HU RH CAIVÉ SAHWflCHSPREAD SMAAKVOLLE HANDIGE SPREAD- SCHEP Debat over afwijzing van gelden uit voetbaltoto Van Rooy onaanvaardbaar sprak namens hele kabinet Carstensz-top bleef onbereikbaar Delftse adjudant werd terecht onderscheiden Excursie naar brouwerij eindigde bij politie 9 WOENSDAG 5 JULI 1961 A.R.: Discriminatie door overheid (Van onze parlementsredactie) ler is gistermiddag vrij uitvoerig de positie van die organisaties van maatschappelijk werk, die princi piële bezwaren hebben tegen het aanvaarden van gelden uit de voetbal toto. De discussie vormde een deel van het debat over het wetsvoorstel van de ministers Beerman (justitie) en Cals (o.k.w.) om via een wijziging van de Loterijwet een voorlopige regeling voor de sportprijsvragen te treffen. Dit voorstel komt in de plaats van het vorig jaar door de Tweede Kamer aanvaarde, maar door de Eerste Kamer verworpen toto-ontwerp. De in houd is nagenoeg dezelfde, met dit belangrijke verschil dat de nieuwe regeling uitdrukkelijk als tijdelijke maatregel is bedoeld en slechts tot en met 1964 zal gelden. De ministers willen er de huidige toto- lmpasse mee doorbreken. Het voornaam ste doel van hun nieuwe ontwerp is het mogelijk te maken, dat de prijzen van de loterijen en de prijsvragen in geld worden uitgekeerd Het maximum voor geldprijzeai in de voetbaltoto is weer be paald op f 50.000 per deelnemer. Eén deelnemer kan twee of meer prijzen win nen, maar de totale waarde daarvan mag de f 50.000 niet te boven gaan. De bepa lingen, die thans aan de voorlopige ver gunningen voor de voetbaltoto zijn ver bonden, blijven gehandhaafd. d.w.z. dat alleen personen boven de 18 jaar mogen deelnemen en dat de inzet maximaal f 2 per deelnemer mag bedragen. Slechts aan één rechtspersoonlijkheid bezittende instelling kan vergunning voor het hou den van sportprijsvragen worden ver leend. De nieuwe regeling gaat er van uit, dat er straks een algehele en defini tieve herziening van de Loterijwet zal komen. De bekende commissie-Wiarda zal zich over deze re^sie gaan beraden. Met het debat overeet oude ontwerp nog vers in het geheugen had de Kamer geen behoefte aan een nieuwe diepgaan de discussie over de toto. Dr. Bruins Slot deelde mee, dat de grootst mogelijke meerderheid van de A.R.-fractie ook te gen het nieuwe ontwerp zal stemmen (vorig jaar stemde alleen mr. Biesheuvel voor). Daarentegen zal. volgens freule Wttewaal van Stoetwegen, de c.h. fractie opnieuw in overgrote meerderheid voor stemmen (vorig jaar twee c.h. tegen)De derde protestantse woordvoerder, ir. Van Dis (s.g.). maakte er geen geheim van. dat zijn fractie de wettelijke sanctione ring van een zo ernstig zedelijk gevaar als de voetbaltoto met beslistheid afwijst. De woordvoerders van de overige frac ties, de heren De Vreeze (kath. v.). Vro lijk (soc.) en Berkhouwer (lib.) gingen meer op de materiële inhoud van het ontwerp in. Maar hun beschouwingen over de hoofdprijs, de maximum-inzet enz. waren minder belangwekkend dan de algemene discussie die zich ontspon over de vraag wat er nu moet gebeuren met de (protestants-christelijke) organi saties, die weigeren van de toto-opbrengst te profiteren en die daardoor in een on gunstige „concurrentiepositie" ten op zichte van de andere organisaties worden geplaatst. Dr. Bruins Slot De a.r. fractieleider dr. Bruins Slot nam gisteren in deze kwestie een stand punt in, dat door de meerderheid der Kamer niet werd gedoeld. Hij zei, dat de protestantse organisatie van maatschap pelijk werk worden gediscrimineerd nu het praktisch onmogelijk is gebleken hen van overheidswege een compensati te geven voor het niet-ontvarngen van d toto-gelden. Het is de overheid die deze discriminiatie schept, want zij geeft de to to-vergunningen uit. „Onze principiële bezwaren tegen het wetsontwerp worden hierdoor nog onder streept", zo zei de heer Bruins Slot. Hij