JHcuwe £diisrtje GTmtranl Onlusten in Algerije eisten 80 levens Toestand van Duitser in hongerstaking kritiek NIEUWS in één oogopslag Weer wijzigingen in de nieuwe dienstregeling HAAR THUIS ZELF DOEN DONDERDAG 6 JULI 1961 KANTOREN: Steenstra at 87. TELEFOON: alle afdelingen 31441. 'Ij POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENSTbezorging 18—19 t ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12217 CHRISTELIJK ISATIONAAL DAGBLAD „StautvasMcft fe qlje&Ief tn mjD furt ia UgtjeospotT IJzeren Gordijn door Australië Zie pagina 9 Zorg dat je er (ook) bij komt... TAUIZENDEN hebben vandaag op de Sche- veningse boulevard een schitterend schouwspel gadegeslagen: de vloot revue van de Konink lijke Marine. Voorop Hr. Ms. De Zeven Provinciën, die 185.70 meter lange kruiser met een be- manning van 943 koppen bet zevende sdhijp van die naam Hot tweede nam deel aan ue beroemde todht naar Chatham, ihet dorde was (het viaggesdhip van Midbiel de Ruyter. In (het kielzog van deze kruiser voer Hr. Ms. Karei Doorman, ons vlieg- •kampsdhip, 312.67 meter lang en met 1509 koppen bemand. Het is ihet grootste edhip van onze marine, genoemd naar de vlootvoogd dlie met zijn viagigesdhip Hr. Mis. De Riuy'er op 28 februari 1942 in de slag op de Jaivaizee rtenonder ging. Op de foto ziet men ver der een van de deelnomen- de jagers, Hr. Ms. Gelder land, 111.3 meter lang en met een bemanning van 274 koppen. Fregatten en mij nenvegers patrouillevaar tuigen en een onderzeeboot, al met al een vloot van 28 trotse schepen, voeren langs de boulevard. Die was tus sen pier en haiven voller dan ooiit, want wie maar even korn, wilde dlit eohouwsped zien. De Koningin was er, de Prins was er, er waren vele autoriteiten, en daar mee werd de betekenis van deze grootse maritieme ge beur'ends voldoende onder- Opzettbelijk of niet de vloo'sahouw betekent ook een enorme reclame voor de Marine. „Zong dat je er (ook) bij boomt" is een be kende slagzin geworden, made dank zij de pulblicditeit in de krant. De krant kun je met missen dat onder vinden ook overheidsin stellingen en fabrieken, sdholen en kantoren, win kels en huisvrouwen, die om personeel verlegen zit ten. Maar u ondervond óók, dat u een dhnistelijke krant miert kunt missen. Vertel dat gerust aan een ander, en voeg eraan toe: „Zong dat je er (ook) bij komt!" Voor u als beloning geen Vloot revue, maar wel een Tippa- BON (woonplaats) Betaling geschiedt per weeg/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: (straat) Chroesjtsjef wil ongedeeld Korea Chroesjtsjef heeft gisteren in Moskou verklaard dat er naar de mening van de Russische regering een einde moet komen aan de abnormale toestand, die het gevolg is van de kunstmatige ver deling van Korea. De Russisohe premier zei dat alle bui tenlandse troepen uit Zuid-Korea moe ten vertrekken om het Zuidkoreaanse volk de gelegenheid te geven over zijn eigen lot te beslissen. Chroesjtsjef sprak op een receptie, ter gelegenheid van het bezoek aan Moskou van een delegatie van de Noordkoreaan- se regering. Nota aan Rusland bijna gereed De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft gisteren met vertegenwoordigers van Groot-Bri- tannië, Frankrijk en West-Duitsland ge confereerd over de situatie in Berlijn. Na afloop werd bekendgemaakt, dat zij gesproken hadden over de definitieve vorm en de bewoordingen van een nota aan Rusland, waarin de Russische eisen voor een wijziging in de status van West- Berlijn van de hand gewezen zullen worden. De nota zal eerder in de loop van de volgende weak voor verzending gereed EEN BLOEDIGE DAG van Mohammedaanse stakingen en demonstraties tegen de dreigende verdeling van Algerije door Frankrijk heeft 80 