dokter regan Belastingpersoneel wil ruimer perspectief „Les solistes de Zagreb" boekte groot succes Betere verstandhouding tussen Benelux-landen Reorganisatie Jaarbeurs Djakarta verwacht druk op de Nederlanders ABASIN 7 MAANDAG 10 JULI 1961 Dam-vratig 117 (Eerste publicatie) IJT Massaal protest Zwart: 9. 17, 19, 22, 25, 29, 31, 32, 36. Wit: 30, 39, 42, 43, 45, 47. 48. 49. De wijze waarop in dit probleem eefst zwart en daarna wit de laatste slag uitvoert, wordt door de moeilijk heid ervan niet veel toegepast. Zeer in de verte zou de voorlaatste slag van wit familie kunnen zijn van de coup de Turc. Opgave: wit speelt en wint. Sehaak-vraug J17 De stand in het eindspel van V. Ko- sek was deze: Wit: Kg4, Ta8, pi a7. Zwart: Kg2, Tal. Wit wint als volgt: 1. Kg414, Kg2—f2; 2. Kf4e4, Kf2—e2; 3. Ke4d4, Ke2d2; 4. Kd4—c5, Kd2— c3; 5. Ta8c8!, Talxa7 (zwart moet wel anders promoveert de pion); 6. Kc5—b6t en 7. Kb6xa7. Allemaal heel eenvoudig! Bridge De oplossing van het 6 hartenspel is als volgt: Zuid neemt de le slag met harten boer, haalt met hartcnhcer de laatste •roeven eruit en speelt schoppen 3 na. Schoppenvrouw maakt de slag, waar na met schoppen wordt vervolgd. West neemt schoppenheer met het aas en speelt schoppenboer na, welke in Noord wordt getroefd. Vervolgens in-, easseert Zuid ruitenheer-aas, troeft een ruiten in de hand en speelt har- 'enaas, waarna deze situatie is ont staan: (Van onze soc.-econ. redactie) Duizenden belastingambtenaren zijn zaterdag zoals reectè" gemeld opgetrokken naar Den Haag om te protesteren tegen de weigering van de regering op korte termijn iets te doen om hun positie te verbeteren. In de Houtrusthallen, waar de drie samenwerkende bonden van over heidspersoneel een demonstratief congres hadden belegd, heerste een roerige stemming. In de Dierentuin, [waar de Bond van Personeel bij j 's Rijks belastingen bijeenkwam, was [het rustiger. Maar ook daar bleek j overduidelijk dat het bela&tingper- isoneel het wachten moe is en tot daden wil overgaan. In de Houtrusthallen sierde een groot sp&ndoeK het podium, waarop stond „Belastingambtenaren eisen meer pers- pectief". Naar schatting zesduizend amb tenaren waren toegestroomd met spe ciale trams en bussen. Spandoeken wer den meegevoerd met kreten als: „Hol lands welvaren, niet voor belasting, ambtena.en", „Regering gebruikt uw ver. stand, werk weg onze achterstand" en „Overleg is tijd verspillen, de heren doen toch wat ze willen!" De bijeenkomst werd bijgewoond door diverse Kamerleden, behorende tot de fracties van de PvdA, KVP, AR en WD. Ook de directeur-generaal was verschenen, hetgeen hem een waarde rend applaus van de aanwezigen ople verde. De mededeling dat de minister Zijlstra en Toxopeus en staatssecreta ris Van den Berg-ne ziah hadden laten vertegenwoordigen, ontlokte de ambte naren etn afkeurend boe-garoep. De vergadering stond onder leiding •van de heer J. ren Heuvelhof, voorzit ter van de NCBO. Sprekers op dit con gres waren voorns de heren J. J. Loer akker, secretaris van de ARKA en de heer J. van Dyck, secretaris van de ABVA. De eisen en opmerkingen, dLe beiden naar voren brachten, werden herhaaldelijk onderstreept dooi- luid ap plaus of afkeurend geloei en voetge- De resolutie, die voorzitter Ten Heu velhof aan het slot van de bijeenkomst voorstelde, kreeg donderdende bijval. In de resolutie wordt de teleurstelling uitgesproken ovei het uitblijven van re sultaat van de onderhandelingen over een betere promotieregeling, waartoe reeds in 1959 voorstellen zjjn ingediend. Gezegd wordt dat geen genoegen kan worden genomen