erkende, dat de protestants-christelijke organisaties van maatschappelijk werk geen bezwaar hebben gemaakt tegen bij standsacties door het Koningin Juliana Fonds, hoewel ze in het algemeen geen voorstanders zijn van financiering uit loterijen. Er is evenwel een belangrijk verschil tussen bijstandsacties en voet baltoto. Helaas zijn de protestantse orga nisaties er niet van op de hoogte weest, dat ook gelden uit de paarden- sporttotalisator in het Koningin Juliana Fonds worden gestort Dr. Bruins Slot vond het onjuist, dat de regering de samenwerking in ge noemd fonds nu als argument voor haar toto-ontwerp hanteert. Naar zijn mening Ls de nationale samenwerking in het maatschappelijk werk thans in het ge ding. Het nationale karakter van het Koningin Juliana Fonds wordt door het wetsontwerp in gevaar gebracht. „Dit alles ligt ter verantwoording van rege ring en Kamer." ao besloot de a.r. fractie leider. Freule Wttewaal van Stoetwegen (cJi. en de heren De Vreeze (kath. v.), Vrolijk (soc.) en Geertsema (lib.) verzetten zich tegen deze redenering. De c.h. woord- voerdster gaf te kennen, dat er over deze kwestie in haar fractie gevarieerd wordt gedacht. Enkele c.h. onderschrijven de bezwaren van de protestantse organisa ties. Zij zouden het liefst do toto-gelden voor het maatschappelijk werk in de staatskas gestort zien, waarna ze dan als 'erhoogde subsidie weer aaa de organi saties kunnen worden uitgekeerd. Per soonlijk stond spreekster niet op dit standpunt. Met de heren De Vreeze. Vro- an Geertsema meende zij, dat de zich bezwaard voelende organisaties de consequenties van hun houding dienen te aanvaarden. Voor het overige had zij wel respect voor hen, die hun afkeer van de toto tot het bittere einde volhouden. Dit respect kon de V.V.D. Geertsema moeilijker opbrengen. Hij achtte het standpunt van de protestantse organisa ties niet vrij van een tikkeltje hypocrisie. VÜf van de zes Nieuw-Zeelanders die een vergeefse poging hebben gedaan de ruim vijfduizend meter hoge Cars- tensztop in Nederlands Nieuw-Guinea te beklimmen zijn dinsdagmorgen in Hol- landia aangekomen. De botanicus Cooper is nog in het Baliemdal achtergebleven. Zij moesten wegens voedselgebrek de poging opgeven. Ze hadden bij de eerste poging om voedsel uit te werpen getracht de aandacht van de Dakotavliegers te trekken door rooksignalen. Radioverbin ding was niet mogelijk omdat de radio van de bergbeklimmers juist door dat vliegtuig zou worden uitgeworpen. De groep heeft een hoogte bereikt 4200 meter en heeft de laatste dagen uitsluitend van zoete aardappelen leefd. Bij een poging om de Haga-vlakte te bereiken waren de klimmers door de bevolking met pijlen beschoten, doch zij waren desniettemin zeer over de bc king te spreken. Deze stal niet meer hoewel zij eens door een zendeling „de Chicago-gangsters van het centrale berg land" was genoemd. De Nisuwzeelanders verklaarden dat er op de noordelijke helling geen sneeuw ligt. Zij hebben toch belangrijke ontdek kingen gedaan met betrekking tot de bodemstructuur. Het centrale bergland is weliswaar niet zo koud ais de Hima laya maar veel zwaarder en gevaarlijker. Iedere stap houdt volgens de bergbeklim mers gevaar in. De Franse Gustave Mentre is tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld wegens zijn aandeel in de mislukte opstand in Algerije in april van dit jaar. Dr. Bruins Slot's verhaal over de prote stantse onwetendheid omtrent gelden uit de paardensporttotalisator kon hij nauwelijks aanvaarden. Er bestaat vol gens de heer Geertsema ook geen enkel verschil tussen de gelden uit het Konin gin Juliana Fonds, die de protestanten wél accepteren, en die uit de toto, die zij afwijzen. Evenals freule Wttewaal en de heer Vrolijk citeerde de liberale spreker met instemming een recent artikel van prof. dr. G. C. van Niftrik over deze zaak. Vandaag zou de Kamer een beslissing