dokter regan mèFm Gewonde kraanmachinist: remmen was onmogelijk Slachtoffers bekneld in de wrakstukken Arndt zwaar bewaakt naar Zwitserland KLM mag niet landen aan Westkust V.S. DONDERDAG 13 JULI 1961 Schaak-vraag 119 We willen u waarschuwen: onder- Itaand miniatuur van de Rus N. Dimitrow is bijzonder moeilijk. Een vooraanstaand probleemcomponist had Xlfs twintig minuten nodig om de oplossing te vinden. Echter, het is wel een bijzonder elegant probleem dat de moeite loont. En om u wat op weg te helpen: zoek het in een onwaarschijnlijke sleutelzet! Wit: Kh8, Tc7, Pd6, pi f7. Zwart: Kf8, La6, pi c4. Opgave: wit speelt en geeft mat in ▼ier zetten. Dam-vratig 118 In het probleem van de heren Van Tol en Van Prooyen was dit de stand: Zwart: 7, 12, 13, 15, 18, 19, 22, 28, 36. Wit: 20, 25, 33, 37, 38, 39, 42, 43, 47. Wit wint als volgt: 3732, 28x48; 3832, 15x24; 47—41, 36x47; 32—28, 47x29; 28x8, 13x2; 39—34, 48x30; 25x1. Bridge Oost speelt een contract van 4 harten (10 slagen). U bent Zuid en na een uitkomst met ruiten 8, ziet u de volgende kaarten: A 9 8 5 4 3 C> B 10 4 IO 8 V 10 6 In de dummy wordt een kleine ruiten gelegd; Noord wint de slag met ruitenheer. Noord speelt schoppen 10 na. Zuid neemt met het aas en speelt schoppen 9, welke Noord troeft met hartenvrouw. Noord vervolgt met ruiten 10, door Zuid getroefd. Wat is hierna het juiste tegenspel? JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. een der Ver. Staten; 2. vette vloeistof - eenjarig kalf; 3. vettige zelfstandigheid - voorvoegsel - maanstand; 4. een lastig werk - spoe dig - dat is (afk. Lat); 5. meisjesnaam - lyrisch gedicht; 6. muzieknoot - ongerustheid - teken in de dierenriem; 7. bijwoord - groente; 8. muze van het minnedicht - bijwoord; 9. gesneden iteen - notitieboek. Verticaal: 1. specerij - landbouw werktuig; 2. zijtak Saaie - vreemde munt - vlaktemaat; 3. scheikundig element (afk.) - zonder gezelschap; 4. water in Limburg - grote hartslag- ader; 5. vroeger - lichaamsdeel; 6. lipharen - godsdienst (afk.) - vermoeid; 7. jongensnaam - voorzetsel - oude rekening (afk.) - gem. in N.Brabant; 8. voorzetsel - meisjesnaam - deel van het oog; 9. leger (Fr.) - familielid - scheikundig element (afk.). Fabriek veranderde in puinhoop. (Van een onzer verslaggevers) ^IJN KOFFIE stond nog onaange- roerd op het brandschone ta felkleed. Hij had er geen trek in. In de kleine woonkamer zaten collega's. Zij kwamen hem gelukwensen. Maar zijn hoofd stond er niet naar. Arie Offermans, de 55-jarige kraanmachi nist uit de Wilhelminastraat 8 in Capelle aan de IJssel, wilde maar ding: zo snel mogelijk naar bed. Slapen: om de angstige ogenblikken, die hij 's middags had beleefd in de kooi van de neerstortende kraan te vergeten „Wat moet ik er van vertellen?" vroeg hij. Zijn stem beefde. „Ik zat in m'n kooi. twintig meter boven de grond. De lucht werd inktzwart. Ik zag de bui naderen. En terwijl ik bezig was de arm van de kraan tegen de wind in te draaien, begon het al. De kraan ging rijden. Er was geen remmen meer aan. Ik gaf „tegen stroom", maar het hielp niets. Met een snelheid van zeker twaalf kilo meter per uur daverde het gevaarte over de rails, ongeveer dertig me ter „Toen kwam de botsing tegen de buf fers. De vter benen van de kraan wer den door de kracht van de wielen ge rukt. Als een bom sloeg de top door het dak van de fabriek. Na afloop ga je je pas realiseren wat er is gebeurd. Ik heb geluk gehad. Ik ben blijven zitten. Dat was m'n redding. Drie meter boven de grond bleef ik hangen. Er zat niets an ders op dan door het glas naar buiten te springen. En ook dat liep goed af. Ik kwam