I'll US MUI SHUI II VIJFTIG .11111 Zijn leven kenmerkt zich door hard werken met vele menselijke trekken ZAKELIJKE PRINS Hobby's van de jarige Van een onzer redacteuren Morgen hoopt Prins Bernhard Leopold Friedrich Eberhard Julius Kurt Karl Gottfried Peter zur Lippe Biesterfeld, de gemaal van koningin Juliana, de vader van de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke, vijftig jaar te worden. En zoals er vreugde zal zijn in het koninklijk gezin bij het bereiken van dit kroonjaar, zo zal er vreugde heersen bij bet gehele Nederlandse volk. Want prins Bernhard heeft zich niet alleen populair, hij heeft zich ook geliefd gemaakt. En bovenal: hij heeft zich bijzondere waardering en dankbaarheid ver worven door de wijze, waarop hij zich voor land en volk verdienstelijk heeft gemaakt. Prins Bernhard is niet alleen de gemaal van de koningin en de vader van de prinsessen. Hij is veel meer. Hij is een harde werker, die ten bate van het Nederlandse volk, van de Nederlandse cultuur, van da Nederlandse economie, van Nederlands goede naam in de wereld, maar ook ten bate van een beter onderling begrip en de toenadering tussen de volken onvermoeid arbeid van een onschatbare betekenis verricht. Een prinsenleven! Als men daaronder verstaat een leven van niets doen, van een gemakkelijk genieten "van de geneugten die de wereld biedt, neen, dan niet! Prins Bern hard zou dat trouwens zelf niet willen. EEN PRINSENLEVEN S"°L D.V- Parade-militair is de Prins in geen geval, hij neemt zijn juncties in het leger heel serieus. Een onverwachte inspectie op een van de oefen terreinen is dan ook geen uitzondering. Veelzijdig sportman als prins Bernhard is gaat zijn hart vooral uit n paardesport. Op de internationale concours hippique is hij een geziene gast. Eén blik in zijn overvolle agenda is voldoende om ons te overtuigen dat het leven van de Prins bestaat uit hard werken, van de vroege morgen, tot de late avond. Een willekeurig ge kozen periode van 10 tot 22 mei 1960 toont het volgende beeld: 10 mei 1960: de Nederlandse Bak kerij tentoonstelling „Ons dagelijks brood in de wereld" in het RAI-ge- bouw in Amsterdam openen; 12 mei 1960: officiële opening ver richten van de Esso-raffmaderij in Rotterdam; k 13 mei 1960: ontvangst met de Ko- iwigin op het paleis in Soestdijk van een deputatie van de Vereniging van Officieren van de Kon. Lucht- en Landmacht ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der Vereniging; 14 mei 1960: deelneming aan de reünie van leden der Binnenlandse Strijdkrachten, die optraden onmid dellijk na de bevrijding van Neder land; 15 mei 1960: bezoek aan Z.M. de Sjah van Iran, die voor een staats bezoek aan België in Brussel ver blijft; 16 mei 1960: Informeel bezoek aan het Nederlands Opleidingsinstituut voor het buitenland in Breukelen met een causerie over de ervaringen, op gedaan tijdens de reizen door La- tijns-Amerika en de Afrikaanse lan den; 16 mei 1960: in het Spaans-Portu- gees en Ibero-Amerikaans Instituut m Utrecht een borstbeeld onthullen van de dichter Ruben Dario, aange boden door de regering van Nicara gua aan het Instituut; ontvangst met de Koningin van de minister-president van Nieuw- Zeeland Walter Nash, die een bezoek aan Nederland brengt, voor de lunch op paleis Soestdijk: 22 mei 1960: vertrek van Schiphol naar Argentinië als leider van de Nederlandse delegatie, die aanwezig zal zijn bij de viering van het feit dat Argentinië 150 jaar onafhankelijk is. Het is de niet-volledige agenda uiteraard ook zijn boekje heeft TAALKNOBBEL