HUI! Arrestaties in Zuid-Tirol Tweede 18 juli astronaut omhoog Rusland wil conferentie in Genève saboteren NAZI'S ACTIEF IN WASHINGTON Romantische vondst VAN CAPE CANAVERAL mtÊÊÊÊÊÊÊÊÊËËiÊÊm Nieuw! Amerikaanse wondervinding! hoeverre een ruimte-1 Ruim te vlucht zal |vaarder llUllllllyVlUUiL Zittl karakteristieke punten van het aard oppervlak. Dit is van belang, zo zei hij, met het oog op de landingsmanoeuvres van de ruimtevaartuigen der toekomst. Op deze tweede vlucht zal de ruimte vaarder tevens een nieuw besturings- j systeem bepróeven. Terwijl Sh-epard de zes stuurstraalpijpen van zijn cabine nog I eigenhandig moest bedienen, kan de veel op de vorige lijken De V.S. zullen deze week deruimtevaarder op deze vlucht datum is voorlopig bepaald op 18 juli van Cape Canaveral een tweede ruimtevaarder omhoog sturen. De cabine die deze korte vlucht van ongeveer 15 minuten zal maken draagt de naam Liberty Bell 7 (Vryheidsklok). Welke kandidaat is uitverkoren om Ame- verking stellen, die de be wegingen van de stuurorganen omzet in elektrische impulsen, die op hun beurt voor het openen en sluiten van de gas- kleppen zorgen. Het voordeel van het nieuwe systeem is dat men er de stand van de cabine beter mee in de hand kan houden. De nieuwe ruimtecabine heeft een aanmer kelijk eenvoudiger instrumenten bord. Bovendien is er een nooduitgang: een luik dat door middel van holle, met een nka s tweede ruimtereiziger te explosief gevulde bouten is vastgemaakt, worden is nog niet bekend. Dt keus gaat tussen de 35-jarige kapi tein Virgil I. Grissom van de luchtmacht en de 39-jarige overste John H. Glenn jr. De vlucht van de tweede Amerikaanse ruimtevaarder zal, op enkele kleinig heden na, gelijk zijn aan die van kapitein luitenant-ter-zee Alan B. Shepard op 5 mei. Als alles volgens plan verloopt zal de cabine, die door een Redstone- raket omhoog zal worden gebracht, een hoogte van 175 km bereiken en boven de Atlantische oceaan een afstand van 480 km afleggen met snelheid van 7850 km per Dr. Kurt H. Debus, leider van de afdeling lanceringen van het NASA- centrum in Huntsville, zegt over het doel van de vlucht: wij proberen vast te stel len in welke mate de mens aandeel dient te nemen aan een ruimtevlucht en in welke mate dit aan stuurautomaten moet worden overgelaten. We willen een ant woord hebben op de vraag: hoeveel kan een menselijke bestuurder doen? De Liberty Bell 7 weegt twee ton, heeft een middellijn van 1.80 m en een hoogte van 2,75 m. Op ondergeschikte punten wijkt hij enigszins van zijn voorganger Freedom 7 af. In plaats van heeft hij Indien alles naar wens verloopt zullen ruimtevaarder en cabine ongeveer een kwartier na de lancering door helikopters van het vliegdekschip Randolph uit zee worden opgevist. De Randolph ligt in het doelgebied. Onder de baan van de cabine zullen zes torpedobootjagers klaarliggen om de ruimtevaarder in geval van een ontijdige daling te hulp te snellen. De val van de cabine zal worden gebroken door een parachute, die op een hoogte van 3000 meter moet opengaan. Nieuw-Guinea heeft schepen nodig Bij de behandeling van economische zaken In de Nieuw-Guinea-raad heeft de heer Kaisiepo, hierin gesteund door ds. Kamma en mr. de Rijke, gespro ken over het belang van de kleine scheepvaart voor Nieuw-Guinea. Zij ves tigden er de aandacht op, dat het land een lange kustlijn heeft en geen goed wegenstelsel. Hierdoor is de bevolking voor de afvoer van haar produkten hoofdzakelijk aangewezen op kleine scheepjes. Zij rieden aan, niet te kij ken naar de toestand bij de Oosterbu ren van Nederlands-Nieuw-Guinea, die legio boottypen hebben. Beter is het, een boottype te ontwerpen, dat door het houtbedrijf te