in de rivier terecht en kon zonder veel moeite op de kant kruipen. Toen merkte ik pas. dat ik bloedde. Ze hebben me in het ziekenhuis verbonden. Een paar vleeswonden en een paar ge kneusde ribben. Dat 's alles." Arie Of fermans glimlachte weer. Maar met een pijnlijke trek op zyn gezicht. Slechts enkele arbeiders van de N.V. Korsten De Visser en Co., fabriek voor stalen meubelen, zagen de ramp gebeu ren. Zjj stonden in de wasruimte en keken naar het naderende onweer. Eén van de zeven mapnen, die «daar waren, was de Rotterdammer J. A. Henning. Hij vertelde: „Plotseling zagen we de kraan op onze fabriek afkomen. De ramp was onvermijdelijk. We holden de fabriek in en schreeuwden tegen onze collega's, dat zij moesten vluchten. Vrijwel tegelijker tijd sloeg de stalen kraan door het dak. De muur aan de kant van het water brak open. Stenen vlogen om onze oren, Stukken staal werden links en rechts weggeslingerd. Het was erger dan- een bombardement." Te laat Voor twee jonge arbeiders uit Kam pen kwam het sein om te vluchten te iaat. De heer Celant werd verpletterd door de naar binnen gezwaaide hefarm van de kraan, toen hij bij de slijpsteen OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Lopik, 5. hel, 7. ader, 18. dog. 10. net, 11. kom, 12. do, 13. gr, |14. bal, 15. ton, 16. hop, 17. leed, 18. [Ares, 20. poes, 21. gat, 22. vink, 24. es, C5. Best, 26. de, 27. Nora, 28. pol, 29. ffite, 30. lamp. Verticaal: 1. Langnagel, 2. Oder, 3 jpet, 4. Ir„ 5. hom, 6. eg, 8. dol, 9. bond fll. kap, 12. does, 14. bos, 15. teek, 16 het, 17. lont, 19. ras, 20. Pisa, 22. Vere 23. Velp, 25. bot, 26. dom, 27. mi, 28. pa Portugees-Timor nu aan de beurt De vice-voorzitter van de Indonesische opperste adviesraad, Ruslan Abdulgani. heeft op een protestbijeenkomst van de organisatie voor Afrikaans-Aziatische solidariteit te Djakarta verklaard, dat en hart van Indonesië gericht zijn op Portugees-Timof en Goa, die „nog onder de macht van het kolonialisme staan". Hij spoorde de bevolking aan ,haar hart met haat te vervullen, niet alleen om het Portugees kolonialisme maar om alle kolonialisme, dat nog op Aziatisch en Afrikaans gebied bestaat". De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, zeide: „Wij kunnen niets anders doen dan met alle macht de strijd van het Anglose volk te steunen tot het overwint". De Indonesische regering werd ver- ïocht de banden met Portugal te ver breken indien het zijn politiek in Angola voortzet. Indonesië heeft reeds zijn ambassa deur uit Lissabon teruggetrokken. want vorig jaar reeds haalden 260.000 gezil"icn hun -Uitmatte triomfantelijk binnenl Prijzen: (in wit of kleur naar keuze) vanaf 405.- gulden compleet Modellen voor elk gezin, van 110 liter t/m 275 liter stond; zijn collega Ha bits werd door een verwrongen stuk staal gegrepen en vier meter weggeslingerd. Een van zijn ar men werd afgerukt. Hevtig bloedend vonden andere arbeiders hein later voor de ingang van de spuiterij. Enkele uren later kwam het bericht, dat hii was overleden. Veertig mannen waren in de afdeling, die werd getroffen, aan het werk. Vijf tien van hen konden ternauwernood naar de wasruimte vluchten; enkele an deren holden naar de uitgang. Zeven arbeiders kregen lichte verwondingen door vallende stenen. Het waren: G. van Vente (26, Kampen, H. van Dijk (18. Kampen», H. Hendriks (34, Kampen). K. van 't Hof (35, Kampen), A. Visscher (32, Kampen» P. Hartman (56. Capellle) en E. Heinecke (Capelle). Onmiddellijk na de ramp hield de be drijfsleiding van de fabriek appèl. Toen bleek, dat twee mannen werden vermist. Z(j zaten bekneld onder hopen puin en staal. Arbeiders