dokter regan Gestapo: 50 Eichmanns hadden we nodig Windhoos maakt ravage van volkstuincomplex A YRO-voorzitte r verdedigt beleid Vier alpinisten op de MontBlanc omgekomen MAANDAG 17 JULI 1961 "JVTA de opleving in het proces-Eichmann, die veroorzaakt werd door de x opzienbarende bekentenis, dat Eichmann zich moreel verantwoorde lijk achtte voor de moord op zes miljoen Joden en de felle ondervragingen van procureur-generaal Hausner, die nog enkele bekentenissen aan de beklaagde wist te ontwringen, is Eichmann weer teruggevallen in zijn hardnekkige ontkenningen. Weer schuift hij alle schuld op meerderen of andere afdelingen. 24, 27, Wit: 30, 33, 34, 35, 36, 38, 39, 40, 41. Opnieuw heeft de (productieve) componist D. Vuurboom gezorgd voor een probleem in een pracht van een standje. Hij toont ook nu weer aan hoe een stuk „verhuist" om aan het slot een oppositie te verkrijgen. Opgave: wit speelt en wint. Schauh-vraag 120 De stand in de partij dr. Erdös tegen Lichtner was deze: Wit: Kgl, Df7, Tal, Lc4, Pe4 en Pg5, pi a2, b2, c3, d?, g2 en h2. Zwart: Kh8, Dd8, Ta8, Lc8, Pc6, en Pe3, pi a7, b7, c7. e6, g7 en h6. Hoe kan wit in ten hoogste vijf zet ten mat geven, vroegen we. Dr. Erdös speelde aldus: 1. Pe4—f6M Met de ver nietigende dreiging Dg6! Er staan nu drie witte stukken in, die op vier manieren genomen kunnen worden maar al deze zetten falen! Er volgde: 1Pc6—e7; 2. Df7—g6Ü (Toch! De matdreiging op f7 maakt de witte dame overbodig), Dd8g8; 3. Dg6 h7f!, Dg8xh7; 4. Pg5f7 mat. Als zwart op de eerste zet Pe5 speelt duurt het een zet langer. Dan moet wit namelijk na 2. Dg8 eerst het paard nemen. Bridge De kaartverdeling van het 4 harten- spel was na de 2e slag aldus: V 9V6 O H V B 8 7 3 A B 2 0? 10 9 8 O 10 6 5 8 4 3 2 9AB5432 O A V975 In slag drie speelde West een kleine klaveren na, waarop Zuid het spel als volgt kan winnen: Zuid neemt met klaveraas en gooit op schoppenvrouw ruitenaas af. Nu kan Zuid zijn 3 hoge ruiten incasseren, waarop in de hand 3 klaveren weggaan. Zuid verliest hierna nog slechts één slag in troef en maakt het spel! JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel zonder zwart Hij verklaarde dat zijn benoeming tot hoofd van de afdeling IV b4 - bedoeld was, om enige orde te schep pen in de deportaties uit de bezette zones in het oosten naar de gebieden van de „algemene regering" in Polen Later werd Eichmann zeer opge wonden toen Hausner hem onder vroeg over een opmerking die Hein- rich Müller, chef van de Gestapo eens gemaakt had. Volgens Müller „zouden wij de hele wereld hebben veroverd als we maar vijftig Eich- manss gehad hadden." Terwijl hij zich krampachtig aan de rand van de tafel vasthield zei Eich mann dat dit „slechts een grappige op merking van een grapjas en zeker geen uiting van waardering" was. Op de vragen van de openbare aan- klaber begon Eichmann herhaaldelijk zijn antwoorden met „Jawohl, aber wat Hausner de boze onderbreking ont lokte: „Genoeg, waarom zegt u geen Jawohl zonder maar?" Eichmann zei te weten dat verschil lende Joden tijdens het transport ge storven wanen, omdat hij „rapporten ontving". „Velen kwamen dood uit de deporta tietreinen uirt de transporten die u. de expedliteur naar de dood, organiseer de," aldus Hausner. „Er is een document dat aantoont, dat ik mij alleen bezig hield met de tech nische aspecten van het vraagstuk en da schema's voor de deportatietreinen." Eichmann zei. dat zijn afdeling IV-b-4 niet voor de doden verantwoordelijk was en hy schoof de sohuld hiervoor op de begeleidende poliitie die de transporten naar de dood naar het oosten escor teerde. Hausner liet een bevel Vermiste marinier in Biak aangekomen De sergeant der mariniers Coenraad Meyers, die op Nederlands Nieuw-Gui- nea werd vermist