OPEL CAR A VAN 1960 Meerderheid voor toto in groter dan Voor Scheveningse kust: grootse vlootschouw „IJzeren gordijn" door Australië Onze pijp tabak smaakt niet meer A.R., S.G.P. en CPN. tegen Beerman vroeg begrip van Bruins Slot Eichmann: gedood of „Niemand geslagen" n.v.HET mQtQrhuis Tv-majoor" schreef valse declaraties NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 6 JUU 1961 (Van onze parlementsredactie) ZONDER VEEL MOEITE heeft het wetsvoorstel tot tijdelijke regeling van de voetbaltoto gisteren in de Tweede Kamer de eindstreep ge haald. Slechts de anti-revolutionairen, staatkundig-gereformeerden en communisten onthielden er hun goedkeuring aan. De socialisten, alsmede de liberaal mr. W. J. Geertsema en de c.h. mr. H. K. J. Beernink, die allen vorig jaar tegen het oude toto-ontwerp hadden gestemd, gingen nu met de nieuwe regeling akkoord. Op het moment van de stemming (bij zitten en opstaan") ontbrak wegens verblijf in het buitenland mr. B. W. Biesheuvel, die in 1960 als enige anti-revolutionair vóór stemde. jarenlang buiiten beschouwing gelalen. Het is nauwelijks aan te nemen da-t zij wat cüt betnefit n'iet op de hoogte waren, jnt hun bestuurders hebben ook zitting 'het bestuur van genoemd fonds. Minister Beerman (justitie), die het nieuwe ontwerp gisteren met veel zwier verdedigde, deed enkele belangrijke con cessies. Hy diende een nota van wijziging in waardoor in het voorstel werd vast gelegd, dat de maximum-prijzen van f 50.000 als netto-prijzen zullen worden beschouwd. Dat betekent, dat de prijzen zo hoog mogen worden gesteld, dat er na aftrek van de verschuldigde belasting nog f 50.000 overblijft. Vender zegde de bewindsman toe, zeer welwillend ie zuiien staan tegenover een verzoek van die betrokken organisaties om de deelnemers aan de toto een extra dubbeltje boven de wekelijkse inzet te laten betalen ter bestrijding van de ad ministratiekosten. Het is volgens die mi nister n'et nodig hiervoor de wet te wij zigen. Het socialistische Kamerlid Vro lijk had over dit punt met K.V.P.. V.V.D^medetwerkiing een amendement anigediend, maar dat trok hij na de toe zegging van de minister in. Mr. Beerman kon niet tegemoetkomen aan. het verlangen van de liberaal Berk- houwer om in de wet de mogelijkheid tt openen, dat de maxima der prijzen wor. den verhoogd (b.v. to* f 100.000), als de belangs.ellmg voor de toto blijft da'len. Dat zou volgens de minister maar tolt ge volg hebben, dat telkens weer cussie over de hoogte van de prijzen moet worden gevoerd en zoiets is hoogst ongewenst. Mr. Berkhouwer legde zich bij diit siandpunt neer, al wilde hij het recht voorbehouden op de kwestie terug te komen als de ontwikkeling daartoe aanleiding geeft. De minister schetste in zijn antiwoord aan de Kaoner nog eens het doel huidige toto-ontwerp. Het wiil dn ate plaats een verantwoorde weütiellij ke .grondölag voor de sportprijsvralgen bie den. Daarnaast beoogt het de belemme ring T^eg te nemen, dat de prijzen niet in geld mogen worden uitgekeerd. Ten slobbe is het een wapen tegen die „vrij buiters in bilnmen. en buitenland". „Ik juich", aldus de bewindsman, „persoon lijk de ontwikkeling van de toto niet toe, maar heb mij tot taak gesteld ze een verantwoorde wettelijke bedding te ge ven". Hij voorspelde, dat de huidige toto ondanks de gebrekkige basis bevredigend zal blijven functioneren. De goedkeu ring dorr de Tweede Kamer van het oude toto-ontwerp was hem tot grote steun geweest bij het uitstippelen var het vergunningenbeleid. De Eerste Ka mer heeft weliswaar het oude ontwerp verwonpen, maar voor de materiële in houd ervan bleek ook in dit college meerderaeid te vinden. Het bezwaar de