Jlicuiue gTriltsrije Gfrmraitl Huis stort in - geen doden Commentaar Toeristen mijden Italië: aanslagen en staking NIEUWS in één oogopslag Ambtenaar deed niets... voor 20 mille per jaar K.V.P. vraagt dr. De Kort Volgende week antwoord aan Sowjetunie Crita) VRIJDAG 14 JULI 1961 KANTORENSteenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENSTbezorging 18—19 i ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang na 12224_ CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD „Stantvasttcfi is gbfbltoen myn bert ia tegljenspotf (Advertentie) Chroom VOGELKOOI met standaard ƒ19,75 ZIE OPRUIMINGSETALAGE VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Veel toeristen gaan Italië mijden. Met name de Oostenrijkers voelen er niets voor, visa aan te vragen voor een vakantiereis naar Noord-Italië, waar zij vorige jaren bij honderdduizenden heentrokken. Als gevolg van de spoorwegstaking, die vandaag geheel Italië heeft getroffen, zijn honderden toeristen in Noord- Italië gestrand. Zij moesten de nacht in treinen doorbrengen. Het antwoord van de westelijke mogendheden op het memo randum van Chroesjtsjef inzake Duitsland en de Berlijnse crisis, zal nog even op zich laten wachten. Het zal op zijn vroegst vol gende week in Moskou worden overhandigd. Enkele NAVO- landen hebben om wat meer bedenktijd gevraagd. Ook de Ver- Staten schijnen hun plannen nog niet definitief te hebben uit gewerkt. In Amsterdam is een huis van drie verdiepingen aan de Rapen burgerstraat ingestort. Twee vrouwen werden gewond. Om streeks negen uur kon de Amsterdamse politie met zekerheid mededelen, dat zich geen mensen onder het puin meer bevonden. De meeste bewoners waren afwezig toen het ongeluk gebeurde. In het proces-Eichmann legt de procureur-generaal, Hausner, de beklaagde het vuur steeds nader aan de schenen. Mr. D. U. Stikker, de secretaris-generaal van de NAVO, heeft in Londen medegedeeld, dat speciale NAVO-commissies voor de bestudering van communistische politieke en economische activiteiten onder meer hebben gesproken over Nieuw-Guinea en Angola. Deze commissies komen vrij vaak bijeen en werken bevredigend. De Tweede-Kamerfractie van de Katholieke Volkspartij heeft unaniem besloten, dr. W. L. P. M. de Kort te vragen, het voor zitterschap van de fractie op zich te nemen. De heer De Kort maakt een reis langs de Ned. Antillen. Na zijn terugkeer zal hij een beslissing nemen. Zoals men weet, is de vacature ont staan door het aftreden van prof. mr. C. P. M. Romme. Minister Luns is weer aan het werk gegaan. Zoals men weet, kreeg hij op 14 juni in de Tweede Kamer een instorting. Sinds dien heeft de minister rust genomen, eerst in Haute Savoie en daarna in Brabant. Geloei in de nacht LTet is gebeurd in de nacht AJ- van maandag op dins dag. Monsieur Wéllez. ex pediteur uit het Noordfran se stadje Onnaing, reed met zijn auto door het donker van de nacht, op weg naar Parijs waar bij het krieken van de dageraad geladen moest worden. Toen hij St. Brieuc naderde minderde hij vaart want St. Brieuc is een oud stadje met nauwe straten. Wat monsieur Wel- lez niet wist, is dat men in de stad bezig was met het vernieuwen van de riole ring. Sleuven van vier me ter diepte lagen er gegra ven. wachtend op de dag van morgen als nieuwe bui zen zouden worden gelegd. Nogmaals, St. Brieuc is een oud stadje met niet zo'n goede straatverlichting. Bo- vpp "en had ^pn "et niet zo heel nauw genomen met de deze diepe sleuven en zo bevond monsieur. Wellez zich ineens in de positie die men op de foto ziet afgebeeld. Van de schrik bekomen betastte monsieur Wellez eens zijn ledematen: dat viel allemaal mee want afgezien van wat schram men en builen mankeerde hij niets. Maar hij kon er ook niet uit! Kans op voor bijgangers was er ook niet veel want 's nachts slaapt „oor een comoma: St. Brieuc. De enige kans I ble wagenparken Minister Luns naar E.E.G.