Een woord mor vandaag1 Polikliniek in Tiberias voor 300 pet. geslaagd WASDAG - SÜNILDAG Ruim drie ton uit busjes Levensbeschouwing is in economie van betekenis WASDAG - SÜNILDAG SUNIL Commissie ingesteld voor studie plaats der ambten Bestrijding alcoholisme in Nederland geremd De Anglicaanse Kerk wenst meer vrijheid 2 HATTEM De kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk van Hattem heeft een verklaring afgelegd, dat hij de tuchtmaatregelen jegens de vrijgemaakt-gereformeerden niet verantwoord acht. De destijds ge nomen tuchtmaatregelen „mèt hun tot op heden tastbare conse quenties, kan en wil de kerkeraad niet langer voor zijn verantwoor ding nemen. Dit houdt in dat de kerkeraad van Hattem allen die op bovengenoemde grond, door tuchtmaatregelen zijn getroffen, vanaf heden wil erkennen als broe ders en zusters in volle rechten en als ambtsdragers van de Kerk van Jezus Christus. De kerkeraad zal dit, in de kerkelijke weg, op de meerdere vergaderingen betuigen en zo mogelijk hun adhaesie zoe ken." In het „Gereformeerd Kerk blad voor Drênte en Overijssel" reageert ds. IJ. K. Vellenga hier op als volgt: De tuchtmaatregelen waarvan te Hattem sprake was. hebben ook betrekking ge had op ..ambtsdragers". Het be richt gewaagt tenminste ook van een ..vanaf heden willen er kennen" van bepaalde broeders als ..ambtsdragers". Het komt meteen in de krant. Dit schijnt mij wat voorbarig. Want bedoelde ambtsdra- Ïers zullen in het verleden niet in un ambt geschorst zijn zonder me dewerking van de genabuurde kerk. Het komt mij voor, dat, wanneer men geschorste en daarna weggelo pen ambtsdragers weer „wil erken nen". dit niet gaat zonder medewer king van dezelfde kerk, wier bij stand eerst voor hun schorsing werd ingeroepen. Hiervan werd ech ter niets gemeld. Er werd alleen melding gemaakt van een „in de kerkelijke weg op de meerdere Hollands betekent dit. dat de classis en misschien wel aan de particuliere synode zal gaan ver tellen wat men gedaan heeft en de instemming van deze vergaderingen daarvoor vragen. Maar als die ad haesie nu eens niet komt? vrijmakende ambtsdragers niet een zaak, die een kerkeraad buiten medewerking van de andere ker ken, bepaaldelijk niet van de gena buurde kerk, kan afdoen. We mogen dus constateren, dat de gereformeerde kerk van Hat tem zich, naar we aannemen, onbe wust. en naar we hopen ongewild, heeft „vrijgemaakt". zich bij de synodebesluiten niet kan neerleggen. Hij is van oor deel, dat de synode iets heeft ge weigerd, wat haar door de H. Schrift geenszins klaarblijke lijk was verboden. Hierdoor is de verantwoordelijkheid voor het voortbestaan van de kerkelijke ge scheidenheid zijns inziens nu al lereerst op de vrijgemadkt-gere- formeerde kerken komen te rus ten. Hij heeft zijn kerkeraad ge vraagd of hij in de dienst des woords van zijn overtuiging zou mogen blijk geven. De kerkeraad achtte dit ontoelaatbaar. Ds. Overeem heeft zich vervolgens in een open brief tot de gemeente ge richt en daarna aan de kerke raad meegedeeld, dat hij niet lan ger tot de Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) te Hattem zal kun nen behoren, omdat de kerkeraad het hem feitelijk onmogelijk heeft gemaakt zijn ambtsbediening naar wat hij niet anders kan zien dan zijn roeping, uit te oefenen en dat hij zich nu zal wenden tot de kerkeraad van de Gereformeerde kerk van Hattem. Hierop reageert ds. IJ. K. Vellenga als volgt: TK MOGE hierbij twee notities plaatsen. In de eerste plaats deze. dat de raad van de vrijgemaakte kerk te Hattem precies