Scherpe kritiek op het spijtoptantenbeleid „Ik wist van transport en van vergassingen" Wijkse raad tegen Son et Lumière Kamerleden namen geen blad voor de mond Schrander paard dwars door stad naar de stal Twee bekentenissen van Eichmann: Recordjaar voor KRL- industrieën Hogere winkelomzetten „Wat ben jij al prachtig bruin DONDERDAG 13 Jl'LI 1961 (Vervolg van pag. 1) AANLEIDING tot het debat in de Tweede Kamer was het verslag dat de repatriëringscommissie van de Kamer twee weken geleden over het spijtoptantenbeleid heeft uitge bracht. Dit stuk was al opvallend kritisch gesteld, maar de Kamer deed er gisteren nog een flinke schep bo venop. Doelwit van haar aanvallen vormden met name de criteria die de regering aanlegt bij de beoorde ling van de visum-aanvragen der spijtoptanten (stoffelijke of geeste lijke nood moet tot wegtrekken liopen, de aanvrager moet binding met Nederland of Nederlanders heb ben zodat hij zich aan onze maat schappij zal kunnen aanpassen e.d. In het verslag waren de critici al als leer specleus en sterk formalistisch" ge doodverfd en gisteren werd dat nog eens ln alle toonaarden herhaald. Het alge mene oordeel was, dat veel te weinig aanvragen worden ingewilligd en dat de voor toelating in aanmerking komende aanvragers veel te lang moeten wachten. Men erkende dat de richtlijnen sedert vorig jaar wel iets zijn verruimd. Een belangrijke uitbreiding van de toelating heeft dit echter niet tot gevolg gehad. De regering blijft vooralsnog blind voor het leed van de ex-landgenoten in Indo- „Zo kan het niet langer," riep K.VP. (K.R.O.)-voorzitter mr. Van Doorn uit. HU vatte als eerste spreker de bezwaren van de Kamer bondig samen. Van het parlement kan zijns inziens niet worden verlangd dat het nog langer medeverant woordelijkheid draagt voor een beleid dat het niet wenst. Het hele kabinet, maar vooral minister Beerman, zullen moeten gaan inzien, dat de richtlijnen wezenlijk en aanmerkelijk dienen worden verruimd. Het onderzoek naar antecedenten van de aanvragers moet worden versneld, wat de K.VP.-fractie betreft met 500 pet. Het plafond van hooguit 3000 toelatingen per jaar zal doorbroken moeten worden. We kunnen beter het risico lopen dat enkele minder gewenste indrviduën naar Nederland ko men, dan dat te weinig toelatingen wor den gerealiseerd. Het langer wachten ii zedelijk nurt verantwoord. De hele Ka mer staat hier tegenover het kabinet aldus de heer Van Doorn. Volgens de heer Metalink (a.r.) toont de regering op het punt van de toelating van spijtoptanten „een verbijsterende hardheid en onwrikbaarheid, die ons haast tot moedeloosheid zou brengen". Deze spreker erkende maar één crite rium als juist: de morele plicht van ons land om de in verdrukking geraakte stamgenoten in Indonesië te helpen. De geestelijke binding moet doorslaggevend zijn en zeker niet het aantal bloedver wanten ln Nederland of de kans op assi milatie in onze samenleving. Dat zijn allemaal ontkenningen van onze zed#- Hjke verplichtingen. „Waar", zo Informeerde de a.r. woord voerder. „ligt bij de toelating de grens van het mogelijke? Kunnen in één jaar 10.000 mensen worden binnengehaald?" Met mej. Ten Broeke Hoekstra 'lib.) en de heer Daams (soc.) vond de heer Meulink, dat de regering nü tot verrui ming van de toelating moet besluiten want straks is dat misschien niet mc mogelijk, gezien de onzekere toekomst Indonesië. De heer Daams nobmde het spijtoptan tenbeleid een „nationale schande". Minis ter Beerman mag dan persoonlijk niet onmenselijk zijn, zijn gedragslijn is dat in ieder geval wel. Spreker zei geen on christelijker methode te kennen dan de hantering van het criterium „>nood". On christelijk