-conf erentie Het is nog niet zeker of minister Luns. die gisteren zijn werkzaamheden op het departement van buitenlandse zaken heeft hervat, naar de EEG-topconferentie in Bonn zal gaan. Het Tweede-Kamerlid G. M. Nederhorst heeft als lid van het Europees parlement verklaard, dat o.m. gesproken zal worden over de betrekkin gen met Afrika. OP HET TOPPUNT van het toeristenseizoen heeft Italië met ernstige tegenslagen te kampen. Als gevolg van de van Zuid-Tirol uit ge pleegde aanslagen in Noord-Italië zijn de betrekkingen tussen Oostenrij kers en Italianen gespannen en weigeren vele duizenden toeristen uit Oos tenrijk het verplicht gestelde visum aan te vragen voor de gebruikelijke vakantiereis naar Italië. Vele honderden mensen hebben nog geprobeerd, zonder visum de reis naar het zuiden te maken, maar zij werden onverbiddelijk door de Ita liaanse autoriteiten teruggestuurd. Daar komt nog bij, dat de Italiaanse spoorwegen vandaag door een alge- Rekenkamer geeft vegen uit de pan de claxon en zo klonk door de stille nacht het ge loei. Eerst kort, toen wat langer luisteren er kwam niemand. Toen heel, heel lang als een wanhoops kreet. Het geluid snerpte door de oude straten en klonk op tegen de oude huizen. Het drong door in de slaapkamers en eindelijk, eindelijk zag monsieur door zijn achterruit licht nade ren. Met veel geroep en geschreeuw en met behulp van touwen lukte het ten slotte de onfortuinlijke ex pediteur weer op de begane grond te krijgen. De auto bleef waar zij was ten prooi aan fotografen tot de volgende dag de gendar mes hun procesverbaal had den gemaakt en een grote kraanwagen de auto weer op vier wielen tilde. En dat was dan dat. Het nach telijk avontuur van mon sieur Wellez was goed af gelopen! Monsieur Wellez was ex pediteur hij had ook een man-van-de-krant kunnen zijn. Want ook die rijden bij nacht en ontij door stad en door land om een goede krant met het laatste nieuws zo snel mogelijk bij de le zers te krijgen. Als u dat in onze krant waardeert welnu, wat let u om de bon in te vullen! (Van onze parlementsredactie) T"\E MINISTER van verkeer en water- staat. Korthals, wil nog steeds niet de methode volgen, die de Algemene Rekenkamer hem heeft aanbevolen om bezuinigingen aan te brengen in het ver voer van rijksambtenaren in dienstauto's met chauffeur. Dit blijkt uit het verslag van de kamer over 1960. In dit stuk wordt traditiegetrouw weer vele malen de vinger gelegd bij te hoge of zelfs overbodige staatsuitgaven. De Rekenkamer had minister Korthals uit een oogpunt van kostenbesparing ge adviseerd alle departementale wagen parken op te heffen en het vervoer te doen geschieden door particuliere taxi ondernemingen, of om als eerstge noemd advies niet uitvoerbaar mocht zijn de wagenparken tot één „pool" samen te voegen. De minister kon echter niet met deze voorstellen akkoord gaan. Het samen voegen van alle wagenparken tot éen kan volgens hem in de gunstigste omstan digheden sleohits tot een minimale ver mindering "an het aantal auto's leiden De Rekenkamer rekende edhter uit. dat door een combinatie van de depariemen- tot één naar schatting overcompleet worde1 levert eon kostenbesparing ot> van f 75^" Der iaar De minister bleek alleen bereid de dienstauto's doelmatiger te doen ge bruiken. Hii dacht verder aan het ge bruik van kleinere auto's. van auto's