hetzelfde deed als wat in de 40-er jaren door verschil lende gereformeerde kerkeraden ge daan moest worden. Hij heeft nl. ds Overeem belemmerd aan de ge meente mee te delen, dat deze het niet met de synodale beslissing van Assen eens was. Hier ging wel geen schorsing mee gepaard, maar schor sing is wezenlijk niet anders dan belemmering in ambtelijk optreden. Zulk een belemmering paste de kerkeraad toe. Hij verbood ds. Over eem te zeggen wat hij dacht van de synodale beslissing. Dat vond de kerkeraad „ontoelaatbaar". Dat was het inderdaad. Een ambtsdrager mag niet aan en in de gemeente gaan verkondigen wat tegen het oordeel van de kerkeraad indruist. Dat is kerkverscheurend. Zowel nu als in 1944. Het is aangenaam te bespeuren, dat de vrijgemaakte ker keraad van Hattem dat besefte. Als ik het In dezen met de kerkeraad eens ben, betekent dit niet, dat ik mij ..vrijmaak'", maar dat ik met dankbaarheid de herontwaking van goed gereformeerd kerkelijk besef Zo ééns als ik het in dezen ben met de kerkeraad, zo óneens ben ik het met de handelwijze van ds Overeem. Want ik d.->*ht, dat hij ook wel bij ondertekening van een ondertekeningsformulier beloofd zal hebben ik weet niet hoe het daar ginds toegaat, maar neem het maar aan dat hij noch openlijk, noch bedektelijk iets zou leren wat maar dat hij, mocht hij in enig punt bezwaard zijn, dit in de kerkelijke weg aan de orde zou stellen. Het was stellig niet aangenaam voor ds. Overeem, dat hem niet toegelaten werd van zijn persoonlijk gevoelen blijk te geven. Maar de kerkeraad droeg hem niet op leugens te ver tellen, in welk geval hij instantelijk had mogen weigeren aan de op dracht te voldoen. Het ging alleen over een synodaal besluit, dat ds. Overeem onjuist scheen. Wanneer hij dat onjuist en onduldbaar acht te. had hij dat met de kerkeraad deugdelijk behoren uit te praten en verder de kerkelijke weg behoren te bewandelen. Als hij de kerkgemeen schap, waartoe hij behoort, en waarin hij toch ook de kerk van de Here Jezus zal beliiden, liefhad, was dat de weg. En dan was het be slist niet de weg om een „open brief" aan de gemeente te publice- Ieven schijnt er wel zeer ver ward. De gereformeerde kerk her stelt er lieden in het ambt. die niet meer tot deze kerk behoren, de vrij gemaakte kerkeraad handelt goed gereformeerd, gelijk men in de „gebonden kerken" pleegt te doen, en de vrijgemaakte dominee doet precies hetzelfde als wat tal van do minees. die zich in de 40-er jaren vrijmaakten, deden, en e^hr'ift te menen, dat dit van aanbeveling is bij eventuele wederkeer tot de ge reformeerde kerk. Het heeft alle maal met gereformeerd kerkelijk besef weinig meer te maken. Het is verzeild in de wateren van Sevoelens, sympathieën en antipa- lieën Het is eigenlijk gezegd een wonder dat er nog maar drie kerk ten zijn, die beweren i met de drie Formu lieren. Zestiende Kerk-en-Israël-dag (Van een onzer verslaggevers) ,,Van de polikliniek in Tiberias kunnen we zeggen dat dit werk voor driehonderd procent slaagd is. Toen het zendingshos pitaal daar werd opgeheven, om dat het door de nabijheid van nieuwe ziekenhuizen overbodig was geworden, hielden we toch de polikliniek aan. Dat is een succes geworden. Tegen de ver wachting in zqn het vooral Joodse patiënten, die hier komen." Deze mededelingen deed ds. J. H. Gr olie te Utrecht, secretaris van de Raad voor de verhouding van Kerk en Israël op de toogdag van deze Raad, woensdag in Wassenaar gehou den. Ofschoon het werk in Tiberias ge schiedt in samenwerking van de Schot se kerk, de