is ook het eerste tot en met het vierde verzoekschrift van een aan vrager af te wijzen en het vijfde of zesde toe te staan. Wat de toekomst van onze voormalige landgenoten in Indonesië be treft, het zal meevallen als alles goed loopt. „Maar als het niet meevalt, zullen wij niet onschuldig staan voor Gods rech terstoel", aldus de heer Daams. De heer Van de Wetering (c.h.) sprak van een „tergende temporisatie van een groep Nederlanders, die op wacht ble ven". „Kan", zo vroeg ook hij zich af, „hetgeen thans gebeurt de christelijke consciëntie wel bevredigen?". Spreker vond het met mej. Ten Broeke Hoekstra (lib.) onjuist, dat minister Beerman ah leen achter de regeringstafel zat. „Waar is," zo vroeg hij, „minister Zijl- stra die voor de centjes moet zorgen? Waar is mej. Klompé die de overtocht regelt? Waar is de minister van sociale zaken ad interim die voor de gezondheid moet zorgen? Waar is minister Van Aartsen die al die huisjes voor de ge- repatrieerden moet gaan bouwen? Waar is meneer Van de Kwaai dié altijd komt als de moeilijkheden net voorbij zijn?" Minister Beerman komt als visum-ver strekker pas op de laatste plaats. Het spijtoptantenbeleid is niet uitsluitend zijn zaak maar die van het hele kabinet. In vergelijking met zijn voorgangers heeft de minister een ruimer toelatings beleid gevoerd. Ook de heer Van de Wetering drong echter aan op verrui ming van de toelatingscriteria en hij verzocht de bewindsman zélf met een oplossing te komen, zodat een motie zou kunnen worden vermeden. De pacifist Lankhorst sloot zich ten slotte bij de vorige sprekers aan. Verantivoord "Minister Beerman reageerde op al deze betogen met een rustige, goed ge argumenteerde uiteenzetting. HIJ bleld vol. dat het kabinet op basis van de be staande richtlijnen een redelijk en ver antwoord toelatingsbeleid kan voeren In feite Is sprake van een vernieuwd be leid. De Kamer neme de proef op de som: sedert de Indiening van de motie- Van Doorn c.s., op 8 december 19fi0, zijn aan niet minder dan 2063 personen visa verstrekt, waarvan het overgrote deel in de laatste drie maanden. Met klem betoogde de minister, dat aan genoemde motie (die om verruiming van de richtlijnen vroeg) in w uitvoering is gegeven. Als dat zijn gebeurd, dan zouden immers sedert december "60 heel wat minder spijtoptan- ten zijn toegelaten. De motie beoogd# verruiming door herschrijving van de criteria. Daaraan is geen gevolg gege ven; qua tekst zijn de richtlijnen niet MINISTER BEERMAN veranderd. Hef komt echter niet aan op het middel maar op het wezen en het wezen van de zaak is. dat het toelatings beleid mede dank zij het oDtreden van de adviescommissie-Van Vollenhoven in zeven maanden tijds belangrijke wijzigin gen heeft ondergaan. Het criterium „nood" wordt bijv niet meer uitsluitend ln materiële maar ook in psychische zin geïnterpreteerd en ook voor wat betreft de binding met Nederland is men op het departement van justitie veel soepeler geworden. ..Naar mijn eerlijke overtui ging voer ik de wensen van de Kamer", aldus de heer Beerman. Belangrijk achtte de minister het. dat de commissie-Van Vollenhoven zelf geen behoefte heeft aan verruiming van de richtlijnen. Vanuit de Kamer werd ech ter gesuggereerd, dat de bewindsman de commissie zou hebben beïnvloed. Mr. Beerman toonde zich door deze uiting van vertrouwen onaangenaam getroffen. Hij achtte het overbodig te beklemtonen, dat de commissie zelfstandig werkt. Met haar adviezen wordt volledig rekening gehouden. Adn de bezwaren van de Ka mer tegen de vermindering van het aan tal vergaderingen der commissie tot éér in de veertien dagen, wilde de minister wel tegemoet komen. Hij