ïlieume £ciitsd)e (Garant Nieuwe onrust in Oost-Duitsland Commentaar In bal over de Niagara-waterval NIEUWS in één oogopslag Zes doden bij treinbotsing Schilderijendiefstal van 3,5 min in Frankrijk Bliksem treft vliegtuig Bijslag le en 2e kind voor noodgevallen? MAANDAG 17 JULI 1961 KANTORENSteenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST bezorging 1819 u. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12226 CHRIST ELIJ K-N AT ION AAL DAGBLAD „Stantvastlcli Is sheblmn 019a furl ia icohcDspatl" Op de borst gespeld Zie Bonte Rij (pag. 5) Hoewel van Oostduitse zijde is tegengesproken, dat er in Oost- Duitsland sprake zou zijn van een toenemende paniek onder de bevolking, wijzen vele tekenen erop, dat de sfeer steeds meer gespannen wordt De staatssecretaris van economische zaken, de KVP-er dr. G. M. J. Veldkamp, is thans officieel de opvolger van mr. dr. Van Rooy van het departement van sociale zaken en volksgezondheid. Staatssecretaris Roolvink blijft belast met het loonbeleid De grootste diefstal van kunstvoorwerpen in Frankrijk is gister morgen gepleegd: niet minder dan 58 schilderijen (waarde f 3,5 miljoen) zijn met een vrachtauto weggehaald uit het Annon- ciade-museum voor moderne kunst te Saint-Tropez aan de Fran se Riviera. Het is de bedoeling morgen vanaf Cape Canaveral een tweede ruimtevaarder omhoog te zenden. Waarschijnlijk zal het de 35-jarige kapitein Virgil I. Grissom zijn, die door een Redstone- raket omhoog zal worden gebracht. De vlucht zal ongeveer een kwartier duren. Zeker zes personen zijn om het leven gekomen toen een trein met vakantiegangers gisteren inreed op een goederentrein in Weeton bij Blackpool in Engeland. Er waren meer dan honderd gewonden. Een ontsporing, gevolgd door een botsing heeft gisteren lang durige vertraging veroorzaakt op het station Staatsspoor in Den Haag. Een windhoos heeft zaterdagavond veel schade veroorzaakt in een volkstuincomplex langs de Delftweg bij Overschie. Zeven huisjes werden vernield en dertig min of meer ernstig bescha digd. Zeven personen liepen verwondingen op HET IS noodzakelijk in deze moderne tijd, we weten het! Het moderne verkeer, zake lijk zowel als toeristisch, vraagt om snelle ver bindingswegen en tot dat laatste kan de altijd moeizame klim over de grote St.-Bernhard. scheidingsmuur tussen Zwitserland en Italië, zeker niet gerekend worden Bovendien is dit de tijd van de oliepijpleidingen en ook die kunen moeilijk ge legd worden ovgr steile bergpassen heen. En dus is men geruime tijd geleden begonnen aan het boren van een tunnel door de St. Bern- hard. Een tunnel waarin te vens een sleuf wordt gegra ven voor de olieleiding, die gaat lopen van Genua aan de ene zijde naar Aigle aan de andere. Het werk is nu I al voor meer dan de helft voltooid: ruim drie kilometer de 5828 meter die de tunnel lang gaat worden, zijn geboord. Een moeizaam werk. maar het vordert ge staag. ~~ït is noodzakelijk en toch voelt men het alsof er 1 stuk romantiek verloren gaat. Juist die grote St.- Bernhard die zijn naam ge geven heeft aan die grote, goedige honden die zovele mensenlevens hebben gered - juist deze bergtop spreekt 0 tot de verbeelding van ns, bewoners van de lag© landen aan de zee. Rondon) deze berg spelen de verhalen van verdoolde reizigers, overvallen door de sneeuw, vergeefs worstelend en ten slotte zich van vermoeidheid overgevend aan de verlok king om zich op ^lat zachte sneeuwbed uit te strekken in te slapen. De verhalen 1 de onvermoeibaar klau terende honden met om hun het korfje met eten en verwarmende drank. Van de monniken die door deze hon den op het spoor gebracht worden en tehulp komen op het laatste ogenblik. Tot de verbeelding sprekende ver halen als van een schipbreuk waarin de harde feiten ver zinken in de romantiek. Straks zal dat allemaal liet meer nodig zijn het verkeer en de olie zullen hun weg zoeken en vinden de nieuwe