handig CAIVE SANDWICH SPREAD SPREAD SCHEP dokter regan Eisen van drie en twee jaar voor valsmunters SMitAKVOLL Voerbelasting stagneert aanleg nieuwe wegejn Teresa Berganza zong met Ned. Kamerorkest WOENSDAG 28 JUNI 1061 Dam-vrdag 112 (Eerste publicatie) De problemen van de heer D. Vuur- boum te Glanerbrug munten altijd uit door de goede stand en geestigheid. Z6 ook dit: een vraagstuk dat in op positie eindigt De laatste zwarte schijf wordt op dat veld „gebracht". Requisitoir (met vertaling) van een dag R. was centrale punt van affaire Zwart: 2, 11. 17. 18. 19. 20, 21. 22, 28. 27. 30. Wit: 28, 31, 33, 36. 37, 38, 41, 42, 43, 49." 50. Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 112 De stand in de partij Aljechin tegen Llorens/Carrera was deze: Wit: Kg2, Del, Tfl, Pc6 en Pg5. pi a4. b5, e4, f5, g4 en h2. Zwart: Kh3, Db7. Tc8, Lb6> Pd4, pi a7, d6, e5, g7 en h7. Aljechin won op deze brillante wijze: 1. Pc6—e7ü (een bijzonder fraaie, stil le zet; zwart mag paard noch dame slaan wegens mat), 1Tc8—f8; 2 Pe7—g6f!, h7xg6; 3. Del—el!! weer een stille zet maar nu gaf zwart op. De dreiging Dh4t is te sterk. Ook 3Tb8 schiet tekort na 4. fg6:! Bridge Het juiste bod in het biedprobleem van de heer Koster van Groos, is: 2 schoppen! Na Noord's redoublet op 2 ruiten is Zuid ondanks zijn pop loos spel gedwongen om te gaan bieden. Het beste is nu, om eerst de hoogste vierkaart te laten horen, du» 2 schoppen. Hierop bood Noord 3 kla veren, waarna Zuid met 3 harten zijn 2e hoge kleur aangaf. Prompt bood Noord nu 6 harten! De Zuidspeler keek wel wat beduusd, maar zijn gezicht klaarde ov, toen Noord zijn kaarten jp tafel legde. Het totale spel zag er tamelijk zó uit: A H B O A H B 10 A V B 9 S 3 10 9 8 7 2 O 8 2 O B 8 7 V V 9 7 O A H V 10 H 10 7 6 5 4 3 C? 6 5 4 3 O 6 5 4 3 6 West kwam uit met ruiten 7, welke in Noord werd getroefd met harten 10. Hierna incasseerde Zuid hartenaas- heer en speelde klaveraas en klave renvrouw na. Oost zette de heer, Zuid troefde af. Vervolgens ging Zuid.met schoppenaas naar tafel en speelde de klaveren af. De enige slag, welke Oost kreeg, was hartenvrouw! Toch wel een sensatie, om met een dergelijke Zuidhand 6 harten te mogen spelen en... maken! JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. gem. in N.-Brabant ternauwernood; 2. wezenlijk dorp in Gelderland; 3. gem. in N. Bra bant dorp in Limburg; 4. niet be groeid gem. in Gelderland be kende afkorting; 5. oude lengtemaat staatsbedrijf (afk.) achting muzieknoot; 6. luitenant (afk. schei kundig element (afk.) nummer (afk.) stok; 7. familielid gem. in Drente bijwoord; 8. planeet in het jaar onzes Heren (afk. LaO muzieknoot; 9. paardeziekte niet een. Verticaal: 1. gem. in Gelderland «malle weg; 2. telwoord offertafel; 3. plaats in Frankrijk a. d. Maas Rom. keizer; 4. voorzetsel priem plaats in Zeeland; 5. niet vergezeld - onderricht; 6. familielid korte de- (en; 7. specerij verstand; 8. voeg- OPLOSSING VORIGE PÜZZEL 1. b. 2. hap. 3. toren, 4. morel, 5. genadig. 6. nader, 7. steel, 8. ren, 9. 1. Wat oezochte woord is BARRADEEL. De Amsterdamse politie heeft uit de Amstel, ter hoogte van de Weesperzijde, het lijk opgehaald van de 76-jarige I. W. van de Wijngaarden. Men zag het lichaam drijven bij het botenhuis bij de Berlage- brug. chael R. en twee jaar met af trek tegen Sal S. Dit waren gister middag de eisen na een precies een dag geduurd hebbend requisitoir tegen de Griek en de Nederlander, die tezamen het hart van de Trotz- kistische Vierde Internationale vor men. Het Dolitiek-crimineel proces, dat zich reeds vier dagen heeft voort gesleept, was hiermee nog niet ten rinde. Vandaag wordt de verdedigers het woord gegeven, terwijl beide verdachten ook nog een kans tot ver weer zullen krijgen. Het ondersdheid im straf adhtte de of- ficier van justitie geredhtvaaTd:<gd. ..om dat R. het oen>trale punt van de affaire tot hulpverlening aan de Algerijnen was en als de mot-or moest worden gezien