Globke uit de komt niet meer (nazi-) puree Franse strafkolonie nog steeds niet opgeheven Nasoetion wil voor eind 1962 rust in Indonesië 9? NAVO-commissie sprak over Nieuw-Guinea PIKEUR Vagebonderende leven VALSMUNTERSPROCES Het Tweede Kamerlid de heer Den Uyi (PvdA) heeft schriftelijk aan de ministers van buitenlandse zaKen en van justitie gevraagd of het juist is. dat in het zg. valsmuntersproces, waarin de rechtbank te Am sterdam op 12 juli uitspraak heeft gedaan, is gebleken, dat dé BVD en de justitie van de activiteiten van de verdachten op 10 januari 1960 kennis kregen, terwijl de justitie eerst op 10 juni 1960 ingreep. Indien dit zo is, vraagt de heer Den Uyl, welke de beweegredenen zijn, die de justitie ertoe hebben geleid de activiteiten van de verdach ten zo lang voortgang te laten vinden. Voorts vraagt hij of het juist is. dat de officier van justitie in de loop van het proces gezegd zou hebben, dat hij zich zou onthouden controle op de herkomst van via de BVD verkregen inlichtingen, aan gezien de controle hiervan berust bij de commissie voor de BVD uit de Tweede Kamer. De heer Den Uyl vraagt of de minister de opvatting van de officier van justitie juist acht. E.E.G.-CONFERENTIE Het Tweede Kamerlid de heer Nederhorst (PvdA) heeft aan de mi nister-president en aan de minister van buitenlandse zaken schriftelijk gevraagd of het juist is. dat op de agenda van de conferentie van re geringsleiders der zes EEG-landen, die op 18 juli in Bonn gehouden wordt, de verhouding van de zes landen tot Afrika staat. Is de regering niet van mening, zo vraagt hij, dat bij deze bespre king punten aan de orde komen, die de Europese Economi sche Gemeenschap direct raken. Acht de regering het juist, dat de be spreking van deze punten buiten de aanwezigheid van de Europese missie gebeurt. Indien de regering dit niet juist vindt, welke stappen denkt zij dan te ondernemen om te bereiken, dat de bespreking niet ge schiedt buiten aanwezigheid van de commissie, waardoor het gevaar van uitholling van de gemeenschap wordt voorkomen. y-v i omdat de opstand o.a. gericht was tegen Ondanks verzet |KSi'™d" van communism e JNDONESIË'S jonge, anti-com- Dalende koersen op Londense beurs De vrees voor ophanden zijnde krach tige maatregelen van de regering in verband met de economische crisis in Groot-Britannië is er oorzaak van ge weest, dat zich gisteren óp de Londense effectenbeurs een nieuwe daling in de aandelenkoersen heeft voorgedaan. Nieuwe verkopen verminderden de tota le beurswaarde met miljoenen ponden sterling. De belangrijke industriële fondsen moesten 1 a 2 shilling prijsge ven. In financiële kringen hoopt men op een spoedig einde van de onzekerheid omtrent de maatregelen die de rege ring zal nemen om te voorkomen dat de economische positie slechter wordt. Over het algemeen verwacht men dat het bankdlsconto verhoogd zal worden van 5 tot 6 procent, dat de koopbelas ting op een groot aantal goederen tot ongeveer 10 procent verhoogd zal wor den en dat de staatsuitgaven aanzien lijk besnoeid zullen worden. De staatssekretaris in de Bondskanselarij en naaste mede werker van dr. Konrad Ade nauer, dr. Hans Globke, komt in de woorden van het West- duitse nieuwsweekblad „Der Spiegel" „niet meer uit de puree". Nauwelijks heeft het l parket in Bonn officieel mede- gedeéld, dat het het onderzoek naar de beschuldigingen (geuit door de Westberlijnse advocaat! mr. Merten, getuige a décharge voor Adolf Eichmann) nopens: Hij is alles hebber, generaal Abdoel Haris Nasoetion, heeft door zijn behan deling van de uitstervende mili taire rebellie op Sumatra en Noord-Celebes zijn macht en pres