|lieuuie £ciitscl)e (fourant A.K.W. door minister zelf getorpedeerd? Commentaar Boer bestelt zijn veevoer per t.v. NIEUWS in één oogopslag N.S. voeren beperking reizigersdiensten in Engels vliegkampschip naar Perzische Golf Quta} VRIJDAG 30 JlTIM 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ABONNEMENTEN7,50 per kwartaal; 2,56 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaarpang no. 12212 CUR1STELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD „Stanhmsttcl) is tjbtbleoen tngn hert ia tcgtjeospoet" VERCHROOMDE VOGELKOOI met standaard SLECHTS ƒ19,85 VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Nu minister Van Rooy uitbreiding van de kinderbijslag tot de eerste twee kinderen, alsmede het verlenen van een bijdrage in de premie uit de schatkist onaanvaardbaar heeft verklaard, is minder dan ooit te voorspellen hoe volgende week de uitslag der stemming over het ontwerp A.K.W. in de Tweede Kamer zal zijn. Dit weekeind wordt een aanval van Irak op Koeweit verwacht. Britse oorlogsschepen zijn naar de Perzische golf gedirigeerd en Koeweit zelf brengt troepen over naar de Iraakse grens. Volgens berichten in de Amerikaanse pers hebben de Ameri kaanse stafchefs Kennedy een uit zes onderdelen bestaand plan voorgesteld om aan de Berlijnse crisis het hoofd te bie den. Kennedy heeft een onderzoek gelast naar de bron van deze berichten over zeer geheime voorstellen. Uit Tokio is gemeld, dat reeds meer dan 400 personen het leven hebben verloren bij de overstromingen. Meer dan 300.000 mensen zijn dakloos en in totaal zijn ruim 4700 grond verschuivingen gemeld. De Internationale arbeidsorganisatie heeft in Genève een resolutie aangenomen, waarin het bestuur wordt verzocht Zuid-Afrika te adviseren zich wegens zijn apartheidspoli tiek terug te trekken uit de organisatie. Per 1 juli zullen de Spporwegen enkele beperkingen in de reizigersdiensten invoeren om te trachten het doorwerken van vertragingen op enkele belangrijke trajecten zoveel mo gelijk te vermijden. Naar het oordeel van minister Korthals laat de voorbereiding voor het rij-examen bij velen te wensen. Hij voelt er niet voor de termijn voor het doen van herexamen te verlengen, zo heeft hij op vragen van een Tweede-Kamerlid medegedeeld. Tank was hoofd-zaak T7"OOR de twee mannen op deze foto was de aanrollende tank met zijn machtige, alles vermorze lende rupsbanden, letter lijk en figuurlijk een hoofd-zaak. Letterlijk, want over enkele ogen blikken zou de reus over hun hoofden heendave- ren ook echter figuur lijk, want het was hen juist om die tank be gonnen. De foto is namelijk geno men tijdens een parade in het Westduitse stadje Gra- fenwöhr. De vierde Ameri kaanse pantserdivisie is hier gelegerd en deze roemruch- ze divisie heeft dezer dagen haar twintigste verjaardag waaraan door 3400 voertui gen werd deelgenomen. feerd worden de conclusie van onze foto- graaf-in-de-put: de machtig ste foto kun je maken als je op de grond liggend de tank op je ziet afkomen! Een juise gedachte maar wel wat gevaarlijk! Ter wille van de uitvoering is hij dan ook maar „ondergronds" gegaan, dusdoende een andere foto graaf weer de gelegenheid biedend voor een bijzondere foto! Want zo zijn persfotogra fen: altijd uit op het bijzon dere het imponerende, het exclusieve. Vakmensen door dik en door dun met een on- uitblusbare liefde voor hun vak. Daarom horen ze bij de krant, in dat boeiende, af wisselende, de hele mens op eisende perswezen, dat ziin taak èn ziin bekroning vindt in het iedere