van de drie surafbare handelingen, welke waren gepleegd" (het aanmaken' van valse identiteitskaarten, poging tot vervaardiging van valse. Franse bank biljetten en illegale wapenhandel). Een beroep op straffeloosheid op grond van onoverkomelijke gewetensbezwaren wees mr. Van Renesse van de 'hand. Los hiervan sprak hij voorts als ziin mening uit dat. hoe men ook over de speciale en generale preventie denkt, een duidelijke afwijzing van <$e handelingen van verdachten noodzakelijk is. .An ders'. zo zei hij. „zie i-k iiet bepaald niet denkbeeldige gevaar ontstaan dat Neder land een centrum van illegale activitei ten zou kunnen worden, zowel van pro als van aratri-groeperingen. bij alle zich buiten onze rechtsgemeenschap afspe lende conflicten". Het laatste werd 'door hom gekenschetst als ten nadele van de Nedenlandse rechtsorde, en leidende tot een regelmatige verstoniaiig van de bare orde en rus+ in ons land. Bij het vervolgen van zijn requisitoir gistermiddag het werkstuk, welks voorlezing alleen b;i na vier eiste. moest telkens voor vertaling in het Frans onderbroken worden bracht de officier het derde en laatste rrunt van de dagvaarding naar voren. nl. de wapen-affaire. Het was zijn mening dat R. en S. er alles van afgeweten hadden. Achter de wagenfabriek, die door de Haarlemse lithograaf O. reeds veroordeeld in het proces te Osna brück) in Marokko werd voorbereid, stonden in feite beide verdachten. Een 'brief, die R. in <Mt verband aan een connectie in Kopenhagen richtte, werd als zeer belastend voor hem ge acht. Letteiilijk verzocht hij namelijk: .Schrijf asjeblieft niet over wapens". „Uit talrijke bewijsstukken blijkt", al- lus mr. Van Renesse. „dat R. en S. niet jlleen in Osnabrück veel te zeggen had den. maar ook in Marokko." Hij achtte beiden schuldig aan „medeplichtigheid aan het uitlokken van het doen plegen van een overtreding van de vuurwapen- et". Incident Tijdens voorlezing van het tweede deel van het requisitoir van de officier deed zich een incident voor, dat bijna tot verwijdering van S. uit de rechtszaal leidde. Volgens mr. Renesse verschilde het aandeel, dat S. In de aanmaak van valse, Franse Identiteitskaarten heeft ge had, niet veel met dat van O. S. (opspringend): „Dat is een schan daal. Dat neem ik niet. want O. is een provocateur". Pres.: „Gaat dl" zitten S.: .Als hij weer zoiets zegt, dan loop ik de zaal uit". Pres.: .Als u niet doet wat ik zeg, dan moet u de zaal uit". S. „Goed dan ga Ik Terwijl de parketwacht al met de hand boel rammelde, streek mr. Helntz nog een keer de hand over het hart. „Ik zal u nog één kans geven", zei hij. .Maar bij de volgende Interruptie Iaat ik u verwijderen' De valse identiteitskaarten worden, al dus mr. Van Renesse, nog steeds in Frank rijk gebruikt. Er was volgens hem ook een Nederlands beb ng bij betrekken. De marechaussees aam de grens immers konden door binnenkomende, Franse vreemdelingen misleid worden. De officier wees op het grote aantal bewijsstukken, dat zich tegen beide ver dachten opgestapeld had, en waaruit hun aandeel in de vervaardiging van valse persoonsbewijzen duidelijk bleek. Er was sprake van medeplichtigheid en niet van uimïokking. daar de FX.N. waar- •dhijrtlijk als de geestelijke vader van het plan moet worden gezien. De vraag, waar de identiteitskaarten vervalst zijn. was niet van belang. Het stond vast dat ze in Frankrijk rijn uitgereikt en in ge bruik genomen rijn. Over het tweede punt van de tenlaste legging, het inrichten van een drukkerij in Osnabrück ter vervaardiging van val se, Franse bankbiljetten, deelde mr. Van Renesse mede dat het weinig terzake deed in hoeverre de apparatuur oompleet was. In 1950 en 1960 werdlen de madhifnes en de materialen gekocht, en wel d'oor de reeds veroordeelde O. Volgens de getui- gen-deskundüge waren er voor beslist moderne voorzieningen gezorgd, terwijl het eindprodiikt ver boven de gemiddel de kwaliteit lag. Het was de bedoeling drie reeksen