Gizenga betrekt stellingen Waarschijnlijk concessies van spoorwegdirectie Hervat Amerika kernproeven in Müi mi BOSCH BOSCH Werkweek van 45 uur en hogere toeslagen Koeweit's afgevaardigde in V.-raad toegelaten 7*t eeft Kip Getallen en bijgeloof Ruimteproject stap verder SPIJTOPTANTEN Ir. C. N. van Dis (s.g.). lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van maatschappelijk werk schriftelijk gevraagd of het juist is dat de tegemoet komingen aan Nederlanders en spijtoptanten in Indonesië voor de nood zakelijke kosten, verbonden aan het verkrijgen van een uitreisvisum, geheel gestaakt zijn. Is het niet veeleer noodzakelijk, aldus vraagt dit Kamerlid, de klaar blijkelijk ontoereikende tegemoetkomingen aanmerkelijk te verhogen? De heer Van Dis wijst hierbij op het feit, dat het aantal visummachti gingen, dat niet is gerealiseerd in de vorm van een overtocht naar Neder land, in de laatste jaren onrustbarend is toegenomen. DURE TV-ANTENNES Aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft het Twee de-Kamerlid Van Dis (sg) schriftelijke vragen gesteld over een verhoging van woninghuurprijzen in verband met het aanbrengen van een centraal te levisie-antennesysteem. In zijn vragen wijst de heer Van Dis er op, dat de betrokken gemeentebesturen c.q. de besturen van woningbouwverenigingen de als gevolg van het aanbrengen van deze centrale installaties noodzake lijk geworden hogere bouwkosten op alle huurders verhalen door een verho ging van de huurprijzen. De heer Van Dis constateert vervolgens, dat ook zij, die iniet bij deze installaties zijn aangesloten onder wie er zijn die tegen televisie-uitzendingen principiële bezwaren hebben hieraan moeten meebetalen. Het «Kamerlid vraagt van de minister maatregelen, die ertoe leiden dat in het vervolg de hogere huurprijs alleen wordt gevorderd van hen, die op de centrale installatie aangesloten zijn. Hij vraagt in die geval len, waarbij ten onrechte de hogere huurprijzen reeds zijn gevorderd, dat het te veel betaalde zal worden gerestitueerd. de Advertentie ^antok 22 ct TV-INTERVIEW NASOETION Is door of vanwege de regering toestemming verleend tot het ten tonele voeren op de televisie een paar dagen geleden van de minister van defensie van Indonsië Nasoetion?, zo heeft het Tweede-Kamerlid Weiter (kath.v.) schriftelijk aan de staatssecretaris van O. K. en W. gevraagd. Acht de rege ring het oirbaar en in overeenstemming met de nationale waardigheid aldus vervolgt de heer Weiter zijn vragen dat een minister van een land, dat op onbehoorlijke wijze alle betrekkingen met Nederland verbroken heeft, dat voor miljarden guldens aan Nederlands bezit onteigend heeft en aan tienduizenden Nederlanders in Indonesië het leven onmogelijk heeft ge maakt, door de Nederlandse televisie in de gelegenheid wordt gesteld de politiek van zijn land te verdedigen ten aanzien van een punt, dat lijnrecht tegenovergesteld is aan het Nederlandse standpunt? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord verzoekt dé heer Weiter of de staatssecretaris dan zijn misnoegen over het gebeurde wil uitspreken en maatregelen wil treffen dat voor de toekomst herhaling wordt voorko- Adverientie spanlak 22 ct V.N.-troepen machteloos Nu president Kasavoeboe het Kongolese parlement tegen 15 juli bijeengeroepen heeft stelt het regime van Antoine Gizenga in Stanleystad zijn strijdkrachten zonder enige ophef op rondom de voornaamste centra van Oostelijk Kongo. Een officier van de inter nationale politiemacht in Kongo, die de bewegingen van de troepen van het regime te Stanleystad nauwkeurig gevolgd heeft acht het mogelijk, dat zij zo worden opge steld teneinde de stemmingen in de komende zitting van het parle ment te beïnvloeden. „Dit is geen spelletje", zei een Wes terse hoofdofficier. „Deze troepen wor den opgesteld volgens een goed door dacht plan en het is voor 99 procent zeker, dat Gizenga daarbij aan het par lement denkt. In mijn land gebeurt zo iets niet, maar dit is een erkende com munistische strategie". De Verenigde Naties staan machteloos ten opzichte van Gizenga's troepenbewe gingen in de twee provincies, die weinig of niets voelen voor zijn pro-communis tische bewind. Toen een eenheid uit Stanleystad echter onlangs probeerde de Noordkatangese stad Kaballo te bezetten, kwamen V.N.