HET WAAROM KRIJGT GEEN ANTWOORD... Verzorging van spastische kinderen vraagt liefde en eindeloos geduld Bijna geen vertraging bij de Spoorwegen Hongerstaking van Arndt geëindigd Dronken kelner oorzaak ongeluk: vijf gewonden Burgemeester van H eerde bij het zeilen verdronken NIEUWS uitdeSLEUTELSTA Bevorderingen aan r.-k. lyceum te Leiden Judo van goede kwaliteit op nationaal toernooi NIEUWE LEIDSCHF COURANT MAANDAG 10 JULI 1961 „diplegia spastica infantilis" be schreef. Het betreft hier de (stijve) verlamming van beide armen en beide benen tengevolge van bescha diging in de hersenen. Door die be schadiging is de verbinding tussen tvil en spieren verbroken. De kin deren hebben dus geen controle over de bewegingen van hun spie ren. Hierdoor ontstaan krampach tige bewegingen. De oorzaak van de ziekte is meestal een geboorte trauma, een beschadiging van de hersenen, hetzij door een moeilijke bevalling, ademnood bij de beval ling, vroegtijdige geboorte en ver nietiging van het hersenweefsel. Inzicht in deze ziekte en thera peutische mogelijkheden zijn de laatste jaren steeds meer toegeno men, bekend is de behandeling van dokter Bobath, uit Engeland. Op de zgn. mytylscholen wordt getracht de kinderen te vormen naar het De naam mytyl is ontleend aan „De blauwe vogel", toneelstuk van de FransBelgische schrijver en Nobelprijswinnaar, Maurice Mae terlinck. Mytyl is de naam van een meisje, dat samen met haar broer tjes Tyltyl op zoek is naar de blauwe vogel, die zij een ziek vrien dinnetje ten geschenke willen ge ven. Dan pas zal het meisje geluk- kig kunnen zijn. Gelukkig maken, dat is wat al die mensen, aie spastische kinderen verzorgen, willen. Geluk en een beetje aanpassingsvermogen aan het leven. Mutaties verwacht in Frankrijk Naar verluidt, Zou president De Gaulle een ingrijpende verandering overwegen in de Franse diploihatieke vertegenwoor digingen te Wenen, Oslo, 's-Gravenhage en Belgrado. De doorgaans welingelichte „Monde" verklaorde dat de post van ambassadeur in Oostenrijk vermoedelijk zou toevallen aan René Brouillet, thans chef van de persoonlijke staf van de president. Men zou thans het Oostenrijkse agrement verwachten. r de r\P AANDRANG van de gevangeni§- arts, dr. J. Hollman, van zijn ver dedigers en van de officier van justi tie, mr. W. Moors, heeft de 41-jarige Duitser R. Arndt, in het huis van be waring te Maastricht zijn hongersta king, die tien dagen heeft geduurd, beëindigd. Zaterdagavond heeft hij weer enig voedsel tot zich genomen. Arndt heeft echter verklaard zijn hon- gerkuur te hebben afgebroken in de stellige verwachting, dat dan binnen en kele dagen de Nederlandse minister van justitie een beslissing zal nemen over het Zwitsers uitleveringsverzoek. Mocht dit binnen enkele dagen niet het geval zijn, dan zal hij opnieuw in hongersta king gaan. De verdedigers hadden Arndt onder het oog gebracht, dat zijn demonstratief protest van hongerstaking het gestelde doel heeft bereikt: brede aandacht voor zijn zaak en voor het feit, dat hij door (Van een onzer verslaggeefsters) EEN gesloten huis aan de Regentesselaan in Den Haag. Dichte vitrage gordijnen laten alleen het zonlicht toe in de kamer, waar het leven een trieste schaduw werpt. Het onnoemelijk leed leeft hier in een klein mensenlichaampje. En het waarom krijgt hier geen antwoord. Waarom kindje heb jij hersens, die je niet