Jlieuiuo £riJtsrt)c (üiuurant NOODWEER IN NEDERLAND Commentaar Spijtoptantenbeleid door Kamer in motie gelaakt Vijf doden en vel e gewonden K.L.M.-toestel in gevaar boven Rotterdam Kraan viel met geweld van een bominslag NIEUWS in één oogopslag Succes voor V.S. geleerden: Spionage-satelliet boven Sowjetunie GRIJSO HAARTJES THUIS ZELF DOEN DONDERDAG 13 JULI 1961 KANTORENSteenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD „StaatvacUcli is gJxbleeeii mgn bert io tegfcenspotT Tweeënveertigste jaargang no. 12223 2e DEKEN HALVE PRIJS ADR. VAN OOY Jr BREESTRAAT 39 LEIDEN Verkoop begint zaterdagmorgen 9 uur. VAKANTIE KREDIET MOGELIJK j Door de enorme windvlagen is gisteren een kraan op de werf van de firma H. Vuijk en Zn. I in Capelle a.d. IJssél omge waaid. Links ligt de kraan op een woonschuit. In het midden de zijarm van de kraan die een fabriekshal beschadigde. Slangen- gebroed TT)IT JS NU letfcertijlc slan- gengebroedin de Weense dierentuin, 'hebben de boa constrictors Bold! en Franzi het leven ge schonken aan niet minder dan tweeënveertig kleine boa-ljes. Hert; is een wrie melende massa van slan genbaby'a. tot groot"genoe gen overigens van de op passer dde ze 'hanteert alsof het een bos gerookte paling is en er een gezicht bij trekt alsof hü het allerplezie rigst vindt en dat zal ook wel zo zijn, want waarom zou d'e verzorger van zelfs slangen gebroed geen ple zier in zijn werk hebben? Gelukkig is het immers zo, dat de mens die wer ken wil het vak of beroep kan k'ezen waarin hij ple zier heeft. En vooral in deze tijd: arbeidensschaarete als gevolg van de hoogcon junctuur mag dan een Schaduwzijde zijn van de welvaart, voor jonge men sen is de Lichtzijde ervan dat zij ten eerste de kans krijgen om te kiezen welke richting zij uit willen en vervolgens dat zij kansen krijgen om ook inderdaad wat te worden in de een maal gekozen richting. En om het rtu ingewik keld te maken: die licht zijde van die schaduwzijde heeft zelf ook weer een schaduwzijde: het gevaar dat men zrdh bij de keuze van het toekomstig beroep teveel laat leiden door ma teriële overwegingen en te weinig bedenkt of dat werk ook in het verdere leven voldoening zal schenken. Want daarover kunnen we het wel eens zijn: welvaart stimuleert de begeerte, de „zucht naar gewin". En remt zo het ideële, wil men: de geestelijke verdieping. Waar ge dat tegenwicht tegen de geest-van-de-tijd moet zoeken, weet ge: de Bijbel wijst u de weg. En met die Bijbel als richtsnoer tracht ook de christelijke krant dat tegenwicht te ge ven. Daarom is zij uw steun BON (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. J (Doorhalen wat niet van I toepassing ls). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woningplaats) (Van een onzer verslaggevers) TN TWEE, hooguit drie minuten hebben beukende windstoten, opgezweept tot de kracht van een orkaan, gistermiddag een spoor van vernieling getrokken over een groot gedeelte van ons land. Vijf doden, vele gewon den en honderdduizenden guldens schade waren de tol, die het hevige noodweer eiste. TVE K.L.M.-Convair Nicolaas Maes die gisteren de dienst Amster- dam-Luxemburg-Ziirich uitvoerde, kwam in de omgeving van Rotter dam in het noodweer terecht. Het toestel kwam in een „luchtzak", waardoor het een aantal onverhoed se bewegingen maakte en enkele honderden meters hoogte verloor. Gezagvoerder W. Knoppers hield het vliegtuig echter volledig onder controle. De veertien passagiers en de vijf leden van de bemanning lie pen geen letsel op. Om half drie was de Convair van Schiphol vertrokken. Volgens een in zittende werd het plotseling inktzwart in de cabine en de machine viel in enkele seconden 500 meter naar be neden. De val werd twee tot drie maal onderbroken door de storm, die het vliegtuig weer met een plotselinge ruk naar boven stootte. In het toestel ont stond een ware ravage en de bagage werd later verspreid teruggevonden. Er brak geen paniek