tige op spectaculaire wijze ver sterkt. Hij staat, speciaal wegens zijn „broederlijke" benadering van de rebellen bloot aan felle kritiek van de communisten. Maar zijn politiek werpt ongetwijfeld vruch ten af. In mei heeft de opperste militaire lei der van de rebellen, kol. Kawilarang. in Noord-Celebes met 30.000 man troepen gecapituleerd. In juni is kol. Achmad Hoessein, die als de hoogste rebellenlei der op Sumatra werd beschouwd, ook ..in de schoot van de republiek" terug gekeerd. Een vooraanstaande leider van de fanatieke Daroel Islam beweging heeft zich onlangs ook overgegeven. De 43-jarige Nasoetion, die de kolonels, die in 1958 een poging deden om Soekarno te verjagen, persoonlijk kent. tracht de rebellen te overreden met beloften van vergeving. De voorspelling, die Nasoe tion tegen het einde van het vorig jaar deed. dat hij eind 1962 de veiligheid in de gehele archipel hersteld zou nebben, werd door velen in Djakarta met twijfel ontvangen. Maar de capitulaties wijzen er op. dat zijn voorspelling bewaarheid zal worden. De communisten willen krachtiger optreden tegen de rebellen, vergeten.. (Van onze correspondent Meest gevreesde gevangenis ter wereld DE OPHEFFING van de Franse strafkolonie op het Duivels eiland, waarheen sinds 1938 geen veroordeelden meer zijn gedepor teerd, blijkt een kwestie van lange adem te zijn. Thans, 23 jaar later, werken nog 150 voormalige gevan genen als dwangarbeiders in Frans Guyana, op het vasteland van Zuid-Amerika tegenover de voor malige strafkolonie. Er wordt in Parijs beraadslaagd over hun spoedige repatriëring, maar er schijnt nog geen definitief besluit te zijn gevallen. Vroeger, toen Guyana nog een de portatieoord was, moesten de daar heen overgebrachte gevangenen na het verstrijken van hun straftijd nog een zelfde aantal jaren in de kolonie blijven. Enkelen van hen zijn er nu nog. Ze hebben weinig kans, ooit ge noeg te verdienen om him terugreis Advertentie Alfred Dreyfus zorgde voor vermaardheid te betalen, tenzij de Franse overheid hen helpt. Tot hen behoren verscheidene Vietna- mezen. die een probleem op zichzelt vormen. Hun vaderland was nog een Frans protectoraat toen ze werden ver oordeeld, maar nu is het uiteengevallen in verschillende staatjes: Vietnam (Noord en Zuid, Laos en Cambodja. Intussen woekert de tropische vegeta tie onverstoorbaar voort en neemt bezit van de sobere rij gebouwen die eens het meest gevreesde gevangeniscom plex ter wereld vormden. Hóewei er vorig jaar is gesproken over de mogelijkheid, het terrein te koop te zetten, is er verder niets ge beurd. Het schijnt dat er van regerings zijde bezwaren zijn gerezen. Nu zal er over het lot van plex worden beslist door de overheid van Guyana, in overleg met het r terie van overzeese gebiedsdelen Parijs. Guyana is geen kolonie maar wordt beschouwd als een Frans departement. Er is wel eens geopperd, de strafko lonie in te richten als ziekenhuis, school of iets dergelijks, maar het staat te be zien of de verouderde gevangenisgebou wen voor zulke doeleinden geschikt kun nen worden gemaakt. Omdat de grond een hoge waarde heeft, zou men de ge bouwen wellicht liever slopen, om ruim te te maken voor andere bebouwing. In feite is Duivelseiland, waaraan de hele strafkolonie haar naam heeft ont leend, maar een onderdeel van het gro te strafcomplex van Frans Guyana. Als onroerend goed is het van minder waar de dan de rest. Met zijn omtrek van amper een kilo meter heeft het geen andere bebouwing dan een paar vervallen hutten. Er heb ben nooit meer dan vijf gevangenen te gelijk vertoefd, ook niet in de dagen van zijn meest verfoeilijke reputatie. DREYFUS Het