Manokwari in serie twee patrijspoorten enkel raampje, dat ongeve 1 groot is. Dit raam is voorzien lijnenstelsel, dat op de ruit is ge- waardoor de ruimtevaarder zich £"n "worde" gebouwd ïenteren met betreW.na w 1 «an woroen geoouwo. horizon, zodat hij k3n zijn kabine de helling heeft, die vereist is bij het starten de remraketten op het hoogste punt 34 graden zijn baan. VER UITZICHT Voorts zal de ruimtevaarder op deze vlucht zelf minder handelingen behoeven te verrichten, zodat hy meer tijd over houdt voor het doen van waarnemingen. Indien de bewolking het uitzicht niet al te zeer belemmert, zal hij het grootste o ,van de Atlantische kust van de ».S. kunnen onderscheiden en tevens de meeste eilanden rondom de Caribische Debus verklaarde dat het nuttig zou de in het voormalige Nederlands-Indië bestaan hebbende stichting gemeen schappelijk scheepsbezit", die voor ge zamenlijke rekening schepen voor de kleine kustvaart exploiteerde. Maakte U-2 film van raketbases De landelijke voorzitter van het vei bond van oudstrijders uit buitenlandse oorlogen (V.F.W.) zegt van betrouwbare zegslieden te Washington Weerspannige boeren uiten bedreigingen De New Vork Times heeft bericht dat de communisten in Berlijn hebben bekend gemaakt dat „weerspannige Oostduitse boeren" hebben gedreigd col lectieve boerderijen te ontbinden als protest tegen de kritieke situatie, ont staan door het landbouwsysteem van het regiem. In een bericht uit West-Berlijn deelt het blad eveneens mee dat de Oost-' oerhjnse autoriteiten een scherper bo- terrantsoenering hebben bekend ge- maakt en hebben te kennen gegeven dat zij hun controlemaatregelen zullen ver scherpen om een einde te maken aan een beweerd wegstromen van levens middelen naar West-Berlijn. Volgens krantenberichten uit de Oost zone zouden op z'n minst acht personen zijn gearresteerd en gevonnist wegens smokkel van levensmiddelen. Aanslagen van rechtse en linkse terroristen Terroristen van rechts en links hebben het afgelopen weekeinde twee golven van aanslagen ontketend de ene in Algerije en dc andere in het Oostfranse industriegebied. In Algerije worden 32 aanslagen met kleefbommen toegeschreven aan de on dergrondse beweging van de rechtse ko lonisten. Vier leden van een Frans dok tersgezin werden gewond. Er ontstond grote schade aan een munitie-opslagplaats en aan de woningen, bedrijven en auto's van degenen die door de ondergrondse als mikpunt voor aanslagen waren uit verkoren. In Oost-Frankrijk vermoordden geld- ophalers van de F.L.N. een Algerijnse ar beider, openden het vuur en wierpen een geïmproviseerde bom in een café vol moslims van wie er zes werden gewond. Verder werden twee Fransen het slacht offer van roofovervallen. Zowel de F.L.N. als de rechts» onder grondse halen „contributies" op ter fi nanciering van hun tegen elkaar gerichte hebben, dat boven Cuba vluchten een U2 zijn gemaakt en dat uit de op namen 'blijkt, dat raketbases op het land gebouwd worden. De voorzitter, Ted Conn ell, legde deze verklaring af in een redevoering, die hij zaterdagavond heeft uitgesproken voor een V.F.W.-conferentie. Een betrouwbare woordvoerder Washington vertelde my, zo zei hij, dat ons land door een nieuw gevaar be dreigd wordt. „Hij zei mij. dat de door de U2 ge maakte films onomstotelijk bewijzen, dat er op Cuba raketbases aangelegd' den, drie in .totaal". zónder permanent-vloeistoffen V.S. in scherpenota: AI»of u met golvend haar geboren bent, zo natuurlijk golft uw haar na één behandeling met nieuwe Perform! En zonder permanent watertje»! Zonder lak! Zelfs stug of sluik haar dat nóóit bleef zitten is na één be handeling met Perform omgetoverd tot uw droomkapsel! Iedere nacht krulspelden - voorbij! Perform in uw haar en u kunt er op slapen, mee door de wind lopen. Zelfs een fikse regenbui kan geen kwaad... de kam erdoor en iedere golf valt weer in zijn plaats. Hebt u niet innig naar zulk haar verlangd? Vanaf vandaag glanst en straalt uw haar, voelt het heerlijk zacht en natuurlijk. Nooit meer stro-achtig permanent-haar, of een kapsel dat stijf staat van de lak. Uw heerlijk natuurlijke, nonchalante kapsel blijft de hele week zitten. Op de laatste dag nog even mooi als de en voor bijna geen geld! KAAL VANDAAG NOG ZO'N FLACON FANTASTISCHE PERFORM VOOR DE HANDEL: BERKIAN N.V. AMSTERDAM Offensief ingezet tegen rebellen De Portugese troepen hebben een offensief ingezet in de streek van Nam- buangongo, Noord-Angola, een gebied dat sinds het uitbreken van de rebellie, in maart, in handen van de opstande- De afgelopen twee dagen is het tot felle gevechten gekomen tussen opstan delingen en Portugese troepen, aldus meldt het Portugese persagentschap Ani. De opstandelingen zouden de Portugezen overtreffen met een meerderheid van zeventig tegen een. Niettemin werd een aanval op een militaire colonne ten koste van zes zwaar gewonden afgeslagen. De opstandelingen zouden zware ver liezen hebben geleden. Voorts maakt Ani melding van een grote krijgsbuit. De plaats Poona ixt India is zeer zwaar getroffen, doordat een nog niet volledig voltooide dam in de Mutharivier plotseling be zweek onder de druk van het water. Binnen enkele minuten was een groot gedeelte van de een miljoen inwoners tellende stad geïnundeerd. Zeker hon derdduizend mensen werden dakloos en tenminste vijftig per sonen verdronken. De schade wordt op veertig miljoen dollar geraamd. jetunie had bij die gelegenheid betoogd dat er geen neutrale figuren zijn, en kunnen zijr-, voor het vervullen van In ternationale gczagsfuncties. Als andere voorbeelden van „sabota ge" van dc Geneefse besprekingen noemt de nota: 1. de eis dat de internationale inspec ties op Sowjet-grondgebied worden be perkt tot drie per jaar, 2. een voorstel dat erop neerkomt dat de Sowjetunie er zelf over beslist, wan neer dc inspectiegroepen op haar grond gebied een onderzoek mogen instellen. Juichende menigte bij vertrek Gagarin Een juichende menigte heeft dc Rus sische ruimtevaarder, majoor Gagarin, zaterdag na zijn vijfdaags bezoek bij zijn vertrek naar Moskou een prettig afscheid gegeven. Glimlachend zeide de 27-jarige ruimte vaarder in een persconferentie op het vliegveld: „Ik neem de aangenaamste her inneringen mede aan de vriendschappe lijke ontvangst cn dc gastvrijheid die mij in Groot-Britannië zijn ten deel geval len Ik neem aangename herinneringen mede aan uw volk. Hare Majesteit de Ko ningin en Prins Philip en de heer Mac- Millan. Moge de vriendschap tussen de Sowjetunie cn het volk van Groot-Bri tannië zich ontwikkelen en sterk wor- Er was een menigte van ongeveer 2000 mensen bij de Sowjetambassade op de been. toen Gagarin ccn uur eerder naar het vliegveld vertrok. Vele mensen wer den in de tuin van de ambassade ge drukt, waardoor struiken cn bloemen werden vertrapt en een dozijn politie- •houder moest schouder r zijn auto vrij- Weer onlusten in Rhodesië In Appiano bij Bolzano zijn opnieuw hand op 55 kilo dynamiet i mensen gearresteerd op verdenking van sabotage. In de afgelopen drie da gen zijn nu in totaal 42 mensen aan gehouden. Voorts legde de politie de Communisten lijden verlies in Vietnam Bij zuiveringsacties in de omgeving an Saigon hebben Vietnamese regerings troepen in een verwoed gevecht ruim 170 manschappen van de communistische Viet-Cong gedood. In een gevecht, dat zondagmorgen gedurende drie uur ge woed heeft, werden tien manschappen gevangen genomen