4-DEUGE SLA-SET Öoyvf Economische sancties" i.p.v. militaire actie Beroep op leiders van Kongo McCloy morgen naar Moskou Uitbreiding bevoegdheden Europees Parlement Frankrijk trekt troepen terug uit Algerije Broedparasieten 1 5 Lid Hoge Autoriteit stelt voor: EEN der leden van de Hoge organen tevens lid Autoriteit der K.S.G., de Fransman Roger Reynaud, heeft in het tijdschrift Revue de l'Action Populaire denkbeelden voor een verdere uitbouw der Europese samenwerking uiteengezet. Zjjn denkbeelden omvatten: oprichting van een permanente raad van regeringsleiders en gespeciali- seerde commissies, één enkele executieve of uitvoerend orgaan, uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement en verzwakking van de rol die het huidige gerechtshof der Europese gemeenschappen speelt. Reynaud suggereert de oprichting van de volgende nieuwe instellingen ter vermijding van dualiteit tussen economische integratie en politieke samenwerking en ter begunstiging van een, op dit moment onvoldoende geacht evenwicht tussen uitvoerende en wetgevende macht: 1) een permanente raad van regerings chefs, voor het exploreren van nieuwe vormen van samenwerking, coördina tie van de algemene politiek met die van de bestaande gemeenschappen, en voor regeling van kwesties waarin de bestaande verdragen niet voor zien. gespecialiseerde instellingen of com missies voor alle terreinen waar er technisch of politiek behoefte aan be staat met een executieve commissie en een ministerraad. De drie bestaan de executieven (E.E.G.-commissie, Euratom-commissie en Hoge Autori teit van de K.S.G.) zouden moeten blijven bestaan, doch de verdragen waarbij de drie gemeenschappen zijn opgericht, zouden aan elkaar moeten worden aangepast en in een enkele verdrag worden samengebracht. 8) een gemeenschappelijke executieve die de politieke verantwoordelijkheid voor het geheel zou moeten dragen. Deze executieve zou in de permanen te raad der regeringschefs vertegen woordigd moeten zijn. Een bepaald aantal kwesties, zoals energie, basis industrie, wetenschappelijk onderzoek, landbouw en vervoer, zouden aan technische commissies onder collegia le leiding moeten worden toever trouwd. Tussen deze aparte organen en de gemeenschappelijke executieve zou een personele unie kunnen be staan doordat de voorzitters van deze de executieve zouden kunnen zijn. Het Europese parlement zou door di recte verkiezingen moeten worden sa mengesteld, aldus Reynaud en het zou meer bevoegdheden moeten krijgen, bijv. op het gebied van belastingheffing en begroting. De rol die het gerechtshof der Euro pese gemeenschappen in de afgelopen jaren heeft gespeeld, moet volgens Rey naud worden afgezwakt, omdat de ju risprudentie bij gebrek aan een Euro pese wetgevende macht en een feitelij ke overeenstemming op het hoogste po litieke niveau de neiging heeft wet te worden. Voorts wil hij naast juristen ook anderen als rechter laten benoe- Ten slotte pleit Reynaud voor uitbrei ding van het werkterrein van de be staande sociaal- en economische raden van de gemeenschappen, waarin verte genwoordigers van werkgevers en werknemers, bedrijfsleven en consu menten zitting hebben. Hoge boetes voor illegale baantjes Een particulier West-Berlijns inlich tingenbureau deelde gisteren mee, dat de communistische autoriteiten in Oost- Berlijn van plan zyn hun burgers die baantjes in West-Berlijn aannemen zon der toestemming van de communisten te beboeten. De boetes zouden lopen tot 1000 mark. Volgens het informatiebureau West zouden ongeveer 20.000 grensoverschrij- ders onderhevig zijn aan deze straf. Er werken ongeveer 50.000 van dergelijke arbeiders in West-Berlijn en nog veel .eer die niet