HMR Laatste loodjes bleken de verrassendste te zijn Jacqueline: beter dan 1000 preken Bernhard \Y icki vroeg aandacht voor „De vliegende danstent** 'Hausner: Antwoorden zonder „maar erin! Socialisten bang voor te veel ordening VS wil gesprek over W.-Berlijn Tweede Kamer over staatlozen Zigeuner ruim elf jaar na steekpartij gegrepen VRIJDAG 7 JULI 1961 Filmfestival te Berlijn (slot) (Van een speciale medewerker) TN DE TWEEDE HELFT van het Filmfestival zijn de Nederlandse bijdra- J- gen aan bod gekomen, en zoals reeds eerder vermeld zijn deze in het algemeen in goede aarde gevallen. Vooral de speelfilm „Makkers staakt Uw wild geraas" had niet alleen een goed bezette zaal, maar voor zover wij hebben meegemaakt was het bovendien de enige film, die in de afgelopen periode midden in een open doekje kreeg; bij de knap gefotografeerde scène van een op een rijdende tram springende Sinterklaas. Onze vrees, dat het hoofdmotief, n.l. de viering van het Sinterklaasfeest, de samenhang der verschillende onderwerpen een beetje onduidelijk zou maken voor het buitenlandse publiek, werd gelukkig niet bewaarheid. Er werd hartelijk en op de juiste momenten door het publiek gereageerd en het was opval lend, dat de Berlijnse boulevardbladen aan deze Nederlandse inzending meer plaatsruimte hebben besteed dan doorgaans. Men is het er ook over eens dat Louis van Gasteren in zijn korte film „Het Huis" de hedendaagse filmkunst in vele opzichten zeker 20 jaar vooruit is. Dat de documentaire „De lage landen' een Zilveren Beer zou krijgen, was reeds enige dagen tevoren bekend. Het was een trotse George Sluyzer. die de Zilve ren Beer op het grote festival-podium uit handen van een even trotse voor zitter van cultuurfilm-jury, de Amster damse dr. W. de Vogel, mocht ontvan gen. „La notie Zoals gewoonlijk brachten de laatste dagen van het festival eigenlijk nog de belangrijkste films. Het waren vooral het Italiaanse kunstwerk „De nacht", de Ame rikaanse film „De misstap" en de Bern hard Wicki-film „Het wonder van Pa ter Malachias" die de aandaoht vroe gen. De Italiaanse regisseur Michelangelo Antonloni is heel lang ook in eigen land miskend geweest Dit is niet zo verwon derlijk, want hij maakt het zijn publiek niet gemakkelijk. Hij gaat ervan uit, dat de filmhandeling zich in hetzelfde ritme moet afspelen als dat. waarmee het le ven van een normaal mens verloopt. Hierdoor worden zijn camera-instellingen wel eens vermoeiend door de soms wat al te volledige ontwikkeling van een of ander gebeuren. Bijv. de complete tijds duur, die een lift nodig heeft om de ze vende etage te bereiken. De regisseur laat deze tijd echter niet onbenut Later reali seert men zich, dat hij in die instellingen al heeft laten zien hoe een echtpaar uit elkaar gegroeid is en door het gemak en de comfort van het luxe leventje meer naast dan met elkaar leeft. Er ge beurt verder niet zoveel in zijn film. Het zijn steeds confrontaties van de beide echtgenoten met het leven van anderen, waardoor zij zich hun eigen tekortschie ten in hun huwelijksleven bewust wor den. De climax, voor zover men daarvan kan spreken, zit eigenlijk alleen maar in de groei van deze steeds sterkere bewust- Een beeld uit de Bernhard Wicki- film „Het wonder van pater Malachias". wording en de daarmee gepaard gaande angst voor een leven zonder elkaar. Na een doorwaakte en doorgefeeste nacht wordt hun duidelijk, dat de angst eigen lijk hun enige band is en 't z.g. happy-end in de hartstochtelijke omhelzing man en vrouw is eigenlijk veel minder gelukkig bedoeld dan dit soort einc de meeste andere gevallen doet v« derstellen. Het is een kunstwerk en een compositie gaaf als een concert van Bach en Gouden Beer. die Antonioni hien verwierf was alleszins verdiend. „De vliegende danstent Duitsland had veel verwacht van „Het wonder van Pater Malachias" onder an de Zwitserse regisseur Bernhard Noodtestaineiiteii (Van parlementsredactic) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder beraadslaging en zonder hoofde lijke stemming zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp tot herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wet boek en in enige andere wetten betref fende het maken van uiterste willen in buitengewone omstandigheden. Het be treffen hier in hoofdzaak bepalingen voor militairen in oorlogsomstandighe den, die een uiterste wilsbeschikking wensen te maken. Meisjes stalen uit verveling Voor de politierechter te Dordrecht hebben zich te verantwoorden gehad de 21-jarige Johanna van den B. en de 20- jarigc Willy van R. beiden afkomstig uit Rotterdam, omdat zij het bestaan had den in de nacht van 29 april louter om een pleziertje te hebben ingebroken. De meisjes waren naar een feestje in Mijns- heerenland geweest, waar een „misi mill" gekozen zou worden. Het feestje had hen niet erg geboeid en daarom waren ze op eigen gelegenheid het dorp ingegaan. Na het gebruik van een halve liter jenever, aangelengd met cola. had den 4j een open raam gezien, waardoor zij een winkel konden binnen komen. Ze waren binnengedrongen en hadden on der meer een damestruitje, twee gouden ringen, een fles zonnebrandolie, twee elektrische scheerapparten en een fles parfum meegenomen. Binnen korte had de politie door wie deze inbraak had den gepleegd en zaten de meisjes in d< cel. De politierechter zowel als de offi cier van justitie meende, dat hier eer van een verregaande baldadigheid dan van misdadigheid gesproken moest wor den. De officier vroeg tegen elk een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De po litierechter veroordeelde de meisjes ccnkomstig de cis. Wicki. De film is inderdaad hier en daar monumentaal (vooral in de masaascènes) en bruisend van levenskracht en doelbe wustheid. Het thema behandelt de strijd een pater tegen de zedeloosheid in grote stad. Hij smeekt God om een wonder teneinde de mensen hun ogen te latenen openen. Het wonder gebeurt in derdaad, doordat een van de meest twijfel achtige amusementsgelegenheden plot seling verdwenen is. De goedwillende pa ter komt echter van de regen in de drup, omdat er direct mensen opduiken, die dit wonder in hun commercie betrekken en uit de massahysterie van de bevol king op bijzonder handige wijze klin kende munt weten te slaan. ons land is dit verhaal niet onbe kend, want deze filminhoud werd ont leend aan het bekende boek „De vliegen de danstent" van de Britse schrijver Bruce Marshall. Bernhard Wicki heeft ongetwijfeld een reeks indrukwekkende scenes vervaar digd, die echter té los van elkaar staan en daardoor schade veroorzaken aan de ho mogeniteit van het werk in zijn totaal Maar ongetwijfeld is Bernhard Wicki een begenadigd regisseur. Geen wonder, dat hij de Zilveren Beer kreeg als beloning voor de beste regie, die er in dit festival te bewonderen viel. Veel geroemd werd hier in Berlijn de Franse film „Une femme est une femme", die ongetwijfeld zijn verdiensten dank zij de Franse esprit heeft, maai wij het verhaal nu niet zo kt wonderen. Kennelijk heeft men hier ook weer gezocht naar een millieu. dat meer op uiterlijke driften is gebaseerd dan op grote innerlijke waarden. Het verhaal van een getrouwde vrouw, die graag kind zou willen hebben, kan zich overal afspelen. Waarom daarom deze film „op gefleurd" moest worden door het verhaal zich te laten afspelen in de z.g. strip-tease- wereld is ons niet duidelijk. Daarentegen zagen wij in de vrolijke Franse film „Minnaar voor vUf dagen", die op de slotavond voor de prijsuitreiking vertoond, een verrukkelijke comedie met verve en vaart gespeeld en geregisseerd, door de 27-jarige Philippe de Broca. De figuren zijn beslist niet allemaal waardevol, maar zij bewegen zich door hun diverse avonturen en avontuurtjes met zoveel ontwapend humor, dat men geneigd is deze mensen veel te vergeven. En zo is dan aan dit Xlde filmfestival een eind gekomen. De Gouden en Zil veren Beren zijn verdeeld, zoals gebruike lijk heeft