Berlijn-plannen uitgelekt Om rijkdom van een sjeikdom ,5Slecht rapport" voor Duitse vaders Periodiek topoverleg wenselijk geacht Resolutie aangenomen tegen apartheid JÜ eed dodfce Kif Leven en organisme 19611 S O.E.S.O. VERLEENT HULP Zoals men weet hebben vorig jaar de landen van de organisatie voor Europese economische samenwerking enerzijds en de Verenigde Staten en Canada anderzijds besloten, O.E.E.S. om te zetten in een organisatie i voor economische samenwerking en ontwikkeling. Aan de Tweede Kamer is thans voorgesteld, deze reorganisatie van de O.E.E.S. goed te keuren. De O.E.E.S. is in 1948 tot stand gekomen op aandrang van de Ver. Staten, die in het kader van de Marshallhulp wensten, dat de staten van West-Europa, nauwer gingen samenwerken. Bij deze samenwerking waren achttien landen betrokken. Ook de reorganisatie is tot stand ge komen dank zij Amerikaans initiatief. In de eerste plaats hief de econo mische ontwikkeling van Europa de grote verschillen met de V.S. en Canada op. In de tweede plaats zou de nieuwe organisatie een tegen hanger kunnen zijn van de militaire samenwerking binnen de N.A.V.O. Vervolgens achtte de Amerikaanse regering het wenselijk dat Europa meer bij de hulpverlening aan de minder ontwikkelde landen zou worden betrokken. De nieuwe O.E.S.O. stelt zich daarom tot doel de economische groei, de werkgelegenheid en de stijging van de levensstandaard in de lidstaten te bevorderen, de economische ontwikkeling van de minder ontwikkelde landen zowel binnen als buiten de organisatie te stimuleren en tenslotte de wereldhandel op een multilaterale basis uit te breiden. GEEN PRIJSBEHEERSING BOUWGROND Minister Van Aartsen gelooft niet, dat de invoering van niet land-1 bouwgronden belangrijke invloed zal uitoefenen op de prijzen van de bouwgrond. De bewindsman heeft dan ook niet het voornemen, aan de commissie, die de oorzaken van de prijsstijging van de bouwgronden be-1 studeert (commissie Van Lynden van Sandenburg) te vragen middelen aan te geven waardoor een dergelijke prijsbeheersing kan worden inge- i voerd. Mr. Van Aartsen antwoordt dit aan het socialistische Tweede-Kamer-j lid mr. Daams, die hierover vragen had gesteld. De minister schrijft wel aan de commissie te willen vragen welke invloed naar haar mening de prijsontwikkeling van ruwe gronden op de prijsvorming van de bouwgrond kan hebben. Kennedy erg (Van onze correspondent in Bonn) Prof. dr. Zielinski, rector aan het instituut voor opvoedings-weten- schap aan de Technische Hoge school in Aken, heeft de Westduit- se vaders een slecht rapport gege ven. Zij zijn de clowns van de maatschappij en de dienstmeisjes van hun gezinnen geworden, meent prof. Zielinski, die kennelijk niet gelooft dat de vaders die pronk stukken zijn als hoedanig ze in Westduitse films worden afge beeld. Prof. Zielinski is het blijk baar veel meer eens met de Duitse dichter, die „Max und Moritz" heef( geschapen Wilhelm Busch en die eenmaal heeft geschre ven: „Vater werden is nicht sohwer, Vater sein dagegen sehr". Het gezag van de Westduitse vaders en wat prof. Zielinski in zijn cause rie over de verhoudingen in het gezin opmerkte geldt natuurlijk niet voor Ne derlandse papa's en zeker niet voor on- lezers is sterk gedaald. Al hun eerzucht en hun energie worden in het beroep verbruikt. Als ze 's avonds van huir werk komen zijn ze te moe om zich nog veel met de opvoeding van de kin deren te bemoeien. Het gevolg is, vol gens prof. Zielinski, dat de vaders zich thuis door vrouw en kinderen laten rond- commanderen (..auf dem Kopf herum- tanzen", zoals men hier zo aardig zegt). In opvoedingszaken zijn ze te laks en fantasieloos geworden. Zij maken zich er met hoge huishoudbudgetten de vrouw en zakgelden voor de kin deren maar al te vaak van af. Daarin ligt zijn deel van de schuld aan het verlies van zijn autoriteit in het gezin, dat hem veelvuldig degradeert tot de .status van de