Jlicume geihsctfe (Courant Eichmann bekent: Commentaar NIEUWS in één oogopslag moreel verantwoordelijk, juridisch niet schuldig Prinses Beatrix heeft studie voltooid „V.S. weten niet wat te doen met toeristen" (rita) VRIJDAG 7 JULI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 53936. KLACHTENDIENSTbezorging 18—19 X (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12218 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD .Staatvasticft is gebleven mijn bert ia tcgtjeospoct" Amerika's top-ster Zie pagina 6 De Verenigde Staten zullen de Sowjetunie laten weten, dat ze over de Berlijnse crisis willen onderhandelen, wanneer er reden zou zijn om aan te nemen dat een aanvaardbare regeling mo gelijk is. Dit zal nadat het overleg met Engeland en Frankrijk is voltooid volgende week in een nota aan de Sowjetunie worden medegedeeld. Het tussen de Sowjetunie en Noord-Korea gesloten militaire verdrag wordt in de Ver. Staten gezien Mb een slag in het gezicht van communistisch China. Men beschqfct het sluiten van dit pact als een uitvloeisel van de Russisch-Cninese tegenstellingen. Op de zomerconferentie van de CHU heeft (voorzitter) mr. H. K. J. Beernink gisteren verklaard, persoonlijk een krachtiger sa menstelling van het kabinet „beslist niet het krachtigste dat we in ons land gehad hebben" op prijs te stellen. De Nederlandse delegatie die in Washington moet onderhan delen over de gevraagde landingsrechten voor de KLM in Los Angeles, begint haar geduld te verliezen, omdat er maar geen schot in de besprekingen wil komen. Zij bereidt er zich evenwel op voor, dat haar geduld nog lange tijd op de proef gesteld zal worden. Eichmann heeft vandaag in Jeruzalem erkend, dat hij moreel verantwoordelijk is voor de vernietiging van zes miljoen Joden tijdens de tweede wereldoorlog. Hij ontkent echter dat hij in ju ridische zin schuldig kan worden geacht. Toen gisteren in de Tweede Kamer gesproken werd over het wetsontwerp, op grond waarvan een nieuw erkenningenstelsel voor de tuinbouw zal worden ingevoerd, kwam de meeste te genstand van socialistische zijde. De burgemeester van Oost-Berlijn, Ebert, heeft toegegeven, dat er moeilijkheden zijn bij de bevoorrading van dit stadsdeel met voedsel en verbruiksgoederen. Hij schreef dit toe aan de „secta- rische maatregelen van de staat", die particuliere zaken, winkels en restaurants overneemt en drong erop aan. hieraan een eind te maken. Tunesische eisen inzake Sahara? Abdallah Faiihat, het hoofd van de •ersoonlijke staf van president Habib Sourguiba van Tunesië, is gisteren naar Parijs gevlogen om een persoonlijke boodschap van de Tunesische president - namti 'e overhandigen aan president De Gaulle. Hij zal de boodschap waarschijnlijk he- Natuurlijk is het belangrijk voor Julie Gillate en haar collega's dat ze een nieuw uniform hebben. Julie is een van de stewardessen van de Canadian Pacific Air lines. Regelmatig vliegt ze met de DC-8 in negen en een half uur van Van couver via de pool naar Amsterdam. Tot dusverre deed ze dat in het donkerblauw, de kleur van véle uniformen. Sinds 1 juli echter heeft de maatsohapij de meisjes in het nieuw gestoken: een nieuw bruin uniform, nieu we nertsbruine handtas en ook een nieuwe paraplu, want in Vancouver hebben ze niet zo heel veel ver trouwen in 'het Nederlandse klimaat en zijn ze op een regenbuitje voorbereid. Be langrijk voor Julie en be langrijk ook voor de -passa giers, want negen en een haW uur is een lange tijd en de uren verglijden te ge makkelijker als de stewar dess een opgewekte vrouw is. Om dit alles gaat het ons ditmaal echter niet in hoofd zaak we willen u name lijk wijzen op het (nauwe lijks leesbare) opschrift bo ven de spiegel; „This is how I look to the passengere" zo zien de passagiers mij. Een heel raak opschrift! De spiegel heeft tot vele spreekwoorden en gezegden geïnspireerd, afhankelijk van de wijze waarop men van dit nuttiige glas gebruik maakt. Men kent de sprookjesre- gel; „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de schoonste in dit land?" de spiegel gebruikt als voor werp van ij delheid. Een