nemen over het ontwerp. Uit het debat van gisteren bleek wel, dat de fracties ten opzichte van nieuwe regeling geen wezenlijk ander standpunt innemen dan ten opzichte van het door de Senaat verworpen ontwerp. De K.V.P., maar meer nog de P.v.d.A. en de V.V.D. blijven bij hun (thans niet haalbare) voorkeur voor een zoniet ongelimiteerde, dan toch royalere hoofdprijs. De liberaal Berk houwer wilde in het ontwerp de moge lijkheid openen om het maximum van f 50000 tot f 100.000 uit te breiden als de belangstelling voor de toto blijvend terugloopt. De socialist Vrolijk sloot zich daarbij aan, maar de K.V.P.-er De Vree ze beperkte zich tot de opmerking dat wetswijziging zou kunnen worden over wogen als geen herstel intreedt. De heren Berkhouwer en Vrolijk be pleiten verder nog herinvoering van het dubbeltje administratiekosten, dat vroe ger bij de inlevering van elk toto-formu lier moest worden betaald. Zij dienden hierover een amendement in, dat ook van K.V.P.-zijde is ondertekend. UW WINKELIER HEEFT DE AANVRAAGKAARTEN TEVENS MAYONAISE LEPEL CWP. 1100.110.220' Min. Luns spoedig weer aan het werk (Van parlementsredactie) Minister-president De Quay verwacht, dat de bewindsman van buitenlandse zaken mr. Luns zijn werkzaamheden bin nen afzienbare tijd zal kunnen hervatten. De premier zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Mr. Luns is maandag in ons land teruggekeerd na enkele weken in de Franse Alpen te hebben uitgerust. Op het ogenblik verblijft hij bij vrienden in Brabant. Premier De Quay in Tweede Kamer: (Van onze parlementsredactie) MINISTER-PRESIDENT DE QUAY heeft er gisteren jn de Tweede Kamer geen twijfel over laten bestaan, dat oud-mimster Van Rooy vorige week namens het hele kabinet het „onaanvaardbaar" heeft uitge sproken over de wens van de Kamermeerderheid om ter financiering van de kinderbijslag voor eerste en tweede kinderen mede een beroep te doen op de algemene middelen. Het-gaat derhalve niet aan uit de ontslagaan vrage van dr. Van Rooy de conclusie te trekken dat het kabinet niet zou staan voor haar eigen kabmetspolitiek. Herhaaldelijk beklemtoonde prof. De Quay, dat de redenen voor het ontslag van louter persoonlijke aard waren. De heer Burger was van mening, dat de minister-president een. heel bijzondere verantwoordelijkheid draagt voor de pijn lijke gang van zaken met minister Van Rooy. Prof. De Quay toch was bij de foi De socialisten herinnerden er de pre- lier echter aan, dat minister Van Rooy iet zomaar „onaanvaardbaar" zei, doch de term „principieel onaanvaardbaar" ge bruikte. „Geven ook déze woorden pre cies het standpunt van het kabinet weer?" vroeg de socialist Willems bij inter ruptie. Prof. De Quay beantwoordde de vraag aanvankelijk met „ja", maar liet later weten dat de exacte formulering voor rekening van dr. Van Rooy moet worden gelaten. Hij voelde er dus kenne lijk niet veel voor het „principieel on aanvaardbaar" van de afgetreden be windsman zonder meer over te nemen. Dit ontlokte aan de socialistische fractie leider mr. Burger de uitroep: „Dan was er toch een conflict in de ministerraad!" De socialistische interruptie op dit punt was niet zonder belang. Een „prin cipieel onaanvaardbaar" gaat nu eenmaal veel verder dan een „onaanvaardbaar". Want als de regering om principiële re denen een aanvullende bijdrage uit de al gemene middelen afwijst, kan ze in een later stadium onmogelijk tóch met con cessies terzake komen. In dit verband is het interessant, dat geruchten over der gelijke concessies nü reeds de ronde doen. Volgens sommigen zou deregering na melijk dc mogelijkheid niet willen uit sluiten, dat enkele tientallen miljoenen uit de schatkist beschikbaar worden ge steld om in noodgevallen (gedacht wordt aan zelfstandigen beneden een inkomens grens van f 5000) toch een algemene kin derbijslag vanaf het eerste kind mogelijk te maken. Of dit