tot een gezamenlijk bedrag van vijf mil jard francs aan te maken. De vraag zou kunnen worden opgeworpen, aldus de officier, af er van een ondeugdelijke po. ging sprake is geweest Br was echter geen zekerheid aanwezig dat de voltooi ing verhinderd kon worden. Er kon bo vendien op gerekend worden dat de vak- man O. met een aanwezige apparatuur tot goede resultaten had kunnen komen. V eiligheidsverhaal Dat hel de bedoeling geweest was pro- paganda-epdrukken als „Leve Vrij Al gerije!" op de bankbiljetten aan te bren gen, werd in het requisitoir van de hand gewezen. Het was een „veiligheidsver- haal". zoals ook O. heeft verklaard. Voor simpel propaganda-materiaal zou men ook bepaald geen vijftig a zestigduizend gulden hebben willen investeren. Nogmaals beklemtoonde mr. Van Re- nesse dat S. alle moeite 'heeft gedaan R. de hand boven het hoofd te houden. Hij nam toft vder keer toe de schuld op de schouder-, terwijl iedereen uit de stuk- ken weten kon dat hij onwaarheid sprak. Ben en ander pleitte missdhiem wel voor zijn loyaliteit, maar niet voor zijn waar heidlievendheid. R. en S. waren beiden zeer nauw bij de valse rmoterij betrok ken geweest R. had o.m. voor de finan ciering gezorgd, terwijl S. als zijn rech terhand optrad. De keten van schakels van R. naar de „heren uit Dusseldorp". De vraag, vaar het alleen en uitslui tend om draait is. volgens mr. Ven Re- nesse. of verdachten op grond van hun inzichten dn het aangehaalde conflict en niet uit eigen belang hebben gehandeld. Dit nu is een door ieder aanvaard en naar hij mocht aannemen vaststaand feit, waarvoor het aantal getuigen k décharge bepaald niet nodig zou rijn geweest. Begreep hij het echter goed, dan wilde men van de rechtbank een beslissing over het conflict zelf uitlokken. Dit kon volgens hem niet. Hij vroeig zich dan ook af, of niet de wil om de politiek op de voorgrond en de strafzaak op de achter grond te plaatsen, de bewuste of onbe wuste drijfveer tot dit alles was. Indien dit het geval was, dan eiste men in feite voor de politiek een monopolistische aparte en bevoorrechte positie op, die nergens op gebaseerd was. Ter rechtszitting waren volgens de of ficier nog twee elementen ingebracht. De figuur van de Amstelveense drukker Joop Z. en de eis tot niéthgheidsverkla- ring van de dagvaarding. Hompe is mo- gelijk geïnspireerd geweest door de ge- heimzinnige verhalen van Joop Z„ maar hij is zelfstandig naar de politie -gestapt Wat de eis tot nieblgheidsverklarin-g be treft, had de raadsman het strafrecht op zijn kop willen zetten. Vaste lijn Mr. Van Renesse begon xUn requisi toir door erop te wijzen dat de houding van de verdachten tijdens bet vooron derzoek en ook tijdens de rechtszitting een vaste lijn vertoont. Bi) het begin van het politie-onderzock deelden R. en S. elkaar mede dat zij tot op dat moment nog niets gezegd hadden. In deze toe stand was langzamerhand enige veran dering gekomen, mede door Invloed van de belastende bescheiden. Dit wilde echter niet zeggen dat door hen de waar heid werd verklaard. Integendeel. BIJ vele belangrijke vraagpunten eindigde hun antwoord bij cén of meer geheim zinnige figuren, van wie zij, desgevraagd, de naam niet wilden noemen. Voor het overige, aldus de officier, stelden verdachten zioh eensgezind op *t standpunt dat een door een Franse in specteur afgelegde verklaring ten aan- zien van dn Frankrijk -geldende identi teitskaarten niet juist is, en zelfs geen waarde zou hebben, dat de Haarlemse lithograaf O. een pathologische leuge naar -is, en diat, voorzover er daarna nog Iets bewijsbaar zou overblijven, dik slechts door provocatie veroorzaakt was. Indien het desondanks tot een schuldigverkla ring ?ou komen, deden R. en S. bij voor. baat een beroep op een gewetensplicht of een gewetensconflict, juridisch gezega op noodtoestand. Uitvoerig g.ng mr. Van Renesse in op de gelegenheid, welke verdachten hebben gehad hun vroeger zo toegewijde mede werker O. tijdens de