DE „VILLA" VAN ALFRED KRUPP Eichmann zwijgt over intieme overwegingen Overgang chr. ulo te Leiderdorp ACADEMISCHE EXAMENS Opvoering van ,Le Nozze brengt zaal in extase Finse vormgeving: koel zakelijk, nuchter NIEUWE LEIIISCHE COURANT VRIJDAG 14 JULI 1961 Hij liet honderden woudreuzen verplanten, reed rond in een toren-op- wielen om het mooiste uitzicht te bepalen spaarde kosten noch moeite m kon niet voorkomen dat zijn eigen stempel op de architectuur drukte- Eenzelvig, ongezellig, vreugdeloos en zakelijk ViUa „Hügel" bestaat uit een groot en een klein huis. De aanduiding villa is veel te be scheiden voor dit pompeuze paleis. ALFRED KRUPP (geb. 1907) (Van een onzer redacteuren) villa ,JHügel", die vele jaren de zetel is geweest van de familie Krupp, staat sinds 1953 open vooi het publiek. Veel toeristen, die Essen in het Roergebied bezoeken, maken van de gelegenheid gébruik de villa een veel te bescheiden woord voor dit paleis en de tentoonstellingen, die er geregeld worden georganiseerd, te bezichtigen. Miljoenen mensen de bezoekersstroom is inderdaad reusachtig hébben er de i>oet over de drempel gezet, die anders alleen betreden werd door zeer gewichtige personages, onder wie niet alleen de leden van de familie Krupp en mach tige industriëlen, doch ook koningen en keizers. Er zijn jaren geweest, dat het ondenkbaar was, dat een „gewoon sterveling" er over de vloer kwam of het moest natuurlijk zijn voor dienstbetoon. Nu lopen de massa's „ge- toone mensen" er ongehinderd binnen, na overigens hun penningen voor de entree te hebben geofferd. Een Krupp woont er niet meer op villa „Hügel". Alfred Krupp (geboren in 1907), die indertijd als oorlogsmis dadiger terecht heeft gestaan in Neurenberg en ongeve<£ drie jaren vav de twaalf, waartoe hij was veroordeeld, in vrij comfortabele gevangen schap heeft doorgebracht, heeft een ivat gerieflijker „Wohnsitz" met zijn we goed voorgelicht vijftien kamers. Dit riante huis ligt overigens in de nabijheid van de villa „Hügel". er trouwens wat graag de spot mee dreven De oude Alfred Krupp had trouwens altijd wat bijzonders. Al tegen het einde van de zestiger jaren maakte hij zijn plannen voor zijn representatieve villa. Om te bepalen vanwaar hij het mooiste uitzicht zou hebben, liet hij zich op een houten toren op wielen over de heuvel voortrollen om zo over de bomen heen te kunnen zien. Zo vond hij de plaats, „wo es sein sollte". De Frans-Duitse oorfog direigde hem nog roet in de bouw plannen te gooien. De Franse metselaars, die hij in dienst had, trokken weg. Frans bouwmateriaal, dat hij wilde gebruiken, was niet meer te krijgen. De plannen werden daarom veranderd. En alie6 kostte nog weer meer geld. In 1873 betrokken de Krupp6 him nieu_ we woning. De familie bleef §r tot het einde van de tweede wereldoorlog. In 194ö kwamen er andere bewoners: de geallieerden. In 1953 stelde Bertha Krupp von Bohlen und Halbach (een naam die herinneringen oproept aan de „dikke Bertha's" uit de eerste wereldoorlog) de villa ter beschikking voor culturele doel einden. Om de familierelaties hierbij even uiteen te rafelen: Bertha Krupp is de moeder van de tegenwoordige bezitter varF-<üt -enorme Krupp-etgendommen. Al fred Krupp. Bertha tKrupp rouwde In 1906 me eeii diplomaat, Gustav von Boh. len und Halbach. Deze kreeg van de Duitse keizer het recht de naam Krupp De villa „Hügel" werd gesticht door de grootvader van de tegenwoordige Al fred Krupp. Grootvader Krupp droeg behalve dezelfde voornaam Alfred, ook nog de bijnaam „Kanonnenkoning". Of de familie Krupp ooit met genoegen op de „Hügel" heeft gewoond is zeer de vraag, want de kleinste kamer was nog een zaal, intimiteit ontbrak er altijd en nergens is een knus hoekje