[f dokter regan Pierre Boulez: dirigent van groot formaat Succesrijke uitvoering van drie balletten AVRO: tweede handen van tv-net in N.T.S. r1&5lLC?i VRIJDAG 7 JULI 1961 i Zwart: 9, 11, 12, 15, 16. MWit: 20.' 21, 27, 32. 38, 40, 44, 46, 47, 48, 50. Een compositie van de heer J. van den Boogaard te Rotterdam. Na acht zetten heeft wit winst in een bekende en gave eindstand. De bewerking van het probleem is weer zo dat zij aan alle gestelde mo derne eisen voldoet. Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 116 De 78-zet van wijlen de heer F. W. Nanning had deze stand: Wit: Kei, Lgl en Lg4, pi a3, c2, e2, e3 l f3. mat door 10. Lf2. Dit is dus de pointe van het pro bleem: de witte koning maakt telkens een driehoekje via a2 om een tempo te winnen. En iedere keer als dat tempo gewonnen is, wordt zwart ge dwongen een zet met een van zijn pionnen te doen. Na twee-en-zeventig izetten is het dan zover dat de zwarte pionnen staan opgesteld op a4, a5, c4, c5 en e5. En dan is het ogenblik ge komen waarop wit handelend gaat op treden en wel aldus: 73. Kdl, Th2; 74. e4!, Kf4; 75. e3t, Kg3; 76. Ke2, Th3; 77. Kei. Th2; 78 Lf2 mat! Bridge De oplossing van het tegenspelpro bleem is als volgt: Oost moet in slag 2 een kleine kla veren bijspelen in de hoop, dat West klaveraas heeft. West zal in dat geval ruiten terugspelen, waarop Noord's 1 laatste ruitendekking wordt wegge speeld en Oost nog klaverheer als rentree houdt voor hat incasseren van de vrije ruiten. Alvorens Noord klaverenvrouw speelde, was de situatie namelijk ai- PIERRE BOULEZ behoort tot de avant-garde van de hedendaagse componisten. Zijn „Pli selon Pli", waarvan in de afgelopen winter Hans I Rosbaud met het Concertgebouw orkest twee delen uitvoerde, was daarvan het beunjs. Deze gedurfde, originele muziek met haar fasci nerend mooie kleurig, maakte ook op hen, die aanvankelijk afkerig er tegenover stonden, diepe indruk, zo veel kracht en zegging ging van dit werk uit. Boulez' leiderschap in de moderne muziek wordt dan ook alge neen aanvaard en hij oefent op de :onge generatie een zeer grote in. oed uit. formaat. Hij is verbonden aan de Süd- westfunk te Baden-Baden, waar hij met Rosbaud de directie van het omroeporkest deelt. ZIJN faam op dit gebied bevestigde hij gisteravond in het Amsterdamse Con certgebouw, waar hij het Concertgebouw orkest dirigeerde. Uiteraard had hij zich een programma van werken uit de mo derne literatuur gekozen, en het verbaas- ,de ook niemand, dat dit muziek van 19, 23, jSchönbergen Webern.de ..peetvaders" ivan de huidige componisten, bevatte. Schönberg's Kammersymphonie nr. 1 opende het eerste deel en Webern's Vijf stukken opende het tweede deel van deze uitzonderlijke Holland Festivalavond. En inderdaad zoals Boulez deze gaf. volstrekt duidelijk, zonder en ng tot „hineininterpretieren". dus als de ..normaalste zaak ter wereld", moest edereen haar kunnen begrijpen. Schön berg's binding met de Duitse laat-ro tiek, met Mahler, werd even klaar getoond als het nieuwe element in deze muziek van 1906. En de fluisterende, stille wereld van Webern hoorde men ook zel den zo precies en helder. Dit is immers muziek, die Pijper de „essentie ziek" noemde uitermate verfijnd, te ruggebracht tot het allernoodzakelijkste. Deze Vijf orkeststukken duren bij elkaar nog geen tien minuten. Maar in deze minuten wordt uitgedrukt waarv anderen heel wat meer tijd nodig heb ben! Zo liet Boulez ook deze muziek ademtocht Zwart: Kg3, Th3, Lhl en Lh4, pi a4, a7, c3, c6, c7, e7, g2 