beloofde te zullen nagaan of door uitbreiding het aantal leden kan worden terugge keerd naar de wekelijkse vergaderii Veel belangrijker was de toezegging van de minister ten aanzien van h totale aantal spijtoptanten dat dit ja. in ons land kan worden toegelaten. C het ogenblik zijn er 2000 dossiers, die ruim 8000 personen omvatten. Er zal. zo beloofde de bewinsman. op worden toegezien dat alle 2000 dossiers binnen een jaar zullen zijn behandeld. Een en ander zal tot gevolg hebben dat in 1961 3 a 4000 personen kunnen worden toe gelaten. Dat is dus belangrijk meer dan vorige jaren. Niet emotioneel Minister Beerman gaf de Kamer toe. dat bü het toelatingsbeleid ten opzichte spijtoptanten en daarmee vergelijk bare groepen de factoren gerechtigheid en barmhartigheid een belangrijke plaats moeten Innemen. Dit mag echter niet lel den tot een emotioneel beleid. Van een regering moet altijd weer worden ge elst. dat ze handelt ln een grote mate verantwoordelijkheid. Zij heet', vóór alles het evenwicht te bewaren. De toe lating van spijtoptanten e.d. legt een e last op ons volk. Daarom moeten gevallen nauwkeurig worden onder- De minister waarschuwde nogmaals )or onjuiste voorstellingen over de toe stand in Indonesië. Men kan zeer kri tisch staan tegenover Indonesië, maar het is gelukkig geen land achter het Uzeren Gordijn. De mogelijkheid om het te verlaten is tot dusverre onverlet "ebleven. Op het ogenblik zijn er nog 3000 Nederlanders in Indonesië. Hun po sitie is natuurlijk een andere dan die van de spijtoptanten Het ministeriële betoog begon me: een overzicht van de repatriëring uit Indo nesië sedert 1945 Vanaf de Japanse ca pitulatie tot 1950 zijn rond 45.000 en van af 1950 tot en met 1960 ongeveer 235 000 Nederlanders gerepatrieerd. In dezelfde periode emigreerde 380.000 landgenoten Het rijk heeft in de jaren 1950'80 f 356 miljoen aen de repatrianten ten koste gelegd Er werden voor hen 24 000 hul zen gebouwd („Dat is tien kabinetscri sis"). Terugkomend op de spijtopta hield de minister de heer Meulink <a.r.) voor. dat met de toelating van 10.000 per sonen in een jaar de zaak nog niet af is. Juist omdat het toelatingsbeleid niet wil discrimineren tussen spijtoptanten, maat schappelijke Nederlanders, warga nega ra's e.d. is een schatting van het preciese aantal dat eventueel voor de toelating in aanmerking zou komen, uiterst moeilijk. Niet tevreden Bij de replieken bleek wel. dat de mi nister de grote Kamermeerderheid niet had weten te overtuigen. „De toezeggin gen van de bewinsman hebben mij nie+ kunnen imponeren en dan druk ik mij nog maar zacht uit", zo luidde de reactie van de K.V.P.-er Van Doorn, de indiener van de motie. Hij vond de concessie in zake de 3 a 4000 toelatingen in 1961 schriel en vroeg zich af waarom de mi nister daar nu pas mee komt. Meer in druk bleek de minister op de pacifist- La nlchorst te hebben gemaakt. Deze kwam voor de stemming over de mo tie verklaren zijn stem daaraan niet te kunnen geven, gezien de beloften van de regering. ZUIGELINGENSTERFTE IN DE WERELD aaa T\E PAARDEN van de bereden brigade van de Rotterdamse politie zijn schrander en gedisciplineerd. De politie ruiters zijn trots op hun viervoeters. Na dinsdag helemaal. Het gebeurde in het Kralingse Bos. Een agent van de bereden brigade, die daar surveilleerde, kwam met zijn paard ten val, omdat het dier struikelde. De gevol gen waren niet ernstig, maar het paard was kennelijk zo geschrokken, dat het hard wegliep. In matige draf liep het paard het bo3 Burgemeester is boos op Spoorwegen De burgemeester van Gilze-Rijen, de heer E. van Mierlo, is het niet eens met het besluit van de Nederlandse Spoor wegen, vier