geregistreerd zijn. De West-Berlijnse baantjes zijn aan trekkelijk voor de Oost-Berlijners om dat zij voor een deel in Westers geld uitbetaald worden dat ongeveer 5 maal veel waard is als het Oostduitse geld. Voor u... van Duyvis én de lekkerste sla van het seizoen 4-deIige Sla-Set voor slechts vier Duyvis-kroontj es Wplus 1 gulden. Vraag uw winke lier hoe u in het bezit komt van dit elegante sieraad voor uw tafeL Begin morgen met kroontjes sparen. met Livorno: de pikante, romige saus voor sla en slaatjes 55 Minister Strauss bepleit De Westduitse minister van defensie, Franz Josef Strauss, is voorstander van economische sanc ties tegen Oost-Duitsland in plaats van militaire actie als eerste stap in antwoord op eventuele maat regelen van de Sowjetunie tegen Berlijn, aldus meldt het tijdschrift Reporter, welks correspondent George Baily een interview met de minister heeft gehad. Het is op initiatief van Strauss en bij hem thuis geweest dat spoedig na de conferentie van Chroesjtsjef en Kennedy in Wenen besprekingen met de Westduitse socialistische oppositie en generaal Norstad zijn gehouden over de mogelijkheid van economische tegenmaatrege len tegen Oost-Duitsland. Boeren stellen actie tot 2 augustus uit De leiders van de Franse boeren heb ben besloten de „boerenopstand" uit te stellen tot 2 augustus. Zij willen eerst zien wat de regering doet om aan d« grieven tegemoet te komen. De plaatse lijke boerenleiders is geadviseerd pa raat te blijven om de betogingen even tueel te kunnen hervatten. Rattel 22 ct Metaalarbeiders eren Gagarin met medaille 's Werelds eerste ruimtevaarder, ma joor Gagarin, is gisteren het eerste erelid van het Engelse vakverbond van arbeiders in metaalgieterijen geworden. Gagarin was voor zijn carrière in de luchtmacht maker van gietvormen. De algemeen secretaris van het vak verbond, Fred Hollingsworth, speldde Gagarin de gouden medaille op, naast de ster die hem als ..held van de Sow jetunie" werd uitgereikt. Hollingsworth verklaarde dat de bond trots is dat Ga garin tot de arbeidersklasse behoort, en in het bijzonder dat hij in een gieterij heeft gewerkt. Majoor Gagarin zal vandaag door de burgemeester van Londen, sir Bernard Waley-Cohen worden ontvangen. Zij zul len samen op het balkon van Mansion House, de officiële residentie van de burgemeester verschijnen. Advertentie Watersnood in Korea eist vele levens Het Zuid-Koreaanse Rode Kruis deelt mee, dat 114 mensen gedood en 13 ver mist zijn ten gevolge van het barsten van een dam in de kleine gemeente Namwon, 240 km. ten zuiden van Seoel. Er zou voedsel en kleren naar de ge meente van 20.000 zielen gezonden wor den. Volgens de eerste berichten heerst er ernstig gebrek. Twee dorpen naast Namwon zijn over stroomd, toen het water uit het Iebak Myoen-reservoir door de dam brak. Het Zuid-Koreaanse persagentschap verklaarde, dat het transport en de com municaties in het gebied volkómen afge sneden zijn. Afgelopen maandag zijn 50 Koreanen om het leven gekomen en zijn er 10 ver mist door overstromingen en aardver schuivingen, veroorzaakt door langdu rige zware regens. 3417 Personen zijn dakloos en meer dan 1000 woningen waren weggespoeld of verwoest. Van 3000 andere huizen werd gezegd, dat zij gedeeltelijk verwoest werden of overstroomd zijn. De totale schade wordt geschat op ongeveer 7 miljoen gulden. Westduitse troepen naar Engeland Een Westduits tankbataljon zal deze herfst gebruik maken van de oefenba- nen bij Castlemarin in Wales, aldus heeft de Engelse minister van defensie Watkinson woensdagmiddag in het La- van munitie- en brandstofopslagplaatsen ten behoeve van het Westduitse leger in Engeland. Minister Watkinson sprak