en g5. Zo begint het: 1. Kdl, Th2; 2. Kcl, rh3; 3. Kbl, Th2; 4. Kal, Th3; i 5. Ka2, Th2; 6. Kbl, Th3; 7. Kcl, Th2; 8. Kdl, Th3, Kei.... en nu mag |kijnken; schimmig, als zwart niet spelen Th2, want dan volgt gleed ze voorbij Zo ..dun-. de klank als een prachtig gekleur de zeepbel dat zelfs een licht hoesten in de zaal stoorde. Het Concertgebouw orkest speelde deze Schönberg. deze We bern ronduit magnifiek! En dat hij de Vijf Orkeststukken van Webern herhaal de. daarmee maakte hij zeer velen bij zonder blij. Toch willen wij een enkele zeer be scheiden opmerking maken. Boulez' meesterschap, zijn volstrekte beheersing van het materiaal, staat buiten kijf. Maar wij hebben indertijd van Rosbaud deze muziek indrukwekkender, dieper van ex pressie gehoord. Zii was onder de handen van Boulez zo ..klaar als een klontje", maar toch ook wat Frans-rationeel, zelfs wat nuchter Ziir. affiniteit met het toch zeer Duitse wezen van deze muziek kan ook niet zo intens zijn als bij Ros baud! DEBUSSY'S balletmuziek Jeux en Schubert s Vijfde Symfonie waren de andere werken van het programma. De weergave van Debussy's Jeux had de zelfde kwaliteiten van klankopenheid, absolute helderheid in het spelbeeld, deze niets ontziende luciditeit paste volkomen in de muziek van de „mu ien francais". Beschouwt Boulez zich mers niet als voortzetter van de Fran- txaditie? Een zeldzaam prachtige De bussy werd het zo! Maar wat in deze typische musiceer- trant van Boulez niet paste, was Schu bert's Zesde Symfonie. Boulez nam haar helemaal niet au sérieux, legde er een dergelijke humor in, dat men bijna in lachen uitbarstte over zo'n geestige car- ricatuur van de arme Franzl! En tegen n dusdanig onbarmhartige behandeling deze Zesde Symfonie helemaal niet be stand. Er bleef dan ook niets van over een hoopje banaliteit Arme Franz Schubert! Maar interessant was deze le zing van Boulez wèl. vooral door de scherpe mentaliteit, die eruit te voor schijn kwam. Zijn optreden met het Residentie-Orkest in de komende winter zal zeer zeker bij zonder belangwekkend worden, alleen al door de onconventionallteit van opvat ting. Dra. H. E. Kokee-van den Berge Kop soep besloot koninklijk bezoek aan Drenthe Met een kom sóep in de kantine, dip zij na afloop van het openluchtspel in Diever vannacht om half een met de medewerkenden aan het spel gebruikte, heeft koningin Juliana haar bezoek aan Drenthe besloten. Zij sloot daarmee een wel zeer lange ag af, 's morgens om 8 uur al onderweg aar de vlootschouiw in Soheveningen, ging vervolgens per trein naar Drenthe, bezocht de A.K.U.-fabrieken in Emmen en woonde daarna het openluchtspel I-eer om leer" van William Shakespeare bij. De toneelvereniging ..Diever", die al jarenlang een goede reputatie heeft door het onvermoeide ijveren van haar regis- dokter L. D. Broekema. deed zo mogelijk nog meer.haar best dan anders. Zij werd beloond met loftuitingen van de Koningin, die zich geruime tijd met alle medewerkenden onderhield. Een leuk moment was 't toen enkele padvindsters haar een warm worstje aanboden. „Der tig cent kost dat", zei een van hen, waar op uit de grote witte tas van de Koningin drie dubbeltjes werden opgediept. Een oud vrouwtje, dat met broodjes rondging, kreeg geen konirfklijke klandizie. „Ik heb zo laat gegeten en het is misschien ondankbaar, maar mag ik bedanken?", verontschuldigde de Vorstin zich. Ned. Ballet in Holland Festival Het Nederlandse ballet gaf een uitvoering van „Etudes". A A H 3 C 74 O A 8 •f. VB962 B 6 5 4 V 7 V A B 