diensten heen te terug in feite dus acht treinen op het traject RoosendaalDen Bosch te laten verval len en deze ook bij de volgende dienst regeling niet te laten terugkeren Hij vindt dat Brabant eerder een uitbreiding dan een vermindering 3 capaciteit nodig heeft. Bij de andere langs deze lijn gelegen gemeenten en bij de Kamers van Koop handel van Breda. Tilburg en Den Bosch heeft hij steun gevraagd voor zijn protest. De Tilburgse Kamer van Koophandel heeft 's burgemeesters brief al behandeld en de voorzitter, drs. Pessers. heeft m« gedeeld dat met de andere Kamers ci tact zal worden opgenomen. 0 President Kekkonen heeft Mai Miettunen, de gouverneur van de c trale bank, verzocht een nieuwe Fn regering te vormen. n via de kortste weg dwars door de stad naar de stal. Het paard had de route al zo dikw\ils gelopen, dat het ook zonder zijn baas de weg wel kende Onderweg ontdekten twee agenten m patrouillewagen het onbemande paard. Het dier liep zo keurig rechts, dat het voorbijgangers nauwelijks opviel, dat er geen ruiter op zijn rug zat.' De beide agenten slaagden er ni< et paard te grijpen en daarom besloten zij langzaam achter het dier te blijven rijden om het niet nodeloos nerveus t* maken. Zo ging het naar het bureau. Vastbe sloten stapte het paard door de brede poort en zocht het regelrecht zijn box in de stal op DOLF EICHMANN heeft vandaag toegegeven, dat zijn Gestapobureau de bevoegdheid had „orders te geven voor thansport van Joden naar vernietigingskampen van de nazi's". „Mijn bureau bepaalde evenwel niet de plaatsen van betsemming", zeide Eichmann. ,Op advies van het ministerie van buitenlandse zaken kon mijn bureau i, die geacht werden voor het rijk van nut te zijn, van transport uitsluiten". gehoord van het plan om de Joden van het getto te Theres nstadt om te brengen door middel van gifgas." Eichmann„Nee dat heb ik niiet ge- zegd. Ik heb gezegd dat deze zaken een grote warboel waren Ik kan mij niet herinneren wanneer ik er over 'heb ge hoord." Eichmann weigerde toe te geven dat hij ooit een gesp.-tk met Gunther ©vei vergassing heeft gehad. In het verdere verloop van het kruis verhoor over dit punt kwam Hausner er telkens op terug, dat Eichmann van de vergassingen moet hebben gewe ien en Eichmann gaf dit ten slotte toe in een formulering die hierop neer kwam: ,Ik heb al zo vaak erkend bepaalde dingen te hebben geweten dat het er niet veel op aankomt en als jullie het dus met alle geweld willen, dan ben ik bereid te zeggen, dat ik er tevoren van geweten heb. Hausner verklaarde hierop geen gebaar, maar feiten te wensen en begon de hele zaak opnieuw door te nemen. Eichmann bleef zich beroepen op opdrachten achter zijn rug aan anderen gegeven er op de verwarde toestand in zijn ge heugen. Rechter Landau drongerop aan, dal Eichmann commentaar zou leveren op een vroegere verklaring aan Israëlische ondervragers, volgens welke hij de gassingen met Gunther heeft besproken. „Al wat ik mij herinner is, dat ik des tijds geen bijzonderheden kende. Ik weet dat Gunther geheime verbindingen had met de waffen-SS. Gunther was een bui tenbeentje. Hij rookte niet. hij dronk en hij ging niet met anderen om. De openbare aanklager, "Gideon Hausner, vroeg, of Joden, die in de eerste wereldoorlog voor Duitsland ge vochten hadden en gewond waren van deze transporten konden worden uit gesloten. Deze gevallen werden behan deld in overeenstemming met richt lijnen, die ik van mijn meerdere had ontvangen. Hausner bracht een door Eichmann ondertekende order naar voren, waarbij in de eerste wereldoor log gewonde Joden werden uitgesloten van transporten naar Minsk en Riga Hausner: „Als ik het goed heb, is