den L -- Hij spreekt niet alleen Nederlands en Frans, Duits en Engels, maar ook voortreffelijk Spaans. Daarvoor heeft hij hard moeten studeren, dat wil zeg gen veel „huiswerk" moeten maken en geregeld passages uit boeken van oude re en moderne Nederlandse schrijvers in het Spaans moeten vertalen. Voor al aan dat ijverig Spaans studeren heeft Nederland het te danken, dat de Prins, die de autoriteiten in de Zuid- amerikaanse landen in hun eigen taal kon toespreken en in hun taal met hen kon onderhandelen, op economisch gebied zulke gunstige resultaten van zijn „goodwill-reizen" boekte. Het is wonderlijk, hoeveel open gaat jes prins Bernhard op zijn volle agen da nog weet te vinden voor weer nieu we nuttige bezigheden. Voor de Prins zelf is het gelukkig, dat hij voortdu rend actief kan zijn; voor Nederland is het verheugend, dat hij dank zij zijn energie, zijn enthousiasme, zijn kennis van zaken zoveel in 's lands belang en met name in dat van het bedrijfsleven, kon verrichten. Vandaar dat de een beroep op zijn medewerking doet. prins. Men verwondert zich ef tel kens weer over, dat hij zoveel taken op een zo voorbeeldige wijzo kan SPORTMAN Prins Bernhards leven heeft vele as pecten, elk op zich zelf interessant en waard er uitvoerig aandacht aan te besteden. Hij is een sportieve figuur, een voortreffelijk paardrijder, zoals blijkt uit zijn deelneming aan ver scheidene springconcoursen, waar hij tot de prijswinnaars behoorde. Aan de paardesport doet hij tegenwoordig minder dan een aantal jaren geleder. Hil is een uitstekend autorijder. Dit wil niet zeggen, dat hij aan wedstrij den deelneemt, maar wel dat hij een opvallende belangstelling heeft voor auto's en in het autorijden een spor tief genoegen schept. Hij is voorts een erkend goede vlie genier, volkomen thuis in talrijke ty pen vliegtuigen, ook in straaljagers. Hij houdt zich nauwgezet op de hoog te van de ontwikkeling van de lucht vaart, zorgt wat zijn kennis en be kwaamheid betreft, bij te blijven en hij streeft ernaar door oefening niet in ervaring achter te geraken. Bij zijn bezoeken aan Amerika bezichtigde hij meermalen vliegtuigfabrieken en over tuigde zich, door het maken van vluchten, waarbij hij zelf in de stuur stoel zat, van de vliegeigenschappen van verschillende toestellen. GEEN HALFWERK Hij is een bekwaam fotograaf en filmer. Hij heeft meer liefhebberijen. Als hij iets aanpakt, dan doet hij het Sied, dan verricht hij geen half werk. an wil hij een bekwaam beoefenaar wat kan overlaten, aan wie men opdrachten kan verstrek ken, ook als de vervulling ervan niet gemakkelijk is. Dat heeft hem gemaakt tot de eer ste goodwill-ambassadeur van Neder land. MILITAIR In de ernstige, voor Nederland be langrijke arbeid excelleert hij. De Nederlandse regering weet dit en zij maakt er gaarne gebruik van, met vol ledige instemming van de Prins. Nu hij vijftig jaar wordt is het nuttig op gen. Nederland profiteerde van prins Bernhards capaciteiten door hem een aantal functies op militair gebied toe te vertrouwen. Op 15 december 1943 werd hij vice-admiraal van de Ko ninklijke Nederlandse Marine en op 15 januari 1944 luitenant-generaal van de Koninklijke Nederlandse Landmacht. Op 3 september 1944 volgde zijn be noeming tot bevelhebber van de Ne derlandse strijdkrachten, van welke functie hij op 22 september 1945 eervol ontheven werd met gelijktijdige be noeming tot inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht. Op 14 ja nuari 1947 werd hij inspecteur-gene raal van de Koninklijke Marine maart