te vinl den. Toch is viiMa „Hügel" bijzonder indrukwekkend. Alfred Krupp (1812—1887) de zoon van Früedrich Krupp (17871826), die de stichter van de gietstaalfabriek was. die indertijd de allergrootste van Europa was liet de villa nar zijn eigen ont werpen in de jaren 1870 tot 1872 bouwen. Voor vele eeuwen zou het bouwwerk zijn. Dat -is hem tegengevallen, want al in het begin van het bouwen toonden de muren als gevolg van een orkaan en zware regenval scheuren en verzak kingen, hoewel er tevoren talrijke proef, boringen waren gedaan en allerlei ruim ten en holten in het inwendige van de rotsen waren opgevuld. Die verzakkin gen maakten allerlei maaregelen nood zakelijk, die alles nog kostbaarder maak ten dan het al was. En dat hoewel Alfred Krupp alles eigenlijk op een koopje klaar wilde hebben. Hij heeft zdch dan ook IhettoaUde malen razend gemaakt en natuifrlijk werden er dan ook „koppen gesneld". Iets van zijn onverzettelijke wil blijkt wel hieruit, dat de heuvel, waar het huis boven op verrees, hem te kaal was. Het zou, vond Krupp, te lang duren om jong geboomte te laten groeien. Dus liet hij met speciaal ge. construeerde voertuigen op monster- grote wielen woudreuzen van heinde en verre aanvoeren. Hij kocht hele Alleeën op om die te laten verplanten. Hon derden bomen werden zo vervoerd, tot verbazing van Krupp's tijdgenoten, die zijn eigen nam te plaatsen, opdat het „begrip" Krupp niet verloren zou gaan. Sinds 1953 zijn er allerlei tentoon stellingen geweest, die elk van een kwart möyjoen tot 300.000 bezoekers hebben ge trokken. Nu is er, tot 27 augustus '61, de tentoonstelling „Vijfduizend jaar Egyp tische kunst" te zien, die ook in Amster dam is geweest, doch die in villa ..Hü gel" wel een uitermate mooie opstelling heeft gekregen. De villa herbergt trou wens veel eigen schoons, zoals schilde- Bevorderd van klas 1 naar 2: Cobie vani Koos Los. Kees Moraal. Tineke Nauta, Aalst, Koudekerk, Marijke Bernet, Wout Leiden. Nico Oosterom, Leni Planting, Boot, Woubrugge, Jantien v. d. Graaf, Nico Reyneveld, Leiden, Theo Ringers. Zoeterwoude, Tine de Jong, Koudekerk. Leiden, Kees van Rijn, Hoogmade, Piet Lidy de Koning. Erna Odendaal, Nel Oos- Sleeboom, Hans Starreveld, Hazerswoude, terom, Corrie van der Sterre, Albert Henri Verbeek, Piet Verra, Zoeterwoude, Vuyk, Leiden, Leen Wassenburg, Kirstin Ria Wernecke, Frans van Wijck, Jan IJssenagger, Jan Gert Dorrepaal, Zoeter- IJzerman, Dick Poelman, woude, Ria van Ingen Schenau, Leen Riezebos, Koos Roest, Arie van Garderen. Dick Branderhorst, Michael van Baaren, Oegstgeest, Wim Batelaan, Koudekerk, Eef Boom, Koudekerk, Else Boon, Marga Bosman, Ineke van Dommele, Jaap Francke. Yolande van der Hoogen, Mar- tien de Jong, Guus Klijn, Leiden, Joke Koning, Zoeterwoude, Herman de Ko ning, Ineke Lamers, Frits Pannekoek, Oegstgeest, Mieke Schouten, Cobi van Soest, Zoeterwoude, Mieke van der Stoel, Zoeterwoude, Andre van Straalen, Geert je van der Vis, Koudekerk, Jaap van der Vliet, Kees van Waardhuizen, Hannie Wassenaar. Teun Westdijk, Zoeterwoude. Ineke Fieseler, Nel Molenaar, Leiden, Elvira Oosterhof, Frans Roest Bevorderd van klas 2 naar 3: Piet Barendse, Jaap van den Berg, Gertjan Borreman, Ard Corts, Warmond, Ria van Egmond, Willy Fros, Joke van der Graaf. Gerda Gijzenij, Jan Holland, Attie van Ingen Schenau, Hans van "amp, Leiden, Anneke Kluiwstra, Henk Leemans, Cora van Leeuwen. Anneke Lock, Roel Mun- nik. Nel Nicolai, Sjaak Roest, Carla Riet veld, Jan van Rijn, Hoogmade, Yvonne de Sterke, Mas Verhoeks, Henk van der Werff, Marijke Aarinksen van Menxel. Carla van Beveren, Zoeterwoude, Rob Buurman, Esmoreit Hilal, Ria Hogewo- ning. Kees Knol, Zoeterwoude, Hans Koster, Zoeterwoude, Rob Oechies. Jan