Slag in gelaat van China tlairyn E.E.G.-verdrag lioeft de zeevaart niet te schaden Engelse resolutie over geschil Irak-Koeweit HOEDER WORDEN... ZWITSAL Oostberlijnse burgemeester erkent grove misstanden ht een, éumfce lij. TIIMEZ Jacht op moordenaar die meisje meesleurde Sanovite Geheim van tie cirkel 61 5 INDUSTRIEEL GARANTIEFONDS De minister van economische zaken. drs. J. W. de Pous, heeft gisteren het bestuur van de stichting Industrieel garantiefonds geïnstalleerd. Deze stichting heeft tot doel de risicodragende financiering van be staande kleine en middelgrote en van nieuwe industriële ondernemingen te helpen bevorderen. Tot voorzitter van het stichtingsbestuur is benoemd drs. H. P. Jongsma, directeur voor financieringen en deelnemingen van het mi nisterie van economische zaken. De installatie van de bestuursleden geschiedde na de ondertekening van de stichtingsakte en ging vooraf aan de eerste vergadering van het stichtingsbestuur. Daarin werd besloten tot oprichting van twee financieringsmaatschappijen, te weten de financieringsmaatschappij Industrieel garantiefonds 's-Gravenhage N.V. en de financieringsmaat- I schappij Industrieel garantiefonds Amsterdam N.V. STAATSPRAKTIJKDIPLOMA onderzoek doelstelling en organisatie examen staats- j praktijkdiploma voor bedrijfsadministratie, heeft een rapport opgesteld, waarin zij de vraag of de doelstelling van het examen voor het staats- praktijkdiploma, gelet op de doelstelling van de examens voor de mid delbare akte boekhouden, juist is, bevestigend beantwoordt. Het examen j voor het staatspraktijkdiploma vormt geenszins een doublure van het examen voor de akte boekhouden, aangezien het eerste geheel gericht is op de praktijk van het bedrijfsleven, terwijl het andere examen vooral is gericht op de behoefte aan leraren. Dit brengt mee, dat voor het verkrijgen van de onderwijsakte een mondeling examen niet kan worden gemist. Wel is de commissie tot de overtuiging gekomen, dat er geen ver. schil behoeft te bestaan tussen de schriftelijke examens voor de akte en het diploma. Nederland zal by het bepalen van zijn politiek in de Europese economische gemeenschap moe ten aanvaarden, dat de zee- scheepvaart, net als alle andere economische activiteit, onderwor pen is aan de werking van het E.E.G.-verdrag en de gemeen schapsorganen, zo heeft de heer W. L. de Vries, directeur-gene raal van scheepvaart, gisteren verklaard. De heer De Vries, die sprak op een bijeenkomst van het Nederlands ver- I keersinstituut in Rijswijk, geloofde dat de feitelijke toepassing van het E.E.G.- verdrag op de zeescheepvaart gericht zal moeten worden op voortgezette steun aan een brede, Westeuropese co- I ordinatie op scheepvaartpolitiek gebied en wel op non-discriminatoire basis. De directeur-generaal herinnerde a een voorspelling die hij in 1953 had ge daan en waarin hij de verwachting had uitgesproken dat de invloed van de Europese integratie op de omvang van bet vervoer van en naar Europa w I ichijnlijk ongunstig zou zijn. Die i spelling was in de jaren 1956 tot 1959 I bevestigd, zo zei hij. tin procenten uitgedrukt, is het per centage dat het zeegaande verkeer uit maakte van het totale handelsvolume gezakt van 73 procent in 1956 tot 67.6 procent in 1959, waarbij nog komt dat net totale handelsvolume van de E.E.G. in 1959 10,5 procent .hoger was dan in 1956. Voor de toekomst was de heer De Vries echter niet pessimistisch gestemd. Als een der elementen die een zeker optimisme rechtvaardigen noemde de heer De Vries de toenemende produk- tie en welvaart binnen de E.E.G., die de komende jaren hun belangrijkste momenten nog moeten krijgen. Dit zal aanvullende stimulansen opleveren voor de export, vooral als de E.E.G.-handels politiek erin zou slagen tariefconcessies van derde landen te verkrijgen. En aan gezien tegenover zulke concessies van derde landen ook concessies van E.E.G. zijde zouden moeten staan, zou ook de voer in de E.E.G. bevorderd worden. Voorts zou de toenemende hulp der E.E.G.