de Berlijnse Senator dr. Tibur- lius zijn slottoespraak gehouden- Het is een festival geweest, dat veel tegenstellingen heeft gebracht en dat door de crisis van de film industrie dit jaar wel een beetje een zorgenkind is geweest. Het heeft minder positieve waarden gebracht dan verleden jaar het geval was en men zag, hoe vooral in de West- europese landen en Amerika gewor steld wordt om een nieuwe vorm te vinden, die hoewel verzoend met de eenmaal niet weg te denken com merciële kant aan dit medium toch een taak kan vervullen in het brede patroon, waarin ernst en ontspan ning hand in hand kunnen gaan en toch de cultuur dienen. Nieuw! Amerikaanse wondervinding! zonder permanent-vloeistoffen Alsof u met golvend haar geboren bant. zo natuurlijk golft uw haar na één behandeling met nieuwe Perform! En zonder permanent watertjes! Zonder lak! Zelfs stug of sluik haar dat nóóit bleef zitten is na één be handeling met Perform omgetoverd tot uw droomkapsel! Iedere nacht krulspelden voorbij! Perform in uw haar en u kunt er op slapen, mee door de wind lopen. Zelfs een fikse Tegenbui kan geen kwaad... de kam erdoor en iedere golf valt weer in zijn plaats. Hebt u niet innig naar zulk haar verlangd? Vanaf vandaag glanst en straalt uw haar, voelt het heerlijk zacht en natuurlijk. Nooit meer stro-achtig permanent-haar, of een kapsel dat stijf staat van de lak. Uw heerlijk natuurlijke, nonchalante k»psel blijft de hele week zitten. Op de eerste dag nog evén mooi als de Uatste - en voor bijna geen geld! KAM HET ERIN Proces- Eichmann F.rken n i ngsregeli ng tu in bouw (Van onze parlementsredactie) TTET VERHEUGT MIJ, dat de socialistische fractie inziet, dat men met A ordening ook te ver kan gaan, zei mr. Biesheuvel gistermiddag in de Tweede Kamer, toen gesproken werd over het wetsontwerp, op grond waarvan een nieuw erkenningenstelsel voor de tuinbouw zal worden in gevoerd. De meeste tegenstand tegen dit wetsontwerp was afkomstig van de socialistische fractie. Haar woordvoerder, de heer Egas, diende zelfs een motie in, met de strekking het aantal erkenningsvoorschriften voor de tuinbouw zo klein mogelijk te houden, maar zelfs de liberale heer Van Dijk, voorstander van zo weinig mogelijk ordening, vond de indiening van deze motie niet opportuun. Bjj de voorstanders van de regeling schaarden zich ook de heren Van Dijk (lib.) en Van der Ploeg (kath. v.). De heer Kodde (s.g.) daarentegen zei, de noodzaak van een erkenningsregeling niet in te zien. Zowel de meeste sprekers uit de Kamer als minister Marijnen zelf wezen erop, dat het wetsontwerp het karakter heeft van een raamwet. De eigenlijke vergun ningsregelingen zelf zullen in samenwer king met het georganiseerd bedrijfsleven worden uitgewerkt. Of al minister Marijnen zei. niet te vrezen dat de manier, waarop deze rege lingen worden uitgewerkt, tot verstarring in de tuinbouw zullen leiden, de heer Egas handhaafde zijn kritiek. De reeds hierboven genoemde motie, die hij in diende, zal echter ongetwijfeld worden verworpen, want zowel uit de Kamer als van achter de ministerstafel werd be toogd, dat pas uit het resultaat van het overleg met het bedrijfsleven kan blij ken, of de erkenningsregelingen verstar ring in de hand werken. Over motie en wetsontwerp zal dinsdag worden gestemd. Voor het verkrijgen van de in het wetsontwerp bedoelde vergunningen moet men aan bepaalde vakbekwaam heidseisen (i.h.a. lagere of middelbare tuinbouwschool) voldoen. Het landbouw schap zal over de aanvragen beslissen, wetsontwerp is vooral op verzoek het georganiseerde bedrijfsleven in gediend. Doel van het vergunningenstelsel is niet in de eerste plaats het bevorderen van de vakbekwaamheid, maar het re gelen van de aanvoer van tuinbouwpro- dukten, marktordenend dus. Het is de minister Marijnen, die het wets ontwerp heeft ingediend, dat deze aan- regelmatig mogelijk is en niet kan worden verstoord doordat iedereen zich plotseling met de tuinbouw zou gaan bezig houden. Volgens