6 5 2 64 10 5 3 Zoals u ziet gaat Noord down, als Oost in slag 2 klaverenvrouw duikt. West komt aan slag met klaveraas, speelt ruiten na en Noord kan het spel niet meer maken! JACK* DIAMOND Km iswoord-pu zze 1 DE DAG af drie weken na ae opening van het Holland Festival 1961 heeft het Nederlands Ballet de eerste voorstelling in Den Haag ge geven. De stad Utrecht genoot de pri meur, daarna kwam Amsterdam aan de beurt en gisteravond belandde men dan in de Residentie. Merkwaardig toch dat de stad van vestiging in een dergelijk geval over 't hoofd gezien wordt bij de samenstelling van de volg orde der plaatsen. Het Ned. Ballet en de Vrienden van het Ned. Ballet heb ben hun domicilie in Den Haag, pre mières behoren derhalve, zonder uit zondering in Den Haag gegeven ta worden. Men is op dit Festival goed voor de dag gekomen, een voortuigang want dat is wel eens anders geweest. Drie grote werkstukken bracht men. balletten het internationale repertoire waarmede men eer en succes heeft weten te beha len. De grote man van het Franse ballet Serge Lifar sohreeft „les Mirages" (zins begoochelingen), een werk. met zinne beeldige figuren dat men zeer omvang rijk mag noemen. Het is te lang om wer kelijk van begin tot eind te kunnen boeien, doch die inzinkingen kan men alleen Lifar aanrekenen, niet het Ned, Ballet. De flitsende en expressieve ver tolking van Joan Cadzow. de inhouds volle weergave van Job Sanders, de be koorlijke rol van Alexandra van Rhijn, de steunende muziek van Sauguet en de feestelijke kostuums van Harry Wich. dit alles was voldoende om dit ballet het aanzien van een Festival-uitvoerin Op muziek van Tsjaikowsky schreef de Rus Tchitchinadzé „Francesca da mini" het dramatische verhaal vai mismaakte man die zijn broer er or stuurt om zijn geliefde ten huwelijk te vragen, deze opdracht echter loopt ver keerd uit met alle gevolgen. De zelfmoord van de mismaakte waarvan in het pro gramma sprake is was niet in overeen stemming met het gebeuren op het toneel. Conrad van de Wetering was hier de ster, hij groeit uit tot een karakterspeler van het goede soort en voor zijn dra matische vertolking komt hem alle lof toe. Peter Appel bleef wat stijfjes en de technisch perfecte Marianna Hilaride» gaf aan dramatische expressie ws haar vermogen ligt. -TTOT succes-nummer zal ongetwijfeld „Etudes" van Harald Lander uit groeien. Men ziet hierin een serie ballet- jefeningen. van het eenvenoudige aan de barre tot aan de academische top. Het was werkelijk verrassend hoe het Ned. Ballet deze opgave aan kan. Een spontaan en feestelijk werk dat qua tech niek reeds zeer hoog staat, doch dat qua presentatie nog wat los kan komen, men is zo door en door ernstig en serieus. Een voortreffelijk ballet dat men zeker een aanwinst kan nqemen en dat als grote winstpunt heeft, dat men kan aanschou wen hoe de zaken bij het Ned. Ballet er thans voorstaan. En dan kan er sprake zijn van hoopvolle verwachtingen op de goede weg. De hier Leonie Kramer die onze voorspelling van enkele jaren terug aan 't waar maken Z ls en hier een opmerkelijke prestatie Z van grote klasse leverde. Doch ook de andere medewerkenden bleven niet 4 achter en zo ooit dan verdiende men nu de talrijke bloemen en het hartelijk ap- X plaus ten volle. Een compliment voor de 2 zorgvuldige en correct afgewerkte bege- leidingen van het Utrechts Stedelijk Or- kest o.l.v. Anton Kersjes mag niet ont- Adr. Hagcr Dr, Drees thuis het televisie-bezoek dat Laurens ten Cate hem voor de VARA heeft gebracht. Op