-landen aan onderontwikkelde ge bieden een factor van betekenis kun- ;n worden. De heer De Vries verwachtte enige invloed van de preferentie der Afri kaanse gebieden die bij de E.E.G. zijn geassocieerd, op de totale invoer uit Zuid-Amerika. Doch maximaal zou dit slechts drie procent van net totale invoervolume uit Zuid-Amerika kunnen bedragen. Wat de graaninvoeren betreft, meen de de heer De Vries zich van toekomst verwachtingen te moeten onthouden ir afwachting van de richting die het ge meenschappelijke landbouwbeleid var de E.E.G., uiteindelijk zou gaan nemen Er staat hier een vrij omvangrijk in voervolume op het spel, zo zei hij. De .groene macht" in de E.E.G.-landen. ook in Nederland, diende men volgens hem niet te onderschatten. In de Engelse pers circuleren hardnekkige geruchten over een romance tussen Nicholas Eden, de dertigjarige zoon van Sir An thony, die pas tot burggraaf is benoemd, en prinses Alexandra van Kent. Het ziet er naar uit dat Finland het voorbeeld volgt van de andere Scandi- nrvische landen en spoedig de vrouw zal toelaten tot de kansel. Een commis- van vijf leden is ingesteld om de- materie te bestuderen. Vier van de vijf leden zijn nu met een voorstel ge komen om de vrouw tot de ambten toe te laten. Dit voorstel zal op de synode van 1963 behandeld worden. Denemar ken ging hiertoe reeds in 1948, Zweden 19C3 en Noorwegen in maart van dit r toe over. Er zijn in Finland 260 die het kandidaatsexamen in de theologie hebben afgelegd. In Tilburg is gisteren de 7-jarige Bennie Lejeune toen hij op een pijler in zijtak van het Wilhelminakanaal voorover in het water gevallen en verdronken. Een voorbijganger dook terstond in het kanaal, waar hij het kind op de bodem vond. Pact Rusland-Noord-Korea De Ver. Staten hebben het ver drag tussen Rusland en Noord- Korea „een nieuwe schakel in het communistische koloniale im perium" genoemd. Zij maken be zwaar tegen de aantijging van Chroesjtsjef dat het pact nood zakelijk is geworden door de daden van de Ver. Staten, Japan en andere landen in het gebied van de Stille oceaan. Chroesjtsjef heeft verklaard dat deze landen de pogingen Van de Sowjetunie om de spanningen in het Verre Oosten te verminderen en de vrede in het ge bied te verzekeren hebben verwor pen. In Washington wees men er op, dat Noord-Korea in 1950 agres sie heeft gepleegd tegen Zuid-Korea en dat er sedert die tijd niets is ge daan om de spanningen te verminderen. Gisteren heeft Chroesjtsjef in het Kremlin een heildronk uitgebracht op de vriendschap tussen de Sowjetunie en communistisch China. Hij klonk daarbij Arabische liga worden toegejuicht. De vertegenwoordiger van Liberia stelde voor dat de partijen in het ge schil, met bemiddeling van de liga, met elkaar zullen onderhandelen. De Franse vertegenwoordiger had met be langstelling gehoord dat de Irakse pre mier, generaal Kassem, zegt voorstan der te zijn van een vreedzame oplos sing. Overigens achtte hij de vrees van Koeweit oprecht. De term „agressie" onjuist. Zijn Turkse collega had geen behoefte aan een resolutie; hij vond een Intussen is de Veiligheidsraad gis- vredelievende verklaring van Irak al teren verder gegaan met de behan- voldoende, deling van het geschil tussen Irak Minister Hoessein, leider van de Koeweitse delegatie in de Vei ligheidsraad, heeft verklaard dat zijn land pas terugtrekking van de Britse troepen zal vragen als het de garantie heeft van het lid maatschap van de Verenigde Na ties en als Irak zijn annexatieplan nen heeft opgegeven. Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een t> BABYSET DE LUXE M Koeweit. Engeland diende een resolutie waarin alle staten wordt verzocht de onafhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid van het kleine vor stendom te eerbiedigen en waarin eventuele opbouwende stappen van de Maar diens Engelse ambtgenoot meende dat Irak die vreedzame voor eerst moet bewijzen, dan zijn de Engelse troepen zo weer vertrok ken. Van Russische zijde tenslotte werd de resolutie onaanvaardbaar genoemd, omdat zij niet voorziet in onmiddellij ke terugtrekking van de Engelsen. Vanavond gaat de Veiligheidsraad