Opnieuw rumoer in AVRO-vergadering tm N.A.V.O.-strijdmacht is berekend voor taak Bij Indonesië politieke autonomie mogelijk Streng-formele leiding voorkwam uitbarsting IVloskoiise verklaringen Griekenland heeft zich bij E.E.G. aangesloten Radio programma /ft een étoafce Frans ezelsbruggetje Meer geld voor onderzoek De Amerikaanse Wetenschappelijke Stichting, heeft een rapport opgesteld over de wetenschappelijke krachtsinspan ning, welke in de komende tien jaar van de V.S. gevraagd' wordt en waarvoor 50 miljard dollar geïnvesteerd moet worden. De voornaamste conclusies van het rap» n een jaar gewerkt is, port. 1. Ket wetenschappelijk talent is in de V.S. zo schaars voorhanden, dat de ont plooiing hiervan zoveel mogelijk bevor derd moet worden. 2. Het aantal jongelui met aanleg, die geleerde en ingenieur willen worden, neemt sterk toe. Een ieder van hen dient de gelegenheid daartoe geboden te worden. 3. Indien de huidige tendens zich voortzet, dan zal het land in 1970 bijna twee keer zoveel gestudeerden hebben als nu: 168.000 tegen 87.000. 4. Daarvoor zal het echter nodig zijn de investeringen aanzienlijk op te voeren. Volgens een opstelling in het rapport is in het belastingjaar 1961, dat 1 juli begonnen is, in totaal een bedrag van 3 miljard dollar geïnvesteerd voor wetenschappelijk en fundamenteel on derzoek. Volgens het rapport dient dit bedrag in het belastingjaar 1970 op zijn minst 8.2 miljard dollar te bedragen. Trein sleurt autobus mee: 48 doden 48 buspassagiers kwamen om het leven en 27 werden gewond, toen op een t weg bij Tsji-Aji op Zuid-Formosa bus door een sneltrein werd gegrepen en honderden meters meegesleurd. De bestuurder van de trein liep eveneens verwondingen op. Tot de gewonde inzittenden van de bus behoorden de chauffeur en de con ductrice. Twee wagons van de trein lie pen door de schok uit de rails. Dit was het ernstigste busongeval, dat ooit op het eiland heeft plaatsgevonden. Generaal Norstad, de opperbevel-1 der controle van andere NAVO-landen hebber der NAVO-strijdkraehtcn heeft I ronden kunnen stellen, verklaarde eene- in een verklaring voor de commissie JjgE^«e n" h Amtïikfann., voor de buitenlandse betrekkingen gcdaan om bommen van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, die gisteren voor publi catie is vrijgegeven, gezegd dat de NAVO-strijdkrachten gedurende een beperkte periode „zich zeer goed van hun taak zullen kunnen kwijten". Gedurende beperkte periode Commentaar Het heden is een tijd voor rustige op bouw van een kracht, die de ..Berlijnse bal een heel cid naar Chroesjtsjef te rug kan kaatsen". Generaal Norstad zei, dat hoewel hij de sterkte der NAVO on voldoende acht om ,,de volle last van onze verantwoordelijkheden" uit te voe ren, hij er zeker van is dat zij in het Russische denken over wat men ten aanzien van Berlijn zal doen. een fac tor uitmaakt. De generaal liet ook zijn visie horen over twee aspecten van de ..onverminderde dreiging van de Sow- jet-agressie". De Russische weigering bij de kernproevenconferentie in Genève om zelfs ook maar een redelijk contro lesysteem in overweging te willen ne men heeft voor het ogenblik het vooruit zicht en de hoop op een veilige en zekere ontwapening versomberd en wellicht vernietigd. Het tweede aspect is, uiteraard. Ber lijn. Chroesjtsjef's goed gepropageerde aanvallen tegen de rechten verplichtin gen der westelijke bondgenoten in Ber lijn eisen, dat onze morele en militaire kracht zodianig is, dat zij een duidelijke weerspiegeling is van het positieve, dy namische en vastberaden karakter van onze volkeren en onze regering aldus de NAVO-bevelhebber. In antwoord op een opmerking van een der commissieleden over gerezen bezorgdheid over de mogelijkheid dat de Verenigde Staten atoomwapens Nasoetion over N.