-functionarissen tussenbeide en werd beleefd maar drin gend verzocht het veld weer te ruimen. Officieel handhaven de Verenigde Na ties een volkomen stilzwijgen over de motieven achter de troepenbewegingen van Stanleystad. Privé zijn de inlich tingenofficieren van de Internationale politiemacht er echter van overtuigd, dat het machtsvertoon ten doel heeft weifelende afgevaardigden van de Oost provincie en de provincie Kivoe te over reden het partijprogramma van Gizen ga te aanvaarden. 'voldoende om de invloed van Gizenga het oosten te bevestigen. Afgevaardigden, die overhellen steun te verlenen aan de pro-westerse rege ring van president Joseph Kasavoeboe zouden daarom vragen om represail les van de troepen uit Stanleystad, die ter plaatse zullen zijn wanneer zij naar huis terugkeren. Ook hun gezinnen zou den bedreigd worden. 2 lakt-bougies therm a nasfiC afgestemd op het hedendaagse verkeer •n voor het starten ols eerste kracht batterijen Herman Saalfeld, een 31-jarige luchtvaart-enthousiast, raasde in de buurt van San Diego (Ca- lifornië) met zijn luchtscooter boven het schone landschap. De ..scooter" is uitgerust met een kleine motor en Saalfeld heeft er zijn baantje aan gegeven om zijn vinding in productie te gaan brengen. Hij koos daarvoor de vorm van „Doe het zelf'-pak- ketten, die liefhebbers nu bij hem kunnen bestellen. soneelsraad nog dezelfde middag in de zogenaamde paritaire commissie weer bijeenkomen om de in principe bereikte overeenstemming nader uit te werken. Wat de vakbonden van vervoerspersoneel gen in de personeelsraad aan extra eisen bij de directie ter tafel zullen bren gen staat nog niet volledig vast. De be- dryfsgroepbesturen van enkele vakbonden moeten hierover vandaag nog beslissen. (Van onze soc.-econ. redactie) emen bestaat bij de directie van Spoorwegen de bereidheid de werktijdverkorting tot 45 uur per week en de reeds aangekondigde verbeteringen van een aantal se condaire arbeidsvoorwaarden niet per 1 oktober maar met terug werkende kracht tot 28 mei in te voeren. Bovendien is het waar schijnlijk dat een aantal secondaire voorwaardeu nog extra ver beterd zullen worden, boven de reeds overeengekomen verbete ringen. Omdat werktijdverkorting en onregelmatigheidstoeslagen moei lijk met terugwerkende kracht ingevoerd kunnen worden, zou over d§ periode van 28 mei tot nu een bepaalde overbruggingsuitkering gedaan moeten worden. Voorts worden op het ogenblik door de directie van de N.S. pogingen in het werk gesteld om Belgisch perso neel aan te trekken. De Belgische spoorwegen hebben een plan uitge werkt om hun personeel van 67.000 man de komende tien jaar met 20.000 man te laten teruglopen. Nieuw per soneel wordt er dus niet meer aan genomen in België. Sollicitanten wor den verwezen naar de Nederlandse Koeweit is geheel door Britse troepen bezet, heeft dus zjjn soeve reiniteit verloren en een afgevaar digde van dat land kan dan ook niet als vertegenwoordiger van een soevereine staat worden toege laten", vond de Russische gedele geerde in de Veiligheidsraad. Daarom stelde hij zich niet achter de uitnodiging aan de vertegenwoordiger van Koeweit. Minister van onderwijs Abdel Haziz Hoessein, aan het debat in de raad deel te nemen. Zorin had geen succes, zodat Hoes- :in van het debat, dat vanavond om