KVP: Men verwerpt niet zomaar een goede wet vanwege partijpolitiek Betekenis merkartikel zal steeds toenemende Kans op bedrijfsbelasting niet geheel uitgesloten „Ik voerde opdrachten van Himmler uit" Landgenoot Van Eijsden gisteren uitgeschakeld 9 WOENSDAG 28 JUNI 1961 Tweede Kamer voelt niets voor schijnvertoning CH: Amendering zou het geheel aantrekkelijker maken Overeenkomstig de verwachtingen bleken de liberalen, christelijk-histo- rischen, staatkundig-gereformeerden, pacifisten en communisten gisteren in de Tweede Kamer tegenstanders van het wetsontwerp Kinderbijslag- verzekering in zijn htiidige vorm. De woordvoerders van de CHU-fractie. de heren Kikkert en Beernink, druk ten zich overigens iets genuanceerder uit dan de WD-er Corver, die al leen maar voelde voor het compro mis. De beide c.h. geloofden dat de A.K.W. door amendering nog een stuk aantrekkelijker kan worden ge maakt. De heer Beernink herhaalde nog eens, dat het ontwerp voor. het kabinet een „vrije kwestie" móet zijn. De regering dient bij verwer ping ervan niet heen te gaan,, want dap zou een ernstige politieke toe stand ontstaan. Het Is overigens gisteren wel duidelijk geworden, dat de meerderheid der Ka mer prijs stelt op een serieuze behande ling van het ontwerp Algemene Kinder- bijslagverzekering. Zij wenst geen schijnvertoning In die zin. dat reeds hy voorbaat wordt aangestuurd op intrek king van het ontwerp en vervanging daarvan door het befaamde compromis. De WD-er Corver bracht zonder ech ter het woord te noemen dit compro mis wel ter sprake na verklaard te heb ben, dat zijn fractie om alom bekénde redenen onmogelijk lean instemmen met de AKW in ihaar huidige gedaante. Wel is ze bereid mee te werken aan een kin- derbijslagvoorzlening voor die 'gezinnen van zelfstandigen, waar werkelijk te korten zijn of dreigen. Een dergelijke rgeling zou ndet te schriel moeten wor den opgezet, maar in tegen telling tot de AKW uiteraard wel aan een in komensgrens moeten worden gebonden. Gezien de grote verschillen achtte de li berale woordvoerder het onaanvaard baar loontrekkenden en zelfstandigen in één regeling onder te brengen. De antl-revolutlonalre spreker ln dit debat, de heer J. Smallenbroek. deelde mee dat de overgrote meerderheid van lijn fractie haar stem aan de Algemene Kinderbijslag kan geven. Twee van haar (veertien) leden kunnen dat niet, omdat zij overwegende bezwaren tegen het ont werp hebben. De heer Smaljenbroek vestigde er aan het begin van zijn rede de aandacht op, dat de gedachte van de kinderbijslagwet geen katholiek monopolie is, In aoti-re- volutionarre kring is ze el jarenlang ge meengoed. De idee van het wetsontwerp Algemene Kinderbijslagverzekering is ook in overeenstemming met de visie van politiek-vera ntwoordelijke anti-revolutio nairen in heden en verleden. Deze a.r. gaan er vanuit, dat bij de loon- en in komensvorming, zonodig via aanvullende corrigerende maatregelen, in het belang van kind én samenleving, rekening moet worden gehouden met de gezinsgrootte, en dat niet slechts voor de loontrekken den. maar ook voor de zelfstandigen een kinderbijslagregeling principieel aan vaardbaar moet worden geacht. Deze gedachte laat zich volgens de heer Smallenbroek het best verwezenlijken langs de weg die het ontwerp Algemene Kinderbijslagverzekering aangeeft. Spre ker zag de kinderbijslag voor de werk nemers als een correctie op de loonvor ming en voor de zelfstandigen als eer correctie op de prijsvorming Met het ..ondernemersrisico" achtte hij een kin derbijslagregeling voor zelfstandigen niet in strijd. Verder benadrukte hij. dat bij het verlenen van kinderbijslag geen sprake is van een teloor-gaan verantwoordelijkheid der ouders opvoeding der kinderen. De bijslag zal worden ingevoerd. Het bezwaar van de regering is, dat de premie zodoende te hoog wordt Sommigen bepleiten in dit veiband een financiering van de alge- kinderbijslagverzekering uit de al gemene middelen in plaats van uit de premieheffing. Een-algehele financiering uit de schatkist wees de heer Smallen broek af. maar voor een aanvullende bij drage uit de algemene middelen (om de premie zodoende te drukken) voelde hij wel wat. Ook de werknemers zouden daarvan moeten profiteren. Om prakti sche redenen pleitte spreker voorts voor algehele premiebetaling door de werk gevers. ook dus voor de bijslag voor der- volgende kinderen van de werk- Ook vroeg hij om een nadere mo tivering