en ongeveer 60 zware en lichte wapens buitgemaakt. Aan regeringszijde bleven de verliezen beperkt tot tien doden en 57 gewonden. De strijd woedde op de Plaine des Jongs, een troosteloos moerasgebied, dat bekend staat als een bolwerk aer rebellen. De slag van zondag was één van de grootste de laatste maanden. Twee bataljons het regeringsleger bonden de strijd met ongeveer 600 geharde en zeer goed bewapende rebellen. veelheid patronen. De Italiaanse politie heeft ook de se cretaris-generaal van de Zuidtirolse volkspartij, dr. Hans Stanek, gearres teerd. In zijn auto werd een aantal pamfletten gevonden, gelijk aan die wel ke de zich zelf noemende „vrijheids strijders van Zuid-Tirol" bij opgeblazen krachtstations hebben achtergelaten. 1939 gesloten overeenkomst tussen Hitler en Mussolini voor het „Derde Rijk" stemde. Hij keerde na de oorlog naar Italië terug en bezit thans weer het Italiaanse staatsburgerschap. De achttienjarige hofmeester-derde klas der koninklijke marine H. Neer voort uit Monster is zaterdagavond om het leven gekomen bij een verkeerson geval. Hij kwam met zijn bromfiets in botsing met een personenauto, vermoe delijk omdat hij deze auto geen voorrang verleende. Weer rassenrelletjes in Chicago Twintig negers en vijf blanker,, beho rend tot een katholieke groep die naar rassengelijkheid streeft, hebben zaterdag gezamenlijk een strand aan het Michigan- mecr bezocht dat tot nu toe slechts voor blanken toegankelijk was. Na enige tijd werden zij omgeven door ongeveer twee honderd blanken, die een dreigende hou ding aannamen en die door de politie uit elkaar moesten worden gejaagd. In een gemengde wijk in het zuidwesten van Chigago brak eveneens een rassenrel uit. Vier jeugdige negers vielen een blanke aan met bijlstelen en wierpen springstoffen naar twee blanke meisjes. In de straten surveilleerden versterkte politiepatrouilles. Het aantal blanken dat door zwervende benden jonge negers is Vacwond, is tot 18 gestegen. Jongens werden mishandeld J*i een donte hJj I Een bekoorlijke Romein se schoonheid van 57 jaar, niet grijze- haren, is schoonmoeder-van-hct jaar geworden. Flavia Petrini Rosini werd uit 150 vrouwen, die door hun zoons en schoon dochters of dochters en schoonzoons kandidaat gesteld waren, gekozen. I De 25-jarige Martin Mc- gowan uit Grimethorpe (Engeland), die maar anderhalve nieter lang is, heeft zich vijf cm lan ger gemaakt voor zijn huwelijk door een paar verhoogde schoenen aan te trekken, waardoor hij evenlang leek als zijn 19-jarige bruid Wendy Roberts. De ouders van Wendy hadden zich eerst wegens het lengtever schil tegen het huwelijk verzet. I De Franse sergeant An dre Bugnot zakte in el kaar nadat hem door een generaal een medaille was opgespeld. Een on derzoek wees uit, dat de generaal de medaille niet aan de tuniek, maar aan de borstkas van de ser geant had bevestigd. I Het grootste vliegdek schip ter wereld, de 60.000 ton metende Kitty Hawk, is zaterdag voor de eerste proefvaart uit Philadelphia vertrokken. Het eerste door atoom energie aangedreven vliegdekschip, de Enter prise. zal tegen het eind van dit jaar in gebruik worden genomen. I Bij graafwerkzaamheden voor dc bouw van de nieuwe zetel van de Amerikaanse National Geographic Society in Washington zijn de over blijfselen ontdekt van reusachtige evpressen, waarvan de ouderdom op 100.000 tot 500.000 jaar wordt geschat. I Het vliegveld Schoene- feld bij Oost-Berlijn heeft gisteren een nieu we startbaan van drie kilometer in gebruik ge nomen, die gebruikt kan worden door de zwaarste vliegtuigen. Dit is de eerste stap van dc Oost duitse autoriteiten om Scbocnefeld tot de voor naamste luchthaven van Berlijn te maken. I Meer