van de motorenfabrieh Olthof in de buurt waren inmiddels mei snijbranders gekomen en hielpen de bei de slachtoffers (één was er reeds over leden) te bevrijden. Uitgebreide veiligheidsmaatregelen werden in de fabriek getroffen, toen werd ontdekt, dat gasbuizen naar de moffeloven wa-ren vernield en het ex plosieve gas de grote ruimte vulde. Nie mand mocht het gebouw toen meer be treden. Een gedeelte van de fabriek kwam bovendien nog blank te staan Bui zien van de koelinstallatie voor de puntlasappa-raten waren eveneens ge sprongen Tweede ramp Voor het gezin van de 47-jarige schip per C. S. H. Augustinüs was het onge luk de tweede ernstige ramp in dit jaar. Begin februari was de schipper met de Damco 49 op de Rijn bij Düsseldorf tegen een brugpeller gevaren. Het schip, waarop ook zijn vrouw en beide doch- ters woonden, zonk vrijwel onmiddellijk. Het -gezin kon ternauwernood in de roei boot springen. Schipper Augustlnus had in afwach ting van het gereedkomen van zijn nieuwe schip zijn intrek genomen op een woonarkje dat in het haventje tus sen de^ werf van Vuijk en de fabriek ligt. Mevrouw Augustlnus was gistermiddag alleen aan boord, toen het ronde plat form van de kraan zich met donderend geweld door het dak boorde en enkele meters de woonruimte binnendrong. Ge lukkig was zij in het vertrek naast de woonkamer. Alleen wat b'eek om di neus klom zij via het raam en een haas tig uitgelegde plank op de kant. In haar armen klemde zjj een wit keeshondje De K.VB.-fabriek verhuist begin augus tus naar een nieuw bedrijf in Kampen. In verband hiermee werken sinds begin januari vele Kampenaren in Capelle. Ook groot was de ravage, die de val lende kranen op de werf van Verolme in Alblasserdam veroorzaakten. Om streeks dezelfde tijd stortten (door de zelfde oorzaak) de torenkraan en de beide kleinere kranen onder luid geraas op de kade, die grenst aan de Alblas- serdamse haiven. De wanhopige pogingen van machinist A. van Steenderen de snel rijdende kraan ie stoppen, hadden geen De smeerder A. J. van Dam uit Al blasserdam werd onherkenbaar vermink' gevonden tussen brokstukken van de drie -totaal vermelde kranen. De machinist zat gevangen in zijn kooi. Mfce behulp van snijbranders werd hij bevrijd. Hij had het linker dijbeen gebroken en had verder enkele gekneus de ribben en vleeswonden opgelopen. Overeenstemming bij N.S. over secundaire arbeidsvoorwaarden In de vergadering van directie en ver tegenwoordigers van de personeelsraad de Nederlandsche Spoorwegen is gisteren volledig overeenstemming be reikt op alle onderdelen van de voor stellen die een paritaire commissie eer- der had ingediend. Deze voorstellen be helsden een wijziging van een aantal secundaire arbeidsvoorwaarden in sa menhang met de arbeidstijdverkorting. Deze overeenstemming houdt om. in dat achtneming van een overgangs regeling op datum van invoering 28 mei 1961 wordt aangehouden, het moment dat arbeidstijdverkorting gedeeltelijk reeds werd ingevoerd. Teneinde de ver eiste goedkeuring zo veel mogelijk te bespoedigen zijn de voorstellen na de bereikte overeenstemming ter goedkeu ring aan de minister van verkeer en waterstaat en aan het College van Rijk» bemiddelaars toegestuurd. Na eis van anderhalf jaar in vrijheid De reohtbank te Amsterdam heeft de 22-jarige los werkman A. H de V. uit de hoofdstad wegens mishandeling ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 55 dagen, precies de tijd die hij in voor lopige hechtenis heeft doorgebracht. De officier van justitie had tegen hem. wegens poging tot doodslag, ander half jaar met aftrek geëist. De los werkman wa« medebewoner van