bordenwasser der fami lie. Borden wassen mag-ie altijd, aldus prof. Zielinski. Het gezin vindt niet dat hem dat schaadt. En zo staat papa met ;n schort voor in de keuken, terwijl iama met de kinderen (voor zover zij iet naar de een of andere party zijn) jor het televisietoestel zitten. Alleen vader zRlf kan zijn gezag her veren. door gemakzucht, traagheid, vermoeidheid en uitputting uit zijn huis zijn gezin te verdrijven. De wet kan hem daarbij niet helpen. Zij voerde de gelijkgerechtigdheid van de Westduitse w in. Misschien ware het wenselijk eens te denken aan de gelijkgerech tigdheid van de man. Amnestie politiek veroordeelden Na de Senaat heeft donderdag ook de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers haar goedkeuring gehecht aan een wetsvoorstel over het herstel in politieke en burgerrechten van n_ oorlog politiek veroordeelden. Een deel van deze veroordeelden, die een gevan genisstraf van drie jaar of minder werd opgelegd, zal automatisch in deze rechten worden hersteld. Geschat wordt, dat het gaat om ruim 40.000 Belgen, die eveneens volgens de in 1948 afgekondig de wet wegens hun politieke houding tij dens de Duitse bezetting werden ver oordeeld. Het Britse Lagerhuis heeft een wets- oorstel van de regering aangenomen im de „Cunard Line" een subsidie van 3.250.000 pond en een lening van 15 mil joen pond te verstrekken voor de bouw van een passagiersschip van 70.000 ton, dat in 1965 de „Queen Mary" zal ver vangen. De bouwkosten bedragen 30 miljoen pond. geschrokken Kennedy, die hevig geschrokken is van de publikatie van militaire geheimen in het Amerikaanse weekblad Newsweek, heeft een onderzoek gelast naar de wijze, waarop deze zijn uitgelekt. Het tijdschrift meldde, dat de staf chefs voor de president richtlijnen hadden opgesteld met betrekking tot Berlijn. De Russen zouden er van overtuigd moeten worden, dat Amerika niet van plan is, zich uit de stad terug te trekken. Volgens Newsweek is Amerika voorts be reid, zonodig een kernoorlog om Berlijn te riskeren. De stafchefs zouden ook een grootscheeps machtsvertoon hebben aangeraden. Kennedy zou van mening zijn, dat Chroesjtsjef in zyn verklaring over Berlijn van woensdag jl. reeds van het artikel in Newsweek gebruik heeft gemaakt. Volgens de Chicago Sun Times, die van de reactie van Kennedy melding maakt, bestond het grote plan van de stafchefs uit de volgende zes onder- jk en West-Duitsland; o de versterking van de vijf Ameri- kaanse divisies in Duitsland met een of meer uit de Ver. Staten; o proclamatie van een beperkte nood- toestand, mobilisatie van vier divi sies van de Nationale garde en een versterkte oproeping van dienstplich tigen voor eerste oefening; a vordering van burgervliegtuigen voor militair gebruik, teneinde Ameri kaanse parachutisten en andere een heden binnen enkele weken naar Duitsland te kunnen overbrengen; r een demonstratie van de vastbeslo- J heid van de Ver. Staten, kernwapens te gebruiken, wellicht door hervat ting van de proefnemingen met deze wapens: en - de verplaatsing van geallieerde strijd- krachten in Europa naar hun ge vechtsstellingen. „BESPREKINGEN'' Intussen heeft Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van buitenlandse ken in een tv-interview gezegd, het Westen moet zorgen, dat de Sow- jetunie zich niet verkijkt op de vast beslotenheid, de rechten in West-Ber- lijn te verdedigen. Hij vreest, dat de Russische premier zal trachten, dub. belzlnnige situaties te scheppen, die het moeilijk maken, op doeltreffende wijze te reageren en eventuele maat regelen aan het publiek te verklaren. Hij is van mening, dat er nog „bespre kingen" met de Russen zullen worden gehouden, al weet hU nog niet, op welke wijze. Een drukke voorrangsweg in Delft, de Van Miereveltlaan. heeft er een „onofficieel" verkeersbord bij gekre gen „Let op voor overstekende een den". Het bord ziet er echt en fraai uit: blauw met witte figuren. Reeks aanslagen