was het verblijf van kapitein Alfred Dreyfus, van 1895 tot 1899, waaraan het eiland zijn historische vermaardheid ontleent- Dreyfus werd op 22 december 1894 veroordeeld na een proces waarvan de nasleep Frankrijk tot op zijn grondvesten zou doen schudden. Na vier jaar bleek dat de bewijsstukken vervalst waren, en Dreyfus werd naar Frankrijk te ruggebracht om bij de herziening van het proces aanwezig te zijn. Een hem tot 10 jaar gevangenisstraf,! schrijven aan zijn confrater maar tien dagen later verleende de president van de republiek hem gra tie, pas in 1906 werd hij gerehabili teerd. Duivelseiland werd alleen gebruikt voor gevangenen die wegens spionage of hoogverraad veroordeeld waren. Elk van hen woonde afzonderlijk, en had slechts gezelschap van een bewaker. Hij had geen gelegenheid zich ooit te ont trekken aan de laaiende zon of de er en lie Royale, die met het lie du Diable samen de lies du Salut worden ge noemd, werden respectievelijk als tucht- kolonie voor weerspannige gedeporteer den en als gevangenishospitaal gebruikt. De grote meerderheid der veroordeel den echter, zes- tot zevenduizend man, was gehuisvest in de gevangenis van Cayenne op het vasteland. Toen de Fransen het gebied in 1852 als strafkolonie in gebruik namen, wer den de veroordeelden er voor het leven naar toe gestuurd, hoewel de gele koorts vaak voor een vroegtijdig einde zorgde. Maar tegen het eind van de negentien de eeuw ging men over op het systeem van de „doublage", hetgeen erop neer kwam dat een veroordeelde na het ver strijken van zijn straftijd een even groot aantal jaren als arbeider in de kolonie moest blijven. Nadat hij aldus tien tot twintig jaar lang in feite als dwangarbeider had gewerkt, mocht hij desgewenst naar het moederland terug keren maar slechts weinigen verdien den ooit genoeg om de reis te betalen. medeplichtigheid aan de Joden vervolgingen in Griekenland heeft gestaakt, of er komen documenten aan het licht, die niet bepaald geschikt zijn om Westduitslands nieuwe vrienden, de Fransen, voor dr. Globke in te nemen. Zij betreffen de vredes-voórwaarden, die de nazis de verslagen Fransen hadden willen dicteren. Dr. Globke heeft aldus „Der Spiegel" inten sief meegewerkt aan de redactie van dit diktaat. Dr. Globke kan het zich echter niet meer her inneren. - - „VERDRAG" De nazi-minister van buitenlandse zaken, Joachim von Ribbentrop, liet op 27 juni 1940, twee dagen na de Frans-Duitse wapenstilstand, de top-or- ganisaties der Rijksregering weten, dat hij was begonnen met de voorbe reiding van een vredesverdrag met Frankrijk. De verschillende instanties der regering, waaronder het ministerie van binnenlandse zaken, waar dr. Globke werkzaam was, werden .ver zocht referendarissen voor de voorDe- reidingswerkzaamheden ter beschik king te stellen. De minister van bin nenlandse zaken. Frick, benoemde in deze commissie van voorbereiding zijn secretaris-generaal dr. Stuckart en dr. Globke. Het desbetreffende Frick- Rib- eisen. die de nazis aan Frankrijk zou den stellen, collationeren en in finale vorm aan het ministerie van buiten landse zaken voorleggen. Zij omvatten o.m. niet alleen de afscheiding van Elzas en Lotharingen volgens de grenzen van de vrede van Frankfurt (van 1871>. maar ook „een aantal meer of minder omvangrijke grenscorrecties" tussen Duitsland en Frankrijk. Of de burgers van deze af gescheiden gebieden Fransen zouden blijven of Duitser moesten worden, zou nazi-Duitsland wel beslissen. BASTAARDEN Voorts moest Frankrijk de z.g ..Rijnland-bastaarden" overnemen. Dit waren nakomelingen van "mw soldaten, die na de le Wereldoorlog het Rijnland bezet hielden. Ook