onderscheidene vragen ging de ex- minister-president vol animo in. Hij ver toonde een alleraardigst werkstuk, hem door een Utrechtse school ter gelegen heid van zijn 75-ste verjaardag aange boden, vertelde vlotweg over zijn jonge jaren en zijn politieke loopbaan, ga zijn mening te kennen over de vijfdaag se werkweek en over de toekomst van de jeugd, roerde het vraagstuk Nicuw- Guinea aan, kortom, bewees de kijkers ten volle hoezeer hij nog altijd vol be langstelling met de nationale en inter nationale politiek meeleeft, daarbij blijl r/e-'cndc nan verrassende vitalitit. Zo werd dit op tclerceording yastge- santcr dan het daarop volgende toneel stuk „De waternimjvan de Fransr auteur Marcel Aehard. W(j hadden i er al op voorbereid dat het geen sterl stuk zou zijn. maar de zwakste ver wachtingen werden nog teleurgesteld en wel verschillende wijze. Ten eer o was de inhoud van hel stuk zo goed koop en zo alles-oppervlakkigst, dat we ons afvragen hoe regisseur Kes van Iersel ertoe gekomen is om dit het hele Nederlandse volk voor te zetten. Het was nog niet eens Frans-frivool maar ronduit waardeloos en onsmakelijk. Ten tweede was de regie zo slecht, dat zelfs de ingevoegde filmpjes ner gens de illusie konden scheppen dat het geval zich afspeelde op een varende boot en ten slotte waren de hoofdper sonen zo zwak getekend, dat zelfs ac teurs als Henk van Ulsen. Femke Boers- ma en Ton Kuyl er niet veel van wisten te maken. De toetnipe goede spelmo menten vielen weg tegen de meer dan nare tekst, die bovendien nog door pro- faniën werd ontsierd. Wij kunnen niet aannemen, dat iemand van dit stuk werkelijk plezier heeft gehad. Twaalf harpen in tv-concert Een concert voor twaalf harpen zal een spectaculair onderdeel vormen van het amusementsprogramma, dat de NCRV-lelevisie op zaterdag 15 juli a.s. 's avonds uitzendt. Deze uitvoering wordt, aan het einde van de internationale harpweek, gege ven in de tuin van het Singermuseum in Laren, onder leiding van André Rieu. Soliste is Suzanne Mildonia. j Het programma bevat voorts een af- levering van de filmserie „Vader weet het beter" en een show met buiten landse artisten. Inplaats van de dagsluiting wordt er tenslotte een filmpje vertoond over de kerk en de vakantie. NCRV-cameralie- den zijn het land doorgetrokken om de verschillende activiteiten die door pro testantse kerken worden ondernomen op het gebied van toerisme, te verfil men Vooral wordt aangetoond wat de kerken in de typische vakantiecentra doen om de gasten tegemoet te komen Dus een programma van ernst en vrolijkheid in goede afwisseling. In het jaarverslag 1960 van de AVRO, die op 31 december 405.994 leden telde, wordt over de eventuele invoering van commerciële televisiè opgemerkt, dat een dergelijk tweede programma het best verzorgd kan worden door de Nederlandse Televi sie Stichting en in deze organisatie samenwerkende omroepverenigingen. Hierbij wordt aangetekend, dat de AVRO geen 'bezwaar heeft tegen samen werking ten aanzien van de reclame met op dit terrein deskundige instellin gen zoals de dagbladen. Ook zou aan bepaalde bedenkingen van de zijde der potentiële adverteerders tegemoet ge komen kunnen worden. Het bestuur zegt, dat helaas niat kan worden vastgesteld, dat op het afgelo pen verenigingsjaar met volle tevreden heid kan worden teruggezien. De activi teiten van het „actie-comité" en de daar aan geschonken publiciteit, aldus het verslag, hebben niet nagelaten een on gunstige invloed uit te oefenen op de ontwikkeling van de