van de bezwaren der regering tegen een waardevaste kinderbijslag (ge koppeld aan de loonontwikkeling) Ten slotte sprak hij uit. dat het „poliliek mó gelijk" moet zijn een kinderbijslagrege ling voor de zelfstandigen tot stand te brengen en welin één wet voor loon trekkenden ért zelfstandigeg, want een Mens met a.r. De woordvoerder van de twee grootste Tweede-Kamerfracties, de heren De Kort (kath. v.) en Berger (soc.), bleken het in vele opzichten met de heer Smallenbroek ;ens te zijn. De heer Berger uitte zijn vensen echter geprononceerder en liet :oals gezegd in het midden of zijn fractie 'oor dan wel tegen het ontwerp zal stemmen. Hij wilde alleen zeggen, dat de socialisten het ontwerp „op zijn eigen verdiensten" zullen beoordelen en niet uit politieke maar uit sociale motieven zullen handelen. Voor het overige wenste hij Het antwoord van de minister op zijn bezwaren af te wachten alvorens met wij zigingsvoorstellen te, komen. Op virtuóze wijze hoonde de socialis tische spreker het compromis, dat de re geringspartijen achter de hand hebben het geval de A.K.W. de eindstreep niet hafclt (aparte kinderbijslagrègeling zelfstandigen, inkomensgrens tot f 12.000-f 20.000. glijdende schaal). Hij achtte dit onuitvoerbaar en moest nog dat het voor K.V.P. en V.V.D. aan vaardbaar zal zijn. „Bovendien bedraagt de premieverlaging in vergelijking met de A.K.W. Slechts 0.3 pet En daarmee redt men een kabinet 't Is te geef", aldus de heer Berger. Het had" hem goed ge daan. dat de heer Smallenbroek zich zo alleen als aanvulling bedoeld. De bezwaren tegen de A.K.W. bespre kénd zei de heer Smallenbroek. dat men rekening zal moeten houden met wat er op het gebied van de kinderbijslag in ons land reeds van kracht is. Er is voor de werknemers een kinderbijslagregeling, die geen inkomensgrens kent en waarvan ook werknemers profiteren, die sociolo gisch en functioneel meer als zelfstandi* gen zouden zijn aan te merken. Alleen al met het oog hierop zou het onjuist zijn om voor de zelfstandigen in een apar te regeling te hunnen behoeve wél eer inkomensgrens in te voeren. Zo'n inko mensgrens geeft trouwens in de praktijk allerlei moeilijkheden in verhand met het wisselend inkomen van de zelfstandigen. Met een „glijdende schaal" valt dit niet op te lossen. Ook de A.O.W. kent geen inkomensgrens. Indien men kinderbijslag regeling voor zelfstandigen uitsluitend zou willen afstemmen op noodgevallen, zou men de kinderbijslag denatureren tot een sociale bijstandsregeling. De a.r tanlieerde zich met deze uitspraken lopig van „het comprojnis", dat de heer Corver had verdedigd. De heer Smallenbroek en de overgrote meerderheid van zijn fractie konden ook akkoord gaan met de in het ontwerp voorgestelde grens voor de premiebeta ling (dezelfde als bij de A.O.W.. dus op het ogenblik f 8250,-). Het woord verze kering in de titel van het ontwerp wilde spreker het liefst tussen haakjes zetten Hoewel de heer Smallenbroek kon instemmen met het beginsel „draagt elkanders lasten", waarop de premiebetaling ingevolge de A.K.W. is gebaseerd (ongehuwdén, kinderloze echtparen e.d. moeten ook betalen) meende hij toch dat de solidariteit haar gjenzen heeft. Daarom had hij geen bezwaar tegen een eventuele wijziging, die ongehuwde vrouwen boren een bepaalde leeftijd ran de premiebetaling zou uitsluiten. Hij wees er echter op. dat bij tal van sociale regelingen sprake is van „betalen en niets krijgen". Ook zelfstandigen De a.r. woordvoerder aahtte het eer moeilijk te verdedigen zaak, dat de loon trekkenden de bijslag voor hun eetstè er tweede kind zullen behouden, terwijl, vol gens het ontwerp AKW., dc zelfstandi gen eerst vanaf het derde kind een uit kering zullen krijgen. Dit is geen gelijke behandeling. Gaarne had de heer Smal lenbroek gezien, dat de regering de bij slag voor het eerste en tweede kind van zelfstandigen in het ontwerp zou hebben spreker tegenover een regeling voor kleine zelfstandigen met een inkomens grens van f 8250 per jaar en een uit loopmogelijkheid voor de grote gezinnen analoog, aan de belastingschalen. Te de ls er inderdaad plaats voor een her verdeling van het nationaal inkomen. De heer Kikkert vroeg zich af of het ongewijzigd laten van het wetsontwerp door de regering voortspruit uit onmacht of onwil. Hij begreep b.v. niet, waarom volgens het on/twerp loontrekkenden en zelfstandigen ongelijk moeten worden be handeld. Zijn ernstigste bezwaar tegen