mensen het leven gekost, terwijl er 266 gewond werden. Jacques Coup de Fréjac, de belangrijkste woordvoerder voor de regering, heeft verklaard dat zich onder de doden 14 opstandelingen, 15 terroristen en 51 demon stranten bevinden. Hij sprak niet over Franse slachtoffers, later werd echter een aantal van zes doden genoemd. Een onbehaaglijke kalmte heerst' nu in Algerije. In Parijs brachten leden van de nationale vergadering staande een stille hulde aan hen die gisteren in Algerije gevallen zijn. Een dozijn Algerijnse Mohammedaanse afgevaardigden heeft telegrammen ge zonden aan president De Gaulle en pre mier Debré, waarin geprotesteerd wordt „tegen het moordlustige optreden van de veiligheidstroepen". In de Senaat heeft ftouis Joxe, een debat over de gebeurtenissen van giste ren besloten met: „Dank zij het leger niets verloren gegaan". Algerijnse gevangenen in gevangenis sen in geheel Frankrijk zijn een honge: staking begonnen. De koning van Marokko Hassan II e Het comité Eurospaee, vorige maand opgericht door Engelse. Franse, West- duitse, Italiaanse. Nederlandse, Belgi sche, Zweedse en Zwitserse bedrijven, heeflt gisteren besloten plannen voor een Europese kunstmaan te ontwerpen. De plannen zouden verder gaan dan het project van ae regeringen van En. geland, Frankrijk en West-Duitsland, waarbij een raket zal worden ontwik keld miet de Engelse Blue Streak al? eerste trap. Verschillende werkgroepen zijn thans gevormd. In september zal een algemene vergadering worden ge houden. De toestand van de 41-jarige Duit se wapenhandelaar R. A. uit West- Berlijn, die sedert vorige week in het huis van bewaring te Maastricht in hongerstaking is, begint na zes dagen in een kritiek stadium te komen. De man staat onder medische controle van de gevangenisdokter. A. as deze hongerstaking begonnen als protest tegen het uitblijven van een be slissing door de minister van justitie op een Zwitsers uitleveringsverzoek. De ze uitlevering was gevraagd omdat de Zwitserse justitie vermoedens heeft, dat A. op 19 september 1957 in Genève een moord zou hebben gepleegd op een an dere Duiitse wapenhandelaar M. L. Zo wel de Duiitse als de Nederlandse justi tie hebben A. ech/ter niet schuildiilg be vonden, omdat (hij op het tijdstip van de moofld niet in Genève, maar óm Berlijn venboe£dfe. De rechtbank te Maastricht had begin mei, na kennisneming van de zaak, de minister van justitie geadviseerd het uitleveringsverzoek van de Zwitserse re gering af te wijzen. Twee maanden na dien heeft het departement nog geen be slissing genomen en moet de volgens de justitie en de rechtbank ten onrechte van moord beschuldigde Duitser in het huis van bewaring wachten. De gevangenisarts, dokter A. HioKlman, heeft van de zijd'e van het departement van justitie het verzoek ontvangen om aan de In hongerstaking zijnde Duitser zo nodig tegen diiens wil kunstmatige voeding -toe te dienen. Dokter Hollman heeft dit niet in overeenstemming ge acht met zijn medisch -ethische opvat tingen en het verzoek afgewezen. Van de zijde van het departement is ver der hert plan in overweging genomen om A. naar de ziekenafdeling van een in richting in Vught te dloen overbrengen, maar de officier van justitie in Maas tricht heeft bezwaren tegen ddrt transport. Advertentie Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN De verdedigers van A., de advocaten mr. F, Duinstee en mr. R. Lissome in Maastricht, richten veintoog op vertoog tot het departement om de beslissing over het uitleveringsverzoek te bespoe digen, mede met het oog op de langza merhand zorgwekkend wondende ge zondheidstoestand van hun cliënt. de leider van de Algerijnse nationalisten, Ferhat Abbas, hebben gisteravond in Casablanca