kan gebruiken en waarom kindje heb je armen, benen en een hoofd, waar je geen raad mee weet? Schooluurtje in huize Van Son, te- kinderstoelen. Een huis voor spastische kinderen. Behalve magnetisch leesbord staat op tafel, spastische kinderen zijn er ook, die een kinderhand, wat vergroeid, pro- bij lichamelijk letsel een geestelijke beert te wijzen. Na veel moeite en een stoornis hebben. Of doof of blind zijn. intens proberen de krampen te be- En toch ondanks dit alles vrolijk kun- dwingen, lukt het. nen zijn. Het is een huis, zoals er aan de Re gentesselaan tientallen staan. Maar in dit huis staan bedjes en hoge stoelen, waarin kinderen leven. Kamers waar vroeger misschien dames „jour" hielden, zijn nu ingericht als kinderkamers. Bedjes naast elkaar in gelid, en in elk bed een kind. De wetenschap heeft er namen voor, elk der kinderen valt onder een categorie. En voor elke categorie zijn bepaalde re gels. Genezing? Nee, die is er niet. Ver betering? Misschien. VOL BEGRIP voor de kinderen gedaan. Huize Van Son is er maar één. Er zijn er veel meer, waar mensen in stilte werken aan en met kinderen, die de ouders na vaak een lange strijd hebben afgestaan. Ge sprekken met doktoren en sociaal-paeda- gogen gaan daar aan vooraf. Een arts, die veel met deze kinderen omgaat, kan met de ouders praten. Hen vertellen over het hoe en waarom misschien. Hij is vriendelijk, die huisdokter. Iedereen, die hem kent, zegt het Hij is vol be grip, maar tegelijk een nuchter medicus. Hij kan het zeggen: by deze kinderen is geen genezing, wellicht wel enige kans op verbetering. Een medische verklaring? Ach ja. die is er wel, misschien, de arts speelt met zijn stethoscoop. Soms is het nuttig als je die vertelt aan de ouders, soms niet Wat uit de boze is, is sentimenteel geklaag van buurvrou wen. Waar ouders veel meer aan hebben is een „levensrecept". Veelal zal dat draaien op een verzorging in één of der tehuis. De verzorgsters zijn daar helemaal op de kinderen ingesteld, zij weten hoe ze met hen moeten omgaan, zelfs kunnen zij de kinderen meer liefde geven, hoe vreemd het ook moge klinken. Zij heb ben er de Mie dag de tijd voor. Ouders hebben dat vaak niet, zij hebben hun gezin, andere kinderen, aie de aandacht vragen. Het is niet verantwoord kan de arts zeggen, het kina te laten mee groeien met de broertjes en zusjes, dat staat de ontwikeling van de anderen i de weg. Aan hert r.k. lyceum St. Bonaventura te Leiden zijn de bevorderingen bekend gemaakt. OVERGANGSEXAMENS van gymna sium, afdeling Alpha: bevorderd van 5e naar 6e klas: Wim van der Aart, Henk Berkél, Jan Souwens, Nico Brores, Roy Klerks, Ohris van der Klugt, Frank Schinkel, Cos van Teijlingen, Sinne van de Weide, Jasper Zuydervliet, Gijs wan Veen, Ben van Beek, Ger van der Tang, afdeling Betha: bevorderd van 5e naar 6c klas: Ad van de Berg.Niek Fcnnes. Harry de Heïj, Simon Hiep, Paul Mans- veroorzaakte een 32-jarige onder invloed verkerende kelner in Zandvoort een botsing, waarbij vijf personen ge wond werden. De kelner reed op het linker weggedeelte en een frontale botsing kon niet uitblijven. Een in zittende van de andere auto werd levensgevaarlijk, twee anderen ern stig en twee werden licht gewond. De kelner vluchtte onmiddellijk, maar kon in de loop van de dag worden aangehouden. 