andere uitdrukking: „Wie ziéh aan een ander spie gelt, spiegelt zich zaoht" de spiegel als bron voor ex cuses en zelfmedelijden. En zo zijn er meer bespiege lingen. Voor Julie dient dus de spiegel om zichzelf te zien zoals anderen haar zien. En dus om zichzelf te kunnen corrigeren. Op die wijze kan men ook de krant een spiegel noemen. In de krant ziet u de wijde wereld en ook uw kleinere of gro tere gemeenschap weerspie geld ziet u in zekere zin uzelf. Soms is dat niet zo aangenaam bedenk dat niet altijd de schuld ligt bij de spiegel! En dat die kans te minder is als de spiegel goed as. U weet het: u kunt helpen onize krant zo goed mogelijk te maken door de bon niet langer oningevuld te laten! (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). (naam) (straat) (woningplaats) den overhandigen op het Elysee. In Tunis wordt verondersteld, dat in de boodschap wederom aan de Fransen wordt verzocht de vlootbasis Bizerte in Tunesië te ontruimen en dat er ook eisen van Tunesië in worden gesteld omtrent een deel van de Sahara bij de/Tunesische grenzen. Te Bizerte hebben duizenden Tune- siërs gedemonstreerd voor het bureau van de Tunenische gouverneur. Zij rie pen „ontruiming" en „geef ons wapens'1; nadat de gouverneur tot kalmte had ge maand ging de betoging uiteen. Men verwacht dat Bourguiba morgen in een belangrijke rede de kwestie Bizer te aan de orde zal stellen. Donderdagavond is vanaf de lanceer basis te Kaap Canaveral, in de Ameri kaanse staat Florida, een Atlas-raket ge lanceerd die. na een afstand van 1645 kilometer te hebben afgelegd, zijn doel gebied, dat zich 1600 kilometer ten zuid oosten van Kaapstad bevond, terecht is gekomen. De gelanceerde raket vestigde een nieuw afstandsrecord. Hij legde nameliil negentien kilometer meer af dan de twee verleden jaar gelanceerde Atlas-ra ketten, die toen een nieuw afstandsre cord voor een lancering van een opper vlakte-basis naar een oppervlakte-doel vestigden. AAN HET weinig boeiende relaas van Eichmann voor zijn rechters in Jeruzalem is vanmorgen plotseling een einde gekomen, toen hij zich zelf „moreel verantwoordelijk" verklaarde voor de moord op zes miljoen Joden. Hij achtte zichzelf echter juridisch niet schuldig. De afgelopen dagen heeft Eichmann voortdurend getracht aan te tonen dat hij slechts een officier was, „die altijd de juiste gedragswijze volgde, zoals die door zijn superieuren was voorgeschreven". Zijn wijdlopige beschouwingen, die meermalen de wrevel van de rechters opwekten, waren erop gericht dit aan te tonen. Hij ontkende en ontkent nog, enige verantwoordelijkheid te hebben gehad voor de massamoord, en knoopt hier onmiddellijk aan vast: „Waar geen verantwoordelijkheid bestaat, daar kan ook geen schuld zijn." De verdediger, dr. Servatius, her innerde Eichmann er vanmorgen aan, dat hij tegenover de Israëlische politie had verklaard, dat hij geen „schul denlast" droeg. Op de vraag hoe hij daar nu over dacht, antwoordde Eich mann met een verdedigingsrede, die hij kennelijk terdege had voorbereid- „Er zijn zestien tot tweeëntwintig jaar verlopen sinds dat allemaal heeft plaats gevonden", aldus Eichmann, „tal van dingen die toen bestonden zijn er niet meer. Ik moet onderscheid maken tus sen de schuld uit juridisch standpunt en de schuld uit menselijk standpunt be zien. De feiten in verband waarmee ik voor dit hof ben gebracht, betreffen het aandeel dat ik had in de deportaties. Maar deze deportaties werden gelast door de soeverein in de staat. De schuld moet gedragen worden door degenen die verantwoordelijk zijn voor dit politiek" besluit. Waar geen verantwoordelijkheid bestaat, daar kan ook geen schuld zijn. Zolang mensen ln een maatschappij blij ven leven, moeten er regels en hevelen zijn. Een staat kan niet alleen maar la. ven op spionnen en verrader*"- „De staaft vindit middelen om het in dividu te verplichten tot vergroting van de staatsveiligheid dioor hem eed 'te laten afleggen. We moeten TT" 1 men- Intuss* Koningin kwam ?zT;z naar Leiden Officieel is hedenmiddag medege-' decld, dat H.K.H. Prinses Beatrix heden aan de rijkuniversiteit te