juist is, zal pas blijken bij de hervatting van het Kamerdebat over het wetsontwerp Algemene Kinderbijslagver zekering. En gistermiddag, na een ver zoek van minister-president De Quay, heeft de Kamer op voorstel van voorzitter Kortenhorst besloten het ontwerp voor lopig van de agenda af te voeren. Het zal dus pas na het parlementaire zomer reces weer aan de orde komen als de nieuwe minister van sociale zaken en volksgezondheid voor de Kamer kan ver schijnen. Over het uitstel van de behandeling is gisteren in de Kamer eigenlijk niet veel gezegd. Het debat ging vrijwel uitslui tend over de regeringsverklaring, die mi nister-president De Quay aan het begin van de vergadering aflegde naar aanlei ding van het ontslag van minister Van Rooy. De premier benadrukte daarin, dat de redénen voor het ontslagverzoek louter persoonlijk waren en dus niet terugge voerd kunnen worden op enig menings verschil over het algemeen regeringsbe leid. „Mijn indruk is", aldus prof. De Quay, „dat dr. Van Rooy zich niet langer in staat achtte de A.K.W. in de Kamer te verdedigen. Het is voor het kabinet na ruim twee jaar samenwerking in veel al moeilijke omstandigheden, waarin sterke persoonlijke banden zijn ontstaan, geen aangename gebeurtenis één uit zijn midden te zien weggaan. Ik meen even wel en daarmee geef ik uiting aan het gevoelen van het gehele kabinet dat aan deze consequentie niet was te ont komen en dat de redenen, die dr. Van Rooy tot zijn ontslagverzoek hebben ge bracht, dienen te worden geëerbiedigd". Omdat de minister van sociale zaken ad interim, mr. Marynen niet op zo korte termijn de taak van mr. Van Rooy overnemen bovendien woont momenteel EEG-besprekingen in Brussel by vroeg de minister-pre sident aan het eind van zijn verklarftig de Kamer, de verdere behandeling van het wetsontwerp Algemene Kinderby'slag- virzckering enige tüd uit te stellen. matie van '59 de enige die de nu afgetre- b-t den minister persoonlijk kende. Hij had Ko u hem de debacle kunnen en moeten be sparen. En de vraag rijst of het kabinet niet verder moet gaan dan alleen het los laten van minister Van Rooy. Mr. Burger De eerste, die gistermiddag over de klaring van minister-president De Quay het woord voerde, was de socialistische fractieleider mr. Burger. Hij zei het af treden van minister Van Rooy („op zon dag n.b.") met begrip te hebben ontvan gen. De bewindsman maakte als persoon een sympathieke indruk, maar was minister een notoir zwakke figuur. Dit laatste geldt echter niet alleen voo heer Van Rooy. dat het kabinet tot dit besluit is ge komen. Het ging toch ook moeilijk bij de behandeling van de A.K.W. Prof. Oud had graag by die behande ling ook minister zyistra achter de re geringstafel gezien. Het ging immers vooral over de vraag, of uit de algemene middelen een bijdrage zou worden ver leend. „Ik heb tot mijn leedwezen de in druk gekregen, dat de minister van fi nanciën teveel de neiging heeft om aller lei zaken over te laten aan zün staats secretaris. Tot mr. Burger zei prof. Oud, stellig niet de indruk te hebben, dat minister Van Rooy met het kabinet in conflict was gekomen. „Hoe men zoiets kan stel len, kan ik met geen mogelijkheid be- grijpen". En de heer Oud wees mr. Bur ger erop. een voorbeeld te t was de heer Burger al met al nlei duidelük welke nu de gronden zijn voor de ontslagaanvrage van de minister en welke factoren daarbü de doorslag heb ben gegeven. De verklaring van de mi nister-president was hem niet helder ge- Er wordt gesproken van „redenen persoonlijke aard, verband houden de met het verloop van de besDrekingen over het wetsontwerp Algemene Kinder by slagverzekering". Als met die „redenen van persoonlyke aard" gedoeld wordt op de onbekwaamheid van dr. Van Rooy om het wetsontwerp te verdedigen, kan men zich afvragen waarom dit element pas nu In het geding is gebracht Men kende die onbekwaamheid