dan de helft van de Zweedse bevolking is deze week met vakantie gegaan. De meeste bedrij- zijn voor drie weken ge sloten met alleen de wachtbezetting. Men ver wacht dat een 600.000 Zweden naar het Euro pese vasteland gaan. I Het zoölogisch museum in Kopenhagen heeft een 120 centimeter lange en 35 kilo wegende „Blauwe vis" of „Coelacanthus" van prof. Millot van een Parijs instituut ten ge schenke gekregen. Eer der meende men dat de ze vis sedert lang was uitgestorven. Twee leden van de Amerikaanse nazipartij zijn gearresteerd op de beschuldiging een 13-jarige jongen en twee van zijn vrienden mishan deld te hebben. De jongens, die van een feestje naar huis terug keerden, werden het hoofdkwar tier van de partij te Arlington bij Washington binnengesleurd, ge boeid en naar hun geloof ge vraagd. Daarvoor zullen donder dag'terecht moeten staan de 26- jarige Richard Robert Brown en de 31-jarige Robert Franklin Gar- ber, beiden woonachtig te Wash ington. De 13-jarige Ricky Farber heeft het volgende relaas gegeven van de ge beurtenissen. die een week geleden te Arlington plaats vonden, Ricky liep met vier vriendjes van een feestje in de Washington-Lee h.b.s. naar huis toen zij het hoofdkwartier van de nazipartij passeerden. Een hunner zei: ..Kijk eens wat een grote nazivlag." Daffrop gebeurde volgens Ricky het volgende: Plotseling stormden tien ke rels uit het huis. Zij sloegen gemene taal jegens ons uit en wy wisten niet hoe wij het hadden. We werden bang en holden weg- Ik viel, maar kwam weer overeind, holde een portiek binnen cn belde aan in de hoop. dat iemand me zou opendoen. Een van de kerels kwam echter met een loden pijp het portiek binnen en ge lastte me mee te gaan. Hij pakte me beet en sleurde me mee. Hij draaide me mijn arm achter de rug en een andere kerel greep me bij de andere arm. Zij brachten me naar het nazihuis cn duwden me op een rustbank De ene ging naar boven en haalde handboeien, die hij me omdeed. Zij zeiden, dat ze me die handboeien zouden afdoen, als ik beloofde niet te zullen vluchten. Dat was nogal mal, omdat er zeker tien grote kerels om me heen stonden. Toen vroe gen ze „Ben je een jood?" Ik knikte. Daarop riep ecu ander: Hfj is voor rassenintegratie. Enkele minuten later kwamen vier of vijf andere kerels met twee van mijn vrienden binnen, aldus Ricky. William Fawver. hoofdcommissaris van politic te Arlington, vertelde dat zijn mannen 's avonds om elf uur bij het hoofdkwartier aankwamen naar aanlei- Op de oude rijksweg Eist-Arnhem is gisteren de 25-jarige ongehuwde J. Spaans, uit Arnhem, bij ren" verkeers ongeval om het leven gekomen. Hij was duo-passagier op een motorfiets, be-, stuurd door de heer G. Gerrits uit Arn-, hem. Nabij de uitspanning De Klomp" i is de motorfiets uit de bocht gevlogen, daarbij tegen een betonnen wegpaal ge reden en daarna tegen een boom ge botst. Amerika heeft de Sowjetunie in een nota beschuldigd van het „saboteren van de Geneefse be sprekingen over het verbod van kernproeven". Deze beschuldiging is wellicht de scherpste die de V.S. tot dusver in een officiële nota tot de Sowjet unie heben gericht gedurende de twee jaar en negen maanden die de besprekingen over het staken der kernproeven thans hebben ge duurd. De nota is door de Amerikaanse am bassade te Moskou aan het Russische ministerie van buitenlandse zaken over handigd. Zij is het antwoord op de Sowjet-nota van 7 juli, waarin de Russen de Ame rikanen meedeelden dat ze bereid wa ren de controle op de kernproeven te aanvaarden, mits het Westen de Rus sische voorstellen tot volledige ontwape ning wilden aannemen. Een woordvoerder van het State De partment heeft gezegd dat de Amerika nen, ondanks hun