over de ma noeuvres van de Westduitse tanks in Engeland als „een proef". Wanneer de ze proef, die drie weken duurt, goed verloopt zal een beslissing worden ge nomen over de komst van meer een heden. Zowel de oefenbanen als de op slagplaatsen blijven onder Engelse con trole. De kosten zijn voor rekening van de bondsregering. Nabij Kassei is een Westdu-its mili tair hefschroefvliegtuig tegen een hoog spanningskabel gevlogen en in de rivier de Fulda neergestort. De vier inzittenden kwamen door verdrinking om het leven. Taken worden te kostbaar In een voor de Franse televisie uitgesproken rede heeft President Gaulle gisteravond meege deeld, dat de militaire situatie in Algerije het toelaat dat belang rijke troepen eenheden naar Frank rijk kunnen worden overgebracht. Bovendien zal een verkorting van de militaire diensttijd met enkele weken, ingaande september, wor den overwogen. De president zei dat Frankrijks direc te binnenlandse belangen om tal van redenen meebrengen dat het zich van kostbare taken terugtrekt en het aan zijn vroegere onderdanen overlaat om /er eigen lot te beschikken. Dit geld(t )k voor Algerije. De resultaten die door het Franse le ger bij het onderdrukken van de op stand bereikt zijn maken enkele ver zachtende maatregelen mogelijk, waar onder de overbrenging van belangrijke eenheden naar Frankrijk. Frankrijk aanvaardt zonder enig voor behoud dat de Algerijnse volkeren een volkomen onafhankelijke staat zullen vormen. Daarom is het tenslotte bereid de uitoefening van het zelfbeschikkings recht te organiseren met de Algerijnse politieke elementen. Wel blijft Frankrijk bereid de hulp aan Algerije voort te zet ten wanneer de organische samenwer king met de onderscheidene gemeen- Secretaris-generaal Hammars- kjoeld van de Ver. Naties heeft persoonlijk een beroep gedaan op de politici van Kongo om als sta lieden te handelen en hun per soonlijke belangen om wille van het land terzijde te stellen. In een boodschap, die hij naar Leo- poldstad telegrafeerde, wenste Hammar- skjoeld de Kongolese senatoren en afge vaardigden, die in de hoofdstad bijeen zijn voor de zitting van het nationale parlement, alle mogelijke succes bij hun werk in de beslissende dagen, die voor hen liggen. bied zullen zijn verzekerd. Bij het achterwege blijven van een dergelijke associatie zou het land in laatste instantie moeten overgaan tot een hergroepering in een of ander gebied, teneinde hen te beschermen, die geen deel wensen uit te maken van een land waar chaos zal gaan heersen en hun de middelen te ver schaffen zich in Frankrijk te vesti gen. Britse vakbond met reserve t.o.v. E.E.G. ders heeft woensdag met algemene stemmen een verklaring van zijn leider, Frank Cousins, goedgekeurd waarin de ze voorzichtigheid in de kwestie van Groot-Brittanniës eventuele toetreding tot de Europese Economische Gemeen schap aanbeval. Cousins zei in zijn verklaring dat de minister-president de steun van het volk moet hebben alvorens hij het verdrag van Rome ondertekent. Hij merkte te vens op, dat hij enkele politieke leiders op het Europese vasteland niet ver trouwt. De conferentie van de vakbond had twee resoluties voor zich ten gunste van toetreding van Groot-Brittannië. Cousins voorstel deze te verwijzen naar het bestuur werd aangenomen. Telegram van Hammarskjoeld zaterdag 15 koophandel Datum voor opruiming wekt ontstemming Onder de Westfriese winkeliers is ver warring ontstaan nu de kamer van koophandel voor Hollands Noorderkwar tier te Alkmaar de aanvangsdatum van de halfjaarlijkse opruiming voor haar rayon heeft verschoven van naar vrijdag 14 juli. Ook de kamer va_ Westfriesland te Hoorn, die voor haar gebied als