Onrust, Peter de Raaf, Leiden, Sjaak Rietveld, Hazerswoude, Adri Rooda, Piet Vernet, Hazerswoude, Franny van Wolk. Joke van der Wijngaard, Bert der Wijngaard, Zita Zuidervaart Bevorderd van klas 3 naar klas 4: Ans van Aalst, Zoeterwoude, Rietje van Al Ier, Leiden. Ge Bavelaar, P.ientje vai Bokhorst, Ria de Jong, Rina Meyer, Zoe- terwoude. Riet Munnik, Lies Plomp, Suus Plomp, Willeke van der Reyden, Siem Schalkers. Willy Smit Geertje van Soest. Gerard Kooreman, Lia Rietveld, Hazers woude. Suus Batelaan Hazerswoude, Rob van Benten, Leiden, Marian Blijleven. Toni Delfos. Zoeterwoude, Janny van Dommele. Kees van Ginhoven, Koude kerk, Sari Ginjaar, Irfaan Hilal, Gerard Koning, Zoeterwoude. Piet Kruidenier, Meer-Brenning (Amsterdam), mar. M d» Bruljne-van Lange (Roterdam). Prop. ex theologie: D de Bruijn (Amsterdam), me) G M M Gilhuis (cum laude) (Den Haag) P H B Pool (Zeist), H Rooze (Boechout) (België). J D Sinte Maartensdijk (Rotter dam), H Appess (Den Haag), F van der Weij (Goes) W M Verbaan (Rotterdam) J van Andel (Rotterdam). Kand. ex. rech ten: G R Rutgers (Delft). P van Steense» (Vlaardingen). P van der Kooy (Rotter dam), G E Kulsdom (Den Haag). W Blan ken (Rotterdam). D Hodksema (Oosterbeek) 6 L Sijtsma (Gorredijk). M.O. A pedago giek: mej. J S de Boer (Utrecht), mej. J Bloemert (Apeldoorn), mej. M Jonker (Hardinxveld-Giessendam), mej. H B Schram (Woerden), msj. I Schukken (Apel doorn) mej. S Wolters (Klazienaveen). J Wolters (Klazienaveen). P D Hofland (Rot terdam). MO. B ex. pedagogiek: S Akker man (Sneek) U Jansen (Amsterdam). A Jellema (Leev^Men). E de Jong «Holten! J Mol (Haarlem). J Reinsma (Bolsward) J M Verburg (Amsterdam). B Frezer» (Apeldoorn), mej. M Vink (Utrecht). sterdam). Kand. ex. peorchologieJ Post J H Haverman (Am sterdam), H S Wouters (Dordrecht). Kand ex. politicologie: S Faber (Wleringerwerg) D Mantz (Voorburg). W G F van Vlie» (Hilversum), s van der Wielen (Midden- meer). Kand. ex. Frans: mej. J Scheps (Am sterdam) J Hagen (Roterdam). B Luttik (Hilversum). geschiedenis: E C Amsterdam Visser (Amsterdar H A de Rijp. P 1 M I Paulussen (Amsterdam). Doet. B P klas- Am- (Alkmaar). Kand. Dekker (Amsterdam). Doet. mej. M W H Schfeuder en H meyer (Amsterdam). Doet. i H_ IA Mar- tin en F D Heyt cn E L Drukker (Am sterdam). Prop. ex. theologie: mej. M Tuinman, C Hamelink. J van Zwleten de Blom. F J Hooghoud, s A van Wijk (Am sterdam). J Blok (Hoorn) en met lof mej J J Grotegoed (Amsterdam). AMSTERDAM, Gem. Univ. Geslaagd voor doet. ex. Spaans: mej. T de Vries (Amsterdam). Doet. ex. Frans: mej. E O Buter. mej. ACM Wiewei, J Th Verhul»- donk (Amsterdam). Kand. ex. Frans: mej C J Westendorp (Amsterdam). Doet. ex Engels: mevr. J Boekkooi-Veldstra (Eind hoven), D Visser en C W F Hopster (Am sterdam) Kand. ex. rechten: mej. G W Eef tl r»ck en P Maitland en C C J van Riet schoten (Amsterdam). Notarieel ex.: J F Hussen (Eindhoven). Doet. ex. psycho rijen, gobelins, porselein en al zo meer In een grote zaal hangen onder meer de familieschdlderijen. Van vorstelijk uit ziende figuren tot teder aandoende tafe relen van kinderen bij en op kleins paardjes en van lieve, kleine meisjes aan moeders hand. Heren, die er de bezoe kers rondleiden, fluisteren nog met eer bied de naam Krupp von Bohlen und Halbach. Uit wat zij vertellen blijkt ook een zekere tragiek. Zo is er een groot schilderij van het gezin van Bertha en Gustav Krupp von Bohlen und Halbach Het schilderij werd gemaakt ter gelegen heid van hun zilveren huwelijksfeest Men kan het schilderij nu denkbeeldig in twee delen splitsen. Allen, die op dp rechterhelft staan afgebeeld, zijn over leden of gesneuveid. Wie rinks staan, ziin nog in leven. Het lijkt wel, of de schil