verder. Advertentie Processen over discriminatie De Amerikaanse federale regering heeft de staat Mississippi vandaag twee processen aangedaan wegens discrimi natie tegen stemgerechtigde negers twee graafschappen. De gouverneur i de staat, Ross Barnett, heeft de actie onmiddellijk bestempeld als ingrijpend en plaatselijk bestuur. De minister van justitie Robert Ken nedy verklaarde in Washington dat de discriminatie zeer duidelijk was en dat de processen aanhangig waren gemaakt omdat er geen pogingen waren gedaan de zaak recht te zetten. Het betrof het onthouden van stem recht aan negers in de graafschappen Clarke en Forrest. Andere gevallen zijn nog in onderzoek; waarschijnlijk len er nog meer processen volgen. De zaak zal op 7 augustus worden behandeld, waarschijnlijk in Jackson de hoofdstad van de staat Mississippi. Er zijn ook dergelijke processen aan hangig gemaakt in de staten Louisia na, Alabama, Georgia en Tennessee. Gallup-onderzoek proces-Eichmann Enkele leden van Gallup Interna tional de instituten voor de publie ke opinie in de V.S., Engeland, Zwit serland en West-Duitsland hebben in deze landen een tweetal vragen gesteld over het proces-Eichmann. De eerste vraag, die een groot aan tal volwassen mannen en vrouwen in de betreffende landen werd gesteld, luid- .welke handelwijze ten opzichte zou volgens u voor de Israëlische regering de juiste zijn geweest?" Het grootste percentage van de onder vraagden in Groot-Britannië, de V.S. en Zwitserland was het eens met de be rechting door een Israëlisch gerecht zo als dat thans gebeurt (resp. 44. 44 en 53 pet.) De meeste West-Duitsers ge ven, blijkens het onderzoek, de voorkeur aan uitlevering ter berechting door een internationaal gerecht (32 pet.) Voor berechting door Israël stem de 28 pet. van de ondervraagde Duit sers. en een kwart van hen was voor uitlevering ter berechting aan Duits- De tweede vraag luidde: ,,is het vol gens u goed of niet goed dat de we reld aan de nazi-concentratiekampen wordt herinnerd?" Van de Duitsers stemden 45 pet. v niet goed. In Groot-Britannië, de V.S. en Zwitserland meende men met gro te meerderheid het tegengestelde (resp. 56, 62 en 70 pet.) Tanganyika wordt op 9 december onafhankelijk De Britse minister van koloniën. Iain Macleod heeft meegedeeld dat de da tum waarop Tanganyika onafhankelijk zal worden, op verzoek van Tanganyi ka vervroegd is van 28 tot 9 december. Uw autokosten gaan omlaag. Stap over op Mobiloil Special, de motorolie die zorgt voor een perfecte smering - voor een lager benzineverbruik. En... stap over op Mobil Special benzine met tetramel, de nieuwe Ameri kaanse benzine met hoog octaangetal. Nu ook in ons land steeds meer verkrijgbaar. Met Mobil Special benzine rijdt U veel meer kilometers. Stap over op Mobil en U stapt over op besparingen. Mobil Oil Nederland N.V. Rotterdam 0. De burgemeester van Oost-Ber- lijn, Friedrich Ebert, heeft gis teren toegegeven dat er moei lijkheden zijn bij de bevoorradin; van de bevolking met voedsel en eerbruiksgoederen. Hij schreef dit gedeeltelijk toe aan de ,,sectari- sche maatregel" van de staat die particuliere zaken, winkels restaurants overneemt, en hij drong er op aan hieraan een eind te maken. lement. dat voorziet in het houden plaatselijke verkiezingen in Oost-Duits- land in de herfst. Andere oorzaken zijn volgens Ebert een onoverwogen beleid bij het maken van plannen in de centrale en plaatse lijke staatsindustrieën en egoïsme bij de centrale industrieën. De particuliere zaken en die welke half eigendom zijn van de staat zijn een belangrijk onderdeel van de plaat selijke industrie, die meer dan de helft van de Oostduitse verbruiksgoederen produceert, aldus Ebert. Particuliere fabriekseigenaars klagen nog steeds over onvoldoende bevoorra ding en hun verzoeken worden op niet gerechtvaardigde gronden afgewezen. „Het resultaat.is boosheid in grote la gen van de bevolking en een negatieve invloed op hun politieke houding, boven al in verkiezingstijden", zo zei Ebert. Vlbricht Voor Ebert aan het woord kwam, had partijleider Walter