uit, maar de ge zagvoerder besloot om naar Schiphol terug te vliegen en vercter risico te vermijden De omgeving van Rotterdam werd het zwaarst getroffen. Op dé soheeps- reparatie werf van A. Vuijk en Zonen N.V. te Capelle aan de IJssel brak de 33 meter hoge en 125 ton zware toren- kraan als een lucifershoutje, toen he vige windvlagen het stalen gevaarte tegen de buffers aan het einde van de aan het rijden brachten en de kraan rails botste. Met het geweld van een bominslag kwam de torenkraan op het dak van de naast de werf gelegen fabriek van stalen meubelen terecht. In enkele se conden was de bouwerij afdeling van het bedrijf veranderd In een grote puinhoop. Een van de veertig arbeiders, die In dit gedeelte aan het werk waren, de 19- jarige K. V. Celant uit Kampen, was vrijwel op slag dood. De 21-jarige W. Habits, eveneens uit Kampen, overleed later op de avond. Zeven arbeiders wer den met min of meer ernstige verwon dingen naar ziekenhuis overgebracht. Op vrijwel hetzelfde ogenblik gebeur de enkele kilometers verderop een soort gelijk ongeluk. Op de Verolme werf in Alblasserdam bezweek ook een hoge torenkraan onder de kracht van de wind vlagen. In zijn val sleurde de kraan twee kleinere kranen mee. De 47-jarige smeer der A. J. van Dam, uit Alblasserdam, die op een van de beide kleine kranen aan het werk was. werd onder de stalen wrakstukken, die kris kras door elkaar lagen, bedolven. Evenals zijn collega's uit Capelle, de 55-jarige A. M. C. Offer mans, bracht de 57-jarige kraandrijver A. van Steenderen uit Alblasserdam er het leven af. Beiden kregen slechte lichte verwondingen. Schuin tegenover de werf van Vuijk aan de andere kant van de Hollandse IJssel sloeg ook een grote torenkraan door dc remmen en begon het zware gevaarte te rijden. Op de scheepswerf van de C. van der Giessen en Zonen te Krimpen ontstond gelnkkig slechts ma teriële schade. De snelheid van de rijdende kraan werd gebroken, toen de lange arm tegen de mast van een voor de afbouwkade liggend schip botste. De kraan reed nog een eindje door en kwam tegen een andere torenkraan tot stilstand. Een houten keetje, dat langs de rails stond, werd door de op hol geslagen kraan gedeelte lijk in de IJssel geduwd. rechterschouder bij de VSa-L Grote ravage werd ook aangericht in het dorpje Berkenwoude in de Krimpe- nerwaard. Van enkele schuren en hooi schelven werden daken afgerukt. Bouw keten werden van hun plaats geblazen en meters verder neergeworpen. Ontwor telde bomen versperden de toegang tot het dorp. Tijdens de enkele minuten, gistermiddag nacht was, botsten op de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland twee schepen op elkaar. Er ontstond uit sluitend materiële schade. gezagvoer- het vertrek iter, dat hij De passagiers wisten, weer op komst was, wan der had hen dit vlak meegedeeld. Deze vertelde de bui op de radarscherm genomen, maar niet ha hoe diep deze was. Hij gaten zouden zijn, wae zou kunnen vliegen, ma het een gesloten front en 40.000 voet hoog. D< verklaarde dat hij nog n< weer had meegemaakt. Hij schatte de tijd, diehij in het Op het Lange Voorhout in Den Haag werden auto's door het neervallend geboomte getroffen. nadruk het gerucht tegen, dat de machine over de kop zou zijn geslagen, «et toestel moest terugkeren, omdat het zeer ge vaarlijk was om nog eens vijftig minu ten in dit noodweer te moeten doorbren- Het noodweer, dat grote delen van ons land gisteren heeft getroffen, heeft vijf doden en vele gewonden veroorzaakt. In dit nummer vindt men uit voerige verslagen over de ongelukken. De besprekingen over de door Nederland gevraagde landingsrechten voor de KLM in Los Angeles, zijn gisteravond abrupt afgebroken, nadat de Amerikaanse vertegenwoordigers met voorstellen waren gekomen, die voor de Nederlandse delegatie onder leiding van staatssecretaris Stijkel volkomen onaanvaardbaar waren. Een teleurstellende gang van zaken na twee maanden van moeizaam