der helderziend is geweest, zo treft de»« wetenschap de beschouwer. Hoewel het gebouw wel imposant Is. U het niet bepaald „mooi". Het is pompeus en protserig, overigens a la mode van do tijd waarin het werd opgetrokken. Het gebouw is eertijds licht van kleur ge weest. Nu is het goorbruin. De oude Al fred Krupp is meer de technicus ge weest dan de man met archiecondsch inzicht. Hij was en hij was zich daarvan heel goed bewust technicus, koopman, organisaor en kanonnenkoning. Welnu, hij zou ook de architect zijn En het huis werd dan ook het „gezicht" van Krupp. Alles wat er de naam kun si verdient, is er door anderen in- en aan gebracht. Wat van Krupp getuigt, go tuigt ook van zijn wezen: eenzelvig, on gezellig, vreugdeloos, zakelijk, in feit» eenzaam. Dat schrijven de Duitsers in een toelichtend werkje over Krupp en zijn schepping. Er is in feite nogal wat kritiek op Krupp. Merkwaardig is even wel. dat die woorden zijn gedrukt in een bedrijf, dat kennelijk tot het beza» behoort: „Friedrdch Krupp Grafische An- stalt. Essen" De techniek heeft grote invloed ge had op de wensen, die Alfred Krupn koesterde ten aanzien van zijn re presentatieve woning. Hoewel de fa milie haar vermogen onder meer te danken had aan de smeltovens en do hitte van de vuren, was Krupp bang voor vuur. Hij wilde daarom niet, dat er hout werd gebruikt btf de eigen ljjke bouw. Steen en ijzer. Dat waren oorspronkelijk de materialen voorna melijk. Dc grote hal in het grote hul» (er was ook een „klein" huis) kreeg een ijzeren gewelf. De bangheid voor vuur had nog een gevolg bU dc in richting van het gebouw. Krupp geen gas. Petroleum was hem ook te gevaarlijk voor de verlichting. De grote hallen en zalen moesten met kaarsen worden verlicht „Comfort" Krupp wilde wel alle mogelijke fort. De temperatuur zou het hele jaar door gelijk moeten zijn. Daarom werden alle vensters vast. Een geweldig stelsel van ventilatoren en grote leidingen zorg de voor de luchtverversing warming of koeling, al naar het jaar getijde was. Er werd een apart mingssysteem ontworpen. De eerste „air-conditionJng" op aarde was bij Krupp te vinden. Maar ook daar van had de familie geen plezier. De hoge vertrekken bleken niet warm te krijgen te zijn. Toen de Krupps hun pa leis betrokken in januari 1873 vergingen ze van de kou. Later in de zomer broeide de hitte op het ijzeren dak. De venti latoren ware reuzen-Installaties -ove rigens konden er niets tegen uit richten. En daar de vensters niet open konden, omdat de grote man het zo ge wild had, daar hij niet op de tocht wilde zitten, waarvoor hij als de dood moet zijn geweest, leefden de bewoners in een oven, Krupp beende als een zinnige door zijn grote huis. Alles werd verbouwd en weggenomen en vervangen. De rijkste man van Duitsland had er vermogen aan gespendeerd. Het was gesmeten geld geweest. En ook dat hem dwars, al betekende dat vermogen voor hem niet zo heel veel, want hij kon met de miljoenen smijten als hij wilde. De oude Alfred Krupp is niet meer. Hij waart niet meer toornig door de zalen van zijn villa. Maar villa „Hügel" is er nog. Daar is nog veel te vinden, dat aan de geest van Krupp, de kanonnenkoning, herin nert. De rijkdom imponeert er. Geld maakt niet gelukkig, maar het is wel gemakkelijk. Krupp heeft zich zélf bewezen, dat het geld ook onge makkelijk kon zijn. Dat is het in zijn huis, waarvan hij zich veel had voor gesteld, tenminste voor hem zelf ge weest, al zal hij dat nooit hebben willen erkennen. Faillissementen nse Burgwal 24, Van Lansber- gestraat 3. idem; F H Cornewel. v/h V d Heunstraat 4. Den Haag. thans Oude Delft 44 Delft: R van Gelder (v/h garage). Kerk- laan 103. Rijswijk. Geëindigd: L Verhaar, Sumatrastraat 