in Algerije In Algerije hebben gisteren weer verscheidene aanslagen doden en ge wonden geëist. Het begin van de ter reur was een bomaanslag waarbij vijf kinderen om het leven kwamen, die een filmvoorstelling bijwoonden. Vijftien volwassenen werden gewond. In Algiers ontploften donderdagavond ..zee bommen die grote materiële scha de aanrichtten. In Mascare werd een zestienjarige Europese jongen door mes steken levensgevaarlijk gewond. In Oran ontploften gisteravond twee bommen en in Constantine één. Er was alleen ma teriële schade. In een andere plaats werd een bom onder een auto van politiecommissaris tijdig ontdekt. Intussen heeft een lid van de Alge rijnse rebellenregering gisteren ver klaard, dat de vredesbesprekingen tus sen Frankrijk en de Algerijnse national- sisten waarschijnlijk de volgende week zullen worden hervat. Een definitieve datum wenste hij niet te noemen. Tsjombe niet gekant tegen bijeenkomst van Parlement Gisteren is tc Elisabethstad van zaghebbende zijde vernomen dat pre sident Tsjombe en de Katangaanse gering niet gekant zijn tegen een her nieuwde bijeenkomst van het Katan gaanse parlement. Katanga wil echter dat aan een dergelijke bijeenkomst een conferentie van de voornaamste Kongo lese leiders, namelijk Kasavoeboc, Tsjombe, Gizenga cn eventueel Kalon- dji. vooraf gaat. De voorgestelde fcrentic zou buiten Kongo moeten den gehouden. Voorts zouden de genoemde Kongolese leiders tevoren overeenstemming moe ten bereiken over de voornaamste pun ten, die in een parlementszitting ter sprake zouden worden gebracht. De vertegenwoordiger der V.N. In Elisabethstad, O'Brien, is donderdag in gelicht over dit nieuwe standpunt der Katangaanse regering. De directie van de Engelse Ford fabrieken in Dagenham heeft verklaard dat, heden besprekingen zullen worden gevoerd" met vakbondsvertegenwoordi gers over het arbeidsgeschil dat de produktie vrijwel geheel heeft lamge legd. In Europees Parlement: Het genationaliseerde vervoer in En geland heeft over 1960 een verlies gele den van 100.900.000 pond sterling. Dit is 27.100.000 pond meer dan in 1959. Te Merak op Java wordt dit jaar be gonnen met de bouw van de eerste staal fabriek in Indonesië. De capaciteit wordt 100.000 ton per jaar. De fabriek is door Russen ontworpen en zal door de Sow- jetunie van moderne uitrusting worden Snelheid van de X-15 werd overschat De Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft op de Ed- wardsbasis in Californië meegedeeld dat het X-15 raketvliegtuig dat volgens de eerste berichten vorige week vrijdag een snelheid van 5.938 kilometer per uur heeft bereikt, in feite niet sneller heeft gevlogen dan 5.797 kilometer per Deze snelheid betekent echter record daar bij een eerdere vlucht met een X-15 een snelheid van 5.313 kilome ter per uur werd gehaald. In beide gevallen werd het toestel be stuurd door majoor White. Int. Arbeidsorganisatie Debré doet beroep op de boeren Premier Debré heeft gisteren een b' roep gedaan op de leiders van de boerei organisaties om medewerking hij het opstellen van een nieuw landbouwbe leid cn om een einde te maken aar de gewelddadige betogingen die nu al drie weken duren en die ook gisterer in grote delen van Frankrijk met kracht zijn voortgezet. De ronde-tafelconferentie werd be legd ondanks het feit dat premwr De- bré's waarschuwing om gcén betogingen meer tc houden daar anders geen over leg zou plaatsvinden, volledig door de boeren in de wind is geslagen. Van de conferentie worden niet on middellijk belangrijke resultaten ver wacht. Wel hoopt de Franse regering dat het overleg het geschonden vertrouwen van de landbouwende bevolking ietwat zal herstellen. President De Gaulle, die thans een werkbezoek brengt aan Lotharingen, heeft verklaard dat de boeren niet moe ten denken dat de overheid en de pre sident geen belang stellen in land bouwzaken. ,,Het is tegen elke prijs noodzakelijk dat het landbouw-stelsel