beschuldiging van sa botage aan het adres van de Sowjet unie en ondanks het besluit, de hele kwestie van de kernproeven weer voor de V.N. te brengen, zullen doorgaan met de besprekingen te Genève. Deze besprekingen zijn in het najaar van 1958 begonnen, en sinds maanden vastgelopen. GEEN PROEVEN Sinds het begin van die besprekingen hebben de V.S. en Giroot-Britanic geen proeven met kernwapens genomen, maar de woordvoerder verklaarde dat de Amerikaanse autoriteiten niet weten of ook de Sowjetunie zich in dit opzicht aan haar woord heeft gehouden. In de Amerikaanse nota wordt gezegd dat er verschillende voorbeelden zijn Ruslands pogingen, de conferentie Genève te saboteren. Een van die pogin gen, aldus de nota, is het Russische ln Ndola en Kitwe, Noord-Rhodeslc, Is voorstel, de controle-organisatie een het gisteren tot onlusten gekomen waarbH driehoofdige leiding te geven. De Sow- meer dan twintig Afrikanen zfjn gearres- I teerd. Tien hunner moesten in het zieken huis van Ndola worden opgenomen. In Ndola joeg de politie met behulp van gummistokken cn traangas een menigte van 500 personen uiteen. Te Kitwe richtten Afrikanen vernielingen aan in zgn. bierhallen, na een campagne om de Afrikaanse bevolking te weer houden van het drinken van bier „dat in de federatie is gebrouwen". Zoals bekend zijn de Afrikaanse nationalisten in Noord- en Zuid-Rhodesië en Njassaland fel gekant tegen de federatie waarin deze drie gebieden zijn verenigd. Het Afrikaanse Nationale congres van Noord-Rhodesië heeft laten weten dat het de nieuwe constitutionele voorstellen voor het gebied onvoorwaardelijk van de hand wijst, inaar niettemin zal deelnemen aan de komende verkiezingen. Schilder doodde verloofde en schoonmoeder Een 20-jarige Italiaanse huisschilder heeft zaterdagavond in Roca di Papa, in de omgeving van Rome. zijn verloofde en haar pleegmoeder doodgeschoten naar aanleiding van een geschil over de bruid schat De schilder, Mauro Serafini, had zich in de woning van zijn verloofde verschanst, waar hij zijn 18-jarigz aanstaande, haar dochtertje van anderhalf jaar en haar 67- jarige pleegmoeder als gijzelaars vast hield. De politie die liet huis belegerde, hield hij op een afstand met behulp van :cn machinepistool en handgranaten. Toen hij zich tenslotte overgaf, bleek hij de twee vrouwen te hebben gedood. Ook Zwitserland koopt Bloodhound De Britse vliegtuigfabriek Bristol heeft meegedeeld dat de Zwitserse regering een order heeft geplaatst voor geleide projectielen van het type Bloodhound 2 voor een bedrag van in totaal 250 tot 300 miljoen gulden. Volgens de fabriek is Zwitserland het tweede Europese land dat (in een week tijds) besloten heeft de Bloodhound 2 aan te schaffen. Ook Zweden wil dit projectiel kopenr. Dit wapen is bestemd om van dc grond af te worden gelan ceerd naar doelen in de lucht. Doodvonnis werd nietig verklaard Na achttien jaar heeft een Duitse recht bank op verzoek van Wilhelm Klaes het doodvonnis tegen diens Joodse echtgeno te vernietigd. De rechtbank te Würzburg besliste dat het „Volksgericht" dat in no vember 1943 mevrouw Charlotte Klaes veroordeelde wegens Joodse zelfzucht er Joodse haat, zulks ten onrechte had ge daan en dat het proces op een onrecht vaardige wijze was gevoerd. De recht bank besliste bovendien dat haar naam afgevoerd diende te worden van de mis- dadigerslijst van het „land" Beieren. Na de tweede wereldoorlog had de heer Klaes het ene beroep na het andere aan getekend. Vorig jaar besliste een recht bank dat het doodvonnis te zwaar was geweest, maar dat Klaes er niet in was geslaagd, haar onschuld te bewijzen. De thans gevallen beslissing luidt, dat de daden waarvoor mevrouw Klaes in dertijd voor