40. Oegstgeest. l AN HET EIND van de zitting in het proces Eichmann van gistermid-, dag heeft Eichmann nog een enkele poging gedaan om de verant woordelijkheid af te schuiven, maar het is duidelijk dat Hausner lang zaam maar zeker terrein gaat winnen. Hausner citeerde een door Eich mann ondertekend bevel aan de bevelhebber van de Sicherheitspolizei in Nederland. Eichmann verbood in dit bevel de briefwisseling tussen de bewoners van het kamp Westerbork en hun verwanten. Eichmann zegt in dit document dat hij „van zeer betrouwbare zijde" ver nomen had dat er brieven het kamp werden binnengesmokkeld. Hausner: Wat had uw bureau hier mee te maken? Eichmann: Het bevel is gedateerd 5 november 1943. Men was toen zeer voorzichtig in Frankrijk en Nederland omdat men een geallieerde invasie ver wachtte. Het hoofdkwartier van de Duitse veiligheidsdienst had inlichtin gen ontvangen omtrent deze brief wisseling en die aan mijn afdeling doorgegeven om er een eind aan te maken. Hausner: Maar waarom speciaal aan uw afdeling? Eichmann: Omdat het over Joden ging Hausner: Juist, het ging over Joden Alles wat de Joden betrof, ging door uw handen. Ik heb het antwoord dat ik wilde hebben. Hausner wilde toen met alle geweld weten of Eichmann destijds de m; moord op de Europese Joden als misdaad beschouwde. Ik weet zeker dat ik toen zelfmoord gepleegd zou hebben als men mij bevolen had mij in te laten met de verdelging van de Joden, aldus Eichmann. Hausner ondervroeg Eichmann de betrekkingen die hij met Rudolf Hoess onderhield. Hoess was toen com mandant van het kamp Auschwitz. Eich- n antwoordde dat Hoess rechtstreek* Hit-ler ondergeschikt was cn dat hu Eichmann slechts bevelen over bracht. Hoess heeft echter verklaard dat Eichmann de vrije hand had bij de verdelging van de Joden. U hebt toch in Buenos Aires gezegd dat Hoess zoiets als de „geïncarneerde accuratesse" was, zo vroeg Hausner. Ja, dat is juist, aldus Eichmann. Hel zat zo: in het begin had ik een zekei recht om naar eigen goedvinden te han delen, maar zodra de plannen klaar ren, had ik slechts te gehoorzamen. Hausner heeft Eichmann gevraagd of hij de commandant van het kamp Ausch witz, Hoess, als een misdadiger be schouwde. Eichmann antwoordde dat hij Hoess heeft gezegd diens werk nooit te hebben Hausner reageerde daar als volgt op: ..Maar ik heb u gevraagd of u hem als een misdadiger beschouwde? Zag u diep in uw hart een misdadiger in hem?" Tastbare stilte Er heerste een tastbare stilte in de zaal toen Eichmann rechtop, bijna de houding, zei: Dit is een zeer pi soonlyke vraag. Wat ik toen niet heb gezegd, zal ik ook nu niet zeggen. Wat mijn binnenste omging en om gaat, houd ik voor my. Hausner: Maar zag u nu wel of niet :en moordenaar in hem? Langzaam en moeilijk antwoordde Eichmann: Ik heb geen zin weer te Jenken aan wat er toen in mij om ging. Hausner: U kunt deze vraag niet ont wijken. Hoe dacht u over het uitroeiings raat en de bediener daarvan? U moet antwoorden. Eichmann: Er komt een punt waarop een mens aan de rand var komt en zijn hand uitsteekt en zijn ver neemtmaar dit is een zaak Glanspunt van Holland Festival topvorm, vol- maakt ingèspeeld na enkele voor stellingen, bracht gisteravond in di stampvolle Kon. Schouwburg de laat ste opvoering van Mozarts opera „Le Nozze di Figaro". Dirigent Giulini bracht een tintelende en bruisende Mozart, vol bravoure en uitbundigheid a la Rossini doch met behoud va Mozartiaanse verfijning. Vocaal viel men van de ene verrukking in de dere en het meer dan geestdriftige publiek heeft gejubeld en bejubeld bracht schier eindeloze ovaties en open doekjes. De veel omstreden en veel omschreven figuur van de Gravin werd gebracht door Elisabeth Schwarzkopf en het