volgde zijn benoeming tot lui tenant-admiraal van de Koninklijke Nederlandse Marine, tot generaal van de Koninklijke Landmacht en tot ge- neraal-vlieger van de Koninklijke Ne derlandse Luchtmacht. Bovendien viel hem op 19 juli 1955 de eer te beurt van de benoeming tot ere-vice-marshal van de Vrijwillige Reserve van de Royal Air Force. VERSCHEIDENE FUNCTIES De veelzijdigheid van de nu bijna vijftigjarige Prins der Nederlanden blijkt voorts uit zijn vervulling van verscheidene bestuursfuncties in on dernemingen en maatschappelijke or ganisaties en door de bekleding van het beschermheerschap van een aantal ver enigingen. Van enige, grote, nationale ondernemingen is hij commissaris. Op 25 maart 1937 werd hij commissaris van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs; op 14 januari 1946 buitenge woon commissaris van de Maatschap- jij tot Financiering van het Nationaal Vader van een gelukkig gezin: de Prins heeft aandacht voor alles wat er in de familie omgaat. De vorde ringen van de jongste dochters op school en de officiële plechtigheden die de oudste dochters bijwonen genieten dezelfde belangstelling als het cadeau van moeder. Vooral is Nederland de Prins dank verschuldigd voor zijn voortdurend op de bres staan voor de Nederland- pRINS BERNHARD staat be kend als een zakelijk man, een reputatie die hij, gezien zijn succesvolle arbeid als goodwill- ambassadeur voor het Nederland se bedrijfsleven, niet ten onrechte verdiend heeft. Hij is een onaf hankelijke figuur met een feilloos begrip voor democratische ver houdingen. Hij ontwart snel in gewikkelde situaties. Hij is altijd goed gehumeurd ondanks zijn menigmaal buitensporig lange ar beidsdagen. Hij is een stipt en een nauwgezet man, die zelden of nooit te laat komt, als hij afspra ken heeft gemaakt. Ja, toch wel, een enkele keer is hij ergens niet op tijd, maar dat is dan buiten zijn schuld en onmiddel lijk probeert hij de zaak weer in het reine te brengen. Zoals die keer, toen hij de nieuwe elektrische centrale voor Limburg in Buggenum in ge- se belangen, voor het aandeel dat hij genomen heeft in de bevordering van de buitenlandse handel, voor zijn steun aan de culturele verheffing van het Nederlandse volk. Ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag wil Nederland onder het uitspreken van een hartelijke geluk wens en met de bede dat hem te midden van zijn gezin een lang leven beschoren mag zijn, van die dank baarheid getuigen. pij tot Herstel N.V. ide Herstelbank)op 10 december 1948 commissaris van de Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken; op 18 januari 1949 commissa ris van de K.L.M. en op 1 januari 1954 commissaris van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek „Fok ker". Internationaal verwierf prins Bern hard zich een uitstekende naam door zijn actieve deelneming aan allerlei conferenties, door zijn geslaagde han delsmissies en ook door de stichting van de zogenaamde Bilderberg-groep. Op 29 en 31 mei 1954 nam hij in hotel „De Bilderberg" in Oosterbeek als voorzitter deel aan de Internationale Conferentie ter bevordering van we derzijds begrip tussen Amerika en Europa. Op zijn uitnodiging bezochten 75 Europeanen en Amerikanen deze conferentie. Sindsdien komt de groep, hetzij in Europa, hetzij in Amerika bijeen voor het voeren van voor beide werelddelen belangrijke besprekingen. Prins Bernhard heeft, zoals ieder an der, zijn liefhebbe rijen. Men denkt dan in de eerste plaats aan paardrijden, auto rijden, vliegen en fotograferen. Het zijn echter