een reusachtige demonstratie bijgewoond tegen de dreigende verdeling van Algerije, de demonstratie werd door tienduizenden bijgewoond. Onder hen be vonden zich vele leden van het diploma tieke corps. De Franse autoriteiten hebben gewaar schuwd: „Dit alles zal de onafhankelijk heid slechts vertragen en deze ligt binnen het bereik van alle mensen van goeden wil". Coup de Fréjac zei. dat de incidenten van gisteren „niets bewijzen". Hij n de ze een tragische hinderpaal op de weg van Algerije naar de toekomst. Hij be schuldigde de opstandelingen van schijn heiligheid „door onverantwoordelijken, voor het merendeel vrouwen en kinde ren binnen het bereik van de Franse kogels te brengen". Hij zei dat het schie ten op de demonstranten" volkomen ge rechtvaardigd was. De Franse woordvoei der legde er de nadruk op. dat onlusten en wanordelijkheden hadden plaats ge vonden in slechts 9 van de 75 departemen ten van het land. Maar hij gaf toe dat de staking in geheel Algerije was geslaagd. In Casablanca heeft Ferhat Abbas vo een juichende menigte van tienduizenden verklaard: „Algerije is één en ondeel baar. Hij is geen Gruyère kaas die in partjes kan snijden. De Fransen ben niet het recht in Algerije te Het kolonialisme wordt overal uitge roeid; het is werkelijk dood, terwijl de volkeren van Afrika leven". Daarna ging de Marokkaanse koning, Hassan II die naast Abbas stond, de menigte voor in het zingen van verze de Koran en het afsmeken van de godde lijke zegen over Algerije Met behulp van 50 kilo springstof heeft men gisteren de 30 meter hoge toren van de r.-k. kerk in Franeker omver gekregen. Na de explosiq van de tweede lading helde de toren, waarvan men al eerder de spits had verwijderd, naar de westkant over. Enkele ogenblikken later stortte de 1300 ton zware steenklomp in. Met de afbraak van de 100 jaar oude kerk was men half december begonnen. De Franse strijdkrachten hebben bijzonder fel gereageerd op de massale protestactie van de mohammedaanse bevolking van Algerije: tenminste 80 personen lieten het leven en ongeveer 300 werden ge wond toen de Fransen in talrijke steden en dorpen het vuur openden. Gevreesd werd, dat vandaag bij de begrafenis van de slachtoffers zich nieuwe onlusten zouden voordoen. De spoorwegen zouden bereid zijn, de werktijdverkorting tot 45 uur per week en de reeds aangekondigde verbeteringen van de secon daire arbeidsvoorwaarden niet per oktober, maar met terugwerken de kracht tot 28 mei in te voeren. Bovendien zullen bedoelde ar beidsvoorwaarden nog extra verbeterd worden, zo vernemen wij. Voor de Scheveningse kust werd vandaag de grootste vlootsehouw sinds de Gouden Eeuw gehouden. De betekenis van dit spectaculaire maritieme gebeuren, dat door tienduizenden werd aanschouwd, werd onderstreept door de aanwezigheid van de Koningin en de Prins en vele burgerlijke en militaire autoriteiten. In de Tweede Kamer heeft het zgn. toto-ontwerp met glans de eind streep gehaald. De liefhebbers krijgen nu de beschikking over een schone hoofdprijs van f 50.000 (maximum) en het dubbeltje innmgs- kosten per totoformulier een voordeeltje voor de verenigingen mag ook weer worden ingevoerd. De toestand van de 41-jarige Duitse wapenhandelaar R. A. uit West- Berlijn, die sinds vorige week in het huis van bewaring in Maas tricht in hongerstaking is, begint kritiek te worden. De man staat echter onder voortdurende controle van de gevangenisarts. In ons land wordt de bestrijding van het alcoholisme geremd door het feit. dat jurist en arts wat betreft het vaststellen van het alco holgehalte in het bloed elkaar de bal terugkaatsen, zo verklaarde de arts J. J. Speelman gisteren op de 58e algemene vergadering van de Gereformeerde