Hervormde kerk en de Ge reformeerde kerken wordt de kleine medische afdeling geheel door her vormden beheerd. Hier werken de dames komen handen te kort. De po likliniek in Tiberias zo schreef zr. Steller in een brief, die op de toog dag werd voorgelezen heeft een goe de naam. Vaak verwijzen artsen in de gewone ziekenhuizen hun patiënten naar dokter De Jonge. Sinds het zendingshospitaal als va kantieverblijf en conferentieoord ge bruikt wordt, genieten hier ook de Ne derlandse en andere Europese gas ten medische verzorging. Want velen, die niet gewend zijn aan het klimaat, lijden een paar dagen aan stoornii etc. De gereformeerde predikant ds. M. Snoek heeft het „pastoraat" in het vroegere hospitaal. Daarnaast is hij el- NEDERLANDS m QUNIL imiiktf wVIllh Protestantse Unie belegt conferentie De Protestantse Unie heeft besloten haar jaarlijkse zomerconferentie dit maal te houden op de Ernst Sillem- hoeve te Laage Vuursche. Als spreker zal optreden de Groninger predikant ds. P. j. Bruijn, die als onderwerp heeft gekozen: „Gecamoufleerd materialis me". De Amsterdamse predikant ds. P. F. Th. Aalders zal in de middagver gadering spreken over: „De vrije 2 terdag, zegen of vloek voor ons volk' Neem Boldoot mee De bekende, verkwik kende Boldoot Eau de Cologne In sportieve, platte relsflacon 1.65 (Van een onzer verslaggevers) Hulp woensdagmiddag naar de Harmo niezaal in Groningen getogen om daar. i gezellige bijeenkomst, te worden bepaald bij hun busjesactie en enige i teressante onderwerpen. De president mevrouw M. J. v. a. Veen-Öuvekot Groningen, constateerde, terwijl zij de volle en feestelijk versierde zaal over zag. dat de V.U. bij de vrouwen nog al tijd een warme belangstelling vindt. Dit blijkt ook uit de resultaten van de actie. De presidente ging zo eens even na hoe die resultaten zich sinds 1948 het jaar waarin er voor het laatst VU- dagen in de Martinistad zijn gehouden hebben ontwikkeld. Toen waren er 26.889 spaarsters die 34.900,- bij elkaar brachten. Dit bedrag is. via 109.650 bus- i de titel van het referaat, dat me vrouw S. F. Marseille-Van Vulpen te Groningen voor de dames hield. Zij haakte hiermee in op 1 Petrus 3 vers 4 en wees erop. dat het uitwendige sie raad, dat de vrouw graag draagt, in overeenstemming dient te zijn met haar Innerlijk leven. De VU is ook een vrouw. Fen vrouw, die altijd maar moet ge ven. In het uitwendige heeft de VU wei nig sierlijks, hoewel haar historie rijk is. Maar. gedragen door de liefde tot Christus en Zijn wereld, Is zij een sie raad. Mcj. prof. dr. B. Siertsema, die, voor dat zij naar de VU kwam, als lectrix aan het University College te Ibadan in Nigeria werkte, zette uiteen wat er on der algemene taalwetenschap verstaan moet worden en met welke vragen zij, die zich met deze wetenschap bezig h'-«- den, te maken krijgen. De algem e taalwetenschap, d;e een uitgestrekt ter- Drs. A. J. van der Meer op V.U.-dag (Van een onzer verslaggevers) De grote V.U.-ontmoeting in Groningen is gistermorgen begon nen en wordt vandaag vervolgd met het houden van de algemene vergadering waarop de jaarstuk ken zullen worden behandeld en redevoeringen zullen worden uit gesproken. Op een van de wetenschappelijke sa menkomsten, die vandaag werden be legd. iieeft drs. A. J. van der Meer. secretaris van het Verbond van Protes tants-Christelijke Werkgever? in Neder land. een referaat gehouden over „De taak van de ondernemer in de samen werking met de ontwikkelingslanden, hij meende, dat de functie van dc onder nemer in het economisch proces