tunnel. Veili- en sneller dan vroeger, is goed dat het zo zal gebeuren, want het zal men senlevens sparen. En de krant staat al vol genoeg van ongelukken, door diezelfde drang naar snelheid die het moderne snelverkeer ken merkt, veroorzaakt. Want de tijden veranderen wel en de krant verandert mèt die tij- maar de veilieheid wordt er niet groter door. Betaling geschiedt per week/ maand /kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) (straat) (woningplaats) In Engeland 100 gewonden In het plaatsje Weeton ongeveer der. tien kilometer van Blackpool (Enge land), Is gisteren een trein met onge. veer 300 vakantiegangers Ingereden op een stilstaande goederentrein. Tot nu toe zijn zeker zes personen om het leven ge komen, terwijl het aantal gewonden meer dan honderd bedraagt. Door'de botsing stortte de eerste wa- gen van de passagierstrein van de vijf meter hoge spoorbaan. De volgende twee rijtuigen werden zo opgeschoven, dat zij tien meter in de lucht staken en vier an dere wagens sdhoven in elkaar. Meer dan honderd manschappen van de Royal Air Force, die in Weeton waren geleverd assisteerden de politie en de brandweer bij het bevrijden van de slachtoffers uil de wrakstukken. T^R ZIJN TEKENEN die wijzen op een nieuwe anti-communistische op- •*-' stand in Oost-Duitsland, nu de Bcrlijnse crisis steeds verder om zich heengrijpt. Volgens de Sunday Times' correspondent te Bonn hebben Oostduitse vluchtelingen in West-Berlijnn verklaard, dat ondergrondse werkers een opstand langs de lijnen van de revolte van 1953 voorbereiden. „Naar verluidt moet deze opstand samenvallen met de eerste drasti sche maatregelen van de communis tische autoriteiten om West-Berlijn af te grendelen als vluchtroute naar het Westen" Deze vluchtelingen zeggen, dat de opstand zal uitbreken voordat het vredesverdrag met Oost-Duitsland getekend wordt. De arbeiders van de scheepswer ven te Rostock zeggen thans beter voorbereid te zijn voor een actie dan in 1953, toen de opstand door Russische tanks onderdrukt werd. Intussen schrijft onze correspondent in Bonn: „Er heenst geen paniek In de Duitse Democratische Republiek." Met deze woorden heeft de chef-propagandist der communistische Oostzone van Duits land, Norden, getracht iets weg te ne- men van de indruk, die de verklaring TTIT HET Annonciademuseum voor moderne kunst te Saint-Tropez (Franse Riviera) zijn gistermorgen vroeg 58 schilderijen van enkele van Frankrijks bekendste moderne schil ders gestolen. Er zijn er ook enkeh bij van de 84-jarige uit Nederlan afkomstige schilder Kees van Dongen De totale waarde van de kunstschat ten wordt geschat op 3,5 miljoen gul den. Volgens de politie is dit d' grootste diefstal van kunstvoorwerpen die ooit in Frankrijk is gepleegd- De inbrekers drongen het museum dait tot de mooiste van Frankrijk gere kend wordt binnen via de voordeur Een grote vrachtauto werd met de ach terzijde tegen de ingang geplaatst waar na de inbrekers met de grootste voor zichtigheid de 58 meesterwerken inlaad den. Ze hadden de werken met zorg gekozen uit de verzameling, zowel op de begane grond als op de bovenverdieping Niemand heeft de vrachtwagen of een van de dieven gezien, hoewel het ver tier en het nachtleven op de boulevard en in de hoofdstraten van Saint-Tropez nog in volle gang waren. Rechercheurs hebben later verklaard, dat de inbrekers voetsporen noch vingerafdrukken hebben achtergelaten. Ongetwijfeld moeten de dieven met de situatie op de hoogte zijn geweest, zei een politiefunctionaris Slechts dertig schilderijen zijn in het museum blijven hangen. Alle schilderijen behoorden lot de ver zameling van de Parijse industrieel George Grammon, een radio- en televisie magnaat. In 1955 stond hij de kunstwer ken in bruikleen af aan Saint-Tropez waar hij bij voorkeur zijn vakantie placht ioor te brengen. De honderd jaar oude kapel werd daarna verbouwd en als mu- um ingericht, terwijl