t smaakt fantastisch Verplichte aansprakelijkheid Tsjombe's beloften door parlement verworpen Jjh een. &04ttc Kij, Cliroesjtsjef veroordeelt Chinese af wijkingen" Times stelt vragen aan Nasoetion e 5 ADÈLE PAUL Ook de Kamerleden Baron de Vos van Steen wijk (lib.) en mr. Van Rijckevorsel (kath.v.) krijgen op de vragen over de Oostenrijkse baby I Adèle Paul, die zij aan de minister van justitie mr. Beerman hebben gesteld niets anders ten antwoord, dan dat de bewindsman voor het omstreden pleegkind slechts een verblijfsvergunning heeft afgegeven in afwachting van de resultaten van een nader onderzoek door de Raad voor de Kinderbescherming. Wel mogen de Kamerleden weten, waarom de Raad voor de Kinderbescherming in eerste instantie heeft geadvi seerd, Adèle Paul niet aan het Oegstgeestse echtpaar De Leeuw toe te I vertrouwen. Documenten, waaruit volgens minister Beerman blijkt, dat j deze pleegouders niet aan de voor dergelijke zaken te stellen normen voldoen, zijn ter vertrouwelijke kennisneming aan de Kamers gezonden. Minister Beerman schrijft, dat hier ter lande het opnemen van Neder landse babies in pleeggezinnen met grote waarborgen worden omgeven. Voorop staat, dat de kinderen zich later harmonisch moeten kunnen ontplooien. Gezinnen, die buitenlandse kinderen tot zich nemen, moeten aan deze zelfde maatstaf voldoen, aldus de bewindsman, en dit nu is bij de pleegouders-in-kwestie niet het geval. Volgens mr. Beerman moeten aspirant-pleegouders, vóórdat zij een kind naar Nederland brengen, zich ervan vergewissen, of het kind hier ook werkelijk zal mogen verblijven. Als het pleegkind echter al in Neder land is, wordt doorgaans slechts een voorlopige verblijfsvergunning verleend, in afwachting van de resultaten van het onderzoek naar de geschiktheid van de pleegouders. ,,Als de pleegouders niet aan de eisen voldoen, plegen kinderen tot nu toe niet voetsstoots te worden terug gezonden naar het land van herkomst", schrijft de minister. Er wordt momenteel in samenwerking met andere landen gestreefd naar het op nemen van pleegkinderen van vreemde nationaliteit. Hierover is vorig jaar in Zwitserland een congres gehouden. In Nederland heeft men hier over contact met de Nederlandse Federatie van Instellingen voor de ongehuwde Moeder en haar Kind (F.I.O.M.). BLARICUMS ROUWSCHAN DAAL Het Blaricumse bouwschandaal, dat betrekking heeft op de afbraak van een villa, die drie ton waard was, en de bouw van een dure bunga low in plaats ervan, alleen omdat de eigenares graag eens iets anders wilde, is mede mogelijk geworden, omdat een ambtenaar van de direc tie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in Noord-Holland niet goed de tekeningen en de formulieren heeft gelezen. Omdat in het Blaricumse geval eigenlijk sprake was van nieuwbouw, was een rijksgoedkeuring vereist. Minister Van Aartsen schrijft nu in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Bogaers en Van Vliet (kath.v.), dat hij deze goedkeuring zeker niet verleend zou heb ben, indien erom was gevraagd. Om zo'n rijksgoedkeuring is nooit ge vraagd. Wat was namelijk het geval? Op de tekeningen, die aan de directie de Volkshuisvesting, enz. werden voorgelegd, stond: „plan tot het ver bouwen van een bestaand landhuis tot bungalow". En op de formulieren luidde het: „het veranderen en uitbreiden van het woonhuis Melkweg 12". Het ontging de betrokken ambtenaar, dat hier geen sprake was van een verbouwing, maar van een volledige nieuwbouw. Hij liet het gemeentebestuur van Blaricum dus weten, dat een bouwvergunning kon worden verleend, en het gemeentebestuur, dat in eerste instantie een dergelijke vergunning had geweigerd, reikte er nu een uit. De bungalow is reeds in aanbouw en omdat gemeente noch belang hebbende in dezen onjuist hebben gehandeld, wil minister Van Aartsen