vereniging voor drankbestrijding. A/TET INGANG van morgen zal weer een aantal wijzigingen in de dienst regeling van de Nederlandse Spoor wegen worden aangebracht. Deze wijzigingen betreffen ener zijds het opheffen van een aantal trei nen op zwaar belaste baanvakken, ten einde vertragingen van de overblijven de treinen té verminderen, anderzijds wordt op enkele andere baanvakken op een aantal stations niet meer ge stopt, teneinde meer speling te krijgen, waardoor eveneens de kans op ver traging bij aankomst aanmerkelijk wordt beperkt. Tussen Amsterdam CS en Haarlem ver valt een aantal treinen in en uit de rich ting Bloemendaal en Zandvoort Op het traject Hilversum Baarn-Utrecht w zal een aantal treinen eerst in Baarn zijn loop beginnen. Omgekeerd zal een aan tal treinen uit Utrecht Baarn als eind station hebben. Bromfiets in brand: jongen omgekomen De 17-jarige A. A. H. J. van de Kamp uit Westervoort is gistermiddag in Arn hem om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Na een botsing kwam de jongen met zijn bromfiets onder het rechterachterwiel van een aanhangwa gen terecht. Hij werd hierbij ernstig ge wond en verloor het bewustzijn. De brom fiets vloog in brand. Het slachtoffer, dat men niet snel genoeg kon verwij deren, liep brandwonden op en overleed. Het duurde geruime tijd alvorens de politie het stoffelijk overschot had ge ïdentificeerd. Toch trekkers voor gevangenen Woensdag is een comité van Cubaanse bannelingen opgericht dat pogingen wil doen de ruil van trekkers tegen Cubaan se gevangenen alsnog doorgang te doen vinden. Een woordvoerder voor het comité ver klaarde, dat getracht zal worden geld bij een te brengen om trekkers te kopen en dat aan het inmiddels opgeheven „trek kers-voor-vrijheid" comité gevraagd zal worden om de duizenden bijdragen die zich thans nog in de ongeopende brie- bevinden. aan het nieuwe comité te dragen. De brieven met bijdragen zijn gesloten gebleven, omdat ze werden ontvangen nadat het Amerikaanse comité zijn werkzaamheden had gestaakt minister van defensie heeft thans officieel dc uitbreiding van het marine vliegveld Valkenburg vastgesteld. In de Staatscourant van gisteren is zijn be schikking gepubliceerd. De uitbreiding strekt zich uit in zuidelijke richting en heeft vooral betrekking op grondgebied dat toebehoort aan de gemeente Wassc- Het aan de vliegbasis toegevoegde terrein heeft een oppervlakte van ruim 103 ha. Op het traject Amersfoort-Zwolle vv zal een aantal treinen niet meer in Huls horst en Putten stoppen. Op de lijn van Amsterdam CS naar Alkmaar zullen in Koog-Zaandijk, Heilo en Koog-Bloemwijk enige stoppen ver vallen in beide richtingen. In Zaandam zal een trein niet meer stoppen in de richting Amsterdam. Op de Betuwe-lijn vervallen tussen Geldermalsen en Dordrecht een aantal stoppen in Arkel en Beesd. Op de stations zullen de bijzonderhe den in de wijzigingen worden aangegeven. Grafelijke titel voor Eden Koningin Elizabeth heeft sir Anthony Eden, de voormalige conservatieve pre mier, een grafelijke titel verleend, al dus is officieel meegedeeld. Hierdoor zal Eden, die in januari 1957 van het politie ke toneel verdween, als lid van het Ho gerhuis in het parlement kunnen terug keren. Hij is vorige maand 64 jaar ge worden. Hij was premier van 1955 tot 1957. Na de episode van de Britse mili taire interventie in Egypte bleek zijn gezondheidstoestand te wensen over te laten en trad hij af. TTET SOCIALISTISCHE dagblad Het Vrije Volk is wrevelig gestemd. Wie mocht menen, dat dit blad tevreden is met het heengaan van de door haar zo dikwijls verguisde en soms belachelijk gemaakte minister van sociale zaken en volksgezondheid, heeft het mis. Nee, het is helemaal niet