ledenstand van een vereniging als de AVRO, die zich niet geruggesteund weet door geestverwante levensbeschouwelijke en-of politieke groeperingen. Het moge evenwel als een bewijs temeer van de vaak geprezen nuchterheid der Nederlanders worden beschouwd, aldus het verslag, dat de Horizontaal: 1. troep ongeordende krijgers: 5. zijde van het voorhoofd; 10. zangwijs; 12. dus (Lat.); 13..deel van het jaar (afk.)14. berg bekend uit de bijbel; 17. oude lengtemaat; 18. eikenschors; 20. kippenloop; 21. tel woord (Eng.); 22. telwoord; 24. afkor ting op visitekaartjes; 25. bezigheid tot ontspanning; 26. omslag van een boek; 28. boom; 30. voorzetsel; 32. ach ting; 34. verkeerd; 36. kledingstuk: 38. lengtemaat (afk.): 39. zeker baksel; 41. maanstand; 42. drietenige struis; 44. vriendin (Fr.); 46. tegenstelling van vroeger; 47. vettige zelfstandig heid. Verticaal: 1. werktuig: 2. ridder teken; 3. rechten inbegrepen (afk.); 4. halsdoek; 6. steensoort; 7. slede; 8. stad in Frankrijk; 9. land in Europa; 11. vlug; 15. titel (afk.); 16. meisjes naam; 19. vrijbuiter; 21. gave; 23 on derricht; 24. term bij het schaakspel; 27. tegenzin: 29. hijstoestel; 31. stuk bouwland; 33. meisjesnaam; 34. fami lielid; 35. scheikundig element (afk.): 37. vette vloeistof; 39. flauw; 40. jong schaap; 43. jongensnaam; 45. voor naamwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. hades. 5. Parma, 10. el, 11. parallel, 13. Nero, 15. N.S., 16. aspirant, 20. els, 22. Ane, 23. aha, 25. later, 26. Nepos, 27. one, 28. iet, 30. elp, 31. grasmeel. 34. ar, 35. Iser, 37. lepelaar, 41. de, 42. Isère, 43. reden. Verticaal: 1. Hengelo. 2. ale, 3. epos, 4. sa, 5. pa, 6. alla. 7. R.L., 8. menthol, 9 als, 12. rein. 14. raster, 17. Paris, 18. rente, 19. Napels 21. Langres. 24. Asperen, 29. Emma. 32 *»der. 33 Eire, 34. Alie, 36. Ede. 38. p.e., 39. Ie, 40. M. 49 Adam tilde het pakje op waaruit twee armpjes zich wanhopig naar de moeder uitstrekten. Met vaste hand stuurde Grover de wagen door de nacht: hij kende de weg. Toen de kleine het op een gegeven moment té benauwd kreeg, liet Adam stoppen; hij stak zijn vinger in het mondje en hield het kind ondersteboven om het te doen braken. Daarna reden ze weer verder. „Ik zal in elk geval nog antitoxine uit Little Rock laten komen", zei Adam, „als deze ziekte zich verbreidt gaat het er niet best uitzien." En terwijl zij door de koude vijandige nacht reden, zag Adam zich weer in Omaha aan de tafel zitten waar hij met de andere inwonende assisten ten de maaltijden gebruikte en hoorde hij Rein- beck zeggen: Regan schijnt alleen nog maar van lijken en verrotting te houden. En hij hoorde zich weer antwoorden: Ik wil de verschillende bacil len nauwkeurig kunnen onderscheiden. Daar waar ik vandaan kom zijn er meer dan genoeg van allerlei soort. En hij herinnerde zich, dat hij toer speciaal aan de difteritisbacil had gedacht. Ze hadden geen antitoxine in het kleine ziekei; huis. „Morgenvroeg kunnen wij het hebben, doV ter. In Morrilton hebben ze het zeker." „Geen tijd te verliezen. We gaan zelf naar Mor rilton." Adam stond al weer bij de wagen en nai het kind uit Grovers armen over. „Probeer ergen te tanken. We gaan naar Morrilton." „Het zal niet nodig zijn; het is nog geen twinti mijl van hier." „Zoek een benzinepomp, Grover. Ik heb gel bij mij." „Hoor eens Adam, ik wil geen verplichtingen „Grover, heb ik geen verplichtingen jegens jou?' vroeg Adam. „Heb je niet die nacht, toen ik jt nodig had, over de tafel gebogen gestaan terwijl ik opereerde? En