de heer Egas zal deze rege ling echter verstarring en beperking van het aantal tuinders veroorzaken. Het marktordenende doel van de re geling beviel de socialistische woord voerder allerminst. Er moet verband zijn tussen erkennings- en teeltregelin gen. Bovendien is het onjuist, dat voor iedere sector van de tuinbouw sierteelt op grond van deze wet een aparte erkenningsregeling wordt opge steld. De heer De Ruiter (c.h.) vond juist, dat de regeling eenvoudig is gehouden en vrij soepel is. Ook de heer Biesheuvel (a.r.) was blij met het wetsontwerp en onderschreef ook het doel, waarvoor he' ontwerp is ingediend, namelijk de markt ordening. De heer Bicsheuvel waarschuwde er- oor. de contractteelt geheel vrij te laten. Minister Marijnen dacht daarover anders: de contractteelt betreft een specifieke latie tussen de conservenindustrie en tuinder, die aan die industrie levert. Het leveren van minderwaardige produkten wreekt zich op de producent zelf. De In dustrie zal haar produkten dan immers van een ander betrekken. De bewindsman stond dus volledige vrijheid van de con tractteelt voor. (Vervolg i 5V t pagina 1) Moreel, in de geesteshouding die men omtrent zichzelf heeft, wordt het schuldgevoel getoetst aan opvat tingen die boven die van de wet lig gen. In dat opzicht beschuldig ik mijzelf en blijf ik mij in mezelf ver diepen. Ik tracht met mezelf tot een slotsom te komen. Concluderend zou ik hier willen zeggen dat ik spijt ge voel en mijzelf veroordeel over deze uitroeiing van liet Joodse volk waar toe de Duitse heersers opdracht heb ben gegeven. Maar ik kon niet over mijn eigen schaduw heenspringen. Ik was een werktuig in de handen van de sterken en machtigen en in de han den van het lot zelf. dat geen genade kent", aldus Eichmann. Sprekend over zijn vlucht in 1950 naar Argentinië zei hij voorts: „Ik heb mij niet aan een Duitse rechtbank ter be schikking willen stellen omdat ik geloof dat ik dan berecht zou worden volgens politieke grondslagen in plaats van juri dische. Ik was alleen dan bereid terecht te staan op garantie dat het een normale procesgang zou zijn die niet door poli tieke overwegingen werd beïnvloed' Na Eichmanns verklaring liet dr. Ser* vatius dit deel van de verdediging verder rusten en kreeg procureur-generaal Haus- ner gelegenheid om te beginnen met ziin kruisverhoor. Hausner begon Eichmann te herinneren aan een opmerking die hij tijdens vroegere ondervraging had gemaakt waarin hij had gezegd bereid te zichzelf in het openbaar op te hangen teneinde te boeten voor zijn misdaden. „Bent u bereid deze woorden thans hier te herhalen?" vroeg Hausner. „Ik bestudeer die bepaalde verklaring wederom en ik ontken haar niet" Niet juridisch „Bekent u medeplichtig te zijn aan de moord op miljoenen Joden?" „Dat kan ik niet toegeven. Wat per soonlijke schuld betreft, wat mijn aan deel betreft, moet ik erop wijzen dat ik mezelf uit juridisch standpunt niet schuldig acht. Ik ontving slechts orders en voerde ze uit. Als de Joden die door mij werden gedeporteerd zijn omge komen dan moet het juridisch aspect daarvan onderzocht worden", zei Eich mann. „Zou beklaagde zo goed willen zijn zich te onthouden van redevoeringen en zou hij mjjn vraag met ja of nee willen beantwoorden", vroeg Hausner. „Mijn vraag is geen juridische vraag. Vindt u. in uw eigen hart. uzelf schuldig aan medeplichtigheid aan de moord op miljoenen Joden". „Ja, uit menselijk standpunt bezien omdat ik schuldig ben aan het volbren gen van de uitvoering ervan". Daarop vroeg Hausner de beklaagde wat hij bedoeld had met de opmerking dat hij blij zou zijn te sterven met d» gedachte dat hij „vijf miljoen vijanden van het Reich" had vermoord. „Toen u door de Israëlische politie werd ondervraagd, zei u het als volgt: miljoe nen vijanden zijn dood. Miljoenen Duitsers zijn dood. En ik geloof dat in deze oorlog ook vijf miljoen Joden de dood vonden. Bedoelt u hiermee dat u met genoegen in de grafkuil zult springen