confrontatie te Vaals te ontmaskeren. Hun beschuldiging dat hij onwaarheid sprak, konden zij echter op geen enkele wijze waar maken. Wel werd op detailpunten protest na protest aangetekend, maar in de drie dagen van verhoren en vertalingen werd uitsluitend dachten durfden het duel niét aan, nog sterker: er was geen duel mogelijk. O. sprak namelijk de waarheid. Ten aanzien van het aan de orde ge- stelde vraagstuk van provocatie stelde de officier dat dit woord in bepaalde kringen en op Depaalde vergaderingen veelal vlot gebruikt wordV r~ Nieuw weerscliip wordt aanbesteed Op dinsdag 4 juli zal de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst de bouw Aanbesteden van een weerschip, lang 71 meter, breed 12 meter met een diepgang van 4.35 meter. Dit sahip zal het eerste Nederlandse weersahip zijn, dat speciaal voor dit doel gebouwd zal worden. De twee Nederlandse weersche- pen „Cumulus" en „Cirrus" zijn. zoals békend, verbouwde schepen. Het nieuwe schip zal de „Cumulus" die te oud is geworden, vervangen. Het nieuwe schip zal. zoals internatio naal is overeengekomen op de Oceaan worden gebruikt voor meteorologische waarnemingen en ten behoeve van de luchtverkeersbeveiliging. Het zal een nieuwe moderne radarinstallatie aan boord krijgen, waarmee grotere hoogten dan tot nu toe bereikt kunnen worden. Waarschijnlijk zal het nieuwe weer schip eind 1962 in gebruik genomen kun nen worden. in feite van verraad of zelfs maar van tegenwerking sprake is. Provocate kon naar zijn mening in de rechtszaal het beste worden vertaald met het juridische begrip uitlokken. Het was hem edhter op geen enkele wijze geble ken da-t de veelbesproken getuige Hom- pe de verdachten op het idee heeft ge bracht persoonsbewijzen te laten druk ken, bankbiljetten te- laten vervalsen of wapenonlendelen -te laten maken. Ook de Ln Duitsland veroordeelde O. en Sch. zijn in deze zin niet 'beïnvloed Van provocatie was volgens mr. Van Renesse geen ^3rake, ook niet van on eigenlijke provocatie. Getuige Hompe was met meer dan een tipgever geweest, die oassief aan een strafbaar project meewerkte. Geen van de betrekken per sonen zou hij beïnvloed hebben strafbare handelingen te verrichten. De officier gaf toe dat de justitie ran deze zaak op de hoogte was gebracht door de B.VD. Volgens hem zat daar ratels vreemds in, en ook niets onbehoor lijks. Het was eenvoudig een consequen tie van art. 162 van 'het Wetboek van Strafvordering, dat om. zegt dat open bare colleges of ambtenaren, die dn de uitoefening hunner bediening kennis ne men van een strafbaar feit, met welks opsporing zij zijn belast, verplacht ziijn daarvan onverwijld aangifte te doen. Ten aanzien van het beroep van ver dachten op noodweer stelde mr. Van Renesse dat hiervoor een botsing tussen rechtsplichten, of tussen een rechtsplicht en een rechtsbepaling noodzakelijk is. Uitgaande van de gedadhte dat verdach ten zodanig begaan waren met de door hen ondersteunde groep, dat rij zich ver plicht voelden hulp en steun te verlenen, dan nog kan er. naai algemene opvat ting, in dergelijke omstandigheden -geen sprake zijn van een rechtsplicht, noch van een rechtsbelang, en dus evenmin van noodtoestand. Schakel particuliere bureaus in" (Van een onzer verslaggevers) Het wekt bevreemding dat de voorbereiding van nieuwe rijks wegen stagneert door overbelasting van het overheidsapparaat vanwege de vele andere werken in het Delta gebied, de Zuiderzee en de Lauwer zee. De vraag is gerechtvaardigd, al dus ir. I. Wiechers, directeur van de N.V. Grontmij in De Bilt op een pers conferentie, waarom men bepaalde onderdelen niet opdraagt aan gekwa lificeerde maatschappijen en inge nieursbureaus. Velen ervan, waar onder ook de Grontmij, doen dit voor buitenlandse opdrachtgevers wèl. Er worden wegen, dijken en dimmen ontworpen, voorbereid en uitgevoerd over de hele wereld door Nederlandse bureaus, behalve in eigen land. Weinig overtuigend noemt ir. Wiechers het ar