Lei den is geslaagd voor het doctoraal examen rechten vrije studierichting. De prinses is thans doctoranda in de rechtsgeleerdheid. Prinses Beatrix deed in 1956 eind examen gymnasium en ging daarna te Leiden studeren. Zij betrok kamers op het Rapenburg. Als hoofdvak koos de prinses sociologie en vrije studierichting rechten. Eveneens volgde zjj colleges o.a. over parlementaire geschiedenis, staats- en volkenrecht. In juli 1959 deed zij haar kandidaatsexamen in de rechten. Om tien over half twaalf arriveerde HM. de Koningin en de prinsessen Irene en Margriet bij het universiteitsgebouw om de uitslag van het examen te verne- Zestien gewonden bij botsing Voor de tweede maal in enkele dagen is in Amsterdam ditmaal op de Schipholweg een verkeersongeluk ge beurd, waarbij zestien personen werden gewond. Een autobus van de firma Maarse en Kroon kwam gistermiddag, kort na vijf uur, in botsing met een vrachtauto met oplegger, waarvan de chauffeur ongedeerd bleef. De buschauf feur werd licht gewond. Ernstig gewond werd de bijrijder van de vrachtauto, evenals een buspassagier. Dertien ande re passagiers werden vrij licht gewond. Zij zijn alle employés van de K.L.M. Do oorzaak van het ongeluk ligt in het wegrollen van een bebakeningston de weg wordt gerepareerd waar voor een voor de vrachtwagen rijdende auto remde. De vrachtauto remde toen ook en schoot naar links, waardoor de botsing met de bus ontstond. Overstelpend druk was het giste ren tijdens de Vlootrevue-dag in Scheveningen. Duizenden en duizen den schaarden zich lanas de route van de defilerende marinetroepen. Langs de boulevard trokken stram: adelborsten, twee compagnieën ma riniers, vijf compagnieën vlootper- soneel en een compagnie marva's. De Marinierskapel, de tamboers en pijpers van het Korps Mariniers en matrozenkapellen speelden mars muziek. Gelukkig lachend stapte prinses Beatrix met in de hand een boeket rode rozen om kwart over twaalf naar buiten, aan de arm van haar Moeder, gevolgd door een groot gezelschap, waarbij zich be vonden de rector magnificus van de Leidse universiteit prof. mr. J. V. Rijp- perda Wierdsma, de burgemeester van Leiden jhr. mr. F. H. van Kinschot en echtgenote en mr. J. Drijber in wiens huis de prinses heeft gewoond. Luide toegejuicht door een grote men senmenigte, begaf zij zich naar het ge bouw van de V.V.S.L., waar de vlag in top was gehesen. Het examen, dat bijna een uur duurde, werd afgenomen door de hoogleraren, mr. J. V. Ripperda Wierdsma, mr. C. H. F. Polak en jhr. mr. H. F. van Panhuys. Nader vernemen wij nog, dat aan de prinses het officiële predikaat „met ge noegen" is verleend bij het afleggen van dit examen. trouwen op een trouw-zijn jegens het 'hoogste in de staat de soeverein. Hij die een goed soeverein heeft om hem te leiden, is een gelukkig mens. Ik had geen geluk, het hoofd van mijn staat gelastte die deoortaties en heit was mijn taak om die bevelen van d« top uit te voeren". Eichmann vertelaarde: In de strafwet geving van de SS was vastgesteld dat da straf voor insubordinatie de dood Ook het onthullen van geheime oo pondentie was strafbaar met gevangenis „Ik stelde alles in het werk om te den overgeplaatst maar slaagde daar oieit in. In 1939. toen ik werd overgeplaatst naar de veiligheidspolitie, geschiedde dat tegen mijn wil. Het moest gebeuren wa gens een bevel van boven af. We waren in oorlog. Ik had te gehoorzamen" „Mijn taak was bijzon/der moeilijk ik moest haar uitvoeren. Allen die hier verklaard hebben dat het gemakkelijk was om orders niet te gehoorzamen, ver strekten geen details en vertelden niet hoe ze dat zélf hébben gedaan. Sommi gen beweren dat je ziekte kon voorwen, den. Dat mag waar zijn voor generaals maar niet voor hun ondergeschikten. Als ontdekt zou worden dat de ziekte gesi muleerd was. waren de gevolgen ernstig". Tijdens de climax van z(Jn verdedi gingsrede raadpleegde Eichmann her haaldelijk de aantekeningen die hij voor zich had liggen. „De kleine man kón geen ziekte voor wenden. Hij had zelfmoord kunnen ple- gen. Maar bezwaren maken tegen beve len kon hij niet. Het was voor een mens