omdat u vijf miljoen Joden vijanden van het Reich met u meesleépte?" Eichmann antwoordde: „Nee, ik heb niet gezegd vijf mil Joodse vijanden van het Reich. Ik be doelde de vijand die de poorten bestorm de van de hoofdstad van het Reich". De voorzittende rechter Mosje Landau gelastte Eichmann nogmaals zijn e verklaringen tegenover de politie te lezen „De woorden zoals ze ui mond zijn opgetekend". „Dat is het feitelijke, totale aantal doden van alle slachtoffers van de log. Dat heb ik toen gezegd en ik me van dat feit ten volle bewust. Mijn woorden zijn volkomen verdraaid". „Beschouwde u de Joden als een vijand, als een tegenstander van het Reich? Ik wil een antwoord zonder „maar" e Eiohmann antwoordde: „Na de oorlogsverklaring zag ik de Joden als vijanden van het reich, m ik beschouwde ze niiet als vijanden het reioh op de manier zoals ik mezelf aan het eind van de oorlog uitdrukte. Als aartsvijanden beschouwde ik het rode leger en de Amerikaanse luchtmacht die op Berlijn aanstromden". Hausner herinnerde Eichmann c dat deze eens gezegd had dat Hitier de Joden de oorlog had verklaard jaren voordat de tweede wereldoorlog uitbrak en hij vroeg beklaagde of hij bereid wa die verklaring te herhalen. „Ik kan het me onmogelijk herinneren' begon Eichmann tc zeggen waarop Haus ner deze door Eichmann met de hand geschreven verklaring toonde. Terwijl Hausner bleef aandringei Eichmann bleef proberen zich rechtstreekse antwoorden te ontrekken, ontstond er rumoer in de zaal da* door rechter Landau onmiddellijk werd o: drukt met een verzoek om stilte. Ten slotte kwam Eichmann op de vraag terug en zei: „De Joden stelden zich niet tegen de Duitsers teweer met wapens in de hand". Hausner verzocht hem „door te gaan met lezen, dan zult u merken dat de Jo den genoemd worden als vijanden die uitgeroeid zullen worden": hierop zei Eichmann: „De leuze luidde de vijand met w en al uit te roeien en het wereld joden dom had het Duitse rijk de oorlog ver- „Dus de Jood wah de vijand die ui geroeid moest worden. Is dat juist?". „Nee, dat is het niet. Dat is niet 2 nadrukkelijk geschreven. Men moet mijn uitgangspunt begrijpen". was in de gestapo. De Joden v.arcr vijanden die verslagen moesten worden", zei Hausner. „Maar er staat niet uitgeroeid", ant woordde Eichmann. „Er staat in uw eigen handschrift", al dus Hausner, „dat de Fiihrer de uit roeiing van het Joodse volk had gelast. Is dat juist?". „Ja, dat is juist". „Dus de Jood was in uw ogen ee, genstander. Ja of nee, later kunt u toelichten". „Ik moet verklaren dat het tamelijk moeilijk is deze passage buiten haar band te bekijken. Maar inderdaad, de Jood werd beschouwd als een vijand". TAE Verenigde Staten zijn voor nemens Rusland de volgende week mede te delen, dat zij bereid zijn over een oplossing voor de kwestie-Berlijn te onderhandelen, wanneer daartoe althans een rede lijke grondslag gevonden kan den. Naar vei-luidt zal de nota aan het Kremlin echter geen vastomlijnd onderhandelingsvoorstel bevatten. De autoriteiten te Washington zien er weinig heil in onder de huidige om standigheden met de Sowjet-regering te gaan spreken over het Berlijnse probleem. De nota wordt thans door vertegen woordigers van de VerenlLgde Staten, Groot-Brutamniië. Frankrijk en We-st- Duiitsland im zijn definitieve vorm gego ten. He, zal een antwoord zijn op een memorandum ove: Berlijn, dat premier Chroeaji'sjef een maand geleden aa slot van de Weense besprekingen president Kennedy gar In de Amerikaanse nola, die naai wacht wordt gevolgd zal worden door soortgeiiike documenten uit Parüs. Lou den en Bonn. zal Cliroesjtsjef te ver- staan gegeven worden dat het voorge stelde vredesverdrag naar de mening van de Westerse regeringen geen einde kan maken aan de Westerse rechten ten aanzien van Berlijn en het recht toegang tot de stad Verder wordt verwacht, dat in de ta een overzicht gegeven zal worden van de lange hisrorie van de onderhan delingen von Oos: en West over Duits