de order om al deze mensen van de trans porten uit te sluiten afkomstig van uw afdeling". Eichmann: „Ja. dat is zo, maar de afdeling kon hiertoe niet op eigen initia tief besluiten". Hausner: „Dat behoeft u niet in ant woord op elke vraag te herhalen". Eichmann: „Ik kan hierover niets zeg gen. Ik hernner het mij eenvoudig niet Hausner vroeg Eichmann wat hij had bedoeld, toen hij zei dat Gunther wa: betrokken bij „gasaangelegenheden". „Wat dit destijds betekende weet il niet. Ik heb gezegd dat ik geen enkeh verantwoordelijkheid op me kan nemer ten aanzien van speciale opdrachten, aai mijn ondergeschikten gegeven door mui meerderen." Hausner: „Hebt u over deze aange legenheden, die in verband stonden me gifgas, met Gunther gesproken?" Eichmann: „Ik had er niets mee f< Eichmann hield vol, dat de orders voo het vergassen van Joden over zijn hoofd heen door zijn meerdere werden ge geven aan zijn plaatsvi deren. Op de vraag, waarom de technisch* afdeling van dc Gestapo beschikkingen voor massale vergassing niet behandel de. antwoordde Eichmann „Ik kan dit niet begrijpen. Ik nooit in gemoeid." Hausner ondervroeg Eichmann over vergassingen waarvan h(j heeft toege. geven getuige te «On geweest ln het ver nietigingskamp te Chelmno in Polen. Ik wist niet wie de gasauto's leverde. Als het Rauff (een SS-offleier op het bureau van de rüksveillgheldsdlenst) la geweest, dan was h(j niet werkzaam op het algemene hoofdkwartier lijn maar op een ander bureau. Eichmann beweerde dat Guntiher voor de gasauto's had gezorgd, terwijl hij in Homgarije was. „Ik kan mij werkelijk geen bijzondenhedt-n herinneren," zeide Eichmann. Hausner: „Zoels u gezegd hebt, had u (eit, dat hij contacten had met de waf- fen SS, was heel duidelijk. Al deze din gen lopen in mijn hoofd door elkaar Ik weet niet wat ik toen wist of wat ik la ter heb gehoord." VESTIGING VAN REED IN NEDERLAND De Reed Paper Group heeft volgens en A P-bericht uit Londen een hol ding-maatschappij in Nederland opge richt, de Albert E. Reed (Nederland. voor de uitbreiding der belangen in de Euromarkt en elders. DE VERENIGING KATOEN-, RAYON-, EN LINNENINDUSTRIE meldt dat 1960 gunstig is geweest met opnieuw een recordproduktie, een duidelijke neiging tot samenwerking en concentratie en verdere moderni sering. Zij betreurt de revaluatie ten zeerste en zal trachten door moder nisering en produktiviteit haar concurrentiekracht te handhaven. Het uitstel van de b?lastingverlaigini; is te betreuren, daar hét belastimgpoil, lin vergelijking tot omringende landen veel te hoog is en een gunstig fiscaal klimaat het bedrijfsleven :n staat moet stellen om de concurrentie in een ver enigd West-Europa op te vangen. De kern van de moeilijkheden der Amerikaanse katoenindustrie is het stel sel van dubbele prijzen voor ruwe ka toen en deze moot men zelf oplossen. De Benelux heeft door openmarkbpoli- tiek ten aanzien van India en Pakistan en het handelsverdrag met Japan ruim schoots bijgedragen aan de verruiming van de textielhandel dezer Aziatische landen. Aan de met behulp van rood China zich steeds uitbreidende textlelult- voer van Hongkong moet ten spoe digste paal en perk worden gesteld. Ook moet men eens onderzoeken hoe Spanje en Portugal met volkomen verouderde Industrie de Amerikaan se en andere markten met hun leve ringen van katoenen produkten ver storen. Dc mening vat post dat van normale handel hier welhaast niet kan worden gesproken. De invoer van ruwe katoen steeg 14 pet tot 84.447 (vorig jaar 75.442) ton. waarvan 46 494 <7845' uk de V.S Het verbruik van ruwe Mexicaanse katoen was 11.140 <25.430) ton, de invoer 9683 (25.216', uit Columbia 1260 en 1937 Nicaragua 