acht uur verder gaat, zijn rol kan spelen. Adnan Pachachi van Irak verklaarde gisteravond dat Engeland een leugen campagne over troepenbewegingen in Irak had opgezet, nadat de Iraakse pre mier had gezegd dat men Koeweit met vreedzame middelen wenste te annexe ren. Zorin beschuldigde de Britten van koloniale penetratie en drong aan op te rugtrekking van de Engelsen. Hoessein zei het anders: hij zeide nadrukkelijk dat zijn land rechtstreeks bedreigd was door Irak en dat de Britse troepen pas zullen verdwijnen als de dreiging van de strijdkrachten van premier Kassem van Irak is overgegaan. De Amerikaan Pimp- ton drong aan op het behoud van de vre de in het Midden-Oosten. Omar Loefti van de V.A.R. vond dat het geschil tussen Irak en Koeweit in het kader van de Arabische liga moet wor den opgelost. HU vond terugtrekking var de Engelsen noodzakelijk en vroeg var Irak de verzekering dat het tegen Koe weit geen geweld zal gebruiken. Premier Kassem van Irak heeft eer inspectievlucht gemaakt boven de ge bieden nabij de grens met Koeweit, al dus het Iraakse persbureau. Kassem deelde mee, dat Britse be richten over concentratie van Iraakse troepen nabij de grens met Koeweit vals zijn. De inspectievlucht had Kassem, vol gens het persbureau, gemaakt „als ge volg van de concentratie van imperi alistische Britse troepen in Koeweit ter bedreiging van de veiligheid van Irak' De verklaring zei voorts, dat Irak het Britse imperialisme met alle wetti ge middelen zal bestrijden „totdat Koe weit, het gestolen deel, gered is en bi; het moederland Irak is teruggekeerd" Spoorwegen, die daartoe in België speciale wervingskantoren hebben ge vestigd. Op het ogenblik zijn ongeveer 40 Belgen in dienst van de N.S. Ge streefd wordt naar een aantal van on geveer 500. De Belgen komen hier werken onder dezelfde arbeidsvoor waarden als het Nederlandse perso neel. Alleen gaat men bij de bereke ning van het loon voor alle Belgen uit van een eerste klasse-gemeente als woonplaats. Behalve de vervroegde werktijdver korting is de belangrijkste verbetering in de secondaire arbeidsvoorwaarden voor het N.S.-personeel de verhoging van de onregelmatigheidstoeslag. Deze toeslagen bedragen nu slechts 38 cent per uur voor de hele zondag, voor de zaterdag na 14 uur en voor iedere nacht tussen 22 en 6 uur. Directie en perso neelsraad zijn een verhoging van deze toeslagen overeengekomen tot 1 per uur op zon- en chr. feestdagen, tot 75 cent per uur op zaterdagavond van 22 uur tot 24 uur en op maandagmorgen van 0 tot 4 uur. Voor iedere nacht van 22 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens wordt de onregelmatigheidstoeslag ove rigens gebracht van 38 op 50 cent. Nieuw overleg Voor vele mensen betekenen de ver anderingen een verbetering van 30 tot 35 per maand, en voor sommigen nog aanzienlijk meer. Daarentegen is echter ook nog een groep waarvooi verbeteringen veel minder bedragen. Het lijkt echter waarschijnlijk, dat het overleg dat vrijdagmorgen weer voerd zal worden tussen de directie de N.S. en de Personeelsraad speciaal voor deze groep nog verbeteringen voor gesteld zullen worden. Zij die tot nog toe vrijwel buiten de termen voor toe slagen vielen, komen er nu het best af, omdat bij de invoering van de nieuwe regelingen de oude geheel komen te ver vallen. Het is waarschijnlijk, dat de personeelsraad en de directie Ned. Spoorwegen in principe stemming bereiken over nog weer extra verbeteringen voor het personeel wat betreft de secondaire arbeidsvo den, delegaties van bedrijfsleiding en per- In de dierentuin van Napels heeft de man netjesolifant Barria het wijfje Namanca dood getrapt, terwijl bezoe kers vol afschuw toe keken. Barria had Na manca al lang het hof gemaakt, maar zij was van zijn avances niet gediend. I In Rome heeft een po litierechter