de A.K.W. bleek dan ook te zijn, dat de zelf standigen in tegenstelling tot de loontrek kenden géén bijslag voor het eerste tweéde kind zullen ontvangen. Door amendering zou aan „dit hybridisch wets ontwerp" nog enigszins aantrekkelijk kunnen worden gemaakt, zo meende de heer Kikkert, die voor het overige het antwoord van minister Van Rnoy en staatssecretaris Van den Berge wilde af wachten. De heer Beernink sloot zich weliswaar bij de bezwaren van de heer Kikkert maar had toch andere argumenten. Zijn grootste bezwaar tegen de voorgestelde regeling was, dat ongehuwden en kinder loze echtparen premie moeten gaan be talen terwijl daar niets tegenover staat De heer De Kort wil dat misschien penseren in de fiscale sfeer, maar d toekomstmuziek. De solidariteit gaat hier te Ver. De C.II.U.-voorzittcr verzocht de rege ring de A.K.W. zo te wijzigen, dat onge huwden en kinderloze echtparen een be- deze jeugd niet.' Van de V.V.D.' kon hij alleen zeggen, dat ze zolang mogelijk wil meeregeren tegen zo weinig mogelijk kin derbijslag, en van de C.H.U.. dat ze slechts streeft naar tijdige' intrekking van de A.KW. en niet-tijdige behandeling van de Mammoetwet De heer Berger meende, dat er geen goede gronden zijn voor de conclusie dat de kinderbijslag leidt tot verhoging van het kindertal. Dat was ook de mening de K.V.P.-er De Kort (die kandidaat schijnt te staan voor het voorzitterschap van zijn fractie). Deze spreker was uiter aard groot voorstander van de Algemene Kinderbijslagwet „Ik sta er met volle ■vertuiglng en mijn gehele hart achter", o riep hij uit, er optimistisch aan toe voegend: „Na vandaag moet ik trouw nog zien dat het wordt verworpen. Men verwerpt niet zomaar om partijpolitieke redenen een goed wetsontwerp, of het moest zijn omdat het op grote weerstan den bij het Nederlandse volk blijkt te stuiten". Evenals andere sprekers wees dr. De Kort erop, dat de V.V.D. wel tegen kan zijn, maar dat haar eigen minister Toxo- peus de memorie van antwoord toch heeft ondertekend. Al met al Mg spre ker geen enkele reden om nu reeds een compromis te gaan speculeren. „Nie mand kan veronderstellen, dat ik met het meerdere op tafel genoegen zal gaan men met het mindere". Voor wat betreft de kinderbijslag voor zelfstandigen (ook vanaf het eerste kind), de aanvullende bijdrage uit de algemene middelen, de premieplicht voor de werkgevers en de waardevastheid van de kinderbijslagen uitte de heer De Kort dezelfde wen als de heren Smallenbroek en Berger. C.H.U. Voor de christelijk-historische fractie sprak eerst de heer Kikkert en daarna nog de heer Beernink. Beiden keerden zich tegen het ontwerp in zijn huidige vorm. De heer Kikkert vond, dat de ma terie van de algemene kinderbijslagver- zekering niet in ons volk leeft. Met de rechtsgrond V3n de regeling voor de loon trekkenden had hij geen moeite. Anders 6taat het echter met de zelfstandigen. Met het onderbrengen van hen in een al gemene volksverzekering had de heer Kikkert veel moeite en de noodzaak van een voor allen geldende regeling zag vastgelegd, desnoods met de bepaling dat I hij niet in. De eis van solidariteit wordt deze geleidelijk en op een later tijdstip I hier overtrokken. Niet afwijzend stond langrijke lagere premie zullen hoeven te betalen en ongehuwde vrouwen en kin derloze echtparen boven een bepaalde leeftijdsgrens helemaal van premiebeta ling zullen worden vrijgesteld. „Als de regering hiertoe bereid Is, wil ik het ont- erp wat vriendelijker tegemoet treden, isar als de regering niet op mijn sug gesties ingaat, sta ik beslist afwijzend tegenover deze regeling", aldus de heer Beernink. Voor het geval de A.K.W. wordt orpen bepleitte mr, Beernink de tot standkoming van het compromis dat hjj vorige maand tijdens de Algemene Ver gadering van de C.H.U. heeft voorgesteld. De staatkundig-gereformeerde ir. Van Dis zag de noodzaak van de algemene geling niet in. De huidige regeling v de loontrekkenden kan z.L blijven be staan en de noodwet kleine zelfstandigen waaraan de S.G.P. destijds haar stem heeft gegeven ware definitief te ma ken en aan te passen aan de behoeften. Met de heer Corver vond hy het een hoogst ongezonde toestand, dat zelfstan dige ouders, die de opvoeding van hun kinderen makkelijk kunnen bekostigen, iets toegestopt krijgen dat mede door de minder-draagkrachtigen is opgebracht. Staatssecretaris Veldkamp (econ. za ken). die het debat vanachter de rege ringstafel