i: respect en bewondering dat wij haar naam eerst noemen. De gevoelsdiepte die zij in deze rol heeft gelegd, door dacht en innerlijk overwogen vol grijpende expressie tekent de Gravin als een begrijpende, gekwetste doch gevensgezinde vrouw. Enerzijds onge naakbaar, anderzijds vol hunkering, stond deze Gravin boven het spel de verwikkelingen, de'intriges en listig heden. Alleen met haar spel reeds bracht Elisabeth Schwarzkopf het publiek haar voeten, na haar betoverende zang van de aria in de derde acte kende het enthousiasme in de zaal geen grenzc Men moet dit spel gezien en deze za gehoord hebben, om tot de erkenning kunnen komen dat deze Gravin-creatie momenteel door geen andere kunstena res kan worden overtroffen. Een meeslepende en spontane, onstui mige en jongensachtige Cherubino werd gespeeld door de Italiaanse sopraan Ste- fania Malagü. Zij werd d<: verrassing van deze voorstelling, met haar prachtig materiaal oogstte zij ovaties. Een zange- het Nederlandse publiek geen onbekende mag blijven! Graziella Sciutti was voor ons de volmaakte Susanna, ondeugend en schalks met et charme waarmede zy niet alleen Figa: doch de gehele zaal wist te verovere Giuseppe Taddai was de indrukwekkende Figaro, een spontane en levenslustige figuur, qua vocaliteit en qua spel Figaro die er zijn mocht. Een beheerste Graaf zag en hoorde men van Hermann Hoge prijzen op de eerste boilenveiling Vandaag begint in de bollenstreek de eerste boilenveiling. Het zijn wel de eer ste veilingen in de bollenstreek, maar niet van het seizoen. Die is zo juist in Bovenkarspel gehouden. Groot was het aanbod niet, maar de belangstelling weL Wat de prijzen betreft, de exporteurs hebben gedemonstreerd dat ze niet ver wachten dat de bollen „over de mand" zullen lopen, zoals dat heet wanneer een overvloedig aanbod wordt verwacht De prijzen waren hoog. Twaalven van vrij nieuwe gele Caliph of Bagdad deden f 14,per 100 en de bij de broeiers zo gewilde grandtulp Victorine x noteerden f 10,voor zift twaalf f 8,voor elven. De dubbele witte ieder weer anders reageert Ik hel Engelenburcht vond kopers voor resp. niet het recht er een oordeel over ui f 9,en f 8,terwijl Sunburst voor te spreken hoe anderen die dergelijk" f 11.en f 10,van de hand ging. De bevelen ontvingen, hadden moeten han parkiet Doorman werd afgenomen voor delen.. f 11,50 en f 10,50, Red Giant voor f 11,50 I en f 8,Red Matador voor f 8,en Hausner zei toen: Tijdens het politic if 7_. Het bekende rode Kersttulpje verhoor hebt u gezegd dat u uw vadc Brilliant Star werd afgedrukt op f 15,— tgenhandig zou hebben doodgeschote. per 100 en dan betrof het nog elven. ndien de leider van de S.S. u had ge .egd dat hij een verrader was? Eichmann: Indien hij een verradei Hausner: Neen, indien de leider van Je S S. u dat had gezegd. Eichmann zei daarop nijdig: Ik neem aan dat in dat geval de leider van de S.S. mij had moeten bewijzen dat mijn vader een verrader was. Hausner: Dus zij hadden het u moeter bewijzen. Hebbén zij u bewezen da. Je Joden moesten worden uitgeroeid? Eichmann: Ik heb ze niet uitgeroeid Ik wil mijn verantwoordelijkheid niet van my afschuiven. Met crocussen liep het niet zo wild. Narcissen en hyacinten worden op de veiling in Bovenkarspel ook in het hoog seizoen slechts in vrij kleine hoeveel heden aangeboden. Voor die artikelen moet men op de Lissese veilingen zijn, naar vandaag en morgen zullen er stel- ,ig niet veel geveild worden. Doordat de remmen weigerden is een Nederlandse tourmgcar vandaag op een langzaam rijdende goederentrein gere den. Twaalf passagiers werden lioht ge wond. De verwondingen van mevrouw P. Visser uit Amsterdam lieten zich ernstig aanzien. Het ongeluk gebeurde by Tout-Rosières. Prey, een