Senaat dat het hier een definitieve regeling gold, is ondervangen door tijdelijke voorziening te treffen. Geen daling De mi nastier deelde bepaald niet hei pessimisme vam sportorganisaties en (en kele) Tweede-Kamerleden over de toe komst van de voetbal to to. Het is niet waar, dat de beperking van de maxi- mum-prijzen tot i 50.000 de belangstel ling voor de toto heeft geremd. Als men de weken niet meetelt waarin buiten landse ciubs op het poolformulier voor komen, blijkt dat er van daling der in zetten geen sprake is. De cdjlers vertonen integendeel een lichte stijging. De gemiddelde inzetten per keer bedroegen na aftrek van de „buitenlandse weken" in april van dit jaar f695.000 (vorig jaar april f689.000), m mei f597.000 (f640.000) en in juni f528.000 (f362.000) De totale omzet be droeg ia het seizoen 1959-'60 ongeveer f 24 msiioen en in het seizoen 1960-61 bij-na f26 miljoen. Gezien deze ontwikke ling is er geen renen voor sombere ver wachtingen en kan, nu de belemmerin gen zijn weggenomen, rustig met de toto- regeling in zee worden gegaan. Sluier Uitvoerig ging de minister in op de ook door de Kamer druk besproken po. sitoe van de protestants-christelijke gamiisatles van maatschappelijk wenk, die geen gelden uit de voebbaltoto willen aanvaarden en dii>- daardoor in een nade lige situatie geraken in vergelijking met d'e niet-bezwaarde organisaties. „Vorig jaar is ö!it vraagstuk met die sluier der touo-liefde bedekt gebleven. Het zou aangenaam gewee 1 zijn als die sluier wat was blijven hangen", aldu6 mr. Beer- BiJ de replieken verzekerde de iheei Bruins blot Kamer en minister nog dat het standpunt van de protes tantse organisaties en dat van de a.r. fractie m wezen geen betrekking heeft op het a' of nuet ontvangen van gelden, gericht is tegen de toto als zodanig. Zy achten die toto in strijd met het dia conaal karakter van het maatschappe- fraetieleider, da de meerderheid het toto-ontwerp zal verwerpen, maar hij wenste uiteraard niet, dat de meerder heid zich aan -de minderheid zal onder werpen. Dat i'S geen anti-revolutionaire gedachte. De heer Bruins Slot betreurde de „kortsluiting", cli* zidh bij de bestuur ders van de protestantse organisaties heeft voorgedaan voor wat betreft de gel den uit de paiaruensporttotoilisator. Se dert het ogenblik waarop zij wisten wat an ce 'hand was, zijn er aanvragen ingetrokken. Dat versterkt geloofwaar- Begrip lijk - Het i de 1 i de degheid van het verhaal, dat zy inder daad met op de hoogte waren. Bij de replieken zetten enkele sprekers zich opnieuw tegen 'het standpunt van de a.r. fractieleider af. Freule Whtewaall van Stoetwegen (cJh.) zei: „Het stand punt van de heer Bruins Slot its typisch anti-revoiuüionair en ik verheeld mij, dat het mijne typisch chrnstelij'k-histo- risoh is' Alle spiekers, de minister in cluis, waren -het er eohter over eens, dat de nationale samenwerking in het maat schappelijk werk niet mag worden breken als gevolg van een verschillende standpuntbepalirió inzake de toto. De heer Vrolijk (soc.) motiveerde nog waarom zijn fractie in tegenstelling tot vorig jaar nu wél voor de toto-regeling wil stemmen. De P.v.dA. betreurt nog steeds het limiteren van de hoofdprijs, maar ze wil onder de huidige omstandig heden de toto een kans geven. Ook de bezwaren van de neer Geertsema ('lib.), die in i960 als enige van zijn fractie te genstemde, bleken nu niet meer door- slaggeveiJd te zijn. Belasting De regering bleek gistermiddag In royale bui. De Kamer wist namelijk met opvallend gemak staatssecretaris Van den te brengen In het wetsvoorstel om over pryzen en loterijen en andere kansspelen een loterybelasting te heffen van 20 