1343 (7658) en 1334 (7728) Hoogwaardige katoen uk Kongo zal vervangen moeten worden, indien het aanbod beperkt blijft. Het verbruik van katoen uit Afrika daalde tot 14.296 (19 752) ton. de invoer tot 13.393 (20.712). uit Syrië steeg tot 236 (153) en 1242 <109). uit Rusland 56 (40) t gen een daling van de invoer tot nihil <81 ton). Het verbruik van rayonvezel in katoenspin nerijen steeg 5 pet, dat van synthetische vezels verdubbelde, van synthetische ga- DE GELDOMZETTEN in de winkels waren in mei bijna over de gehele linie flink hoger dan een jaar tevoren, aldus blijkt uit de gegevens van het Economisch instituut voor de middenstand. Hierbij moet men er rekening mede houden dat Pinksteren in 1961 in mei viel. Ook over de eerste 5 maanden van 1961 werden veelal hogere cijfers geboekt. Het Centraal bureau voor de statistiek heeft de volgende omzetindices opge maakt voor mei cn voor de eerste vijf maanden, waarbij het maandgemiddelde van 1960 op 100 is gesteld: Kruideniersbe- dieningswinkels in mei 104 (vong Jaar 96), in de eeiste 5 maanden 505 (486). zelf- bedieningszaken 103 (96) en 503 (485), sla gers 106 (93) en 523 (481), textiel 115 (108) en 515 (466). waarvan herenmode artikelen echter 99 (99) en 464 (441) en kledingstoffen 110 (116) en 521 (507), 9 Op het vliegveld Orly bij Parij: een tankauto met 5000 liter benzine brand geraakt. De chauffeur en t' arbeiders hebben ernstige brandwonden I wachten op opgelopen. I lening. Verzekeringmij. uit Oostenrijk werkt in Nederland In het handelsregister te Amsterdam is ingeschreven de Eerste Algemene On gevallen- en Schadeverzekering Maat schappij, een Nederlandse vestiging van de in 1882 opgerichte Erste Allgemeine Unfall- und Schadensversicherungs-Ge- sellschaft te Wenen, die in 1950 een pre mie-inkomen had van f 150 miljoen. Di recteur is de heer J. H. Voskuijl. Alle branches met uitzondering van levens- vrzekering, worden ter hand genomen. Men bouwt een provinciale organisatie op. Hulp aan deta-werkers De diennst van sociale zaken en jus titie te Hollandaa heeft 503 gewezen deta- en geniewerkers voor hulpverlening ge registreerd. Tezamen met de gezinnen heeft diit betrekking op 1163 personen Reeds zijn 139 gewezen contracten met hun gezinnen op voorschot naar Neder land vertrokken cn 28 op eigen kosten, terwijl 18 personen nog wachten op een visum en voor 67 personen nog op een beslissing uit Nederland wordt gewacht., Geregistreerd zijn 162 gewezen contrac tanten, due wachten op de wet op hei bijstandskorps, en er zijn 62 particulie ren, die niet als noodgevallen worden beschouwd, terwijl 27 contraoten nog lissing tot hulpver- Zeggen ze dat ook tegen UP Oók U kunt in record-tijd mooi bruin worden want „NAVIX SUN-FOAM" is or! „Navix Sun-Foam" komt uit Scandinavië, •eeds door duizenden gebruikt s nieuw voor Nederland. „Navix aun-roamis een micro-scnuimende zonnebrandolie die een frisse, niet klevende filter-film op Uw huid legt, waardoor U record-snel gebruind wordt. „Navix Sun- Foam" verwaait niet en strijkt gemakkelijk uit. Een heel weinig „Navix Sun-Foam" is al voldoende voor heel veel zon. Gun Uzelf het succes van deze zomer 1 Wordt ook snel „Navix"-bruin. Heel weinig NAVIX SUN-FOAM is voldoende voor heel veel zon! nam toe. Voor een stabiele grond stofvoorziening van vlas zijn de voor uitzichten verbeterd. Pakistan leverdo 79 pet van jute-gron-dstoffen. Bij de spinnerijen zag men een kleine achteruitgang van de perso neelssterkte. vooral van vrouwen. Men kon de produktiecapaciteit niet steeds ten volle gebruiken. De investeringen in de K.R.L.