met het regeringsin zicht, dat eventuele verbeteringen eerst na 1 januari 1962 in overweging kunnen worden genomen. In da resolutie, die ter kennis van de regering, de volksvertegenwoordiging en dc dienstleiding zal worden gebracht, stellen ce bonden vast dat reeds véle jaren taken bij de belastingdienst wor den ondergewaardeerd Er wordt een beroep gedaan op de volksvertegen woordiging om te bevorderen dat de re gering het overleg bij financiën op kor te termijn doet heropenen met het doel alsnog -met terugwerkende kracht tot verantwoorde resultaten voor het belas- •tiingp'ersoneel té komen. Q 10 O H B 2 Zuid speelt nu zijn laatste troef en West zit in dwang. Wat hij ook af gooit, de resterende slagen zijn voor Zuid! JACK DIAMOND Kruisteoord-pnxzel Achterstand De heer Loerakker (ARKA) betoogde in zijn redevoering nog dat de regering soLt met de belangen van haar personeel. Van delen dn de welvaart is geen spra- ike. Terwijl de particuliere bedrijven hun personeel allerlei exibnatjes toestop pen, i3 het overheidspersoneel vastge nageld aan het kruis van de regelings lonen. „Wil men bok voor het overheids personeel tot een rechtvaardige bevolii- ging komen, dan behoort naast een al gemene loonsverhoging voor alle amb- tenared te allen tijde voldoende speel ruimte te word/en gegeven om aan be paalde specifieke situaties binnen de dienst tegemoet 'e komen." De heer Van Dijk deed verslag van de langdurige onderhandelingen over een beter promotrieregeling. Reeds in 1959 deden de bondien suggesties. In I960 kwam dc regering met voorstellen, die voor 1200 ambtenaren een promotie be tekende. De bonden wezen ze af. In fe bruari kwamen er nieuwe worstellen, die voor 2000 amDtenaren een verbete ring zouden inhouden De bonden stel- j dan aanvullingen voor. maar eind juni j werd de hele zaak van de tafel geveegd, toen de regering mededeelde dat er voor I 1 januar, 1962 niets zoü kunnen gebeu- ren bij gebrek aan ruimte. Maar NCBO-voorzitter J. ten Heuvel hof zei, daarmede dr. A, Kuyper cite- ;rend: „Het kan riet wadhten, geen dag en geen uur." En daarmede waren de I duizenden ambtenaren het gloeiend eens II hetgeen zij duidelijk lieten merken. Zij wilden meer perspectief en die eis hiel- den zij niet binnen de Houtrusthallen tegen regering Terwijl de aimbienaren bijeen waren, vlogen vliegtuigen boven de Hofstad met op hun sleepnetten: „Belastingambtena ren eisen meer perspectief." Aanfluiting Op de vergadering van de Bond Personeel bij 's Rijksbelastingen het wooid gevloerd door de voorzitter, de heer J. H. v. d. Meer. Hij hekelde het besluit van de regering met de promo ties te wachten tot volgend jaar. „Het is ongehoord eenmaal gedane toezeggin gen in te trekken,'zei hy. „Zoiets kan men in Katanga verwachten, maar nlef liier." De neer Van der Meer bleek van me ning da' de staatssecretaris van finan ciën vrij mandaat heeft om bepaalde maatregelen door te voeren, zonder daarvoor het fiat van Binnenlandse Zaken nodig te hebben. Hij vroeg zich af waarvm er wei ruimte is voor dc verpleegsters, politiemannen en kleu terleidsters en met voor het belasting, personeel. „Het overleg dient nu i>i vollkgve-'.egenwoordiiging te worden voortgezet," aldus de heer Van der De bondsvoorzitter vond een stiptheids, actie niet sympa-niek, omdat het onge hoorzaamheid betekent. Hij meende dat de dienst nu al onder de onrust van Eichmann niet in staat verhoor te doorstaan Dt ochtendzitting van het proces-Eich- mann in Jeruzalem is op verzoek van de verdediger niet doorgegaan omdat de beklaagde wegens zijn lichamelijke toe stand niet