gument van de minister dat Inschake ling van anderen het gevaar oplevert dat het personeel van de Rijkswaterstaat wordt weggezogen. „Zouden aannemers, die worden Inge- schakeld, dan geen personeel wegzuigen?" Het is een vaststaand feit. zo vervolgde de spreker. („ronder afbreuk te willen doen aan welke instantie dan ook"), dat een ambtelijk apparaat stroever moet werken dan een niet-ambtelijk bedrijf. Cultuurtechniek Andere kritiek liet de Grontmij-direc- tie horen ten aanzien van de kredieten voor activiteiten op cultuurtechnisch ge bied in Nederland. Ons land blijft wart dit betreft ver achter bij rijn E.E.G.- partners. Besteedt RaMë 65 pet van het agrarische budget aan structurele ver- beteringswerken, Duitsland 50 pet en Frankrijk 40 pet, Nederland moet he< doen met 25 pet, of wel met 100 miljoen gulden. Evenzeer vereebdt het subsidiepercen tage. In Nederland bedraagt dit voor diverse cultuurtechnische wericen gemid deld 60 pet, in Frankrijk 70 pet, in Bel- gië 80 pet en in Iitaïië 90 pet. Bepaald een mager minimum noemt de Grontmlj-directie de investering, die per ha wordt gedaan voor maatregelen ter verbetering van de producttemogelij k- held van de grond: nl. ƒ2000 tet ƒ2500 (bestemd voor 40.000 ha tot en met 1963). .,Op deze basis zouden dn hof jaar 2000 nog steeds niet alle daarvoor Iji aanmer king komende gronden zijn verkaveld". Beperkt Overigens vindt dc GronVmü de rul!- verkavelingsplannen, zoals die thans worden uitgevoerd, te beperkt. Z(j ziet liever in deze plannen ook 'de planologie tussen en ln de wooncen/.ra verwerkt. Bovendien zullen bij dc filtvoering van dc ruilverkavelingsprojecten gelijktijdig Industrieterreinen moeten worden gepro jecteerd. Hetzelfde geldt 'voor openlucht recreatie. Voorts zal meer aandacht moe ten worden besteed aan '1c landschappe lijke verzorging, aldus de Grontmij. Nederlancls-Duits gesprek 5 juli C^ARLO MARIA GIUL1NI dirigeer. 4 de gisteravond in het Amster damse Concertgebouw het laatste concert, dat het Nederlands Kamer orkest in het Holland Festival geeft. Dat betekende een herboren ensem ble. Want nu hoorde men, welke voortreffelijke kwaliteiten dit orkest in feite bezit. Het hangt immers van de dirigent af, of de kwaliteiten van UW WINKELIER HEEFT DE AANVRAAG KAARTEN TEVENS MAYONAISE LEPEL CWP, LIOO-UC^W 41 Wat is er met hem aan de hand?" vroeg hij gelaten. „Delmus schijnt voor het ongeluk gebo- n", voegde hij er aan toe. „Precies weten we het niet," legde Titus uit „We kregen alleen bericht, dat het erg slecht met hem was en toen heeft moeder maar gauw haar koffer gepakt om naar jullie toe te gaan. Ze dachl dat tante Liza wel hulp nodig zou hebben." „Bedoel je. dat Delmus bü mijn moeder thui# is?" „Naar wij hoorden, ja. Gill, de zwager van je vertelde het aan een voerman uit jullie streek. Die man moest toevallig hier zijn om mest te bezor gen en bracht het nieuws toen aan moeder over." Raleigh haalde, terwijl hij dat zei, een hele em mer eieren uit de kast. „Ga je nu eerst wassen, Adam. Intussen bak ik dit hier, dan krijg je het heet opgediend. Paul. haal jij eens wat melk en boter, de koffie is bijna klaar." Adam volgde Paul in de morgenschemer naa het vertrekje waar hij zich wassen kon. „Delmus!" mompelde hij, „die lummel!" en hij liet een flinke straal ijskoud water over zijn hoofd en nek lopen „Hij was altijd al een nietsnut, is het filet?' vroeg Paul die Adams opmerking had opgevangen Adam hing de handdoek op en zei: „Hij heef nooit ergens voor willen deugen. Wanneer zou een van jullie knechts mij daarheen kunnen brengen?' „Dat zullen we eens moeten bekijken, Adam. Va der heeft de auto mee en de truck is op het ogen blik op het land nodig. Misschien kunnen we hem tegen de middag vrij maken om je er dan m«» over de rivier te laten brengen. „Als jullie een paard konden missen, zou ik naar huis kunnen rijden," stelde Adam voor. „J« zult wel begrijpen waarom ik daar zo gauw moge lijk naar toe