-Guinea Behandeling voor VN geen zin „West-Irian zou politieke auto nomie binnen zijn eigen regering kunnen krijgen als het terugkeert tot Indonesië". Dit heeft generaal Nasoetion aan het slot van zijn bezoek aan Londen op een pers conferentie in antwoord op vragen Op de vraag of Indonesië zelf beschikking voor westelijk Nieuw- Guinea zou aanvaarden, zei gene raal Nasoetion dat verschillende delen van Indonesië mogelijkheden hadden om hun eigen tradities, speciale instellingen en gewoonten te ontwikkelen. „Als West-Irian terugkeerde, zou de bevolking het recht hebben haar eigen rechten, gewoonten en tradities te hand haven en uit te bouwen en zou zij poli tieke autonomie hebben. Zij zou haai eigen regering kunnen kiezen", aldus de minister. Op de vraag of de minister bij zijn be sprekingen in Londen tot de conclusie was gekomen dat de Britse politiek gun stiger werd ten opzichte van Indonesië wat betreft de kwestie-West-Irian, zei hij dat hij zeer voorzichtig moest zijn met spreken over de inzichten van de Britse regering. Maar hij meende wel te kun nen zeggen dat „er een toenemend be grip voor onze zaak" bestond. Weer arrestaties in Zuid-Korea De Zuidkoreaanse opperste natio nale raad heeft zondag de arrestatie van luitenant-generaal Tsjang Do Yoeng, de deze week vervangen voor zitter van de raad, en van 43 andere officieren bekend gemaakt. Zij worden beschuldigd van contra-revolutionaire activiteit. De generaal heeft huisarrest gekre gen, terwijl de andere officieren in de gevangenis zijn opgesloten. Volgens de bekendmaking zouden de generaal en zijn volgelingen in een „zucht naar macht en gezag hebben samengezworen om een partijstrijd te ontketenen". Zij zouden voorts van plan zijn ge weest om tijdens een tegen-revolutie de huidige voorzitter van de opperste nationale raad, generaal Pak Tsjoeng Hui te vermoorden en de oud-voor zitter van de raad van staten, George Taik. tot nieuw staatshoofd van Zuid- Korea te benoemen. Diplomatiek contact met Buiten-Mongolië Volgens de New York Times heeft de regering van Buiten-Mongolië de Ame rikaanse regering meegedeeld, dat zij bereid is diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten aan te knopen In een uit Moskou afkomstig bericht zegt het blad. dat de ambassadeur van Bui ten-Mongolië in Moskou. Sonomin Lub- san, dit vorige maand tijdens een parti culier onderhoud aan de Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou, Edward L. Freers. heeft overgebracht. Dc Times zegt. dat de Amerikaanse j regering het initiatief tot het aangaan van diplomatieke betrekkingen met Bui-1 ten-Mongolië had genomen en een voor stel daartoe had gedaan, „bij wijze van proef om vast te stellen, of de regering in Olean Bator inderdaad vrij was en geschikt om lid te worden van de Ver enigde Naties. De Belg Georges Thyssens. die advi seur van Katanga's minister van finan- j eiën Jean Kibwe is geweest, is in Elisa- bethstad door Zweedse soldaten van de VN gearresteerd en naar I opoldstad overgebracht. Hij zal zo spoedig moge lijk naar België terugkeren. Volgens een woordvoerder van de VN is de arrestatie en overbrenging geschied in overeen- J stemming met de resolutie van dc volke renorganisatie over de verwijdering uit Kongo van buitenlandse politieke advi- i teura. Op de vraag waarom Indonesië zoveel wapens kreeg als het niet yan plan was West-Irian met geweld terug te krijgen hij dat" president Soekarno in oktober >r de VN had gezegd: „Wij beminnen de vrede, maar zullen niet de vrijheid m de vrede opofferen". Indonesië was op het ogenblik niet plan zijn aanspraak op N.-Guinea op- v voor de V.N. te brengen. Dit zou zin hebben, daar het onwaarschijn- was dat Indonesië een meerderheid twee derden te zijnen gunste krijgen. Indonesië zou echter zijn mening N.