een ver loofd paar tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld (door te brengen in twee cel len), omdat dit in augustus elkaar „op aanstootgevende wijze" had gekust. Voor de mannelijke partner zijn meisje in een tram wil de laten stappen, had hij haar eerst omhelsd en dat was voor de po litie al voldoende om hen te arresteren. I De Cubaanse premier heeft enige tijd geleden de Amerikaanse adelaar op het monument dat herinnert aan de ont ploffing van het slag schip Maine (in 1898) in de haven van Havan na, laten verwijderen. Inmiddels heeft Pablo Picasso beloofd een vre desduif te ontwerpen, die de plaats van de adelaar kan innemen. Doordat een stuk spiegel zonnestralen weerkaat ste tegen de houten muur van een indianen- woning in Port Essing- ton in Brits Columbia is brand ontstaan die eenentwintig huizen verwoestte. I Het vier dagen durende onafhankelijkheidsweek- einde vielen in de Ver enigde Staten op 'de weg 923 doden. Het vorige record werd met de Kerstdagen van 1958 bereikt: 884 doden. I De voorzitter van „De Nederlandse baksteen industrie" heeft de se naat van de Utrechtse universiteit een bak stenen beeld van Fran cois Villon aangeboden, ter vervanging van het gispen „feestvarken", dat tot nu toe werd ge bruikt. De gemeente zal plaats worden gevraagd op het Janskerkhof. In het wereldberoemde Brusselse stadhuis (uit de vijftiende eeuw) is in enkele delen restau ratie noodzakelijk geble ken. Voorlopig denkt men een en een kwart miljoen gulden te moe ten besteden. Radio Moskou heeft gis teren naar Amerika een nieuwsbulletin uitgezon den. dat vertelde over de aankomst van Chroesj- tsjef in Finland, het behalen van gouden me dailles op de Olympiade enz., allemaal berichten van tien maanden gele den. Men had een ver keerd bandje gebruikt. In West-Duitsland is de vorige maand het werk- lozcncijfer voor het eerst na de oorlog beneden de 100.000 gekomen. On danks 500.000 buiten landse arbeidskrachten, zijn er nog bijna 600.000 vakatures. In de Verenigde Staten is in juni het werklozen-» cijfer met 800.000 opge lopen tot 5.600.000, on danks dat er bijna twee miljoen arbeidsplaatsen bij zijn gekomen. Er zijn echter 2,5 miljoen jon gens en meisjes, die zo juist de school hebben verlaten, als gegadigden op de arbeidsmarkt ver schenen. Een lid van de leeszaal in Wirral (Engeland) heeft de directeur een briefje geschreven, om dat in het hem uitge leende boek als datum van terugbezorging de datum van uitgifte was geplaatst. „Ik geef toe", zo schreef hij, „dat het boek getiteld is „Hoe leer ik sneller lezen", maar dit vind ik toch belachelijk". In Wichita (Kansas, V.S.) stond gisteren iedereen gereed voor het ceremoniële vlag- hijsen ter gelegenheid van de Onafhankelijk heidsdag. Eén belangrijk onderdeel ontbrak: het touw om de vlag de hoogte in te krijgen. De plechtigheid werd af gelast Voorbeeld Om een beeld te krijgen van hoe de lonen worden na doorvoering secondaire verbeteringen, geven wij het volgende voorbeeld. De rangeerder, die zo ongeveer aangemerkt wordt als de gemiddelde N.S.-man, krijgt na doorvoe ring van de in eerste instantie door de N.S.-directie reeds toegezegde verbete ringen. per week een bruto-loon van 90 (ƒ2 per uur). Hiervan gaat dan nog ongeveer 14 pet. af voor premie A.O.W. en pensioen. Door de drie vakbonden personeel worden unaniei_. loonsverhoging buiten de secondaire sfeer om. afgewezen. Daartoe zou im mers tussentijds het Reglement Dienst Voorwaarden moeten worden openge broken, wat niet mogelijk is. Onder de leden leeft nog de wens de onregelmatigheidstoeslag niet 's avonds om 10 uur, maar reeds om 6 uur te la ten ingaan. Het lijkt niet uitgesloten dat vakbonden en directie hier tussen prik ken en de onregelmatigheidstoeslag zul len laten beginnen na 8 uur 's avonds. Betere geest De verwachting bestaat, dat na door voering van de volledige werktijdsver korting en de verbeterde toeslagregeling de geest onder het N.S.