thans niet meer ingrijpen. De ambtenaar heeft echter een terecht wijzing gehad. Verder heeft hjj alle directies van de Volkshuisvesting, enz. erop gewezen, steeds zeer zorgvuldig te werk te gaan. Tenslotte is sinds gisteren ook de herbouw, verbouwing en uitbreiding van vrije- sector-woningen aan een rijksgoedkeuring gebonden. TEN ONRECHTE VEROORDEELD? Weliswaar is een dienstplichtig militair door de Krijgsraad te Velde- Oost veroordeeld wegens slapen tijdens een wachtdienst, die langer en zwaarder was dan door de militaire arts voor deze jongeman „bij voor keur" was geadviseerd, maar het nemen van maatregelen, op grond waarvan dit vonnis niet zal worden uitgevoerd, is onmogelijk. Staats secretaris Calmeyer schrijft dit in antwoord op vragen van het com munistische Tweede-Kamerlid de heer Bakker. De bewindsman deelt mee, dat hijzelf de bevoegdheid mist, invloed uit te oefenen op de tenuitvoerlegging van vonnissen van de krijgsraad en dat het evenmin op zijn weg ligt om te beoordelen of de krijgsraad met zijn uitspraak voldoende rekening heeft gehouden met de individualiteit van de ver oordeelde, die volgens de heer Bakker als kind ondergedoken is ge weest op grond van de Duitse rassenvervolging en sindsdien jarenlang onder medische behandeling heeft gestaan. De staatssecretaris schrijft voorts, dat de veroordeelde militair geen hoger beroep heeft aangetekend en tot dusver ook nog geen verzoek om gratie heeft ingediend. Mr. J. C. VAN LAER Katanga wil zich niet schikken Parlement Kongo nog niet bijeen Dc Katangese Tweede Kamer heeft gisteren een uit elf punten bestaande overeenkomst met de centrale regering verworpen. Deze overeenkomst was door president Tsjombe in Leopoldstad op 24 juni ondertekend, enige uren voor hjj uit zijn twee maanden durende ge vangenschap werd bevrijd. Voor het verwerpen van de overeen- ^°m.st,we/^ als "den opgegeven dat het staatshoofd ten tijde van de onderteke ning niet vrij was. De voorzitter van de Katangese Kamer van Afgevaardigden i een speciale zitting dat de verklaarde i zijn vnj- matieke vertegenwoordiging zouden heb ben en dat zo spoedig mogelijk een tionaal Kongolees parlement in Leopold stad zou worden ingesteld onder toezicht van de Verenigde Naties. Het document werd destijds ondertekend door presi dent Tsjombe en zijn minister van bui tenlandse zaken, Everiste Kimba, ener zijds en de Kongolese vice-premier Jean Bolikango en de minister van buiten landse zaken, Justin Bomboko, ander- Naar het oordeel van de comm van buitenlandse zaken was president Tsjombe volgens de Katangese grond wet niet bevoegd een overeenkomst ten behoeve van de staat te tekenen „aan gezien ten tijde van de ondertekening het hem onmogelijk was zijn functies te vervullen". De commissie haalde een artikel aan dat op 11 mei wet werd en waarin een college van drie ministers werd inge steld om de functies van de president tijdens zijn afwezigheid te vervullen. Volgens punt tien van de overeenkomst zouden besprekingen moeten worden ge voerd tussen de militaire leiders te Bij de stemming over een rapport Van Leopoldstad en Katanga een mili- cen commissie van buitenlandse zaken tai" overeenkomst. Generaal Jozef Mo- waarin de overeenkomst unaniem werd boetoe' opperbevelhebber v— 1gga verworpen, waren 22 van de 71 afge-| g°lese strijdkrachten, wordt vaardigden aanwezig. Veel afgevaardig- dagen den maken een tocht door liet land te-i - zamen met president Tsjombe en zijn Ondanks verwoede inspanningen ministers. |de zijde der Ver. Naties zijn de po gingen om tot bijcenroeping van het Kongolese parlement te komen, giste- enkele Elisabethstad verwacht. In het nu verworpen verdrag werd bepaald dan Kongo en Katanga dezelfde munt zouden voeren, invoerrechten aan hun gemeenschappelijke grens zouden afschaffen, dezelfde