heb je niet al die jaren dat ik niet thuis was, mijn plaats bij mijn moeder in genomen? Schiet op. zoek een pomp. En breng ons dan zo vlug als je kunt naar Morrilton. De kleine piept lelijk en de koorts stijgt." Reinbeck! Waarom zag hij hem nu. weer voor zich staan met zijn verwaande gezicht en zijn wel- i gedane grijns? Wat had hy ook weer gezegd0 „Een door Helen Topping Miller kind, met gaten in de schoenen zal je komen ha len, Adam. Geeft niet zul je zeggen. En je zult voor drie dollar de hele nacht door, door de koude rijden; je zult je zelfs met aardappelen laten be- Ja, heel de nacht zou hij .doorrijden. Niet vooi drie dollar, maar terwille van de saamhorigheid net een volk dat. in nood. zijn hulp kwam vragen voor een volk dat nooit vragen stelde, nooit oor- ieelde, altijd ook voor jou tot hulp bereid was Voor een volk dat het zout der aarde was. Ovei leze aarde zou hij de schaduw werpen van eei. -oom van een kerel, voor geen ziekte bevreesd Betaal ik je op die manier enigszins terug, va ler? Ben je tevreden, dat ik nu een dorpsdoktc ien, een dokter van het land, met een broek aa; lie van het vele rijden, glimt, en met geneesmic' leien en verband in zijn oude. zwarte reistas? De volgende dag, tegen het middaguur, keerde ;ij terug; de baby sliep rustig in Adams armei: Ofschoon hij doodop was, wilde Adam niet, da Irover hem nog naar huis reed. Hij ging te voel „Wat heb je voor me te eten?" vroeg hij Rub\ ..Ik heb toxine besteld," zei hij, zonder haar ant woord af te wachten. „De kleine van Purdy heefl difteritis. En we hebben geen koelkast. De toxine komt over de post." „Van post gesproken", zei Ruby, „er is een brief voor je. Ik heb hem daar in die kast gelegd." In zijn kamer in het verblijf van de inwonende assistenten, zat dokter Reinbeck met de kin op zijn hand gesteund wat voor zich heen te brommen. Hij deelde die kamer nu met een nog heel jonge, ner veuze, maar enthousiaste dokter. Craft genaamd, die pas drie maanden hier in het ziekenhuis steerde. Craft was In de hoek van de kamer bezig met een doek bloed van Zijn witte schoenen af te vegen. „Dat was al de derde die je in korte tijd onder het mes kreeg", zei hij tegen Reinbeck, „waarom schieten ze zich niet liever een kogel door de kop dat zou heel wat eenvoudiger zijn. Maar neen, zi, moeten een plaats zoeken waar ze naar beneden kunnen springen! Kwam die vent erg slecht te recht?" „Dijbeen en bekkenbreuk en een paar verbrij zelde wervels. Plus een scheur in de lever die al leen al fataal kan zijn", zei Reinbeck. „We hebben gedaan wat we konden. De man was econoom van oen schooltje ergens in het binnenland; hij kwam op het lumineuze idee om met het kleine talent lat hem was toevertrouwd, door speculatie vrucht e willen doen dragen. Gisteren liep het spaak er oen vond hij het maar het beste hierheen te ko nen en uit het venster van de derde verdieping .an een hotelkamer te springen. Edel en drama- isch! Nu is zijn familie geruïneerd en wij hadden estien uur werk aan hem voor niets! Geef mij 'ie doek ook eens!" „Wacht ik spoel hem eerst even uit. Ik heb Feil eassisteerd bij een operatie van de milt. Hij kwam •ij het snijden hier en daar verkeerd terecht; het ag er smerig uit rondom de operatietafel. Wat aankeert die Feil eigenlijk? Hij deed zijn werk a!s „Wat hem mankeert? Hetzelfde wat het hel and mankeert. Feil heeft zich ook te ver gewaagd net speculeren cn staat nu voor een bankroet' "leinbeck veegde op zijn beurt met een vermoeid ;ebaar zijn met bloed besmeurde