pet. (kleine prijzen zijn vrijgesteld). De staatssecretaris verlaagde bet tarief tot 15 pet. en zegde verder toe alle prijzen van omzetbelasting te zullen vrijstel len. En verder kondigde hU aan zich niet sterk te zullen verzetten tegen tueel amendement, dat zou voorstellen de prijzen van buitenlandse kansspelen fiscaal buiten schot te laten. Het wetsontwerp in zyn oorspronke lijke vorm had de schatkist ongeveer 5 miljoen moeten opleveren. Maar door de toezeggingen van de staatssecretaris was dit bedrag binnen enkele uren minstens gehalveerd. De concessies waren nodig om het ontwerp te redden, want de Ka mer voelde heel weinig voor een loterij belasting En de staatssecretaris moest erkennen dat het nu niet het gcschlkste moment ls daarmee te komen daag verklaard dat hij nimmer iemand heeft „gedood, mishandeld of geslagen". De 55 jaar oude be klaagde ontkende vierkant het punt der tenlastelegging dat hij in de tuin zijn huis in Boedapest een Jood se jongen gedood zou hebben. ,,Ik zal dit met de meeste nadruk blijven ontkennen", zei hij vandaag. In mei verklaarde een getuige a charge dat hij Eeicbmann een schuur in de tuin had zien binnengaan met een ser geant en de jongen. De Joodse jongen werd later dood naar buiten gedragen, aldus de getuigenverklaring. „Ik vraag me af waarom de getuige dit heeft gezegd. Niemand anders heeft het gezien. Er kwamen en gingen tal en uit mijn huis. Zo'n inci dent zou snel bekend zijn geworden. Als was geweest, zou het zeker niet tot 1961 hebben geduurd voordat het het licht kwam", aldus Eiohmann. Vervolgens bracht Servatius documen ten ter tafel waaruit moest blijken dat de •vernietiging van Joden een pro gramma was dat door Hitier, Himmler en andere hoge nazi's was uitgewerkt. In sommige documenten echter werd Eichmaan genoemd als de „man die met de leiding is belast". Vreemd genoeg las Servatius deze pas sages voor zonder Eiohmann terstond commentaar hierop te vragen. Wel wees Srvatius met nadruk op de gedeelten uit de beëdigde verklaringen en documenten waarin stond dat beve len voor deportaties van Joden naar uit- roeiingskampen afkomstig waren Himmler en doorgegeven werden Eichmanns bureau. Er ontstond een verhit debat tussen Servatius en procureur-ge neraal Hausner over toelating van dt volledige getuigenverklaring die in Neu renberg werd afgelegd door Wilhelm Hoettl, voormalig SS-majoor die thans Oostenrijk woonachtig is. In die verklaring zei Hoettl dat hij meende dat Eichmann bevelen voor d< deportatie van Joden ontving van Rein- hard Heydrich, hoofd van de SS-veilig- heidspolitie, en later van diens opvolger Ernst Kattcnbrunner. De rechtbank verdierp het verzoek tot toelating van het materiaal waarop Ser vatius voorstelde dr. Hoettl alsnog eer keer vragen te stellen „die door my ge formuleerd worden". Onlangs heeft Hoettl, die thans hoofd in een school in Oostenrijk is, vooi Oostenrijks rechtbank vragen beant- oord over zijn relaties met Eichmann tijdens de oorlog. Servatius verklaarde dat hjj van Hoettl een beschrijving verlangde van de wij ze waarop en langs welke kanalen be velen werden doorgegeven en over de- gecn die de leiding had van de Concen tratiekampen. Hij was er diep van overtuigd, dat het maatsohappelyk werk en ook de volks- gezcmdheidsaotavKeiten vóór alles gedra gen dienen te worden door een gevoel van roeping en ofiergezindheid. De pro testantse organisaties willen deswege geen toto-gelden aanvaarden en voor dit standpunt, in de Kamer verdedigd door dr. Bruin Slot (a.r.), had de minister alle bagtip. „Ik zou echter", zo vervolgde hij, „van de heer Bruins Slot ook begrip willen vragen voor mijn standpunt, dat ik de grenzen niezo scherp