bijzonder moeilijk om bevelen niet te gehoorzamen. In dit geval moest hij orders gehoorzamen. Voor vervolg zie pagina 6 Hotel des Invalides doel bomexplosie Een plastiek tijdbom is vanmorgen vroeg ontploft in het Hötel des Invalides, het gebouw waarin het graf van Napo leon ligt. De ontploffing vond plaats op de derde verdieping van het gebouw waar zich de woning bevindt van generaal Henri Vezi- net, commandant van het eerste militaire district (Parijs). Er werd materiële scha de aangericht doch niemand liep ver- wondingen op. De politie heeft ter plaatse enige pam fletten'gevonden van de „geheime leger organisatie", een beweging van uiterst rechtse Fransen die fel gekant zijn tegen de Algerijnse politiek van generaal De Gaulle De volgens de Boeing fabrieken revolutionaire, twee-motorige Vertol- 107 helikopter, die echter reeds drie jaar oud is, heeft gisteren op Schiphol laten zien waartoe zij in staat is. Dank zij o.a. de twee tegen elkaar in draaiende hef schroefmotoren kan dit toestel, dat een kruis snelheid heeft van 241 km per uur, vertikaal dalen en opstijgen, on geacht de windrichting. Het is ook nog een amfibie-toestel, dus het kan op het water dalen. Verwacht wordt dat de New York Airways, die de Vertol-107 zullen inrichten voor vervoer van 25 passagiers, er nog dit jaar mee kunnen gaan vliegen. Het vliegbereik is ruim 320 km. President-directeur van KLM: Drs. E. H. van der Beugel, presi dent-directeur van de KLM. heeft gisteren geprotesteerd tegen de be schuldigingen van twee Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, dat de KLM op onwettige wijze een groot aandeel van het Noordatlantische luchtverkeer zou inpalmen. Drs. Van der Beugel verklaarde op een oersconferentie. dat „wij het vol komen oneens zijn" met die beschul digingen van de Pan-American World Airways en de Trans-World Airlines. Hii zei niet in het openbaar tot in bijzonderheden te willen afdalen dat onze regeringen over een andere kwestie te Washington onderhandelen en deze cta^rin weieens niet zou kun nen passen". Drs. Van der Beugel had woorden vat lof voor de Nederlanders, die pogen het vreemdelingenverkeer naar de Veren Staten od te voeren. Hii verklaarde <d de KLM een nieuwe brochure het licht had doen zien: „Hoe leef ik in New Vork van 50 gulden per dag". Terwijl hij de Verenigde Staten „het wellicht vriendelijkste land ter wereld" noemde, zei hij dat de Amerikanen er niet het flauwste Idee van hadden wat zij met toeristen moeten doen Nederland met zijn twaalf miljoen in woners, zei hij, is thans het vierde land na Groot-Brittannië. Italië en West- Duitsland wat betreft het aantal toeris ten dat Amerika bezoekt. De Nederlandse gedelegeerden, die thans reeds acht weken onderhandelen over de verlening van landingsrechten aan de KLM te Los Angeles, beginnen intussen hun geduld te verliezen. Zij vragen zich :f hoe lang de Ameri kanen, waarmede zij aan de conferentie tafel zitten, kunnen blijven doorpraten zonder tot resultaten te komen. Toch, vormt geduld een onderdeel van de tactiek der Nederlandse delegatie, vol gens een lid van de Nederlandse bassade. Staatssecretaris E. G. Stijkel, hoofd van de Nederlandse onderhandelaars, is zich welbewust van de geweldige druk, die op het departement van buitenlandse ken uitgeoefend wnrdt om de afwijzing vin het verzoek van de KLM te bev stelligen. De Nederhn .ers. zo zeggen diplomatieke zegslieden, hebben niets dan geduld als tegenwicht tegen die1 druk. Nasution kreeg in Engeland geen bijval De Engelse regering heeft de Indo nesische minister van verdediging, generaal Nasution, duidelijk gemaakt dat de betrekkingen met Nederland een wijziging van het Engelse stand punt inzake de kwestie Nieuw-Guinea onmogelijk maken, aldus is van goed ingelichte zijde in Londen vernomen. Generaal Nasution verblijft sinds vier dagen in de Engelse hoofdstad. De En gelse regering heeft met belangstelling konnis genomen van de Indonesische op vattingen. Generaal Nasultion verwachtte niet dat Elnigéland terug zou komen van zijn neutrale stand|punit, maar lioop- ta wel dat de Engelse regering een be