in de economische theorie dikwijls op simplis tische wijze wordt weergegeven. Hij be toogde voorts, dat van belang is iat in de leer van de economisch- orde de levensbeschouwing, als uiteindelijk be palend voor de keus van deze orae, een rein beslaat en raakvlakken heeft met tal van andere wetenschappen, tracht een antwoord te geven op de vraag: wat is taaL Zij onderzoekt de systematiek van de taal en dat dit veel interessants kan opleveren, daarv-n zijn de „vrou- van de VU" nu vel overtuigd. grote rol speelt. Hij achtte de economi-l sche orde van bijzondere betekenis voor de samenwerking tussen industrie- en ontwikkelingslanden. De ondernemer .s betrokken bij het geven van vorm en irhoud aan de gewenste economische de, waarbij de verhouding tussen o\ heic! en ondernemer een van de belang rijkste punten is. Dit geldt zowel in de industrie- als in de ontwikkelingslanden Drs. Van der Meer was van mening, dat de bilaterale vorm van samenwer king (dus van land tot land) een bruik baar kad-.- is voor het bedrijfsleven om zijn bijdrage te leveren aan de verhef fing van het welvaartspeil in de ontwik kelingslanden. Onder de titel „Buiten zinnen" hield dr. A. C. Lit, die als zenuwarts verbon den is aan de Stichting Veldwijk te Er- melo, een beschouwing over eenzaam heid en ziekte. Algemeen wordt de een zaamheid van de geestelijk gestoorde opgevat ais icn gevolg van zijn ziekte maar dr. Lit toonde aan dat de ervaring dit oorzakelijk verband minder aanne melijk maakt. Het zomercongres van de Calvinisti sche Studenten Beweging wordt dit jaar van 23 tot 2 september gehouden „De Blue Werelt" te Lunteren. De onderwerpen die ter sprake zullen worden gebracht zijn onder meer: christelijke pers; verzuiling: zending; mens en bedrijf. De referenten zullen ziin dr. J A. H J. S. Bruins Slot. prof. dr. J. P. Kruyt, prof. dr. J. P. A. Mek- kes, prof. dr. J. H. Bavinck, prof. dr. Maesstr. 33. Amsterdam. ke avond beschikbaar om de gasten Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Pernia: (vac. J. v. d.Sar): toez.: J. P. van Rhoon te Ermelo; te Wieringermeer: S. Tymstra te Retren chement; te Loppersum: dr. P. J. van Leeuwen te Eelde; te Nieuwland en Oosterwijk: C. J. v. d. Broek te Ridder kerk. Aangenomen naar Loon op Zand: J. Lekkerkerker te Bergambacht. >r Gouda: L. Blok te Ca- ,,B loedtheologie" Dat waren de zakelijke mededelingen betreffende een onderdeel van het werk van Kerk en Israël. Voor het overige van de dag kregen de talrijke bezoekers van deze zestien de toogdag, zwaardere kost te verteren. Ds. P. F. Th. Aalders te Amsterdam leidde een liturgische dienst ter ope ning van de dag. Naar aanleiding van Jesaja 52: 15 „Hij zal vele heidenen besprengen" (Statenvertaling) sprak hij over de verzoening door het bloed van Christus. Er is in en buiten de kerk altijd ver zet tegen de „bloedtheologie". Dit be wijst, dat men geen oog meer heeft voor de schuld. Wie niet van schuld wil weten, zal ook niet van bloed wil len horen. Het eind is dan, dat men Christus terzijde plaatst. Zijn plaatsbekledend werk wordt gereduceerd tot een huma nistisch begrip „solidariteit", gelijk men ook niet langer weten wil van Gods gerechtigheid, maar liever spreekt over zijn barmhartigheid. God wil echter, „bloed zien", e dat niet aanneemt, zal God niet schouwen. Zonder de besprenkeling met het verzoenend bloed van Christus kan men tot de Vader niet komen. In het verlengde van wat ds. Aal ders uiteenzette, lagen de beschouwin gen over het plaatsbekledend offer. Dr. L. A. Snijders te Zv/olle