volgde, „vierde" gisteren zijn veertigste verjaardag. Hij kreeg een ap plausje van de Kamer. Rectificatie Ten gevolge van een betreurenswaar dige vergissing zijn gisteren bij het over lijdensbericht van ir. M. H. Damme, oud president-directeur van Werkspoor, ver keerde personalia medegedeeld. Daardoor werd wijlen ir. Damme ten onrechte vereenzelvigd me dr. ir. M. H. Damme. oud-directeur-generaal der P.T.T. Wij bieden voor deze fout onze verontschul digingen aan Red. Challe en Zeiler overgebracht Van gezaghebbende zijde wordt verno men dat de ex-generaals Challe en Zeiler, die wegens hun red in de mislukte mili taire opstand in Algerije veroordeeld zijn. maandag van de Parijse Sante-gevangenla zijn overgebracht naar de gevangenis die thans de gebouwen van de Bernardus- abdij te Clairvaux is ingericht. Chr. patroons meubileringsbedrijf: (Van een onzer verslaggevers) Precies na tien jaar heeft de Chr. Bond van Patroons in het Meubi- leringsbedrijf in Nederland opnieuw Den Haag uitgekozen om zijn jaar lijks congres te houden. De bond had voor dit congres twee dagen uitge trokken. waarvan de eerste werd be nut voor de bespreking van huis houdelijke zaken en vakbelangen, terwijl de dag van heden voorname lijk aan ontspanning werd besteed. Senaat over financiële verhoudingswet (Van onze parlementsredactie) IEDEREEN vindt momenteel, dat z(jn nering te krap is, smaalde minister Zijlstra gisteren in de Eer ste Kamer. Als enige had de socia- Weinig boeiende verklaringen van Eichmann VOOR de zevende dag in successiezettingsautoriteiten in Polen omtrent het heeft Eichmann er de nadruk op gelegd, dat hij alles heeft gedaan in opdracht van hogerhand. Over zijn hulp bij het instellen van een ghetto zei hij: „Ik voerde rechtstreekse op drachten uit van Himmler." Op een ander punt liet het geheugen van Eichmann, dat tot nu toe perfect was, hem in de steek. Hij verklaarde zich een rapport over de omzetting van een ghetto in een concentratie kamp niet meer te herinneren. Er werd Eichmann een vraag ge steld omtrent een verzoek om inlich tingen van de Argentijnse ambassade in Berlijn in 1942 ten behoeve van een Argentijnse Jood, Gershon Wilner. Volgens documenten die door de geal lieerden na de oorlog in beslag zijn genomen is Wilner in Auschwitz ge storven. Eichmann verklaarde dat zijn onderzoek had aangetoond dat Wilner door „ziekte" was overleden. Eichmann zei dat zijn bureau een rou tine-onderzoek instelde bij de nazi-be- Wilner en toen een rapport heeft gestuurd aan het ministerie van buiten landse zaken. „Hier werd voor het eerst afdeling b-4 bij de zaak betrokken. Mijn bureau heeft aan buitenlandse zaken meegedeeld dat Wilner op 12 april 1942 door ziekte ls overleden ondanks hem verleende hulp". Eichmann verklaarde niet te weten of Wilner toen in Auschwitz De raadsman, ging daarna over tot de zaak van een Joodse vrouw die getrouwd was met een Italiaans staatsburger. Coc ci Het Duitse ministerie had verzocht dat de vrouw „niet zou worden betrok ken 'bij stappen die tegen de Joden den genomen". Uit documenten blijkt dat de Italiaanse ambassade, de fascistische partij én nazi- diplomaten stappen hebben ondernomen voor haar. Niettemin werd elke menging van de hand gewezen. „Wat was uw aandeel hierin?" vroeg Servatius. Eichmann zei dat de "houding plaatselijke autoriteiten aan wie vei ken om inlichtingen werden gericht trent de Joodse vrouw, „negatief" Wimbledon-Jiampioenschap pen Ook op de tweede dag van de 75e Wimbledonkampioenschappen heb ben de 20.000 toeschouwers geen ver rassingen beleefd. Zowel bij de heren als bij de dames wonnen de geplaat sten hun eerste partij. Bij de dames kwam alleen de als nr. vijf geplaatste Yola Ramirez niet op de baan. De Zuidafrikaanse Sandra Reynolds, de favorite voor de titel had wel bij zonder weinig tijd nodig om zich in de volgende ronde te spelen. In 24 minuten toonde de 22-jarige blondine uit Bloem fontein zich met 61. 60 de meerdere van de Britse Lorna Cawthom. Sandra's grootste rivale, de Engelse Christine Truman schakelde in 42 minuten met 64. 64 Margaret Hellyer (Austr.) uit. Hoewel de tweede dag van de kam pioenschappen volgens de trahitte voor de dames bestemd is, kwamen dinsdag toch ook de heren in actie. Wanneer er een speler dankbaar was dat het toer nooi, maandag wegens de aanhoudende regen en de invallende duisternis moest worden onderbroken dan was dat d« 47-jarige Amerikaan Gardner Mulloy. Hoewel zijn partij tegen de 20 Jaar jon gere Engelsman John Ward maandag avond met een 2-1 voorsprong werd af gebroken. leek het er toch op of de Ame rikaanse advocaat uitgeschakeld zou worden. Dinsdag keerde hij echter op merkelijk fit en uitgerust op de baan terug en versloeg zijn Engelse tegenstan der kansloos: 6—2. 