al lang, maar achtte het eind vorig jaar ten tijde van de korte kabinetscrisis niet noodzakelijk het kabi net te reconstrueren. De tweede mogelijkheid is. dat minis ter Van Rooy met het uitspreken van zijn „onaanvaardbaar" is afgeweken van het standpunt van het kabinet. Mr. Burger had geen reden dit te veronderstellen, maar hij verlangde over dit punt toch een duidelijke verklaring van de minis ter-president. Is wat minister Van Rooy woensdag en donderdag jl. in de Kamer heeft verdedigd, inderdaad kabinetspoll- tiek? En als die verdediging zo slecht ls gevallen dat minister Van Rooy niet meende te kunnen aanblijven, waarom is het hele kabinet niet afgetreden als het inderdaad om een kabinetsstandpunt ging? De heer Burger had de indruk, dat het kabinet minister Van Rooy in een moreel onmogelijke positie heeft geplaatst. In dit verband vroeg hij of minister Van Rooy werkelyk alleen om ontslag heeft ge vraagd of dat het kabinet op die ontslag aanvrage heeft aangedrongen. Hy kon de Kamer verzekeren, dat het „reddlngs- plank'-verhaal van vorige week op de P.v.d.A.-fractie niet de minste indruk heeft gemaakt. Het Is onjuist om minister Van Rooy te verwyten, dat hij de hem door de heren Smallenbroek (a.r.i en De Kort (kath. v.) toegestoken reddingsplanken niet heeft aangegrepen. Naar de mening van de communist De Groot moest nu ook staatssecre taris Roolvink maar verdwijnen. Is de verontwaardiging van de arbeidersklas se over de staatssecretaris niet even groot als over de minister? En hoe staat het met minister Luns? Het is duidelijk, dat dit kabinet niet lang houdbaar is. Oud: En Zijlstra? Prof. mr. P. J. Oud (lib.) vroeg vooral aandacht voor de menselijke zijde van het ontslag. „Wij zijn onder de indruk de tragiek van het geval", zei hy. Toch mag men het menselijk gevoel niet laten overheersen, meende hij, en hy her innerde de Kamer bovendien aan het ar tikel uit de Grondwet, waarin staat, dat de ministers naar welgevallen worden benoemd en ontslagen. In de naoorlogse tijd schrok men er wel eens te veel voor terug om tussen tijds aan een minister, zonder dat er sprake was van een conflict, ontslag te verlenen. Dit was een onjuist standpunt. Mr. Burger heeft gevraagd, vervolgde de liberale fractieleider, of mr. Van Rooy uit zichzelf is gegaan of dat het kabinet druk heeft uitgeoefend. Het zóu echter ongrondwettelijk zyn, als de minister president hierop zou antwoorden. Dit is 'mmers een kabinetszaak. Een ander punt is de verantwoorde lijkheid voor de genomen beslissing. Hieraan kan het kabinet zich toch niet onttrekken. Ik kan volkomen begrijpen, Minister Toxopeus antwoordt (Van onze parlementsredactie) ER is geen enkele reden om verontrust te zijn over het verlenen van een Koninklijke onderscheiding aan de Delftse adjudant van gemeente politie B., meent minister Toxopeus. Zelfs als dit mogelijk was, zou er nog geen reden zjjn, de onderscheiding in te trekken, vervolgt de bewinds man. Zoals men weet, is na het verlenen van de onderscheiding aan de heer B. op Koninginnedag j.l., van enkele zijden gewezen op de rol, die B. in de oorlogsjaren gespeeld zou hebben. Hij zou zelfs een K.P.-overval op het Delftse politiebureau hebben laten mislukken. Nadat de Tweede- Kamerleden Bakker (comm.) en Scheps (soc.) hierover vragen hadden ge steld, geeft minister Toxopeus zijn visie op deze zaak. De bewindsman schrijft, dat tegen B. geen maatregelen zijn genomen op grond van zijn houding tijdens de bezettings tijd. Hij heeft niet voor een zuiverings commissie behoeven te verschijnen en evenmin zijn bij de P.O.D. te Delft door de bevolking, de illegaliteit of door de bij de overval betrokken personen klach ten over hem ingediend. Bij het onder zoek is integendeel aan het licht ge komen, dat B. tijdens de bezetting mede werking zou hebben verleend aan daden, die tegen de bezetter waren gericht en