wil." „O, natuurlijk. Maar het ongeluk wil. wil we geen enkel paard meer hebben," zei Paul. „De regering heeft al onze weilanden onteigend. We hebben alleen nog maar een oude muilezel; vader gebruikt hem voor kleine karweitjes. Je zou er geen dertig mijl ver mee komen. Maar we zullen H«l«n Topping Millar wel iets verzinnen. Eet nu eerst maar eens wat Ik haal gauw wat melk en boter." Toen Adam in de kèuken terugkwam, trof hij er nog een Laughlin Claude, de jongste en de minst innemende. Hij had het rossige haar van de Re- gans met dezelfde weerspannige lok als Adam en dezelfde lichte ogen. Adam schatte hem op een jaar of twintig. Zijn broers bestempelden hem als moederslieveling. „Zij bederft hem helemaal." zei Titus. „hij voelt zich beledigd ais men hem iet* wil laten doen." vIk ben niet lui," zei Claude met een bendiaafci accent, „maar ik houd er niet van door iullie. nwélgeesten, te worden opgejaagd." „Hij heeft dan ook de middelbare school afge lopen." zei Paul, „ik bracht het niet verder dan dc lagere school; toen moe9t ik eraf omdat vader een acute longontsteking kreeg. Jij hebt heel wai meer gestudeerd, Adam." ..Ja." zei Adam, „dat moet ik wel: ik wilde immers dokter worden". „Wat heb je wel allemaal voor gereedschap in dat koffertje dat zo rinkelt?" vroeg Raleigh. „Kun je daar een been mee afzagen of er een blin- dedami mee uit iemands buik halen?" „Ik heb bij al dat soort operaties geassisteerd," zei Adam bescheiden. „Ik geloof dat we ons gelukkig kunnen achten, jou in de familie te hebben." merkte Titus op. Onderwijl schoof hij vier eieren op zijn bord en doopte een stevige snee brood in de glibberige dooiers. „Gill vertelde aan de voerman, dat ,i« broer een lelijke knauw gekregen heeft. Ze zul len bij je thuis wel blij zijn als je komt." ..Het is beter dat je maar alles weet". voegdR Paul er aan toe. We hebben gehoord, dat de politie met het geval gemoeid is, Adam." „Als er iets met Delmus aan de hand is. is de politie er meestal mee gemoeid," zei Adam heftig. Even later staken de vier broers in de waranda de hoofden bijeen. Adam wachtte in de keuken het resultaat van die woordenwisseling af. Einde lijk ging de deur open en stapte Titus naar binnen. „We zullen de lichte truck vrijmaken, heb ik gezegd, Adam. Paul en Claude, jullie gaan er heen om het te doen", riep hij met de klink van de deur nog in de hand naar buiten. „In de heetste uren van de dag?" vroeg Claude •iog. verwonderd. „Om de grote truck vrij te maken, zouden we minstens een halve dag nodig hebben." zgi Titus. .maar als jullie een beetje opschieten, ben je met de wagen vóór twaalf uur klaar." „Als we hem hebben afgeladen, zullen we nóg minstens een half uur nodig hebben om hem hier heen te brengen," klaagde Paul. Adam stelde geen vragen. Hij herinnerde zich, dat er in de familie altijd werd gezegd dat de Laughlins zioh al drie generaties lang met dingen bezig hielden waarover een voorzichtig man maar beter deed geen vragen te stellen. Nu wonden zij zich om zijnentwil op en dat was een gunst. Hij probeerde dan ook Titus te verzekeren dat hij geen extra moeite van hen verlangde. „Misschien vind ik wel een lift daarheen." zei hij. Titus keek hem aan. „Het blijkt wel. dat je de weg sinds lang niet gezien hebt. Het was eens een weg, maar er is niet veel meer van over dan een pad vol kuilen. Met een truc is er nog over heen te komen, maar een auto waagt men er niet meer op. Laat ons maar begaan." (Wordt vervolgd) een orkest benut worden en wel zo 'effectief mogelijk. En Carlo Maria Giulini haalde juist het beste er uitl Lenig en slank was de klank nu, zeer virtuoos en puntig het samenspel en vooral de eerste violen speelden met een vaart en met een zwier alsof zij van Giulini de losse Italiaanse musiceertrant hadden geadopteerd. En Giulini eiste al hun vaardigheid, omdat hy muziek uitge zocht had. die violistisch heel hoge eisen stelt. Vooral concertmeester Thomas Magyar had vele soli te spelen en dat