de schilder Andre Dunoyer de Segonzac, inwoner van het stadje, als conservator werd aangesteld Tot de verdwenen schilderijen behoren ook enkele van zijn eigen werken. Ver dwenen zijn o.a. werken van Matisse Bonnard, Cousterie, Vlaminok, Paul Sig- nac, Roualt en Derain. Kort na het vertrek van Schiphol ni Londen is een Boeing 707 straalverkeer. vliegtuig van Pan American World Air ways gisteren door de bliksem getroffen Het hemelvuur trof het toestel in de staart waarvan een gedeelte van dertig vierkante centimeter werd weggesla gen. Aan boord van het toestel bevon den zich vijfentwintig passagiers die allen werden opgeschrikt door het helle licht Het vliegtuig landde drie kwartier ha het gebeurde op het vliegveld van Lon den. Gezagvoerder Carter verklaarde dat het toestel na het gebeurde normaal bestuurbaar bleef. Rondom het wegge slagen stuk werden sporen van verhit ting gevonden. Vertegenwoordigers van de luchtvaart maatschappij hebben later verklaard dat het stukje vliegtuigmetaal op het strand van Zandvoort was gevonden en naai Londen zou worden overgebracht De schilderijen waren wel tegen brand, maar niet tegen diefstal verzekerd. Dit ls de zesde grote schilderijendief stal ln anderhalf Jaar. De autoriteiten vermoèden dat deze diefstallen alle door dezelfde bende zijn gepleegd. Enkele van de schilderijen ter gezamenlijke waarde van zes miljoen gulden, die toen werden gestolen uit een museum, een restaurant en particuliere woningen, zijn inmiddels teruggevonden. van Adenauer de afgelopen week heeft gemaakt. De chef der Westduitse rege ring zed, dat het grote aantal vluchte lingen uiit de Oost zone van Duitsland erop scheeen te wijzen, dat er in Ui- brichts schijnstaat een paniek is uitge broken. ..Geen paniek", zegt Norden. Volgens de Westduitse officiële gegevens züjn in Juli tot dusverre 16.000 Oostduitsers via de zonegrens in Berlijn naar Bandsrepu blikeins gebied gevlucht. In de door gangskampen in West-Berlijn wordit dag en nacht gewerkt om dte vluchtelingen te registreren. Er wordt al het mogelijke gedaan om het noodzakelijke oponthoud in de door gangskampen zoveel mogelijk te ver- F.S. paraat Volgens het Amerikaanse dagblad Chicago Sun-Times heeft president Ken nedy besloten enige elementen van de Amerikaanse militaire reserves ln ver band met Berlijn te mobiliseren. De belangrijkste leden van het Congres zijn ervan in kennis gesteld. De details van de mobilisatie, oa de vaststelling van het aantal op te roepen mannen, zullen nader worden vastgesteld nadat Ken nedy van het Pentagon een overzicht heeft ontvangen. De President kan ronder speciale mach tiging van hert Congres tot een miljoen man gaan. De mobilisatie is slechts een onderdeel van het algehele plan waaraan gewerkt wordt om d© Beriijnse crisis het hoofd te bieden. Op het stationsemplacement Staatsspoor in Den Haag liep gistermorgen een wagenstel uit de rails en hotste een eind ver derop dwars over de lijn naar Utrecht op een lege personen trein. Het duurde vele uren eer de ravage voorlopig was her steld (Zie ook elders in dit blad). Op de dag dat ongeveer een kwart van de Nederlandse bevolking met vakantie ging, viel zaterdag de regen „bij bakken" uit de hemel, ver- nieulde een nieuwe wervelstorm woonwagens en tuinhuisjes (zie- pagina 7) en was het ongeveer even koud alseind februari. Tussen de buien door was het even droog tijd voor een strandwandelingetje. Een nutteloze parasol kon wel mee voor het geval dat het weer zou gaan gieten Dr. Veldkamp: jongste minister (Van onze parlementsredactie) De nieuwe minister van sociale zaken en volksgezondheid is van daag door H.M. de Koningin be ëdigd: de K.V.P.