-personeel zich aanmerkelijk in gunstige zin zal wijzi gen. Waarmee echter beslist niet gezegd is dat dan ook de dienstregelingsmoei lijkheden uit de wereld zullen zijn. Hope lijk zal het niet erger meer worden. Alle narigheid is dan echter beslist nog niet voorbij en het is onjuist te stellen, dat wanneer morgen de dienstvoorwaar- den beter worden, overmorgen de trei nen op tijd rijden. De nieuwe zomerdienstregeling van de N.S. is de grote oorzaak van de moei lijkheden en die moeilijkheden blijven, ook bij verbetering van de dienstvoor- waarden. Hier zullen nog andere maat regelen nodig zijn om tot een stipte treinenloop te komen. Hoe de directie en de betrokken afdelingschef van de N.S. ooit dezè zomerdienstregeling heb ben kunnen invoeren, blijft een groot raadsel. Deze zaak klopt niet en binnens- JN DE zomer van 1958, merkte Mi- chaël A. Sadovsky, lid van de Russische Academie van Weten schappen nogal terloops op in Ge- nève, dat het veel moeilijker zou zijn om ondergrondse kernproeven vast te stellen, wanneer met behulp van verschillende stoffen de explo sieve kracht ervan kon worden ge dempt. Sadovsky's verklaring werd genegeerd door de Amerikaanse le den van de technische werkgroep, die de grondbeginselen voor de con trole op kernproeven moest opstel len. De Amerikanen gebruikten toen volkomen misleidende gegevens over ondergrondse testen. Maar deze ge gevens werden drastisch gecorri geerd door de experimenten van eind 1958. Deze experimenten toonden aan, dat het heel gemakkelijk was, de controle op het vaststellen van el ke ondergrondse ontploffing te be moeilijken. Het graven van een „groter gat" was de methode, die toen gebruikt werd. Op deze ma nier worden de ontploffingen ge doofd, niet door speciale geluiddem pende stoffen, maar heel gewoon met lucht. Het was het principe, dat Sadovsky in gedachten had, hoe wel de toepassing enigszins anders was. Al de resultaten van bedoelde proeven werden in januari 1959 door gegeven aan de Russische geleerden. In een begeleidende boodschap sug gereerde men de noodzaak, ingrijpen de verbeteringen aan te brengen in de plannen ter controle van onder grondse proeven, die enkele maan den voordien goedgekeurd waren. Dit werd ook ter sprake gebracht, toen de technische werkgroep op nieuw bijeenkwam. Maar op deze vergadering maakte de geleerde Sa dovsky de wetenschappelijke waarde van hetzelfde „dempings-principe", dat hij aanvankelijk zelf had voor gesteld, ronduit belachelijk. Het is de moeite waard, deze vreemde gang van zaken in de her innering terug te roepen, al was het alleen maar om dan te tonen, hoe veel onzin er verteld wordt door ve le geleerde heren. In wetenschappe lijke kringen, is het een eindeloos herhaalde gpmeenvlantsdat de Sowjetgeleerden oprecht verbaasd waren over de resultaten van de Amerikaanse kernproeven. Neem nu alleen maar het kleine incident in de technische werkgroep, waarover JOSEPH ALSOP Advertentie "Mijn vrouw zegt: De kunst van wol wassen zit in ieder pak Echfalon'. De kritiek van een aantal N.S.-leden op het beleid van de drie vakbonden voor vervoerspersoneel heeft voorts nog tot gevolg gehad, dat er een afzonder lijke Bond voor rijdend N.S.-personeel is opgericht, onder voorzitterschap van een oud-lid van de christelijke vakbond, namelijk de heer J. Gijsbertse te Utrecht. Ook oud-leden van de andere bonden zijn in het bestuur opgenomen. In de kring van de vakbonden is men niet ongerust over deze gang van zaken, omdat na de mening van de bonden deze nieui bond toch een doodgeboren kindje is. 