deed hij onberispelijk en uitmuntend. Zo werd dan deze prachtige avond in gezet met een Concerto Grosso van Geminiani. (in de bewerking van Mor- lari), de twaalfde uit de reeks, die Ge miniani schroeft naar de Trio-sonate op. 5 van Corelli. In deze twaalfde nu bevin den zich de welbekende Follia-variaties. die Geminiani over het gehele orkest verdeelt maar enkele solopartijen aan de eerste violist en aan de eerste cellist geeft. Deze zetting lokt een rijk geva rieerd spelbeeld uit, waardoor het vol gen van de compositie een heel interes sante bezigheid wordt. En Giulini wist de aandacht volledig vast te houden door zijn fijnzinnige en sierlijke visie. Even verrassend werd de prejentatie van een pas ontdekte Symfonie van Boccherini. Dit bleek een charmant werkje te zijn met een pastoraal-teder tweede deel iLentarello!). een kostelijk menuet en Naar wij vernemen zal de staatssecre taris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, op 5 juli een ontmoeting hebben met de Duitse ambassadeur in buitengewone dienst, dr. R. Lahr, ter be spreking van de rtioeilijfcheden, die zijn opgetreden met betrekking tot het in april 1960 ondertekende Nederlands- Duitse verdrag tot regeling van een aan tal tussen beid<; landen hangende kwes ties. Zoals bekend zijn bij de behandeling van het verdrag in de commissie voor buitenlandse zaken der Tweede Kamer enkele vragen, gerezen betreffende een actie vanvroegere Duitse aandeelhou ders der AKIT tegen de onteigening van hun aandelen en betreffende de moge lijkheid van de verlening van Duitse aardgasconeegsies in de Eemsmonddng. De Nederlandse regering heeft ophelde ring dezer kwesties gevraagd. Volgens het Duitse persbureau DPA zou de sa menkomst van dr. Van Houten en dr. Lahr in Brussel plaatsvinden. Het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft evenwel medegedeeld, dat nog niet vast staat waar de ontmoeting zal plaatshebben. Dr. Patijn zoekt geen contact In de afgelopen dagen hebben in de pers berichten gecirculeerd als zou het Tweede-Kainerlid van de Partij van de Arbeid, dr. C. L. Patijm het voornemen hébben gehad in het begin van deze week naar Bonn te reizen teneinde daar een onderhoud te hebben met de Indo nesische minister van defensie, generaal Nasoetion. Generaal Nasoetion is even wel gisteren uit Bonn vertrokken voor een reis door Duitsland zonder een ont moeting met de heer Patijn te hebben gehad. Dr. Patijn heeft desgervraagd medegedeeld, tlat hij geen contact met generaal Nasoetion heeft gehad en ook niet het plan heeft contact met hem te zoeken. Schaart u zich vanavond om de beeldbuis, dan kunt u om 8 uur kijken naar het NTS-journaal en om 820 uur r een AVRO-programma, dat begint met actualiteiten. Om 8.30 uur een docu- mentaire over de toekomst van Veere, 9 uur de Perry Como-show en tot besluit de sportrubriek. vanavond 0 Van 8 tot 9.20 uur kunt u vanavond weer met de raadselreis van de NCRV op stap en dan maar zien, waar Joop en Prins nu naar toe zijn gegaan. Aan- sluitend laat Jaap Geraedts u vorpt* eergave dan die Giulini bood, kon zich niet wensen, zo flitste en sprankelde de muziek. Men zat er met glimlachend plezier naar te luisteren! Maar Giulini was nog lang niet klaar met zijn surprises. Daar kwam tot slot van het concert het magnifieke Diverti- menti in Bes, K.V. 287 van Mozart en hier bracht hij het Ned. Kamerorkest lot briljant en meeslepend musiceren. Maar bovendien wist hij altijd de tempi te handhaven en in de grote lijn de rust punten en de spanningsmomenten precies juist te bepalen. De muziek kreeg daar door een natuurlijk vloeiende beweging en al zal men misschien de Weense zoete welluidendheid, de Weense rust gemist hebben in deze Italiaanse stralende weer gave, deze Italiaanse inslag maakte ook, dat het Adagio en de daarop volgende Finale het dramatische opcrakarakter kreeg dat door Mozart hier duidelijk bedoeld is. Men dicht Mozart zo graag een wolkenloze charme en liefelijkheid