Ulbricht ve kerd dat West-Berlijn niet langer burcht van de koude oorlog" zal zijn, zodra hij zijn afzonderlijk vredesver drag met Moskou heeft. Een Oostduits vredesverdrag, zo be toogde hij, zou de weg effenen voor de Duitse neutraliteit. Ulbricht legde eni ge nadruk op het idee van een neutraal Duitsland, een oud communistisch t stel dat de laatste weken opnieuw de orde gesteld is. Naar schatting 150 personen zijn om het leven gekomen ten gevolge van overstromingen en aardverschui vingen in de Zuidindische staten Mysi re. Kerala en Madras, gedurende de a gelopen vier dagen. De rivieren stijgen tot schrikbarende hoogten. Verschillende Washing- tonse huiseigenaren heb ben thans aangeboden, nadat hun was verteld welk standpunt presi dent Kennedy over hun houding had, grote luxe flatgebouwen beschik baar te stellen voor ne gerdiplomaten. Of er nu ook blanken in de flats komen, is niet medege deeld. Een Westduitse firma zegt er iets op gevonden te hebben om hoofdpijn door het televisie-kijken te voorkomen. Zij brengt een doorzichtige plastic plaat in de handel die tegen de beeldbuis wordt aangebracht. Door in de plaat langs elek tronische weg 625 „lij nen" aan te brengen, worden de ruimten tus sen de beeldlijnen weg genomen en daarmee de hoofdpijn. De Belgische premier Lefêvre heeft gisteren de tweede atoomreactor van de Europese ge meenschap, die in Mol is gebouwd, in gebruik gesteld. De reactor werd gebouwd met medewer king van Euratom. De eerste vijf jaar moet men op 778,5 miljoen gulden aan kosten reke nen, maar daar heeft men dan ook de krach tigste stroom neutronen van alle Europese reac toren voor. Koningin Juliana, die gisteren een bezoek aan Drenthe heeft gebracht, heeft onderweg in de koninklijke trein de ex- dienstgeleider C. Schöt- telndreiern, die meer dan vijfentwintig jaar op de koninklijke trein heeft dienst gedaan, nog eens persoonlijk bedankt voor al zijn goede zor gen. De Koningin sprak geruime tijd met de heer Schöttelndreiem, die op 1 juli bij zijn officiële afscheid reeds de gou den medaille van de Huisorde van Oranje had ontvangen. Caroline Kennedy, de driejarige dochter van president en mevrouw Kennedy, is dezer dagen ternauwernood aan de verdrinkingsdood ont snapt. In een onbewaakt ogenblik zij was op een partijtje bij de fa milie Auchinloss was zij het zwembad inge gaan, waar zij van een rubber drijfring gleed. Mevrouw Saltonstall schoondochter van een senator zag het kind glijden en sprong haar na, ondanks dat zij zelf binnen drie maanden een baby verwacht. Ca roline kwam op de kant, zonder zelfs maar een druppel water bin gekregen te hebben. Toen het echtpaar Gra ham uit Luton (Enge land) tachtig kilometer verder in Lilford ging wonen, ging de Cyperse kat Tootie natuurlijk mee. Het dier verdween spoorloos. Gisteren het was inmiddels een half jaar later kwam Tootie aan in de vroe gere woning, waar nu de dochter van het echt paar woont. Men vraagt zich nu af wat Tootie al die tijd heeft uitge spookt. Advertentie de sigaar die bij een mooi boek hoort. SANTOSA (22 ct). voor rokers met smaak! Jozef Mengele raakt doctorstitel kwijt De universiteit van Frankfort heeft besloten dr. Jozef Mengele, de beruch te kamparts uit het concentratiekamp Auschwitz een van zijn doctoraten te ontnemen. Mengele, die zich, naar men gelooft, ergens in Zuid-Amerika schuil houdt, van de meest gezochte voo lige beloning ijn aanhouding is an 20.000 mark gesteld. Bij haar beslissing Mengele zijn doc toraat te ontnemen, zegt de universiteit, dat hij de regels van het medische be roep geschonden heeft en zich niet ge houden heeft aan het niveau dat van de dnager van een medische graad ver wacht mag worden. De universiteit van München over weegt Mengele zijn doctoraat in de wijsbegeerte te ontnemen met de minister van buitenlandse zaken van de regering te Peking, Tsjen Ji, die op thuisreis uit Genève in Moskou is. Het gebeurde op een receptie ter ge legenheid van het sluiten van het ver drag tussen Rusland en Noord-Korea. Westelijke waarnemers interpreteren het verdrag nl. als een slag in het ge zicht van communistisch China dat in de Koreaanse oorlog als beschermer van Noord-Korea is opgetreden. De spe culaties rondom de Russisch-Chinese be trekkingen hebben nieuw voedsel gekre gen door de komst van de Joegoeslavi- sche minister van buitenlandse zaken. De minister, Koca Popovic, arriveert heden in Moskou. Enkele dagen geleden meldde een Londens blad dat Chroesjtsjef bij Joe goslavië had aangedrongen op het ver breken van de diplomatieke betrekkin gen met Albanië, dat zichzelf als trou- bondgenoot van communistisch Chi- beschouwt. Dr. Subandrio wil V.N.