Hordt hervormd", aldus De Gaulle. Op dc conferentie van de Interna tionale Arbeidsorganisatie te Genève is donderdag een resolutie aangeno men, waarin het bestuur van de orga nisatie verzocht wordt Zuid-Afrika aan tc raden zich uit de I.A.O. terug te trekken. De resolutie was door Nigeria in gediend. Zij werd aangenomen met 163 stemmen voor, geen tegen en 89 onthoudingen. De uitslag werd met applaus begroet. Afgevaardigden van Afrikaanse landen sprongen op en renden naar de lei der van de Nigeriaanse delegatie om hem de hand te kunnen drukken. De Zuidafrikaanse afgevaardigden Het Europese Parlement heeft dat zich gisteren uitgesproken voor periodieke bijeenkomsten van de regeringsleiders of ministers van buitenlandse zaken van de zes landen der Europese Gemeen schappen, doch niet gerept over de wenselijkheid van een politiek secretariaat. In een met grote meerderheid aangenomen resolutie (slechts een drietal Fransen stem den tegen) verbond het parlement echter aan zijn instemming met het periodieke topoverleg over voorwaarden: 1. De bestaande Gemeenschappen (E.E.G., Euratom. K.S.G.) mogen op geen enkele wijze worden aangetast. 2. De executieven van de Gemeen schappen moeten worden betrokken bij elk overleg dat voor hen van belang is. 3. De regeringen moeten minstens eenmaal per jaar verslag over hun over leg uitbrengen aan het parlement. 4. Het overleg moet bijdragen aan hel tot stand komen van directe verkiezin gen voor het Europese Parlement, sa menvoeging van de drie executieven en oprichting van een Europese de topconferentie der zes in februari in Parijs, overgebleven. De rest werd feite vervangen door een nieuwe tekst, die, zoals de heer Schuyt bij de verde diging van het amendement verklaarde, teer een communautaire geest ademde. Hlrsch toonde zich voorts bijzonder in genomen met de voorstellen die de Ne derlandse regering twee dagen geleden heeft gedaan voor een samenvoegen van de executieven van de E.E.G., Euratom en de K.S.G. Het Nederlandse voorstel voorziet ook in samenvoeging van ministerraden der gemeenschappen, iets dat naar Hirsch meende van groot prak tisch belang zou zijn. IRAK EIST KOEWEIT OP In Koeweit heeft vandaag het leven zijn normale gang herno men, nadat de afgelopen twee dagen gekenmerkt waren door vader landslievende demonstraties. Gisteren won de mening veld, dat premier Abdoel Karim Kassem van Irak voorlopig zijn aanspraken op Koeweit zal laten rusten, gezien het opvallend gebrek aan steun dat hij van andere Arabische staten gekregen heeft. Maar in de Ver. Staten meent men, dat in het komende weekeinde een Iraakse invasie moet worden verwacht. De gewone man blijkt nog steeds op gewonden te zijn. Gisteren stonden lange rijen Bedoeinen met hun witte burnous voor het telegraafkantoor in Koeweit om telegrammen aan te bie den waarin zij hun heerser sjeik Sir Abdoelllah As-Salim As-Sabah, hun steun toezegden. Niet alleen het tele graafkantoor doet goede zaken, maar ook de ..geleerden" die de telegram men opstellen voor hen die niet kun nen schrijven. Woensdag was de grote dag der demonstraties. De gehele stad liep uit om luidruchtig te betogen dat zij niet bang voor Irak is. Taxichaufffcurs zei den dat het drie uur duurde om door de binnenstad te rijden, waarvoor men gewoonlijk slechts tien minuten nodig had. Het aantal demonstranten gToeide voortdurend aan totdat de politie een beroep op de mensen deed om normaal weer aan het werk te gaan. SCHOTEN Intusssen hebben Iraakse patrouille vaartuigen gisteren geschoten op Per zische motorboten die voedsel van Abadan naar Koeweit brachten via dc Sjatt-el-Arab. dit is meegedeeld door schippers van motorboten. De regering van Irak heeft een vaarverbod afge kondigd voor de Sjatt-el Arab bij de Perzische Golf. Toch proberen wij nog steeds levensmiddelen via de rivier naar Koeweit te brengen zo zeiden de schippers. In Koeweit zou het woensdag tot een botsing gekomen zijn