land en Berlijn, bovendien zal opnieuw een oplossing van het Berlijnse probleem voorgesteld worden im het kade-r van een veelomvattender regeling van het Duit se prooleem volgens het beginsel het zelfoeschikk iigs reoh tOp eer cente persconferentie heeft president Kennedy met grote nadruk over dit zelf- beschikkingsrecih' gesproken. De Britse premier Macmillam heeft gisteren i-n het Ljgerhui3 verklaard dat er momenteel nog geen enkel plan is voor eer. Westelijke topconferentie over Berlijn. Het overleg tussen Engeland. Verenigde Staten en Frankrijk over deze kwestie speelt zich langs de nor male dlolomatieke kanalen af, zei hij. Rood beukt roder (Van onze parlementsredactie) "jVTET FELLE VERWIJTEN beukte - gistermiddag in de Tweede Ka mer de socialistische afgevaardigde Scheps de communist Bakker. Inzet was de positie van de ongeveer hon derd staatloze oud-Spanjestrijders, die ons land telt. De Nederlanders, die in de Spaanse burgeroorlog tegen Franco streden, verloren hun Neder landerschap, in overeenstemming met de Grondwetbepalingen over het dienstnemen in buitenlandse krijgs dienst. Op honderd na hebben deze oud-Spanje strijders hun Nederlanderschap her kregen. Volgens dé heer Bakker moeten deze honderd ook worden genaturali seerd. De heer Scheps echter, ervan overtuigd, dat alle daarvoor in aanmer king komende oud-Spanjestrijders reeds weer genaturaliseerd zijn, stelde de vraag, of er onder de overblijvende honderd misschien niet waren, die in de Tweed# Wereldoorlog aan de zijde van Hitier hebben gevochten. Ook minister Beer man, die de dossiers eyengoed kende als de heer Scheps, opperde deze mogelijk heid. De grote vraag bij naturalisatie is: „Hoe staan deze mensen thóns tegenover de Nederlandse levensgemeenschap?" De heer Bakker sprak ronduit schan de van het ministeriële antwoord. Hij verweet hem, bij het beoordelen van deze staatlozen uitsluitend zijn eigen politiek standpunt als maatstaf te ne men. Hierop deed de heer Scheps een boekje open over de rechtvaardigheid van de communisten. „Zie maar eens hoe zij de Gortzakkianen behandelen. En zwijgen we nog maar over hen, di# verder van de heer Bakker afstaan". Inzet van dit debat was een wetsont werp tot goedkeuring van het in 1954 te New York gesloten verdrag betreffen de de status van staatlozen. Door aan neming van dit verdrag verplicht land zich, enkele verbeteringen te bren gen in de positie van de staatlozen. Tijdens de behandeling van het voor stel meende de heer Scheps, dat ten ge rieve van de staatlozen het verstrekken van reisdocumenten zonder vermelding van de nationaliteit de voorkeur ver dient. Mr. Van Rijckevorsel (kath.V.) vroeg, tegemoet te komen aan de ver langens van vele Ambonezen m.b.t. het verschaffen van internationale reispa- pieren. Minister Beerman zegde zijn medewerking toe. Hierop werd het wets ontwerp z.h.s. aanvaard. Tweede Kamer Loterijbelasting aanvaard (Van parlementsredactie De Tweede Kamer heeft gistermiddag, naar we gisteren in een deel van edities in het kort reeds meldden, het wetsontwerp lotcrübelasting goedge keurd. Reeds bij de behandeling van het eerste artikel van het ontwerp stemden 12 KVP-ers tegen, cn wel omdat, zo zei hun woordvoerder dr. Lucas, niet alleen de belasting een vrijwel te verwaarlozen bedrag voor de schatkist betekent, maar ook de controle op de naleving van de wet zeer moeilijk, zo niet onmogelijk -zal zijn. Nadat de liberale burgemeester van Wassenaar, mr. Geerbsema. in een amen dement had voorgesteld, de prijzen, ge wonnen in buitenlandse kansspelen van de belasting vrij te stellen, ging staats- secretaris Van den Berge twee stappen met hem mee: Ook de prijzen uit binnen landse kansspelen, die geen loterij 0! prijsvraag zijn. worden vrijgesteld. De heer Geertsema trok daarop zijn amen dement in. De behandeling van een amendement van de heer Pesohar (soc.). waarin wordt voorgesteld, prijzen, die minder dan dui zend gulden bedragen, van loterij belas