-Guinea wel ter tafel brengen op de topconferentie van niet-verbonden landen Belgrado in september aanstaande. Nasoetion zei in antwoord op een vraag it men de mogelijkheid van gewapende incidenten met de Nederlanders in de toekomst niet kon uitsluiten. „Zij pa trouilleren daar en wij patrouilleren daar. Marinepatrouilles kunnen elkaar ont moeten en niemand weet wie er het eerst begint te schieten. Maar", zo voegde hij eraan toe, „wij hebben geen agressieve bedoelingen". Nasoetion wilde niet zeggen of hij tij dens zijn verblijf in Londen onofficiële Nederlandse persoonlijkbeden had ont moet zoals elders in Europa. dere landen te geven. .Niemand heeft dat voorgesteld en ik ben ervan over tuigd, dat het Congres een voorstel van die aard niet zou steunen", aldus Nor stad. Hij voegde hieraan toe dat als mili tairen spreken van „controle" zij dit doen vanuit operationeel oogpunt en dan niet voorstellen dat andere landen het onafhankelijk beheer over Amerikaanse kernwapens zouden hebben. Zoon van Eiclunann in hoger beroep Het Amerikaanse Tijdschrift ..Parade" schrijft, dat de zoon van- Adolf Eichmann naar zijn zeggen voornemens is in be roep tc gaan by het Bijzonder Tribunaal van Neurenberg, indien zijn vader in Is raël schuldig mocht worden bevonden aan de massamoord op de Europese Over de tegen zijn vader ingebrachte beschuldigingen zou Nicolas Eichmann hebben gezegd: Het is allemaal propaganda. De Jod'en konden de Nazileiders niet te pakken krijgen en daarom moesten zij een zonde bok vinden. Als mijn vader niet meer had geleefd, zouden ze wel een kapitein hebben gepakt. Ze moesten iemand laten terechtstaan. Over Q'e afloop van het proces voor spelde de jonge Eichmann: Ik verwacht, dat de rechters mijn vader ter dood zullen veroordelen. Maar ik ga in beroep bij het Tribunaal voor oorlogsmisdaden in Neurenberg. Dat is de enige rechtbank, die in dit geval over jurisprudentie beschikt. Ik zal daar óók een verzoek indienen, de ontvoerders an mijn vader te berechten". Meer troepen in Angola Volgens een Zuidafrikaans blad is een delegatie van drie Engelsen over het door de rebellen bezette gebied in An gola zeventig kilometer ten noorden van Loeanda gevlogen. Gisteren zouden de Britten een vliegtocht maken over het gebied van Carmona, waar de aanvallen van de opstandelingen op de plantages zeer hevig zijn. Vorige week zijn in Loeanda opnieuw Portugese troepen gearriveerd, i totaal thans minstens 18.000 Angola zijn. 1&a&U/cr' vanavond De NCRV herhaalt om 8.20 uur. hoorspel „Majoor Carla" van Henk Backer. Daarna hoort U de m< sopraan Teresa Berganza in een tal van Spaanse liederen, dat zij gaf voor het Holland Festival. Om 11.05 uur de slotcauserie over Bartók door Jaap Geraedts. Bij de VARA is er om 8.35 uur een gesprek over ervaringen in de Spaan se burgeroorlog, die 25 jaar geleden uitbrak. Om 9.40 uur begint een con cert van het Holland Festival: Pierre Boulez dirigeert het Concertgebouw orkest in werken van Schönberg, We- bern en Schubert (6e symfonie). Aardig spel Het is een aardig spel. dat de AVRO-televisie onder de titel Kom er maar eens achter" zaterdagavond Is begonnen en dat een zwak program ma nog wat goedmaakte. Het is de Nederlandse versie van een in hel buitenland beproefde quiz en wij ge loven wel dat de Nederlandse kijkers er plezier van zullen hebben. De ken nismaking deed het wel, niettegen staande een wat verwarrende inlei ding. Er vallen weer tal van mooie prijzen te winnen, maar Jiet sportie ve element ontbreekt daarbij niet en it is veel waard. Voor het eerst xebben we als lei der van het spel een „leek" op tele visiegebied gezien en wel de Hilver- sumse zakenman Peter Gie le. die alles een tegenstelling van de vo rige quizleider Lou van Burg bleek te zijn. Verfrissend is, dat deze leider het beslist niet druk heeft met zich zelf en dat hij het voor die eerste keer wat formeel deed. is niet zo erg. Hij vriendelijk en praatte niet al te veel. Ook dat heeft een goede spellei der nodig. Als het spel zo blijft, be tekent het voor de huiskamer pretti ge verpozing. De AVRO had verder te kampen met contractbreuk, gepleegd door de met zoveel tamtam aangekondigde „Chileense nachtegaal" Rosita Serra no, die haar „exclusief optreden voor de AVRO-televisie" doodkalm had la ten afweten. Om het programma te vullen ver toonde men daarom nog eens de kor te show met Corry Brokken op tele- recording. TIPS UIT HET BUITENLAND