schoenen af. „Als miss Mac niet een paar keer had ingegre pen. zou het een beroerde geschiedenis voor zijn geworden", zei Craft. ..Heb je wel eens gezien hoe scherp Mac op Fell let?" (Wordt vervolgd) vereniging desniettegenstaande ook in 1960 een niet te veronachtzamen netto ledenwinst boekte en dientengevolge op 31 december van dit jaar 405.994 leden telde. r.p.R.o. De VPRO zegt in haar jaarverslag dat zowel radio als televisie duidelijk een eigen functie in het cultuurleven in- ;n en zich broederlijk naast elkaar handhaven en ontwikkelen, ieder met eigen sfeer. Vastgesteld wordt dat de radio zich het best zal blijven lenen voor gesproken-woord-uitzendingen en klassieke muziek cn dat de televisie steeds meer zal gaan neigen naar dra matische produkties, documentaires en ontspanning. Over de positie van de VPRO wordt, onder verwijzing naar dc ontwikkelingen binnen de verschillende vrijzinnige kerkgenootschappen, gezegd, dat de steun die de VPRO zozeer nodig heeft, juist uit eigen kring minder krach tig is dan wel gehoopt cn verwacht mag worden Het ledental van dc VPRO, dat eind 1959 153.587 bedroeg, was op 31 de cember 1960 147638. Scheepvaartraad straft stuurman m.s. Heemskerk De Raad voor de scheepvaart heeft stuurman N. C. B. uit Amsterdam ge straft door hem voor vier maanden de bevoegdheid te ontnemen als kapitein of als stuurman te varen op zeeschepen. Op 2 januari is het m.s. Heemskerk (van J. Vermaas" scheepvaartbedrijf ie Rotter dam) op dc reis van Casablanca naar Grangemouth nabij Barns Ness aan de oostkust van Engeland aan de grond ge- Later bleek dat het schip ernstige bo- demschade had opgelopen. Volgens het oordeel van de raad is het aan de grond lopen te wijten aan foutieve en onverantwoorde navigatie* van dc stuurman. Er werd geen gebruik van hel echolood gemaakt, er werden geen peilingen genomen, de afstanden tot de wal werden telkens geschat, er werd geheel op zicht gevaren en zonder reden veel te dicht onder de wal. Naar het oor deel van de raad gaat echter ook de kapi tein niet geheel vrij uit, aangezien hij bij het overgeven van de wacht onvoldoende cn al tc summiere aanwijzingen aan de stuurman heeft gegeven. De raad strafte de kapitein. P. de J uit Den Haag, met het uitspreken van een berisping. De raad strafte schipper J. den H. uit Schcveningen. die op 27 januari met de motorlogger Adriana Johanna (Sch. 63) op dc Goodwin Sands is gestrand, door hem voor twee weken de bevoegdheid te ontnemen als schipper te varen op vissersschepen. De raad acht de schipper schuldig aan de stranding, omdat hij bij het voor anker gaan wegens motorstoring gebruik heeft gemaakt van een afgekeurde ankerket ting. cn voorts omdat het zware anker- gerei niet voor gebruik gereed was. Toen de afgekeurde ketting brak. was er geen mogelijkheid meer het aan de grond lopen te voorkomen. Van Aart Romijn: „Met avondrust*' op stap Wie zich nog dc avonturen herin nert in het bejaardentehuis „Avond rust". 'estijds door Aart Romün op getekend in het seriehoorspel dat zo veel belangstelling trok, al het ge noegen doen, al de bewoners van dit huis nog eens te onmoeten terwijl zij een uitstapje maken. Die ontmoeting zal cr zijn op de avond van vrijdag 14 juli a.s., want Aart Romijn schreef een nieuw hoor spel onder de titel „Met Avondrust op stap", en dat wordt die avond uitge zonden in het programma „Met harte lijke groeten'dat speciaal bedoeld is voor degenen die niet op vakantie gaan. Deze thuisblijvers zullen dan overi gens een gevarieerd