andere „bastaarden", vooral met gekleurd bloed, moesten naar Frankrijk en vandaar worden doorgestuurd naar de Franse koloniën. Frankrijk moest verder toelaten, dat Duitse staatsbur gers zich er vestigden en er een exis tentie opbouwden. „De Duitse aanspra ken op de leiding in Europa moeten ook economisch worden geschraagd", aldus het ontwerp-,,vredesverdrag". Dit gold ook op het gebied van de wetenschap en de cultuur. Vastgesteld werd o.a., dat de Duitse geneeskunde superieur was aan de Franse. In ternationale medische instituten moes ten derhalve van Frankrijk naar Duitsland worden verlegd, o.m. de In ternationale gezondheidsdienst en de internationale unie tegen de tubercu lose. Franse geleerden moesten hun re searchgeheimen aan hun Duitse colle ga's prijsgeven. DUITS BLOED Ook de Neurenbergse verordenin gen ter bescherming van het Duitse bloed door dr. Globke reeds in der verband becommentarieerd moesten op Frankrijk van toepassing worden verklaard, d.w.z. geen gekleur de arbeiders in Frankrijk en geen sta tionering van gekleurde troepen. Ver der geen huwelijken tussen kleurlingen en Ariërs van welke nationaliteit dan ook. geen Frans staatsburgerschap voor kleurlingen, ontneming van het Franse staatsburgerschap aan kleur lingen die deze reeds bezaten „voor zo ver het percentage gekleurd bloed 25 bedraagt". Staatssecretaris dr. Globke wiens rol in de nazi-hiërarchie de laatste jaren herhaaldelijk ter sprake is gekomen heeft inmiddels ontkend het uit de archieven van het Rijksmi nisterie van binnenlandse zaken in Berlijn stammende document ooit te hebben gezien. De paraaf zouden au- deren er op hebben gezet, meent dr. Globke. die zich trouwens helemaal niet meer kan herinneren ooit aan de voorbereiding van het ..vredesver drag" met Frankrijk te hebben mee gewerkt. NET NIET „Waarschijnlijk was ik in die da gen net afwezig", meent dr. Globke. Men heeft de verlofs- en absentielijs ten van het ministerie van binnenland se zaken uit het jaar 1942 er op nage slagen. Dr. Globke is, volgens deze lijsten, medio september van dat jaar met vakantie geweest. Het do cument met de paraaf van dr. Globke er op, onderafdeling „West I", draagt de datum 2 september 1942. „Dr. Globke was tpen niet met vakantie' aldus ..Der Spiegel". OPHEFFING bentrop draagt, volgens „Der Spiegel de parafen van de minister, van dr. Stuckart en van dr. Globke. Laatstgenoemde was toen, chef van de onderafdeling „West I". r die zich bezighield met de „Neuordnung" in het westen van Europa. De experts dr. Stuckart en dr. Globke moesten de Advertentie naar de kolonie werden gestuurd. Eindelijk, in 1938, maakte het beruch te gevangenisschip La Martinière zijn laatste oceaanreis met zijn tragische lading van veroordeelden in ijzeren kooien die op dek waren vastgesjord. Thans is dit alles voor de Fransen nog slechts een verblekende herinne ring. De journalist die op het ministe rie van justitie gegevens over het Dui velseiland komt zoeken, krijgt te horen Onder druk van de openbare me- dat het daaronder niet ressorteert. Op ning in het eigen land en daarbuiten, het departement voor overzeese gebieds- begon de Franse regering in 1935delen glimlacht men wat gegeneerd, en met de opheffing van de strafkolonie verstrekt weinig inlichtingen waaraan in Guvana Gebrek aan irevanrenis- hlJ h°uvast heeft. In de officiële reis- 8 ids en over Guyana vindt hij zelfs geen ruimte in het moederland leidde er woord over de strafkolonie. Het is blijk- nog drie jaar lang j baar een onderwerp dat iedyeen graag hi oei étaafce Ky Mr. Stikker te Londen: De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, heeft gisteren