zonder chauffeur en aan meer treinrei zen. De Rekenkamer kon zich echter niet verenigen met 's ministers afwijzing van haar' voorstellen. Ze is dan ook od- met hem in briefwisseling getre- IS'ets eedaan BON (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Eén van de opzienbarendste gevallen die de Rekenkamer voorts in haar ver. slag noemt is dat van een ambtenaar van buitenlandse zaken, die jarenlang betaald werd maar er niets voor deed. Van 1 sentember 1957 tot 1 aueustus 1959 streek hii een salaris van f 20 000 per jaar od terwiil hii met verlof was. Daarna is hU met behoud van hetzelfde salaris beschikbaar gehouden. De betrokkene was op 5 november 1955 op zijn verzoek eervol ontslagen. Op 1 september 1957 werd hij herbe noemd maar oefende geen functie uit om „gezondheidsredenen". Hij kreeg verlof, maar na zijn herstel in augustus 1959 was er geen functie meer voor hem be schikbaar. Hij is toen maar met behoud van salaris ter beschikking gehouden. De Rekenkamer informeerde bij de mi nister van buitenlandse zaken of de be trokkene bij zijn herbenoeming wel me disch geschikt was gebleken. He: ant woord luidde, dat er niet de minste aan leiding bestond voor de veronderstelling van het tegendeel. De bewindsman gaf wel toe. dat een keuring niet overbodig zou zijn geweest en dat er in ieder ge val lering uit zou kunnen worden ge trokken. Defensie Militaire oefeningen, vliegongelukken met militaire toestellen en aanrijdingen met legervoertuigen hebben in 1960 vol gens het verslag van de Rekenkamer een bedrag van f 1.758.431,15 aan schadever goedingen gevraagd Bij de controle van een infanterie- bataljon bleek, dat de commandant voor f 2250 flanel had ingekocht, terwijl in dc intendance-magazijnen nog voldoende voorraden aanwezig waren. De spoed waarmee een komende oefening in het buitenland moest worden voorbereid, werd als oorzaak van deze fout aange geven. De commandant had wel een be stelling bij een der magazijnen gedaan, daarop niets gehoord. Later bleek van departementswege met de controle belaste accountant waren gesignaleerd. Het ging om f 3550 voor een verblijf van curatoren en senaat op kasteel Neuborg! terrori bu Gulpen, f 300 voor een reis van het alleen bij Gulpen, bibliotheek-personeel naar de Expo. f 1600 voor een olieverfportret voor een reis per dienstauto buitenland. Naar de kamer meedeelt, heeft minister Cals de curatoren er reeds op gewezen, dat bjj dit soort uitgaven voorzichtigheid is geboden. De kamer komt ook tot de conclusie, dat de oprichting van het luchtvaart-ge neeskundig centrum niet nodig was ge weest. De werkzaamheden hadden net zo goed door een reeds bestaande rijks dienst kunnen worden verricht Herkeuring van buitenhelmen Omtrent de resultaten van de voortge zette keuringen van buitenhelmen van het departement van defensie deelt het jongste verslag van de Algemene Re kenkamer mee, dat per 28 januari 1961 uit de partij van ca. 73.000 helmen 64.883 stuks waren herkeurd. Hiervan werden er afgekeurd 30.498 en als klasse II aangemerkt 529 stuks. De bij herkeuring goedgekeurde hel men worden bovendien gecontroleerd op basis van de strengere normen, die gel den voor een partij van 346.000 stuks. Van laatstgenoemde helmen, te zamen met dc goedgekeurde uit de partij van 73.000 helmen, waren aan het einde van 1960 213.242 stuks gecontroleerd op ba sis van de bedoelde strengere normen. Van dit aantal waren er 26.767 afge keurd en 21.305 als klasse II aange- mene staking van vierentwintig uur volkomen lam werden gelegd en vele honderden toeristen uit alle delen van Europa in grote moeilijkheden kwa men te