in staat is zich de gehele dag aan het kruisverhoor van de procureur- generaal, Gideon Hausner. te onderwér pen. Het proces zou in de middag wor den voortgezet. Het kruisverhoor was vrijdag begonnen en zal naar verwach ting meer dan een week duren. Een woordvoerder van de verdedi ging zei dat er niets ernstigs met Eich mann is. Zijn zenuwen zijn sinds vrijdag nogal gespannen en hij voelt zich niet goed. Eichmann. die er ziekelijk en bleek uitzag, zat zenuwachtig in zijn beklaag denbank heen en weer te schuiven toen de rechters en verdediger zich geduren de bijna een half uur terugtrokken om overleg te plegen. Toen de zitting werd opgeheven steeg van de druk bezette publieke tribune een wrevelig gemompel op. De artsen van Eichmann achten het mogelijk dat hij ondervraagd wordt. Het is te bezien of dit gehele dagen kan. Hij zal vanochtend aan een extra-onder zoek worden onderworpen. personeel te ïydcn heeft. De produktl- iteit heeft al een flinke knauw gekre- jen en de wervingsmogelijkheden zyn beknot. De heer Van der IVIecr betreurde het zeer dat de samenwerkende bonden geweigerd hebben de Bond van Personeel te betrcKkcn bu hun protestmccting. „Samenwerking is voor alles geboden," meende hy. Op deze vergadering in de Dierentuin voerden voorts verschillende leden uit Wiinsdholen, Amsterdam en Den Haag het woord. Zij. lieten er geen twijfel over bestaan dat kij het wachten meer dam moe zijn De verontwaardiging werd ten slotte in een resolutie neergelegd, die] aan de Kamer zal worden gezonden. Bewapening van het westen moet verbeteren Een groep westelijke deskundigen is na een conferentie van vier dagen in Zweden tot de conclusie gekomen dat het Westen zijn bewapening moet ver- betren en uitbreiden omdat het on waarschijnlijk is dat in de nabye toe komst met het Oosten een ontwapenings overeenkomst bereikt zal kunnen worden. Op de conferentie, die werd gehouden op initiatief van de Columbia-universiteit waren de meeste NAVO-landen en Zwe den en Turkije vertegenwoordigd. Tijdens de conferentie is een rapport opgesteld dat aangeeft dat ontwapening onder toezicht wellicht de enige kans van de mensheid is. maar omdat een zo danige overeenkomst niet licht te be reiken is zal men zich moeten toeleggen op „militire voorbereidingen von fensieve aard." De B.B. heeft een nieuwe re genjas in gebruik genomen. De jas is gemaakt van dubbele waterafstotende katoen en j komt in model overeen met de jassen die bij het leger in ge bruik zijn. In de winter lean een losse voering worden inge- knoopt. Voorlopig zal een be perkt aantal van deze jassen i proeven worden onder worpen. H" ET Zuidslavische Kamerorkest Les solistes de Zagreb" heeft zich in ons land een bijzonder grote populariteit verworven. Het is in derdaad een van de allerbeste strij kersensembles. die er momenteel be staan. De stichter en leider Antonio Janigro, zelf vermaard cellist, koos De hertog en hertogin i Kent werden bij terugkomst van Majorca, waar zij h wittebroodsweken doorbrach ten, hartelijk verwelkomd door inwoners yan Bucking hamshire. Horizontaal: 1. bijl; 3. gebod; 6. gra vure; 9. slede; 10. gem. in Overijssel; 12. en omstreken (afk:); 13. munt in Perzië; 15. platte gebakken steen; 17. vast, stevig; 19. boom; 21. groen in de wapenkunde; 25. latwerk; 26. rivier in Rusland; 27. scheidsrechter; 31. onheil aanbrengende godin; 32. duikereend; 34. stengel; 36. zuigbuis; 38. soort on derwijs (afk.); 39. schaker van Hele na; 41. bekende afkorting; 42. zwem vogel; 43. heks; 44. boorii. Verticaal: 1. bastaarduitgang: 2. on- gebuild tarwemeel; 3. gem. in