onderhandelen De Ver. Staten hebben een kunstmaan gelanceerd (de Midas ni) die op 3000 km hoogte een baan om de aarde beschrijft, welke over de Sowjet- unie loopt De satelliet is bedoeld voor het signaleren van raketlancerin gen in het Sowjetblok. Wanneer er voldoende van deze kunstmanen in banen om de aarde kunnen worden gebracht, zyn geheime vluchten boven de Sowjetunie niet meer nodig. Bewaakt door drie leden van de Kon. Marechaussee is de 41-jarige Ber- lijnse wapenhandelaar Rudolf Arndt gisteravond op Schiphol op een vliegtuig naar Genève gezet om uitgeleverd te worden, aan de Zwitserse autoriteiten. Hij wordt verdacht van een in 1957 gepleegde moord in een Geneefs warenhuis. 9 Generaal De Gaulle heeft gisteren in een rede voor radio en televisie de Sowjetunie krachtig gewaarschuwd, dat de westelijke mogendheden niet zullen toestaan, dat de Russen eenzijdig een eind maken aan de rechten van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten in West-Berlijn. DE Verenigde Staten hebben giste ren twee kunstmanen in een baan om de aarde gebracht, waar van er een, de Midas III, tot taak heeft het lanceren van raketten te signaleren. De Midas II wentelt op een hoogte van bijna drieduizend kilometer om de aarde, hetgeen een record betekent. De baan die de Midas III beschrijft loopt over de Sowjetunie. De andere satelliet, de Tiros III, is uitgerust voor het doen van weerkun dige waarnemingen met name op het gebied van wolkenformaties. Deze kunstmaan beschrijft een baan op 650 kilometer afstand van de aarde. De Midas III doet twee uur en veer tig minuten over elke omwenteling en een groot succes voor de Amerikaanse geleerden is dat men er in slaagde de raketmotor tijdens de vlucht weer in werking te stellen. Deze methode maakt het mogelijk „onderschepping" van deze spion tc voorkomen. De Midas weegt zonder brandstof 1580 kilogram. De baan is zo berekend dat de Midan III boven een grote Russische raketbasis in het Oeralgebergte komt. De grote hoogte die deze kunstmaan bereikt heeft, was een verrassing voor de geleerden, die aanvankelijk rekenden op een af stand van achthonderd kilometer van de aarde. De militair deskundige heeft ver klaard. dat een grotere hoogte een stra tegisch voordeel is daar dan een groter terrein ineens kan worden bestreken. Naar verluidt hebben de Verenigde Sta ten plannen voor een stelsel van acht tot twaalf Midas-raketten, voor het waarne men van lanceringen op elke willekeu rige plaats Soldaat overleden tijdens mars Gistermiddag is de negentienjarige dienstplichtige soldaat J. Vos tijdens een mars in de omgeving van Roermond on wel geworden, bewusteloos geraakt en overleden. Soldaat Vos was ongehuwd. Hij behoorde tot de B-compagnie van het derde depot infanterie te Roermond en was afkomstig uit Eibergen. Zijn stoffelijk overschot is overgebracht naar het Lorentius-ziekenhuis te Roermond. VERMISTE MARINIER GEVONDEN De sedert 23 juni vermiste sergeant der mariniers, de heer Weyers. is in de nacht van 12 op 13 juli door een patrouille op Misool, een eiland tegenover de Vogel kop van Nederlands Nieuw-Guinea ge vonden. Volgens de eerste berichten is zijn toestand redelijk, doch nadere bij zonderheden ontbreken nog, Slachtoffers van ramp op Aruba begraven Onder enorme belangstelling zijn op Aruba de slachtoffers van de granaat- ontploffing begraven. Er waren bloemen van de regering, het eilandgebied en de commandant zeemacht. De commandant der mariniers zeide bij de groeve dat men bij deze spanningen in de wereld blijft oefenen om na raat te blijven met alle risico's van dien. (Advertentie Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN ATOET HET TOEVALLIG heten, dat er tegen het einde van een zittings periode van de Tweede Kamer gewoon lijk zich iets voordoet, dat hetzij een ka binetscrisis in optima forma is, hetzij daar, al dan niet in dc verte, aan doet denken? ring van het kerstverlof, is in dit opzicht