dag weer een boeiende, afwisselende krant op tafel breneen van de abonnee. Met al het nieuws dat „rijp" is gedrukt te wor den en dan zo geschreven dat het inzicht èn uitzicht biedt. U kunt meewerken aan dit ons ideaal door nu eens niet de bon de bon te laten maar die ook werkeliik in te vul len. Want iedere nieuwe abonnee vergroot de moge lijkheden van de christelijke pers. Geen wind: bosbrand had weinig hans Gistermiddag is brand ontstaan in het bos van 'het landgoed Ruurlo aan de Hengeloseweg. Circa 20 a 30 are dennebos is verlo ren gegaan. Dank zij het feit, dat er totaal geen wind was, is de schade betrekkelijk be perkt gebleven. RON (woonplaats) Betaling geschiedt per week' maand/kwartaal 'per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing ls). Als bew()s van dankbaar held uwerzijds, ontvang tk graag het boek „lip-Parade' op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) KARPETTEN nieuwe dessins en kleuren BULTHUIS BOTERMARKT 23 (Van onze parlementsredactie) DE kans dat de Tweede Kamer dank zij socialistische steun het wets ontwerp Algemene ftinderbijslagverzekering zal aanvaarden, is gis teren aanzienlijk gedaald, ja volgens sommigen nu zelfs geheel verkeken. Dat is te wijten aan een hoogst ontactisch optreden van minister van sociale zaken Van Rooy, die op een bijzonder onelegante, botte en in het parlement zeer ongebruikelijke manier een veel te definitief „onaanvaard baar" uitsprak over de wens van de Kamermeerderheid dat, via een aan vullende bijdrage uit de algemene middelen, ook kinderbijslag zal worden uitgekeerd voor eerste en tweede kinderen van zelfstandigen. De P.v.d.A.-fractie en het c.h. Kamerlid Kikkert (als enige van zijn fractie) wilden dit nu reeds in de Algemene Kinderbijslagwet vastge legd zien en zij dienden in verband daarmee enkele amendementen in. Zover meenden K.V.P. en A.R. niet te moeten gaan. In de loop van het debat was wel gebleken, dat ook in deze fracties sterk het verlangen leeft naar een algemene kinderbijslag vanaf het eerste kind en een gedeel telijke financiering van de A.K.W. Ter voorkoming DE directie van de Nederlandsche Spoorwegen hebben aanvullen de maatregelen getroffen om te trachten het doorwerken van ver tragingen op enige belangrijke rou tes zoveel mogelijk te beperken. Dit heeft tot gevolg dat met ingang van 1 juli enige beperkingen in de reizi gersdiensten worden aangebracht Daarnaast bleek het laden en lossen van expresgoed als gevolg van het tekort aan personeel een belangrijke vertragingsbron te vormen. Daarom wordt met ingang van 3 juli de aan neming van expresgoed beperkt tot een aantal goederensoorten. Met ingang van 1 juli 1961 zullen de sneltreinen in Weert van serie 800 niet meer stoppen. In Schiedam stoppen de treinen van de serie 800 en 900 niet meer, met uitzondering van: trein 861 Schie dam a 6.22, v 6,24 richting Rotterdam, trein 897 Schiedam aank 0,28, vertr 0.29 naar Rotterdam, trein 994 Schiedam aank 0,14, vertr 0,15 naar Den Haag. In Zaandam stoppen de sneltreinen van Amsterdam naar Alkmaar niet meer, met uitzondering van: trein 581 Zaandam aank 23,31, vertr 23.32 richting Alkmaar, trein 595 Zaandam aank 23,31, vertr 23,32 richting Alkmaar, trein 597 Zaan dam aank 0,07, vertr 0.08 naar Alkmaar. Tussen Roosendaal en 's-Hertogen- bosch worden de treinen die buiten dc regelmatige uurdienst rijden opgeheven. Deze treinen zijn in de reisgids aange duid met de nummers: 347, 349, 351. 353 van 's-Hertogenbosch naar Roosendaal. 