sprak over het plaatsbekledend offer in het Oude Testa ment. Ds. S. P. Tabaksblatt te 's-Gra- venhage belichtte het plaatsbekledend offer bij het volk Israël; en dr. K. H. E. Gravemeyer te Wassenaar handelde over het plaatsbekledend offer van Christus als de enige troost in leven en sterven. De toogdag, geleid door ds. H. Dek ker te Amsterdam, voorzitter van de Raad voor Kerk en Israël, werd o.a. biigewoond door ds. P. G. van den Hooff te Hilversum, praeses van de ge nerale synode der Ned. Herv. kerk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Siddeburent M. E. van i Heesen te Meliskerke; te Andel N. Br. i C. W. Plooy, kand. te Soest. Beroepbaarstelling: de classis Leiden heeft prep. geex. en beroepbaar ver klaard de kandidaten: M. van der Hei den, Hoofdstraat 108 en Jac. J. Kuiper, Hoofdstraat 89, beiden te Sassenheim. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Middelharnis: M. Baan te Dordrecht. Beroepbaarstelling: Aan de Theolo gische School te Apeldoorn slaagden voor het kand. examen en zijn door het curatorium beroepbaar verklaard de heren: H. B sma. Veldhorststraat 46 te Lisse, K. Boersma, Rembrartdlaan 29 te Apeldoorn en J. Kievit, Archime- desstraat 53 te Apeldoorn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te 's Gravenhage en te Naaldwijk: A. Kok, kand. te Rotterdam; te Oostkapelle en te St. Annaland: G. Schipaanboord, kand. te Leiden; teMid- delharnisU L. Huisman, kand. te Zwijn- drecht. pmwuiiiiwMg NEUS MEEST GEBRUIKTE De christen als vreemdeling op aarde wie is dan de „blij. vende bewoner", de ingezetene dus van deze aarde In psalrfi i 119 vindt men ze steeds aangeduid als „de overmoedigen"j Zij zijn de mensen die, volgens de psalmdichter, zijn afge-%\ dwaald van Gods geboden. Telkens vindt men hen genoemd ze smaden en verachten de christen; ze bespotten hem; wrijven hem leugens aan; ze verdrukken hemtelkens weet% komen deze woorden terug. En telkens weer klampt de dichtersi zich vast aan Gods wetten en geboden om niet de fouten dezer overmoedigen te vervallen. Ook hun fouten5 worden opgesomd: ze leven zonder God; ze liegen en bedrieg gen; hun hart is vol van winstbejag; ze buiten hun macht jegens de zwakken. Dat zijn dus de zaken die de vreemdeling-op-aarde, de chrU- ten, niet doet. Of anders gezegd: de christen voelt zich bij die overmoedigen niet thuisHoe kan het ook anders: alle over moed smelt immers weg als men zichzelf geplaatst weei tegenover de oneindigheid van Gods almacht. De mens dit l meent dat God wel uit zijn levensboek geschrapt kan wordenI is een dwaas en de dichter van deze psalm noemt hen dan ook „de vervloekte overmoedigen". Zo is het. En nu moet u kiezen Bondsvergadering Vrije Ev. Gemeenten Bloedproef is onvoldoende geregeld „In Nederland wordt de bestrij ding van het alcoholisme geremd door het feit, dat jurist en arts wat betreft het vaststellen van het alcoholgehalte in het bloed, elkaar de bal terugkaatsen. Dit in tegenstelling met de wettelijke voorschriften, die hierover in de meeste landen van Europa gel den", zo betoogde dokter J. J. Speelman, als arts aan de chr. psychiatrische inrichting „Den nenoord" verbonden, gistermid dag op de 58e algemene vergade ring van de Gereformeerde ver eniging voor Drankbestrijding, die in het gebouw „Irene" Zuidlaren werd gehouden. De referent ging uit in zijn betoog over „verslaving" van prof. Querido en overwoog, dat zowel het moderne snel verkeer als alcoholische middelen, de mogelijkheid tot verslaving geven kun nen, zó, dat de gevolgen catastrofaal