aanvangsdatum de zaterdag heeft aangehouden is over dit besluit ontstemd. Haar ontstemming werd uit gedrukt in een brief aan het ministerie van economische zaken. De Westfriese kamer is van mening, dat de kamer van Alkmaar op lichtvaardige gronden de aanvangsdatum heeft vervroegd. Het overweldigende bezoek aan de Alk- maarse kaasmarkt op vrijdag 14 juli, dat als argument voor de verschuiving is gebruikt, vormt volgens haar geen voldoende argument. Onrust in Soedan na machtsovername De vijftien politici, die de afgelopen dagen in Soedan zijn gearresteerd, zullen door een militair hof worden berecht. De leden van de Oemma en de Natio nale Unionistische partij zouden hebben besloten met de communisten samen te werken bij het verspreiden van valse geruchten die de opperste belangen het land schaden. Alle drie partijen werden na de militaire staatsgreep 1958 verboden. Bovendien zouden tegenwoordigers van deze drie partijen de Opperste Raad een memorandum hebben gezonden met valse aantijgin gen. In dit memorandum wordt gezegd, dat Soedan aan de rand van een eco nomische ineenstorting staat en dat de algemene toestand slecht is. Advertentie Neem Boldoot mee 7<ft ee*t Kij, I Een functionaris van de Poolse handelsmissie in New York, heeft met zijn vrouw en twee kin deren in de Ver. Staten politiek asiel gevraagd. Hij verklaarde, geduren de vier jaar de vrijheid te hebben geproefd en niet naar Polen te willen terugkeren, omdat hij daar zal den ver volgd. I De leider an de offi ciële Duitse waarne mersdelegatie bij het proces-Eichmann, heeft gezegd, dat in het pro ces de hoogste mate van objectiviteit wordt be tracht. Het was volgens hem opmerkelijk hoe groot in Israël de bereid heid is met „zuivere" Duitsers te spreken en elkaar te begrijpen. I ,,My Fair Lady" heeft alle records van Broad way gebroken. Het is 2213 maal opgevoerd en meer dan drie miljoen mensen hebben het stuk gezien. Het wereldrecord staat op naam van de musical „Ali Baba en de 40 rovers" met 2228 maal. I Lloyd Stratton, de on langs gepensioneerde di recteur van Associated Press, die de leiding had van de werelddienst in 80 landen, is gisteren in zijn huis te Irvington dood aangetroffen. Hij begon zijn loopbaan in 1909 als loopjongen bij de Winfield Courier. Sinds 1 juni zijn alle wervingsbureau's voor het Franse vreemdenle gioen, die na de putsch van de generaals in Al giers werden gesloten, heropend. Sinds zondag woedt in de omgeving van het Yo- semite - natuurreservaat in Californië een felle bosbrand, die tot nu toe ca. 10.000 hectare bos volledig heeft vernield. I Elizabeth Taylor is s; men met haar man, Ed dy Fisher, in Moskou aangekomen om het film festival bij te wonen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken had haar gevraagd naar Rusland te gaan. I De schrijfster Mazo de la Roche is woensdag in Toronto overleden. Zij kreeg literaire vermaard heid door haar derde boek.„Jalna", dat in 1927 werd gepubliceerd. Ver der verschenen nog 11 boeken van haar hand. De secretaris-generaal herinnerde er aan, dat hij de Kongolese parlementa riërs alle waarborgen gegeven heeft, die menselijkerwijs mogelijk zijn voor hun bescherming en persoonlijke veiligheid. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen zijn reeds genomen om de parlementariërs te beschermen, zowel bij hun komst in de hoofdstad als tijdens de zitting van het parlement, verklaarde hij Hammarskjoeld's verklaring komt op de vooravond van de opening van het par lement in de Lovanium-universiteit bij Leopoldstad op zaterdag a.s. De eerste onderhandelaar van de re bellenleider Antoine Gizenga is woens dag uit Leopoldstad naar Stanleystad teruggekeerd, om persoonlijk verslag aan de Loemoembistische leider uit te bren gen over de voorbereidingen, die ge troffen worden voor de opening van de parlementaire zitting. Al onze parle mentsleden zullen naar Leopoldstad te rugkeren. deelde Joachim Massena bij zijn vertrek aan de pers mede. Hij vloog naar Stanleystad met een V.N.