9 Gistermiddag is de bejaarde heer L. van der Linde uirt Zierikzee, toen hij met zijn bromfiets de rijksweg bij Zie rikzee overstak, door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. 9 De 35-jarige bromfietsbestuurder S. Aalbertsen uit Langbroek is zaterdag Wijk-bij-Duurstede in botsing geko. met een vrachtauto. De heer Aal bertsen was vrijwel op slag dood p een raiet-beveiligde overw Rheden is zaterdag een bestelauto de heer Hilletorink én de 10-jar'ge jon gen Van der Kracht zaten, beiden uit Rheden, gegrepen door een trein. De auto werd tientallen meters meegesleurd raakte onder de locomotief. De twee inzittenden waren op slag dood. Twee jaar geëist voor een reeks inbraken De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft gistermiddag te gen drie Amsterdamse jongelui, verdacht van een reaks diefstallen, in 't Gooi ge pleegd, eik een gevangenisstraf twee Jaar met aftrek geëist. De 22-jarige bankwerker K. A. J. werd verleden jaar veroordeeld tot een voorwaardelijke ge- vangenisstraf van zes maanden, de 20- jarige classificeerder H. J. A. D. heeft nog een gevangenisstraf van vier ra den voorwaardelijk op zijn naam staan, de 18 jarige fictsjongen A. S. was niet eerder met de justitie in aanraking geweest. Tegen een vierde verdachte, de 29-ja- rigc monteur A. A. P. S., die slechts één strooptocht had meegemaakt, i de officier een gevangenisstraf van jaar met aftrek. het dralen met een voor de hand lig gende beslissing door de ministers on gemotiveerd in het huis van bewaring zijn vrijheid beroofd bleef. De heer Arndt is ten slotte voor deze argumenten gezwicht. Verkiezingen in O.-Duitsland op 17 september Op 17 september dezelfde datum welke West-Duitsland had vastgesteld, zullen er in Oost-Duitsland plaatselijke verkie zingen worden gehouden. Ongeveer 200.000 functionarissen moeten gekozen worden. De verkiezingen zullen de com munistische autoriteiten de gelegenheid geven zich te ontdoen van tal van func tionarissen, die de schuld gegeven wordt van de huidige tekorten in Oost-Duits land. Zaterdag stond in de Oostduitse pers een decreet van de communistische par tij, waarbij bepaald werd, dat sommige particuliere zaken, waaronder slagerijen, restaurants en herstelwerkplaatsen her opend moesten worden. Er moet, aldus het decreet een eind gemaakt worden aan de gedwongen sluiting. Toewijzing schatkist Bij de inschrijving op schatkistpro messen van 7 juli is toegewezen 112 miljoen dniemaandspromessen tegen disconto per jaar, en 104.5 min twaalfmaandspromessen tegen l% disconto. Gistermiddag is in het Ramsdiep bij Schokkerhaven op het IJsselmeer de burgemeester van Heerde, jhr. W. H. van de Poll, verdronken. De burgemeester, die met zijn echt genote en een van zijn vijf kinderen aan het zeilen was, heeft waarschijn lijk een verkeerde manoeuvre ge maakt, waardoor hij is uitgegleden. Zijn stoffelijk overschot is inmiddels overgebracht naar het ziekenhuis in Emmeloord. Jhr. Van de Poll is in 1906 in Den Haag geboren. In 1946 werd hij benoemd tot burgemeester van Elburg. In 1953 volgde zijn benoeming tot burgemeester van de gemeente Heerde. Hij was voorts onder meer gedelegeerd commissaris van de waterleidingmaatschappij Gel derland. 