boord van een acht meter lange boot in de Golf van Mexico heeft rondgedreven, is ge vonden. Hij had de laatste zeven dagen niets te eten gehad en de laatste vier dagen slechts enkele druppels water gedron ken. (Van onze correspondent in Bonn) Vorst Khalil Esfandiary heeft! in de Villa Parkallee 5 in Keulens deftige woonwijk Marienburg zijn koffers gepakt. De papa van prin ses Soraya verhuist van de Dom stad naar de Isar-metropool, naar München. Zijn broodheer en ex- schoonzoon, Sjah Reza Pahlevi, heeft hem eervol ontslag verleend' als Irans ambassadeur in de Westduitse Bondsrepubliek, een functie die hij sinds 1955 heeft be kleed. Gelijktijdig heeft Sjah Reza Pahlevi cx-amoassaaeur vorsi ixhani Esfandia ry de titel van „ere-diplomaat" toe gekend. In München heeft ook zijn dochter, prinses Soraya, een luxewo ning laten inrichten 'vroeger woonde de Nederlands-Amerikaanse ex-chef van .Radio Free Europe" in München. Eric Hazelhoff Roelfsema er in) maar het is nog niet zeker of hij bij haar zal gaan inwonen. De keizerlijk-Iraanse -ambassade in Marienburg wordt nu betrokken door vorst Esfandiarys opvolger. Afsjar Ghasemlu. die de volgende week wordt verwacht. Hij was tot dusverre secre taris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken in Teheran. Hij is vroeger al eens ambassadeur in Lon den geweest. Ambassadeur Ghasemlu valt met zij neus -n de boter 'en vorst Esfandiary is vermoedelijk blij, dat hij zijn neus er uit kan trekken): cr heerst grote onrust onder de rond 3.000 Per zische studenten op de verschillende universiteiten en hogescholen in de Bondsrepubliek .en de circa 2.300 Per zen. die hier praktisch werken om er varingen op te doen. Het door dc nieu we Iraanse premier afgekondigde spaar-progranima zal betekenen, dat de deviezen-uitgaven sterk worden be perkt. Daardoor krijgen de rond 5.000 Perzen tekort aan geld. Zij hebben bij vorst Esfandiary al geprotesteerd: met 15 man hebben zij gekampeerd op de stoep van het ambassadegebouw (te vens residentie) in de Villa Parkallee. tot zij de verzekering krijgen dat hun studie-toelagen uit Teheran niet zullen worden gekort. Dc Perzische stu denten er studeren In de ge hele wereld rond 14.000 in het buitenland krijgen per maand 35 pond sterling van hun papas. In de toekomst wordt dit bedrag terugge bracht tot 20 pond en dan nog alleen, wanneer de studenten vlijtig zijn. Het komt natuurlijk nogal eens voor. dat de studenten er zover van huis met hun Perzische hoofddeksel naar gooien. Als gevolg daarvan is al een streep gehaald door de toelage van rond 300 studenten, die nu dus naar huis moeten terugkeren. De ambassade heeft reeds naar Teheran geseind, dat' dc Perzische studenten in Westduitsland zeer verontrust zijn over hun toekomst. Prompt kwamen daarop 800.000 mark uit Teheran, zodat- er voorlopig weer geld is. Maar de garanties, dat er ook in de toekomst geld zal blijven komen, zijn nog niet gearriveerd. Op een cri- tiek ogenblik komt cr nu een ïieuwe ambassadeur. Vorst Esfandiary is waarschijnlijk blij, dat zijn ambtstijd om is cn dat hij in München als parti culier kan gaan leven. Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder dc maag van streek te makent leder tablet Chefarlne „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend le bestrijden. ,f *W^fWrrJ7XTHTFnTftTTW bjsamjmnnma^ o 650) Een neger van het eiland Nonn dat tot de Jonkvrouw-eilanden be hoort cn vlak b(| St. Thomas ligt was In 1914 getuige van een merk waardig voorval. Ily zag op een gegeven moment een Amerikaans jacht het eiland naderen en by de Passaathoek voor anker gaan. Vervol gens werd van het geheimzinnige schip een boot uitgezet en twee man nen stuurden welbewust aan op de rotsachtige kust, waarin de sinds eeuwen aanstoi mende branding diepe holen en gaten had geknaagd. Veel van die holen cn grotten op de kust van Nonn zijn uitsluitend per boot bereikbaar, maar juist door die hef tige branding vereist dit groot zee manschap en een nauwkeurige kennis van de riffen en klippen. Hierover schenen de mannen in de boot in ruime mate te be schikken, want z(j bielden aan op een van de grotten en verdw enen onder de overhangende rots massa's uit het ge zicht. De neger, die alles vanuit dc verte met belangstelling had gadegeslagen, meende dat golven en haaien de waaghalzen te pakken had den gekregen, maar vóór hy zich hiervan kon overtuigen, kwam de boot weer uit de grot te voorschyn. Nü lag ze echter tot he* dolboord In het water. „Lekgestoten". dacht de neger, niet zonder leedvermaak. Toen de boot bij het witte Jacht was aangekomen, bleek ook deze veronderstelling niet juist, want de neger zag duldeiyk. hoe enkele zware, druipend natte kisten aan boord werden gehesen. Daarna klommen beide mannen aan boord, de boot werd binnengehaald en het statige TOCH IS HET ZO! jacht verdween weer even geruisloos en geheimzinnig als hel gekomen was. De verbaasde getuige van dit schouw spel liet zich nu natuurlijk ook niet meer weerhouden, zette alle vrees en voorzichtigheid opzij en roeide even eens naar de grot. waar weinig anders te ontdekken viel dan het kalme heldere water, dat slechts even in beweging was. Maar dóór dat heldere water zag de bezoeker plotseling op de bodem van de grot iets op het zand blinken. Hij dook cr naar cn bracht het naar boven: het was een goudstuk dat bij het filiaal van de Deense bank Pederscn te Christian- steadt sp de Jonkvrouw-eilanden werd herkend als een gouddublocn uit Lima van het jaar 1739. een goud stuk waarvoor de bank de neger direct 20 dollar uitbetaalde. De schat, waar uit dit goudstuk af komstig was, be vond zich inmiddels echter in handen van een stel uitge slapen avonturiers, die klaarblijkelijk in dit voormalige gebied van zeero vers iets ontdekt hadden dat zij het liefst voor zichzelf gereserveerd wil den houden. In dit verband is bet belangwekkend te weten, dat enkele jaren geleden in verschillende winkels in New York bij aankoop van een bepaald artikel kaarten van het Caraïbische zeegebied werden cadeau gedaan, waarop met naam en toenaam stond aangegeven, op welke plaatsen zich daar volgens de overlevering zee- roverschatten of gezonken goud- en zllverachepen bevinden. Mochten lezers plannen In deze richting heb ben, dan kunnen zij er dus van ver zekerd zijn. da» anderen hen Inmid dels zRn vóór geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5