op een persconferentie te Londen gezegd, dat speciale NAVO-commiSvsies voor bestude ring van communistische politieke en economische activiteit onder meer hebben gesproken over Ne derlands Nieuw-Guinea en Angola. Deze commissies komen, aldus mr. Stikker, vrij vaak bijeen en werken naar het oordeel van alle landen bevre digend. Waarnemers in Londen hebben ver klaard. dat uit de opmerkingen van mr. Stikker de conclusie valt te trekken, dat de NAVO een voorstel van de Belgi sche minister van buitenlandse zaken Spaak, gedaan op de ministersconferen tie te Oslo en dat de vorming van dergelijke commissies inhield, blijkbaar heeft goedgekeurd. Alleen Engeland en Noorwegen zouden meer hebben gevoeld voor een enkel orgaan voor overleg. Mr. Stikker, die een officieel bezoek aan Engeland brengt, heeft voorts ge zegd. dat da NAVO moet trachten een crisis rondom Berlijn te voorkomen door het Chroesjtsjef overduidelijk te maken dat het westelijk bondgenootschap één is. Het gaat daarbij niet alleen om Ber lijn zelf. maar ook om de hereniging van Duitsland, aldus mr. Stikker. Op een vraag of het wel verstandig is dat Gagarin in Engeland zulk een grootse ontvangst wordt bereid zei mr. Stikker dat de Rus en de Amerikaanse ruimtevaarder grote moed hebben be toond. hetgeen belangrijk is voor de ge hele wereld. Door wie de ruimtevluch- ten zijn gemaakt maakt in dit verband geen verschil, aldus mr. Stikker. Op de vraag of de NAVO, die nog niet beschikt over de nodig geoor deelde dertig divisies, in staat zal zijn Europa te verdedigen zei mr. Stikker dat de opperbevelhebber van de NAVO in Europa, generaal Nor- stad, op de betreffende vraag vol mondig „ja" heeft gezegd. Overigens geloofde mr. Stikker niet dat een man als Chroesjtsjef de zaak al te zeer op de spits zal drijven. geringskringen. Gratie Op het hoogtepunt van de opstand werd de sterkte van de rebellen op 100.000 man geschat. Meer dan 50.000 hebben dit jaar gevolg gegeven aan de vriendelijke woorden van Nasoe tion. Duizenden rebellen hebben volle dig gratie gekregen en worden naar Java gebracht voor een „oriënterings cursus" in de geleide democratie van Soekarno. De communisten zien deze duizenden politieke vijanden niet graag. De opneming van de rebellen in de strijdkrachten betekent, dat de anti-communistische kern in het leger nog harder wordt. Nasoetion zou >oor het leger kunnen hebben. Met de volledige steun van de communisten zou Soekarno de staat van oorlog, die nu in geheel Indo nesië bestaat, kunnen opheffen en daar door zou de militaire macht in de bui tengewesten verminderen, waardoor de communisten betere politieke kansen kansen krijgen. De politieke leider van de rebellie, Sjafroeddin, premier van de rebellen- regering die, naar men meent, zich in Noord-Sumatra schuil houdt, heeft biina alle militaire steun verloren. Slechts twee hoge militaire rebellen bevinden zich nog in de jungle: kol. Soemoeal in Celebes met naar schatting 2000 man en kol. Simbolon op Sumatra. Vol bitterheid Het is niet waarschijnlijk, dat Sja froeddin zal kunnen profiteren van de vriendelijke behandeling, die de mili taire rebellen ten deel valt. Soekarno is nog vol bitterheid tegen Sjafroeddin en diens politieke adjudant. Mohammed Natslr, die beiden machtige figuren wa ren ln de Masjoemi, de grootste poli tieke party des lands ten tUde Studenten ontruimen universiteit voor parlementariërs Beladen met boeken en paperassen ontruimen studenten en docenten op het ogenblik de Lovaniumuniversiteit, om ruimte te maken voor Kongo's parle mentsleden die volgende week het com plex zullen betrekken. Tegerlijkertijd arriveren er troepen- auto's