buitenlandse diplo- ren weer verzand in onderlinge ru zies en de weifelende houding van sommige betrokkenen. President Kasavoeboe en zijn minis terraad zijn blijkbaar tot de conclusie gekomen dat eventuele stemmingen in net parlement op nederlagen voor heni zouden kunnen uitdraaien. Als gevolg is de fijnste verfrissing voor dorstige kelen. Daarom is Fanta een tintelende traktatie voor iédereen ERKEND BOTTELAAR VAN „FANTA" EN „COCA-COLA": BOTTELO N.V. SCHIEOAM - VAN DEVENTERSTRAAT 28 - TEL. 010-69280 ïj A Labour ageert tegen wapenleveriiigen aan Portugal Labour-afgevaardigden hebben pre mier MacMillan gisteren vragen gesteld over Britse leveranties van wapens aan Portugal, wapens die gebruikt kunnen worden om op bloedige wijze de op stand in Angola te onderdrukken. A. Fenner Brockway betoogde dat het zenden van wapens naar Portugal als NAVO-land de mogelijkheid opent om deze wapens in Angola te gebruiken. Zijn partijgenoot Stanley Awbery ver klaarde dat er in Engeland diepe ver ontwaardiging leeft omdat de Britse regering wapens levert aan Portugal. Beide afgevaardigden vroegen om prompte maatregelen die hieraan een eind moesten maken. Premier Macmil- lan antwoordde dat er geen vergunnin gen worden afgegeven voor wapenex porten naar Angola of Mozambique doch dat grote leveranties aan Portugal in het kader van de NAVO hier buiten vielen. Labourleider Hugh Gaitsbell vroeg daarop wat voor zin het had een em bargo op wapen- en munitieleveran ties naar Angola te leggen als er wel wapens naar Portugal konden worden gestuurd en vandaar naar Angola. Macmillan antwoordde dat deze po litiek nochtans doeltreffend werkt. de Arabische gemeen- mohammedanen gelegenheid zullen krij gen voor bedevaarten naar Mekka 'Saoedi-Arabië). de geboorteplaats van Mohammed. daarvan is in Leopoldstad een felle strijd om strategische posities ontbrand die dc hele actie tot snelle bijeenroeping de volksvertegenwoordiging dreigt te De man die het meest te verliezen heeft, is premier Joseph Ileo wiens pre mierschap nimmer door het parlement is bekrachtigd. Een stemming in het parlement zou hem vrijwel zeker van zijn functie beroven, aldus diplomatieke waarnemers. Protest tegen pensioen van oud-SS'ers Het communistische regime van Oost- Duitsland heeft geprotesteerd tegen het toekennen van pensioenen aan voormali- j ge SS'ers in West-Duitsland. Het protest is gericht „aan de onder-1 tekenaars van de overeenkomst van Postdam", t.w. de Sowjetunie. Amerika. Engeland en Frankrijk. Het ging via di plomatieke kanalen. De westelijke mogendheden negeren nota's van Oost-Duitsland, dat zij diplo matiek niet erkennen. Het Westduitse parlement heeft 29 ju ni besloten pensioen te verlenen misdadige activiteiten zoals dc bewaking van concentratiekampen of de uitroei ing van Joden Twee Cubaanse piloten zijn gisteren met hun lichte vliegtuigjes, die bestemd zijn om planten te bespuiten, in Flori da (V.S.) geland. Zij hebben om politiek asiel verzocht. Na een ondervraging door immigratie-autoriteiten zijn zij naar Miami overgebracht. De vliegtuig jes zijn het eigendom van het Cubaanse nationale instituut voor landbouwhervor ming. Later werd bekend, dat een derde vliegtuigje van dezelfde soort in Mara thon. Florida, is geland. Op gerechtelijk bevel werden de vliegtuigjes in beslag genomen ten be- hoeve van een reclamefirma in Miami, n hoofd opkomen" Dc inspectie voor dei die een vordering van 429.000 dollar was daarom aan het volksgezondheid heeft heeft op de Cubaanse regering gisteren in Glasgow schilderen gegaan het water in de Over- (Schotland) de gevange Het 81.000 ton metende ti^eise Vecht en de IJs- Ja]eil(Je koleiiprOdllKtie nis waarin zij zes dagen lijnschip Queen Mary is se' ontraden. De ge-[ had doorgebracht omdat gisteren in Southampton meente Wijhc heeft