Graaf die zijn waardigheid bewust was en als vocalist een overtui gend tegenspeler van Elisabeth Schwarz kopf. Joseph Rouleau als Bart old en Mimj Aarden als Marcellina zorgden voor d komische noot doch werden daarin ovei troffen door de mcejterlijke creatie va Don Basilio gebracht door Trans Vroon: Chris Taverne, Gé Smith eft Wilma Dries- sen als Barbarina wisten zich bij dit hoge niveau goed aan te passen. De coupure van het ballet in het 3e bedrijf valt toe te juichen, de zangers voerden de Spaanse dans uit en daar is niets op tegen. Het Nederlands Kamerkoor (met Nelly Groenevelt en Martha van Kerk hof!) en het Residentie-Orkest verhoog den het feestelijke karakter van deze opvoering. Het vocale ensemble door voortreffelijk gezongen koorgedeelten, het Res.-Orkest door het gave en pun tige spel. Het Holland Festival 1961 kende weinig hoogtepunten van dit gehalte daarom zal deze „Nozze"-opvoering lang in herinnering blijven 1 Adr. Hager GRONINGEN Noach. mej. H C Hettema. mej. L Bauduln C G v d Klauw. L HRor- A Hamers. N F Tjebbes (Am sterdam) en A J Wijnands (Tiel). KanA geneeskunde 2e deel: E G Faber (Bus. m). R J van der Wal (Abcoude). J J 0 Oudenaarden, H Rcngcllnk. J F I van den Broek. J A H Koelen. M E Greenberg. D A Olie en J ter Schegget (allen U Am- etend am). - Geslaagd voor kand. ex J N Nieken (Groningen). Niere (Epe). Kand. ex. geneesminae mej. Th A v d Vliet (Haren) en J F Pik (Veendam). Kand. ex. tandheelkunde: L J Wesseldijk (Den Haag). Th (Den Dolder), H Hoope (Heemdke Laarman en B Slmon (Groningen). /etcnsch.: R P M Voor hoeve (Rijswijk). Baccalaureaat» ex. theo logie: H W Jansen (Den Haag). UTRECHT Geslaagd voor kand. ex. soc. geografie: M J van Son (Terheijden), de Groot (StecnwlJk). W J Swart (Hoog- and). G M Kelder (VUsslngen). Doet. ex. soc. geografie: B H J Holla (Vught). mej. J H I Ter Borg (Rotterdam). A M Reuver 51denzaal). mevr. A J van der Kaa-Teu- nenbroek (Utrecht). J L M Kits Nleuwen- <amp (Doorn). Doet. ex. tandheelkunde: J van Ark ei (Amsterdam) J Arkenbout (Ntjverdal). C r Linden Cs-Gravendeel), E1L1 H M Retjers (Sai J H Stam (Goes), A H W P Theunissen (Amsterdam). G B Wcnckebacht (Den Haag) Dierenartsex. :_mej. L Dikken (Amsterdam), mevr. K J M Jansen- Strobl (Utrecht). J Th M Kraanen (Utrecht). Doet. ex. diergeneesk.: J Terpstra (Utrecht), J J A Schreijnemachers (Echt). A Th M Verdijk (Beugen). F E de Groot (Arnhem). C B de Lint (Epe. Gld.). A A Hsen (Hel den, L.) R J Slappendeel (Utrecht). A da Lange (Amsterdam), L P M van den Brand (Teeffelen bij Oss). B Kouwenhoven (Woud send, Fr.). R Lycklama A Nijeholt (Sur- hulsterveen). H C M Oerlemand (SchUndel). A M J Rutten (de Cooksdorp). C H O Wensing (Montfoort). C J H Devoa (Ote- gem. Beigië). J J H Baets (Weert). Kand. ex. geneesk.: W J A M van de Kar (Prin senbeek). mej. W van Kleef (Woerden). J Th F van der Laar (Eindhoven), H P M D T Sluyters (Ravensteln) J A Wollskeel (Utrecht). Kand een. tandheelkunde: J van Linden (Den Haag). S D M MateiJsen C Schokking (Amster- Katwijkse matroos schuldig aan aanvaring Zee gestraft door hem voor de tijd van zes maanden het bewijs van kennis van de bepalingen op het uitwijken te ont nemen. Naar het oordeel van dc raad heeft hij door zijn grove onoplettend heid de gehele schuld aan de aanvaring van de motorlogger „Emma Wilhelmina" KW 135 met de Deense viskotter E 471 op de Noordzee op 19 januari van dit Jaar, tengevolge waarvan de kotter is gezonken. De drie opvarenden van de kotter, een houten scheepje, werden ge red. De KW 135 liep geen schade op. De matroos deed als stuurman dienst op de KW 135, die op weg was naar de vis gronden. De Raad wijst het beroep af dat be trokkene heeft gedaan op het niet