9 De zevenjarige A. J. van Buren, uit Rotterdam, is gisteren in de Schiemond erdronken. Het jongetje was met twee vriendjes aan het ballen. Daarbij raakte de bal t< 9 De Duitse reddingboot Ruhrstal heeft gisteren drie opvarenden opge pikt van een zeiljacht, dat in de Noord zee tussen Kugelbakc en het lichtschip Elbe 3 was omgeslagen. Een man en een meisje worden vermist. P.L-E.M. Provinciale Limburgsche Elect nicitc its mij.) Energieverkoop nam in 1960 11.810 toe, de Maasceratznale kan nog worden uitgeDreio tot meer dan I dubbele van hot vermogen van het co plex dat un 1961 gei eed komt; befhalve ■iiYves'jermgen in ..entnales zijn er ook nog omvangrijke en kostbare verbeteringen van huog en laagspanningsnetten verwaoh'cn, aoda de investeringen nog steeds de afsdhrijvingen overtreffen; dit is overugens niet verontrustend: de v ter vendeli-rvg is 1413.323 en 7Vi (vorig jaar 7%) dividend wordt uitgekeerd. MET TE VEEL Zuster van Lindenberg, sociaal-paeda- goge van de gemeente 's-Gravenhage, zegt iets dergelijks. Een vraaggesprek met haar, een vriendelijke grijze da me, leert, ondanks de vele wat vage ant woorden. veel. Is het nuttig te proberen het kind nog iets te leren lezen? Worden z gelukkiger door? Het is even stil. Een antwoord op deze vraag is moeilijk. Wanneer ik zeg „neen" dan bederf ik misschien zoveel, zegt zus ter Van Lindenberg. Wanneer ik zeg „ja' dan worden de verwachtingen te hoog gespannen, hoger dan waar de kinderen aan kunnen voldoen. En dat wil ik be slist niet. Dat is funest voor de ouders. Zij mogen van deze kinderen niet al te veel eisen. De kinderen moeten zo kun nen leven, dat zij gelukkig zijn, voor zo ver dit in hun toestand mogelijk is. Maar het kan in vele gevallen nuttig zijn de kinderen iets te leren. In dit verband zijn de tehuizen en d* mytylscholen ze ker nuttig en onmisbaar. Het zijn vaak moeilijke en lange ge sprekken, die met de ouders gevoerd moeten worden. De vraag: is het ver antwoord als er na dit kind nog komen? Ik wijs dan altijd op het huwelijk. Dit is een vraagstuk, dat buitenstaanders niet kunnen oplossen, dat miet de liefde tussen man en vrouw kunnen doen. Die moet groot genoeg zijn om het te kunnen oplossen. GELUKKIG altijd onbeantwoord zal blijven. Wie zal zeggen wat in hen omgaat als ze een hele dag liggen, een glimlach om de lippen, starend naar het plafond. Ogen, waar levensreacties nauw merkbaar zijn, oren, die geluiden opvangen, maar niet thuis kunnen brengen. Mensenkinderen, waarvan men houden moet. Dat merken ouders en verzorgers keer op keer. Soms met verwondering. Ouders, omdat het hun kind is. Verzorgsters omdat zij in klein veranderingetjes liefde en aanhan- kelijkheidsbetuigingcn menen te bespeu- De Duitenwereld is vaak zo ontzettend ruw in opmerkingen aan het adres ouders en «verzorgers van deze kinderen. Hoeveel pijn kunnen ze aanrichten. Een enkele opmerking een gebaar. Hoe vaak wordt vergeten dat ook deze mei 'rinderen schepselen Gods zijn. En Ellen, met haar mooie donkere ogen, die iets vragen. Al die kinderen naast elkaar: een brok menselijk leed. DE Nederlandse Spoorwegen zijn, den- de omstandigheden rn aanmer king genomen, tevreden over het verloop van de dienstregeling in het xfgelopen weeloeirude. Zaterdag reed 75 procent van de treinen met min der dan vier minuten vertraging. Ook gisteren liep de dienstregeling goed. In Amsterdam had men tot gisteravond tien uur zelfs geen en- i kele vertraging gehad. I In geheel Nederland varieerden de de vertragingen van nul tot vijf minu ten. De Beneüux-rtreinen hadden maxi maal twee minuten