In het derde programma van d< BBC. op 464 m., kunt U tussen 8 er 10.20 uur (met een half uur onderbre king) luisteren naar de pianist Svia- toslav Richter, die werken speelt van Chopin en Debussy. Een symfonieconcert wordt uitge zonden door de NDR op 309 m. tus sen 7.30 en 9.00 uur. De pianist Jörg Demus is solist bij het Keulse omroep- symfonieorkest en Massimo Pradella dirigeert. U hoort werken van Roc- chotti, Mozart (pianoconcert in D) Pedrassi en Ghedini. Hierbij rezen echter zoveel perso nen op het podium en in de zaal roe pend overeind, dat toch hoofdelijke stemming moest volgen. Elk „tegen" werd met applaus cn gejuich en elk „voor" met gejoel en gefluit door de agerende aanwezigen begeleid (Van onze radio- en tv-redacteur) Opnieuw is de algemene ver gadering van de AVRO, zaterdag middag in Haarlem gehouden, ge paard gegaan met veel rumoer en in een fluitconcert geëindigd. Hier mee gaven ongeveer 50 van de 150 aanwezige leden te kennen, dat zij het nog steeds bestaande actie comité, nu met de heren Bakker en Dekker als voormannen, steu nen in hun pogingen, het huidige hoofdbestuur te doen aftreden. De voorzitter, jhr. Th. Röell, voorkwam uitbarstingen door streng-formeel de vergadering te leiden en niemand het woord te verlenen. De vergadering begon vrij rustig, zij het ook dat de openingsrede van de voorzitter en het overzicht van de om- roepwerkzaamheden door de directeur de heer D. Repko, enig hoongelach en murmurerende opmerkingen uit de zaal teweegbrachten. De moeilijkheden begonnen pas goed toen de huishoudelijke vergadering was afgelopen op het punt „voorstellen" na. En rondvraag stond niet op de agenda, evenmin als het gebruikelijke „bespre ken van het beleid". De voorzitter deelde mede. dat er voorstel was ingekomen van de e menlijke gewesten Noordholland, Zuid- Holland. Utrecht en buitenland, tot wij ziging van art. 17 van het Huishoude lijk Reglement. vanavond Hoogzomer in de televisie en daar om vanavond van de KRO een geva rieerd filmprogramma, dat na het NTS-journaal om 8.J0 begint met een film over Indonesië (en in de serie ..Het gezicht van Azië." Om 8.50 uur weer een muziekfilm „Meet the Band" en om 9.10 uur de Amerikaan se filmreportage over aanwerving van katoenplukkers „Oogst der schan de". Om half elf sportuitzending van de NTS: Tour de France. Geen persvrijheid Qlilia llOudt Vast aail in Zuid-Tirol 1 n/r i i i De Vereniging van Oostenrijkse Jour nalisten heeft bij de Internationale Fe deratie van Journalisten in Brussel ge protesteerd tegen de gerechtelijke ver volging, die de Italiaanse autoriteiten tegen twee Oostenrijkse journalisten hebben ingesteld. Zij acht dit „een ern stige aantasting van de Oostenrijkse persvrijheid". De vereniging verzoekt de [Federatie stappen te nemen om de volging te doen staken. I Naar aanleiding van artikelen de kwestie Zuid-Tirol hebben de Itali- 1 aanse autoriteiten een vervolging inge steld tegen dr. Manfred Nayer. hoofd redacteur van de „Tiroler Tageszei tung" uit Innsbruck en dr. Franz Hoel- bing van de ..Tiroler nachrichten' eveneens uit Innsbruck. De Chinese minister van buiten landse zaken Tsjen Ji heeft van daag verklaard dat China zal „vasthouden aan de Moskouse ver klaring van 1957 en die van 1960", zo bericht het persbureau Nieuw China. De uitspraak volgde op onbeves tigde berichten die onlangs in Londen de ronde gedaan hebben In het parlementsgebouw van de Griekse regering heeft gisteren de ondertekening plaatsgevonden van het tussen Griekenland en de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap gesloten as sociatieverdrag. Het betreft hier het eerste verdrag dat tussen de E.E.G.