toe, terwijl in zijn muziek zich felle conflicten kunnen afspelen, die wijzen op enorm sterke emotionele spanningen. En Giulini ging daaraan zeer terecht niet voorbij! Met dit al werd het aandeel van het Ned. Kamerorkest op gelijke hoogte ge zet als het solistische gedeelte. Want de Spaanse mezzosopraan Teresa Berganza trok uiteraard alle belangstelling tot zich. Zij zong drie Handel-arias en zij zong zc volmaakt! De zeldzaam mooie stem. de feilloze technische beheersing, de intens doorleefde expressie, het zui vere stijlgevoel gaven elke aria de scher pe karakterisering, of het nu een opera aria betrof of de aria uit de .Messiah", „Erwache frohlicke" (die rij in het Duits zong!) Juist in deze laatste aria maakte rij door de lichte, stralende kleur en de verrukkelijk gezongen colo raturen tot een onvergetelijke ervaring. Hier heerste werkelijk de blijdschap over de komst van de Messias, een blijdschap, waaraan iedereen moest deel hebben. En zo gaf zij ook in de aria van Cleopatra uit „Julius Caesar" precies door het volle dramatische accent, waardoor men Ineens de situatie, het waarom van de muziek begreep. Dat waren heus geen dode woorden, geen dode klanken! -* Giulini en het Ned. Kamer-Orkest Sir*:? grote componisten horen en om 10 uur volgt de wedstrijd „Tot ziens in Jeruzalem". 0 Om 8.05 uur begint in het VARA- programma de opvoering van het hoor spel „Oude benen gaan wel zo snel", een vrolijk verhaal van Paul Ickes. Na wat romantische muziek door het Metropole orkest volgt om 9.35 uur een gesproken portret van Louis Armstrong en om 9.50 uur een kort concert door het strijk orkest Benedetto Marcello, met werken van Albinoni, Pergolosi cn Vivaldi. Programma voor morgan DONDERDAG 2!» JUNI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/a. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.45 Morgengebed cn over. weging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.25 Pontifi cale hoogmis 9.35 Watcrst 9.40 Schoolradio NGRV10.00 Gram 10.15 Morgendienst 10.46 Gram. KRO: 11.00 V d zieken 11.48 Gewijde muz 12.00 Middagklok-noodkloK 12.04 Pianospel 12 25 V d boeren 12.35 Land en tuinbouwmeded 12.38 Franse chanson* 1150 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Promenade-ork cn solist. NCRV: 14.00 Bondsdag Chr Geref Vrouwenver 14.45 Gram 15.00 Gram 15.35 Gram 16.00 Bij beloverdenking 16.20 Pianorecital 16.55 Gram 17.00 V d jeugd 17.30 Gram 17.40 J Bcursbcr 17.45 Metropole ork. t.g.v. de verjaardag van Z.K.H. Prins Bcrn- hard: 20.00 Nws 20.05 Toespraak 20.10 Ra- 'iophllharm solist 21.00 Prins Bel hard vijftig jaar. klankbeeld 31.35 Amus quiz 22.15 Act 22.30 Nws 22 40 Operacone 33. >5 Kamerork en soliste 33.45 Dagsluiting 23.55—«4.00 Nws. II, 298 7.20 Gram. VPR_. Gram nteman 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram kleuters 11.00 Kookpraatje 11.15 Pianorecital 11-33 Gram 11.46 Petrus Augus tus de Genestet. lezing 12.00 Gram 1230 Land- en tuinbouwmeded 1233 Orgel en altsaxofoon 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 13.35 Beurstoer 13.30 Mctropole-ork 14.00 Zangrecital 14.25 Gram 14.40 V d vrouw 15.00 Kamermuz 15.30 Voordracht 15.30 Lichte muz 16.20 Lichte muz 1650 Gram 17.13 V d jeugd 17.50 Regerlngsultz: Muzi kaal bezoek aan Surinamc's Indianen, door dr G D van Wengen. 18.00 Nws 18.15 Liohte muz 1330 Tour de France 18.40 Lichte muz 18.50 Rep Wim bledon 19.00 Gevar progr 20.00 Nws. NA TIONAAL PROGR. t-g.v. de verjaardag van ZJC-H, Prins Bemhard: 20.05 Toe*pr 30.10 Melropole-ork cn sol 20 40 Lichte muz 21.00 Prins Bernhard vijftig jaar, ^klankbeeld 3155 Quizprogr 22.15 Act 22-30 JJ er-urxest j Dagsluiting 3055-24 00 Nws. begeleidden perfect en Teres® Berganza Trlrvisieprogr. NTS: NATIONAAL PRO- hiervoor met nadruk te dan- JGRAMMA: 20.00 Joum_2o.3o z.k.h. Pr'n» liet niet r Dra. H. E. Kokea-van dan Berge Bomhard 50 jaar 30.50 Flimrep 31.3 7 Gevar muzik progr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7