6—8, 1—6, 6—4, 6—4. De enige Nederlandse vertegenwoor digster Jenny Seven kwam dinsdag nog Onze landgenoot Piet van Eysden. wiens partij tegen de Tsjech Javorski maandag was afgebroken bij de stand 2-6, 5-5, werd met 6-<2, 11-9. 6-2 uitgescha keld van verdere deelname aan het hoofdtoernooi. De belangrijkste uitslagen waren vender: Heren enkelspel, eerste ronde; Mulloy (VS) vesl. Ward (G.B.) 6—2. 6—8, 1—6, 64. 64. Krishnan (India) versl. Jauf- fret (Fr.) 6—0, 64, 6—1. Pihillips Moore (Austr.) versl. Mandarino (Brazilië) 63, 36. 6—1, 46. 6—3. Fletcher (Austr.) versl. Ulf Schmidt (Zweden) 64, 64, 62. Sangster (GD,) versl. BedaTd (Ca nada) 6—3. 6—2, 6—4; Knight (G.iBj versl. Moe (Noorw) 75, 97. 9—7. Jacques (Austr versl. Ulrich (Denem 63, 62. 3—6, 7—6; Saiko (Oostenr.) versl. Palafox (Mexico) 6—4. 6—0. 8—2; Bungert (Did.) versL Merlo (Italië) 5—7. R—6, 7—5. 6—4. Palafox (Mex.) versl. Ecklebe (Did.) 6—2, 6—2. 9—7. Hainka (Oostenr.) versl. Was her (België) 6—0. 6—4, 6—4. Forst (VS) versl. Stuck (Did.) 64. 62, 62 Coghlan (Austr.) versl. Kuhnke (Did) 46. 6—4. 6—3. 6—3. Brichant (België) versl. Skonecki (Polen) 6—2. 36, 62. 62. Lundquist (Zweden) versl. New- combe (Austr.) 108, 64. 36. 2—6. 64. Mc Kinley (VS) versl. Tacchini (It.) 6—2, 6—2. 4—6. 6—4. Woodcock (Austr.) versl. Mandelstam (Z.Afr.) 1210, 36. 46, 6—4, 6—3. Stolle (Austr.) versl. Mukerjea (India) 0—3, 6—4. 3—6, 6-3. Wilson (G..B) versl. Soriano (Arg.) 62, 46. 57 16—14, 6—3. Dames enkelspel: eerste ronde: Angela Mortimer -(GD.) versl. mej. Barclay (.GB.) W.o. Ann Haydon (GD.) versl. mej. Bourgnon (Zwitser 1.) 60. 60. Karen Hantizc (VS) versl. Rosa Darmon (Mex.) 62. 6^-2. Rene Schuurman (ZAfr.) versl. Bentlye (GD.) 7—5. 6—3. Christiane Mercelis (België) vensl. Sally Moore (VS) 7—6. 75. Jan Lehane (Austr versl. A. Dmitrieva (Rusl.) 64. 60. Lesley Tur ner (Austr.) versL D. Tuekey (GB.) 6—1, 6—C Edda Buding (Did.) versl. R. Hales (G.D) 6—1, 61. Deidre Cafct (GD.) versl. R: Odonnejl (GD.) 6—2, 62. Helga Sehulze (DkL): versl. V. White (G.B.) 86, 62. Diana Starkie (GD.) versl. R. Ebbern (Austr.) 62, 8—6. Margaret Smitih (Austr.) versl. L. Pericoli (It.) 64 63. Z. Kórmoczy (Hong.) versl. Lazza- rino (It.) 8—2, 62. Christine Truman versl. mej. Hellyer (Austr.) 64. 64. Sandra Reynolds (Z.Afr.) versl. J. Cawt hom (G.B.) 61. 6—0. Jeugdkampioenschap volleybal Den Haag en Leiden wonnen In de Rotterdamse Energiehal werden de wedstrijden om het Jeugdkampioen schap van district weet 3 gehouden. De winnaars hiervan zullen op 2 september ln dezelfde zaal mogen strijden om de nationale jeugdtitels. De uitslagen waren als volgt: Heren: Dén HaagLeiden 20; Gouda Den Haag 02; LeidenGouda 20; RotterdamDordrecht 02; DelftRot terdam 21; DordrechtDelft 20; Den HaagDelft 20: DordrechtLeiden 12; GoudaRotterdam 21; Delft— Dordrecht 12: Den HaagLeiden 20. Dames: GoudaDen Haag 21: Leiden Rotterdam 20; GoudaRotterdam 02: LeidenDen Haag 20: Gouda Leiden 20: RotterdamDen Haag 20. Bij de heren werd Den Haag op fraaie wijze eerste: bij de dames was het Lei den, dat zich de sterkste toonde. Deze ploegen zullen dus in seotember de strijd om de nationale jeugdtitels mogen aan binden met de kampioenen van de andere districten. De Haagse afdeling werd bij de heren vertegenwoordigd door de ploeg van DES. De jeugdige Voorburgers zullen ongetwij feld niet bij de grote broers willen ach terblijven en beslag trachten te leggen op de hoogste volleybaltitel. De prijzen, veroverd op dit zeer ge slaagde toernooi, werden door districts voorzitter F. Herngreen uitgereikt. Curling in Amsterdam In Amsterdam is. In overleg met de stichting „Sport Initiatieven Amsterdam" een curling club opgericht Hiermede is een mogelijkheid geschapen om geduren de de maanden november tot en met februari op drie avonden, twee midda gen en twee ochtenden in de week de curling-sport te beoefenen op de kunst ijsbaan in het sportpark Middenmeer. die 1 november wordt geopend. Atletiek in Ziirick Cees Koch eerste bij discuswerpen Een van de beste prestaties, die dins dagavond tijdens int. wedstrijden In Zii- rich werden geleverd kwam op naam van dc Rotterdammer Cees Koch, die het dis cuswerpen won met 54,32 meter. HU bleef daarmee bijna 5 meter voor op dc Italiaan Rado, die tweede werd. Op de 800 meter, die in 1.49.6 gewon nen werd door.de Duitser Paul Schmidt, bezette Jan van Uden de zevende plaats in 1.53.4. De Fransman Idreiss zorgde bij het hoogspringen voor een nieuw Frans record door 2,10 meter te springen. Ook de 1500 meter leverde enkele voortreffe lijke prestaties op. Siegfried Valentin (O.