daar---.Vi'-^knïinnrodTikVif zij een etalageruit zwart aangekomen na in vier om een zwemverbod uit- (met uitzondering had geschilderd Zij had dagen, tien Van gezaghebbende zijde in Londen is vernomen dat de ideo logische geschillen tussen de Sow jetunie en China de laatste tijd feller zijn geworden en dat pre mier Cliroesjtsjef, in een circu laire aan de communistische par tijen, de „linkse afwijkingen" van de Chinese partijleiders heeft ver oordeeld. De Chinese communisten zouden zich niet hebben gehouden aan de z.g. ver klaring van Moskou, die vorig jaar no vember werd opgesteld en die het einde van de geschillen moest inluiden. Zij zouden zijn 'behept met „een eng chau vinisme", zich tegen de ontwikkeling in de communistische beweging verzetten, de doctrine van vreedzame coëxistentie verwerpen en in tegenstelling tot het Leninistische beginsel van eenheid var actie, trachten invloed te krijgen in an dere communistische partijen. Chroesjtsjef zou Mao-Tse-Toeng heb ben gedreigd hem op het komende par tijcongres formeel te beschuldigen van woordbreuk. Hij verwijt de Chinese par tijleider o.a. zonder voorafgaand over leg zijn standpunt te bepalen. Met na me zou dit zijn gebeurd in de kwestie met de communistische partij van Al banië. Britse waarnemers menen dat de cir culaire van* Chroesjtsjef een drieledig doel heeft: Cubaanse vliegtuigjes in Florida geland en gevaardied. maar in kettc twaalf minuten dc 3200 Zwollcrkerspcl vindt stalling van D. H. Law- mijl van New York naar men dat men maar zo rences omstreden boek Cherbourg te hebben af- verstandig moet zijn om „Lady Chatterley's lo- gelegd. Het was dc snel- zonder verbod het ver" aan het oog te ont- ste overtocht van na dc ZWemmen in Vecht en trekken. Zij achtte het oorloe. In 1938 was het wo« boek aanstootgevend hetzelfde schip gelukt «ssel te verm«den. Wat al had ze het zelf niet het nog eens vlugger te Zwolle doen zal, is nog gelezen: „het zou niet in doen. niet bekend. iopigc gegeve ;cft bedragen 1.050.609 ton >n in april jl. De gemiddelde oroduktie per werkdag be droeg in inei 23 werkdagen 45.680 ton tegen 46.310 ton in april, eveneens met 23 werkdagen. In totaal werd tmet uitzondering van bunkermateriaal) 653 059 ton incevoerd teren 520.179 ton in april jl. De voorraden bij de oroducenlen (cokes ook bij andere producenten dan de miinen) de Chinese invloed in het buitenland speciaal in Afrika en het Midden-Oosten, te vernietigen. Aan te tonen dat de Chinese opvat tingen minder ontwikkeld zijn dan die de Sowjetunie. Buitenlandse communistische par tijen die door de Chinese dogmatiek zijn beïnvloed, zoals de Franse, weer in gareel te brengen. In Londen waagt men zich niet speculaties over de invloed die de cir culaire kan hebben, maar men is ei algemeen van overtuigd dat Mao-Tsc- Toeng zich cr weinig aan gelegen zal laten liggen. /VU bij de Tweede Kamer hel wets- ontwerp op de verplichte aan- sprakelijkheidsverzekering met be- I trekking tot motorrijtuigen is inge- diend. is het van belang eens in het kort na te gaan wat het publiek nu van deze wet, als zij is ingevoerd, zal bemerken. Zoals de naam van de Wet reeds laat zien. brengt zij de verplichting mede zich te verzekeren ter zake van de aansprakelijkheid, welke uit het ge bruik van een motorrijtuig kan ont staan. Motorrijtuigen zijn volgens de Wet auto's, motorfietsen, scooters en vooral niet te vergeten bromfiet sen: maar ook landbouwwerktuigen, tractoren, wegwalsen e.d., alsmede de trolleybus. De Wet zegt voorts dat motorrijtui gen slechts tot het verkeer worden toe gelaten, indien een aansprakelijkheids verzekering van kracht is. Wie moet nu voor het sluiten van die verzeke ring zorg dragen? In het algemeen is dat de eigenaar van het motorrijtuig. Doet hij dat niet dan is hij strafbaar. Maar naast de eigenaar is ook iedere houder en iedere bestuurder strafbaar, als hij met een niet verzekerd motor rijtuig aan het verkeer deelneemt en loopt dan de kans veroordeeld te wor den tot een hechtenis van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste 1.000.