N. Bra bant; 4. trustee (afk.); 5. voorvoegsel; 7. twijg; 8. muzieknoot; 10. een der KI. Soenda eilanden; 11. plaats in Zee land; 14. hoofdstad v.h. sultanaat Oman; 16. gem. in N. Brabant; 18. ont kenning (Eng.); 20. lichaamsdeel; 22. spitse bek van een vogel; 23. hoofd deksel; 24. gewicht; 28. hoepel; 29. voorzetsel; 30. landschap in de Pelo ponnesus; 31. koraalrif; 33. vogel; 34. groente; 35. maling; 36. dikke boter ham; 37. uiteinde van een as; 40. ra dio omroep (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. slogan-ook; 2. Maar- ten-o.r.; 3. Arkel-Vera; 4. rein-Ee-een; 5. An-esp-Nr-es; 6. garnaal-N.T.; 7. drie-na-Ede; 8. mm-ent-er.ge; 9. get- soda-Rr. Verticaal: 1. smaragd-mg; 2. Laren- arme; 3. o.a.-kier-iet; 4. grens-Ne- N.S.; 5. at-Lepanto; 6. neven-Aa-ed; 7. oneer-Lena; 8. oor-eend-gr; 9. krans- teer. Brand in Wcerselo. - Negen personen werden gistermiddag dakloos, een dubbel woonhuis in de gemeente Weerselo brand uitbrak. De oorzaak vermoedt lijk he-, losschieten gasslang. waardoor ton. steekvlam Terecht populair ensemble de leden, 13 in getal, uit het Radio orkest van Zagreb en trainde ze tot een virtuoos geheel, dat om zijn rige en geraffineerde speeltrant be kend raakte. De Scheveningse Kurzaal bleek dan ook vrijwel geheel bezet te zijn zater dagavond. toen deze „Solistes dc Zagreb" er concerteerden. En het succes w; groot. d2t ze niet zonder toegiftj, Men raakte dan ook betoverd doo tintelende, vl.nderlichte en rappe spel, dat- zo klan-kschoon, zo zingend bleef. Tot de allerfijnste en teërste' schake ringen was het in staat, maar ooi een strak forte. Daar werd een speltech niek van de grootste virtuositeit gede monstreerd. En Janigro kon zodoende de voordracht ook plooien, zoals hij wilde. Het gevaar van zon hoge virtuositeit is altijd, dat de expressie té geraffineerd kan gaan worden, té krullerig, té veel van alles krijgt. En wy moetén eerlijk bekennen, dat Janigro wel hiervoor moet oppassen. Het gevaar is héél nabij en met een stap verder is hij regelrecht in de kitsch verzeild. Zo'n weergave van Corelli's Sarabande, Eigue cn denerie mag dan wel briljant zijn, was ook zó verfijnd, dat ze niet m waarachtig, eerlijk aandeed, maar alleen op effect gericht leek. Deze neiging tot effect hoorde men o. i. wat te veel op déze avond, die overigens op internatio naal, op waarly-k Holland Festival ni veau stond. En drie Vivaldi's achter elkaar leek ons toch ook minder juist gekozen, al betrof het dan een Sinfonia, een Cello- en een Vioolconcert! Ze gin gen, althans wat ons betreft, het oor in, het andere uit, en alleen bleef hangen de prachtige toon van Janigro'i cellospel in het Celloconcert. De soliste van -het Vioolconcert was Jelka Stanic, een verdienstelijke violiste, die echter na het ongewoon mooie spel van jani gro ui-teraard wat moest tegenvallen. Maar wat herinneren, i strijkers van Kostelijk nen zich beter zal blij' ras de Eerste Sonate voor Rossini, dit allerdwaaste 51 En zijn hoed, zijn jas en tas liggen er nog." „Kom. We zullen nog eens gaan kijken." Hij trok haar mee, want men begon op hen te let ten. „U bent verschrikkelijk vermoeid, Mac, u kunt zich gemakkelijk alles verbeelden. Dokter Fell is heus wel in staat op zichzelf te letten." „Neen, daar was hij niet meer toe in staat. Die operatie was afschuwelijk! Dokter Craft was er bij. Hij zal het u wel vertellen." „Dat deed hij al." Reinbeck drukte op de knop van de lift en toen die voor hem stopte, wandel de zij naar binnen. „Feil heeft wel eens meer geprutst Ik heb hem verscheidene malen uit de knoei geholpen Hij