-Dld i zegevierde in 3.44.5 voor de Westduitser Eyerkaufer die 3.44.7 liet af drukken. Op de 400 meter was de jonge Zwitser Laeng uitstekend op dreef. Hij won in 46.8, een nieuw Zwitsers record. De 100 en 200 meter waren in 10.5 en 21.1 sec. resp. voor de Fransman Piquemal en de Duitser Germar. De Fransman sprong ten slotte met de polsstok over 4,36 meter en Elio Catalo (It.) was met 52,7 sec. de snel ste op de 400 meter horden. Schaken in Oberhausen Rusland leider Dinsdag zijn op een na alle afgebroken partijen uitgespeeld voor het Eor. kam pioenschap schaken voor landenteams. Rusland bleef als enig tiental tot dus verre ongeslagen cn heeft de leiding met 36',pt. Hongarije volgt met 31 pt en een afgebroken partij op de tweede plaats. Zuid-Slavië staat derde met 28 pt en een afgebroken partij, gevolgd door Tsjecho- Slowakije met 24 pt. West-Duitsland met 18li pt en Spanje met 1414 pt. Een grote verrassing was dinsdag de 'verwinning van Unzicker (Did.) op we reldkampioen Bobwinnik. Tal speelde re mise tegen Schmid. Gewichtheffen De Olympische kam pioen gewichtheffen in de zwaargewicht- klasse. Yuri Vlassof (Rusland) heeft dins dag tijdens wedstrijden in Kislovodosk het wereldrecord tweehandig stoten ver beterd en gebracht op 205 kilogram. Hij stelde daarmee het wereldrecord, dat hij tijdens de Spelen in Rome op 202 kg bracht. 8 kg scherper. Voetbal In het Olympisch Stadion van Helsinki heeft Finland dinsdag voor het eerst sinds zes jaar met 41 gewon nen van Noorwegen. Bij rust hadden de Finnen reeds met 3—1 de leiding. Waterpolo Voor de zomercompetitie van de KN.Z.B. werden dinsdagavond de volgende wedstrijden gespeeld: Hoofd klasse dames: De Robben—OJ3.Z. 51; Hoofdklasse heren: H.Z.P.C.A.Z.P.C. 6—4; G.Z.C.—Z I A.N. 0-8; Eerste klasse- A: Het IJR.Z.C. 93; De Meeuwen Rotterdam 31; S.V.H.Nereus 47. emmen De 15-jarige Margareta Ryl and er (Zweden) heeft dinsdag tijdens wedstrijden in Uppsala het wereldrecord 1500 meter vrije slag dames verbeterd en gebracht op 19 min. 2.8 seconde. De Zweedse zwemster bleef met haar presta tie 20.8 seconde onder het oude wereld record, dart sinds 8 september 1960 met 19.23.6 op naam stond van haar landge note Jane Cederquist listische burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, ernstige bezwaren ontwikkeld tegen het ontwerp finan ciële verhoudingswet, dat, zoals men zich zal herinneren, aanzienlijke wij' zigingen brengt in de manier, waar op het rijk de gemeenten van geld middelen voorziet. De heer De Loor waardeerde het wel, dat de gemeenten dank zij het ontwerp ln de toekomst meer zekerheid zullen hebben over de grootte komsten, maar het feit, dat een aantal gemeenten minder gaat ontvangen, woog voor de socialistische fractie zwaarder De minister meende, dat de grotere zelf standigheid en zekerheid van de ge meentebesturen niet tegen de socialis tische bezwaren opwegen. Financiering is rondkomen uit een krappe nering, zei de econoom Zijlstra, en hij vond het zelfs wel heilzaam, dat de nering krap Had de bewindsman de heer De Loor weten te overtuigen? Dat zal tien dagen pas blijken. Aan het eind van het debat vroeg de socialistische senator tijd voor beraad en dus uitstel van de stemming, omdat zijn bezorgd heid nog niet geheel was weggenomen Als de meeste Kamerleden niet reeds naar huis waren gegaan, hadden beraad en stemming wellicht' gisteravond nog plaats kunnen hebben De belangrijkste opmerking van minis ter Zijlstra was wel de waarschuwing aan de Kamer, Met bij voorbaat de ge dachte van een gemeentelijke belasting heffing op het bedrijfsleven, te verwer- Alle sprekers behalve de heer De Lopr Van Lieshout (kath. v.), Reijers (c.h.