-er dr. G. M. J. Veldkamp sedert 1952 staatssecre taris van economische zaken. Hij heeft zijn onlangs afgetreden par tijgenoot dr. Van Rooy opgevolgd. Met zijn 40 jaar is hij de jongste mi nister in heit kabinet-De Quay. De anti-revolutionair B. Roolvink blijft als staatssecretaris van sociale zaken. De benoeming van dr. Veldkamp ii niet als een verrassing gekomen. Van meet af aan werd hij als de meest serieu- kandidaat voor de opengevallen mi nisterspost beschouwd. De ministerraad kon eahter pas eind vorige week een definitieve beslissing nemen, omdat eerst gesproken moest worden over belang rijke problemen als de verdere gang van zaken met het ontwerp Algemene Kin derbijslagwet, de werkverdeling tussen nieuwe minister en de staatsscretaris, de veithouding tot het ministerie van maatschappelijk werk. De taakafbakening tussen minister en staatssecretaris zal nog nader b(j minis teriële beschikking worden geregeld. Naar verluidt zou ln principe besloten z(jn dat dr. Veldkamp de hele sector van de sociale verzekering gaat beheren. Een deel daarvan had tot dusverre de staatssecretaris onder zjjn berusting. Het loonbeleid blijft echter ln handen van de heer Roolvink. Hij zal ook geen afstand hoeven te doen van de Arbeldsvoorwaar- denwet (Instelling Loonraad enz.), die hjj twee maanden geleden in de vorm van een voorontwerp aan de S.E.R. voor ad vies heeft voorgelegd. Het is nog niet bekend welke gedrags lijn minister Veldkamp nu precies zal volgen ten aanzien van de Algemene Kinderbijslagwet, die na het rec^s op nieuw in de Tweede Kamer aan de orde komt. Zeker is echter dat hij met het kabinet de mogelijkheid heeft besproken enkele verbeteringen in het ontwerp aan te brengen, waardoor het voor de Kamer Dr. Van Rocy heeft namens het ka- binci. itL u.ouM.r u.uy^spro- ken over de wens om, via een bijdrage uit de algemene middelen ook aan zelfstandigen kinderbijslag vanaf het eerste kind uit te keren, volgens som migen zou de regering inmiddels een wat soepeler standpunt hebben inge nomen en zou dr. Veldkamp straks met goedvinden van het kabinet de A.K.W. zó willen wijzigen, dat zelfstandigen beneden een inkomensgrens van f 5000 (zq. noodgevallen) toch bijslag voor hun eerste en tweede kinderen zullen krijgen. Of dit te realiseren valt zon der een beroep op de algemene mid delen, zal nog moeten blijken. Voor vervolg zie pagina 6 TN DE NIEUWE bewindsman voor So- clale zaken ondergaat het kabinet-De Quay stellig een niet overbodige verster king. Meermalen reeds hebben wij als onze overtuiging uitgesproken, dat, tegen over de volwaardige bezetting van Eco nomische zaken en Financiën, een ver zwaring van Sociale zaken nuttig zou kunnen zijn. Wij vertrouwden, dat krach tig „tegenspel" vanuit Sociale zaken ook de andere bewindslieden alleen welkom kon wezen. Die mogelijkheid zit er nu in- De nieuwe minister is energiek en kun dig en heeft daarvan in zijn hoedanig heid van staatssecretaris reeds duidelijke bewijzen afgelegd. Dat onder hem staats secretaris Roolvink op zijn post blijft, achten wij even verheugend als vanzelf sprekend. Te verwachten is intussen, dat onder de nieuwe bewindsman de staatssecreta ris een wat begrensder positie zal inne men. De vorige minister Immers had wel eens neiging om het woord aan de staats secretaris te laten, ook wanneer van hem een woord werd verwacht. De nieuwe benoeming betekent tegelijk een verschuiving of, zo men wil, een op schuiving. Een ministersplaats wordt^ ver vuld, een plaats van staatssecretaris aan Economische zaken komt open. Naar de vervulling daarvan mag men. op het ogenblik waarop wij dit schrijven, nog gissen. Belangstellend zijn wij naar hetgeen gebeuren gaat met bepaalde regerings besluiten, die de nieuwe minister nog als staatssecretaris onder handen had of reeds had genomen. Het is begrijpelijk, dat wij hierbij ook denken aan de tele visienota. De nieuwe minister had hier aan als staatssecretaris zijn naam gege ven. Meer nog dan dat: hoezeer de nota ook de naam van de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft .overweegt in deze nota, zoals be kend, het element van de reclame, de in breng