kan trekken als hij en dat ihe voor mij meer een kwestie wordt van nuancering en gra- duering is dan van principe". De minister achtte het een normaal verschyc-sel, dat vanneer men er eer principe op nahoudt, men ook vaak ge confronteerd wordt met de gevolgen daarvan. Als dc protestantse organisa ties van maatschappelijk werk menen dat zy de toto-geiden niet kunnen accep teren, dan zullen z(j dat moeten opvan gen door een beroep te doen op hun achterban om meer te offeren dan voor heen. Mr. Beerman zou het overigens zeer betreuren als 'het maatedhappelij'k werk, zoals dat in het nationale kader vam het Koningin J-ulliana Fonds samenwerkt, uiteenval' als gevolg vam de totok wes- tie. Daarom wilde hij met dc belang hebbenden nog wel eens van gedachten wisselen Het was voor hem intussen niet zomaar acceptabel dat men w de bijstandsactie.- wil profiteren niet van de totogelden. De wetgever kan daar moeilijk rekening mee houden. De protestantse organïaties hebben de stor ting van gelden uit de paardensportto- talirator in het Koningin Juliana Fonds Kinderen gedood door lichamen van liun moeders heen Een Duitse politieman heeft gisteren verklaard dat hij heeft gezien hoe klei ne kinderen met machinegeweren wer den doodgeschoten door de liohamen van de moeders heen die hen trachten te beschermen. Dit verklaarde de 59-jarige Lorenz Bauer als getuige in het pr vroegere luitenant-kolonel Otto Bradfisch. die ervan wordt beschul digd opdracht te hebben gegeven tot hel vermoorden van 20.000 Joden in Oost- Europa in de tweede wereldoorlog. Bauer verklaarde dat de moeders hun kleine kinderen dikwijls met hun licha men probeerden te beschermen en dat in dergelijke gevallen de schutters op de ruggen van de moeders schoten om zo had dc minister beiden te doden. De kinderen werden in De ideale combinatie voor bedrijf en genoegen. Een zee van ruimte - ook van comfort, 'n Ideaal vervoermiddel, niet alleen voor week-ends maar ook voor lange reizen. Men kan er praktisch zijn hele hebben en houden in meenemen. En... U mag er mee gezien worden, want qua presentatie kan hij wedijverén met de mooiste wagen. Als U voor Uw bedrijf een wagen zoekt, biedt de nieuwe Opel Snel bestelwagen U de ideale oplossing, 'n Op en top efficiënt, sterk en doelmatig vervoermiddel; grote, gemak kelijk toegankelijke laadruimte (volume ca. 2 M1). Bovendien zo laag In aanschaf. Verzuim niet een proefrit te maken en overtuig U van de kwaliteit van deze wagens, elk In hun soort onovertroffen. STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN - TEL. 01710-24741 (Van onze verslaggevers) VANDAAG precies 295 jaar geleden: Voor de Nederlandse kust doemt een vloot op van ongeveer honderd zeilen. Het commando wordt ge voerd door luitenant-admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Drie we ken tevoren heeft hij op overtuigende wijze in de vierdaagse zeeslag de Nederlandse heerschappij ter zee bevestigd. Bij Schevcningen en Kijk duin slaan velen met trots en dankbaarheid in het hart de bewegingen der schepen gade. 1ANS, bijna logsvloot voor de kust der Nederlanden. Fier wappert van Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën de vlag van de commandant zeemacht in Nederland, schout-bij-nacht mr. A. N. baron -de Vos van Steenwijk. Vanaf de brug van het vlaggeschip, welks naam herinnert aan een roemrucht maritiem verleden, laat de vlootvoogd zijn blik gaan over de 28 schepen, die aan zijn commando zijn toevertrouwd. Zij verschillen wel zeer van de volgetuigde galjoenen, waarover zijn voorganger het bevel voerde. Van de Nederlandse heerschappij ter zee mag dan geen sprake meer zijn, in de Atlantische zeestrijdkrachten