348, 350, 352 en 354 van Roosendaal naar 's-Hertogenbosch. Trein 247 rijdt echter wel op maandag. In een verklaring zegt de directie van de NS zich er van bewust te zijn dat deze maatregelen voor de reizigers van en naar de eerder genoemde plaatsen een teruggang in dienstbetoon betekent, hetgeen door haar zeer wordt betreurd. Wel worden nog aangenomen lichtbe- derfelijke goederen (zoals bijvoorbeeld bloedplasma, bloemen, gist, groente, melk, verse vleeswaren) en onder andere medicamenten, kranten, films, periodie ken, perspakjes en goederen naar en van het buitenland en naar en van Schiphol. De volledige lijst van nog voor vervoer als expresgoed toegelaten goederen is verkrijgbaar bij de stations en de han delsagenten. Tot deze beperkte maatregel voor han del en industrie moet helaas worden overgegaan om de druk op de reizigers- dienst te verlichten. Zodra de omstan digheden zulks toelaten, zal een en ander weer ongedaan worden gemaakt. (Advertentie) vrijetijdsverf kwaliteitsverf FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 48 OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn uit de schatkist, maar omdat minis ter Van Rooy dit woensdag al zo radicaal van de hand had gewezen, hadden zij de amendementen niet medeondertekend. Wat edhter nü niet mogelijk is, kan straks mitsscJhien wèl worden verwezen lijkt, zo red'eneerden de heren De Kort (katth v.) en Smalienbroek (a.r.). daarom pooigde de heer Smalienbroek de minister de uitspraak te ontlokken, dat de regering de kinderbijslag vanaf het eerste kind ook voor zelfstandigen en de gedeeltelijke financiering uit de alge mene middelen in beginsel aanvaardt, maar nog zal nagaan hoe de geleidelijke invoering daarvan kan worden geëffec tueerd. Een motie terzake adhtte de a.r. spreker nfiei nodig. Het gegeven woord dis voldoende. De OP.-er De Kort klampte zich vast aan ihet woordje „thans" i woensdag door de minister gedane uit spraak, dat „de regering thèits' niet be reid is" aan de wens van de Kamermeer derheid te voldoen. „Wij aanvaarden", aldus de heer De Kort, „de diubia waar voor de regering zidh ziet gesteld, maar wij doen dat in het besef dat de tijd voor ons zal werken en dat straks aan een herziening van de A.K.W. in da door de Kamermeerderheid gewenste zin niet zal zijn te ontkomen". Genegeerd De hem door de heer Smalienbroek toegestoken „reddingsplank" negeerde minister Van Rooy volkomen. Zijn voca bulaire bleek maar cén woord te be- vatten: „Onaanvaardbaar". De mogelijk heid van een beginseiultspraak op dit moment en een geleidelijke invoering later, kwalificeerde hjj als een „gevaar lijke weg". In zijn antwoord aan dc heer De Kort mompelde hy iets over ontwikkeling, die zich kan voordoen- maar dat kon me de beste wil van wereld niet als een toezegging worden opgevat. (Zie vervolg op pagina 9) Een grogp van vijftien vrienden en bekenden van de Prins kwamen gisteren een raceboot aanbieden welke hier door de jarige wordt bevorderd. Het is gisteren een groot feest geweest op Soestdijk. Onder de vele cadeaus die de jarige prins Bernhard werden aangeboden, was ook een album met foto's van het jacht Budy, dat in afbouw is. Met belang stelling bekeken de Koningin en de Prins het album. Iraaks leger op weg naar Koeweit Uit Cairo wordt gemeld, dat Iraakse strijdkrachten naar de grens van het onafhankelijke sjeikdom zijn opgerukt. Intussen zijn in Koeweit gepantserde versterkingen naar de gebrekkig bepaalde noordgrens met Irak vertrokken. De autoriteiten heb ben het volk opgeroepen morgen mgssaal