waaraan ook voor zijn persoon gevaren waren verbonden. Wel is direct na de bevrijding door de toenmalige commissaris van de gemeente politie te Delft, een onderzoek ingesteld naar'de houding van B. tijdens de bezet ting, zulks met name omdat B. „in ver hand met zijn krachtig verzet bij een overval op het politiebureau te Delft" beloond zou zijn met een „buitengewone bevordering". B. is inderdaad bevorderd, maar volgens de toenmalige burgemees- handeling van dit wetsontwerp zich zijn opmerkingen niet door politieke bij bedoelingen had laten leiden, maa sluitend op de zaak zelf was ingeg: Andriessenverstandig De wnd. voorzitter van de KVP-irac- tie, de heer Andriessen. vond het ontslag onder deze omstandigheden een verstan dig besluit. Het is immers wannet zich zo voelt als mr. Van Rooy, gelijk om nog verder met het kabinet j meende spreker „op goede gronden' mee te werken. De heer Andriessen er- kunnen ontkennen. Het verlangen van de kende dat minister Van Rooy een zwak-1 heren Oud en Burger naar can frequenter ke figuur was en dat hij de mogelijkheid verschijnen van minister Zijlstra in de aanvrage was een louter persoonlijke aangelegenheid. Alleen dr. Van Rooy kan over zijn eigen motieven een oordeel uit spreken. „Wij hebben deze motieven te respecteren en moeten niet trachten de betrokkene van het tegendeel te over tuigen". De minister-president weigerde de heer Burger mededelingen te verschaffen over het vertrouwelijk kabinetsberaad, dat aan de ontslagaanvrage van de heer Van Rooy ls voorafgegaan. De veronderstelling van de P.v.d.A.-fractieleider als zou de afge treden bewindsman vorige week tijdens een pauze in het A K.W.-debat telefonisch door minister Zijlstra zyn gedicteerd, de verdediging van het wetsontwerp goed Kamer, beloofde prof. De Quay bereiden, niet had aangegrepen Maar. zei hij. herinnerend aan de kritiek op de ex-bewindsman, kan men ook op deze wijze niet een minister kraken* De heer Andriessen herinnerde aan het tv-praatje, dat zijn fractiegenoot De Kort zaterdagavond heeft gehou den en waarin hij opmerkte, dat mr Van Rooy psychisch leeg was. Hierop interrumpeerde de socialist Baart: „Wanneer was hij niet leeg?" In de Kamer ontstond enige opwinding. „Met uw permissie, deze opmerking vind ik toch werkelijk ongepast", antwoordde dé heer Andriessen. Aan het eind van zijn betoog vroeg de rooms-katholieke woordvoerder toch vooral ook respect voor de persoonlijke kant van de ontslagaanvrage De heer Andriessen voegde toe. dat minister Van Rooy spoedig zal moeten worden opgevolgd, opdat zo gauw mogelijk met de behandeling AK.W. (over welks lot uiteindelijk nog niets vaststaat) kan worden voorree- De a.r. fractieleider dr. Bruins Slot sloot zich geheel aan by de heren Oua en Andriessen. Hij zag geen reden ie twijfelen aan de juistheid van no me dedeling over de „persoonlyke gronden enz." van de ontslagaanvrage, temeer niet daar het gehele kabinet meende dar minister Van RooU tereöht ontslag heeft genomen. Dr. Tilanus (c.h.) noemde het aftre den niet alleen een ernstig, maar ook tra gisch gebeuren. De gronden voor de ont slagaanvrage achtte hij op zichzelf wel oegrijpelijk, vooral gezien de onöarmnar- cige kritiek op zijn optreden in de pers. Met een uitstel van de behandeling van de A.K.W. kon dr. Tilanus akkoord gaan. Hij hoopte, dat in de tussentijd elke ge legenheid zal worden benut om tot een oplossing van de problemen te komen. ambtgenoot van financiën te zullen .brengen. „Minister Zijlstra kennende, ge loof ik niet dat hij daar afkerig van zal zijn", zo voegde hij er aan toe. Zijn aan wezigheid in de Kamer achtte hij bij de stand van zaken van vorige week niet noodzakelijk De minister-president be hoort alleen present tc zijn als uit het verloop van het debat blijkt dat b.v. een wetsontwerp gevaar loopt hetgeen con sequenties zou kunnen hebben voor het aanblijven