en midden vorige week, na een opsporingsactie die negen tien dagen heeft geduurd, werd gevon den. is thans weer terug in Biak. Hij ver keert in goede fysieke en psychische toestand. Sergeant der mariniers Meers is, met het oog op de behandeling van een wond aan zijn linkervoet, tijdelijk opge nomen in de centrale ziekenboeg t«r Biak. ging in het openbaar van Joden zien, dat ondertekend was door Eichmann en vroeg de beklaagde wat zij misdaan hadden. „Ik moest gehoorzamen aan de bevelen van nimmler zoals dat in onze dienst gebruikelijk was. Ik kon geen Initiatief nemen. Ik kon niets anders doen. Ik weet niet wat zij deden." Minister kreeg lift De Engelse minister van finan ciën Selwyn Lloyd moest zaterdag een spreekbeurt vervullen op een politieke vergadering. Het ongeluk wilde, dat de zeer punctuele minister in een ver keersopstopping vastliep, toen hij nog maar tien kilometer van zijn plaats van bestemming was. Hij stapte uit zijn dienstauto en begon te lopen. Een kilometer of ander half verderop hoorde hij een mo torfiets naderen. Hij draaide zich om, slak zijn duim op, en kreeg een lift. De beheerder rati de schatkist, die vroeger de portefeuille van buitenlandse zaken heeft beheerd, arriveerde in Hawardcn op de duo van de motorfiets, en kon met een vertraging van slechts vijf minu ten het spreekgestoelte beklimmen. De motorrijder, verklaarde later dat hij niet had geweien wie hii achterop had gehad. Zeven gewonden bij Overschie Horizontaal: 1. stopverf (Z.N.) - maanstand; 2. zangstem - zoon van Abraham eh Hagar; 3. luitenant (afk.) - scheikundig element (afk - vat met een hengsel; 4. uitroep - tijdrekening- .telwoord (Eng.); 5. genoeg gekookt - Iwijfje van het hert; 6. jongensnaam - Europeaan; 7. godin der lente (Germ. Myth) - boom; 8. gem. in Noordhol land - bekende afkorting; 9. trustee (afk.) - kloof - verlegen. Verticaal: 1. wijnsoort - voorvoegsel; 2. voegwoord - slede; 3. geplaveide weg - deel van een boom; 4. rivier in Italië - bekende afkorting - muzieknoot; 5. j zijtak Elbe - troep ongeordende krij- jgers; 6. meisjesnaam - meisjesnaam - 'voegwoord; 7. heeft een haan - voor voegsel - leeg; 8. gem. in N.-Brabant - steensoort; 9. klasse (afk.) - nauwe opening - levensvocht in organische lichamen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. Ouwerkerk, 2. Overslag, 3. Scher- ipenisse, 4. Tholen, 5. Eikerzee, 6. jRenesse, 7. Langendam, 8. Arnemuiden, 9. Noordwelle, 10. Dreischor. OOSTER- Iland. Ionenmotor voor ruimteproeven Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart iNASA) heeft bckendge mackt. dat de V.S. in 1962 ruimteproe ven zullen nemen met een ionenmotor, die werkt door de ontspanning van elek- tro-magnetisch versnelde deeltjes. De voordelen van deze motor, d e mogelijk de reactormotor zal vervangen, zijn de lage temperatuur van het proces en het geringe verbbruik. De ruimt-afdeling van de Radio Cor poration of Amerca heeft voor dit pro ject een contract gekregen. In de laat ste maanden van 1962 zullen vier proe ven worden genomen, waarbij mercu rium en cesium als brandsaof zullen worden gebruikt. (Van ccn onzer verslaggevers) Een windhoos baande zich zater dagavond een weg door het keurige volkstuincomplex „Onze Tuinen" langs de Delftweg bij Overschie. Ze ven zomerhuisjes werden meegesleurd en meters verder vernield teruggevon den. Ongeveer dertig eenvoudige, hou ten bungalows werden min of meer beschadigd. Een zo goed als nieuwe woonwagen, die op het grasveldje, tussen dc tuinen en de rijksweg Rot terdamDen Haag stond, werd om vergeblazen en tien dikke bomen, die in de tuin van een huis langs de Delftweg stonden, werden ontworteld en zelfs doormidden gebroken. Zeven personen een bejaard echt paar uit Rotterdam, een jonge vrouw