-liervorming Het is hoog tijd om ernstig te order- zoeken of de structuur van de Verenig de Naties niet gewijzigd kan worden opdat de volkerenorganisatie aangepast wordt aan de huidige wereldgemeen schap. Dit heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr. Su bandrio, gisteren op een persconferen tie in Djakarta verklaard. Hij zei dat de hervorming van de volkerenorgani satie aan de orde gesteld zal worden op de conferentie van de tot geen we- reldblok behorende landen, die in Bel grado gehouden zal worden. Oost-Duitsland werkt met speldeprikken De voorzitter van de Lutherse We reldfederatie dr. F. C. Fry, mag niet ar Oost-Duitsland om daar te preken de kerk van de Pommerse bisschop dr. Krummacher. Reeds eerder was be richt dat dr. Fry een visum had gekre gen, maar deze is weer ingetrokken. Dr Fry. die op het ogenblik een confe rentie van het Uitvoerend Comité van de Lutherse Wereldfederatie in War schau leidt, had zullen spreken tot de predikantenconferentie in Greiswald. Dc Oostduitsers hebben tevens beslo ten extra treinen van West-Duitsland Berlijn, die door Oost-Duitsland moeten, te verbieden. Oorspronkelijk had deze regering toestemming verleend voor elf extra treinen. Het verbod wordt gebaseerd op het feit dat de leiders van de kerkedag niet gewillig waren deze conferentie in Leipzig te houden in ats van in Berlijn. De voorbereidin- i voor de kerkedag worden door de- beslissing niet verstoord, omdat de bezoekers toch in particuliere auto's en bussen zullen reizen en niet per trein. In de staat Utah (V.S.) zoekt de politic een uitgestrekt verlaten gebied af naar een meedogenloze moordenaar en kidnapper en naar een vijftienjarig meisje dat hij heeft meegenomen. De federale politie houdt alle plaatsen waar water wordt gevonden, scherp in het oog in het hete woestijn achtige gebied in de hoop hem d?ar te kunnen grijpen. Het meisje is Denise Sullivan. De man heeft haar moeder vermoord en een reisgenoot ernstig gewond. Het drietal was op een vakantietocht en is afkom stig uit Connecticut. Zij stopten langs de weg om een man te helpen die voor gaf moeilijkheden te hebben met zijn Sheriff John Stock is van mening dat het meisje niet meer leeft. Hij acht .ie kans gering dat de moordenaar het meisje, mogelijk de enige die een goed signalement van hem kan geven, in le ven heeft gelaten. Het federale opspo ringsbureau (FBI) is in de zaak ge mengd. Nadat de reizigers waren gestopt de jongeman te helpen, haalde deze plot seling een geweer voor de dag. Hij be roofde mevrouw Sullivan, haar dochter en hun reisgenoot de 41-jarige Chnrles Boothroyd, schoot daarna de twee vol wassenen neer en sleurde het meisje zijn blauwwitte auto. Mevrouw Sullivan was onmiddellijk dood. Boothroyd is naar Salt Lake City gebracht, waar twee kogels uit zijn hoofd operatief zijn verwijderd. Zijn toestand is redelijk goed. Advertentie neem mee! De zuivere vol-tarwe smaak combineert voortreffelijk met iedere belegging. „Explosieve toestand in mandaatgebied" De voorzitter van de V.N.-l voor Zuid-West-Afrika heeft ii legram aan secretaris-generaal Ham- arskjöld van de V.N. verklaard dat de slechter wordende toestand in Zuid- west-Afrika een directe bedreiging voor de internationale vrede en veiligheid vormt. De V.N.