niet de enige. Hij trekt des win ters graag enige tijd naar de wintersport om te skiën. Hoewel hijgde wan delsport zelf niet ac tief beoefent, heeft hij er wel belangstel ling voor. Zo neemt hij wel eens een kijk je, als duizenden tip pelaars gedurende de Nijmeegse Vierdaag se op pad zijn. Tijdens een bezoek aan de Nederlandse Antillen heeft hij aan diepzeeduiken ge daan. Later werd bekend dat hij daar bij zelfs een keer in moeilijkheden is ge weest, toen zijn zuur stofapparaat in het ongerede geraakte. Dank zij het kordate ingrijpen van een deskundige metgezel is het niet op onge lukken uitgelopen. De prins heeft er nu een nieuwe hobby bij. Tijdens het ver blijf van de konink lijke familie in haar villa in Italië beoe fent hij de hengel sport op zee. Hij vist dan o.a. op haaien. Hij is niet helemaal onbekend met deze tak van de hengel sport, want in de kustwateren van Amerika heeft hij reeds op deze wijze gevist en daarbij zelfs één keer een kanjer van 155 pond opgehaald. Dat was dan ook de grootste, die hij tot zijn niet geringe trots gevan gen heeft. bruik zou stellen. Hij vloog met zijn j Dakota naar het vliegveld in Zuid- Limburg. Onderweg hoorde vlieger Gerben Sonderman, dat Zuid-Lim- burg „dicht" zat. Daarom zette hij koers naar het vliegveld Venray. Op deze eenzame basis ontmoette de prins een kennis uit de paarden sport, ir. Van Ommen van Gulick, die voor een aannemingsmaatschap- pij op het vliegveld werkte. De heer Van Ommen bood het gebruik van zijn oude Volkswagen aan. De prins aarzelde niet. Hij nam achter het stuur plaats en reed met zijn secre- j taris, piloot Sonderman en ir. Van Ommen van Gulick naar Buggenum. Ir. Van Ommen hield onderweg de prinselijke standaard buiten het por tierraam. Dicht bij de plaats van bestemming reed de prins een ver boden weg in om de reis te bekor ten. Prompt werd hij aangehouden door de rijkspolitie. Toen ir. Van Ommen de standaard tegen de voor- I ruit drukte en de politieman zag met wie hij te doen had, mocht de prins uiteraard doorrijden. „Het spijt me, dat ik u drie kwartier heb moeten laten wachten", zo verontschuldigde i prins Bernhard zich tegenover het comité van ontvangst. „De Bilt heeft me in de steek gelaten". De prins is graag op tijd. Dat geldt niet alleen zijn officiële, zijn particuliere, zijn zakelijke afspraken, dat gaat ook op voor zijn gezin. Toen hü een reünie van sportvliegers bij woonde, vertrok hij na korte tijd. „Mijn dochters hebben thuis een fuif je met een toneelstukje", zo zei hij. ,,U begrijpt, daar mag ik niet önt- breken". De prins is een goede vader en een man vol begrip voor de vreug den en verdrietelijkheden van an- I deren. Enige dagen voor Kerstmis hadden, een aantal jaren geleden, de bewoners van Vught voor de politie agenten een Kerstboom geplaatst op het kruispunt bij het Bijltje. De auto van prins Bernhard stopte er, de prins stapte uit en overhandigde de agent, die de stoplichten bediende een pakket, bestemd voor hem en zijn collega's en met het verzoek het bij de kerstboom te leggen. Hij wens te de agent rustige en prettige Kerst dagen. Zo is de hoge jubilaris in het dagelijkse leven. In Den Haag probeerde hij op een kruispunt nog door te glippen, toen de vrou welijke verkeersagent net het stopsein had gegeven. Onver biddelijk werd hij teruggewezen. Toen hij even later mocht door rijden, stak de automobilist jo viaal zijn hand op tegen de ver keersagente, die toen pas merk te dat prins Bernhard in de wa gen zat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 8