De maand december, zo bij de nade- reeds berucht, en ook gisteren, tijdens de laatste bijeenkomst voor de zomervakan tie, heeft de Tweede Kamer het, in de persoon van de bewindsman van justitie, de regering moeilijk gemaakt. Het verschijnsel is begrijpelijk. Het is begrijpelijk, dat er, in tal van aangele genheden, uit de Kamer druk uitgaat op de regering. Even begrijpelijk is het, dat de regering niet steeds voor druk uit de Kamer zwicht. Zet deze bezigheid zich nu gedurende enige tijd voort en zulks is uiteraard in het bijzonder bij de nade ring van de vakanties het geval geweest dan kan de Kamer zich wel eens uiten in een krasse uitspraak, die in bepaalde gevallen zelfs een kabinetscrisis kan In luiden. Tot een crisis is het gisteren niet ge komen, maar de uitspraak van de Kamer was duidelijk genoeg, ondanks de stellig knappe verdediging door de bewindsman van justitie van het regeringsbeleid. Want, vergeten wij het niet: het is regerings beleid, dat echter ook door de betrokken minister voor eigen verantwoordelijkheid is genomen. Het is bepaald niet zo dat de bewindsman een persoonlijk beleid te ver wijten valt. Er zitten aan het onderwerp in kwestie de spijtoptanten allerlei kanten waarmede ook andere bewinds lieden van doen hebben. Hoe het zij, de Kamer was ontstemd, en het gedegen verweer van de bewinds man kan daaraan weinig afdoen. De Ka mer heeft aan de spijtoptanten sympathie verpand, en dit waarlijk op goede gron den. Op twee dingen komt het aan: èn op verruiming van de regels voor toela ting èn op bespoediging. Wat dit laatste betreft, heeft, zoals bekend, de voorzitter van de C.H.U., de heer Beernink, dezer dagen een waardevolle suggestie gedaan, die na het debat van gisteren nog aan waarde heeft gewonnen. De kwestie van de spijtoptanten verdient een afwikkeling, even royaal als snel, om dat het hier geldt mensen, bovendien men sen in nood. Of de motie van gisteren nodig was? Het mag worden betwijfeld. Ook van een motie kan de waarde spoedig aan deva luatie onderhevig zijn, en bij deze motie werd, vooral na de knappe verdediging van de bewindsman, te grote voortvarend heid betracht. Ook zonder deze motie overigens bon de minister over de sympathie van de Kamer jegens de optanten niet in hel onzekere verkeren. IJET WEER in West-Europa staat ge- heel onder invloed van een depressie, die oorspronkelijk een koers volgde langs het Kanaal, maar die vervolgens in twee delen splitste waardoor de hoofdkern in Schotland terecht kwam. De oorspronke lijke depressie trekt nu dicht langs ons land naar de Noordzee. De zware storm, die gisteren boven de Golf van Biscaje woedde heeft zich over Rijswijk In RRswUk stortte omstreeks dezelfde tijd (drie uur ongeveer) een vijftig meter hoge torenkraan in en kwam dwars op de Van Vredenbnrchweg terecht Ook dit gevaarte sloeg om, toen het tegen de buf fers botste. Op enkele meters van een patat kraampje, waar vijftien kinderen en enkele volwassenen voor het noodweer schuilden, kwam de kraan op straat te recht. De kraanmachinist P. P. J. Postema uit Den Haag brak zijn linker bovenbeen. XLEURSPOELING TUBE 1.95 (Van onze parlementsredactie) /"NP DE laatste dag vóór haar zomerreces heeft de Tweede Kamer kei- harde noten gekraakt over het spijtoptantenbeleid van de regering. In emotioneel geladen redevoeringen, waarin zware woorden als „on christelijk" en „onmenselijk" niet ontbraken, overlaadden regeringspar tijen en oppositie minister Beerman gisteren met het verwijt, dat hij door het voeren van een schriel en formalistisch toelatingsbeleid de oplossing van het vraagstuk der spijtoptanten meer traineert dan bespoedigt. De mi nister verdedigde zich in een indrukwekkend betoog. Hij beloofde de toe lating dit jaar tot 3 a 4000 personen te zullen verruimen. Desondanks aan vaardde de Kamer bij zitten en opstaan een motie, waarin o.m. werd uit gesproken dat de toelatingsrichtlijnen aanmerkelijk moeten