een huis waarvan een Amsterdamse hulpprediker hoofdbewoner is. Toen hij op 14 mei jl. via diens kamer naar zijn eigen kamer ging ontstond er een woor denwisseling, waarna De V. een op tafel liggend broodmes greep en hiermee de hoofdbewoner een steek in diens zij toe- De redhtbank achtte poging tot dood slag, c.q. poging tot het toebrengen van lichamelijk letsel niet bewezen. De jon geman kon daarom onmiddellijk na de uitspraak op vrije voeten de rechtzaal verlaten. jgEWAAKT door drie leden van de Koninklijke Marechaussee is de 41- jarige Duitse wapenhandelaar Rudolf Arndt gisteravond op Schiphol per auto over het platform naar het ge reedstaande vliegtuig van de KLM naar Genève geleid. In een auto van het parket was de man, die door de Zwitserse justitie van een in 1957 in een Geneefs renhuis gepleegde moord verdacht wordt, van Maastricht naar Schiphol gebracht, waar hij geruime tijd ver borgen werd gehouden, totdat de ma chine met vertraging om 19 uur ver trok. Ondanks het advies van de Maas trichtse rechtbank, die ruim twee m den geleden adviseerde Arndt niet Zwitserland uit te leveren, omdat hij volgens de rechtbank de moord niet ki hebben gepleegd en hij in Zwitserland het slachtoffer van wraakneming door de iode hand (de illegale Franse rechtse ganisatie) zou kunnen worden, heeft de minister toch besloten de man, die 9 da- Datum voor opruiming wekt ontstemming Onder de Westfriese winkeliers is ver warring ontstaan nu de kamer van koop handel voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar de aanvangsdatum van de halfjaarlijkse opruiming voor haar rayon heeft verschoven van zaterdag 15 naar vrijdag 14 juli. Ook de kamer van koophandel voor Westfriesland te Hoorn, die voor haar gebied als aanvangsdatum de zaterdag heeft aangehouden is over dit besluit ontstemd. Haar ontstemming werd uitge drukt in een brief aan het ministerie economische zaken. De Westfriese kamer is van mening, dat de kamer van Alkmaar op lichtvaardige gronden de aanvangsdatum heeft vervroegd. Het overweldigende bezoek aan de Alkmaar- kaasmarkt op vrijdag 14 juli, dat als argument voor de verschuiving is ge bruikt, vormt volgens haar geen voldoen de argument. Jongetje verongelukt. Gistermorgen de zesjarige Gerard ten Have uit Schalkaar met zijn fiets voor een juist passerende touringcar gevallen. Het kind werd ernstig gewond naar een zieken huis in Zwolle overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. gen vastte uit protest tegen zijn lange gevangenhouding in Maastricht, aan de Zwitserse justitie uit te leveren. Het slachtoffer van de moord was een zekere Marcel Leopold, die als leveran cier van ondeugdelijke wapens door de FLN als verrader werd beschouwd. Om dat Arndt zelf ook wapens aan de FLN pleegde te leveren en een groot vriend van Algerije wordt genoemd, kwam er verdenking op hem te rusten. Hij heeft eohter steeds met veel overtuigingskracht het plegen van die moord ontkend. De Duitser R. Arndt, die enige weken in Maastricht opgesloten heeft gezeten, in afwachting van een beslissing van de Nederland se minister van justitie over zijn uitlevering aan de Zwitserse justitie, is gisteravond in een vliegtuig naar Zwitserland ge zet. Hij werd bewaakt door chaussee. Twee gewapende Arabische infiltranten zijn dinsdagavond ten oosten van de Egyptische grensstrook van Gaza gedood in een botsing met een Israëlische leger patrouille. Besprekingen afgebroken de V.S. en Nederland over de commerciële luchtvaartroutes zijn gisteravond na tien dagen zonder resultaat plotseling afgebroken. Volgens Nederlandse ambtenaren heeft de Amerikaanse regering het