heeft rust nodig, maar we kunnen nu geen van allen gemist worden." „Maar hij stak geen hand uit!" riep zij. „Hij deed niets om die bloeduitstorting te stelpen. Ik moest hem aanstoten. En toen nam hij niet eens de arterieklem van mij aan en ik moest die stel ping zelf verrichten." „Kom mee! We zullen gaan kijken." Hij duw de de deur van het propere, lege wasvertrek open en ging er met haar doorheen naai- de dokters kamer. Daar, op de bekende plaats, hing de hoed van J. Stanley Feil en daaronder, op een kleer- hangertje, zijn overjas. En op de grond stond zijn tas. Het was een tas van slangehuid, met zilve ren gespen en naamplaatje. Een gevoel van on behagen bekroop nu heel even ook Reinbeck „Hij heeft die tas van zijn vrouw gekregen, is het niet?" zei hij, met berekenende wreedheid. Moest hij niet met alle middelen proberen om Mac enigs zins af te leiden? „Dat die dingen hier nog staan, bewijst wel, dat hij nog steeds in het gebouw is, waarschijnlijk bij zijn patiënten. We zullen ook daai* eens gaan kijken, ofschoon hij er niet op gesteld is dat men hem naloopt; dat weet u toch wel, miss McCarty?" Zij schudde het hoofd. „Hij is niét bij zijn pa tiënten, ik ben er nog geen tien minuten geleden geweest. De zuster had hem er ook niet gezien," „Laten we het dan eens in de directiekamer proberen. Of laten we hem oproepen. Maar als hij aan die oproep gehoor geeft, wat zullen we door Helen Topping Miller Toe, Mac, ontwaak uit uw „Maar hij zei mij nooit goedendag", hield zij vol. „En, dokter, hij heeft zich niet eens gewas sen voor hij uit de operatiekamer ging, en we waren allemaal zo vuil! Hij sloop weg zoals hij was." „Neen, Mac, we kunnen niet op deze manier achter hem aanlopen. Laat hem met rust. Hij prutste en hij weet dat. Waarschijnlijk wil hij een poosje alleen zijn, lang genoeg alleen om weer zichzelf te worden. Het is niet aardig om hem nu met alle geweld te willen vinden, dan is het net alsof we hem er aan willen herinneren, dat we geen vertrouwen meer in hem hebben." Maar zij had geen rust; zij speurde in alle kamers; in alle zalen, in alle gangen naar hem. En Reinbeck durfde haar niet alleen te latén. „De apotheek! Daar heb ik nog niet gekeken!" „Ik zal even de sleutel halen." zei Reinbeck, „maar het is belachelijk^ wat wij doen. En het is ook helemaal niets voof u, Mac. om u zo op to winden om niets." Zij luisterde niet eens naar hem, dat zag hij wel. Zij huiverde alsof zij kdorts had en haar ogen stonden zo vreemd in haar doodsbleke ge zicht „Toe dokter," smeekte zij, „haalt u gauw de sleutel." „Wat is er in die vrouw gevaren," dacht Rein beck. Was dit die Mac, die alleen al door haar houding in staat was een hele groepmensen te bemoedigen en die haar medeverpleegsters, de doktoren en assistenten, alle bedienden, tot zelfs dat kleine, onbeduidende vrouwtje dat met het zwabberen van de vloeren was belast, tot dc uiterste krachtsinspanning wist aan te sporen? „De sleutel van de apotheek, alstublieft," zei hij op bitse toon tegen de oude man die bij het sleutelbord zat. De controleur keek op het bord, maar zei tegelijk: „Die sleutel is er niet, dokter. Ik herinner my, dat dokter Feil hem kort gele den gevraagd heeft." „Vreemd, dat hij hem niet heeft teruggebracht Hij is anders zo nauwgezet," zei Reinbeck. Op dat moment klonk zijn eigen stem hem vreemd in de oren, maar hij wilde niet toegeven, dat iets van de paniekstemming waarin Mac verkeerde, plotseling ook over hem was gekomen. Hij liep naar haar terug. „Waarschijnlijk is de deur open," zei hij. „Of anders is Stanley weggegaan met de sleutel