tegen de Iraakse uitdaging te demonstreren. In Koeweit is het Intussen heeft de Britse admirali teit bekend gemaakt, dat he' vlieg- kampscnip Bulwark met 6 commandotroepen aan boord op weg is naar de Perzische Golf. Drie andere oorlogsbodems waaronder het vlieg kampschip Victorious zijn uit het Verre Oosten naar het gebied nabij Koeweit gedirigeerd. Men wilde in Londen geen redenen opgeven voor deze vlootbewegingen. Het vdiegkampschip Bulwark, dat helikopters en larodiingsboten aan boord heeft, kreeg opdracht, zich naar Muscat te begeven im de Golf van Omian bij de toegang tot de Perzische Golf. Het Britse Perzische Golf-eskader, dat in Bahrein is gestationeerd, omvat voorts vier fregatten van 2000 ton en vier kleinere schepen. Reuter meldt, dat een militaire woord voerder in Nairobi verklaard heeft, dat de 24e infanteriebrigade gereed is, Koeweit te vertrekken, als zij daartoe order krijgt. Er zou geen speciaal alarm nodig zijn. Hij voegde hieraan toe, dat de brigade normaal altijd klaar staat om onmiddellijk te worden verplaatst Vermelden we nog. dat Communistisch Ohina Koetwijt stijft in zijn verzet tegen je aanspraken van Irak. Premier 'i'joe- En-Lai zou in een telegram aan de sjeik van Koeweit hebben verklaard: „Moge het volk van Koewiet verdere successen boeken bij de beveiliging zijn nationale onafhankelijkheid er opbouw van hert land." De Sowjetunie wil blijkbaar geen par tij kiezen. (Zie ook elders in dót nummer). (Advertentie) TVE BEHANDELING van het moeilijke onderwerp, dat kinderbijslag heet eist zowel van regering als van volksver tegenwoordiging omzichtigheid. Wenst men een crisis? De regering uiteraard niet, en de par tijen uit welker klimaat zij voortkomt al evenmin. Wil de oppositie een crisis? Wij betwijfelen het. De socialisten zullen be denken, dat zij voor de toekomst enige goodwill moeten verwerven, en een zich kanten tegen dit wetsontwerp, deze voor de K.V.P. zo gewichtige zaak. behoort daar niet toe. Omzichtigheid dus en een pogen om ge zamenlijk uit de situatie te komen. De volksvertegenwoordiging heeft nu de kans om proeven van diplomatie af te leggen, en de regering eveneens. Te betreuren is, dat de bewindsman van sociale zaken op een beslissend moment moest tonen, deze diplomatieke bekwaam heid niet te bezitten. Daarmede heeft hij een toch al moeilijke situatie nodeloos nog aanzienlijk moeilijker gemaakt. Het had zo niet behoeven te gaan. Er was van de regering iets gevraagd, dat zij, zeker op dit ogenblik, nog niet behoefde in te wil ligen, doch dat zij evenmin mocht ver werpen. Wat ligt er dan meer voor de hand dan dat aanhouding van dit punt wordt toegezegd? Daar zijn wegen voor. De regering had het bijvoorbeeld tot een voorwerp van studie kunnen maken, hetgeen trouwens altijd nuttig is. De mi nister deed het niet, ook toen hem van uit de volksvertegenwoordiging een dui delijke suggestie werd gedaan. Hij deed iets anders: hij verklaarde zich bot tegen en liet zelfs een onaanvaardbaar horen terwijl het op zichzelf niet onaanvaard baar behoefde te zijn, doch misschien alleen thans nog niet voor inwilliging vat baar. Met het gevolg, dat de gemoederen, erop uit om elkaar te zoeken, nu in ver bolgenheid zijn geraakt. Opnieuw is bewezen, dat we met onze minister van sociale zaken niet bijster ge lukkig zijn. Zolang hij op zijn staats secretaris leunt, gaat het. Maar een be windsman moet ook op eigen benen kun-- nen staan, cn daarin had de minister bij dit wetsontw erp examen kunnen doen. Het is geen welslagen