verkeren. Velen moesten dr nacht in spoorwagons doorbrengen Verwacht wordt dan ook, dat Italië spoedig de beperkende maatregelen tegenover de Oostenrijkers zal zachten, zoals gisteren al even geval was, toen enkele groepen plot seling zonder visa werden doorgelaten Vorig jaar werd een totaal van 2.255.000 grensoverschrijdingen door Oostenrjj kers geteld. Onder de toeristen nemei de Oostenrijkers de derde plaats ir achter de Westduitsers en de Zwitsers In Oostenrijkse kranten worden ir hoofdartikelen bittere verwijten geuit aan het adres van Italië. Men noemt de visum-bepaling een muur, di midden-Europa is opgericht. Men wijst er op dat de maatregel de sten niets in de weg legt, maar de gewone burgers die jarenlang met miljoenen de grens zijn overgetrok ken om niet alleen hun vakantie maai ook hun geld in Italië te besteden. De Italiaanse minister voor bulten' landse zaken Antonio Segni heeft Oos tenrijk de schuld gegeven voor de ter roristische aanvallen op de Italiaanse Internationale spoorlijnen. In een uitzending voor de commissie van buitenlandse betrekkingen van de senaat zei Segni dat Italië Oostenrijk lil een protestnota beschuldigd heeft van „op zijn minst morele en politie ke mede verantwoordelijkheid" te dra gen voor de terreurdaden. Vanmorgen vroeg is de rust in Bol zano, de hoofdstad van Alto Adiige, weer verstoord door het geluid van geweer vuur in de omliggende bergen. Vermoedelijk waren soldaten en poli tiemannen in actie tegen personen, die belangrijke installaties als elektrische centrales en spoorwegen naderden. Kort voor middernacht weerklonk er weer de daverende slag van een exploi- sie de tiende in 24 uur. Deze explosie bij Rovereto weergalmde door de AlDen- De stroom vluchtelingen uit Oost-Berlijn naar het vrije Westen is de laatste dagen sterk toegenomen. De toegenomen po litieke spanning om de kwestie- Berlijn heeft daaraan veel bij gedragen. Opvolging Romme (Van onze parlementsredactie) Tweede-Kamerfractie van dc K.V.P. heeft gisteren unaniem besloten dr. W. L. P. M. De Kort te vragen het zitterschap der fractie op zich te ?n. De heer De Kort, die van dil besluit enkele ogenblikken voor zijn ertrek naar de Nederlandse Antillen in kennis werd gesteld, heeft gevraagd zich na zijn terugkomst over dit ver zoek te mogen uitspreken. Zoals bekend neemt thans de heer W. J. Andriessen tijdelijk het fractieleiderschap waar. Dr. De Kort is sedert 1947 lid van de Tweede Kamer. Hij werd in 1909 te Til burg geboren, studeerde sociale en poli tieke wetenschappen en wijsbegeerte de universiteit te Leuven en pro moveerde in 1940. In de oorlog was hij directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Tilburg en daarna o.m. in specteur van het Rijksbureau voor de drie zuidelijkste provincies. Na de be vrijding had hij zitting in het noodpar- lement. Thans is hij burgemeester van Nieuw-Ginneken (N. Br.). In de Kamer treedt de heer De Kort voor zijn fractie op als ex-pert op het gebied van de sociale verzekering en de betrekkingen met de West. Gisteren is hij als lid van een parlementaire missie naar de Nederlandse Antillen vertrokken. In aansluiting daarop zal hij een bezoek brengen aan Mexico. In Ureterp (Fr.) is gisteren het zes jarig meisje Aitje van der Veen bij he' oversteken door een auto aangereden Zij was op slag dood. De 50-jarige Rotterdammer F. van der Hoonaard is gisteravond overleden aan de verwondingen, die hij opliep, toen hij van een stenen portiekitrap viel radicale opruiming! COUPONS L1NOFELT LINOLEUM VAST TAPIJT LOPERS GORDIJNSTOFFEN voor de HALVE PRIJS!! Prachtige wollen KARPETTEN voor spotprijzen. Woninginrichting BULTHUIS BOTERMARKT 23 A ME RIKA, Engeland en Frank- rijk zijn nu van plan hun no ta's over de Duitse kwestie begin volgende week aan de Russische regering te doen toekomen. De ver zending is enkele dagen vertraagd doordat enkele leden van dc per manente N.A.V.O.