verzoek van de K.L.M. om landings rechten aan de westkust van de V.S. toe te staan opnieuw afgewezen. In 1956 heeft de K.L.M. voor het eerst hierom verzocht De besprekingen werden beëindigd na een laatste poging, waarbij een vergadering in het ministerie van bui tenlandse zaken vier uur werd uitge steld om de Amerikaanse voorstellen te herzien. Een woordvoerder van de Neder- landse ambassade in Washington ze later dat „enige punten opnieuw ir overweging werden genomen, maar het resultaat is hetzelfde er is geen basis voor verdere discussie". Hij zei dat de V.S. het verzoek om landingsrechten had afgewezen, zodat de landingsrechten van de KLM be perkt blijven tot New York, Houston ,i Miami. De Nederlandse delegatie, die twee en :n halve maand aan de besprekingen heeft deelgenomen, is reeds naar Neder land vertrokken. De leider van de dele gatie, de staatssecretaris van verkeer er waterstaat E. G. Stijkel, is naar New 54 „Toch zou u in moeilijkheden kunnen komen". Ze had opeens iets terughoudens over zich. „Er zijn mensen genoeg, die er niet van houden dat men zich in hun zaken mengt. En er zijn er ook die niet van injecties willen horen. Sommigen om godsdienstige redenen: bij anderen is het niets anders dan onwetendheid. Ook zijn er ouders hier in de bergen, die hun kinderen niet naar school laten gaan, alleen omdat ze niet willen dat ze ingeënt worden". Op weg naar huis besloot hij zo gauw mogelijk de ambtenaar van de gezondheidsdienst op te zoe ken; waar die man ook zijn mocht, hij zou hem wel weten te vinden. Delmus sliep en zijn moeder zat naast het bed te knikkebollen. Adam ging direct naar boven om te proberen ook een uurtje te rusten. Maar de brief, haar brief, brandde in zijn zak. Ten slotte haalde hij hem weer te voorschijn en las en herlas hem. Stond er dan niets in dat Adam Rcgan sterken kon? Neen, hij vond niets. 's Middags ging hij in de auto van de Laughlins naar de hoofdplaats van het district. Maar de ambtenaar van de gezondheidsdienst was er niet. „Ik heb horen zeggen, dat Zeb op de eendenjacht is gegaan, stroomopwaarts", vertelde een slungel achtige sheriff hem. „Je zult hem niet dikwijl* thuistreffen. Het is hier een gezonde streek". „Niet zo gezond als u denkt", zei Adam kregelig. „Ik heb een geval van difteritis geconstateerd. In een familie met een heel stel kinderen, die alle maal naar school gaan. We moeten direct maat regelen nemen, de school moet gesloten worden". „Bijna iedere winter hebben de kleinen zoiets. Net als griep. Iedereen krijgt hier op zijn tijd in fluenza, maar er zijn er niet veel die er aan ster ven". De sheriff spoog eens flink op de grond „Bent u dokter?" „Ik ben de zoon van Jacob Regan. Ik heb al praktijk uitgeoefend in>Memphis en ben de vo rige week thuisgekomen". „Ja, ik hoorde dat een van de zonen van Jacob Regan voor dokter studeerde. Hebt u de oude dokter Ringo al ontmoet? Hij doktert hoofdzake ljjk die kant op hij wees stroomafwaarts hij door Helen Topping Miller wordt al een beetje oud, maar oefent toch nog al tijd praktijk uit. Hij rijdt nog altijd in een oud rijtuigje rond en wil geen auto. 9ij zegt dat je met 'n rijtuig altijd thuiskomt, zelfs al val je in slaap". „Ik heb thuis wel eens over dokter Ringo horen spreken. Woont hij nog steeds in dat grote oud» huis aan de weg naar Nimrod?" „Zover ik weet is hij nooit verhuisd. Hij woont er met zijn oudere zuster. Zij houdt ganzen die ze zelf op de markt verkoopt. Het is een bijdehande tante. Er wordt beweerd dat ze meer geld op d» bank heeft staan dan de dokter". Thuisgekomen onderzocht Adam zijn broer. Een van de hechtingen zag er minder