neemt de Koninklijke Marine een plaats van betekenis in. A. J. de Graaff. adjudant van H.M. de Koningin, mr. J. vam der Hoeven, particulier seoretaris van H.M. de Ko- mlngim, en luitenant tor zee der eerste klasse W. W. Kuyck, adjudant van Z.K.H. Prins Bemhard. De hoge gasten werden begroet door k. S. H. Visser, minister vap defensie, kapitein iter zee P. J. S. de Jong. staats secretaris van defensie, mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. H. A M. T. Kolfschoten, bur gemeester van 's-Gravenhage, vice-ad- miraal L. Brouwer, bevelhebber der zee- strijdkrachten, luitenant-generaal C. J. Valk, gouverneur der residentie, en mr. Adema Zylstra, gedelegeerd lid van de raad van beheer van dc N.V. Exploitati» Maatschappij Scheveningen. Koninklijk paar op de pier Tienduizenden waren vanmorgen naar de Scheveningse boulevard ge komen om getuige te zijn van de grootste vlootschouw sedert de tijd van De Ruyter. De betekenis van dit grootse maritieme gebeuren werd on derstreept door de aanwezigheid van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. Om tien uur arriveerden Koningin Prins bij de toegang van de Pier. In hun gevolg bevonden zich luitenant-generaal C. F. Pahud de Mortawges, chef van het militaire huis van HM. de Koningin, jonkvrouwe C. E. B. Röell, hofdame van HM. de Koningin, kapitteiin-lluitenant ter aldus Bauer. Bauer en een andere politieman, de 56-jarige Eugen Fleschutz uit Augsburg, vertelden te hebben meegewerkt aan de massale executies. Zij verklaarden dat het onmogelijk was zich hieraan te ont trekken. Beiden maken nog deel uit van de politie in hun woonplaats. (Van een onzer verslaggevers) "DIJ alles wat ik deed, had ik slechts -O één belang voor ogen nl. het leger te dienen. Dit waren gistermiddag dc laat ste dramatische woorden van majoor W. J. van der P. uit Leiderdorp, hoofd van de sectie radio, t.v. en film van de Legervoorilchtlngsdienst, voor de Krijgs raad te Velde-West ln Den Haag, nadat dc auditeur-militair tegen hem een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf en ontslag uit dc militaire dienst had ge- eist wegens het Indienen van valse reis declaraties ter waarde van f 246,25 in de Majoor Van der P. had voor zijn werk en maakte hiermee veel dienstreizen in de richting Hilversum en Bussum om de beschikking over een dienstauto om met artiesten en de NTS besprekingen te voeren over uitzendingen uit leger plaatsen en kazernes. Hy bood deze men sen meestal enkele verteringen aan, ter wijl er verschillende malen een dinertje op over schoot, Controle op zijn uitgaven was er hoegenaamd niet. Ook had hij volgens zijn zeggen vrij mandaat van de minister van oorlog. Zijn fout zou echter zyn, dat hij rustig declareerde, terwij) hy thuis was. Vier getuigen lichtten de figuur Van der P. uitvoerig toe. Hierbij bleef de stand 22, want de twee eersten, de ad judant van de Koninklijke Marechaussee J. van Beek, die het hele onderzoek had geleid, vond dat alle feiten bewezen wa ren, terwijl zijn chef mr. G. P. Kiès van de Legervoorlichtingsdienst zei, dat hij reeds enige tijd overspannen was. Inder daad is hij vroeger wei overspannen ge weest, zei zijn arts, de kolonel G. Bakker, die hem twee jaar geleden onder behan deling heeft gehad en ook nu nog regel matig contact met hem heeft. Dc heer J. van der Kolk, chef van de programma-uitvoering van de NTS, meende, dat mensen die bU dc televisie werken, over het algemeen maar jongens zijn, die niet op een paar centen kijken en van al dat ambtelijke gedoe moeten zU helemaal niets hebben. Hoe kan majoor Van der P.. die h(j als aangenaam mens schetste, zyn werk goed doen, als h(j enerzijds een ambtenaar