-raad voor hun regeringen meer tijd vroegen om de stukken te bestuderen. President Kennedy heeft gisteren weer een vergadering gehouden mei de Amerikaanse veiligheidsraad, die zich op het ogenblik bezighoudt met het uitwerken van plannen om het hoofd te kunnen bieden aan elke si tuatie, dit uit de crisis rondom Ber lijn mocht kunnen voortvloeien. Bondskanselier Adenauer gelooft dat het Westen „de uiterste consequenties" zal trekken in de kwestie West-Berljjn. maar h'ü hoopt dat voor het einde van liet jaar alle problemen op redelijke wijze kunnen worden opgelost. een persconferentie die hij aan het einde van zijn bezoek in West-Berlijn hield, verwierp hij het idee van een neutraal Duitsland: „Duitse neutraliteit betekent het einde van Duitsland", even als het voorstel van de Westberliinse burgemeester Brandt, een vredesconfe rentie te beleggen met de 52 landen die tegen de Duitsers hebben gevochten. zo'n conferentie zou volgens Brandt aan het licht komen dat „het recht op zelfbeschikking van het Duitse volk door de overweldigende meerderheid van de 52 landen worden gesteund." Het an dor halfjarig zoontje van de fa milie Kieft uit Terschuur is gisteren toen het op de spoorbaan zat te spelen, door een trein gegrepen. Hij was op slag De negenjarige F. Bremer is gister avond op een onbewaakte overweg in Nieuw-Amsierdam met zijn fiets tegen een passerende trein gereden. De jongen werd .zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk is overleden. landingsrechten op een mislukking uit gelopen. Bijna beginnen we eraan gewend 'e raken, maar het blijft niettemin een trieste zaak. Het democratisch bewind blijkt al evenmin als het republikeinse gevoel'g voor het Nederlandse verlangen. Ons land is klein. Men kan het weige ren wat aan anderen wordt toegestaan. Men weet bovendien, dat het als bondge noot trouw is en zich stipt houdt aan de verplichtingen die het op zich heeft ge nomen. Ook bergt liet niets in zich van een communistisch gevaar. Het klinkt bitter, maar het heeft er alles van, of men zich tegenover zulk een land het een cn ander kan veroorloven. Onze nationale luchtvaartmaatschappij is goed genoeg om in Amerika peperdure toestellen te kopen. Zij is niet goed ge noeg om in Amerika dezelfde rechten te verkrijgen die reeds lang aan anderen, tot zelfs aan vroegere vijanden van Ame rika, zijn toegekend. Discriminatie is altijd een vervelende zaak, ook w anneer zij, zoals in het onder havige geval, is ingegeven, of op zijn minst beïnvloed, door de vrees voor een betere service bij de concurrent, welke laatste dan ook kunstmatig wordt ge weerd en wordt geremd in zijn ontwikke ling. Opnieuw heeft Amerika zich verkeken op de plaats die onze nationale lucht vaartmaatschappij inneemt. Voor Amerika moge het zo maar een luchtvaartonder neming zijn, een uit de vele, voor Neder land is het een nationaal bedrijf, waar mede heel het volk intens meeleeft, in blijde maar ook in droeve dagen. Daarom zal men aan de overzijde van de oceaan moeten bedenken, dat ons volk zich zelf achteruit gezet acht, dat liet zich zelf gediscrimineerd gevoelt, cn dat ook deze nieuwe weigering van redelijke ver langens aan de „goodwill" (overigens een typisch Amerikaans begrip) hier van Amerika geen goed doet. En wij kunnen toch nauwelijks aanne men, dat men in Amerika ook daar