vertraging. Alleen een D-trein liep te laat binnen, maar deze achterstand had men in Duitsland -eeds opgelopen. In het afgelopen weekeinde was het vervoersaanbod in verband me: het slechte weer niet erg groot. Ook liepen er geen extra-treinen naar Zandvoort- strand De paritaire commissie van de Neder landse Spoorwegen, bestaande nit ver tegenwoordigers van het bedrijf en var de vervoersbonden. Is vannacht gereed gekomen met een aanvullend voorstel op de reeds eerder ingediende wijzigin gen van de secundaire arbeidsvoorwaar den voor het personeel. Deze aanvullende voorstellen zullen dezer dagen aan de directie en de per- soneelraad van de Nederlandse Spoor wegen ter goedkeuring worden voorge legd. De primaire wijzigingen van de secundaire arbeidsvoorwaarden vergden De aanvullende wijzigingen, die thans door de paritaire commissie wor den voorgesteld, zullen nog eens een be drag van enkele miljoenen vragen. Prostitutiegevaar in Nieuw-Guinea een bedrag van rond acht miljoen guld-1 uitgang. In het regeringsantwoord aan de Nieuw-Guinea-Raad inzake de begro ting van sociale zaken en justitie wor den wettelijke bepalingen tegen de pros titutie beloofd. Vele leden hadden deze zaak ernstig genoemd en straffen ge vraagd tegen de mannen en een uitgaans verbod voor de betrokken vrouwen, als mede uitgebreide voorlichting aan de jeugd. Een uniforme arbeidsregeling is te verwachten. Scheiding tussen de uitvoe rende en rechterlijke macht is op komst evenals een uniforme rechtspleging. Mr. J. O. de Rijke noemde het straf recht een lappendeken, en verlangde dat een bureau van juristen hanteerbare be palingen zou opstellen. Het Nederlandse ministerie van binnenlandse zaken heeft medewerking toegezegd. Bij de behandeling van het hoofdstuk culturele zaken hadden vele sprekers lof voor missie en zending. Verschillende leden wilden een onderzoek naar moge lijkheid van leerplicht. Enkele leden wil den gelijkmaking van bevolkingsonder- wijs aan westers onderwijs en sterke uitbreiding van cursussen voor analfabe ten. Enkele leden noemden vier jaar basisonderwijs met drie jaar vervolgon derwijs voor geselecteerden een achter- ■l>e>u/o&ï lMMb> f/Y STILTE Het verhaal van mevrouw Van Son is heel sober, ze vertelt er niet graag van. Het liefst gaat ze in stilte haar gang. Van Frlts vertelt ze, haar neefje, het eerste kindje dat in het huis is gekomen. Ruim dertien jaar zijn er kindertjes haar huis. „Waarom zou ik er iets vertellen. Kijk maar rond". Kleine Robbie, met zijn hoofdje in e klnverband. Robbie, die nog niet kan praten, die wellicht later minder zal kun nen begrijpen dan andere kinderen van zijn leeftijd, maar die zulke lieve ogen heeft, die om liefde en begrip smeken, die men haast niet weigeren kan. Jo- seetje met haar altijd stralende lach en haar beertje, altijd dicht tegen zich aan gedrukt. Huibje, die met zijn handen je telkens aanraken wil, Huibje, die praat met zijn handen. der; afdeling Alpha: van 4e naar 5e klas: Han Gieske, Roy Haverkamp, Jan-Pioter Oudenhoven, Henk Verhoeven, Fred Blokhuizen, Harry Ruijseraaars; afdeling Betha, van 4e naar 5e klas: Herman Groothuis, Ton Hakkaart. Lo de wijk Kallenberg 'met lof), Hans va der Kleij, Chris Meijer, Adrie Overga a j Rob Scheerder (met lof). Ton van Vol- zen 'met lof), Piet Bik, Kees den Hol lander (met lof), Bon de Jong, Ton Kon ter (met lof), Sjef van