la en andenjjds dagelijks onder deze „wilde" jongens verkeert? Hij vond het werk van majoor Van der P. boven alle lof verheven. Nadat de verdedigster mevr. mr. R. E. Adringa. de uiterste clementie had ver zocht .werd de uitspraak bepaald op woensdag 12 juli. Bij ue nieuwe aardverschuivingen in Kerala (India) zyn 73 mensen omgeko men, van wie 62 in een dorp en e"" een amdf.re plaats. De wegen naa dorpen, die in een vallei liggen, zijn beschadigd door overstromingen. ZONNE-EILAND Te voet begaf het gezelschap zich heit zonne-eiland, vanwaar de gasten met veel belangstelling de indrukwekkende „steampast" van de schepen gade sloegen In keurig geëchèlonneerd kiellinie- verband stoomden de sohepen van om de noord op. Lang bleven dc blikken van de vele belangstellenden rusten op het kampschip Karei Doorman, dat met zjjn lengte van 212 meter het grootste schip van onze marine ls en thans dienst doet als vlaggeschip van oefensmaldeel V. Het schip genoemd naar schout bij nacht Karei W. F. M. Doorman, die sneuveld» in de slag op de Javazee heeft bemanning van niet minder dan 1509 koppen cn een accommodatie voor geveer 35 vliegtuigen. Weinig minder Indrukwekkend ls de kruiser De Zeven Provinciën, ter lengte van 185,70 meter en bemand door 943 koppen. SALUUTSCHOTEN Bij het passeren van de Pier op 1500 meter afstand, brachten de beide sche pen een saluut van 21 schoten. Toen volgde het défilé van de andere schepen van het vlooteakader. Hot eerste flot- tille werd gevormd door Hr. Ms. jagers Gelderland, Rottendam, Limburg, Gro ningen en Friesland, Hr. Ms. fregatten De Bitter en Panter en Hr. Ms. onder zeeboot Zeeleeuw. Het tweede flottlllc bestond uit Hr. Ms. kustmijnenveger» Axel. Aalsmeer. Meppel cn Naarden, Hr. Ms. kustmijnenvegers Drachten, GemerL Giethoorn, Hoogeveen en Borculo. In het derde flottille voeren mee Hr Ms. ondiepwatermijnenvegers Van Strae- len, Chömpff, Van Hamel, Van Moppes, Schutting, Van Wettl, Groene veld, Alblas en de twee patrouillevaartuigen Hadda cn Hef ring. Het laatste fflottille werd gevormd door de twee opnemmgsviarliiL'gen Hx Ms. Hydrograaf en Zeefakkel en de twee duik vaartuigen A 906 en A 905 en landingsvaartuig L966. moordenaar vooral 1 (Van onze speciale verslaggever) DEN AUSTRALIËR heeft wondt, overigens liever met een jingo dan anderen dan voor twintig miljoen Australische een twee meter hoge prikkel- De bescherming van Austra- schapen. Hij doodt en ver- schapen op hun geweten. Dit draadafrastering, die zich over liës nationale kapitaal i lengte van liefst tiendui- een lieve cent, te i voor is, nationaal gezien, een enor- zichzelf, me verliespost, daar wol en zend kilometer uitstrekt. Hot er ook patrouilles nodig zijn, met een dingo te maken. Aan Biologen hebben vastgesteld vlees de voornaamste export- - - een jingo een met Engelse dat er dingo's zijn, die in produkten zijn, nacht vijfhonderd scha- grootheidswaan behept per hek, dat gemaakt, De Australische staat tracht van het continent totaal af- kan hij zich alleen pen afmaken! De kadavers dan ook paal en perk te stel- aar ergeren, maar een dingo laten ze achter, en aaseters, len aan de moordzucht van de over bergen - de wildste wilde hond, die zomede insekten, doen de rest uiteraard reeds lang het opruimingswerk. In tien jaar tijds hebben de dagen prikkeldraad is die controle- cn onderhouds- liet zuidoosten werkzaamheden moeten ver richten. De scliapcnboeren sluit, voert door woestijnen, verwachten echter alles van t zelfs door ri- het „IJzeren Gordijn' vogel- vieren. Er zijn natuurlijk naar hun mening goedkoper vrij verklaarde dingo. Dezer doorgangen voor het vee er een soort „IJzeren de mens, doch ook