-landen en een derde land tot stand is gekomen. De" Griekse vice-premier, die de as sociatie van Griekenland met de E.E.G. voor alles een politieke daad noemde, dat het gelukkige slot van de onder handelingen nog maar een groot en moeilijk begin is. Griekenland zal niets nalaten om zich het betoonde vertrou wen waardig te maken. Bij de ondertekeningsplechtigheid was ons land vertegenwoordigd door de staatssecretaris van buitenlandse zaken dr. H. R. van Houten. De E.E.G. was zelf vertegenwoordigd door de Duitse minister van economische zaken Er- Erhard noemde de Griekse associa tie een daad van de grootste betekenis voor de Europese eenheid. Professor Hallstein wees er op dat de onderteke ning van het verdrag het open karakter van de gemeenschap bevestigt. „De ge meenschap is geen egoïstische onder neming die het grootst mogelijke voor deel voor haar eigen leden wil behalen, zij dient de eenheid en de vrede van Europa zelfs tot over de grenzen." zei Hallstein. Op Cyprus is men bezorgd over een eventuele toetreding van Engeland tot de E.E.G. Het land kan net zo goed uit het Gemenebest gaan als dat het geval zal zijn, aldus een woordvoerder van de federatie voor handel cn industriot Andere Gemenebest-landen staan niet zo sceptisch tegenover een mogelijke toe treding van Engeland. dat Moskou zich er op geheime ommunistische bijeenkomsten over beklaagd heeft dat Peking de overeenkomsten gebroken heeft, welke bereikt werden od de Mos kouse communistische topconferen tie van november jl. In een toespraak tot een bijeenkomst in Peking ter gelegenheid van de revo lutie van het Mongoolse volk 40 jaar geleden, zei Tsjen Ji: „Het Chinese volk zal onvoorwaardelijk vasthouden aan het Marxistisch-Leninisme en het proletari sche internationalisme, de Moskouse ver klaringen van 1957 en 1960, zich altijd nauw verenigd gevoelen met het Mon goolse broedervolk en de volken Sowjetunie en van andere socialistische landen en worstelen voor nieu\ winningen voor onze gemeenschappelijke Volgens het agentschap had Tsjen Ji ?raer gezegd: „China zal krachtig vast houden aan een vreedzaam buitenlands beleid en een evenredige bijdrage leve ren voor het gevecht tegen de agressie en het oorlogsbeleid van de imperialisten en voor het behoud van de wereldvrede." i Deze Moskouse overeenkomsten dron- gen er op aan de ideologische strijd tus- sen Moskou en Peking over het vreed-1 zaam naast elkaar te bestaan te becin- De Chinezen zouden er op de Moskouse conferentie mee ingestemd hebben niet langer te ijveren voor de overplanting van het communisme in kapitalistische i landen en voor de onvermijdelijkheid van dc preventieve oorlog. De New York Times berichtte vandaag uit Moskou dat de Prawda veel aandacht geschonken had aan een eerdere verkla ring van Tsjen Ji, waarin hij de geruch ten over de betrekkingen tussen Peking en Moskou van de hand wees. „Geen provocaties of geroddel kan ook maar de geringste invloed hebben op samengaan van Peking en Moskou," aldus deze ver- Dit artikel bepaalt, dat de gewesten ïn aantal stemmen hebben naar rato in de aantallen daar wonende leden. Meer dan 7 stemmen (voor 20.000 leden) kan een gewest echter niet krijgen. De betrokken vier gewesten (waarvan er drie de Randstad Holland vertegen woordigen) willen echter dit „plafond" opgeheven zien. Zij voeren aan, dat in hun gebieden tezamen 75 pet. van de AVRO-leden wonen en dat zij slechts een derde van het totaal aantal stem men kunnen uitbrengen. Zij willen ten- de In overleg met het algemeen bestuur vatte de voorzitter deze netelige kwes tie, samenhangende met het feit dat het tweede actiecomité is voortgekomen uit ontevredenheid in de gewesten Noord holland, Zuid-Holland en Utrecht, als volgt aan. Hij deelde vlot mede. dat iedereen wel bekend zou zijn met de inhoud van het voorstel en hij dit dus niet meer zou voorlezen. Voorts, dat het te laat was binnengekomen om de goede gang van zaken te volgen, nl. behandeling verga dering van het dagelijks bestuur en van het algemeen bestuur opdat beide pré adviezen konden uitbrengen en dat het bestuur daarom voorstelde, het aan te houden tot de volgende algemene ver gadering. i.c. dus: voor de tijd van een jaar. Hierop brak een enorm lawaai los uit de zaal. Ook de op het podium gezeten gewestelijke bestuursleden van de be trokken gewesten begonnen te ageren en