'TX^antoJa 22 ct 640) In verschileude culturen heb ben allerlei getallen een bepaalde be tekenis gehad. Het getal 2 had in de Mithrasreligie bijvoorbeeld de bete kenis van het demonische en ook In onze streken heeft men het veelvul dig beschouwd als het getal van dood en rouw, een getal dat ongeluk aan bracht. Voor de Joden was het getal 2 echter verbonden met het aantal der stenen verbondstafelen, waaruit dus een zeer gunstige gezindheid volgt. De Pythagoreërs en kabalisten namen tussen deze uitersten een tussenstandpunt in, want zü beschouw den 2 als het getal van de dualiteit, van de eeuwige tegen stelling tussen goed en kwaad, licht en duisternis, enz. Hieruit kan men zien dat van derge- lyke getallen de zin nebeeldige betekenis cigenlyk nooit vaststond en dat we over de betekenis eigeniyk alleen maar een gesprek kunnen voeren, wanneer we weten over welke tyd en eventueel over welke groep van personen we het heb ben, die als achtergrond van dat be wuste getal hebben gediend. Laten we tot goed begrip van wat nu gaat volgen dus afspreken dat een getal op zichzelf niets weergeeft dan de daarmee uitgedrukte hoeveelheid. Verbinden we dit getal aan Iets an ders, dan heeft het getal dus alleen In deze verbinding een geestelyke waarde, doch buiten die verbinding biyft het getal even zielloos als het altyd was. Wanneer i'; Hindoes by- voorbeeld spreken over de drievou dige godheid Brahma, Vishnu en Sl- wa (welke goden ln Voor-Indlë door TOCH IS HET ZO! bijzondere secten afzonderlek worden vereerd) heeft het getal 3 in die aan duiding een heilige betekenis. Hier van losgemaakt, biyft 3 echter het gewone symbool voor drie eenheden, dat geen enkele geesteiyke waarde In zich bergt. Nu ls het, afgezien van de vele gods diensten die ter aanduiding van de Almacht het getal 3 bezigen, zo uiterst merkwaardig, dat lang vóór het bestaan van deze godsdiensten, aan de 3 bij vele culturen een geeste- ïyke waarde van hoge orde werd toe gekend, zulks ln te genstelling met de 4, die vrU algemeen als het symbool van het aardse of het materiële werd be schouwd (waarbij we de kabalisten en Pythagoreërs even buiten beschouwing laten, omdat zy op grond van rekenkundige trucjes ook de 4 als een wonder van volmaakt heid beschouwden). We houden ons dus aan de oude culturen, die ln het verre verleden het getal 3 als zinnebeeld van het hemelse, het getal 4 daarentegen als het symbool van het aardse beza gen. Teneinde te kannen inzien waar óm nu juist aan de 3 een hoge gees- teiyke waarde werd toegekend en aan de 4 het platvloerse werd toegedacht, moeten we eerst eens kyken naar het geheimzinnige getal pi, dat tegen woordig zelfs In de hogere klassen van de lagere school bekend Is, maar dat vele duizenden Jaren geleden on opgeloste mysteries bevatte. Daarover i i volgende keer l nooit iets gepubliceerd is. Het toont heel duidelijk, dat de Russische ge leerden het beginsel van dempen (al was het niet de beste methode) al lang voor de Amerikaanse geleer den kenden. Vandaar, dat hun ver bazing geveinsd moet zijn geweest. De hele zaak had een luchtje, dat rook naar geheime Russische on dergrondse kernproeven. President Kennedy heeft nu een speciale wetenschappelijke commis sie benoemd om vast te stellen in hoeverre „de Sowjet-Unie er in ge slaagd is in het geheim atoomwa pens te testen en welke voorsprong zij daarmee hebben verkregen." De antwoorden kunnen zonder verdere omslag gegeven worden. Een eerste feit om te onthouden is, dat ondergrondse proeven slechts vastgesteld kunnen worden door de aardbeving-achtige effecten, die ze teweeg brengen. Een tweede gege ven is. dat internationale systemen om ondergrondse proeven te ontdek ken en te controleren eindeloos be sproken, maar nog nooit in werking zijn getreden. Als gevolg daarvan zijn de Sowjets altijd in staat ge weest geheime ondergrondse proe ven te nemen met wapens tot een kracht van 30 