-commissie is in het le ven geroepen om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden in dit gebied, dat door Zuid-Afrika beheerd wordt. De Zuidafrikaansc regering heeft de commissie echter de toegang geweigerd tot het gebied. De voorzit ter van de commissie, de Uruguees Fabregat verzoekt Hammarskjöld in het telegram de leden van de V.N. di rect in t° lichten, opdat er „tijdig stap pen op internationaal niveau genomen kunnen worden om een einde te ma ken aan de explosieve toestand in het mandaatgebied". Dc Zuidafrikaanse regering, aldus Fabregat, heeft bij alle Afrikaanse vol keren explosieve reacties uitgelokt door haar weigering de commissie toegang te verlenen. Deze reacties zijn des te heftiger geworden omdat de Zuidafri kaanse regering ook de resoluties van de V.N. blijft negeren en door haar apartheidspolitiek de rechten van de mens blijft schenden, zo zegt Fabre gat. moet 641) Om te weten hoe groot de om trek van een cirkel is, dienen we 3 1/7 maal de middellijn van die cirkel te nemen. Dit trucje is zó sim pel, dat geen enkele leerling van de lagere school daar moeite mee heeft. Maar toch zou er een zeer lezens waardig boek tc schrijven zijn over de geweldige geestelijke inspanning die het de mensheid heeft gekost om achter het eigenlijke geheim van de cirkel te komen en de juiste waarde van het getal pi te Ieren kennen. Bij berekeningen die een niet te grote aanspraak op exactheid maken, stel len wü de waarde van het getal pi gemakshalve op 31/7, maar nauw keurig is dat niet. En we moeten billijkheidshalve dan ook niet te ge ringschattend neerzien op oude cul turen, die voor pi waarden hebben gekend die op het eerste gezicht nog al afwijkend schijnen, maar die het Juiste bedrag toch vrij dicht be uaderen. Uit het oudst be kende Egyptische wiskundewerk, het papyrus Rhind van de schrijver Ahmes, weten we dat bi de Egyptische oudheid de waarde van het getal pi verrassend nauwkeurig bena derd is nl. op 16/9 in het kwadraat, doch deze wetenschap moet in de loop der tijden weer ver loren zijn gegaan, want later werd In Egypte ook met de waarde 3 ge werkt, welk getal we bij de aanvang van vele culturen herhaaldelijk voor de benadering van pi tegenkomen, zü het dan, dat bij het voortschrijden der wetenschap meestal wel een nauwkeuriger waarde wordt be cijferd. Het zal wellicht verwonderen dat we voor een wiskundig vraagstuk ook verwijzen naar de Bijbel, waarin we zowel in 1 Kron. 723 als in 2 Kron. 4:2 lezen: „Daartoe maakte hjj (Salomo) de gegoten zee; van tien ellen was zij van haren om rond en van vijf ellen hare hoog te, en een meetsnoer van dertig ellen omving ze rondom." Uit dit citaat blijkt dat de Joden omstreeks het jaar 1000 v. Chr. de waarde van het getal pi hadden vastgesteld op 3, want de hier besproken cirkelomtrek van 30 ellen is 3 maal de middellijn van 10 ellen. Trouwens ook in de Talmud staat de regel: „Wat een om trek heeft van 3 palmen, is 1 palm breed", waaruit blijkt dat de waarde van ni oo 3 wordf gesteld. Wanneer zo vele o ude culturen aanvankelijk de waarde van pi op 3 bepaalden, zal het niemand verwon deren dat ook in het oude China van vele duizenden jaren her, de cirkel omtrek werd gevonden door de middellijn met 3 tc vermenig vuldigen. In allerlei berekeningen en constructies waren de Chinezen hele bollebozen toen de eerste dageraad der wetenschap in Europa nog moest gloren. Zij kenden een ci-kelindeling van 365V„ de cirkel dus beschouwende als de schijnbare weg die de zon langs de hemel gaat en waarbij elke graad overeenkwam met één dag. Het getal 3 werd daar door gekoppeld aan de hemel (de cir kel), terwijl het getal 4, dat het kwadraat weergeeft (lengte maal breedte) symbolisch werd voor de aarde. Vandaar dat in 3 (dat dus de Chinese waarde voor pi weergeeft) het geestelijke werd gesymboliseerd cn in 4 het materiële, terwijl dc ver binding van 3 en 4 (hemel en aarde) bijzonder gunstig werd geacht, zodat het getal 7 als heilbrengend werd beschouwd. Maar, hebben we hier de oor sprong van de symbolische waarden van de getallen 3 en 4 weergegeven, het getal pi laten we nog niet los, want daar valt nog veel van te ver tellen. HET ZO! TOCII IS rand tot haren anderen rand; rond- Daarove:

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5