-industrie waren in I960 belangrijk hoger wegens schaarste aan personeel en noodzaak om bij te blijven. Dit deed de produktie op zienbarend toenemen. De garenproduktie was 80.293 ton of 5 pet meer dan het recordjaar 1957. De afzet van katoenspinnerijen was in 1960 ie eerste maanden van 1961 gunstig. De afleveringen van katoenen garens was in 1960 13 pet hoger. De weverijen ontvingen m 1960 9 pet meer binnen landse katoenen en rayonganens, de tri cot- en kousenindu9trie 20 pet meer. De invoer van katoenen, rayon- en linnen garens steeg in het eerste kwartaal 25 pot, vooral uit Spanje, Tsjechoslowakije en Eigypte. De produktie van de K.R.L.- weverijen was in 1980 10 pot hoger. Het Nederlandse textielverbruik nam in 1960 krachtig toe. doch het Nederlandse aandeel in de binnen landse weefselvoorziening daalde tot 73 (75) pet. De invoer van afgewerkte weefsels steeg 20 pet in 19S0 en 26 pet in het eerste kwartaal van 1961, die van katoe nen en rayonvezel ruw doek, voorname lijk voor wederuitvoer nam 25 pc* toe. De produkte van j uteweverijen ver meerderde in 1960 12 pet, de binnen- en buitenlandse afzet was bevredigend. Ook dc invoer breidde zich krachtig uit, met België als voornaamste leverancier, doch een kwart kwam uit Polen en Hongarije. De invoer van nieuwe jutezakken uit Pakistan en India liep in 1960 niet on aanzienlijk terug. De invoer van nieuwe lichte zakken uit Ocst-Eurjpe steeg in 1960 verontrustend tot 1370 (585) ton. De uitvoer van geverfde én bedrukte sloffen nam 6!4 pet toe sterker dan ae totale weetseiu.tvoer. Ongeveer drie kwart van de afzet van bedrukte weef sels gaat naar het buitenland. schoenreparatie 114 (99) cn 516 (475), aardappelen, groenten en fruit 112 (108) en 487 (506). waarbij prijsverschillen in vloed uitoefenden, kantoorboekhandel 83 (77) en 456 <417). melk en zuivel 109 (102) en 517 (487), glas. aardewerk, porsele: en huishoudelijke artikelen 103 (92) c 438 (397) met stijgingen in alle branches, bakkers 107 (96) cn 509 (475), tabaksarti kelen 101 (97) en 485 (473). waarbij de cijfers van sigaretten opvielen nl. 102 (100) en 482 (477). meubelen e.d. 121 (114) en 546 (5031. dranken 103 (89' en 495 (451), drogisten 108 (102) cn 501 (473). kappers 115 (101) en 520 (463) met stijgingen voor alle branches, boekhandel 78 (7) en 431 (404), gouden en zilveren werken, enz. 104 (90) en 470 (402). De heer C. P. Ravelli in Kamer toegesproken De Tweede Kamer heeft gistermiddag aan de hoofdadministrateur van haai griffie, de heer C P Ravelli. eervol ont slag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd In de openbare vergadering der Kamer werd de heer Ravelli toegesproken door voor zitter Kortenhorst Deze herinnerde er aan, dat de vertrekkende functionaris ruim 47 jaar in staatsdienst is geweest, waarvan precies 45 jaar op de Kamer griffie waar hij als klerk met een salaris van f 600 per jaar zijn intrede deed. „Aan deze 45 jaar zal de Kamer alleen maar g^ede herinneringen behouden", aldus de Kamervoorzitter wiens woorden met hartelijk applaus werden onder streept In het najaar zal er nog gelegen heid zijn afscheid van de heer Ravelli te nemen. Woningklachten door regendoorslag De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteren de discussie voortgezet over de nota inzake de kwaliteit van dc naoor logse woningbouw, waaruit blijkt dat bijna alle woningklachten afkomstig zijn uit de tuinsteden en handelen over de regendoorslag, vooral aan de gevels en ae kopgevels op het westen gelegen. De wethouder van volkshuisvesting, de heer A. in 't Veld zei dat de kwaliteit van de na-oorlogse woningen in Amsterdam niet slechter is dan in de rest var. het land Men kan volgens de wethouder zelfs van goede huizen spreken, w mige gebreken