der Linden, Jos Ragaas, Jan Westgeest; van 3e naar 4e kis Hugo Duivenvoorde, Han van de Joop Gillissen, Ton Hegenelst, Gé Ho- gervorst, Jan Jansen, Biet Jonkheer (met lof), Wim de Kier, Rob Michalldes (met lof). Peter Ötgaar, Paul Runderkamp. Miek Schenmervoest, Harry Stuivenwold, Jan Vink. Henk Witrteman, Dick v. Beek. Arthur Biioli, Louis Cazander, Ton van der Geest, ArrVbro Gieske (met lof), Kees Kallenberg (met lof), Ger Kraan. Bavo van der Poel, Oh cel van de Poll. Ben Ponsioen, Louis Reizevoort, Hans Sm uttenaar. Ton Snélderwaart, Jan-Just Witkam, Kees Zoet; van 2e naar 3e klas: Peter v. d. Bosch Kees Grimbergen, Martien Menken, Ad Noort, Martien Pannebakker, Aad Stolwijk, Aad van Swieten, Jeroen Tole- naar, Jos Verideij. Ton de Wirt. Sserenus der Zon, John Belt (met lof), Kees Bort, Ben van Oleef, Ben de Crpock, Hans van Diest, Hans de Groot, Fred Griin- deman. Frits Houtman, Theo van Kam pen, Jan Martze, Nico Nieuwenhuizen (met lof), Fons Stikwoont, Simon Strijk. Paul Tio, Sjaak Vis, Didk Wesseling; -an lc naar 2e klas: Peter van Aken, Peter Brouwer, Jos Lagendijk, Kees Meijer, Dick van Noeulande. Onno Ruij- senaars <met lof), Ton Sahalks, Jan Stol wijk, Wim Vreeburg, Kees Beenakker. Louis van der Boog, John van der Geest, Geert-Jan Groothuis, Leo den Hollander, Sjors de Koning, Lex Montanus. Rini van Paridon. Jan de Rijk. Hans Walen kamp, Leo Bot, Frans van Diemen, Theo van der Geest, Peter Grimbergen, Ro bert van Helvert, Cor Jonkman, Levien Konter, Paul Meijer (imet lof), Johan Steeiwoorden, Tonny de Wekker, Wim Bergers. Paul Brand, Leo Houtman, Paul van der Laan, Poter van der Meer, Huub Scholte, Pim Steur. Maarten Konter. Hans van Zonneveld. Overgangsexamens van H.B.S. afdeling A, bevorderd van 4e naar 5« klas: Hans Aalbersberg, Sjaak van Breu- kelen. Leo Derksen, Henk Gravemaker. Bert Hagedoorn, Kees van Halderen. Bert de Jong, Pirn van Ling, Peter Luys- terburg, Peter Rozestraten, Joep Sala, Hans Scheerder, Nico Venne, Chris van der Voort. Hans van Cleef. Gilbert Monod de Froideville; afdeling B, bevorderd van 4c naai 5e klas: Jan Fase, Jan Giezen, Hans Jan sen, Michaël Karsten, Gé Kuiper, Kees Slingerland, Piet Verduin, Ton Vermeu len, Louk van der Voort, Nelleke van den Akker, Rob Bots, Dennis Hollander, Frans •Coppers, Ella Kuypers, Jan Oostdam met lof». Kees van Reisen, Goof Roosen. )tto Sanders. Erik van der Stok. Frans /illemse; afdeling A, bevorderd le klas: Henny van der Burg, Frank Diep straten, Joop de Haas, Peter de Kier, Kees de Klerk, Adrie Oosterman, Jaap van Zaal, Huub van de Raad, Peter Deen Rino Verhoeven, Hermien van Groenin gen, Rob Smeets, Joop Sommeling; afdeling B, bevorderd van 3e naai 4e klas: Johnny de Krijger, Siegfried Nuyen, Bernard Overdijk, Bob van Vliet I,ouk Voorn, Menno Arnoldus, Hans Bots. Jan Breedeveld, Jan Droogh, Paul Noort, Jan Pennings, Arnold Verplancke. Sjors Lubbe, Mark Rutges, Johnny Sede laar, Dolf Witte; diploma: Aart van der Heijden, Rudie de Jong, Kees Walenkamp, Aad Warmer dam, Marie-José Allart, Harry van Ful oen. Ton van der Heijden, Joke van dei Klugt, Paul van Rijn; bevorderd van 2e naar 3e klas: Ton Biegstraten, Jan Blom, Peter Bosch, Tom Brands, Ruud Dessing, Jo-| zeph van Eisen, Gcr-Jan van Engelen, Frans van Galen, Piet van Goosen, Jos Kieft, Hans van Mameren, Gerard Spen- del. Joop Vreeburg, Stan Walenkamp, rnn den