on verschillig tegenover staat. Tendens stationair Strandvenvachting T\e stormwind die gistermiddag opstak is in de nacht daarop weer afgeno men. nadat de storing zich in de richting van Denemarken verwijderde. De de pressie die het weer in geheel West- Europa beheerst heeft zijn hoofdcentrum boven de Britse eilanden. Dit centrum is van de Noordzee naar Schotland getrok ken. Het begon daarna een scherpe bocht te beschrijven, die over Ierland naar Wales leidde. Aan zijn flank staan krach tige tot stormachtige winden. Verwacht wordt dat dp depressie opnieuw naar de Noordzee zal trekken en even ten noor den van de Waddeneilanden langs ons land zal gaan. Hierdoor wakkert de tcind weer aan, uit westelijke richting, aan de «est. 1 kust tnisschien tot stormachtig. Overi- uur). gens blijft het koud weer en buiig. Dc Bilt verwacht tot zaterdagavond: Zwaarbewolkt met nu cn dan regen Er trekt nog een depressie van Enge- of regenbuien. Tot krachtig en aan de land naar de Noordzee, waardoor ook kust tijdelijk tot hard of stormachtig morgen nog onbestendig strandweer met toenemende wind tussen west en zuid- ^uien en een krachtige zuidwes ten wind. Temperatuur in de middag 17 k 18 gra den. zeewater 17 graden. Vooruitzichten: fN 1 1 - tijdens weekend blijft het weer koel c Uok nieuwe jacht ZON EN MAAN van rrins door Zaterdag zon op 4.37, onder 20.54 i stonn beschadigd Thans is bekend geworden dat bij de wervelstorm van woensdagmiddag ook het jacht van prins Bernhard, dat hij het bedrijfsleven op zijn verjaar dag aangeboden kreeg, beschadigd Budi liep aanzienlijke averij op. Het ka juitdak werd enigszins ontzet, waardoor der kajuitvensters kapot ging. Voorts liep het dashboard schade op en werden enkele panelen beschadigd. Men zal trachten het schip, dat t de afleveringsprocedure weer terug op de scheepswerf in Alkmaar snel mogelijk te herstellen, wa het kan worden afgeleverd. ÏN DE Rapenhurgerstraat te Am sterdam-Oost is vanochtend jmstreeks half negen een uit 1890 daterend huis van drie verdiepingen Eindhoven volkomen in elkaar gestort. Uit het Een flinke veeg uit de pan geeft de'3uin twce gewonde vrou- Rekenkamer aan curatorium en sena:' ven bevrijd, die naar een zieken- van de technische hogeschool te Einr' uis zijn overgebracht. Het huis hoven. De Kamer vond in het verslt u van de T. H. over '958 een aantal ongc erd bewoond door drie families, bruikelijke uitgaven, die ook al door dt /aarvan de meeste leden afwezig in elkaar Brandweer en politie rukten op het eerste alarm met groot materieel uit. De politie stelde direct, een rookver bod in in verband met het uit de lek geslagen leidingen ontsnappende gas. Om negen uur had men zekerheid, dat zich geen slachtoffers meer onder het puin bevonden. Op een open plaats aan een der zij den van het huis was men bezig met voorbereidingswerkzaamheden heiwerk. De bewoners van he' gestorte pand zouden gewaarschuwd zyn dat er gevaar voor het huis al wat scheef zou hebben gestaan aanwezig was. Het pand werd bewoond door het echt paar Overweg met een kind. Mevrouw O. werd gewond, haar echtgenoot en kind waren niet thuis. Van het tweede gezin, de familie Kok, werd alleen de vrouw gewond. Een der etages werd be- Onder dc drie woonetages was een groothandel in huishoudelijke artikelen gevestigd, waarvan het personeel en de eigenaar juist arriveerden op het ogen blik dat hot huis instortte. Een der slachtoffers werd licht aan het otd gewond, het tweede kreeg verwon dingen aan de benen. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur windstil 27 ia

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1