jhr. Röell kon zich nog nauwelijks ver staanbaar maken. Hij wenste geen spre kers aan het woord te laten, maar al leen stemming over het bestuursvoorstel tot aanhouding. Het gelukte echter mr. P. Nagtegaal. bestuurslid van het gewest buitenland dat zeer klein is), toch aan het woord te komen. Hij bestreed het argument dat het voorstel te laat was ingediend: zowel dagelijks bestuur als algemeen bestuur hebben nog vergaderd na ont vangst van het stuk. De voorzitter onderbrak de spreker her haalde malen met het verzoek, het kort te maken en alleen bij het bestuurs voorstel te blijven en liet daarna over dit voorstel stemmen met zitten en op- Een tweede voorstel, ingekomen van het gewest Friesland (ook in de oppo sitie tegen het beleid) hield in het ver zoek. de agenda alsnog aan te vullen met een rondvraag en bespreking van het bestuursbeleid. De voorzitter voerde dit punt af aan gezien de statuten niet toestaan dat tij dens de vergadering een voorstel ter ta fel kan worden gebracht en dit bracht nieuw rumoer teweeg. Jhr. Röell gaf daarop gelegenheid in een ingelaste pauze schriftelijke vragen in te dienen hetgeen niet in goede aar de viel, maar waarvan toch ruim ge bruik werd gemaakt. Het was wel te voorzien, dat de in gediende vragen alle van onverkwikke lijke aard voor het bestuur en vooral voor de voorzitter zouden zijn. Men kwam terug op de oude grieven. Men informeerde waarom de voorzitter, die eerst had toegezegd te zullen aftreden, daarop teruggekomen was en hoe het nu zat met de bezoldiging van de voorzitter, Jhr. Röell verklaarde dat hij inder daad zijn toezegging te zullen aftreden had herroepen en dat hij zeker niet zal aftreden vóór juni 1962. hij periodiek aan de beurt v aftrc- "ot ik mij dan herkiesbaar zal stellen hangt af u" persoonlijke be- Voor morgen 7.00 Nwa; 7.15 -erweglng; 8.00 Gram: 8.55 Inl. Hoogmis: 9.00 schtige Hoogmis; 10.00 Gram: 10.10 Water- 10.15 V. d. kleuters: 10.30 Lichtbaken, le- ig; 10.40 Gram; 11.0 V. d. vrouw; 11.3 Gram; 11.50 Volaan... vooruit, praatje; 12.00 iddagklok Noodklok; 12.04 Ben je zestig? .30 Land- ent uinb. meded; 12.33 Gram; .00 Nws: 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platen- ...euws; 13.55 Dansmuz; 14.00 Gram; 14.30 V. d. plattelandsvrouwen; 14.40 De witte hel. >orsp. (dl. 6): 15.30 Ziekenlof; 16.00 V. d. eken; 16.30 Gram; 17.00 V. d. jeugd: 17.40 eursber: 17.45 Regeringsuitz.Het oude jango-verhaal op Curacao door Xavier Ra- on Diaz; 18.00 Lichte muz: 18.20 Regerings- tz.: Gemeenschappelijke actie voor dorps- wijkcentra, d. dr. G. Hendriks, hoofd afd. iderzoek en maatschappelijk opbouwwerk h. Ministerie van maatschappelijk werk; ;,30 R.V.U.: C. R. Th. baron Krayenhoff, isting- en waterbouwkundige en de „vader in de Nederlandse stafkaart", d mr. B. in 't Hoff: 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Tour France; 19.35 Gram; 20.20 Tour de France: 20.30 Planorecital; 21.00 Holland Festival 1961: Kamerork. omr. koor en sol; 22.25 Boekbespr; 22.30 22.30 Nws: 22.40 Kamera- Klub. praatje; 22.55 Cabaret; 23.25 Gram; 23 55-24.00 Nws. II, 298 "m. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9 10 De groenteman; 9.15 Gram: 9.40 Morgenwijding; 9.55 Boekbespr; 11.00 Gi i pi ai V. d landb; 12 30 1 10.00 11.15 12.20 Re- leded; 12.33 Orgelspel: 13.00 Nws; :ded. en gram: 13.25 Beursber: 13 30 nuz: 14 00 Gram: 14.25 Zangrecital: 10; 16.15 Gram; 16.30 V. d. te muz; 18.00 Nws: 18.1S ichte muz; 19.00 Paris vous 20.00 N» vegen, klankb; iz: 22.30 Nws. eded; 22.45 Act: 22 00 Kamer New York en 23.55-24.00 N- ogramma's: NTS; 20 00 chtingsfilm; 21.00 Vier Tijdens de jaarvergadering van de Avro in Haarlem ontstonden hevige woordenwisselingen. De oppositie tegen het Avro-bestuur joelde en voorzitter jhr. Th. Röell riep om de zaal te ont ruimen. Op deze foto zien we hoe een afgevaardigde uit Lim burg geringschattend toekeek, toen een Groningse afgevaardig de zijn grieven naar de bestuurs tafel schreeuwde. meen belang voor te laten gaan lach.) Voorts