met haar beide kinderen, een Haagse automobilist en zijn vrouw werden met lichte verwondingen van glasscher ven en kneuzingen naar ziekenhuizen gebracht. Hun toestand is gelukkig niet De windhoos had zioh in de polder ten noordwesten van Overschie ontwik keld. De slurf, die duidelijk was te zien. beschreef met zeer grote snelheid een nauwelijks halve kilometer lange baan over het weiland, de Schie, het volkstuincomplex en de drukke auto weg. In de woonwagen, die in de luwte va-n de hoge Doenkade stond, gingen de 26-jarige kermisexploitant M. M. J?er- daems, zijn 24-jarige vrouw, hun vijf jarig dochtertje Yvonne en tweeënhalf jaar oude zoontje Martinus, dat al week ziek was, net aan tafel voor avondeten, toen de lucht omstreeks ven uur inktzwart werd. Op het buta- gasstel stond de pan met vlees nog. De heer Perdaems wilde juist naar buiten stappen om zijn grote Ameri kaanse personenauto dichterbij te zetten, toen de winhoos de woonwa gen in haar greep kreeg en omver blies. In de fractie van een seconde had de heer Perdaems nog kans ge zien de gaskraan te sluiten. De ramp zou nog ernstiger zijn geweest, als de wagen in braind was gevlogen. De bewoners werden door de wa gen geslingerd en bedolven onder stoelen, tafels, glasscherven, kostbar* antieke voorwerpen en een honderd kilo wegende kast. REDDING De kermisexploitant, die er zonder verwondingen afkwam, bevrijdde zijn vrouw en kinderen uit de ravage en droeg hen door de gebroken ramen en die striemende regenbui naar het ben zinestation aan de overkant van de rijksweg. De beide kinderen, die hun pyjama reeds aan hadlden, en de vrouw bloedden hevig. Zij werden korte tijd later met een ambulansewagen naar het ziekenhuis Eudokia in Rotterdam gebracht, waar bleek, dat hun verwon dingen niet van ernstige aard waren. Bijna alle ruiten van het benzinesta tion waaiden kapot. De beide pompbe dienden. de heren W. Schoots en H. Soetelief, dde op het hulpgeroep uit de Een van de huisjes die zaterdag avond op een volkstuin bij de luchthaven Rotterdam een prooi werd van een wervelstorm konden de deur van het gebouwtje niet openen, aleer de wervelwind voorbü was ge trokken Agenten en een wegenwacht verleen den de slachtoffers eerste hulp. Een Haagse automobilist, de 55-jarige W. W. Burger en zijn 56-jarige vrouw, die op de Doenkade waren gewond, toen het dak van een zomerhuisje door de vooi ruit scheerde, werden daar eveneer verbonden en later naar het ziekenhu gebracht Het bejaarde echtpaar J. Schagen uit de A .meidestraat te Rotterdam, zat in zijn tuinhuisje op het complex te eten, toen de rukwinden het gebouwtje ver nielden. De Overschiese huisarts W. J. de Graaf bracht het echtpaar in zijn auto naar het ziekenhuis. De ravage, die op het volkstuincom plex werd aangericht was enorm, ver in de omtrek lagen daken, deuren, teilen en tuinmeubelen. Slechts enkele volkstuinders waren zaterdagavond op het complex; de eigenaars van de ver nielde of beschadigde huisjes werden in de loop van de avond gewaarschuwd. De schade wordt op vele duizenden guldens geschat. Tal van amateur-tuin ders hebben er honderden guldens soms al hun spaarcentjes voor over gehad om hun huisjes zo mooi en com fortabel mogelijk te maken. De bun- galowtjes waren niet tegen stormschade verzekerd. Ook de woning van de familie J B. aan de Delftweg kreeg aanzienlijke schade. Geen dakpan bleef gespaard. Tien grote bomen, die uit de grond werden gerukt veranderden de tuin een wildernis. Een van de bomen had in zijn val de woning op een meter Twaalf raketten gelanceerd van vliegveld Venlo De Deutsche Raketcn Gesellschaft heeft het afgelopen weekeinde, Sn sa menwerking met de Nederlandse Verenl. ging voor Ruimtevaart, van het terrein van het voormalige vliegveld bil