zijn zak." De deur was open. Zij snelde naar binnen, voor Reinbeck uit En nog voordat hy zien kon wat er aan de hand was, gilde zij: „Stan!" Zij keerde zich om en greep Reinbeck bij zijn jas. „Vlug, dokter, vlug!" Maar toen hij J. Stanley Feil zag liggen, wist hij genoeg. Hier was geen hulp meer mogelijk. Ja, dat was haar kleine, nette handschrift; het leek wel gedrukt! Hoe dikwijls had Adam dat schrift op de tabellen en kaarten in het zieken huis gezien, met diezelfde nauwkeurige handte kening eronder: E. McCarty. Hij trok zich in zijn kamer terug, en daar, zonder zelfs de tijd te nemen zijn jas'uit te trekken, scheurde hij de envelop open. Maar naarmate hij verder las, zonk hem het hart in de schoenen. Een bittere trek kwam om zijn mond en tenslotte balde hij zelfs de vuisten. Wat een hartzeer sprak er uit deze haastig ge krabbelde regels, maar geen hartzeer om hém. Zij die dit schreef, voelde zich alleen, maar niet omdat hij, Adam Regan, niet bij haar was. Neen, om hém bekommerde zy zich niet. Hij las de brief tweemaal over, vond er echter geen woord in van belangstelling in hem, in zyn werk of in zijn toekomst. (wordt vervolgd) jeugdwerk van de toen 13 jaar oude Gioachino. Hoe kostelijk dit gespeeld werd! En hier waren de geraffineerde nuanceringen, hier was de brille vol komen op haar plaats. Dit werk moet „opgemaakt" worden, moet hier een tra kleurtje, daar een extra-effectje krij gen om de zwakke punten weg te ken. En de presentatie was dan ook ideaal vurig, puntig en spits, met geestige accentjes! Een hoogtepunt werd voor ons verder Ja-nigro's vertolking van Frangois Cou- perin's Pièce cn Concert", Deze vy-f muziekjeskregen die lichte, tedere lan-cholie. die Lichte, fijne kleuring, die men ook in Watteau treft. Deze muziek kreeg een onvergelijkelyk mooie zeg ging. voornaam, gracieus cn in diepste wezen intens droefgeestig. Wel vonden wij de begeleiding érg be scheiden op dc achtergrond gedrongen. Janigro heeft dit voile licht heus niet nodig zijn beroemd soepel en ge makkelijk cellospel trekt alle aandacht tot zich. Een ragfijn Divertimento van Mozart (K.V. 137) vulde het programma aan. Dra. II. E. Kokce-Van den Berge. (Van onze parlementsredactie) DE ONDERLINGE verstandhouding tussen de Beneluxregeringen is de laatste weken aanmerkelijk verbeterd. Dit zei de Belgische minister voor de economische betrekkingen met het buitenland Fayat zaterdag in Den Haag tijdens de vergadering van de Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad. In het standpunt van de drie regeringen over de politieke eenwording van Europa, dat op de eerste conferentie van Europese rege ringsleiders, die in februari in Parijs is gehouden nogal uiteenliep, is de laatste weken meer eenheid gekomen. Minister Fayat gaf een opsomming van deze grotere overeenstemming ten aanzien van. de Europese plannen van J] De Gaulle: •Sj 1. De voortstuwing van het eenheids- streven op politiek vlak is wenselijk en noodzakelijk. 2. Daarbij mag niet geraakt worden aan de bevoegdheden van de bestaande gemeenschappen. De bespreking over de fusie van de drie Europese ge meenschappen hoort thuis in de or ganen van die gemeenschappen. 