goed gegaan. Minister Van Rooy is het slachtoffer gewórden van het zittende kabinet. „Prof. De Quay heeft de heer Van Rooy in twee etappes de nek gebroken. Eerst toen hij hem op nam als minister. En thans nu hij hem Iaat vallen." Maar vanwaar dan steeds die felle kritiek op het sociale beleid van dit kabinet? Naar onze indruk is Het Vrije Volk wat teleurgesteld. Als socialistische oppositie partij had men minister Van Rooy he lemaal niet weg willen hebben, van hem had men niet zoveel last. Nee, er waren andere figuren in het kabinet waar de socialistische oppositie het moeilijker mee had en waartegen in wezen de socialis tische kritiek steeds gericht was als het gold het sociale beleid van dit kabinet. Wie men met name voor aftreding in aanmerking had willen laten komen wordt in H.V.V. ook aan de lezers mee gedeeld, namelijk niet de minister, maar de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink. Hoe erg H.V.V. het wel vindt, dat deze opzet mislukt is, blijkt uit de wijze waar op staatssecretaris Roolvink wordt beje gend. We laten hier enkele citaten volgen: „Tot overmaat van ramp kreeg de heer Van Rooy in dc lieer Roolvink een staats secretaris op zijn nek geschoven, die meer door de grootte van zijn mond dan door de omvang van zijn inzicht indruk trachtte te maken. De heer Roolvink wil nog niet weg. De Koningin heeft zijn ont slagaanvrage in beraad gehouden. Wij be treuren dat. Want de heer Roolvink heeft niet beter, alleen maar brutaler bestuurd dan de heer Van Rooy. De maat van zijn misslagen is minstens even vol." Dit is de taal van iemand, die niet meer voor rede vatbaar is en in blinde woede om zich heenslaat, omdat hij zijn partij verliest. Staatssecretaris Roolvink is in het poli tieke spel een geduchte tegenstander ge bleken. Bij de beantwoording van inter pellaties en schriftelijke vragen is dit nog zeer recent in de Tweede Kamer ge bleken. En zowel in de Eerste als de Tweede Kamer heeft men van socialisti sche zijde bij de begrotingsbehandeling lof toegezwaaid aan het beleid van de staatssecretaris. Te denken valt daarbij aan de verbetering van sociale voonrie- ningsregelingen zoals de invaliditeitsrente en de lonen bij de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregelingen. liet beledigende artikel in H.V.V. wijzen wij met verontwaardiging van de hand. Te hopen is dat, niettegenstaande het heengaan van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Rool vink zijn post bij dit departement zal kunnen blijven bezetten. PEN DEPRESSIE bij IJsland vertoont weinig activiteit. Hoewel het front er van morgen dicht bij Nederland kan komen, ziet het er toch naar uit dat dit voor het weer in ons land maar weinig te betekenen heeft. Dit hangt mede sa men met een hogedrukgebied voor de ingang van het Kanaal, dat zich in de richting van West-Europa uitbreidt. Ver wacht moet dan ook worden dat het morgen bij verder afnemende winden op de meeste plaatsen droog weer zal zijn. De temperaturen worden weer ho ger. (Opgemaakt om 11J5 uur). KLEURSPOELING TUBE 1.95 Tendens: langzaam stijgend De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Hogere tempera turen, zwakke tot matige wind tussen west en zuid. (Opgemaakt 11.15 our) Strand verwachting Aanvoer van koude lucht uit het noor den wordt afgesneden, waardoor morgen wat aangenamer strandweer met zon nige perioden. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west Temperatuur ongeveer 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten. Wat gunstiger strand weer, maar nog niet gehcol stabiel. Zon en maan Vrijdag: zon op 4.28; onder 21.00 uur; maan op 1.21; onder 15.39 uur. 13 juli: nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1