—: bovendien bestaat de mogelijkheid dat hun de bevoegd heid tot het besturen van een motorrij tuig voor de duur van ten hoogste één jaar (bij recidive zelfs vijf jaar) wordt ontzegd. En ten slotte kan de eigenaar van het motorrijtuig (onverschillig of hij nu zelf heeft gereden, dan wel een ander heeft laten rijden) de bijko mende straf worden opgelegd van het storten van een bedrag van ten hoog ste 3.000.in het Waarborgfonds Mo- torverkeer. Laat men dus niet verzui men, indien men een motorrijtuig huurt of leent zich er te voren terde ge van te overtuigen of met betrekking tot het motorrijtuig een verzekering van kracht is. Dc Wet beperkt zich niet tot het stel len van een verzekeringsplicht, doch gaat verder. Zij beoogt het slachtoffer van een verkeersongeval zoveel moge lijk de waarborg te verschaffen dat het dc door dat verkeersongeval opgelopen schade ook inderdaad vergoed krijgt. En hier ontstaat een wezenlijk andere toestand dan die, welke wij thans ken nen. Volgens de Wet kan de aangere- dene straks nl. in plaats van de aan rijder. rechtstreeks de verzekeraar voor de geleden schade aanspreken zijn vordering bij hem indienen, ter wijl de verzekeraar ook slechts aan de aaugeredene rechtsgeldig kan be- De aangeredene loopt dan dus niet meer het risico dat zijn schade niet wordt vergoed, niettegenstaande de verzekeraar de schadepenningen heeft uitgekeerd, omdat de aanrijder in staat van faillissement is verklaard of deze de aan hem uitbetaalde schade- penningen niet aan de aangeredene ten goede doet komen, doch ten eigen ba te anderszins aanwendt. Men verlieze hierbij echter niet uit het oog dat de Wet de verzekeraar toestaat de uit kering aan de aangeredene te vermin deren met een bedrag van j 50.van het aan de verzekerde aanrijder opge legde eigen risico. Dat bedrag zal de verzekerde aanrijder altijd uit eigen zak aan de aangeredene moeten blijven betalen, zoals ook thans reeds het ge val is. Maar er is meer. Op het ogenblik is de verzekeraar niet tot enige uitke ring ten behoeve van de aangeredene verplicht, indien de verzekerde heeft gehandeld in strijd met zijn verzeke ringscontract (bijv. hij heeft de pre mie niet tijdig betaald of heeft de schade niet aan de verzekeraar gemeld dan wel deze niet de nodige inlichtin gen en gegevens over het ongeval schaft: of wel hij heeft iemand het torrijtuig laten besturen, hoewel deze daartoe niet bevoegd was, of de be stuurder, die het ongeval veroorzaakte, was dronken). In deze gevallen moet de verzekeraar straks beginnen de schade aan de aangeredene te vergoe den. Deze kan dus niet meer de dupe Over de kwestie Nieuw-Guinea De Londense „Times" stelt de vraag oi de levering van Russische vliegtuigen aan Indonesië de be raamde aanval op Westelijk Nieuw-Guinea aankondigt. Wij moeten niét zozeer naar de poli tieke bijbetekenis vragen als wel naar de wapens en hei doel waar voor deze nodig zijn. En op deze vraag kan generaal Nasoetion het best antwoorden. Straalbommen- werpers van het modernste type dat de wereld kent hebben niets defensiels. Het is dan ook wel duidelijk dat Westelijk Nieuw- Guinea het motief leverde voor de aanschaffing. Er rijzen nu twee vragen, aldus dc Times Wat is de bedoeling van In-' donesie en wat verwaent Rusland? Wat de eerste betrclt: wordt er een aanval beraamd op Westelijk Nieuw- Guinea? Nasoetion zeil heen nicrop hel antwoord gegeven toen hij in april in Australië was. Hoewel hij teleurgesteld was door het feit dat de Australiërs geen sympathie konden opbrengen voor de Indonesische zaak, ontkende hij toen toch