kiloton plus. Zulke proeven behoeven niet gedempt te worden en ze produceren niet meer geluid buiten de grenzen van de U.S.S.R. dan de normale aardbevin gen. Maar veronderstel, dat de Sow jets reeds begonnen waren met het graven van grote holen voor gehei me proeven, voordat academicus Sadovsky in de zomer van 1958 ge wag maakte van het dempings-prin cipe. Dan zouden ze in de zomer van 1960 over de mogelijkheid heb ben beschikt geheime proeven te ne men met kleine wapens. Of veron derstel dat ze pas begonnen zijn met graven, toen ze de gegevens van ja nuari 1959 ontvingen. Dan zouden ze ongecontroleerde proeven van megaton-kracht hebben kunnen ne men gedurende de winter. Deze fei ten doen een andere geliefde ge meenplaats van vele geleerden naar voren komen. Dat is de theorie, dat zelfs als de Sowjets altijd heb ben gelogen, zij er niet veel bij kon den winnen, aangezien ze alleen maar proeven konden nemen met betrekkelijk waardeloze taktische wapens van lage explosieve kracht. In werkelijkheid denken de ex perts van de Amerikaanse Commis sie van Atoomenergie, dat proeven met verkleinde kilotonkracht belang rijk genoeg zijn om het nut van stra tegische wapenen van megaton- kracht te onderzoeken. Bovendien, wanneer de Sowjets reeds begonnen zijn met het graven van grote ho len, dan kunnen ze nu al belang rijk, verbeterde H-bommen tot bijna volle kracht getest hebben, zonder dat wij het konden ontdekken. Samenvattend luidt het antwoord op de twee vragen van de Presi dent, dat we niet weten of de Sow jets gelogen hebben. Maar ze kon den het gemakkelijk doenze kun nen het nog steeds doen en de voor delen kunnen voor hen zeer <kp- -.en- lijk zijn. Aangezien de President het antwoord al weet, kunnen we moeilijk geloven, dat de benoeming van de speciale wetenschappelijke commissie iets anders is dan een stap op de weg naar hervatting van de Amerikaanse proefnemingen. Hawker-Siddeley, de fabrikant van dc Blue-Streakraket zal zoveel mogelijk spoed zetten achter het Europese pro gramma voor ruimteonderzoek, nu de Westduitse instemming met het plan bekend is gemaakt. De verklaring van Hawker-Siddeley werd gezamenlijk afgelegd door de di recteur, sir Roy Dobson, en de presi dent-commissaris, sir Thomas Sopwith. Zij noemde het programma dat een be drag van 700 miljoen omvat het be gin van een nieuwe periode van groot heid. Het programma is voortgevloeid uit een Brits-Frans voorstel in februari om raketten te lanceren voor vreedzame doeleinden. Het plan omvat het gebruik van de Blue-Streak als eerste trap en de Franse Veronique als tweede. De Blue- Streak is als militaire raket ontwik keld. Het project werd later wegens de kosten stopgezet. Sir Thomas zei dat steun van de re gering bij het onderzoek en de ontwik keling Hawker-Siddeley in staat zal stel len het project binnen de gestelde pe riode van vijf jaar gereed te krijgen. Het Britse ministerie van luchtvaart heeft meegedeeld dat de instemming van West-Duitsland wordt doorgegeven aan de andere betrokken landen. Enge land en Frankrijk hopen binnenkort een conferentie over het project te kunnen Geschil met Italië zó onoplosbaar De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken Kreisky heeft gister avond in het parlement verklaard dat geen hoop bestaat om de kwestie Zuid- Tirool door bilaterale besprekingen met Italië tot een oplossing te bren gen. Oostenrijk heeft voorgesteld een in- terrationale commissie van onderzoek naar Zuid-Tirool te zenden. Wanneer Oostenrijk en Italië hierover of over „andere vreedzame middelen" geen ak koord bereiken ter oplossing van het geschil zoals in de resolutie van de Verenigde Naties aanbevolen zal Oostenrijk secretaris-gen' aal Hnmmars- kjöld vragen op te trede., als bemidde-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5