zijn. De taak van de geheelonthouders verenigingen om de volksgezondheid in dezen te dienen in preventieve zin werd door dokter Speelman uitvoerig uiteen gezet. Hij wees ook op de grote beteke nis van uniformiteit in bestrijdingsmaat regelen in internationaal opzicht. Bij het onderkennen van de gevaren van alco hol bij het verkeer dient de christen, besloot dokter Speelman zijn v< a gids te zijn. niet de enige, die aandacht wijdde aan de vragen van alcohol en snelverkeer, want de voorzitter, ds. C. M. v.d. Loo van Soest, wierp in zijn openingswoord de vraag op of het vraag stuk van het moderne verkeer met zijn vele dodelijke slachtoffers en de predi- het zesde gebod niet een nieuw ging, de heer J. Feetsma te IJmuiden, tot ere-lid. Na de afdoening van het agendum sprak ds. S. G. Bloem, geref. predikant te Sappemeer, een opwekkend slot woord over „Geroepen tot vrijheid". (Van onze kerkredacteur) De Bónd van Vrijê Evangelische Gemeenten heeft een commissie ingesteld om een diepgaj studie te maken van de plaats van de ambten in de gemeenten. In het bijzonder zal de commissie aan dacht moeten besteden aan de plaats van de lerend-ouderling in verhouding tot die van de herder en leraar. De vraag is of de lerend- ouderling de sacramenten mag be dienen. ken. Dat bleek vooral toen het voorstel Apeldoorn in bespreking kwam oir .eden van het zogenaamde Comité de bond, het moderamen, herkiesbaar te stellen. Zij waren dit tot 1957. Het Comité had een prae-advies uitgébrach waarin zij zich achter dit voorstel plaats te, maar de vergadering ging er niet mee akkoord Met overweldigende meer derheid beslisten de afgevaardigden dat voor het Comité een regelmatige door stroming en aantrekking van nieuwe krachten belangrijker is dan de continuï teit van het wérk. In de morgenvergadering was reeds besloten om over te -gaan tot de instel ling van een commissie voor de bestu dering van dé plaats van de ambten in de gemeenten. De Vrije Evangelische Gemeenten hebben een eigen Theologi sche School in Utrecht die zorgt voor de opleiding van de predikanten. Maar ook de ouderlingen hebben het recht om in de gemeenten voor te gaan, twee ge meenten (Kampen en Zaandam) worden zelfs door n iet-predikanten bediend. De king probleem is. Niet nieuw, maar wel'in dringende mate voor ons geplaatst waar het verkeer toeneemt in intensiteit en snelheid. We zijn er. aldus spr., van overtuigd, dat er meer nodig is dan een heer te zijn in het verkeer. Daar komt voor de christen nog bij. dat we ook zuilen moeten rekenen met het dienen van elkaar, dienen in liefde, want al leen daardoor reeds zou veel leed en ergernis voorkomen worden. In de pre- dikin» <- deze De vsecretaris en penningmeester goed Het rapport van het hoofdbestuur inzake de situatie in de vereniging en enkele maatregelen van re-organisatie, waarover dit college zich door een com missie van deskundigen had doen voor lichten, werd door de vergadering na bespreking vastgesteld. De vergadering benoemde de verleden jaar afgetreden secretaris der vereni- Vele predikanten in Angola gedood Volgens een bericht van het generaal secretariaat van de Methodistenkerk in Londen zijn er van de 165 Afrikaanse methodisten predikanten en evangelis ten in het Portugese Angola, tijdens de onlusten 17 voorgangers gedood. Negentig voorgangers worden vermist, an wie zeer velen waarschijnlijk ver moord zijn. Nog deriig predikanten zijn gevangen genomen. Dc rooms-katholie- ke Portugese regering heeft *de schuld van de onlusten vooral toegeschreven de methodistenzendelingen en predi kanten. maar londer dal dc wijiliinjen aan h< E JftSTSK/B: c's^XW"-' voorgelegd. I1 i Vermoedelijk j jIM aarden en drs. g. Puchin- In elke Hero vruchten drank proeft u dat unieke verrukkelijke fruitaroma. En... Hero heeft de smaak voor elke smaak. 