steeds duidelijk zichtbaar zijn van de lichten van de E 471 en op het feit, dat de hoge steven van de KW 135 het uitzicht voor de roerganger bemoeilijkte. Ook al zou een en ander juist zijn dan is hiermede naar de mening van de Raad het in het geheel niet opmerken van de E 471 niet verklaard of verontschuldigd. Al wil de Raad rekening houden met dc jeugdige leeftijd van de matroos, toch acht hy zijn schuld zo ernstig dat een ernstige correctie z.i. niet achterwege mag blij ven. Ten slotte spreekt de raad er zijn verwondering over uit dat door de op varenden van de Deense kotter geen en kele poging is gedaan om hun houten schip, dat nog 7Vi uur na de aanvaring bleef drijven, te bergen. G FINLAND en ge denkt aan een ruige weerbarstige natuur en aar. een stoer mensenras, da' met een benijdenswaardigt veerkracht door eeuwer heen de mangeling tusser Zweden en Rusland wist te overleven. Een volk dat wel moest buigen maar nooii brak en nimmer zijn eigen karakter verloor. Van di» karakter, ja ook van die na tuur, getuigt de Finse vorm geving, in velerlei facetter vertegenwoordigd op de ten toonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam (to* 17 juli). Buiten zjjn grenzen staat Finland op het gebied van ar chitectuur en kunstnijverheid hoog genoteerd. Bij het inzet- can de stijlvemieuwende opmars, aan het begin van eeuw, liep het land al direct in de pas en het is se dertdien naar de voorste gelederen op gedrongen. Na de oorlog hebben de Fin nen zelfs een plaats veroverd in de „vaandelwacht" van het kunstambachte- lijk legioen. Vreemd genoeg is hout niet hun krachtigste wapen in de industriële vormgeving, zulks in tegenstelling tot de architectuur, waarin het op zo ruime schaal toepassing vindt. De Finse vormgevers ontladen hun scheppende kracht bij voorkeur in glas, aardewerk en in weefsels. Daarnaast bereiken zij aantrekkelijke resultaten in staal cn zilver Ook zijn er kunste- met name de voorlopers Alvar Aalto (ontwerper van Finse paviljoens op wereldtentoonstellingen) en Tapio Wirkkala, die met lichtbronnen naar ruimtewerking zoeken. Vraagt u nu wat ons in de moderne Finse vormgeving het meest boeit, dan wijzen we zonder bedenken naar de ruige, geknoopte tapijten. Niet omdat deze kunst de oudste relaties met het verleden onderhoudt, maar om de een voudige reden dat w(j daarin de warmte voelen die vele expresies in andere ma terialen ontberen De „Ryen", zoals de tapijten worden genoemd, zijn de beste vertolkers van de Finse geest Zij ver- i het allerduidelijkst de oude volks aard. ruig en kleurrijk gevormd onder ander licht dan h«t Westeuropese. Andere mentaliteit kunstnijverheid, maar zij getuigen daarbij tevens van internati onaal aan de dag tredende mentaliteits- verschillen in vergelijking met vroe ger wel te verstaan Er spreekt uit de voorwerpen van glas en metaal en uit de keramische produkten een grote ma te van nuchterheid. Ze zijn koel en zakelijk en In de huishouding misschien ook wel erg practisch. Mogelijk bezitten wij niet de Juiste instelling om de Finse vormgeving naar waarde te kunnen schatten. Het is met de kunstnijverheid als met dc mode: wat de een bejubelt wijst de ander af. Men apprecieert hetgeen in de eigen levens sfeer past. Graag erkennen wij dat vele Finse produkten voortreffelijke uitingen van deze tijd zijn. Ook bewonderen wij het vakmanschap en het creatief vermogen dat er aan ten grondslag ligt Maar wij staan toch net iets te ver verwijderd van de vernieuwde Finse mentaliteit om ons te kunnen omringen met het geen in wezen een stoere boerencultuur is gebleven, die bovendien in haar Jong ste uitingen niet eens specifiek Fins is. Ton Hydr»

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9