deelde hij mede dat dc voorzitter van dc AVRO altijd onbe zoldigd is geweest, maar een vergoe ding van 10.000 plus beschikking over een NRU-wagen met chauffeur geniet. In 1960 is de vergoeding tot 12.000 verhoogd. Er werd o.m. gevraagd om publica- ,.e van het volledige rapport van de commissie van onderzoek. Het antwoord hierop luidde kortweg „neen". De zeer korte en vluchtige manier waarop het bestuur bij monde van de voorzitter (na overleg in de pauze) de vragen beant woordde verhitte de gemoederen nog meer en de climax met gejoel en fluit concert kwam, toen de voorzitter, die zich roepende door de microfoon nog nauwelijks verstaanbaar kon maken, de vergadering besloot met een verzoek aan het actiecomité de oppositie nu maar staken, omdat na dc verklaringen van de commissie van onderzoek alle geuite grieven toch op niets blijken te berus- Na sluiting van de vergadering brak in de zaal luid getwist los tussen aan hangers van hel actiecomité en andere AVRO-leden. Men riep om Willem Vogt en toonde krantenfoto's van hem, men bestreed elkaar fel. men riep over en weer beschuldigingen en men noemde het bestuur ..de opperste Sovjet" die geen democratie kent. Op verzoek van dc aanwezige Jour nalisten hield jhr. Röell in een andere zaal van het Haarlemse Concertgebouw tenslotte een persconferentie, waarin hij de formele leiding van de vergadering rdedigdc. Men had in dc schoot T"~ Albert Simpson, een bar-keeper, die vorige week zondag tot gevan genisstraf was veroor deeld, kreeg de volgende dag opdracht, het ter rein voor de gevangenis van Auckland, aan te vegen. Hij veegde het terrein aan, veegde de „eigen weg", die naar de gevangenis leidt en raakte, vegend, steeds verder buiten het hek. Twee uur later vonden de bewakers hem vele kilometers verderop in een huis in Auckland. I Prins Philip, de echtge noot van Koningin Eli zabeth. heeft gisteren bij het polo spelen, een en kel gebroken. Dc Prins moet veertien dagen vol ledige rust houden. De Indonesische marine heeft bekendgemaakt, dat zij van plan is, bin nenkort te beginnen met een raketcursus. Er zijn officieren naar West- Duitsland, Japan en Zwitserland gezonden om zich op de hoogte te stellen. De gebrandschilderde ramen van dc kathe draal van Chartrcs heb ben groot gevaar gelo pen, onherstelbaar te worden beschadigd als gevolg van een aanslag met een plastiekbom. I Zangeres-actrice Judy Garland, die met haar vier kinderen in haar buitenhuis in Hyannis Port in Massachusetts verbleef, is gisteren we gens een storing in de ingewanden met spoed in het ziekenhuis te Cape God opgenomen. In Ylst is het zeilkamp van het gereformeerd jeugdcentrum „De Witte Hei" (in Huis ter Hei de) geopend. I Nathan Leopold, die in 1924 samen met zijn vriend Loeb, uit sensa tiezucht een scholier, Bobby Franks, heeft ont voerd en vermoord en na een gevangenschap van 33' 'i jaar voorwaar delijk is vrijgelaten, wil op 11 juli een verzoek om gratie indienen. Een licht vaartuig met een straalmotor, dat Pre sident Eisenhower inder tijd Premier Chroesj tsjef ten geschenke had willen geven is naar de Verenigde Staten terug gezonden en aan de Presbyteriaanse zending in Ethiopië verkocht. TOCH IS HET ZO 643) Dit is het vervelendste stukje dat we ooit geschreven hebben, of liever gezegd, overgetikt hebben. Waren de hieronder volgende cijfers overgenomen van de prijsnoteringen van industriële aandelen, allicht zou den degenen, die zich niet met wis kundige curiosa bezig houden, daar aan méér aandacht besteden dan we thans mogen verwachten, nu we niets anders weergeven dan een benade ring van het getal pi, dat op de schoolbanken gemakshalve op 31/7 wordt gewaardeerd, doch dat wel iets uitgebreider is dan we plegen aan Nadat Ludolf van Ceulcn van dit getal de eerste decimalen had be cijferd, wisten Machln 100 en Euler 127 decimalen te berekenen. Maar door de electronische rekenmachine zijn in de laatste tijd enige tiendui zenden decimalen bekend geworden en het is slechts een kwestie