tussen voor- en tegenstanders van premier Kassem van Irak. Vercheidcne mensen zouden zwaar gewond zijn. Volgens reizigers uit Koeweit zijn er donderdag Saoedi- Arabische troepen in het sjeikdom aangekomen. Het* zou hier maar gaan om een kleine eenheid, die op het ogenblik patrouilleert langs de grens tussen Koeweit en Irak. Vandaag wer den er troepen uit Jordanië verwacht. Ook wacht men op de komst van Britse oorlogsbodems, die de olieraffinaderij in Koeweit zullen beschermen. Uitstel van rapport zeeliedenstaking President Kennedy heeft gisteren de periode, waarbinnen de commissie van onderzoek naar de Amerikaanse zeelie denstaking rapport moet uitbrengen, met drie dagen verlengd. Kennedy heeft thans bepaald, dat de .ommisise uiterlijk maandag te 9 uur rapport moet uitbrengen. Volgens de oorspronkelijke richtlijnen had de em issie vandaag moeten rapporteren. David L. Cole, voorzitter van de ...issie, heeft de minister van arbeid Arthur J. Goldberg doen weten dat de commisise meer tijd nodig heeft om het rapport op te stellen en te pogen beide partijen in het conflict de vakvereni gingen van zeelieden en de reders tot elkaar te brengen. Cole heeft te New York verklaard enige hoop te hebben op een vreedzame regeling van het conflict, waarbij 80.000 zeelieden betrokken zijn. Hij klaarde nadere besprekingen met beide partijen te willen voeren. Israëlisch diplomaat moet uit Rusland de Israëlische ambassade in Mos kou, Yakov Sharet, verzocht de Sowjet- unie te verlaten, „omdat hij op heter daad werd betrapt toen hij zich met spionage ophield". Het verzoek werd gedaan door het Russische ministerie van buitenlandse sche ambassade op de ontoelaatbaar heid van dergelijke handelingen door de diplomatieke staf van de ambassade. Sharet. die in juni 1960 naar de Sow- jetunie kwam. maakte reizen naar ver schillende delen van de Sowjetunie, waar hij volgens bevoegde Sowjet-orga- nen spionage-contacten legde en tevens illegaal anti-Russische zionistische lec tuur verspreidde. zaten met strakke gezichten uit te kijken toen de ene afgevaardig-| gen verwijzing naar de mogelijkheid "m •?.an,.,erf °e st 'brak over de;0f wenselijkheid van een politiek secre- apartheidspolitick. tariaat (ter voorbereiding van de top- j ,/CSlolutie wordt de apartheid ver-1conferentie of voor de uitvoering van oordeeM en sympathie betuigd met dei eventuele besluiten) was wei vervat in mensen ,n Zuid-Afrika. wier fundamen- ecn oorspronkelijke ontwerpresolutie die tele rechten door de apartheidspolitiek <je Belgische socialistische professor De- worden geschonden. iiousse bij het Parlement had ingediend Vrijwel alle delegaties der Afrikaanse namens de politieke commissie. Doch en Aziatische landen stemden voor dei van dit oorspronkelijke ontwerp zijn resolutie evenals het hele communisti-: door een amendement van de Neder- sche blok en de afvaardigingen van landsc KVP-afgcvaardigde dr. W. J. enkele Latijns-Amerikaanse landen. De Schuyt. de Duitse socialist W. Birkel- meeste regerings- en werkgeversdele- bach (namens de socialistische fractie) gaties uit West-Europa de V.S. en de'en de Franse liberaal M. Faure alleen Latijns-Amerikaanse landen onthielden de eerste tien regels, verklarend dat zich van stemming. het Parlement had kennis genomen van I Antony Armstrong-Jo nes heeft gisteren een nieuwe functie gekregen. Hij is nu redactie-advi seur van een blad voor industriële vormgeving. I Het Japanse ministe rie van volksgezondheid heeft bekendgemaakt dat sinds het begin van dit jaar 84 kinderen door kinderverlamming zijn overleden. heeft in Tilburg op fees telijke wijze zijn twintig jarig bestaan gevierd. I De Zweed Bergman en de Japanner Ikiroe zijn de voornaamste win naars van de gouden lauwertak op de berli- nale. I Australië is bezig met het ontwikkelen van ecn raket ter bestrijding van onderzeeërs. Do V.S. ge ven een subsidie van bijna vier miljoen dol lar. I Do ..eendeborden" in Delft zijn naar thans is gebleken geplaatst op initiatief van de dienst van gemeentewerken die een zwak voor eenden heeft. I Dc opperbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa, ge neraal Norstad, zal op 11 juli een bezoek aan ons land brengen. I De oud-premier van Thailand zal in ons land ecn geschil om een oude tempel met Cambodja voor het Int. gerechtshof toelichten. De gemeenteraad van Ikaria in Griekenland heeft president Kennedy uitgenodigd zijn rug te laten behandelen met het beroemde bronwater van het eiland. I Marilyn Monroe is dc zoveelste filmster die in een ziekenhuis moest j worden opgenomen we-; gens oververmoeidheid. De Franse chirurg Alexis Carrel was een der eersten die er in slaagde dierlijk weefsel buiten het lichaam op een kustmatige voedingsbodem in leven te houden en te doen groeien. HU legde in 1912 een cultuur aan van een stukje weefsel van het hart van een ongeboren kuiken en sindsdien is dit weefsel nog steeds in leven, zo dat het een veel hogere ouderdom heeft dan ecn kip kan bereiken. Vele universiteiten heb ben van deze wcef- selcultuur een „stek- p~— je" gekregen cn vele stukjes van betzelf de hart groeien dus verder op ver uil een gelegen plaat sen, onafhankelijk van de. oorspronke lijke bron. In samenwerking met de bekende oceaanvlieger Lindbergh, construeer de Carrel in 1936 een doorstromings apparaat, waarmee zelfs gehele orga nen lange tijd buiten bet lichaam in leven konden worden gehouden, een techniek die uiteraard voor de chirur gie van enorme betekenis is. Maar daarover behoeven we het niet tc hebben. Wc wilden u laten zien, dat er eigenlijk twee soorten leven zUn, n.l. het leven dat zich onder gunstige omstandigheden zelfstandig kan open baren in de levende cellen, én het leven dat zich manifesteert als totali teit van mens cn dier, voor* het be staan waarvan het eerst genoemde leven een voorwaarde ls. Laten we proberen wat duidelijker te zUn. Het door Carrel op een spe ciale voedingsbodem gekweekte weef sel leidt een eigen, zelfstandig leven, dat waarschünlijk nog lange tjjd kan aanhouden, mits dc voedingsbodem aan de eisen blUft voldoen. Maar met TOCH IS IIET ZO! de kip, in wier lichaam dit weefsel had moeten groeten, heeft het leven van deze kunstmatig in leven gehou den cellen niets uitstaande. Die kip is zelfs nooit geboren cn ware dit wel het geval geweest, dan zou die kip toch nooit die ouderdom hebben be reikt, welke dit weefsel thans heeft. Kunnen dus, onder gunstige omstan digheden, lichaamscellen blüvcn voortleven, het omgekeerde is niet liet geval. D.w.z. de kip zou nooit kun nen voortleven zon der het leven dat zich in de cellen van haar lichaam openbaart. Maak alle lichaamscellen van ecn kip dood en de kip is er zelf ook geweest. Dat behoeven we niemand te vertellen. Hieruit volgt, dat het leven van ho ger georganiseerde dieren zich alleen kan handhaven dóór, cn dankzU. het leven in het organisme. Of in andere woorden: het hoger georganiseerde leven is gebouwd op het leven van het organisme. We leven dus als het ware op de eerste verdieping, ecn vcrschUnsel waar we in het dagelijk se leven overheen kUken, omdat bUna alles wat zich op de begane grond af speelt. aan onze waarneming ontsnapt. Breek echter het leven op de begane grond af, en het biykt dat ook op de eerste verdieping geen leven meer mogelUk is, terwijl onder gunstige omstandigheden het leven op de be gane grond zich kan blfjven voortzet ten. ook al staat de eerste verdieping leeg. O ja. weet u waarom de ring aan de ringvinger wordt gedragen? Daarover een volgende keer. De veiligheidspolitie van Koeweit heeft naar verluidt een aantal Iraakse agitators gearresteerd. Dezen zouden van plan zijn geweest om dc raffina derij in Achmadi in brand te steken. Deze raffinaderij wordt op het ogen blik zwaar bewaakt. Op net ogenblik zouden zich betogers in de straten van Koeweit verzamelen. Zij hebben