-vliegtuig; hij genoot daarin dezelf de bescherming als tijdens zijn verblijf in de hoofdstad. In geval van een crisis in het artikel niet genoemd wordt ge zegd: „er is maar één man in het kabinet van Adenauer die de grote be langrijkheid begrijpt van economische sancties in plaats van een militaire actie als antwoord op een unilaterale stap van de Sowjetunie inzake Berlijn. En die man is nota bene minister van defensie". Intussen heeft de Westduitse regering zich gisteren in een memorandum aan de Sowj et-unie in principe uitgesproken voor onderhandelingen over een vredes verdrag met een regering van geheel Duitsland. Het is het antwoord op de Russische nota van 17 februari. De bonds regering zou het, aldus de nota, ten zeerste toejuichen indien de Sowjetre- gering spoedig een daartoe strekkend besluit Echt< kan alleen sprake zijn van een vredesverdrag met Duitsland als er een handelingsbekwnme en op demo cratische wijze gewettigde regering be staat die gezag oefent over het gehele volk. Deze regering kan alleen tot stand komen als zij het zelfbeschikkingsrecht kan uitoefenen op grond van vrije ver kiezingen. Het sluiten van een dergelijk vredes verdrag hangt dus af van de bereid heid van de Sowjetunie het Duitse volk zelfbeschikkingsrecht te geven. De Westduitse regering zegt in haar memorandum een afzonderlijk vredes verdrag met een deel van Duitsland van de hand te wijzen omdat zulks in strijd zou zijn met het zelfbeschikkingsrecht der volkeren dat de Sowjetunie in het Handvest van de Verenigde Naties heeft erkend. ADENAUER Na afloop van een vergadering van de Westberlijnse stadsregering, waarop Adenauer en Brandt aanwezig waren, werd een communiqué uitgegeven. Hierin wordt gezegd, dat de rechten van de westelijke geallieerden in Berlijn niet be perkt mogen worden, dat West-Berlijn opgenomen zal blijven in het eco nomische. financiële en rechtssysteem van de Bondsrepubliek, dat de vrije toegang tot West-Berlijn gehandhaafd moet blij ven, dat met de Westberlijners overleg moet worden gepleegd als men een or eenkomst over Berlijn wil sluiten dat Berlijn een ontmoetingsplaats v de Duitsers moet blijven. Eenrichtingverkeer op Piccadilly i Lon- De beroemdste verkeersader den, Piccadilly, wordt zaterdag straat voor eenrichtingverkeer. De verkeersautoriteiten deelden mede dat het voorlopig een proef oostelijke richting mogen rijden. 22 ct Ontwapeningsgesprek President Kennedy heeft zijn ontwapeningsadviseur John J. McCloy uitgenodigd voor een laat ste gesprek op het Witte Huis al vorens hem naar Moskou te zen den voor een nieuwe reeks ont wapeningsbesprekingen met Russen. Het gesprek, dat om 17 uur (Westeuropese tijd) begon werd bijgewoond door de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. McCloy zal morgen naar Moskou trekken voor de Amerikaans-Russische besprekingen, die 17 juli hervat zullen worden. Deze Moskouse besprekingen worden een voortzetting genoemd van die, welke van 19 tot 30 juni zonder noemenswaardige vorderingen te Was hington gevoerd zijn. Naar verluidt wü Amerika een Rus- sisch-Amerikaans akkoord tot stand brengen om deze zomer een grote in ternationale ontwapeningsconferentie te kunnen houden. de delaar, Valerian A. Zorin, paalde vastomlijnde ontwapeningskwes ties te spreken, die volgens de Ameri kanen voorbehouden dienen te worden in de grote conferentie. Verwacht