goed uit; hij ver zorgde de plek en vernieuwde het verband. Del mus liet zich met een onaangename minzaamheid behandelen. Uit zijn houding sprak duidelijk dat hij van mening was er Adam een gunst mee te be wijzen zich door hem te laten behandelen. Dat hij nog leefde dankte hij niet aan zijn broer, de dok ter, maar aan zijn eigen buitengewone kracht! Mei Laughlin had de weggesneden gedeelten van Del mus ingewanden op een kwart liter whisky gezet en Delmus wilde ze naast zijn bed hebben staan. Naast die fles lag de kogel die hem had gewond. „Er zijn er niet veel die een vijfenveertiger in hun buik krijgen en het overleven om het na ts vertellen", pochte hij. „Dank zij de prima dokter, die je geholpen heeft", bracht zijn tante hem in herinnering. „Ja, maar hij had ook te doen met iemand waar mee hij iets kón beginnen. Al had hij al mijn inge wanden uit mijn body gesneden, dan zou ik nog de deur uitstappen". „Als je hier de deur uitstapt, zul je bij elke stap over je schouder kijken", zei Adam. „Je zult eerst dat geval moeten regelen voor je weer als een man door het leven zult kunnen gaan". „Hoor eens", zei Delmus met een stem die haast oversloeg van kwaadheid, „ik heb je in me laten snijden, omdat ik te beroerd was om mezelf te kunnen helpen. Voor de rest bemoei je je maar met je eigen zaken, Adam, dan regel ik de mijne wel. Die bunzing die ik neergeschoten heb, ver diende het neergeschoten te worden. Ik had de slet die bij hem was, ook nog een kogel moeten geven". „Adam, laat Deflmus met rust", gebood Liza, „hij is nog zwak". „Hij zal wel altijd zwak blijven. Om sterk te zijn moet je werkelijk een man zijn", zei Adam bitter. „Zeg dat eens als ik weer op m'n voeten sta, dan zal ik je antwoord geven!" brulde Delmus. „Ik ben jou niets verschuldigd!" „Niets anders dan je leven," zei Martha, „maar het is waar dat we niet weten of dat een schuld is die meetelt, in aanmerking genomen wat voor leven je hem schuldig bent." De vrouwen begonnen te kijven en Adam verliet het vertrek. Hij zou nog maar eens naar het huis van de Purdy's gaan. De kinderen waren inmiddels thuis gekomen en toen Grover ze in de keuken bij een had geroepen, inspecteerde Adam zorgvuldig hun keeltjes. „Over een dag of twee heb ik het serum hier en dan zal ik ze allemaal inspuiten," zei hij, „maar ze mogen nergens heengaan, voordat Stevie helemaal beter is." Mrs. Purdy zuchtte, maar Grover was hem dankbaar. „Ik ben je nogal wat geld schuldig, Adam. Zo gauw ik kan, zal ik het betalen." „Dat heeft geen haast, Grover. Let maar goed op de kinderen; we moeten ervoor zorgen, dat deze ziekte zich niet verder uitbreidt." York vertrokken, waarna hij naar Den Haag zal terugkeren Aanvankelijk zou hij in de middaguren een bespreking hebben gehad met Edwin Martin, de Amerikaanse staatssecretaris voor eco nomische zaken. Na een slotbespreking met Edward Martin is hij onmiddellijk per vliegtuig afgereisd. In Nederlandse kringen werd uiting gegeven aan teleurstelling over het mis lukken der onderhandelingen. In de laatste vijf jaar heeft de KLM viermaal besprekingen gevoerd over de landingsrechten aan de westkust. Papoea's gaan hogere functies bekleden Reeds na 1965 kan worden gerekend op een 300-tal abituriënten in Nieuw- Guinea, waaruit geput zou kunnen wor den voor een academische opleidig. Dit zei de bijzondere regeringsgemachtigde van culturele zaken, mr. Ch. Lijesen, in antwoord op een vraag van het Nieuw- Guinea raadslid Bonay. Hij wees verder op de afdeling van de H.B.S., die spe ciaal op de behoeften van Nieuw-Guinea is afgestemd. Daarnaast zal volgend jaar september met drie hogere