ting vrij te stellen (in het wetsontwerp geldt dit voor prijzen tot honderd gul den en voor alle prijzen in een loterij of kansspel, waarvan de hoogste prijs niet meer dan duizend gulden bedraagt), liep uit op een loven en bieden tussen de staatsseertaris ,en de heer Peschar. De staatssecretaris wilde het vrijf* stelde bedrag wel verbogen van honderd tot vijfhonderd gulden, maar de heer Peschar nam daarmee geen genoegeu Hij handhaafde zijn amendement en mocht het genoegen smaken dat het werd aangenomen, dank zij de steun van P.v.dA. V.V.D., P.S.P., C.P.N. en twee li beralen. De eindstemming over het wets ontwerp had tot resultaat, dat alleen een betrekkelijk gering aantal KVP- en CH-afgevaardigden tegen stem den. Na elfcnhalfjaar onvindbaar te zijn geweest, is de nu 40-jarige sta tenloze zigeuner J. K., Duitser van origine, met de sterke arm naar Bre da gehaald, waar hij gezocht werd op verdenking van poging tot dood slag. Ongeveer een half jaar voordat de zaak juridisch zou zijn verjaard, kwam K. bij Tegelen de grens over. Hij had al die jaren gesignaleerd gestaan in het opsporingsblad en een marechaus see aan de grens herkende het gezicht V'OOR HET EERST sinds ginnen als het idool va? mensenheugenis Is de jonge meisjes verdrongen. De heer Bennett, een haar- voornaamste Amerikaanse ster niet een dame uit Holly- kunstenaar uit een der chic- zoek onder geestelijken en wood noch een actrice. ste salons van Beverley Hils. onderwijskrachten bleek de vertelt, dat alle j Zij heet natuurlijk komen met foto' Jacqueline Kennedy. sejs van mevrouw Kennedy Zelfs in Hollywood heeft en de boodschap: „Precies zo. de elegante „eerste vrouw" alstublieft." filmindustrie, heeft op zijn Joodse leiders vatte het een filinkoningin heeft ge- terrein hetzelfde opgemerkt, aldus samen: „De recente daan. Bij een onofficieel onder- erovering van Europa door vrouw Kennedy heeft week meer uitgewerkt hcid cn charme, dat zelfs pre- ertelt, dat alle jongemeisjes verschuiving van de verering dan duizend preken van de sident Kennedy, zoals hijzelf van K„ die met enkele woonwagens on6 land binnen wilde. Op 20 december 1949 kreeg K. ruzie met de nu eveneens 40-jarige Bredase opperman Van G. Het liep. zo hoog, dat Van G. drie messteken werden toe gebracht, waarvan één in de hartstreek De man werd levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis opgenomen, maar herstelde. Inmiddels is hij geconfron teerd mat K. en hij verklaarde diie als de dader te herkennen. Onmiddellijk na de vechtpartij bleek K. spooriloos. Verscheidene woonwagenkamjpen wer den uitgekamd, maar tevergeefs. Aan vankelijk bleek 'hij, met achterlating van „vrouw" en enkele kinderen, naar Düase'ldorf te zijn uitgeweken, waar de familie zich later -bij hem -heeft ge voegd. Gisteren heeft K. verklaard zich wei te herinneren, dat hij met Van G. des tijds heeft gevochten, maar hij ontken de daarbij een mes gebruikt te hebben Toch zijn de kleren, die Van G. des tijds droeg en die thans bij de justitie berusten, met messteken doorboord. Het mes is echter onvindbaar geble- kap- der teenagers van Hollywood kansel. Onze jonge naar Washington unanieme hebben gezien, hoe een be- instemming te vinden. vallige vrouw en moeder, dit Een priester en xijn gelooft in de heiligheid var Elizabeth Taylor, Marilyn En Charles Lemaire, een commentaar komt overeen de huiselijke haard. Europa opvoeding Monroe en andere filmkonin- kledingontwerper voor de met dat van protestantse en heeft veroverd zoals nooit maakt." De zaak zal zo spoedig mogelijk in Breda dienen. Van G. zal als getuige heeft toegegeven, naar de tweede plaats werd verdron- heeft beschaving, goede manieren en een goede populair ge- De woonwagenbewoners, die K. des tijds bij de vechtpartij vergezelden, zwe gen als het graaf. Ook de vroegere ..vrouw" van K. (-hij blijkt inmiddels een nieuwe vriendnn te hebben) heet! niets losgelaten. I»4"

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 6