wordt, dat McCloy twee we- ïn in de Russische hoofdstad zal blij- »n. Indien echter snel een akkoord over het houden van een conferentie bereikt wordt, zal zijn verblijf wellicht iets be kort kunnen worden. Indien de beide tegenstanders in de koude oorlog hieromtrent geen overeen stemming te Moskou bereiken, aldus welingelichte zegslieden, zal de ontwa peningskwestie aan de Verenigde Naties voorgelegd worden ter verdere afdoe ning door de eerstvolgende zitting van de Algemene Vergadering dit najaar. Britse marinespion wist niet te veel Het Britse ministerie van marine heeft woensdag een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de marine documenten die in het bezit waren van een maandagavond te Bath gearresteer de ambtenaar, geen zeer geheime gege vens bevatten. De documenten hadden geen betrekking op atoomvoortstuwing. Volgens persberichten zou de marine een onderzoek instellen naar een lek bij zeer geheime werkzaamheden met be trekking tot atoomduikboten. In zijn rede voor radio en tv verklaarde generaal De Gaulle ten aanzien van Ber lijn, dat er geen kans bestaat dat het Westen de vier-mogendhedenstatus yan deze stad opgeeft: „Indien Rusland ont spanning en co-existentie wil. moet het beginnen deze dingen mogelijk te maken door zijn dreigementen te staken. Als iemand het voornemen te kennen geeft over Berlijn te beschikken alsof de drie grote mogendheden daar geen rechten hebben en alsof de Berlijners geen eigen meester mogen zijn. neemt hij bij voor baat de verantwoordelijkheid op zich voor de ernstige consequenties die daar uit kunnen voortvloeien". De Gaulle betoogde, dat de crisis over Berlijn door de Sowjetunie is veroor zaakt. Zoals gewoonlijk roepen zij de wereldvrede aan, doch tegelijkertijd stel len zij eisen die het risico inhouden de wereldvrede in gevaar te brengen. Russische jagers voor Cuba Het Cubaanse regime van Fidel Castro krijgt een aantal MIG-straal- jagers. Dit zijn de eerste Russische vliegtuigen, die toegevoegd worden aan een luchtmacht op het westelij ke halfrond, zo is gisteren te Wash ington verklaard. Deze versterking van de Cubaanse luchtmacht volgt op vele maanden van omvangrijke aankopen van kanonnen, tanks en ander oorlogsmateriaal door het socialistische bewind te Havanna in landen achter het „ijzeren gordijn." In de Montego-baai op Jamaica zijn dinsdag 41 Cubanen aan land gekomen, nadat hun schip op ongeveer 10 mijl uit de kust in moeilijkheden was geraakt. Onder hen bevonden zich vijf Castro-ge- zinden, die de bemanning van het schip vormden. Zondagavond had een groep Cubanen, als militairen vermomd, in de Cubaan se provincie Camaguey de bemanning van het schip overweldigd. De Cubanen waren toen met het schip naar Jamai ca gevlucht en hadden de bemanning als gijzelaars meegenomen. Tot de vluchtelingen behoorden zes vrouwen en acht kinderen. Voorlopig zullen zij worden vastgehouden. Centrale bergland in ontwikkeling In de Nieuw-Guinearaad is bij de be handeling van de afdeling binnenlandse zaken van de ontwerp-begroting voor 1962 speciaal aandacht besteed aan het ruige, weinig-betreden en tot dusver vrijwel geïsoleerde centrale bergland, dat een oppervlakte heeft van bijna 100.000 vierkante kilometer en waar de bevolking nog steeds in uiterst primitie ve omstandigheden leeft. Een eerste vereiste is dat er luchtver- bindingen komen, maar ook zullen er maatregelen moeten worden getroffen om het land economisch weerbaar te maken. Dit zal geschieden door „cash crops" te introduceren, waarvoor mogelijkheden zeker aanwezig zijn: koffie, pyrethrum, Europese groenten. De betrekkelijk gro te bevolkingsdichtheid biedt mogelijkhe den voor het overplaatsen