van een minister of een ge heel kabinet Dit was vorige week echter nog niet aan de orde. Ten slotte kon de minister-president zijn partijgenoot Andriessen toezeggen, dat uiteraard met grote spoed naar een opvolger van de heer Van Rooy zal wor den gezocht. Het debat werd besloten met een korte interventie van mr. Burger, die voor zijn doen nogal tevreden was met het ministeriële antwoord, maar die de premier toch nog even liet herhalen, dat het „onaanvaardbaar" namens het hele kabinet is uitgesproken. ter van Delft, mr. G. van Baren, kon dit geen buitengewone bevordering worden genoemd. De rang. die B. kreeg, had hem al eerder moeten zijn verleend. Wat de rol van B. tijdens de overval betreft, in tegenstelling tot zijn col lega's was hij van tevoren van de over val niet op de hoogte gesteld. Het was immers onverwachts, dat hij in de nacht van de overval dienst had. Blijkens de inlichtingen, die mr. Toxopeus heeft verkregen, is het niet juist, dat B gewapenderhand tegen de K.P.-ers, di> de overval pleegden, is opgetreden. Hij werd door de overvallers overmeesterd, toen dezen uit een beweging van 1 indruk kregen, dat hij zich wilde Aangezien het initiatief tot het lenen van de onderscheiding aan B. uitgegaan van de commissaris var meentepolitie, heeft burgemeester Loor van Delft aangenomen, dat he» antecedentenonderzoek, dat een burge meester door de politie moet laten instel len, voordat hij een voorstel tot toeken ning van zo'n onderscheiding mag indie nen, geen aanleiding had gegeven tot maken van opmerkingen. Ook het plichte verzoek om inlichtingen de justitiële documentatiedienst had aan het licht gebracht, dat in het s register strafbladen met betrekking tot B. aanwezig zijn of waren. Ten slotte deelt minister Toxopeus dat het lidmaatschap en versiersel vc Orde van Oranje-Nassau slechts vtrloren kan paan ten gevolge van een onher roepelijke veroordeling tot een gevai genisstraf van ten minste drie jaar. Gi sield dus. dat er redenen tot intrekking zoudetf zijn hetgeen dus niet he val is zou een dergelijke intrekking tot de onmogelijkheden behoren. Nijmeegse metselaar blijft ontslagen De centrale raad van beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de metselaar in gemeentedienst te Nijmè- gen M. C. R. die enige tijd geleden ont slagen werd. omdat hij op een avond bij particulieren had gewerkt, terwijl hij met ziekteverlof was. Bovendien zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van >n zak tegeltjes. De centrale raad verklaarde het beroep .an de metselaar ongegrond en bevestig de daarmede het eerder ingenomen stand punt van het ambtenarengerecht in Arn hem. Het ontslag blijft dus gehandhaafd. Vraag: 140.000... Werkloosheid toeh nog gedaald Het werd bijna onmogelijk geacht, maar de werkloosheid in ons land Ls van eind mei op eind juni toch nog iets verder afgenomen, en wel van 19.454 tot 18.816 (mannen) en 2789 tot 2745 (vrouwen). De vraag steeg enorm: voor mannen van 78.370 tot 91.791 en voor vrou wen van 43.973 tot 47.564. In Zuid-Holland waren er eind juni 3213 werklozen, waarvan in Den Haag e.o. 1466, Leiden 101, Delft 171, Alphen a.d. Rijn 47 en Lisse 58. Varkenspest moet worden geweerd De veeartsenijkundige dienst van het ministerie van landbouw en visserij raadt reizigers die uit het buitenland komen (speciaal uit Spanje en Portugal) geen eetwaren mee te brengen, die via het vuilnisvat bij de varkens terecht kunnen komen. De besmettelijke en dodelijke varkenspest, waartegen nog geen kruid is gewassen, is inmiddels tot Eudopa door gedrongen cn vormt een ernstige bedrei ging voor de Nederlandse varkensstapel die drie miljoen dieren telt. De 61-jarige koopman H. B. uit Heer len heeft dinsdagavond de 16-jarige jon gen J. B. uit de Hendrik van Veldeke straat met een mes in de borst gestoken De jongen, die in een van zijn longen geraakt werd moest in het