Venlo met succes twaalf transportraketten ge. lanceerd. De bedoeling van deze proef- oplating was technisch-wetenschappelUke ervaringen uit te wisselen. Als nuttige last vervoerden de raket, ten zgn. „raketkaarten", welke met be. hulp van parachutes in de naaste omgeving neerkwamen. Met het oog op de veiligheid was de reikwijdte van de raketten zoveel mogelijk beperkt. Deze eerste gemeenschappelijke proef neming van beide verenigingen was een poging tot een daadwerkelijke ruimere samenwerking te komen van astronau- tische verenigingen die verenigd zijn in de International Astronautical Federa. tion. Deze federatie houdt in oktober haar jaarlijks congres in Washington. Bij de lancering van de twaalf raket ten waren o.a. aanwezig de voorzitter van dc Deutsche Raketen Gesellschaft, de heer August F. Sfcats uit Hannover en dr. ir J. M. J. Kooy uit Breda, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart. De raketten stegen tot een hoogte van ongeveer anderhalve kilometer. Op het hoogste punt werden de parachutes ont- plooid waaraan de raketkaarten waren opgehangen. Deze raketkaarten zullen ten behoeve van filatelisten in de handel worden gebracht. Kooplieden sleurden Duitser in auto mee In de nacht van zaterdag op zondag hebben twee woonwagenbewoners in Zandvoort aan een Duitser, die inspec teur van politie in Keulen bleek te zjjn, horloges te koop aangeboden. Op dit aanbod ging de Duitser niet in, waarop kooplieden in woede ontstaken. Zij gaven de man een klap en trokken hem hun wagen zo, dat zijn arm tussen de deur werd geklemd en hij buiten de wagen hing. Met een sneheid van on- Eeveer zeventig kilometer per uur reden de kooplieden daarop weg, de man mee sleurend. Vier vrienden van de Duitser zetten met een personenauto een achter volging in. Nadat de wagen tot stilstand was ge bracht ontstond er een vechtparij waarbij de kooplieden nogal rake klappen opliepen. Zij zullen worden vervolgd. De Duise inspecteur liep nagenoeg geen verwondingen op. Zuiger zonk in zelf gegraven bouwput De cutterzuiger Westerschelde die ten i westen van Terneuzen graafwerkzaam- heden verrichtte voor de bouwput van de nieuwe sluis, is zaterdag gezonken. De zuiger ligt op de bodem van een 1 betrekkelijk klein bassin, dat door de 1 zuiger zelf was gegraven, op een diepte van 5(4 meter. Op het moment dat het schip zonk was geen der bemanningsle- boord. Voor het lichten van de zuiger zal men dee put eerst moeten droogmalen. Behalve grote materiële 1 schade houdt het ongeval, waarvan de oorzaak nog onbekend is, een flinke verliespost op het tijdschema in. 1100 km per kano in twee weken Twee korporaals van de Britse lucht macht zijn zaterdagavond in Willemstad aan land gegaan, na in veertien dagen kanotocht van een dikke elf- te I®® BB_„ BBda der de tijd, die hun voorganger, geant van de Britse luchtmacht, in fe bruari van dit jaar nodig had om de zelfde afstand met zijn kano af te leg gen. De korporaals, David Roberts en Da vid Green, beiden 23 jaar oud, begon nen hun lange-afstandstocht in Chur in Zwitserland. De laatste uren waren het moeilijkst voor de Engelsen, die in zwaar weer verzeild waren geraakt. De kanotocht vormt een onderdeel van het oefenprogramma van in West- Duitsland gestationeerde onderdelen van de Britse luchtmacht. Ether golven Reactie op Haarlem IN EEN sterk-geëmotioncerde ra- ten of andene zaken. niet op de agenda A j voorkomende, te spreken. Daarom wai diofoespraak heeft de voorzit- de m ter van de AVRO, jhr. Th. Röell. toegevoegd. gisteren zijn beleid tijdens de Dat er toch geschreeuwgaffiniit en re- tweede rumoerige jaarvergadering moar ontstaan dor Ihet optreden van r j o «en zeer kleine groep opposanten, ia van dc vereniging, op zaterdag 8 d0so„dunks aobeurd