Akker, Paul Beerkens, Rob Boersma, Theo Heuzen, Jan Klein, Carel Köllmann, Johan Korver, Theo Kriek, Peter van Leeuwen, Wim van Noort, Tom van der Poel, Emiel Scholtz, Clemens Stolwijk, Jaap Vink, Hans Bleumer, Bert der Aart, Theo Bark, Wim Bierman, Frank Gribnau, Theo van der Meer, Yves van der Poel, Peter Raumann, Jan la Rivière, Kick Schroder, Rino Tetteroo, Kimmy Winnubst, Jan van Benten, Marja Blom, Ton Blom, Carla Heruer, Gerard der Heijden, Leo Hoogenboom, Paul Laagland. Peter Meiman, Tjerk Schaaf- stra. Ad van Slingerland, Harry Stol, Pieter Sutorius, Ton Verbaken, Jos Vis- )r, Steven van der Voort; bevorderd van le naar 2e klas: Robert Betscke, Kuun de Boer, Lex de Groot, Hans van Hummel, Leo Schouten, Jan- Kees Smits, Wim van Velzen, Ton van der Zon, Luuk van Deventer, Kees Douw, Peter de Jong, Frans van Leeuwen, Theo Lochem, Theo van der Meer, Jac Priemus, Martij n Soesman, Peter van Swieten, Hans Wielaard, Peter van Zon neveld. Arno van Berge Henegouwen, Leo Beuk, Kees van der Bosch, Jaap Buis, Ronnie Hoogeveen, Jan Luiten, Austin Rooyakkers, Hans van Ulden, Aad Waayer, Robert Wurzer, Sjaak Zuidwijk, Wim van de Zon, Stef Blom, Hans van den Doel, Joop Feuth, Nico Geukens, Eddy Herkströter, Frank van Liempt, Dick Malmberg, Gerard van Noort, Je- Ruygrok, Wim Schelvis, Jan Slegten- horst, Leo van Basten, Peter van der Broek. Karei van Engelen, Albert Goo- Jan van Hellemond, Gerard van der Klaauw, Henny Nyssen, Paul Rijnbeek, Tom Scdelaar, Hans Smiet, Tom Straat hof, Daan Suvaal, Robert van Ulden, Peter Verhoef, Wim Vreeburg, Chris Westerman, Frans Rancuret, Jos van Buytenen, Wim Bots. Opslagloods aau Trekvlietweg Het architectenbureau Th. N. J. A Geels en G. Kamsteeg te Oegstgeest heeft ïns de directie van de Elmi-over- hemdenfabriek het bouwen van een op slagloods aan de Trekvlietweg opgedra. Ds. Eekhof op 1 oktober in Leiden Ds. J. A. Eetohof, Hervormd predikant te BeverwijkWiik aan Zee, dde in de vacature van dr. K. E. H. Oppenheimer (dde acaJemiepredikarat wordt) werd be roepen tot sbudentenpredifkarw van de Leidse Hervormde Gemeente cn dót be roep ook aannam, hoopt, zo vernemen wij, op zondag 1 oktober zijn intrede in Le'den doen. Wie ds Eekhof zal be vestigen, is nog niet béken'd. Ds. Eek hof -aat hier wonen in het huis Zoeter- woudsesi regel 9. Afscheid van de heer Wilterdink Vrijdag heeft de heer J. G. Wilterdink wegens pensionering afscheid genomen van de gemeentelijke v.g.l.o.-school aan de Oude Vest. Van deze school is hij sinds 1946 hoofd geweest Ten eerste richtte wethouder Van Schaik prijzende woorden tot de heer Wilterdink. „U diende in uw Leidse tijd niet de gemakkelijkste scholen, maar de wijze waarop u uw werk hebt gedaan, kan zonder overdrijving uitzonderlijk worden genoemd", zo zei de heer Van Schaik. Toen de heer Wilterdink hoofd van de v.gJ.o.-school werd, was er nogal wat schoolverzuim. Dank zij de goede sfeer op de school en de praktijklessen Is dat aanmerkelijk verminderd. Namens het rijksschooltoezicht voerde de heer A. Boogaard het woord. Hij herinnerde eraan, dat de school van de heer Wilterdink eens werd gekozen voor het bezoek van iemand uit Israël aan het Leidse onderwijs. Verder spraken de heer Duursrna na mens de inwonende landbouwschool en mej. Van Doorn namens het personeel en oud-personeel. Namens het personeel bood de heer Ragut een gereedschaps