met Indische militairen die een onderdeel vormen van de VN-bescher- rning, die de vrijheid van de parle mentariërs zal garanderen. Er lagen al Tunesische eenheden ron dom de gebouwen. In het geheel komen 140 man om de universiteit te bewa ken. Studenten en docenten hebben tot vanmiddag de tijd gekregen om hun woonvertrekken, werkkamers en college zalen te ontruimen. Zolang dc zitting duurt, zullen ze ln Hartelijke relatie met Rusland Koca Popovic. de Zuidslavische mi nister van buitenlandse zaken, is terug gekeerd van een officieel bezoek van ze ven dagen aan de Sowjetunie en heeft verklaard dat zijn besprekingen met pre mier Chroesjtsef. vice-premier Miko- yan en minister van buitenlandse zaken Gromyko succesvol en nuttig zijn ge- De besprekingen waren openhartig, hartelijk en vriendschappelijk; de onder werpen waren problemen van wederzijds belang en internationale vraagstukken. Over vele grondproblemen bestond ge lijkheid van opvatting. Het bezoek was zeer bevredigend ge weest en do minister was er van over tuigd dat het zal bijdragen tot verdere verbetering van de wederzijdse betrek kingen en tot de vrede. Gromyko zal een bezoek aan Zuid- Slavië brengen, maar er is nog geen datum vastgesteld. Popovic cn zijn collega's waren heel prettig en hartelijk in de Sowjetunie ontvangen. Ritmeester licht en geurig in 't heldergele blikje Overstromingen van de rivier de Mutha hebben in de omgeving van de Indiase stad Poona ca. 6000 mensen dakloos ge maakt en voor ongeveer 69 miljoen gulden scha de aangericht. Twee stuwdammen, de Pans- het en de Khadakvasla, werden vernield. De Katholieke bisschop pen van Guinee hebben het Vaticaan laten we ten. dat sedert de ver lening van de onafhan kelijkheid in 1958 vier enveertig kerkelijke scholen in het land door de regering zijn overge- De Oostenrijkse minister van verdediging Schlein- zer, heeft de eerste groep jachtbommenwerpers voor de Oostenrijkse luchtmacht, die in Zwe den zijn aangekocht, of ficieel overgenomen. Hij wees op Oostenrijks neu traliteit en zei, dat men in rustige tijden niet op de defensiebegroting moest besparen, omdat men dan op het critieke ogenblik niet over de nodige middelen zou be schikken. Een twintigjarige Ame rikaanse studente heeft in Amsterdam een kost bare „romance" beleefd. Zij ontmoette een heer, die haar bereidwillig de stad liet zien. Toen het tweetal na middernacht het Vondelpark verliet, bleek de tas van de stu dente met ongeveer 280 dollar, die zij op een bank had neergezet, tc zijn verdwenen. De Commissaris van de Koningin in Drente, mr. J. Cramer, heeft in Hoo- geveen Europa's grootste vrieshuis in gebruik ge nomen. De capaciteit van het vrieshuis is 5.3 mil joen kg. inhoud, de tem peratuur Is -18 graden Celsius. Kunstschatten van on schatbare waarde zijn geheel of gedeeltelijk verloren gegaan, doordat een brandstoftank van een Amerikaanse straal jager op de oude kerk van het dorpje Pregan- zol viel. De Amerikaan se regering heeft reeds laten weten, dat zij de kerk zal laten repareren en de schade zal vergoe den. Volgens het anti-commu nistische voorlichtings bureau ..West", zijn se dert 1949 meer dan 2.600.000 mensen uit Oost-Duitsland naar de Bondsrepubliek gevlucht. Ongeveer de helft der vluchtelingen was nog geen 25 jaar. Gesprek is mogelijk over Bizerta De Franse minister van voorlichting Lous Terrennoire heeft Tunesië gewaar schuwd dat Frankrijk niet onder druk zal onderhandelen over de status van de marinebasis Bjzerta. Hij gaf echter te verstaan dat Frankrijk bereid is over de toekomst van de basis met de Tu nesische president Bourguiba te onder handelen zodra de agitatie beëindigd is. Tunesie wil dat Frankrijk de basis ontruimt. Terrenoire zei dat de minis ter van buitenlandse zaken Maurice Couve de Murvllle op de kabinetsraad verslag uitgebracht had over de Bizerta. Hij had in dit verband gewezen op de demonstraties die onlangs in Tunis ge houden zijn tegen dc Franse werk zaamheden om de startbanen van dc basis te verbeteren. 