St. Jozefzi*- kenhuis te Heerlen worden opgenomen. Op het Snekermeer onder Terhorne is gisteren de 46-jarige H. Dorenspleet uit Amsterdam door de harde wind van zijn kajuitjacht afgeslagen en verdronken. Handgemeen in bus (Van een onzer verslaggevers) De excursie, die veertig Delftse mannen en vrouwen dinsdag maak- Kamerleden groepen samen voor het voorzittersgestoelte in de Tweede Kamer nadat prof. De Quay de regeringsverklaring over het ontslag nemen van dr. Van Rooy heeft afgelegd. Worsteling Minister-president De Quay, die hier na opnieuw aan het woord kwam, sprak de hoop uit, dat „de heer Van Rooy voldoende snel van zjjn inzinking zal zijn hersteld om weer een goede en ver dienstelijke plaats in de samenleving te kunnen innemen". „Ik heb", zo zei hy, „de laatste dagen in zekere zin de wor steling van deze man meegemaakt voor dat hy ertoe kon besluiten af te treden als minister van sociale zaken en volks verzekering (hilariteit; de minister-presi dent bedoelde natuurlijk: volksgezond heid)". Prof. De Quay erkende uiteraard zijn bijzondere verantwoordelykheid (hy was destijds immers formateur) voor de be noeming van dr. Van Rooy, die hij in een vorige functie kende als een bekwaam man. „Men zal van mij wel willen aan nemen, dat ik niet kon vermoeden dat het op deze wijze zou aflopen (opnieuw gelach; de minister-president: „Ik zie niet in wat er te lachen valt"). De pre mier begreep niet hoe de heer Burger kan stellen, dat het ontslag van de heer Van Rooy tot het aftreden van het hele kabinet had moeten leiden. De ontslag ten naar de Rotterdamse Oranje- boom-brouwerij, is in de loop van de avond geëindigd in het hoofd bureau van politie aan het Haagse- veer. De kennelijk bijzonder dorstige gasten hadden zich na de rondleiding door de brouwerij het gratis bier goed la ten smaken. Zingend en niet al te vast meer ter been stapten zij in de bus voor de terugreis naar Delft. Tenminste: dat was de bedoeling. Maar de touringcar had nauwelijks en kele honderden meters gereden, of de reisleider liet zich overhalen by een cafó op het Noocdereiktnd te stoppen. Daar werd het rumoerige drinkgelag voortge zet. De kastelein en de kelner konden de bestellingen, die aan de bar en aan die 'tafeltjes werden gedaan, nauwelijks uit elkaar houden. De vrolijkheid in hot haventonoegje veranderde plotsklaps irn een geweldige ruzie, toen het op betalen aankwam. De caféhouder wilde zijn geld hebben, maa* niemand van de bezoekers wist meer precies hoeveel rondjes hü in een gulle bud had weggegeven. Ten einde raad besloot de reisleider, die er ook niet in slaagde de orde te herstellen. alle consumpties uit eigen zak te betalen. Maar daarmee was de ruzie nog niet afgelopen. In de rijdende bus ontaardde de woor dentwist weldra in een complete vecht partij. Twee agenten van een politiewa gen. die de bakkeleiende bus reiziger* ontdekten, sommeerden de chauffeur oo de Boompjes te stoppen. De komst van de agenten in de bus deed de toeristen plotseling alle menings verschillen vergeten. Als één man keer de het gezelschap zich tegen de Her- mand ad -d ienare ndlie van a lle kanten werden geslagen en getrapt. De agenten cmibvluchtten ijlings de bus en terwijl de een zijn pistool trok en een waarschu wingsschot in de luoht loste, alarmeerde de ander via de radio de mcldkoimer in hert hoofdbureau. Uit alle richtingen naderden binnen enkele minuten politie-wagens om de Ingesloten agenten te bevrUdcn. De toe risten werden in de bus geduwd en de chauffeur kreeg opdracht regelrecht naar het hoofdbureau te rijden. De ontvangst op het Haagseveer werkte bepaald ont nuchterend. De Europese commissie heeft voor gesteld de salarissen van de Duitse en Nederlandse ambtenaren van de Euro pese gemeenschappen met een procent te verhogen we~er>s de revaluatie van de mark en de gulóen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9