worden ver ruimd en de werkwijze dient te worden aangepast aan „het menselijk leed van de aanvragers". „Een motie van wantrouwen", zo werd na afloop van het debat niet ten onrech te in de wandelgangen van het Kamer gebouw gemompeld. Minister Beerman wilde de aanvaarding van de motie slechts „ontraden". Hij verklaarde haar dus niet voor „onaanvaardbaar". Dat zou overigens niet verwonderlijk zijn ge weest. want de felle beschuldigingen die gistermiddag aan zijn adres en dat van het kabinet werden geuit, waren meer dan opzienbarend. De Indiener van de motie, mr. Van Doorn (kath. v.). meen de zich bovendien de onelegante geste te moeten veroorloven om nog voordat de minister was uitgesproken handteke ningen voor zijn creatie te gaan verza melen. Dit viel ook bij enkele voorstem mers niet in goede aarde. Een weinig serieuze Indruk maakte ook de stemming over de motie, die in straal jager-tempo plaats had. Voorzitter Kor- tenhorst verzocht de leden die vóór wa ren, op te staan. K.V.P. en P.v.d.A. gaven daar en bloc en V.V.D., A.R. en C.H. ge deeltelijk gevolg aan. Voordat men had kunnen constateren wie van de aanwe zige liberalen en protestanten bleven zit ten en dus tegen stemden, verklaarde de Kamerpresident de motie voor „aange nomen". Zichtbaar was alleen het tegen stemmen van c.h. fractieleider Tilanus, de anti-revolutionairen Kleft, Van Eiber gen en Blewenga. de liberalen Van Leeu wen. Corver, Korteweg en mevr. Kulper- Struyk en de pacifist Lankhorst. In de motie wordt In de eerste plaats bertxeurd, dat de regering geen uitvoering heeft gegeven aan de vorig jaar decem ber door de Kamer aanvaarde motie-Van Doorn c.s., waarin op verruiming van de criteria voor de toelating van spijtop tanten werd aangedrongen. Verder wordt gezegd, dat „de veelal kennelijk zeer grote geestelijke en materiële nood van de vi sum-aanvragers het onduldbaar maakt, dat in gevallen van duidelijk aanwijsbare bindingen met Nederland de visum-ver lening nog langer wordt uitgesteld". Ten slotte spreekt de motie uit, dat de rege ring na overleg met de vaste Kamercom missie voor de repatriëring 1 de toelatingsrichtlijnen aanmerkelijk dient te verruimen in die zin, dat aan bepaalde, gemakkelijk te verifiëren criteria terstond doorslaggevende bete kenis ten gunste van de aanvrager wordt toegekend: 2 het onderzoek in de overige gevallen aanzienlijk dient te versnellen in dier voege, dat een werkwijze wordt toe gepast die rekening houdt met het menselijke leed der aanvragers. De motie was, met uitzondering van de heer Lankhorst, ondertekend door al le sprekers die gisteren het woord voer den. t.w. de heren Van Doorn (kath. v.), Daams (soc.), Meulink (a.r.). Van de We tering (c.h.) en mej. Ten Broecke Hoek stra (lib.). De S.G.P.-fractie was aanwe zig, maar ir. Van Dis had de heer Van Doorn laten weten dat, ware hy present geweest, hU evenals vorig Jaar zRn hand tekening onder de motie zou hebben ge zet. (Zie vervolg op pagina 9) Tendens stationair Frankrijk en zuid-Eng eland uitgebreid, maar is in kracht afgenomen. Er resteert echter nog een krachtig windveld, waar in de wind bij ons morgen langzaam gaat afnemen. Overigens blijft het weer ta melijk koel, terwijl morgen in dc onsta biele lucht opnieuw enkele buien tot ont wikkeling komen. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, krachtige tot harde, later tot matig afnemende wind tussen noord west en zuidwest. Aanhoudend koel weer. (Opgemaakt 11.15 uur). Strandvericachting De stormdepressie trekt over Schot land weg, maar brengt ook morgen nog een krachtige westenwind met koel strandweer, wisselende bewolking en nog enkele buien. Overdag ongeveer 18 h 19 graden, zee water bijna 18 graden. Vooruitzichten: onstabiel strandweer met geleidelijk minder wind cn meer opklaringen ZON EN MAAN Vrijdag, zon op 4.36, onder 20.55 uur; maan op 6.20, onder 21.39 uur. 21 juli eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1