>. Haspels (a.r.) en Witteveen (11b. meenden, dat het te lang duurt, voor dat de gemeenten enig uitzicht krijgen op de mogelijkheid, zelf belastingen te heffen. Minister Zijlstra merkte op, dat hard wordt gewerkt aan een eigen be lastinggebied voor de gemeenten. De stof is echter bijzonder weerbarstig. Er is dus nog geen datum te op een wetsontwerp vën die strekking kan zijn ingediend. Hoewel alle regeringsgezinde fracties het wetsontwerp aanvaardbaar achtten, ontbrak bij hen de kritiek niet. Maar. om met de heer Reijers te spreken, van overwegend belang is het voordeel, dat uit het wetsontwerp ontstaat, namelijk dat de wisselvalligheid in de uitkeringen uit het Gemeentefonds, de subjectiviteit, wordt vervangen door een objectieve geling, zodat de gemeente meer de te ring naar dp nering kunnen zette hun uitgaven kunnen uitgaan reële financiële mogelijkheden. De heer Haspels drong sterk herstel van de gemeentelijke zelfstandig heid en verantwoordelijkheid. Het kabi net-De Quay heeft hem hierin teleur gesteld. Hij vond het wenselijk, dat eer georganiseerd overleg tussen het Rijk er de gemeenten in het leven wordt geroe pen. Minister Toxopeus, die mede het wetsontwerp verdedigde, erkende wel, dat een nauw overleg belangrijk is, maar om hieraan de organisatorische vorm te geven, zoals door de a.r.-senator was bepleit, ging hem te ver. De Kamer aanvaardde zonder hoofde lijke stemming de begroting van hel Gemeentefonds voor 1961. Uitbetaling AOW en van AWW Met ingang van 1 juli a.s. zal de uit betaling van periodieke uitkeringen In gevolge de sociale verzekeringswetten zoals ouderdoms- en weduwenpensioenen (AOW en AWW) waarvan de betaal dag op een zaterdag valt. nader worden geregeld, zo heeft de PTT meegedeeld. In afwachting van een definitieve r geling zullen deze uitkeringen op de a: dc zaterdag voorafgaande vrijdag wo den uitbetaald. Deze voorlopige regeling gaat in op 1 Juli. De op die dag betaalbaar ge- at elde uitkeringen zullen reeds op vrij dag 3 Ojuni aan de postinrichtingen kun nen worden geïnd. Minister Toxopeus werd beledigd De officier van Justitie bij de recht bank te Arnhem, mr. F. O. Leusink, heeft negen maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar, geëist tegen de 45-jarige C. Muys te Nijme gen. zich noemende „Sjach Muda Harla Bin Abdulham ld". Verdachte had In fe bruari een voor minister Toxopeus be ledigend geschrift tegen de publikatie- kast van een dagblad te Nijmegen ge plakt. In dit geschrift behandelde verdach- de op minister Toxopeus, de aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea. Ver. dachte is gisteren niet ter zitting ver schenen. Ernstige vertraging bij spoorwegen door een defect Het spoorwegverkeer ondervond gister avond ernstige vertraging door het uit vallen van een koppeltransformator bij het provinciaal electriciteittbedrijf van Utrecht. De electriciteitsvoprzlening was tussen zes en zeven uur 's avonds ernstig gestoord. Er stond geen spanning meer op de bovenleidingen en de nx-beveiliging in Woerden werkte niet correct. De licht seinen tussen Woerden en Utrecht en op het emplacement Utrecht functioneer den niet meer. Nadat des morgens een (besloten) huishoudelijke vergadering was gehou den, opende de voorzitter, de heer E. van Tellingen, gistermiddag het open bare deel van het congres met een rede onder de titel „Wat geeft t Spr. somde tal van problemen ran principiële en praktische aard op, waar- me de bond te worstelen heeft en die de vraag kunnen doen opkomen of geld en werkkracht niet beter voor andere doeleinden kunnen worden gebruikt. Daar is - om een greep te doen - de levensbeschouwelijke van christelyke or ganisatie in het algemeen, de doorvoering van de vrije zaterdag voor de werkne mers, die voor de patroons extra werk meebrengt, de geringe belangstelling van overheidswege voor de middenstand, de opmars van het grootwinkelbedrijf, het tevergeefs pleiten voor nauwer overleg tussen woningbouwers en woninginnch- ters en het liberalistische streven naar uitholling van de vestigingseisen. Bij de (summiere) behandeling van deze vraag stukken legde spr. telkens de nadruk op het belang van de consument, die nog veelvuldig de dupe wordt van beun hazerij in de meubileringsbranche. Voor lichting en service door deskundig perso neel zijn van de grootste betekenis, ook omdat de middenstand hiermee een be langrijke voorsprong op het grootwinkel bedrijf kan hebben. Met de consumenten is ook dringend overleg nodig inzake pro blemen als de verticale prijsbinding en de winkelsluiting in verband met de vnjc zaterdag. Het geheel der problemen overzien de, concludeerde de voorzitter dat er nog zeer veel te doen valt en dat men zich dan