'Neem dus Hero, bestel dus Hero. Steeds weer die verrassing van een weergaloos- fijne, koele verkwikking. Steeds weer die ontdekking dat Hero een klasse apart is. Geniet vaker van Hero! Uitlating van Engelse aartsbisschop „Toen de nieuwe aartsbisschop voorkomen dat de situatie uit 1928 zich van Canterbury, dr. Ramsey, ver leden week bij zijn inwijding zei, dat de Anglicaanse Kerk in Enge land een grotere vrijheid wenst in haar handelingen en in het veran deren van haar eredienst, klonk dat bijna als een bedreiging." Dit is het commentaar dat de conserva tieve „Daily Telegraph" heeft ge geven naar aanleiding van de op merking die de nieuwe Anglicaan se primaat heeft gemaakt over de verhouding van kerk en staat in Engeland; een opmerking die al- lerwege veel opschudding heeft verwekt. Reeds aan de vooravond van zijn In wijding had dr. Ramsey, in een inter view voor de televisie, gepleit voor een grotere volmacht voor de kerk om haar godsdienstige orde, die in het algemene gebedenboek is vastgelegd, te verande ren met toestemming van de kroon, het kerk hiermee herhaalt. In dat jaar wees het Lager huis n.l. de volledige tekst van een ge wijzigd gebedenboek af. De kerk kreeg slechts het recht de nieuwe bewerking binnen de kerk te gebruiken, maar ze bet Lagerhuis beloven, dat de tekst, die stamde uit u blijven. gebruikelijke 1662 geldig zo Verzwakken Het is waarschijnlijk dat de kerk nu uiterst voorzichtig enige iithurgische vernieuwingen in zaj voeren, zoals ze dat, met goedkeuring van de bisschop pen, op het gebied van de doop al heeft Sedaan. Op deze manier kan haar post- .e van staatskerk wat worden ver zwakt, zonder dat de traditionele ver binding tussen staat en kerk, waar dr. Ramsey zich uil principe tegen heeft verklaard, wordt verbroken. De Daily Telegraph, die over deze kwestie het duidelijkste commentaar heeft geleverd, herinnert eraan, dat de aartsbisschop met zijn uitlating nieuw leven heeft ingeblazen aan een strijd die stamt uit de reformatie en die sindsdien eigenlijk nooit is geëin digd. De macht over de kerk van Engeland is eertijds van de paus overgegaan op koning Hendrik VIII en later heeft het parlement een deel van deze bevoegd heid geërfd. Hoewel de macht van het I grote vraag is of deze ouderlingen die als lerend-ouderling een gemeente die nen in him gemeente de sacramenten mogen bedienen. F. Kracht L Ook werden nog een aantal mindengt belangrijke besluiten genomen. Zo za! ds. I. L. Uijtersohout, de gevangenis- predikant die tweede predikant met een^ 'bijzondere opdracht is van de gemeente Apeldoorn, voortaan zijn werk in op- u dracht van de Bond verrichten. Hij zal' echter als predikant aan Apeldoorn ver bonden blijven. Een voorstel van de ge- meente Kampen werd aangenomen waardoor voortaan de emeriti-predikan ten op kosten van de bondskas de bonds vergadering zullen kunnen bijwonen. In zij slotwoord legde de voorzitter, ds. D. W. Veldkamp, van Hilversum, vooral de nadruk op de geweldige ver anderingen die zich in onze tijd voltrek-! zo stelde hij, maar wij mogen niet geten dat wij behoefte hebben aan de-, zelfde God. Hij zag vooral de noodzaak voor een vernieuwing van de innerlijke kracht, die alleen geschonken wordt door de! Heilige Geest, die Christus Heer