por tretten bij zich van d-e leiders van het Sjeikdom en de Sjah van Perzië. SOWJETUNIE Dc Sowjet unie wil in tegenstel ling tot Rood China geen partij kie zen in het in de Arabische wereld ont stane geschil over Koeweit, maar wel de belanghebbenden waarschuwen dat de twist gevolgen voor hen kan heb ben. Dit is de conclusie, die men in Moskou heeft getrokken uit het voor- KOE WEIT zichtig gestelde commentaar in de Rus sische pers op dc kwestie Koeweit. De „Prawda" spreekt in verband met de aanspraken van premier Kassem van Irak op'Kocwcit zelfs van „annexatie". Het blad legt dc nadruk op het feit, dat men zich in verschillende Arabische landen heeft uitgesproken voor toela ting tot dc V.N. van Koeweit. Het waarschuwt de Arabische landen voor de „Imperialisten", die „zich beUvercn om van dc crisis te profiteren". RIJKDOM Het thans omstreden sjeikdom Koe gulden toevloeien tweemaal zoveel als in Perzië. Daarentegen wonen in Perzië bijna honderdmaal zoveel men sen als in Koeweit. Het gevolg hiervan is dan ook, dat in het olielandje geen bedelaars, armen of zieken op straat worden aangetroffen. Hoewel er nooit een druppel regen valt. en het land dus een woestijn zou moeten zjjn. groeien overal bomen en strekken zich giasvelden en bloemper ken uit Het hiervoor benodigde water is even kostbaar als de aardolie. Het wordt gedistilleerd uit zeewater: veer tig miljoen liter per dag alleen al voor de stad Koeweit. In het volledig mohammedaanse land met zijn honderdduizend staatsburgers en 140.000 vreemdelingen is geen enkee nachtclub te vinden. Ook is er geen alcohol te koop: alleen de buitenlan ders en christelijke Arabieren krijgen een maandelijks rantsoen dat groten deels op de enige zwarte markt die het land rijk is verdwijnt. Verder is er van alles te koop en de handelswaa ris er meestal nog goedkoper dan in het land van herkomst KOSTELOOS De medische voorziening is groten deels kosteloos. Mocht ecn buitenlander in Koeweit tick worden, dan behoeft hy evenmin iets voor de behandeling tc betalen. Ook het onderw-Us is koste loos. De scholieren krUgen nog zakgeld op de koop toe. Twee maal per jaar worden zU in nieuwe kleren gestoken. Bij de verdeling van de inkomsten uit de aardolie namelijk past de sjeik het principe van een gelovige moslim toe: een derde voor de familie, een derde voor de scholen en'sociale in stellingen en een derde voor de inves teringen. Het enige bevolkingsdeel dat slechts zeer ten dele van deze rijkdommen profiteert zijn de zwervende Bedoeïe nen, die ondanks alle pogingen daartoe weigeren zich op een vaste plaaats te vestigen en nog steeds zo leven als hun Het ls hoogst onwaarschijnlijk dat de bevolking van het land de huidige wel stand tegen ecn onzekere toekomst -/al willen ruilen, ondanks alle nationalis tische cn pan-Arabische propaganda. Nieuw orgaan in V.S. voor ontwapening President Kennedy heeft het Congres gisteren een wetsontwerp gezonden dat voorziet in de oprichting van een ontwa- peningsbureau, belast met de verant woordelijkheid voor alle Amerikaanse activiteit op het gebied van dc ontwa pening. Dit bureau moet in de plaats komen van de sedert vorig jaar bestaande dienst voor dc ontwapening van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Het nieuwe orgaan zal meer zelfstandigheid hebben. De volledige naam van dit orgaan dient, aldus het wetsontwerp, als volgt te luiden: Het ontwapeningsbureau van de Verenigde Staten voor wereldvrede en veiligheid. Het zal de volgende ta ken moeten hebben: onderzoek ten be hoeve van het vaststellen van het ont- wapeningsbeleid en de methoden tot het handhaven van de vrede in een ontwa pende wereld, het opstellen van aanbe velingen voor het beleid ten behoeve van ae president, de minister van bui tenlandse zaken en het Congres. Hieron der valt ook de studie van de economi sche en politieke gevolgen van ontwape-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5