het „volksgericht" Würzburg had terechtgestaan, door harde noodzaak waren ingegeven en daarom vergeeflijk waren. Mevrouw Klaes was er indertijd op betrapt, dat ze haar noodlijdende Joodse bloedverwanten levensmiddelen bonnen had toegestopt, die ze zwart had gekocht. Het vonnis is door middel van de strop voltrokken. ding van een anoniem telefoontje, ver moedelijk van een van de buren Farber en zijn vrienden vertelden de politie wat er gebeurd was. Daarop maakten dc officieren proccs-vcrbaal op tegen twee der nazi's en vertelden zij de jongens, dat hun ouders maar moesten opbellen, als zij een klacht wilden in dienen- Donderdag heeft de familie Farber over de post een lap gekregen met de teke ning van een schedel met gekruiste beenderen. In dc enveloppe zat een vel papier met 'het Duitse woord' „Juden". 649) Slordig verspreid over dc hele aardbodem liggen heel wat goud- en zilverschatten verborgen, al dan niet in gezelschap van grote hoeveelheden juwelen, waarvan dc opbrengst een aanzienlijke post zou betekenen, zelfs op de staatsbegroting van een grote mogendheid. Vaak zijn deze schatten van roof afkomstig, soms ook werden zij door do rechthebbenden naar een veilige plaats gebracht cn nimmer opgehaald. Vaak ook is het de natuur die ingreep en de kostbaarheden voor een ieder onbereik baar maakte, en in weer andere geval len zijn het restan ten van offerdicn- TOCH IS HET ZO! schatten die nog onberoerd in do rotsachtige bergplaatsen langs de kusten van Madagaskar en de Caraï- bischc zee, of in de moerassige stre ken van Florida moeten liggen, kun nen we weinig met zekerheid ver tellen, omdat dc juiste gegevens hier over, door gebrekkige cn legendari sche overlevering, onvoldoende be kend zijn. Maar soms komt er toch ineens iets van het verborgene aan het licht. Dat gebeurde bijv. enkele jaren ge leden toen de een of andere film juffrouw in de haven van Nassau (een plaatsje op een van de Bahama- eilanden, t.w. op New Providence) een duik nam in het kristalheldere water van dc Atlantische Oceaan. Het was een duik zonder doel, uit sluitend en alleen ondernomen om dat de dame in kwestie meende zich zo voordelig mogelijk in het water te moeten begeven. Al zwevende naar de bodem zag ze in het heldere water een hcngsscl van een koffer uit het koraalzand steken. Boven ge komen, maakte zij daar natuurlijk direct melding van cn bij ccn twee de duik bevestigde zij een lijn aan het hengsel, zodat dc koffer zy het dan met moeite kon worden opgehesen. U kunt zich gemakkelijk voorstellen, welke een spanning zich van de omstanders meester maakte, toen de romantische vondst geopend Welnu, zelfs wat dc romantiek be treft stelde de in houd van dc koffer niet teleur, want zij bleek tot de rand gevuld te zijn met gouddubloenen nit het jaar 1790, die een getaxeerde waarde van om streeks 150.000 gul- ertegei digden. De filmschone heeft hier echter niet zo erg veel van gekregen, want de havenautoriteiten hebben de vondst in beslag genomen en daar mee aan alle romantiek een einde gemaakt. Onafhankelijk van dit teleurstel lende resultaat zouden wc de film ster willen aanraden in het vervolg nog wat systematischer te duiken, want in de 18de eeuw heeft op de rede van hetzelfde eiland dus van New Provindence het Spaanse galjoen „El Capiton" bescherming trachten te vinden tegen piraten, die het schip hadden achtervolgd en lelijk toegetakeld. „EI Capiton" kon de haven echter juist niet meer be reiken en zonk naar de zeebodem met de hele lading goud, die in onze tegenwoordige munt ruim 7 miljoen zou hebben opgebracht. Wat systematisch onderzoek in dit gebied vermag, bleek bijna een halve

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5