deze kun- De dingo is een moordenaar, dingo's de dood van ongeveer Gordijn" gereed gekomen: nen worden versperd. zal blijken te zijn dan wan neer men dc situatie gelaten had, zoals deze was. Aan boord van de schepen stonden de bemanningen over bakboord opgesteld volgens paradeerrol. Wanneer een schip de Pier passeerde bracht de bemanning driewerf „hoezee" uit op HM. de Koningin. Al die tijd lagen voor de Pier twee sleepboten voor anker: zij fungeerden als „guide-schepen". De „Wamandai" en de „Berkel" vormden voor de commamdan- ran de schepen van het eskader tij dens het défilé een vast oriëntatiepunt Na het défilé stoomde het eskader op tot halverwege SchevcningenHoek van Holland. Daar keerde deze vloot terug stoomde op tot voor de Scheveningse kust en daar gingen de schepen voor anker. Uiteraard nam ook dc Marlnelucht- aartidienst aan het défilé deel. Terwijl het eskader langzaam voorbij voer, raas den door de lucht 27 vliegtuigen en drie helikopters in «oord-zuid richting langs Pier: achttien Grumman S2 FL- trackers. bestemd voor de bestrijding var onderzeeboten en negen Hawker Seahawks, honderd meter van de Pier, gaven drie Sikorski S58 helikopters van de Marineluchtvaartdienst een gecoördi neerde demonstratie, o.a. lieten zij een pavoiseerlijn neer. Om kwart over elf vertrokken de Ko ningin en de Prins van de Pier, toege juicht door de menigte op de boulevard DEFILé In de middaguren werden reddings oefeningen gehouden, was er raketschie- ten door marine vlieg tuigen op een schijf Klacht van Worms tegen de Hoge Autoriteit De Haagse schroothandelaar L. Worms, die indertijd de schrootzwendel aan het licht heeft gebracht, heeft bij het hof der Europese Gemeenschappen in Luxemburg klacht ingediend tegen de Hoge Autoriteit De heer Worms verwijt de Hoge Auto riteit, dat zij in gebreke is gebleven om tijdig maatregelen te nemen toen zij be merkte dat er met de schrootteeslagcn fraude werd gepleegd, dat zij te lang heeft gewacht met het nemen van maatrege len tegen het Nederlandse schrootkartcl en dat zij niets heeft ondernomen om een einde te maken aan de boycot waarvan de heer Worms zegt het slachtofffer te zijn sedert hij de zaak aan het rollen bracht. De heer Worms heeft enige tijd gele den van het Luxemburgse hof toestem ming gekregen om gratis te procederen. De 55-jarige scooterrijder T. van der Feen uit Leeuwaruen is gisteren vlak bij zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij over de kop sloeg, nadat (hij ver moedelijk een vrachtauto, die hem had ingehaald, 'had geraakt bij de Pier en vonden vlagseinoefeningen plaats door sdhepen. Een défilé van marinetroepen op de boulevard voor dé burgemeester van Den Haag en een ontvangst door het gemeentebestuur diaten het officiële gc- deéltc van net programma van deze grootse vlootschouw af. Vanavond wordt er nog een stevige taptoe geblazen cn zal met de geïllumineerde schepen als aahtergrond een vuurwerk op het strand worden afgestoken. Aan boord van Hr. Ms. De Zeven Provinciën De wind waait uit het noordwes ten, en de sterkte ervan wordt met het cijfer 8 aangeduid. Het betekent, dat onze pijp tabak zijn smaak ver loren heeft en dat de geur van in geblikte vis opstijgt uit de man- schappencafetaria onze walging wekt. Bij elke flinke roller voelen we onze maag doelbewust van stuur boord naar bakboord glijden en onze handgreep schijnt een overmatig ge bruik van alcoholica te verraden. Het is de schijn die bedriegt, al reikt de hofmeester in de longroom ons desgewenst een accijnsvrije bor rel tegen betaling van slechts tien centen Ondanks een licht gevoel van katterigheid is er zo houden we ons zelf voor alle reden tot dank