dat Indonesië van plan was Wes telijk Nieuw-Guinea aan te vallen. Nu zal hij misschien denken dat het tot good-will bezoek behoort om nogmaals een ontkennend geluid te laten horen, wil de argwaan tenminste niet toene men. Hij kan nauwelijks verwachten dat nij het Indonesische standpunt hier in Engeland uiteen kan zetten zolang er nog enige twijfel bestaat. Wat de Russische verwachtingen be treft. twee jaar geleden bracht Chroesj tsjef een bezoek aan Indonesië. Toen bleek, zij bet slechts uit de reacties van de Chinezen,wel duidelijk dat Chroesj tsjef met Peking wilde concurreren zon der in conflict te komen met de neutra listen in Azië. Hij zal nu wellicht de voorrang, die hij in een land heeft ge kregen waar de invloed van de Chine zen in de communistische partij ki tiger is dan in enig ander Zuidaziatiscb land, willen behouden. Ook wat deze kwestie betreft zal generaal Nasoetion het standpunt van Indonesië wellicht kunnen verduidelijken, zo besluit blad. Zoals bekend is Nasoetion op het ogenblik in Engeland. DE SCHRIJVER Mr. J. C. rcrhtcn&lud looplia te Leiden zijn i uls advocaat te Am- begon, kwam toen al in Jiuuraking met de praktijk van de w.a. (wettelijke aanspra kelijkheid) -verzekering inzake motorrijtuigen. In 1940, toen hij een secretariaatsfunctie ging be kleden voor de Vereniging van varia-assuradeuren. kon hij zich zowel het wegenver- ?cht (v, naai) als i verdiepen. Nederlandse tomobiclassi: werd opger Laer (ben ral 1913. toen de cniging van Au- iiren (N.V.V.A.) Nu trekke men hieruit evenwel niet de conclusie dat nu ook iedere scha de, welke het gevolg is van een ver keersongeval. door de verzekeraar aan de aangeredene moet worden vergoed. De Wet houdt zich alleen bezig met de verplichte verzekering en brengt geen wijziging in de ook thans reeds geldende voorschriften ten aanzien van de aansprakelijkheid. Evenals men thans slechts recht op schadever goeding heeft, indien men bewijst dat de aanrijder voor die schade burger rechtelijk aansprakelijk is, evenzo zal men straks tegenover de verzekeraar die aansprakelijkheid van de aanrijder moeten bewijzen, wil de verzekeraar tot vergoeding van de schade verplicht zijn. In dat opzicht blijft alles dus bij het oude. In dit verband moge er te vens op gewezen worden dat de ver oordeling wegens het begaan van een verkeersfout door de strafrechter nog niet altijd gelijk staat met de burger rechtelijke aansprakelijkheid tot ver goeding van de toegebrachte schade! Ik kan hierop in het bestek van dit artikel niet dieper ingaan. Maar wat moet nu de aangeredene doen. indien hij niet heeft kunnen vaststellen wie hem heeft aangereden of indien hij is aangereden door iemand, die zich in strijd met diens wettelijke verplichting niet heeft verze kerd? Voor deze en enkele andere gevallen heeft de Wet voorzien door de instelling van een Waarborgfonds Motorverkeer, dat in de hierbedoelde gevallen de schade zal moeten vergoe den. De belangen van het verkeers slachtoffer zijn dus wel zeer ver gaan de door de komende Wet beschermd. Brengt de Wet anderzijds nu ook voor de gemotoriseerde weggebruiker consequenties mede? In de eerste plaats is dit natuurlijk het geval voor die weggebruikers, die nog geen w.a.- verzekering hebben gesloten of wier w.a.