be roepsopleidingen worden begonnen. Ver wacht wordt, dat tussen 1966 en 1970 een steeds stijgend aantal Papoea's middel bare en hoge functies zullen kunnen be kleden en dat daarna de vereiste bezet ting van de ambtelijke en niet-ambte- lijke instellingen met Papoea's zal zijn verkregen. Hij achtte het zeer twijfelachtig of een universiteit in Nieuw-Guinea voor een land met een bevolking van ca. 700.000 zielen wel een nuttig rendement kan op leveren in verhouding tot de bijzonder hoge kosten. Een ander punt is of uit de reeds genoemde hogere beroepsoleidin- gen niet na een zeker aantal jaren een hogeschool voor één of meer studierich tingen zou kunnen groeien. Soldaten niet besmet door radio-activiteit De vijf militairen, die reeds verschei dene maanden radioapparatuur behan delden, welke voorzien was van reg^- lings knoppen, waarop radioactieve licht gevende verf bleek te zijn aangebracht, zjjn medisch onderzocht. Daarbij is ge bleken, dlat (Jeze militairen veel minder dan de aanvaardbare hoeveelheid radio actieve stoffen in het lichaam hebben opgenomen. Deze hoeveelheid is niel beduidend verschillend van de hoeveel heid, die normaal bij de bevolking in Nederland voorkomt. Schadelijke gevol gen zijn niet te verwachten. Papoea-voorgangers opgeleid Te Seroei zijn verschillende dorpson derwijzers geslaagd voor de opleiding tot gemeentevoorganger. Dit is een pro testantse theologische opleiding van ne gen maanden. Aan de ressort-schoolbe- heerder te Fak-Fak zijn toegewezen de heren F. Ndiken uit Marauke, L. Furay uit Kaimana, S. Tomonmere uit Fak- en D. Hindon uit Kokas. Twee Franse straaljagers zijn bij trainingsvluoht in de buurt van Nancy met elkaar in botsing gekomen (Wordt vervolgd) I Een van de piloten kwam om het leven ETHEKGOLVEN Commentaar Naast de roos IJET IS MAAR GOED, dat de leden van het VAR A-televisieforum even stoppen om met vakantie te gaan, want we hebben hen wel eens scherpzinni ger gehoord dan gisteravond het ge val was. Bij de beantwoording van beide vragen slaagde men er niet in bij de probleemstelling te blijven. Men verloor zich zo in details en neven be schouwingen, dat de luisteraars er moeilijk wijs uit konden worden. Hoe veel nuttiger zou het zijn. wanneer de discussie wat concreter gehouden werd en de zaken niet nodeloos ingewikkeld werden gemaakt door het afdwalen in abstracte aanduidingen, waarbij men de dingen niet bij de naam noemt. En passant werd men het er over eens dat de overheid aan het humanis tisch verbond dezelfde faciliteiten tot geestelijke verzorging van militairen dient te geven als aan de kerken en dat de geestelijken geen militair maar burger moeten zijn. Stellingen, die zeker bij een groot deel van de kijkers geen weerklank zullen hebben gevonden. Daarna poogde men te spreken over de opmerkingen van dr. Berghuis, aan gaande de aantasting ran het over heidsgezag onder meer door de mono logen van Wim Kan. Maar dat bleef bij een poging, want het gesprek ver warde zich in allerlei beweringen om trent een dalend overheidsgezag, waar aan uiteraard het oppositie-karakter van de Partij van de Arbeid in de hui dige politieke situatie niet vreemd was. Het geheel was echter zo zwevend en zo weinigzeggend dat we alleen maar het late uur konden betreuren. Het eerste programma over bezoe ken aan Nederlandse emigranten in Australië stelde misschien iets teleur: het omvatte behalve fragmenten van Australische films over nomaden-stam men en industrieën, wat vluchtige oriëntatie op het land en vooral op het zuidoostelijke bevolkingscentrum dat het team heeft bezocht. Ook liet men o.a. de minister van immigratie