baarheid: Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën is nog een boulevard geleken bij de torpedobootjagers, die ons als trouwe honden voleen. In onze ogen slingeren deze schepen vervaar lijk en de collega's, die er de voor keur aan hebben gegeven met een jager mee te varen, benijden we aller minst. Vanmiddag om één uur is de vloot van de rede van Texel vertrokken voor de grootste schouw, die ooit in de söhiiedend's von de Koninklijke Marine ls gehouden. De grootste vlootschouw als men tenminste afgaat op de totale ton nage. Nemen alle schepen deel gezien het ruwe weer is hot nog niet zeker dat ook de vleetvaartuigen aanwezig zullen zyn dan verschijnt de Marine met niet minder dan 60.000 ton waterver plaatsing voor het Scheveningse strand. Dat is, z» verte We ons de eskader-com mandant mr. A. N. Baron De Vos Steenwijk, 35 pot van de gehele viool tonnage. STEILE TRAPJES De schepen dlie acte de présance geven zyn bemand met 2600 koppen, terwijl ei nog 1200 op de boulevard voor de bur gemeester van Den Haag zullen defile ren. Inderdaad, het was een indrukwek kende armada, die bij Den Helder was samengebracht. Dc eskader-commandant, tevens commandant zeemacht Nederland, had zijn vlag loten hijsen aan boord van De Zeven Provinciën, een wonder van technisch vernuft, volgestouwd met in gewikkelde apparatuur. Twee uur lang hebben wi onder de deskundige leiding tenant ter zee le klasse Delsman, over het schip gezworven, er voortdurend op bedacht niet te struikelen over de tal loze hoge drempel en niet te vallen van de steile trapjes, waar langs we van ek naar het andere klauteren. :r veel van begrepen hebben, niet durven beweren, maar ons ontzag kan er slechts des te groter door zijn. VILLONV1LLE De 800 mannen onder wie 70 officieren, d-ie het schip bemannen, hebben reden om trots op de oorlogsbodem te zij-n. En zij zyn trots op het schip; dat geldt ,voor de commandant, de kapitein ter zee H. M. van der Wall Balke, evengoed de jongste officier en voor de jongste matroos in opleidning: dat geldt ook voor de bijna twee meter lange vlootprednkant, ds. Van Beek, die reeds twaalf jaar by de Marine is en vandaag voor slechts één ding meer interesse heeft dan voor de vlootrevue, namelijk voor de lustrumfeesten in VBttoavfU», waar hij zijn theologische opleiding We staan met hem aan de reling en praten over de kaneen van de kerk in de strijdkrachten. Het is half zes en aan de kim doemt het vliegkampschip Hr. Ms. Karei Doorman" op. Over het schip klinkt het signaal .We jagers van Zaan dam". DE GENERALE En op het achterdek verzameld zich de erewacht, die stram het geweer pre senteert wanneer drie kwartier later, ter hoogte van IJmulden de Karei Doorman passeert. Met 13 saluutschoten groet dc commandant van het vlleg- kampschlp de bevelhebber van het eska der, die op zUn beurt de groet met even eens 13 schoten beantwoordt. Daarop neemt de Doorman haar positie achter ons ln. Om 3 is bij Zandvoort gene rale repetitie. Een van de jagers steekt de kop in z?e ter nabootsing van de ligging van dc Scheveningse Pier en op oor recto wijze, Ln juiste portie, varen de schepen voorbij. Wanneer we dit schrij ven is de avond gevallen, de duisternis omhult ons trotse vlaggeschip, dat met de Karei Doorman cn de vijf torpedo bootjagers dc De Bittor, dc Banter en de onderzeeboot De Zeeleeuw, voor an ker is gegaan. Vanuit Den Helder zijn negen kurtmij nen vegers vertrokken, die zich morgenochtend bij ons zullen voe gen. De wind is afgenomen en onze maag s tot rust gekomen. In de longroom is an middag I het gezellig. We krijgen zowaar trek in m de lui- acn biertje

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9