en dat kMie oo- juli in Haarlem gehouden, verde- nieuw tot imoLdenten. de AVRO on- digd. „Intimidatie noch geestver- waardig. warring zal on, doen versagen". on°wnde .ten ctelfecte dat het bestuur noch hijzelf een dictatoriale wa, daarbu zijn conclusie houding aannemen: integendeel, alles Jhr. Röell baseerdie zijn toespraak .gaat bij de AVRO zo democratisch ma- op de vergaderingsverslagen en gelnjk toe. De gewestelijke besturen zo- -commentSiren, die „na Haarlem" wiel ails de contact-onderhoudende con- (eveneens als verleden jaar „na As- suis worden door die leden zelf eeko- sen") in kranten en periodieken zijn zen. verschenen. Sommige journalisten De commissie van onderzoek naar de hebben hem „dictatuur" verweten, grieven van heit actiecomité heeft ad de anderen hebben vastgesteld, dat genoemde grieven (waarvan de oud* slechts zijn „streng-formalistisch op- waren ingetrokken en nieuwe te berd* treden uitbarstingen ter vergadering gébracht) grondig onderzocht en onge- heeft voorkomen". Daarom stelde hij dait het formele optreden tijdens de ver gadering voanbvloedde uit de bestuurs- beslissing, in elk geval luidruchtighe den zoals dde in Assen waren voorgeko men, onmogelijk te maken. Düt kan al leen, wanneer niemand dm de vergade ring heit woord kreeg cm over voorstel - Commentaar- Kerk en vakantie grond bevcmdien. „Het actiecomité heeft het volle pond gekregen," aldus de AVRO-voorzitter in zijn toespraak, „de lijst met grieven is uitputtend behandeld en daardoor heeft het actiecomité alle bestaans recht verloren. Dit comité heeft trou wens niet één opbouwende gedachte naar voren gebracht, het gaat deze zeer kleine groep binnen het grote AVRO-verband slechts om onruststo- ken." Ook zeilde 'hij: „Dit weerzinwekkend en onwaardig optreden heeft de AVRO niet geschaad, maar integendeel grote winst opgeleverd. In anderhalf jaar tijds Ongetwijfeld heeft het laatste deel heeft de AVRO 16 000 nieuwe Leden ge- van het televisieprogramma dat de boekt. Tijdens mijn 5-jarig voorzLtter- NCRV zaterdagavond uitzond veel in- schaip is dc AVRO van nog geen 300.000 druk gemaakt op de protestantse kij- leden gegroeid tot een vereniging van kers. Anderen mogen met belangstel- meer dan 422 000 leden en over nog eens ling hebben gekeken, maar juist voor 5 jaren zal de AVRO nog aanzienlijk de protestants-kerkelijken had deze le- groter zijn." vendige reportage bijzondere beteke- In zijn conclusie zeide jhr. Röell, dat nis. Coos Kamphuis ging by deze deze gehele hetze gevoed wordt dor een gefilmde opnamen eens na, wat de met name genemd Amsterdams och- kerk zoal doet voor vakantiegangers, tendblad. Desondanks staat de AVRO er Oudere kijkers zullen met verbazing goed voor, de financiële positie is door hebben geconstateerd, hoeveel er ver- en door gezond, de programma's en het anderd is sinds hun eigen jeugdjaren, programmablad worden alïerwege goed Het blijkt, dat de kerk nu zelfs paraat bevonden. Daarom deed hij een beroep is voor haar leden, die zondags-uit- op allen, die de AVRO zijn toegedaan, stapjes maken op de fiets, per brommer haar ook te steunen tegen deze kleine of met de auto. actiegroep. Het in de laatste tijd zeer bekend geworden kerkje in Blauwkapel is daarvan een sprekend voorbeeld: er worden op zondagochtend in de vakan tie drie diensten gehouden en men komt daar in vakantiekleding de kerk binnen. Dit offer aan de vakantie- SlccaL""'" 'ang is zaterdag opnieuw de ochtendurenw pereduceerd en men die ha„ vaI1 he, Khe[m M e middags molxik aan dans en spel goed kennen, haar dit nieuw geluk van bezig is or.heluertrouu.de kerk-mr. harte g Of op het Sneekermeer, waar de kerk, in de vomi van een kerkschip, de zei lers tegemoetvaart. Dit kijkje op de aanpassing bij da moderne