aan het woord en deze uitte veel lof over de Nederlanders in zijn land. Zondagavond zal de VARA in een tweede programma gesprekken met Nederlandse emigran ten te berde brengen en het slotpro- gramma volgt dan op 28 juli a.s. Ons oordeel over het geheel zullen we dus nog moeten opschorten. Vlaamse t.v. brengt Tijl op 't scherm De Vlaamse televisie heeft het plan opgevat, een eigen televisiefeuilleton te maken in 13 afleveringen van een half uur. De keus is hierbij gevallen op de bonte geschiedenis van Tijl Uylen- spieghel, zo nauw verbonden aan het Vlaamse land. Het is de bedoeling het feuilleton zo aantrekkelijk te maken, dat het ook geëxporteerd kan worden, temeer, om dat dit onsterfelijke werk van Charles de Coster wereldbekend is. Een film maatschappij zou de reeks maken en bekende televisiefiguren zouden er in optreden. ''.I 01 tfï vanavond 9 Deze week brengt het televisie toneel, verzorgd door de KRO, weer een blijspel: ,De leugenaar" van Carlo Goldoni. Vooraf ziet u om 8 uur het NTS-journaal en om 8.20 uur de rubriek „Kijk op kunst". Het spel begint om 8.50 uur. Om half elf het gebruike lijke sportoverzicht van de NTS. Tussen 8 en 9.20 uur kunt u van avond weer met de NCRV op stap in het programma „Man en paard". Om half tien poetst Lex Karsemeyer de plaat voor u en om 10 uur is er oj?- nieuw een uitzending van het Haar lemse improvisatieconcours orgel. Dit maal hoort u de Franse organiste Jeanne Demessieux. De AVRO vraagt tussen 8 05 en 10.30 aandacht voor 'n concert van het Holland Festival. U hoort dan de solisten van Zagreb en medewerkers, onder leiding van Antonio Janigro, die tevens solist is in het celloconcert in D van Vivaldi. Voor de pauze worden er werken van deze componist uitgevoerd, na de pauze composities van Couperin, Mozart en Corelli. Na afloop van het concert zingt het Weens Kamerkoor liederen van Mozart. Programma voor morgen 8 15 Radiokrant 8.35 Gra en 9.35 Waterst 9.40 I Gram 10.15 Morgendienst 10.46 Zang- tuinbouwmeded radio 14.35 Oude Gewijde muz 16 00 Pi en planten 16.15 Pb 5 Gri ÏT]Pi 17.20 Meisjeskoor 17.40 Beursber 17.45 Gram 18.00 Harmonie-ork 18.30 Gram 18.3S Gram 18.50 RegeringsultzMeer verstand minder brand, (dankbeeld over brandoor zaken 19.00 Nws en weerber 19.10 Huis- muz 1930 Radiokrant 19.50 Samenzang 30.15 Gcvar progr 31.35 Metropole-ork 21.56 Wijd als de wereld, lezingen 22 15 Orgelspel ifl.30 Nws en SOS-bcr 22.40 Muzik lulster- wedstr 23.10 Orgelimprovisatles 33.40 Gram 23 .55—34 00 Nws. 10 05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram 1030 Metropole-ork 11.00 V d kleuters 11.15 Kamermuz 11.41 Gram. AVRO: 12.00 Dixlelandmuz 1230 Regeringsultz: V d landbouw 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Sport en prognose 12.50 Pianospel 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 13.25 Beurs ber 13.30 Am us muz 14.00 Saxofoonkwartet 14.20 Boekbcspr 14.40 Jeugdkoor 15.06 Ge- zieken 17.00 Nws 17.35 Roemeens orkest 1750 Act. 18.00 Nws 18.15 Polit lezing 18.36 Tour de France 1961 16.35 Hammondorgelspel 1850 De puntjes op de 1. praatje 19.00 V d kind 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 De atad nu. lezing 19.45 Op bezoek bij ande ren, lezing 20.00 Nws 20.05 Boekbespre- king 20.10 Kamerkoor 20.25 Onderwijs all basis, lezing 20.40 Wereld Federalisme, ge sprek. VARA: 21.00 Flamenco-kunst 2125 Tour de Trance 1961 2155 Licht progr 22 15 Bulten] 22.40 Zorg o 23.00 Soc nws in Esperanto 111 ocnderwljs. muzik discussie 23.56—24.00 22.30 Nws. VPRO: gesprek. VARA: 10 Verge- i progr. NTS: 22.30—32.40 Tour de

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7