-verzekering een lagere dekking geeft dan straks op grond van de wet zal ziin voorgeschreven. Doch verder verandert er voor de verzekerde in de praktijk feitelijk niets. Ook niet doordat de verzekeraar straks, indien hij aan de aangeredene een schadevergoeding heeft moeten be talen. hoewel hij daartoe tegenover zijn verzekerde ingevolge wet of polis niet verplicht was. het betaalde van de verzekerde mag terugvorderen. In deze gevallen blijft de verzekerde im mers verplicht de schade uit eigen middelen te vergoeden en het is voor hem om het even of hij dat moet doen aan de verzekerde (zoals thans het geval is) of aan de verzekeraar (zoals'dat in de toekomst het geval zal zijn). Het enige verschil kan zijn dat de aangeredene er thans van af ziet de moeite te doen de schade op de verzekerde te verhalen, doch dat de verzekeraar straks dat verhaal zonder enige twijfel op de verzekerde zal uitoefenen. De verzekeraar zal zelfs uit morele overwegingen dat ver haal moeten uitoefenen, omdat de ver zekerde zelf een geldelijk belang be hoort te houden bij voorzichtig rijden. Zou het anders zijn dan zou de ver plichte verzekering een vrijbrief wor- den voor hoogst onverantwoordelijke weggebruikers! Tot slot zou ik nog dit willen op merken. De Wet beoogt gelijk ik reeds zeide het slachtoffer van een verkeersongeval de waarborg te ver schaffen dat het de schadevergoeding krijgt, waarop het recht heeft. Het is in het belang van deze slachtoffers dat de schadevergoeding snel aan hen zal worden uitgekeerd. Welaan, moge het verzekerde publiek daartoe alle mogelijke medewerking aan de verze keraar verlenen door deze terstond en zo volledig mogelijk in te lichten over een onverhoopt door hen veroorzaakte schade. Dat bespoedigt de afdoening van de schade door de verzekeraar en daarmede wordt het belang van het on schuldige slachtoffer gediend. Irak weert Koeweit uit Arabische liga De Iraakse afgevaardigde bij dc ver- j gadering van de Arabische liga heeft I gisteren zijn veto uitgesproken over het j verzoek van Koeweit tot toelating tot de Arabische liga. De vergadering auur- de een uur. De voorzitter van de raad, Abdel i» ju*, Chalik el Toreissi van Marokko, deelde SEÏSï XE1 ^ennedy h®0" premier verslaggevers mee dat de raad na de m lal®n weten, dat Amerika terugkeer van secretaris-generaal Ab-del vriendschap" met de Sow- Chalik Hassoena op 12 juli weer bijeen kF' HiJ .is ervan zou komen om zich nader over dc kwes- overtuigd dat c.e problemen die de vre-;tie te beraden de bedreigen, kunnen worden opgelost Voor de vergadering begon had de «,«™irle ,.opiössl"S ,:'oprecht .gewenst"! afgevaardigde van Irak ontkend dat nf S US radio-Moskou. j Irak z.ch uit de liga zou terugtrekken «J1 1 Kennedy 5 antwoord uitwanneer Koeweit toegelaten zou worden, op een boodschap van president Brezj-De afgevaardigde van Saoedi-Arabië. ner en premier Chroesjtsjef ter gelegen- Mohammed Morsjed cl Zogheibi, had F-iu Tfl Amerikaanse onafhanke- verklaard dat voor toelating van Koc- ujkneidsdag. weit slechts een meerderheid van stem- Kennedy schreef verder: „Ik vind men vereist was. veel voldoening in het feit dat op onze' 185ste verjaardag de Verenigde Staten nog steeds trouw ziin aan de revolutio naire beginselen van individuele vrij heid en nationale vrijheid voor nlle vol ken, die onze eerste grote leiders be zielden". Boodschap Kennedy aan Moskou De Italiaanse diplomatieke en consulaire vertegenwoordigingen in de gehele wereld werden gisteren getrof fen door een staking van plaatselijk in dienst genomen (Italiaans) perso neel. dat hogere lonen eist. 9 De bondsvergadering van de Katho lieke Arbeidersbeweging heeft met 191 stemmen voor en elf stemmen tegen liet nieuwe structuurplan van dc K.A.B. Sierra Leone verbiedt handel niet Z.-Afrika De regering van Sierra Leone heeft als protest tegen de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika nu de handel met dit land geheel verboden. De zeehavens en vliegvelden van het land zullen volgens een officiële ver klaring gesloten worden voor alle Zuid- afrikaanse schepen en vliegtuigen. In de verklaring wordt voorts gezegd dat „geen enkele blanke Zuid-Afrikaan in overheidsdienst of bij een handelsor ganisatie in dit land mag werken". Blanke Zuid-Afrikanen zullen niet Jn Sierra Leone toegelaten worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5