vertonen. Nederlanders nemen deel in Libisch oliebedrijf Een aantal vooraanstaande burgers van Libië hebben The National Oil Co. of Libya opgericht. Hun voornaamste me dewerkers zijn de Kewannee Oil Co, te Tulsa en Philadelphia, Sveriges Oljekon- sumenters Riksforbund te Stockholm. In ternational Oil Producers Inc., een groep waartoe „The Central Bureau of Rotter dam" behoort, the International Coope rative Petroleum Association te New York, Texas City Refining Co., National Cooperative Refinery Association, Mc Pherson. Kansas, Cooperative Refinery Association, Kansas City, en Libyan Desert Oil Co. tc Dallas, aldus meldt AP. DURGEMEESTER C. B. Al jarenlang is er in de begroting een bedrag voor Kcntie in vervoering als hij doet voor haar vader niet on KmiiP van Wiik hii Wijksc gemeenteraad uitvoe- „klank en licht" uit te trek- over zijn „klank- en licht- der. Al vier jaar lang bedient rig gedebatteerd over het ken. „Niet verantwoord", zo spel" spreekt. Enkele Neder- zij de klank- en lichtappara- Duurstede begint zo langza- Voor en tegen van „Son et 'uidde het algemeen oordeel, landse steden en dorpen heb- tuur, zonder ook maar een merhand de moed te verlie- Lumière". Er waren felle itonti» „inrii ben liet voorbeeld van Wijk avond te ontbreken. Zomer- i. HU is de initiatiefnemer tegenstanders - „wat heb- hef mfa^een trleste zaak jk bii D«urstede gevolgd, na- vakantie wwiiirm.» "*l een inesie iau. ,4k vl,rt„pnwnnrHipPr« van die iarei ben dit als een hol zegt hg, De door de kraan beschadigde woonschuit, waarvan de bewo ners in februari ook al zwaar getroffen werden, toen zij met hwn schip op de Rijn bij Düs- seldorf overvaren werden. klank- en lichtspel dat in de er voor haar hnhhv homn u«" vertegenwoordigers van die jaren niet bij. Zelfs al hii maar als ^'e gerneenten in WUk al zouden er op de tribunes in bezoekers beeft getrokken, den en met vreugde de vreem- Toch „v„weeet de heer Ken- "T.tZlZ J» tie nu, een punt te zetten ach- Maar pro 0f contra, men was aen' ter dit evenement. niet bereid, op de gemeente- mijn eigen zak en uit die een paar vrienden, kan ik dit onmogelijk lang volhou- de burgemeester zelf. Almelo gaat het spel door. is bijvoorbeeld met een der- De heer Kentie vreest, dat gelijk schouwspel begonnen, hij zijn gemeenteraad nooit Dc dochter van burgemeester zover zal krijgen, dat hij een Nog altijd raakt de heer Kentie, de 20-jarige Annette, subsidie verstrekt. T extielindustrie zal iets trager groeien Het groeitempo van de Nederlandse textielindustrie zal in 1961 waarschijn lijk enigszins lager zijn dan in 1960, al dus verklaarde de heer H. G. Blijden- stein, voorzitter der vereniging katoen-, rayon- en linnenindustrie. Het gunstig verloop van dc uitvoer heeft zich in 1961 voortgezet, doch men mag niet verwach ten, dat de uitvoer in 1961 groter zal zijn dan in 1960. De revaluatie heeft schade gebracht op de uitstaande bestel lingen cn de concurrentiekracht ver zwakt. Het is twijfelachtig of de reva luatie wel noodzakelijk was. Amerika verlangt, dat ook West-Europa de las ten van de textieluitvoer uit Japan, Hong kong en de ontwikkelingslanden zal dragen, en van 17 tot 21 juli wordt de invoer uit landen met lage kosten te Genève besproken door 16 landen. De vereniging zal niet deelnemen, maar ln dc wandelgangen vertegenwoordigd zijn. Onze textielindustrie behoeft niet de ge volgen te dragen van oen foutieve in- dustrialisaticpolitiek elders. Nederland is het dichtstbevolkte land van West- Europa en waarschijnlijk het armst aan grondstoffen Het neemt reeds meer textiel uit onderontwikkelde landen dan elk ander Westeuropees land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9