dus van de heer Veldkamp. Van de opvolger van de nieuwe minis ter als staatssecretaris zal worden ver langd, dat hij de televisienota eveneens voor zijn rekening neemt. Indien niet. dan zal dc nota van de tafel moeten verdwij nen. Tegen dit laatste zou. zoals de lezer weet, bij ons geen bedenking bestaan. Zo zou de wisseling binnen het kabinet een kans bieden om van een weinig geluk kige nota af te komen. De nieuwé bewindsman, als straks na der betrokken bij de volksgezondheid, zal dit wellicht slechts welkom kunnen zijn. Zelf wacht de minister in zijn nieuwe ambt overigens werk genoeg. Immers ligt er nog het probleem van de kinderbijslagregeling, hetzelfde pro bleem dat tot de personeelswisseling bin nen het kabinet de rechtstreekse aanlei ding vormde. (RITA) zware buien te verwerken gekregen. Dit begon zaterdagmiddag al met een on weersbui die o.a. in Dirksland hagel veroorzaakte en bij Rotterdam een wind hoos. Van Zaterdagmorgen tot zondag avond viel er in Renesse en in Hoek van Holland 60 mm, in Rotterdam en Dirksland 55, Oud-Be\jerland 49 en in Katwijk 38 mm regen. In de overige provincies waren de buien van heel weinig betekenis. Ook de temperatuur bleef bijzonder laag. In onze omgeving was 13 graden het maximum, een tem peratuur die in de februarimaand van dit jaar op drie dagen hoger kwam te liggen. Heel langzaam lost de depressie voor onze kust nu op. zodat het weer de komende dagen een langzame verbe tering ondergaat. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: VrU veel bewolking maar slechts hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt 11.15 nur). Strandverwachting Morgen zonnige perioden en nog op enkele plaatsen een bui. Zwakke tot ma tige westenwind. Temperatuur 1517 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzich ten: wat meer opklaringen en iets min der koel strandweer. Tendens: langzaam stygena ZON EN MAAN Dinsdag: zon op 4.40, onder 20.51 uur; maan op 10.29, onder 23.17 uur. 21 juli eerste kwartier. HET WEER EN EUROPA fiapporten hedenmorgen seven uur Temper. Station eest el dl) Sg iz Sb lil 15 !f gEN dertigjarige neger uit New York, Nathan Boya, heeft zaterdag in een rubber- bal, versterkt met metaal en luchtbanden, de Niagara-wa- terval overwonnen. Hij liep slechts kneuzinzen op aan rug en armen. Boya is de vijfde persoon, die dit waag stuk heeft overleefd. Uitgerust met zijn zuur stofapparaat passeerde Boya in de bal de gevaarlijke stroomversnellingen en stort te vijftig meter naar bene den. „Na dc val richtte de ba) zich onmiddellijk weer op", vertelde Boya na weer aan land te zijn gekomen. „Ik kon het daglicht vanuit de ba) zien. Ik hield mezelf kramp achtig vast, omdat ik wist, dat er nog meer watervallen moesten volgen. Toen stond ik weer ondersteboven en ter wijl de bal zich weer opricht te vloog het luik open. Ik probeerde het luik te pakken te krijgen, omdat ik bang was bij de volgende vallen door het water te worden meege sleurd Plotseling ontdekte ik. dat ik al in de benedenrivier was en dat alles al voorbij was", zei Boya. De Canadese douane heeft de man direct in hechtenis genomen wegens illegale grensoverschrijding, terwij) hem werd medegedeeld, dat hij in staat van beschuldiging zal worden gesteld, omdat dergelijke toeren bij de wet verboden zijn. Boya verklaarde dat hij Jaren geleden op het denk beeld was gekomen. Hij wil de toen door dit waagstuk het bewijs leveren van zijn liefde voor een Frans meisje, dat hij ontmoet had toen hij ln Frankrijk was gelegerd. Hoewel intussen aan de ro mance een einde was geko men, had hij het plan toch willen uitvoeren. Een theater in Toronto heeft hem al een contract aangeboden om gedurende een week van zijn ervaringen ln de rubberbal te vertellen. Pary* Bordeaux Grenoble Maand Mallorca Lissabon 2; 17 10 1 2 11 11 2 2 18 15 20 19 13 0,3 20 11 14 windstil 25 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1