3. Aotief moet worden nagestreefd, wat op politiek vlak de Europese eenwor ding kan bevorderen. Voortgang moet mogelijk blijven en men mag niet in het slop raken, waarin de Raad van Europa is terecht geko- Minister Fayat stond op het stand punt. dat kort na dè tweede topconfe rentie die op 18 juli in Bonn plaats heeft, de ministers van de Westcuropese Unde bijeen moeten komen, zodat ook Engeland de resultaten van het overleg kan vernemen. De bewindsman was vrij positief in zijin verwachtingen over de toetreding van Engeland tot de ge- meenschappelyke Europese markt. Het Beneluxparlement debatteerde zater dag over het gezamenlijke verslag van dc regeringen inzake de samenwerking der drie staten op het gebied van het buitenlands beleid. De liberale afgevaar digde mevrouw Sto£fels-Van Haaften was ij kritisch gestemd over het Benelux- erleg in de Verenigde Na-ties. Minister Fayat wees erop, dat vooroverleg tussen de drie partners niet nodig is, als reeds vooraf overeenstemming blijkt. Omwille het overleg alléén moet geen voor overleg worden gepleegd. De heer Fayat deelde mee, dat de mogelijkheid wordt onderzocht om de wederzijdse voorlichting binnen de Bene lux te verbeteren. Het plan bestaat, dat de drie nationale regeringen by het be handelen van en beslissen over nationa le zaken, die ook voor de Beneluxpart- ners van belang zijn, onmiddellijk de am bassadeurs van de partnerlanden zullen inlichten. Met applaus onderstreepte de Raad een afscheidswoord van voorzitter Van Thiel aan het adres van mr. W. F. Lich- tenauer (c. h.), die in verband met zyn benoeming tot lid van de Raad V3n Sta ten zyn parlementaire werkzaamheden zal beëindigen. Het algemeen bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs en de leden van de Koninklijke vereniging tot het houden van jaarbeufzen in Neder land hebben zaterdag te Utrecht reor ganisatievoorstellen aangenomen die bin nen 12 tot 18 maanden verwezenlijkt zullen worden. Aan dc top komt een niet te groot representatief bestuurscollege, waaruit een klein dagelyks bestuur wordt ge vormd terwijl daarnaast dc jaarbeurs directie grotere bevocgheden krijgt. Het bestuurscollege zal het huidige alge meen bestuur en dc raad van beheer vervangen. De thans uit 19 leden bestaande raad van beheer is uitgebreid met de heren mr. A. E. G. de Groot van Embden, oud voorzitter van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel, ir. W. van Osselcn, voorzitter der Federatie metaal en elek trotechnische industrie, jhr. H. A. C. van Riemsdijk, bestuurslid der Vereniging van fabrieken op elektrotechnisch ge bied in Nederland, ir. J. V. Egberts, voorzitter der Vereniging voor dc han del in bouwmachines en transportmidde len. N. D. van Goethem, directeur der Noordelijke Industrie voor Vezelverwcr- king, L. te Strake, vice-voorzittcr der Nederlandse tcxtieljaarbeurs, en H. Zei ler, voorzitter van het gevolmachtigd comité van jaarbursdcelnemcrs. Mr. De Groot van Embden volgt mr. J. Milius op als ondervoorzitter van de raad. Daarnaast is uit de adviescommissies een raad van advies samengesteld cn het is de bedoeling dat alle deelnemers deze raad uit hun midden zullen kiezen. Hoe wel is aangekondigd dat in deze raad het georganiseerd bedrijfsleven zal zijn ver tegenwoordigd, is dit nog niet verwezen lijkt. evenmin als in de raad van beheer. De directeur, de her J. H. D. van der Kwast zide, dat beide colleges nog voor uitbreiding vatbaar zijn. DE INDONESISCHE MINISTER van verdediging generaal Nasution, zou volgens de correspondent van het Britse blad The Observer te Lon den opnieuw nadrukkelijk hebben verklaard dat zijn land een vreedzame oplossing zoekt voor het vraagstuk van westelijk Nieuw-Guinea. „Intussen is onthuld, dat president Kennedy een beroep op president Sukarno heeft gedaan, de vrede te bewaren, terwijl Washington, dat tot nu toe pro-Ne derlands heette te zijn, bezig is met een nieuwe benadering van het vraag stuk". Dit heeft volgens dc correspondent dc toenemende