647) Op de uitgestrekte weidevlak- ten van Noord-Amerlka leeft de zgn. koevogel, die een vaste begeleider van het vee la en zich voedt met de op runderen parasiterende vliegen- maden. Deze koevogel trekt her- en derwaarts met de kudden mee en is eigenlijk tot een soort vagebond ge worden die de band met een bepaald broedgebied heeft verloren. De eieren worden met vrij grote tussenpozen gelegd en wanneer de koevogel broedt, treft men in het nest vaak jongen van zeer uiteenlopende leef tijden aan. Het kan echter ook voorkomen dat door het vagebonderende leven van de vogel de tijd voor broeden ont breekt, zodat de eieren alsdan in nesten van andere vogels worden on dergebracht en de zorg voor de opvoe ding der jongen op de schouders van pleegouders wordt gelegd. WH de vogel niet uitsterven, dan Is z(j Inderdaad genoodzaakt haar toevlucht tot deze parasiterende praktijken te nemen. We zouden ons kunnen voorstellen dat het broedparasitisme van onze koekoek op soortgelijke wijze is ont staan. Als rupsenverdelger is de koekoek veel op zwerftochten, dus Maar komaan, laten we niet te ver goelijkend over de hier te lande be kende koekoek spreken, want het gehele huwelijksleven van deze soort kan eigenlijk niet door de beugel. Zo als de meeste vogels, beheerst ook de mannelijke koekoek in het bos een bepaald gebied, waarin hij geen me deminnaars duldt. Daar kunnen we in komen. Maar het zonderlinge is, dat ook de wijfjes voor zichzelf een bepaald gebied hebben afgebakend, welk terrein echter niet samenvalt met de gebieden van de mannetjes. Daardoor kruisen de wijfjes veelvul dig de mannelijke territorlën, het geen herhaalde paringen tot gevolg TOCH IS HET ZO! heeft. Het Is werkelijk een schandalig los bandig leven dat het koekoekswijfje leidt, want te ramen met haar min naar zoekt zij een geschikt nest op om daarin een ei te deponeren en daarna gaat het stel uiteen, waarna hetzelfde lichtzinnige spel zich nog vele malen met andere minnaars her baalt. Verschillende waarnemers vertel len, dat bet koekockswijfje ook la ter af en toe een bezoek brengt aan een nest, waarin het ei werd onder gebracht, als om zich er van te over tuigen dat haar jong by de pleeg ouders goed onder dak ls. Mocht dit juist zijn, dan moe ten we toegeven dat de moederiyke gevoelens by deze vogels toch ulet ge heel zyn uitgewist, maar dit Is dan ook het enige goede dat het gaande van de koe koek willen horen. Overigens staat het broedparasi- tlsme van vogels in de natuur vol strekt niet alleen, want zelfs by de byen - die er toch om bekend staan dat hun gehele bestaan is gericht op de verzorging van de volgende ge neratie zelfs by de byen dus, komt dit verschynsel voor. Er zyn nl. bijensoorten die geen verzamelappara- ten bezitten en dus geen voorraden kunnen aanleggen, zodat zy genood zaakt zyn hun eieren ln cellen van andere byen te deponeren. De larven voeden zich dan met de voorraden die door de oorspronkeiyke mest- moeder werden aangelegd. De naam van deze parasiterende byensoorten is treffend: koekoeksbyen! Nu u sl deze ontaarding van moe- derdieren heeft vernomen, zal het u ongetwyfeld goed doen eens iets te horen over de tedere zorgen, waar mee mannelijke dieren hun kroost omringen. Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5