programma horen, met bijdragen van Johan Bodegraven en Alexander Pola, en tevens kunnen mee maken. hoe „Man en paard" in Gronin gen een echte „stalknecht" hebben. Jan de Visser heeft nl. voor één avond de bemanning van de rijdende studio-woonwagen uitgebreid met de bekende pianist Roelof Stalknecht. Roelof _al Jan dc Visser iets vertellen over zijn huiselijk leven (en wie de radio aan heeft staan kan dan stilletjes meeluistereni cn daarna met zijn trio cn zijn zusje Martina in eigen Groning se sfeer optreden. Dat zal mede een belangrijke en pret tige bijdrage zijn aan het programma voor de thuisblijvers, dat verder nog opgesierd wordt met vrolijke muziek jes op de plaat. „Geestige" reclame voor de televisie In Amerika worden nu eenmaal haast overal onderscheidingen gege ven. Zo ook voor de geestigste re clame op het televisiescherm. Win naar wera dit jaar de bekende vlees- warenrubriek. die het sprookje van Roodkapje op tekenfilm vertoonde. Aan het einde van de film verscheen de presentator van het programma op het scherm en zei: „Indien de wolf onze uitstekende salami had gekend, zou hij nooit de tanden hebben ge broken op het karkas van de oude grootmoeder". En deze uitspraak dan werd ge- klassificeerd als „dc geestigste van het jaar". Vraag niet, hoe dan wel de minder- en helemaal niet geestige reclameboodschappen moeten zijn Tsjechoslowakije naar hel miljoen kijkers Tsjechoslowakije, het meest westerse van de landen achter het ijzeren gor dijn, verwacht dezer dagen zijn mil joenste televisiekijker. Eind december waren er reeds 880.000 toestellen gere gistreerd en in februari telde men 940.000 aanmeldingen. Dit televisieland plaatst zich nu op de wereldranglijst achter de Sovjetunie. Polen telt op hel ogenblik 450.000 kij kers en Hongarije 150.000. .—1/1 II l/l '/t janavond I 9 Na het weekoverzicht van de NTS- journaaldienst begint om half negen een KJtO-prog ram ma met filmru- briek, een uizending van Joop Si mons uit Parijs, sportrubriek en epi loog. Tot besluit om 9.40 uur weer con les Nedertandise taal. Om half elf NTS-reporta ge vam de Tour de France. anavond Grammofoonplaten gevraagd door 7.50 e Hon c'oor de KRO. Om 9.05 uur is er ccn muziekprogramma vroor veertigers cn om 5 voor 10 geeft de Braziliaanse pianiste Anna Stella Chic een recital. Om kwart voor acht kimt u bij de VPRO luisteren naar een gesprek met Jehovagetuigen. Om 8.10 uur begint een uitacnctanig, gewijd aan persoon én vvedk van de dichter Sybren Polet. Bol canto valt tc beluisteren in het VARA-programma, om 9 uur. O.a. zingt Maria Callas. Om 9.55 uur be gint de 4e uitzending in de serie Poèz.c anno nu. Programma voor morgen ZATERDAG S JULI 1961 Hilversum 1. I0J m. «16 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 Gewijde muz 7.45 Mor- gengebed cn overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d hulsvrouw 10.00 V d kleu ters 10.15 Gram 11.00 V d zieken 11.45 Chansons 12 00 Middagklok-noodklok 12.0 Gram 12 30 La. don 17.30 Lichte muz. 18.00 Kunstkron 1P 18.45 En nu mtjn gev len de zondag in 23.00 Reli- ict comm 23 55—24.00 Nw». I, 298 m. 1007 kc/s. VARA: Gym 7.20 Gram 8.00 Nwi Nws en comm 18 20 Gram 19.00 i11VPRO. lti.30 Pa Na praatje 19 40 Leven in een ver- progr 23.10 J 14.00 Nws i Nws 22.40 Gevi AVRO: 17.00 V kind NTS: 17.30—18.45 Eurovisie: TcnnU- kamp Wimbledon (verv) 20.00 Journ en weeroverz AVRO 20 20 Televizier 20 30 Lichte muz 20.53 Fiimprogr 21.20 Lichte mus 21.46 Quizprogr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7