kist aan. De heer Wilterdink sprak ten slotte een dankwoord. kaatsen Zaterdag had te Den Haag een kaats- partij plaats tussen leden van Den Haag en Leiden. De uitslag luidt: Groep I: 1 F. v. d. Veer, Leiden en J. Berkenpas en D. Slot, Den Haag. 2 J. Drent cn W. Kiemel, Leiden en J. Bos nia, Den Haag. Koning: F. van der Veer. Groep 2: 1 J. van der Wal en C. Gie- _roI zen, Den Haag en H. Veldstra, Leiden. Houtindustrie G. vaE Roón te 12. U. Schuil. G. en W. Dijkstra, Den Loosduinen. Haag. Koning: H. Veldstra. Er waren zaterdag vele mannen In het wit ln het Sportcentrum aan de Westvest te Schiedam waar het traditionele nationale judo-toernooi werd georganiseerd. Aanvankelijk zou dit sportieve festijn plaats vinden ln het openluchttheater Dyk- zlgt te Rotterdam, maar de regen dwong het zoeken naar veiliger oorden. Overigens betekende dat voor de getrouwe judo-aanhangers geen bezwaar om naar hun sport te komen kijken. De tribune was goed bezet in het sportcentrum waar op twee plaatsen en vier matten het programma werd verwerkt. De kijkers zagen 160 senior- en 50 Juniorwedstrijden van 60 jeugdige en 170 senior-judoka's. De kwaliteit van het gebodene was het; (Den Haag) cn Winters 'Rotterdam) uit aanzien ruimschoots waard temeer daar De eerste liet zijn technische kwaliteiten het element spanning bepaald niet ont- j echter meer gelden dan zijn tegenstan- brak. Vele partijen moesten door de drie der en terecht wees de "^heidsrechter „breek" van de arbiter de partijen til- klasse: geel. Oranje: Van Nierop wint delijk schelden. op beslissing van Smitskan (Juwa Den Hoekman van de vereniging „Rotter-1 Haag). Groen: Firet (Maassluis) wint dam" drong bij de bruine banden doori eveneens na -rbitrage van de Dordtenaar tot de finale en kreeg als tegenstanderValk. Blauw- en bruin: Arend (Rotter- Boeschoten (CS). Eerstgenoemde zege- dam) wint op beslissing van Firet (Maas- vierde snel via een geslaagde vijfde heup-! sluis), worp. Bij de geelgekleurden bleef een defi nitieve beslissing in de finale lang uit Eerst na verlenging kon Hansen 'Bontje, Den Haag) met een geslaagde vijfde heupworp zijn tegenstander Sinoc (Maas stad) vellen. Van Duin had bij de oranjebanden genoeg aan een tweede heupworp om Van der Heer (Bontje, Den Haag) n nederlaag te sturen. Van der Linden 'Muilwijk, Dordt) ulaatste zich zowel bij de groene als blauwe banden in de eindstrijd. Baren- drecht (Rotterdam) moest in de eerste categorie in hem zijn meerdere erkennen na een houdgreep. Tegen de zware Kruis uit Utrecht on dervond de Dordtse judoka dat een houd greep ook door een tegenstander met succes kan worden toegepast. De Dom stadbewoner werd winnaar blauwe ban- Brits-Australisch beraad over Euromarkt De Britse minister voor betrekkingen met het Gemenebest heeft voor het Australische kabinet vier uren lang het woord gevoerd over een mogelijke toe treding van Engeland tot de Euromarkt Volgens zegslieden is hij scherp onder vraagd. Reuters correspondenten melden, dat de Australische regering nogaj krachtige economische bezwaren tegen een Britse toetreding heeft terwijl Pa kistan. Malaya en Ceylon gunstig hier tegenover staan. Een woordvoerder van de Cypriotische federatie van handel en nijverheid heeft verklaard dat Cyprus even goed uit het Gemenebest kan treden als Engeland

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9