maakt; "^"AN de zijde SPOORWEGEN „Een Duits grapje", noemt Trouw, de situatie bij de Nederlandse Spoorweg onderstaand citaat: LIET kost wéinig moeite om van de di- A rectie van de N S. te geloven, dat zjj het veroorzaakte ongerief betrenrt. Het li echter wel jammer dat deze directie slecht in geslaagd is, de oorzaak va desastreuze vertragingen meer begrijpelijk te makeo voor de gedupeerde reizigers Deze hadden aanvankelijk althans enij houvast aan hetgeen zij in wachtkameri en zo op de perrons hoorden mompelen over een „model-actie". De spoormi zouden hun ontevredenheid over d beidsvoorwaarden tot uitdrukking hebben gebracht door geen stap harder te lopen dan strikt nodig is. Soortgelijke uitingen kon men trouwens ook in ingezonden stuk ken lezen. Het leek dus een, ao al niet bevredigende dan toch een aannemelijke verklaring, toen er uit de directiekamer geen overtuigender nitleg kwam. de directie zowel als akbonden is deze ver klaring nu echter duidelijk tegengesproken, 'akbondsleider noemde het invoeren e nieuwe dienstregeling „een blun der". De directie gewaagde van bijzon dere factoren welke het goed functioneren 'e krap-opgezette dienstregeling heb- erhinderd. Daartoe behoren: een te- aan j irsoneel (van 1400 man), de vijfdaagse werkweek, en extra-drukte door het bijzonder '"-aaie zomerweer. echter de toewijding .an „het spoor- olk" zo adrukkelijk als verklaring Van de ernstige vertragingen buiten geding gesteld, moeten wc toch vel eens aan i Duits grapje uit de Hitlerperiode den ken. Een conferencier liet in een volle ihouwburgzaal de lichten uitdraaien. Hij ging toen met een brandend k-.arsje lange de stoelenrijen, beklom weer het duistere podium en concludeerde: „aan het volk ligt dan moet het wel aar de leiding liggen." „Wederom is het betere de vijand van het goede gebleken", vindt de Nieuwe Rotterdamse Courant, waarna het artikel aldas vervolgt: .Omdat het nu eenmaal onmogelijk is opeens terug te schakelen op de oude toe stand, heeft dc directie zich genoodzaakt gezien een aantal ingrijpende maatregelen ijds moeten helpen het leed enigermate te verzachten, maar die anderzijds toch geducht in eigen vlees De spoorwegen zijn een diensten verle- lend bedrijf en het moet toch wel erg pijn doen, als men de dienstverlening moet gaan beperken, niet omdat personeel- schaarste er toe drong, noch omdat de vijf daagse werkweek het noodzakelijk maakte, aar omdat -oen een verkeerd spoor is lan berijden. Dat facloren huiten de invloedssfeer van bedrijfsleiding het zo duidelijk maken, dat het spoor verkeerd is, mag eigenlijk instig worden begroet, imr-ers de ve le bezwaren zijn nu onmiddellijk en in he- ge mate aan het licht gekomen. Het is nu maar te hopen, dat de direc- e de grootheid zal hebben om te erken- :n, dat zij op verkeerd spoor is geko- en en er niet een misplaatste prestige kwestie van gaat maken. Wij geloven dat de N.S. hun gehele goodwill kunnen terug winnen als zij openlijk erkennen zich te hebben vergist en dat zij voornemens zijn to spoedig mogelijk weer het normale ipoor te gaan berijden." parlement sinds 1919 is beperkt tot een veto. was dit veto in 1928 toch voldoen- le een nieuw gebedenboek af te wijzen. De Daily Telerranh schrijft woor delijk: „In de reformatie kreeg dc Kerk van Engeland dc ene tyrannic voor de andere In de plaats. Ze heeft hiervan een status overgehouden die ze niet ten volle meer wenst, geniet of gebruikt. Het Is ongetwijfeld tijd aan deze verwarring een einde te ma ken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2