paalde mate van begrip zou tonen voor de Indonesische opvattingen. Op dit punlt schijnt de missie van general Na sution echter te zijn mislukt. Anderzijds zijn de besprekingen over de 'leverantie van militaire goederen bevredigend ver lopen. Het lijkt vrijwel zeker dat de le veranties zullen doorgaan. Generaal Na sution vertrekt morgen naar Kairo. rPELKENS weer duiken ln de interna- tionale diplomatie geruchten op over spanningen, die zouden bestaan tussen Sowjet-Rusland en Peking-China, Vorig jaar zouden partijen elkaar weer min of meer hebben gevonden, maar naar het heet verwijt Rusland thans aan China, zich niet aan de toen gemaakte afspraken te houden. China is daarbij het meest orthodox, het meest dogmatisch. Het houdt zich het dichtst bij Marx. Rusland heeft op essen tiële punten Marx losgelaten en predikt de leer van de coëxistentie met het Wes ten. Dit is de achtergrond van de wrijving, waaromtrent het is begrijpelijk het Westen voortdurend nadere zekerheid tracht te krijgen. Een Rusland immers, dat in conflict is met China, betekent een gebonden Rusland. Het kan ook beteke nen een Rusland dat onder omstandig heden door China wordt gestuwd 'naar beslissingen die het in feite niet wenst. Ondoenlijk is het nog, het Russische standpunt met betrekking tot Berlijn in dit conflict te lokaliseren, al moet worden aangenomen gelet op de ernst van de Russische bedreigingen dat ook de hou ding van Rusland jegens Berlijn in deze een functie heeft. Wil Rusland af van wat het ziet als een gevaar in de Westelijke rug? Wil zoals wij reeds meer hebben verondersteld Chroesjtsjef zijn presti ge verhogen door een succes op de aarde? Tot nu toe toch hebben zijn successen zich uitsluitend in hoger sfeer voltrokken. Evenmin echter als zulks in het Westen is geschied, kan het ook China niet zijn ontgaan, dat Chroesjtsjef tot dusver bui ten de aarde om op weinig resultaten bogen kan. Merkwaardig is, dat beide rivalen bin nen het communisme elkaar minder rechtstreeks plegen te bestrijden dan wel via derden. Want China keert zich in het publiek niet tegen Rusland, doch te gen Joegoslavië, waarmee juist .Rusland redelijke betrekkingen onderhoudt. Om gekeerd distancieert Rusland zich van Al banië, dat weer als een troetelkind van China gelden moet. Maar duidelijk is, dat, respectievelijk over Joegoslavië en Albanië heen, Rus land en China elkaar vermanend toespre ken, ook dan wanneer de openlijke ver bindingen tussen deze twee groten op lou ter vriendschap schijnen te wijzen. „Als mijn moeder soms opbelt, wilt u danzeggen, dat ik liever varkenslapjes hebdan zoutevis. J?EN langgerekt hogedrukgebied strekt J-/ zich uit van da Azoren via Frankrijk naar het Alpengebied. Aan zijn noord- flank bewegen depressies uit de omge ving van IJsland naar het zuiden van Scandinavië. De storingen vertonen slechts geringe activiteit. De komende 30 uur kunnen ze in ons land nu en dan aanleiding geven tot meer bewolking en enige toeneming van de westenwind, in hoofdzaak in het noorden van het land. De regenkansen zijn echter klein, de temperatuur blijft gematigd. De Bilt venvacht tot zaterdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met na en dan zonneschijn, vooral ln het zui den van het land. Zwakke tot matige westelijke wind, ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt 11.15 uur). Tendens stationair Strandvertmchting Ook morgen goed tot mooi strandweer. Overwegend zonnig met zwakke tot ma tige wind tussen zuid en zuidwest In de middag ongeveer 20°. Zeewater 17°. Vooruitzichten: hogedrukgebied ten zuiden van ons land kan een zomers weekeinde brengen ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 4.29. onder 21.00 uur; maan op 1.49, onder 16.47 uur. Nieuwe Maan 13 julL HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur is I s Station gesteldh Wind ricnt. 15 li Twente Elndh. Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Grenoble Nice BeruJu Frankfurt MUnchen ZUrich Wenen Innsbruck Belgrado Madrid Lissabon .indstil v 4 .Indstil w 4 17 10 windstil nnw 1 .indstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1