van tijd om millioencn of honderden mlllioe- ncn decimalen uit de machines te draaien. I'en zinloos tijdverdrijf ove rigens, want het aantal decimalen kan tot in het oneindige worden voort gezet. Hier zijn dan de eerste 500 decimalen van het roemruchte getal pi: 3.14159 26535 89793 50288 41971 69399 59230 78164 06286 34211 70679 82148 09384 46095 50582 48111 71502 84102 64462 29489 54930 66593 34461 28475 27120 19091 45648 23846 26433 83279 37510 58209 74944 20899 86280 34825 08651 32823 06647 23172 53594 08128 70193 85211 05559 38196 44288 10975 64823 37867 83165 56692 34603 48610 45432 66482 13393 6072C 02491 41273 72458 70066 06315 58817 48815 20920 96282 92540 91715 36436 78925 90360 01133 05305 48820 46652 13841 46951 94151 16094 33057 27036 57595 91953 09218 61173 81932 61179 31051 18548 07446 23798 34749 56735 18857 52724 89122 79381 83011 94913 ad infinitum Dergelijk gecijfer is aardig, maar vruchteloos. Want ook al zou de diep te van het heelal enige blllioencn malen groter zUn dan het bereik van dc grootste astronomische kijkers dan nóg zonden de bovenste twee rijen decimalen van het getal pi ruim schoots voldoende zijn om de om trek van het heelal uit te rekenen met een nauwkeurigheid ter dikte van een -itoom (mits dc straal en de vorm van het heelal bekend waren). Mensen met een slecht geheugen kun nen dus zonder bezwaar de laatste 488 decimalen over boord gooien, want met 'n Frans ezelsbruggetje kunnen zij onder moeite de eerste 12 decimalen onthouden. Dat ezels bruggetje luidt: „Oui, j'aime a faire connaitre un nombre utile aux sages illustre Archimède". Indien u het aantal letters van deze woorden achter elkaar schrijft, komt het getal 3,141592653589 te voorschijn, een zó nauwkeurige waarde voor pi, dat zelfs een ingenieur haar nooit nodig beeft. Nu moeten we het ook nog hebben over de struisvogel, die tegen veler verwachting in, bij naderend gevaar de kop niet in bet zand steekt. Daarover een volgende keer. den jaar tc Assen plaatsvonden", nie mand van de aanwezigen aan het woord te laten komen. „Daaraan heb ik mij gehouden", aldus de voorzitter. Een van de journalisten merkte op. dat dit formalistisch optreden toch wel provocerend had gewerkt op de oppo santen. Jhr. Röell antwoordde hierop: ..Dat kan wel. maar het is toch rusti ger geweest dan in Assen." Hij ontken de dat het leiden van de vergadering op deze manier psychologisch gefaald zou hebben en op een vraag of hij niet erkent dat zowel het bestuur als de voorzitter fouten hebben gemaakt luid de het commentaar: „Niemand is on feilbaar". Gevraagd werd ook naar de advie zen. welke de commissie van onder zoek aan haar rapport heeft toege voegd en welke het bestuur wel heeft gepubliceerd, maar verder voor ken nisgeving aanneemt. Hierop antwoord de jhr. Röell: „We hadden niet om adviezen gevraagd, maar we hebben ze gepubliceerd omdat er toch hon derdduizend lekken bij ons zijn." HET BELEID In de vergadering heeft de voorzitter in zijn openingswoord uitvoeriger her haald. wat reeds in het (ook door ons het afgelopen jaar 16.000 leden heeft gewonnen cn dat het bestuur daarmee dc aantijgingen als zou de vereniging „een vermolmde organisatie" zijn met een „aderverkalkt bestuur" voldoende gelogenstraft acht. „Wij zullen stand houden en niet wijken voor intimidatie en chantage", aldus jhr. Röell. De heer Repko. directeur, deelde in zijn jaaroverzicht mede dat de ver fraaiing van het programmablad verho- Q: van contributie met een gulden per jaar rechtvaardigt. De AVRO blijft streven naar verho ging van het programmapeil en kent de radio een eigen status toe, zodat de programma's tijdens televisie-uitzendin gen toch op steeds beter peil zullen blij ven. Ook lichtte hij het standpunt van de AVRO aangaande commerciële tele visie, een nationale omroep en verho ging van luisterbijdrage nog eens toe. Hierin is, sinds verleden jaar. geen wij ziging gekomen. Op alle punten blijft de AVRO negatief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5