geworden. Om meer dan een reden is het jammer. Ook omdat bij de, op zichzelf zo verheu gende, sterke bezetting van de economi sche en financiële sector binnen het zit tende kabinet een evenwaardig sociaal tegenspel wenselijk moest zijn. Wij zijn ervan overtuigd, eveneens die andere be windslieden zou dit welkom zijn. Wij blijven op verbetering hopen, al krenkt uitgestelde hoop ook het politieke hart. ZentrA HORLOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A „O, dat is verstandig van u, tante. U hebt dus die vaas nog niet laten repa reren, sinds ik de vorige keer hier was". Tra het hogedrukgebied, dat Centraal Europa omvat, worden de tempera turen van dag tot dag hoger tengevolge van de felle zonnestraling. In ons land is het temperatuur niveau van eind vo rige week weer bereikt. Het belangrijke Europese hogedrukgebied zal zich ook morgen op ongeveer dezelfde plaats handhaven en aangezien er geen storin gen in de directe omgeving aanwijsbaar zijn, zal het morgen warm tot zeer warm worden, waarbij plaatselijk het kwik tot 30 graden of meer kan oplopen. Uiter- Tendens stationair aard zal aan de kust de zeewind enige verkoeling brengen. Wanneer de warm- ZON EN MAAN «periode lot een climax koml ia nu na» Zatcrfa 4.24 „nder 2, 03 uur; niet met zekerheid vast te stellen, maar one hei ziet ernaar uit dat het komende mas" B05- onder 808 uur' weekeinde in het teken zal staan van de vfpm wtetd itvt PïTOftn A warmtegolf. HET WEER IN EUROPA De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Rapporten hedenmorgen zeven uur (Opgemaakt 11.15 uur). Strnndverumchting Ook morgen zonnig en volop zomers strandweer met een zwakke wind tussen Oost en Zuid. Temperatuur ongeveer 25 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: warm zomerweer met zon. kan ook tijdens het voortduren stockh. QP DONDERDAG 6 JULI zal de landbouwer Egel- meers in de Mortel, ge meente Gemcrt (N.Br.), bij de minister van landbouw en visserij een zak veevoe der bestellen via de televi sie. Tijdens zijn telefoonge sprek niet de minister, die dan aanwezig is in de nieu we veevouderfabriek van Hendrix' Fabrieken N.V. te Heijen bij Gennep, zal boer Egelmeers aan zijn telefoon toestel in zijn boerderij in De Mortel zichtbaar zijn op een aantal in de nieuwe fa briek te Heijen opgestelde ontvangers. Zijn opdracht zr.l daarna „vliegensvlug" worden uitgevoerd. De zak veevoeder gaat na melijk van de fabriek per helikopter naar boer Egel meers in De Mortel. Deze operatie, geïnspireerd op toekomstige mogelijkheden van de visuele telefoon en de voortschrijdende inscha keling van het luchtverkeer voor particuliere doeleinden, is een onderdeel van de openingsceremonie, waar mede de minister van land bouw cn visserij, mr. V. G. M. Marijncn, op donderdag 6 juli de geautomatiseerde veevoederfabriek van Hen drix' Fabrieken N.V. te Heijen in bedrijf zal stellen. Voor deze originele ope ningsplechtigheid is de me dewerking verkregen van de P.T.T., die zorg draagt voor een straalverbinding tussen De Mortel cn Heijen. Nadat via deze verbinding de eer ste officiële bestelling is ge daan en de minister dc fa briek in werking heeft ge steld, kunnen de genodigden op de televisie-schermen in de fabriek getuige zijn van de uitvoering der bestelling. Zij zien dan de aankomst van het hefschroefvl'egtuig bij de boerderij in De Mortel cn de aflevering van de eer ste zak voer, die de fabriek officieel heeft verlaten. Brussel Parijs" Ui-:

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1