van arbeids krachten naar andere, bevolkingsarme streken. Ook kan men steunen op het pa cificerende werk dat zending en missie in het gehele centrale bergland reeds jaren hebben verricht. Het Amerikaanse departement van de fensie heeft gisteren bekend gemaakt, dat in augustus 8.000 man onder de wape nen zullen worden geroepen. Onder-minister Roswell Gilpatric heeft onlangs bij een hearing van een con grescommissie verklaard, dat in augus tus meer mannen dan normaal onder de wapenen geroepen zullen worden om het leger weer op zijn volle, toegestane sterk te van 870.000 man te helpen brengen. Begin juni telde het leger 856.000 man. 646) De koekoek, die van maart tot augustus In ons land vertoeft, de poneert haar eieren in nesten van allerlei zangvogels. Dit is een bekend feit en door verschillende uitdruk kingen in onze taal geven we op kernachtige wijze te kennen hoezeer we deze wandaad van de ontaarde koekoeksmoeders verafschuwen. Maar het geval wil, dat de grote familie der koekoeksvogels een 40-t*l ge slachten telt, welke lang niet alle tot de broedparasieten behoren. In- tégendeel, vele soorten maken eigen nesten en broeden de eieren zelf uit, zodat het hoogst onbillijk is het ge drag van de Nederlandse koekoek (Caculus eanorus) op alle soorten te verhalen. De wijfjes van de Ani, die in Zuid-Amerika en de Zuidelijke Staten vau Noord-Amerika wordt aangetroffen, maken zelfs heel ge zellig een gemeen schappelijk nest, dat gezamenlijk wordt beheerd. En aan de andere kant zouden we u veel kwaads kunnen vertellen van vinken en spreeuwen, die bjj u be kend staan als vogels die heel braaf en deugdzaam hun nestje maken en plichtsgetrouw op de eitjes broeden. De hier voorkomende soorten doen zich inderdaad op die wijze kennen. Maar in andere streken zijn de vin ken en spreeuwen lelijke broedpara sieten geworden, die zich op dezelf de wijze misdragen als de koekoek hier te lande. En evenals bij onze koekoek, zijn de vinken- of spreeu weneieren die in andermans nest worden gedeponeerd, zeer verschil lend van kleur en gelijken telkens op die van de aanstaande pleegouders. Waarmee bewezen wil zijn, dat wanneer u alle koekoeksoorten over één kam scheert en voor broedpara sieten uitmaakt, ondergetekende dit met hetzelfde recht kan doen ten opzichte van vogelsoorten die toe valligerwijs hier te lande in een gun stige reuk staan, maar zich in andere streken aan dezelfde wandaden schul dig maken als de veel misprezen koekoek. Hel is dus volslagen on juist te beweren dat de koekoek een broedparasiet is. Onze koekoek behoort daartoe, maar lang niet alle andere soorten. Overigens moeten we nog even terugkomen op de opvallende ge lijkenis in kleur, welke de eieren van broedparasieten vertonen ten opzichte van de eieren van onvrijwillige pleeg ouders. Dit zonderlinge verschijnsel heeft men willen verklaren door aan te nemen dat het wijfje van bijvoor beeld de Nederland se koekoek in staat is de kleur <ler eie ren voor ieder af zonderlijk geval te beïnvloeden. Vol gens sommige waar nemers legt elk wijfje echter slechts één soort ei, zodat wordt aangenomen dat er verschillende koekoekrassen zijn, welker eieren alleen in tint van elkaar verschillen, zodat het wijfje slechts die nesten van andere vogels kan bezoeken waarin haar eieren, wat de kleur betreft, passen. Indien men echter aanneemt dat er een zo groot aantal koekoekrasscn is, wier bestaan telkens nauw aan dat van andere vogelsoorten is verbonden, wordt de vraag hoe de parasitaire leefwijze zich in de loop der tijden kan hebben ontwikkeld, wel bijzonder gecom pliceerd. TOCH IS HET ZO! ^ontoSa 22 ct

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5