ook voor defaitisme moet hoeden. Daarbij gaat het ten diepste om de doorwerking van het christelijk beginsel op maatschappelijk terrein en het is deze doelstelling, die de chris telijke werknemers- en werkgevers organisaties m één gesloten front samenbrengt. Moge het CJN.V. uitgroeien tot d# geoott ate werknemersorganisatie; wat:»ou da* heerlijk zijn en toekomstmogelijkheden m zich bergen! De heer Van TeU.r^en ein- digde met de opwekking om öcb geneei aan de christelijk-eociale actie te geren. Wanneer men zich niet eerst geeft, kan men ook niets verwachten. Prijsbinding Vervolgens hield prof. dr. F. L. van Muiswinkel, hoogleraar aan de V.U., een rede over „Het merkartikel en do ver ticale prijsbinding". In het meubllerlnga- bedrijf voorzag spr. een versterking van de betekenis van het merkartikel en daarmee gepaard een toenemende nel. ging bij de fabrikanten tot het vaststel len van adviesprijzen en het voorschrij ven van vaste prUzen. Van deze ontwikkeling toonde hij zich een voorstander; bij de huisvrouwen valt een tender» waar te nemen in de rich ting van het kopen van kwaliteitsartt- kelen en dit houdit een goede toekomst voor de merkartikelen in. En sprekend als bedrijfseconoom zie ik geen kan*, aldus prof. Van Muiswinkel, om reclame te maken voor merkartikelen zonder prijsbinding. De hoogleraar wenste even wel één voorbehoud te maken: de de taillisten moeten zich realiseren dat wj behalve verkoper* ook dienstverleners zijn. De bedrijven moeten z» efficiënt zijn ingericht, dait de consumenten daar van kunnen profiteren, terwijl de winst marge voor de meubileerdars" redelijk is. Concurreren is heel gezond, maar zoekt u het dan in prijsconcurrentie! Bij de bestudering van de cijfer* wa* het spr. al* een merkwaardij^ieid opge vallen dat ondanks de tendens van prijs- handihaving er practisdh geen sprake is van verhoging van de consumentenprij zen, terwijl de kostencijfers toch 9berk zijn gestegen. Prof. Van Muiswinkel noemde dirt een goede prestatie. De eerste dag van het congres werd besloten met een feestavond, waaröp het blijspel „Hier gebeurt nooit iets" werd opgevoerd. De tweede congresdag werd van morgen begonnen met een morgen wijding in de Kloosterkerk, waarin dr. W. H. Velema, Chr. Geref. predikant te Leiden voorging. Daarna werd een bezoek gebracht aan Madurodam en aan de nieuwe pier. Het congres werd vanmiddag in het Kurhaus geslote*.; Maas haalt-na 7 dagen werken - tanker van rotsen De Nederlandse sleepboot Maas van Leen Smit en Co's Internationale Sleep dienst heeft na een dagenlange strijd de Spaanse tanker Bailen (8472 ton) ten slotte los kunnen krijgen van de rotsen rondom de Matura Bay, bij Trinidad. Het karwei werd verridht in samenwerking met de Turmoil van de Britse sleepdienst Overseas, die nauw geliëerd is aan Smit en Co. en geschiedde op basis van LVjyd'i open form. De in 1947 gebouwde Bailen, eigendom van de Cia Espanola de Petroleos in Madrid, strandde precies twee weken ge leden. De Maas lag toen in Port of Spain. Kapitein Ahwestein bereikte met zijn sleper de tanker al de volgende dag. maar de eerste pogingen om het «chip los te krijgen hadden alleen tot resultaat dat de Bailen tien graden van ligging veranderde. Slecht weer en een zware branding maakten verdere bergingspo gingen daarna vijf dagen onmogelijk. Vorige week maandag hervatte de Maas het gevecht tegen zee en rotsen, nu samen met de TunmOiJ. Zeven dagen werd koortsachtig gewerkt en ten «lotte werd maandag de klippen hun prooi ont rukt. De Bailen wordt nu near Port of Spain gebracht. VIERHONDERD MAN IN AMSTERDAMSE HAVEN IN STAKING Een gisteravond begonnen slaking van personeel in de Amsterdamse Houthaven heeft zich vanochtend uitgebreid met een deel van de daar werkzame dagploegen aantal arbeiders in de Coenhaven. Ongeveer vierhonderd werknemer* heb ben thans hert werk neergelegd. De sta ker* verlangen een week extra loon. om dat enkele werkgevers deze aan hun va*, te personeel hebben uitgekeerd. Man verdronken De Amsterdamse politie heeft gisteren uit de Am*tel het lijk opgehaald van de 76-jarige L W. van de Wijngaarden. De bejaarde Amster dammer moet gisteren in het donker t« water zijn geraakt Dodelijk ongeluk In Boxtel is de 10- Jarlge Jo6 vBn de Made door een perso nenauto gegrepen, toen hij per flets de rijksweg wilde oversteken. Het slachtof fer is ln het ziekenhui* overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9