tijd zal door velen even ver werkt moeten worden, eer men er het waarlik goede in ziet. De verheugenis van de vakantiegangers over deze mo gelijkheden tot kerkgang stemt echter evenzeer tot nadenken. Het mei belangstelling tegemoet ge ziene concert voor twaalf harpen, waar mee het NCRV-programma opende, werd een teleurstelling want het kwam totaal niet tot zijn recht aangezien het niet mogelijk was, de gehele opstelling van de instrumenten in het beeld te vangen. Ook was daarbij de muziek, zeer modern, ja experimenteel, veel te moeilijk. Het bleef by wat statische, onvolkomen beelden met een enkele artistieke noot van dubbele opnamen. Maar de poging werd niet beloond: zulk een concert bleek ongeschikt voor televisie. Niettemin lof voor die po ging op zichzelf om zulk een uniek concert in de huiskamer te brengen Ageetli Scherphuis weer getrouwd De AVRO-televisieomroepster Agecth vanavond Het AVRO-televisieprogramma, dat om 8.20 uur na het NTS-journaal be gint, biedt na de actualiteitenrubriek een balletimpressie op film van de Duitse televisie (8.30 uur). Daarna een populair-wetenschappelijke film over de invloed van het roken op de gezondheid en om 9.30 uur Muziek- mozaïek, ditmaal gewijd aan gitaren en gitaristen. vond "I7"AN DE zeven bergbeklimmers (drie Italianen en vier Frpn- sen) die sinds vorige week zondag op de hellingen van de hoogste berg Europa, de Mont Blanc, werden vermist, blijken er vier om het le ven te zijn gekomen. Het zijn dc 57 „Ik heb in geen tijden zon eerlijke vent ont moet als jij. en ik. zou het jammer vinden als je te vroeg je hoofd moest stoten. Maar wat je toewij ding betreft, doe je er beter aan wat water bij de wijn te doen. Dat zal je het leven gemakkelijker maken". „U bedoelt, dat ik mijn geweten zou moeten sussen, dokter? Neen, heus, dat kan ik niet!" „Neen, dat kun je niet. Je zult altijd met eer lijke vastberadenheid recht door zee willen gaan. Als je aan het ziekbed komt van een man bij wie je tyfus hebt vastgesteld en merkt dat zijn vrouw hem dingen voorzet die je verboden hebt, zul je haar dan alle verwensingen naar het hoofd slingeren die in je opwellen? Je zult dan met bismuth en een pijnstillend middel trachten te voorkomen dat zijn brandende ingewanden open barsten en dat hij doodbloedt En als je weggaat zal de oude dame je een vetgemeste kip meegeven en je zult het beestje in dank aanvaarden." Adam moest aan zijn moeder denken. Hoe zij. als zij de kans kreeg, gauw het ijs van Delmus buik afnam en het medicijnflesje in de po leeggoo' Hij had toen niet veel gezegd, maar de paar woor den die hij er aan had besteed, had hy met bitter heid uitgesproken. Neen, hij zou geen vrede heb ben met domme halsstarrigheid. Hij keek naa dokter Ringo, naar zijn ineengeschrompelde gc stal te waarin alle levenssappen schenen opge droogd, naar de van ouderdom gespikkelde handei met de hoornachtige nagels, naar het toefje zwar haar dat op de pols onder de witte manchet uit puilde. De knokige hand van een dokter, gemaak om verscholen kwelduiveltjes te achterhalen. Hi,, vergeleek ze met zijn eigen grote klavieren; dit drukten vierkante beslistheid uit Had de kleine, grijze vrouw in Omaha niet ge zegd, dat hij nog wel eens het wonderbaarlijke ge neesmiddel zou zien; getuige zou zijn van de won derbaarlijkste snijmethode? Om wonderen te be werken, was er overtuiging nodig en een enthou siasme dat van geen middenweg weten wilde. In door Helen Topping Miller deze vermoeide, oude man was het enthousiasme gedoofd. Die kende alleen*nog maar geduld, alleen nog maar berusting. Een golf van dankbaarheid doorgloeide Adam plotseling; van dankbaarheid voor het feit dat hij jong was. Als de wonderen van de geneeskunde zich zouden voordoen, dan zou dr eugd