overtuiging vai Indonesische leiders versterkt dat in ternationale diplomatieke druk alleen hen spoedV in staat zou kunnen stel len het gebied zonder strijd van de Nederlanders te ontrukken. Het gevaar dat Djakarta zijn geduld zou kunnen verliezen en een grote ternationale crisis zou kunnen ven zaken door een militair offensief tegen het Nederlands bestuur in dit moeilyke gebied te beginnen, is daardoor theore tisch afgenomen. De Indonesische premier heeft echter het parlement medegedeeld, dat de regering bereid is op elk terrein, ook militair, tegenover de Nederlanders te staan om hen uit „West-Irian" te krygen. Buitenlandse diplomatieke deskundi gen wyzen er op dat Sukarno en zijn ministers hun aandrang om „West-Irian" te dragen combineren met bedrei gingen en sommigen vragen zich reeds af of de boodschap van Kennedy niet ingegeven door de Russische toezeg gingen van wapenleveringen aan Indo- i: Zy vrezen dat de Indonesiërs zou den kunnen worden verlokt hun strijd krachten tegen de Nederlanders in t< zetten indien Den Haag, aangemoedigd door een kleine minderheid van belang hebbende regeringen, blijft weigeren hun het gebied te geven, aldus de Observer Het blad schrijft dat volgens bc irouwbare berichten Rusland gereed Is Indonesië een zware kruiser, vier onderzeeërs en vier torpedoboot jagers te leveren. Voorts zal een belangrijk aantal lange-afstandsbommenwerpers jagers worden geleverd. „Waar nemers geloven echter niet dat Indo nesië een dergelijke operatie in de eerste twaalf maanden kan overwegen. Het gebied van West-Irian is zeer moeilijk en de bevolking is onvriend schappelijk gezind". De Indonesische strijdkrachten zijn niet voldoende op geleid in hun nieuwe bewapening. Zij hebben geen ervaring in landingen in ijandelijk gebied en veel van hun materiaal is oud. De I-n-tanesiors aarzelen ook tegen de interna lionale mening in te gaan die zij menen m de ridhting van hun voordeel gaat. Zy geloven dat de hechte steun van CaObe- ia aan de Nederlandse soevereiniteit cn het Haagse voornemen de oevoJkiog liever tot onaflhamkc- lykihcid voor te oereiden dan het gebied aan DjaKarta over te dragen, Australië isoleert van de westelijke bondgenoten, dlie nu bereid zyn tot een soepeler hou ding. Gevaar ligt er echter In het nle- mands-and tussen een vreedzame op lossing en de onuitgeloktc aanval. Ondei de verwarde omstandigheden zou het voor de Indonesiërs niet moei- ïyk zyn dc Nederlanders tc beschul digen van een uitdagend optreden, een beperkt aantal strydkraebten aan land te zetten, een plaatseiyk bestuur te vestigen en een beroep op de Ver enigde Naties te doen om bestand cn arbitrage. Maar intussen versnellen de Indonesiërs hun diplomatiek offensief in be^de wercldblokken, aldus het blad dat herinnert aan do dank van president Sukarno aan de communis tische mogendheden voor hun hechte steun aan de Indonesische aanspraak. kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Marinier vermist op Misool Cyers op het eiland Misool i.. derlands Nieuw-Guinea alleen op jacht gegaan en niet teruggekeerd. Hij nam deel aan een oefenpatrouillc van het korps mariniers. Op grote schaal is er gezocht door mariniers, landmacht, poli tie en de bevolking, doch dit werd zeer bemoeilykt door het bergachtig, zwaar bebost en dunbevolkt terrein. Daar men na vyftien dagen grondig zoeken geen succes heeft gehad, wordt het ergste ge vreesd. (Misool was onlangs het voor werp van geruchten over Indonesische infiltratie, doch later volgde een uit drukkelijke tegenspraak).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7