klaar staan om ze te aanvaarden de jeugd '.ou altijd onverdraagzaam zijn ten opzichte van vat voorafging en reikhalzen naar het nieuwe >aar het nog nimmer geëxperimenteerde. Adam vergat bij het opwindende van die ge lachte, dat de meeste wonderlijke dingen op al irlei gebied door oude mensen werden uitgevon len. Door vermoeide, en nochtans steeds toege vijde oude mensen. Hij wist wel, dat hij dank ver chuldigd was aan ouderen, zoals aan professor )eever bijvoorbeeld, maar toch, in zijn geest, zag üj al die ouderen in schommelstoelen zitten. Daar ustten zij en wachten af. Wachtten af wat da ongeren zullen doen. Las dokter Ringo op het gelaat van Adam do zelfgenoegzaamheid en zelfingenomenheid die hem op dit ogenblik bezielde? Was het daarom dat de oude man zo toegeeflijk naar hem keek? „Je bent een grote kerel, Adam," zei hij, al» sprak hij tegen een jongetje van een jaar of zes „Dat is een voordeel. Ik was altijd te klein om iemand te intimideren. Trypheny gebruikte alle vlees en been uit onze familie op. Mijn moeder was net als jouw moeder; negentig pond branie en maar heel weinig vlees. Ik zei eens tegen Liza, dat die rotte tanden van haar haar vergiftigden, en weet je wat ze me zei: „In orde, Bart Ringo. Voor uit maar, trek ze er maar allemaal uit. Er is toch niemand meer die ik zou willen bijten." De oude dokter lachte met een krakend geluid. „Je bent nogal vrolijk," zei Trypheny, die op dat moment met een groot serveerblad binnenkwam. Ze staarde hem enkele ogenblikken aan en er lag een mannelijke grijns om haar lippen. „Heel erg vrolijk, en je hebt niet eens van mijn cider ge dronken. Dokter Regan, probeert u mijn baksel eens. Ik ben wel niet erg bijdehand, wat bakken en braden betreft, maar mijn koekjes zijn niet slecht. Neem er twee. Een zo'n koek betekent niets voor zo'n groot iemand als u. Toe Bart, eet jij er ook wat van." Ze zuchtte terwijl ze de glazen nog eens volschonk. „Ik heb altijd geprobeerd wat vlees op zijn beenderen te doen komen, maar ik had looit succes." „Hij sleet het op in dienst van de mensheid," zei Adam. „Over vijftig jaar zal ik ook niet veel meer zijn dan een lang, klapperend skelet met één en kele lok rood haar boven mijn schedel. Vooral als ik die hindernissen waarvoor dokter Ringo mij beeft gewaarschuwd, nemen wil." „Hij kan het weten," zei Trypheny, „hij heeft ze ook eens willen overwinnen. Drink gerust hier van, dokter, er zit minder alcohol in dan in haar water". „Toch moet ik oppassen. Stel je voor dat ik word ingerekend een vreemdeling die in kennelijke staat een geleende auto bestuurde," spotte Adam. Trypheny schudde van het lachen. „u is een type, Adam Regan! Bart en ik hadden juist zo iemand als u nodig. We zitten hier maar in dit vervallen oude huis onder die met mos begroeide bomen, te vervallen en te vergaai: net als zij. Dat heb ik Bart al dikwijls gezegd." (Wordt vervolgd) Italiaan Andrea Oggioni, de 27-ja- rige Franse technicus Pierre Kohl- mann, de 25-jarige Franse banket bakker Robert Guillaume en de 22- jarige student Antoine Vieille even eens uit Frankryk. De Fransman Pierre Mazaud en de Italianen Wal ter Bonatti en Roberto Gallieni kon den nog een schuilplaats bereiken. De zeven mannen waren in twee afzonderlijke groepjes erop uitgetrok ken om via de Pilier du Freney, de Italiaanse kant van de berg te berei- nooit is beklommen, de top te berei- Op 4600 meter hoogte ont moetten zij elkaar aan de voet van een piek en besloten toen gezamenlijk verder te gaan. Woensdag werden zij voor het laatst gezien. Een passe rende Italiaanse gids riepen zij nog toe dat alles wel was. Enkele uren later stak een felle storm op. Volgens Bonatti werden de klimmers op 250 meter van de top van de Mont Blanc boor een van de zwaarste sneeuw stormen sinds jaren gedwongen naai en schuilhut terug te keren. De beroemde Italiaanse alpengids ver telde verder dat zyn makkers „op de meest ellendiiige marnier" om het leven zijn gekomen. Oggioni was de eerste die in de nacht van vrijdag op zaterdag doodvroor. Vieille stierf spoedig daarna bij de GrubergLetsjer, en Guillauwe be zweek op de Peuterey-pas. Het lichaam van Kohmann werd op 40 meter af stand van de Gamba-hut gevonden. Dc drie geredden lijden aan een ze nuwschok. Mazaud. die inmiddels naar een ziekenhuis in Lyon is overgebracht bleek ook enkele bevriezingsverschijnse len aan armen en benen te vertonen Bonatti had alleen aan de rechterhand een bevroren duim en vinger; Gallieni was licht gewond. Gebr. Vink bloembollenbedrljf. Boe gcrweg 33. Noordwijk. en venn. Th. J. Vink. id., en C. v. d. Mey Burchtstr. 4. Rijnsburg (Opgegeven door V. d. Graaf en Co.). De NCRV geeft vanavond geen hoorspel, maar een gevarieerd mu ziekprogramma dat om 10 uur on derbroken wordt door het parle mentair overzicht en om 10.40 uur voor de avondoverdenking. Ook Is er om 8.30 uur een causerie over emi gratie ABC voor Brazilië. Vóór half tien is er serieuze muziek op gram mofoonplaten, na die tijd lichte mu ziek. De AVRO begint om 8.05 uur met een luchtig liedjesprogramma en vraagt daarna aandacht voor een causerie over het verpleegsterstekort (8.45 uur) door dr. P. A. Heeres. Een programma van allerlei lichte mu ziek wordt om 9.55 uur afgewisseld met een rangrecital door Laurens Bogtman, die o.m. liederen van Brahms en Moussorgski ten gehor* brengt Programma voor morgen DINSDAG 18 JULI 1961 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. KRO: 7 00 Nws 7.15 Gram 7.45 Morgengebed en over weging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d huisvrouw 9J5 Waterst 9.40 V d kind 10.00 V' a kleuters 10.15 Lichtbaken, lezing 10.25 Gram 10.35 Gram 11.00 V d hulsvr 11.30 Gram 11.50 Volaan;vooruit, le zing 12.00 Middagklok-noodklok 12.01 Beu je zestig? 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Gram 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer .320 Platcnnleuws 13.40 Lichte muz 14.00 Pianokwartet 14.35 V d plattelandsvrouwen 14.25 De witte hel. hoorspel (deel 7) 15.30 V d zieken 16.30 Zlokcnlof 17.00 V d jeugd 17.40 Beursber 17.45 Regeringsultz; Schrijvers over Nleuw-Gulnea, door W A L van Doorcnmaalen. 18.00 Koorzang 18.20 Kaarten op tafel, gesprek 18.30 Radio Volksuniversiteit Werkgelegenheid voor bejaarden, door prof lr F M Roeterink 19.00 Nws 19.10 Act 1925 Gram 2025 Kamerork koor en sol 2140 Orgclconc 22.20 Letterkundige persoonlijkheden, die ik gokvnd heb, le- zong 22.30 Nws 2.40 Kamera-Klub 2255 LGsterla Porthoghese. opera 23.56—24.00 Nws. HUversum II, 298 m. 1007 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 720 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nwj 8.15 Gram uym v d vrouw 9.10 Do groenteman inwijding 10.00 Gram 1.00 RVU: Grafische PBHBBB- G Ruetcr 11.30 V d 12.00 Liohte muz 12.20 Rcgcrlngs- landbouw 12.30 Land- en 12J>3 Lichte muz 13.00 .ws 13.15 Meded en gram 13.25 Bcurab-r 1.30 Metropole ork 14.00 Promenadc-ork Voordracht 15.00 Gram 15.30 Ver- oleegster worden? Graagl. lezing 15.45 Viool en plano 16.15 Gram 16.30 V d jeugd 1720 Orgel en viool. 18.00 Nws 18.15 Pianospel 18.30 Lldhta muz 19.00 Paris vous parlc 19.05 Gram 20.00 Nws 20.06 Lichte muz 20.40 Vakantie plannen en -iicrirr.-ringen. Uchtp rogr •orbcreldlngen voor het songfesti val ln Knokke 21.40 Gram 72.00 Reisin drukken uit ccn rijk muziekland, muzifc lezlng (IV) 22 20 Gram 2220 Nws en beurs- York 22 45 Act 23.00 Gram 30.00 Journ. 2f Muziekfilm 30.5 9.15 Gram 9.4 10.50 V d kli kunst, I, doo:

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7